IEDER GRATIS WOENSDAG 151 EERSTE BLAD No.225 68e «laargang 1936 tlijnen Uitgave: firma F. VAH SE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt degelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen (■MMMPHI IIIHIIHIIlllliillllllllllllllilllllillllilHilHllllll Stads- en Provincienieuws vlissï::gen gemeenteraad van groede BUITENLAND uimvee voordeel op e zingende ziel van Dr. G. K. Schoep uit de ontwikkeling or tie stafmuziek van rie. Dubbelmannen- 010.30 Persberich- oonplaten. 10.35 Morgenwijding, ofoonplaten. 1.20 Or- t, sopraan, bariton, olen. 3.50 Concert, 35 Kinderuurtje. 6.20 hten. 7.00 Koorzang. 5 Pianorecital. 8.20 fluit, bariton, piano- ichten. 10.15 Lezing. 0.40—11.20 Concert, Dansmuziek. 1725 M. 12.50—2.20 rkestconcert en soli, olisten. 7.25—7.50 Gramo- kestconcert. 10.35 onplaten. 1.252.50/ 0—6.50 Trio-concert, stconcert, toespra- aarna tot 12.20 4,ans~ 1.05—2.20 en 3.50— 10.50 Orkestconcert ansmuziek. .20 Trio-concert. 6.50 kest en zangeres. 5—7.20 Lezingen. 7.20 9.2012.20 Lezingen, aten. l.»5—2.20 Be- of oonplaten. 2.50 Concert. 5.508.50 er Tragedie bis zur et muziek. 9.50 „Da arna tot 12.50 dans- ENLANDEN VAN OE. is nog slechts in ge en in de binnenlan- eiland Corfoe in de hier nog geen gas- geen telefoon en tot en er ook nog nooit sales-promotor trok enland in en gaf in een demonstratie Het geheele dorp bezienswaardigheid ester, de geheele ge- •wen in den bonten men binnen. Allen g naar het apparaat, steld. ingeschakeld. Muziek 'en klinkt door het r het geheimzinnige uit de lucht v/orden gelaat te zien. Een sehakeldde luis- ;kbaar niets van.... en houdt een toe- waarin hij spreekt e moderne techniek, nlanden van Corfoe ekt een zegebcle uit emonstratie voort te eenigszins vertrouwd io-toestel begint men te bemerken. Tot onstratie voortgezet ekt de radio-pionier jft echter achter in eenteraad. ote beteekenis in de waarde van een de inwoners van dit s moeilijk te over- 3.07 3.49 15.18 16.00 VLISSINGSCHE COURANT J ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. I Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- Irige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 cL ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 et. p. regel.Kleine advertenties betreffendeHuur enVerhuur.Koop enVerkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener J gulden bij levens- P* |T& gulden bij dood gulden bij verlies 'olis, zijn GRATIS verze- |b||||1 lange ongeschikt- door <|I|B vaneen kerd tegen ongelukken voorheid tot werken. tlUU een ongeluk. (jluU hand, voet of oog. J gulden bij verlies 4 fk gulden bij verlies f 1— gulden bij verlies van |||B| van een M van eiken J een duim 1UU wijsvinger anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat u!t 2 bladen mmmmm die zich van heden af voor drie maanden op de .VLISSINGSCHE COURANT" abonneert, ontvangt de nummers tot 1 October VLISSINGEN, 24 SEPTEMBER. Vacature gemeenteraad. De heer P. H. J. Willemse, die op de lijst van de S.D.A.P. de eerste opvolger is voor een vacature in den gemeenteraad en den heer J. A. Berger zou opvolgen, heeft van Ged. Staten bericht ontvangen dat de belan gen van den provincialen stoombootdienst, bij welken dienst de heer Willemse machi nist is, het niet toelaten dat hij zitting neemt als lid van den gemeenteraad. Thans zal de heer P. J. G. van Spanning s lid van den gemeenteraad worden aange wezen. Sept. v. Marseille 22 Sept. v. Sabang n Rott. naar Wal- t. v. Rio de Janeiro 2 Sept. Sagres Sept. te Soerabaja Sept. v. Kilindini van Leixoes 1 Sept. v. Port Said 22 Sept. te Sabang (thuisr.) 21 Sept. 21 Sept. Ouessant ept. 12.43 u. 30 mijl uto's, Fietsen uigen. ber uur 7.24 7.22 Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werk zoekenden ingeschreven2 letterzetters, 7 grondwerkers, 3 metselaars, 5 opperlieden, 1 schilder, 1 timmerman, 1 verver, 1 water bouwkundig opzichter, 1 schoenmaker, 1 aan houder, 1 autogene lasscher, 2 bankwerkers, 1 boorder, 1 werktuigbouwkundig teekenaar, 1 metaaldraaier, 3 halfwas-draaiers, 1 draad- snijder, 1 leerling-electricien, 1 leerling- fraiser, 1 hakker en koker, 1 ketelmakersbaas, 1 klinker, 1 metaalknipper, 2 plaatwerkers, 1 plaatschaver, 2 ponsers, 1 rangeerder, 6 scheepmakers, 1 leerling-scheepmaker, 11 smeden, 1 splitser, 1 trimmer, 1 vlakker, 3 voorslagers, 2 vuurwerkers, 1 boekbinder, 1 banketbakker, 1 leerling-slager, 2 magazijn bedienden, 1 chauffeur, 1 chauffeur-monteur, 4 kantoorbedienden (w.o. 1 vrouwelijke), 2 nachtwakers, en 41 lose arbeiders. Totaal ingeschrevenen 130, vorige week 132 per sonen. DA kelükheden, n, enz. ag 25 September. .K.W.O., Concertge- Openbare ver ing van een arbei- rtgebouw, 8 uur. Het nut van draadlooze telefonie op schepen. Het groote nut van de draadlooze telefonie aan boord van schepen is weder bewezen toen een der opvarenden van de mailboot „Prinses Juliana" van de stoomvaart-maatschappij „Zeeland" gisterenmiddag in de gelegenheid irerd gesteld persoonlijk van 20 mijl in zee ich in verbinding te stellen met den genees leer, die te Middelburg zijn ziek zoontje be- irndelt, waarover hij gaarne inlichtingen wilde hebben. Het was zeer duidelijk ver staanbaar hetgeen over en weer gezegd werd. Scheepvaartberichten. Het Duitsche stoomschip „Leander" is gis terenavond met sleepboothulp vlotgesleept tn. met defect roer hier binnengebracht. De schade aan de zeewering aangebracht wordt op circa 1500 geschat. Het Zéèuwsch Landbouwblad over de Troonrede. In een beschouwing over de Troonrede schrijft het „Zeeuwsch Landbouwblad", or- Baan van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw Voor den land- en tuinbouw is deze troon tje een groote teleurstelling en zal niet na- kten om de verbittering, welke in de land- touwkringen groeiende is, te verscherpen. Is °hze regeering dan nog niet tot het besef ge- tomen, dat zij meer aandacht aan de belan den van land- en tuinbouw heeft te wijden, öan waarvan zij in de laatste jaren blijk ge degen heeft Of moet het zoover komen, dat öe landbouwende bevolking op een andere ton op de tot nog toe gebruikelijke wijze toont dat zij niet wil worden het meest ver onachtzaamde deel van de Nederlandsche natie Dat zijn vragen, die in menig boerenhart zullen opkomen. Geen herbenoeming als raadslid. De heer ir. H. Streefkerk te Middelburg heeft aan de chr.-hist. kiesvereeniging te Middelburg medegedeeld, dat bij de perio dieke verkiezingen in 1931 hij niet meer in aanmerking wenscht te komen voor een her benoeming als lid van den gemeenteraad Zedenmisdrijf. Door de politie te Middelburg is aan de justitie voorgeleid zekere v. d. S., een man van ongeveer 60-jarigen leeftijd, die verdacht wordt van het plegen van niet nader te noe men handelingen met jongens. De arbeidsmarkt in Zeeuwsch-Vlaanderen. In het „Tijdschrift van den Ned. Werk- loosheidraad" schrijft de heer J. Huizinga, burgemeester van Ter Neuzen, over de ko mende werkverruiming in Zeeuwsch-Vlaan- deren tengevolge van de stichting der stik- stoffabriek der Compagnie Neerlandaise de l'Azöte. Voorloopig is daar de werkloosheid tot geringe proporties teruggebracht. Vele werkloozen uit Zeeuwsch-Vlaanderen zijn te werk gesteld, en ook uit andere deelen van Nederland en ook van daarbuiten zijn werk lieden opgeroepen voor het bouwen van een complex fabrieksgebouwen, waarin men straks van gas en andere stoffen, kunstmest zal weten te maken, met de noodige bij producten. Ruim een jaar geleden is met den bouw begonnen er zijn toen ongeveer 1200 man tewerkgesteld, en thans werken er te Sluiskil 2500 werklieden om de noodige bouwwer ken gereed te maken, voor de in October te openen fabriek. Deze bouwwerken beslaan een oppervlakte van ruim 40 H.A. landgrooter in opper vlakte dan een menigte van onze Nederland sche dorpen. De onderneming is 'n Fransch- Belgische vennootschap zij is, naar men zegt, begonnen met een bouwkapitaal van 30. millioen gulden. De toestand op de arbeidsmarkt is dus wel verbeterd, ofschoon zoowel in de haven van Ter Neuzen als bij den landbouw de werk loosheid zich in den loop van het najaar toch weder eenigermate zal doen gevoelen. ZOUTELANDE. Dinsdagmiddag vergaderde de gemeente raad alhier voltallig. Aan den raad werd me degedeeld a. dat Ged. Staten hebben be richt, dat de oude steenen, die bij het leggen van den nieuwen weg vrij komen, niet te ver krijgen zijnb. dat omtrent het hebben van een gelegenheid voor afzondering voor lijders aan besmettelijke ziekten, reeds eenigen tijd onderhandelingen zijn gevoerd. Burg. en Weth. zouden gebruik willen ma ken van het nieuwe ziekenhuis te Vlissingen. Een adres van de Centrale vereeniging ter behartiging van de maatschappelijke belan gen van zenuw- en zielszieken, waarin de ge meente verzocht wordt toe te treden als lid, waarbij de contributie dan 50 bedraagt, wordt voor kennisgeving aangenomen. Burg. en Weth. stellen voor, die gedeelten van den weg, die vernieuwd wordt, welke het eigen dom der gemeente zijn aan de Provincie te verkoopen en wel de verharde gedeelten die het eigendom zijn van Zoutelande en west- kapellè voor ƒ1, het verharde gedeelte, dat de gemeente alleen in eigendom heeft ook voor 1 en de zijkanten voor 0.10 per vier kanten meter, of indien de grootte niet juist te bepalen is, voor een nader vast te stellen som. De voorzitter begroot de totale opbrengst van dezen verkoop voor de gemeente op plm. f 7.500. De heer Koppejan is van meening, dat de voorgestelde vraagprijs wel wat laag is, gezien watvde gemeente zelf er voor be taald heeft in 1868. De heer Adriaanse vindt den pry's voor de verharde gedeelten te laag. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt zon der hoofdelijke stemming aangenomen. De ligger van wegen en voetpaden wordt gewijzigd. Ds. Verheul van Gouda wenscht ongeveer 300 M2 bouwgrond van de gemeente te koo- pen, liggende naast het pension „Duinoord". Besloten wordt hem den gevraagden grond aan te bieden voor ƒ2.25 per vierk. meter. De heer J. Dingemanse, alhier, wil een strookje grond liggende voor zijn woning van de gemeente koopen, grootte 8 M2. Beslo- en wordt hiervoor 20 te vragen. Hierna wordt een nieuwe verordening op de heffing van leges ter gemeente-secretarie vastgesteld. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur over 1931 wordt vastgesteld. Zij vermeldt een totaal aan ontvangsten en uit gaven van 8.295.95 en een post voor on voorzien van 2.764.65. Rondvraag. De heer Koppejan vraagt welke stappen Burg. en Weth. gedaan hebben om te bewer ken dat de autobus ook in den a.s. winter zal rijden. De voorzitter wil, voor hij hierop ant woordt, eerst met de wethouders raadplegen en zal dan in de volgende vergadering ant woorden. De heer Koppejan merkt op, dat hij, na een onderzoek te hebben ingesteld, den indruk heeft gekregen dat de deuren van den vuilput niet doq^ menschen zijn vernield maar door den storm. De voorzitter en de heer Stroo zijn van andere meening. De heer Verhage vraagt hoever de opme ting van Pautje gevorderd is en wat Burg. en Weth. denken te doen als de heer Bergsma zich niet neerlegt bij de uitwijzing van het kadaster. De voorzitter antwoordt dat de opmeting bijna klaar is. Burg. en Weth. hebben nog niet beraadslaagd wat hun te doen staat in dien de heer Bergsma zich aan de wijziging van het kadaster niet stoort. Gisterenavond hield de vereeniging „School met den Bijbel" een vergadering om te spreken over den bouw van een onderwijzers woning. De totale kosten van bouwgrond en woning worden door het bestuur geraamd op 7000. Na uitvoerige be sprekingen werd besloten tot het bouwen over te gaan volgens het overgelegde plan. Ook werd besloten de benoodigde gelden on der de leden te trachten te leenen tegen 4 BRESKENS. Vergadering van den gemeenteraad, op Vrijdag 26 September a.s., te 4 uur. Punten van behandeling 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededeelingen. 4. Toelating van een raadslid. 5. Benoeming van een, wethouder. 6. Benoeming van een onderwijzeres aan school I. Voordrachtmej. Swerus, mej. van Dixhoorn, mej. Boschma. 7.Voorstel tot het schenken van een spaar bankboekje met 3000 cent.aan den 3000sten inwoner der gemeente. 8. Rondvraag en sluiting. De heer L. Lijk heeft zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad aangenomen (vacature Wallien). Op de voordracht voor de benoeming van een onderwijzeres aan school I alhier is als no. 3 thans geplaatst mej. Boschma, zoodat zij als volgt luidt1. mej. Swerus 2. mej. van Dixhoorn 3. mej. Boschma. GROEDE. Maandagmiddag sloegen twee paarden van den landbouwer J. de VI., gespannen voor een driewielskar, in den Noordweg op hol. Door het uitpikken van de zwing, reed de kar in een langs den weg gelegen sloot, ter wijl beide paarden een eind verder eveneens in de sloot terecht kwamen. Nadat de dieren weer uit de sloot waren gesprongen, renden zij naar de vlak bij gelegen boerderij, alwaar zij bleven staan. Het tuig der paarden was een weinig be schadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Tot tijdelijk onderwijzeres te Stolwijk is benoemd mej. S. J. M. Mazure te Groede, OOSTBURG. Gisteren is het anderhalfjarig zoontje van de familie B. te Oostburg, dat op het erf echter de ouderlijke woning liep te spelen, in een onbewaakt oogenblik in een zinkput,ge raakt. Toen men het kind eruit haalde bleek het reeds te zijn overleden. Vergadering van Dinsdag 23 September. Voorzitter de heer M. Wagtho. Afwezig de heeren Van Haneghem en Her man, de laatste met kennisgeving. De voorzitter opent de vergadering, waar na de notulen van het verhandelde in de vorige zitting worden voorgelezen en onver anderd worden vastgesteld Ingekomen stukken a. Proces-verbaal van gedane kasopname bij den gemeente-ontvanger van 17 Septem ber jl., waaruit bleek dat boeken en kas in orde waren bevonden b. een schrijven van de Centrale vereeni ging ter behartiging der Maatschappelijke Belangen van zenuw- en zielszieken, met verzoek om een jaarlijksche contributie van 50. Burg. en Weth. stellen voor hierop af wijzend te beschikken, gezien het te geringe belang voor de gemeente in verhouding tot het tamelijk groot offer dat van de ge meente gevraagd wordt. Overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. c. Instructie voor den brandspuitmeester. De voorzitter doet voorlezing van de ver schillende artikelen en zegt, dat deze instruc tie in de wethoudersvergadering van 17 dezer alzoo is vastgesteld. De heer Brakman zag de redactie van ar tikel 4 liever veranderd en wel in dien geest, dat in gevallen, waarin de instructie niet voorziet, niet direct de opperbrandmeester beslist met beroep op het college van Burg. en Weth., doch dat direct Burg. en Weth. de beslissing nemen. De voorzitter antwoordt dat de ópper- brandmeester niet gepasseerd mag worden, en het artikel 4 dient te worden gehand haafd. Hierna worden vorengenoemde stukken voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde is pun„ 2 der agenda voor- loopige vaststelling gemeente-rekening 1929. De voorzitter vraagt de commissie, belast geweest met het nazien der rekening, of door hen op- of aanmerkingen zijn te maken op de door den ontvanger ingediende rekening, waarop de heer Becu namens de commissie mededeelt de aanmerkingen schriftelijk bij de rekening te hebben gevoegd en dat buiten die verder niets valt op te merken. De voorzitter antwoordt, dat door den ont vanger intusschen het te transporteeren bedrag is overgebracht, zoodat ook het tweede exem plaar der rekening in orde is, terwijl hij ver der de commissie inlicht omtrent het ver schil der geraamde posten en het uitgegeven bedrag ten aanzien van den post jaarwedde marktmeester en „begrafenisrechten". Nadat de commissie tot tevredenheid hier omtrent was ingelicht stelde tie voorzitter de vraag of er nog iemand nadere besprekingen wenschte over de rekening, vjaarop geen der leden hiertoe het verlangen |te kennen gaf. Nadat de beide wethouders jzioh van stem ming onthielden werd de rekening voor den dienst 1929 met algemeene stemmen voor loopig vastgesteld voor wat de gewone be treft in ontvang op 36706.06, in uitgaaf op ƒ27179.0814, alzoo sluitende met een batig slot van ƒ9526.97172 en voor wat den kapl- taaldienst betreft in ontvangst met 85, in uitgaaf nihil. Wijziging ligger wegen en voetpaden. Tengevolge van de -grenswijziging met Breskens is ook de ligger van wegen en voet paden der gemeente mosten worden veran derd. De navolgende veranderingen zijn aan gebracht Weg no. 12 Zeeweg gewijzigd ter lengte van 90 M.weg no. 14 Noordweg 1, idem ter lengte van 90 M.weg no. 21, Nol- letjesdijk (abusievelijk ingevuld); weg no. 51 Hoogendijk, nieuw aangebrachtweg 62 Puijendijk, nieuw aangebrachtweg no. 53 Walendijkweg, nieuw aangebracht, terwijl weg no. 24 Lentedijk is afgevoerd. Met algemeene stemmen wordt goedgevon den vorenstaande wijzigingen te doen aan brengen. Punt 4 vaststelling rooilijn. De voorzitter zegt dat, waar de nieuwe weg zoo goed als klaar is en de mogelijkheid be staat dat aan die straat woningen zullen worden gebouwd, het noodzakelijk is, tevoren de rooilijn vast te stellen. Tevoren is overleg gepleegd met den opzichter van den Prov. Waterstaat en is gebleken, dat de rooilijn kan worden bepaald aan den Zuidkant op 2 meter gemeten buiten de paaltjes aan den weg en aan den Noordkant 1 meter gemeten buiten de paaltjes, ter toelichting waarvan nog wordt medegedeeld, dat de paaltjes de weggrens vormen. Burg. en Weth. stellen voor, 'aldus te wil len besluiten, waarna een en ander aan de goedkeuring van Ged. Staten zal worden on derworpen. De heer Becu heeft zich ter plaatse nog niet op de hoogte gesteld, maar stelt ver trouwen in het college van Burg. en Weth., daar zij niet met een voorstel zullen komen dan na rijp beraad. Wanneer hü zich den af stand indenkt, zal deze ongeveer dezelfde zijn als op den boulevard te Breskens en kan tegen de vaststelling der voorgestelde rooi lijn geen bezwaar zijn. De heer Brakman acht 1 M. aan de Noord-, kant wel wat weinig en zag liever een groo ter afstand bepaald. Daar het nut of de noodzakelijkheid hiervan niet kon worden in gezien werd tot stemming overgegaan en werd met algemeene stemmen besloten, de rooiliin voor dien weg vast te stellen over- eenkmnstig het voorstel van Burg. en Weth. Van het bestuur van de Bewaarschool was ingekomen een verzoek om voor het jaar 1931 een subsidie van 1015. De voorzitter zegt dat ieder jaar de be waarschool een subsidie krijgt, en dit dus het gewone jaarlijksche verzoek betreft. Met algemeene stemmen wordt besloten het gevraagde subsidie voor 1931 toe te staan. Tevens bevat dat request het verzoek, om een extra bijdrage van ongeveer 300, be- noodigd voor de aanschaffing van nieuwe zitbanken voor de kinderen, welke vanaf de oprichting der school tot heden nog nimmer vernieuwd z geworden, en ook niet meer voldoen aan de eischen, welke tegenwoordig voor de banken vereischt worden. Benoodigd zouden zijn 15 banken ad 17 per stuk of f 255 plus ongeveer 45 voor vracht, samen f 300. Daar aanschaffing van h»t gevraagde niet als overbodige luxe kan worden aangemerkt en alle leden den toestand der bewaarschool kennen, wordt met alge meene stemmen besloten, ook dit verzoek in te willigen en dit bedrag op de begrooting voor 1931 in uitgaaf te plaatsen. Van de rondvraag wordt door den heer Becu gebruik gemaakt, die den voorzitter vraagt, of de geruchten, welke de ronde doen ten aanzien van de overname van de woning van den Beer in verband met de traverse door de kom, waarheid bevatten. De voorzitter dient genoemd lid, voorzoo ver hem zulks toelaatbaar is, van antwoord, waarna genoemd lid nog de vraag oppert, of, ingeval tot overname door de provincie wordt besloten, de gemeente in die kosten ook weer proportioneel moet bijdragen, waarop de voorzitter antwoordt, dat de gemeente een maximum aan de provincie heeft toegekend en zij niet boven dat maximum gaat, zoodat in alle verdere kosten de gemeente niet meer behoeft te betalen. VON HINDENBURG OVER DEN GESPANNEN TOESTAND. Verschillende vertegenwoordigers van da Noord-Amerikaansche pers hebben den rijks- piesident naar zijn meening gevraagd ten opzichte van de alarmeerende berichten, dia in de laatste dagen, vooral in Amerika, ver spreid werden over den toestand in Duitsch land. Zijn gewoonte getrouw heeft de rijks-» president hierop niet onmiddellijk geant* woord, doch in zijn onderhoud gisteren met den rijkskanselier dezen gemachtigd, te ver klaren, dat de rijkspresident met den inhoud van de verklaringen, welke Zaterdag jl. door den rijkskanselier aan den Berlijn- schen vertegenwoordiger van een met het Wolffbureau verbonden Amerikaansch pers bureau gegeven werden, volkomen accoord gaat. Ook de rijkspresident is dus van meening dat er in geen enkel district van Duitsch land eenig gevaar bestaat voor een Putsch. Overigens zouden de ter beschikking staande machtsmiddelen volop voldoende zijn, om zoo noodig onmiddellijk rust en Orde te herstel len. Verder heeft *de rijkspresident in zijn onderhoud van gisteren met den rijkskanse lier zijn uitdrukkelijke goedkeuring gegeven aan het plan der rijksregeering, om alles in het werk te stellen ten einde de sanerings maatregelen ten gunste van het Duitsche economisch leven en van het Duitsche volk, waarmee men reeds geruimen tijd geleden begon, volledigdoor te voeren. De rijkspresident vertrouwt ten deze op het gezond verstand van het Duitsche volk en verwacht, dat, ondanks den onzekeren en neteligen binnenlandschen toestand en Duitschlands moeilijke verhouding tot het buitenland, dit groote werk op den grond slag der bestaande constitutie ten uitvoer gebracht kan worden. DE EUROPEESCHE UNIE. De Europeesche commissie is gisterenmid- dig te Genève bijeengekomen tot het houden van een constitueerende zitting, die door den secretaris-generaal van den Volkenbond sir Eric Drummond geopend werd. Op voorstel van Henderson werd Briand eenstemmig benoemd tot voorzitter van deze commissie, welke den naam van „studiecom missie voor een Europeesche Unie zal dragen. Briand bracht dank voor zijn benoeming en verklaarde dat de kwestie of sovjet-Rus land en Turkije voor de besprekingen zullen, worden uitgenoodigd, nog niet beslist kan worden. Overigens staat de commissie voor alle statenleden van den Volkenbond open. Ook de vraag of de buiten Europa gelegen staten, die lid zijn van den Volkenbond, uit genoodigd zullen worden voor deelneming aan de besprekingen, zal tezamen met de kwestie inzake sovjet-Rusland en Turkije het eerste punt uitmaken van de agenda met het oog op de Januari-zitting om politiek en eco nomisch materiaal te verzamelen, een en ander ook in verband met de in November van dit jaar bijeenkomende conferentie van minis ters van handel der onderscheidene landen. De Januari-vergadering zal op initiatief van den raad van den Volkenbond plaats hebben. Briand blijft dan voorzitter totdat volgend jaar weer de Assemblée bijeenkomt. EEN REVOLUTIE IN ECUADOR Zoowel uit Bogota als uit Mexico komen, telegrammen over een opstand in Ecuador. Uit Bogota wordt gemeld, dat de berichten over een revolutie tot op heden nog niet werden bevestigd, maar steeds weer opdui-

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1