1000 500 300 150 100 25 DINSDAG No. 33® É&Se Jaargang i 193® Uitgave: firma F. VAH OE VELDE Jr., Walstraat 58-80, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD BINNENLAND Stads- en Provincienieuws KERK- EN SCKÖOLNIEUWS BUITENLAND Handigheid" MARINE EN LEGER VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BI| HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Koninklijk bezoek aan Rotterdam. Met een extra-trein, waarin zich de salon- en slaapwagens van den eigen trein van Hare Majesteit bevonden, zijn de Koningin, de Prins en Prinses Juliana gisterenmiddag (ten 2 uur 20 min. van het perron, voor de Koninklijke wachtzaal van 's-Gravenhage maar Rotterdam vertrokken, voor het aange kondigde bezoek aan de Maasstad. Op het Stationsplein te Rotterdam was de drukte zeer groot. Aan den uitgang van het station stond een groot aantal leden der ver- eeniging „Het Nederlandsch Mobilisatie- kruis" opgesteld. Op het station waren ter begroeting aanwezig baron Sweerts de Lan- das Wyborgh, kamerheer in buitengewonen lienst van H. M. de Koningin en de burge meester van Rotterdam, mr. P. R. Drooglever Portuyn. De Koningin was gekleed in gioen robe, de Prinses was in het blauw, terwijl de Prins in admiraalsuniform gekleed was. Na dat bloemen waren aangeboden, ging het hooge gezelschap naar de gereedstaande rij- ;uigen en onder luid gejuich van het talrijke publiek ving de tocht naar het stadhuis aan. :n de voor-hal van het raadhuis vond een verwelkoming plaats door het college van het dagelij ksch bestuur der gemeente. Daarna jegaven zich de vorstelijke personen naar de jurgerzaal, waar de gemeenteraadsleden werden voorgesteld. Op het balcon hoorden de Koningin, de Prins en Prinses Juliana daarop de aubade aan, welke op den Coolsingel door een groot aantal zangers en zangeressen werd gebracht. Op den Coolsingel en in den omtrek van het stadhuis waren duizenden op de been. Om kwart voor vier werd van het stadhuis ver trokken voor den grooten rijtoer door de stad. Na de aubade heeft H. M. de Koningin zich onderhouden met verscheidene raadsleden in de burgerzaal. Hierna vond de rijtoer plaats. Op vijf verschillende plaatsen in de stad stonden schoolkinderen opgesteld, die H. M. bloemen aanboden. Overal langs den weg, waar de stoet voorbij kwam, stonden hagen menschen opgesteld, en juichten de bezoekers hartelijk toe. Te ongeveer zeven uur werd de Lloyd bereikt, waar de Koninklijke familie aan boord ging van de „Indrapoera". Omstreeks 9 uur zijn de vorstelijke per sonen van het Maasstation weer vertrokken. Land- en tuiribouwonderwijs. De minister van Staat, minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw, heeft een commissie ingesteld, welke tot taak zal heb ben middelen 'te beramen om het lager land en tuinbouwonderwijs aan cursussen, meer onder het bereik der land- en tuinarbeiders te brengen. In die commissie zijn benoemd tot lid en' voorzitter mr. J. J. Wintermans, inspecteur van het landbouwonderwijs, te 's-Graven hage. Als secretaris zal optreden de heer J. J. Wevers, referendaris bij het departement van binnenlandsche zaken en landbouw, te Voor burg. De nacht-posttreinen, In het dezer dagen aan het „Utrechtsch [Dagblad" ontleende bericht over de nacht- tèsttreinen met reizigersvervoer van Amster dam en Rotterdam naar Groningen en Maas tricht kwamen enkele onjuistheden voor. Ten eerste zal de regeling ingaan, tegelijk met den winterdienst, op 5 October (niet 15 Octo ber). De treinen zullen vertrekken van Am sterdam om 0 u. 18 min., van Rotterdam D.P. om 0 u. 5 min., en aankomen te Groningen om 5 u. 9 min., te Maastricht om 5 u. 20 min. Alle treinen loopen over Utrecht-Maliebaan. De trein naar Maastricht zal dagelijks loo pen, behalve in den nacht van Zondag op Maandag en in den nacht na 'n feestdag. De trein naar Groningen zal dagelijks loopen, behalve in den nacht van Zaterdag op Zon dag, in de nnacht van Zondag op Maandag en in de nachten voor en na een feestdag. Als wij het dus goed begrepen hebben, loopt In den eersten nacht (Zondag 5 October) geen trein naar Groningen en in den tweeden nacht (Maandag 6 October) geen trein naar Groningen en geen trein naar Maastricht. De zoeklicht-demonstratie te Wijk aan Zee. Na afloop van de demonstratie met het zoeklicht te Wijk a/Zee, die Zaterdagavond om half elf geëindigd was, vereenigden zich de genoodigden in de dependance van het Badhotel. Daar bracht de voorzitter van de Wijk- aail-Zeesche reddingsbrigade, de heer J. Ro lands den Minister dank voor dienstegen woordigheid, Spr. dankte eveneens de N.V. Philips gloeilampenfabrieken en allen die aan de demonstratie hadden meegewerkt. Spr. bracht voorts in herinnering de stran ding van de „Gezina" op 23 November 1928 ,en de moeilijke reddingspogingep, die toen in den donkeren nacht werden verricht. Dit was aanleiding om aan de Philips-fabrieken een zoeklicht te vragen, welk licht toen door Philips ten geschenke werd aangeboden. Ook de burgemeester, de heer Rothe, die hierna het woord voerde, bracht den Minis ter en den anderen dank voor hun aanwezig heid en medewerking. Nadat ir. Castendijk nog het woord had gevoerd sprak minister Deckers. De minister bracht hulde aan de reddingbrigade en zei, dat in dezen tijd, waarin steeds meer men schen alleen hun eigen belang nastreven elke onbaatzuchtige daad te meer moet worden gewaardeerd. Dan': zij de vorstelijke daad van de N.V. Philips-fabrieken zal het menschlie- vende werk van de reddingsbrigade in den vervolge vergemakkelijkt worden. Rijkswaterstaat. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Octo ber 1930, de hoofdingenieur van den rijkswa terstaat, A. E. Kempees, te 's-Gravenhage, benoemd tot hoofdingenieur-directeur. Uit de scheepsbouw-industrie. Behalve het Zaterdag te water gelaten mo torschip „Tjinegara" voor de Java-China- Japan Lijn zijn thans op de werf der Neder- landsche Scheepsbouw Maatschappij te Am sterdam nog in aanbouw één motorpassa giers- en vrachtschip voor de Java-China- Japan Lijn, t.w. de „Tspisadane", van 16.150 tons waterverplaatsing twee stoom-passa- giers- en vrachtschepen voor de K. P. M., t.w. de „Both" en ,Reale", elk van 4880 tons waterverplaatsingdrie motor-snelvracht- schepen voor de Stoomvaart Maatschappij „Nederland", t. w. de „Tabian", „Tawali" en „Tajandoen", elk van 16.500 tons waterver plaatsing, terwijl verder nog in bestelling zijntwee motor-tankschepen voor de Ko- ninkijke-Shell-groep, t. w. de „Manvantara" en'„Merua", elk van pl.m. 16.825 tons water verplaatsing; De voltooiing dezer opdrachten vindt plaats in den loop van 1931 en het laatste schip is tegen het einde van het vol gende jaar gereed. Uitgezonderd in de tweede helft van 1929 en in het loopende jaar, was het aantal ar beiders nimmer boven de 2000. Bij vroegere jaren vergeleken kan dan ook nu nog van een volledige bezetting der werf worden ge sproken. De resutaten van het loopende Jaar en die van 1931 laten zich niet ongunstig aanzien, maar de groote moeilijkheid is thans om nieuwe opdrachten te krijgen. Slaagt de di rectie hierin binnen zes maanden niet, dan zal zij naar zij aan „de Tel." mededeelt het bedrijf in den loop van 1931 tijdelijk sterk moeten inkrimpen. VLISSINGEN, 30 SEPTEMBER. Einde van den zomertijd. De zomertijd eindigt op 5 October, ten drie uur in den voormiddag, zoodat in den nacht van Zaterdag 4 op Zondag 5 October e.k. de klokken één uur moeten worden achteruit gezet, Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Evenals vorige winters, wordt ook in het komende seizoen door het instituut voor zijn leden een cursus gegeven in de Engelsche taal. Dat deze cursus in den smaak valt en in een behoefte voorziet, blijkt uit de deelname en zeker uit het feit, dat dooi: alle leerlingen de cursus tot het einde wordt gevolgd en er cursisten zijn die reeds voor den vierden win ter de lessen meemaken. Deze cursus staat onder bevoegde leiding, terwijl een zeer matig lesgeld wordt geheven. Wij wijzen op de in dit nummer voorko mende advertentie, waarin bijzonderheden worden medegedeeld omtrent de gelegenheid tot deelname aan dien cursus. Afdeeling Walcheren Vereeniging van Spiritisten, De afdeeling Walcheren van de Vereeni ging van Spiritisten „Harmonia" houdt Don derdag 2 October, des avonds 8.15 uur een openbare bijeenkomst in „de Oude Vriend schap". Door den heer H. H. Theunisse uit Overveen wordt een lezing gehouden over het onderwerp „Mijn spiritistische ervarin gen gedurende 1929/1930", Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der successierechten te Middelburg 230.56 en 229.50. N.V. Grand Hotel te Middelburg. In de jl. Zaterdag gehouden vergadering der N.V. Grand Hotel Verseput te Middel burg, werd aan den directeur F. Kluivingh eervol ontslag verleend tegen 1 October a s. De exploitatie van het hotelbedrijf zal met het nog intact zijnde gedeelte worden voort gezet. Als tijdelijk directeur werd benoemd de heer A. Looten te Middelburg. De Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding- kwestie. Het rijksbureau voor drinkwatervoorziening te 's-Gravenhage heeft een nieuw plan sa mengesteld voor den aanleg van een drink waterleiding door de N.V. Zeeuwsch-Vlaam sche waterleiding-maatschappij. Het andere plan, waarvan indertijd is af gezien, doordat verschillende Zeeuwsch- Vlaamsche gemeenten zich uitspraken tegen den aanleg van een waterleiding, is geheel gewijzigd tot een verkleind plan. Het nieuwe plan omvat, volgens het „Dag blad van N.-Brabant", de gemeenten, die zich indertijd vóór een waterleiding verklaarden Dit zijn o.a. Hulst, Ter Neuzen, Sas van Gent, IJzendijke, Breskens en Aardenburg. BRESKENS. Burg. en Weth. hebben tot plaatsvervan gend burgemeester aangewezen den heer J. W. Woittlez. Afscheid. Zondag nam ds. W. J. Swaan, Ned. Herv. predikant te Domburg, afscheid van zijn ge meente. In de overvolle kerk waren ook tal rijke belangstellenden van buiten opgekomen om de laatste prediking van dezen zeer ge- waardeerden predikant te beluisteren. Na het zingen van Psalm 89 1 en geza menlijke belijdenis des geloofs, werd voorge lezen Rom. 8 2939. De laatste verzen van dit voorgelezen Schriftgedeelte koos de spre ker zich tot tekst van zijn prediking, een laatst geloofsgetuigenis, dat onder ademlooze stilte werd aangehoord. Met de gebruikelijke toespraken nam hij daarna afscheid van personen, colleges en gemeente. Voor de gemeente den slotzang zou zingen stond ds. R. ten Kate van Koudekerke op om hem namens het bestuur van „Kinderzorg", waarvan ds. Swaan eenige jaren de ijverige en accurate secretaris was, te danken voor dezen arbeid der barmhartigheid Domburg is een gemeente, waar veel werk te verrich ten is. Toch had ds. Swaan nog tijd gevonden om ook dit nog te doen. Ds. Noteboom van Aagtekerke dankte hem als ringcollega, als vriend en als consulent. Hij herinnerde er aan hoe ds. Swaan vele beroepen had gehad, o.a. naar Den Haag maar geen had hij aangenomen, éér zijn taak te Domburg volbracht was. Speet het de ge meente, dat ds. Swaan heenging, er was dankbaarheid dat ze hem had mogen heb ben. God zegene hem ook te IJmuiden. den. Ds1. Swaan dankte de sprekers met een kort, ontroerd woord. Met het zingen van Psalm 72 11 werd deze plechtige ure besloten. Van de gelegenheid om persoonlijk af scheid te nemen van ds. Swaan en mevrouw in de consistoriekamer en in 't gebouw Reho- both werd door zeer velen gebruik gemaakt. Afscheid ds. A. N. Pijn acker Hordijk. Zondag nam ds. A. N. Pynacker Hordijk, predikant der Ned. Herv. gemeente te Sap- pemeer, wegens zijn vertrek naar Zierikzee, afscheid van zijn gemeente. Na een lied van het kerkkoor sprak de scheidende leeraar de gemeente toe naar aanleiding van Joh. 20 19—23. De gemeente zong den vertrekkenden leeraar toe Gezang 173 1. Geref. Kerken. Tweetal te Ierseke ds. J. van der Leek te Zaltbommel en ds. J. Wiep- kema te RekkenEibergen. Chr. Ger. Kerk. Op het tweetal te Dor drecht komt voor ds. J. B. G. Croes te Gouda, vroeger te Vlissingen. Ger. Gem. Beroepen te Tholen ds. M. Heij- koop te Utrecht, Examens. Voor het examen wiskunde lager onderwijs is te 's-Gravenhage geslaagd de heer A. M. de Bont, alhier. Hoe „handig" kan zoo'n aapje zonder de minste aarzeling sprietloopen. Dat was nu iets voor onze wildebrassen van Hollandsche jongens Klimmen en klauteren, nieC vallen, geen kleeren scheuren en van moeder geen standjes er voor. Ja moeders, we Weten er alles van, wat die rak kers aan kleeren noodig hebben. De eenige goede raad die wij II gevenis: Koop sterke jongens- kleeding, sterk van stof, sterk gemaakt en boven dien toch ook chic en kwiek van model, zoo als onze jongensjassen met Kreymborg-coupe. Vergeet vooral niet onze kwaliteit met onze prijzen te vergelijken l Kreymborg VLISSINGEN MIDDELBURG WALSTRAAT LANGE DELFT De gehuwde onderwijzeres. Door mej. N. van Nieuwenhuijzen werd een verzoek aan den gemeenteraad te St. Maar tensdijk gericht om na haar huwelijk, dat binnenkort gesloten wordt, toch onderwijzeres te kunnen blijven. Ten vorige jaren werd echter een verordening vastgesteld, waarbij besloten werd, dat een onderwijzeres, die vóór haar 45ste jaar huwt, geen onderwijzeres kan blijven. Om genoemde leerkracht van dienst te zijn, heeft de gemeenteraad thans de artikelen dier uitsluiting ingetrokken en zal zij thans aan de school verbonden blij ven. Men verwacht een beroep tegen deze beslissing. De kapitein-luitenant ter zee T. Akker man en luitenants ter zee le klasse J. A. J. Muller en Th. K. baron van Asbeck zijn van hun plaatsing bij den dienst in Oost-Indië hier te lande teruggekeerd. De luitenant ter zee 2e klasse bij de Kon. marine-reserve J. M. Uytenhoudt wordt 1 October geplaatst bij het vliegkamp de Kooy. Bevorderingen bij de marine Met 3 September 1930 korporaal-machi nist P. W. van Niersen, J. A. Boeije, C. de Vries en W. van den Hoff tot sergeant machinist. Met 26 Septembersergeant-machinist D. Lievense tot majoor-machinistsergeant dei- mariniers S. Faber tot sergeant-majoor der mariniers. Met 1 Octobersergeant-machinist P. J. Deijl tot majoor-machinistsergeant-vlieg- makers (M) H. J. van Voorst en J. A. Gie- zen tot majoor-vliegtuigmaker (M). Met 3 Octobersergeant-machinist K. Strous tot majoor-machinist. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der marine 27 Octobermachinist-majoor J. P. van der Zee van de onderzeedienstkazerne ge plaatst bij den afbouw van Hr. Ms. „Van Nes" te Rotterdam24 September boots man J. Labruijere van het wachtschip te Vlissingen naar de „Medusa" bootsman A. Overduijn van de „Medusa" naar de Z 5. De officier van den marine-stoomvaart dienst 2e klasse H. Riemers wordt overge plaatst van Willemsoord naar Rotterdam, om toezicht te houden op den aanmaak van werktuigelijke inrichtingen op de machine fabriek P. Smit Jr., ten dienste van voor Oost-Indië in aanbouw zijnde mijnleggers. DE VOLKENBONDSVERGADERING, Henderson de Engelsche minister van bui- tenlandsche zaken, kwam gisteren te Londen uit Genève terug. Hij verklaarde o.a. dat naar zijn meening de vergadering van den volkenbond, al was zij niet zoo merkwaardig als die van 1929 ge weest, toch niet minder nuttig werk had ver richt. Ik geloof, zeide hij, dat een nauwgezette óestudeering van den internationalen econo- mischen toestand van Europa, gelijk door Briand werd bepleit en door mijn Europee- sche collega's aanvaard, tenslotte een wijzi ging in de bestaande internationale handels toestanden tot resultaat zal hebben in dier voege, dat de mogelijkheid van herhaling eener economische wereldcrisis tot een mini mum zal worden beperkt. Over de vlootbesprekingen tusschen Frank rijk en Italië zeide Henderson, dat er alle re denen waren om aan te nemen, dat de be sprekingen zullen worden voortgezet, en met het oog op de aanstaande bijeenkomst van de voorbereidende ontwapeningscommissie zou hij niet te sterk kunnen wijzen op de betee- kenis, dat de beide regeeringen tot een over eenkomst komen, waardoor de wereldconfe rentie voor ontwapening zonder uitstel haar arbeid zal kunnen voortzetten. DE VEROORDEELING VAN DE ROSA. De Italiaansche pers is zeer verbolgen over de veroordeeling van De Rosa, die op den Italnaanschen kroonprins te Brussel schoot, tot slechts vijf jaar gevangenisstraf. Opnieuw grijpt zij de gelegenheid aan om Frankrijk een hak te zetten. De openbare meening in Italië vindt, dat de straf belachelijk gering is. De pers stoot zich om te beginnen aan de wijze, waarop het proces geleid werd. Men Aad een strengere behandeling verwacht voor 'een man, die op het punt was twee regeeren- de huizen in rouw te dompelen. Het „Giornale d'Italia" betreurt de para dox, dat anti-fascisten en anti-Italiaansche "uitgewekenen te Parijs, die uit moreel en in tellectueel oogpunt de schandelijke daad ver wekten, als getuigen werden opgeroepen en gehoord. Het blad voegt er bij, dat het mo- reele gevoel daartegen in verzet komt en het rechtsgevoel er mede is gekwetst. De „Lavore Fascicta" schrijft, dat de pre sident van het Hof den plicht van den nauwgezetten en onpartijdigen magistraat heeft vergeten en goed vond, dat de rechts zaal tot een bespottelijke verzamelplaats is geworden, waar men met ter zijde stelling van de onderhavige zaak het regeeringsstel- sel van een bevriend land tot voorwerp van een politiek proces maakte. Zijn manier van het proces te leiden, aldus concludeert het blad, krenkt het gevoel van het Italiaansche volk en de rechtvaardigheid. De „Tribuna" noemt de anti-fascistische getuigenissen bakerpraat. Het blad gaat door Als men gemeend heeft met zulke cri- tiek op een dergelijke manier indruk te ma ken op het fascistische volk van Italië, ge tuigt dit alleen van een treurige gezindheid bij de democratie. Het blad beschuldigt de anti-fascisten te Parijs de medeplichtigen van De Rosa te zijn geweest in den aanslag op prins Humbert en zegt, dat het feit de ontevredenheid van de Italiaansche meening in hooge mate verergerd heeft. HET DUITSCHE REGEERINGSPROGRAMMA. Het Duitsch'e rijkskabinet is gisteren voor den laatsten keer bijeengekomen ter bespre king van het regeeringsprogram. De be raadslagingen over den inhoud zijn daarme de beëindigd. Rijkskanselier Brüning zal zich, nadat heden nog enkele politieke kwesties behandeld zijn, naar den president der repu bliek begeven, met wien hij een bespreking zal hebben over de in het kabinet gevoerde gedachtenwisselingen. In regeeringskringen wordt aangenomen, dat von Hinderburg zich met het program zal vereenigen en Bruning de noodige volmach ten zal verstrekken. Hierna zal Bruning zich met de partijen van den Rijksdag in verbin ding stellen ten aanzien van de aanneming of verwerping van het program. Onderhandelingen over details of even- tueele wijzigingen in het program worden echter niet overwogen. Zooals de zaken er thans voor stac.n, wordt van den Rijksdag louter aanneming zonder wijzigingen ver langd. Direct in aansluiting op zijn bezoek aan von Hindenburg zal Bruning waarschijnlijk een onderhoud hebben met den Pruisischen minister-president Braun, dat in hoofdzaak betrekking zal hebben op de kwestie, hoe Pruisen zich in den Rijksdag zal gedragen ten aanzien van het regeeringsprogram. Aangezien de Pruisische minister van fin nanciën in het kabinet een zeer actief aan deel heeft genomen aan de gedachtenwisse lingen over het program, neemt men aan, dat

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1