500 300 150 100 25 ADIO EDER GRATIS EERSTE BLAD No.222 68e Jaargang me: Firma F. VA1IDE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen geen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads- en Provincienieuws PER K 110 STÖKTAR1EF Waarachtig meneer, Chief Whip moet Uw sigaret zijn, want het is de beste voor Uw gezondheid! VIRGINIA ar dat h Ook met kurk en goud london USSTEI MnnDn7[[Qi1IlI niADn" wordt dezen winter weder het onder- SlIltL „fsUültUiLtBlUUraO werp van elk gesprek door de ge zellige Concerten die zullen worden gegeven en de buitengewoon goed verzorgde consumpties. Van heden af weder iederen Zondag middag van half vier fot zes uur AFTERNOON-TEA CONCERT. HOTEL „NQORDZEEBOULEVARD" 1930s LISSINGSCHE COURANT BONNEMENTSPRIJSVoorVIissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- lige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur en Verhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. l)e abonné's in 't bezit eener lolis, zijn GRATIS verze- Jerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger kANGESLOTEN BI| HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR bit nummer bestaat uit 3 bladen die zich van heden af voor drie maanden op de VLISSINGSCHE COURANT" abonneert, ontvangt de nummers tot 1 October GEMEENTEBEGROQTING 1931. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen brengen ter openbare kennis, dat de egrooting der plaatselijke inkomsten en uit gaven voor 1931, met memorie van toelich- ing, alsmede die van de gemeentebedrijven, p de Secretarie (le afdeeling) voor een ieder ter lezing zijn neergelegd en tegen be taling der kosten algemeen verkrijgbaar wor den gesteld, Vlissingen, 20 September 1930. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. Een Indisch geschenk voor Prinses Juliana. Prinses Juliana zal hedenmiddag half zes ten Koninklijken Paleize het Huis ten Bosch in audiëntie ontvangen den heer R. I. F. Wenas, Inlandsch substituut-officier van ju stitie met den titel van hoofddjaska bij den Landraad te Menado, die zich met verlof hier te lande bevindt. De heer Wenas zal der Prinses een door hem medegebracht album met foto's van de Minahassa ten geschenke aanbieden. Examen certificaat luisteraar. De minister van waterstaat brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat nadere in lichtingen, betreffende het examen voor het verkrijgen van een certificaat van bekwaam heid als luisteraar (Verdrag over de beveili ging van menschenlevens op zee 1929) inge wonnen kunnen worden bij den inspecteur der kust- en scheepsradiotelegrafie, bureau Gebouw „Excelsior", Zeesraat, te 's-Graven- Laagte-records van de rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben, zooals gemeld, ?de vorige maand aanzienlijk minder opge bracht dan in Augustus van het vorige jaar het geval was. Het zijn vooral de opbrengsten van enkele middelen, welke belangrijk lager zijn dan het ge jaar en hierbij trof allereerst de lage opbrengst van de dividend- en tantième-be lasting, nl. 2.4 millioen. In totaal is uit dit middel tot nu toe 14.7 millioen in de schat kist gevloeid, tegenover 16.9 millioen in de eerste 8 maanden van 1929, dus 2.2 millioen minder. Wij hebben, schrijt het „Hbld.", bij de bespreking der rijksmiddelen van de laat ste maanden al herhaaldelijk de aandacht op de opbrengst van dit middel gevestigd. Hierin weerspiegelt zich hoe langer hoe meer de economische depressie en het is de vraag dit in den eerstvolgenden tijd nog niet sterker tot uiting zal komen. Een buitengewoon lage opbrengst geven voorts de zegelrechten te zien, nl.. 1.057.992, dat is ongeveer de helft van de opbrengst in Augustus 1929. Ongeveer de helft van deze lagere op- hengst komt voor rekening van het beurs- zegel, dat in de afgeloopen maand slechts 318.000 in de schatkist bracht, tegenover 817.000 in Augustus 1929, welke maand een der levendigste ter beurze was. In totaal bracht de beursbelasting dit jaar op 3.2 millioen, terwijl het vorige jaar dit cijfer bijna 5.6 millioen was, wat dus een duide lijke demonstratie van de slapte ter beurze is. Ook de registratierechten gaven een veel lagere opbrengst, nl. 1.6 millioen tegen ruim 2.1 millioen in Augustus 1929. Ook dit is een laagte-record. De opbrengst der invoerrechten is even eens weer belangrijk achteruit gegaan, wat niet te verwonderen is, gezien de vrij regel matige daling van de waarde van den invoer. Van de accijnzen brachten die van het ge slacht en gedistilleerd minder op. De personeele belasting is het eenige mid del, dat een hoogere opbrengst van eenige beteekenis aan kon wijzen, nl. 4.8 millioen tegenover ruim 4.4 millioen in Augustus 1929. De opbrengst der rijksinkomstenbelasting kon zich goed op het peil van het vorige jaar handhaven, wat in de gegeven omstandighe den bevredigend genoemd mag worden. De werklooze musici. Werklooze musici hebben gisteren aan de Tweede Kamer het volgende telegram ver zenden Vergadering werklooze musici, Den Haag, 19 September, verzoekt Nederlandsche volks vertegenwoordiging aandacht te geven aan behoud arbeidsgelegenheid Nederlandsche musici in Nederland. Thans bijna alle ar beidsplaatsen hotel-, caférestaurantbedrijf bezet door Duitschers en Hongaren. Werken in Den Haag 59 Nederlanders tegen 104 bui tenlanders. Vraagt aandrang op regeering tot scheppen spoedmaatregelen tot wering vreemdelingen ter voorkoming van volslagen ondergaan inheemsche musici terwijl werk gelegenheid voorhanden doch door buiten landers bezet. Werktijd der rijkstelefonisten. De commissie van overleg bij P.T.T. heeft besloten den directeur-generaal mede te dee- len, dat zij van oordeel is, dat bij de beant woording van de vraag of er in verband met het aantal telefonisten aanleiding bestaat om op niet-leidende kantoren den werktijd der telefonisten te bepalen op gemiddeld 7 uur per dag, ook moeten worden medegeteld de toezichthoudsters, c.q. chefs-telefonisten, de telefonisten mede belast met administra tieve werkzaamheden, de telefonisten bij den localen dienst en de locale krachten-posten- bediensters. Wegenbelasting. Het komt meermalen voor, dat bij afkoop wegens overtreding van de Wegenbelasting- wet door den directeur der directe belastin gen de eisch wordt gesteld, dat de volle be lasting over het jaar, waarvoor de belasting- kaart is afgegeven zal moeten worden be taald, onder aftrek van het voor het be lastingjaar reeds betaalde. Deze eisch wordt ook gesteld, wanneer 's Rijks schatkist door de overtreding in geen enkel opzicht is be nadeeld. Büv.een chauffeur rijdt met een auto, waarvoor een 60-dagenkaart is afgege ven, uit, zonder dat die kaart was afgetee- kend. Van de beschikbare 60 dagen waren pas weinige gebruikt. Door het niet-invullen had de schatkist dus geen nadeel, maar toch werd de automobilist voor de keuze gesteld strafvervolging of ƒ25 als afkoopsom, ver meerderd met de volle jaarbelasting, minus het bedrag, dat voor de 60-dagenkaart is be taald. De B. B. N., Bond van Bedrijfsoutohouders in Nederland, heeft zich thans tot den mi nister van financiën gewend om op deze onbillijke eischen te wijzen en te verzoeken, dat een dergelijke voorwaarde bij mogelijk heid tot afkoop niet zal worden gesteld in de gevallen, waarbij de overtreding kennelijk te goeder trouw is begaan of wanneer 's Rijks schatkist niet is benadeeld. De vrijzinnig-democraten tegen het vlootplan Het hoofdbestuur van den Vrijzinnig-De- mocratischen Bond is van oordeel, dat ook van vrijz-dem. zijde een krachtige actie te gen de vlootplannen van minister Deckers moet worden gevoerd. Nu in de Tweede Kamer de voorzitter heeft meegedeeld, dt het vlootplan op de agenda van 14 October en volgende dagen is ge plaatst, meent het hoofdbestuur van den Vrijz.-Dem. Bond, dat van deze zijde in de eerste helft van October een groot aantal protestvergaderingen tegen deze vlootplannen moeten worden gehouden en wel te Alkmaar, Amsterdam, Rotterdam, Middelburg, Utrecht, 's Bosch, Arnhem, Zwolle, Assen, Groningen en Leeuwarden, op de wijze als in 1923 is ge schied. Ook zal de vrijz.-dem. bondsbrochurehandel een vlugschrift tegen de vlootplannen doen verschijnen. Reflectoren op rijwielen. De voor rijwielen verplichte reflectoren worden dikwijls zóó geheel verkeerd op het rijwiel geplaatst, dat zij niet het minste ef fect sorteeren. De kwaliteit van de reflectoren is dikwijls zoo slecht, dat van terugkaatsing van het daarop geworpen licht geen sprake is. Tot de ministers van justitie en waterstaat heeft de Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland zich gewend om aan te dringen op meer toezicht op de reflectoren en nale ving van art. 59 van het motor- en rijwiel reglement. Bestrijding mond- en klauwzeer. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft met ingang van 21 Septem ber 1930 A. ingetrokken zijne beschikkingen van 4 en van 7 Augustus 11., waarbij het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens werd verboden naar kringen, resp. omvattende de provincie Limburg en aaneengesloten de provinciën Friesland, Gro ningen, Drenthe, gedeelte der provinciën Overijssel, Gelderland en Noordbrabent, als mede de provincieZeeland. B. Het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens verboden naar kringen, omvattende I. de provincie Limburg II. aaneengesloten de provincie Zeeland, het gedeelte der provincie Noordbrabant, voor zooveel in het Noord-westen begrensd door en met inbegrip van het Hollandsen Diep, de Amer, de Bergsche Maas tot aan het lichtpunt boven Heusden, alsmede het gedeelte der provincie Gelderland, begrensd ten westen door en met inbegrip van het Heusdensche Kanaal, de Maas van af het Heusdensche Kanaal tot waar deze bij Woud- richem in de Waal uitmondt en ten noorden door en met inbegrip van de Waal van af Woudrichem, tot waar deze aan de Duitsche grens onder den naam Rijn ons land binnen komt. Nieuwe regenproeven van den heer Veraart. De heer Veraart zal zij yjoeven voor het neerslaan van wolken op Vrijdag 3 October des namiddags vijf uur te Scheveningen bo ven d$ Noordzee herhalen. Een hoeveelheid van circa 4000 K.G. onderkoeld ijs zal worden uitgestort. Dit ijs wordt medegenomen in één drie-motorigen F IX, één twee-motorigen F. Ill en in nog één of twee toestellen van het F VIII of F VII-type. Bovendien zullen eeni ge vliegtuigen van de luchtvaartafdeeling te Soesterberg aan de demonstratie deelnemen. De technische leiding zal evenals de vorige maal berusten bij luitenant Visch, chef van den meteorologischen dienst te Soesterberg. De heer Visch, die in den F IX meevliegt, zal worden geassisteerd door den eersten-luite nant Van Giessen. Van de demonstraties zal een filmopname gemaakt worden, teneinde de eventueele resultaten blijvend vast te leggen. Wij vernemen voorts, dat de heer Veraart voornemens is om in de maanden Maart en April a.s. in Deli en op Java proefnemingen per vliegtuig te houden ten behoeve van de Indische cultures, zulks op uitnoodiging van een onzer grootste Deli-planters, die ook groote belangen op Java heeft. De heer Ver aart zal de reis naar Indië per vliegtuig maken. VLISSINGEN, 20 SEPTEMBER. A. G. O. Het bestuur van A.G.O. meldt ons Voor het seizoen 193031 wordt over den zesden avond nog onderhandeld, terwijl de vijf volgende zijn vastgesteld 29 October Opvoering door het Middel- burgsch Dilettanten Tooneel van „De Firma Adam en Eva", een, blijspel. 11 November Lezing met lichtbeelden door dr. W. G. N. v. d. Sleen uit Haarlem over „Bali, Lombok en Ambon". 19 December Voordrachtenavond van Jac. van Elsacker. 16 JanuariTooneeluitvoering door de Vereenigde Schouwspelers, directie Pierre Mols. Het stuk moet nog worden gekozen. 19 Februari Concert te geven door het Hongaarsche Pro Arte Trio. Alhambra-Theater. De onsterfelijke vagebond. Als amusementsfilm is „De onsterfelijke vagebond" stellig geslaagd. Ruim anderhalf uur houdt, ze u prettig bezig. Merkwaardig goed gespeeld worden ook de bijrollen in de ze film. Hier zijn knappe typeurs aan het werk, wier spel soms zelfs natuurlijker is dan dat der beide hoofdrollen, waarvan Gustav Fröhlich aanvankelijk als de dorpsonderwij zer zonder veel uitbeeldingskracht is, daar entegen als de vagebond smartelijk en ont roerend. De tenor van de Weensche staats- opera zingt uitstekend, Hans von Schlettono TE VLISSINGEN. Zitting op a.s. DINSDAG 23 SEPTEMBER in het voormalig Burgerweeshuis aan de Badhuisstraat, van 7'/29>/2 uur. Inlichtingen worden kosteloos verstrekt. Ouders, kiest een beroep voor uw kind in met het Bureau. SINGEL 1 VLISSINGEN WASCHT EN TEGEN CHIEF WHIP s 1 r 1 - :T"'; -/.'.v. - als Stiermarksche boer is onverbeterlijk, ter wij de stotterende burgervader zeer tot de vroolijkheid bijdraagt. Misschien is de rolprent niet geheel ge worden wat men haar bedoeld had te zijn, maar er is veel in om te bewonderen. Er is gevoeligheid van beeld en muziek, een voor- treffelijkek dialoog, hoewel niet altijd goed verstaanbaar, en bovenal een kijkje op het leven in een typisch Oostenrijksch lands deel, dat om zijn pracht van natuur en zijn kracht van bewoners boeiend werkt op den toeschouwer. Het acoustische is evenals het optische vooral in de volks- en massascènes te prijzen. Prachtig is o.m. de zitting van den boeren- gemeenteraad, waarin over de oprichting van het standbeeld gesproken wordt en vol vin nige ironie is de dag der feestelijkheden zelve met zijn hooge hoedenparade, met zijn vlag gen en banieren, zijn zangkoren en gezwollen toespraken, terwijl de vagebond ter zijde staat en alles aanhoort, ja, op het moment der onthulling gedwongen wordt het hoofd te ontblooten voor zijn eigen standbeeld. Raak getroffen is het milieu van de dorps tentoonstelling van fokvee, het „Schuh- plattler", de zingende schoolkinderen, de boe renbruiloft, alles uitnemend, alles geslaagd. Van beklemmende tragiek is als tegenstuk de scène in de Weensche opera, waar het liefdeslied, „Reich mir dein kleines Hand- schen, lass dir ins Auge sehn, und uns das kleine Endchen des Wegs zusammen gehn", wordt gezongen, doch dat Annerl niet hoort. Ritter staat op den achtergrond en krijgt een zenuwaanval. Een buitengewoon pracht tig tafereel, een meesterstuk ook uit archie tectonisch oogpunt. De achtergrond der Stiermarkensche Al pen, die het natuurlek steeds goed doet, wordt technisch best gebruikt. Thans het verhaal. Een jonge dorpsonder wijzer, Hans Ritter, is zoo verstandig zijn docententijd te verschoonen met een vrijage om de allerliefste dochter van een hebzuch- tigen brombeer van den eenigen postbode. Behalve sterk in de liefde is de onderwijzer goed thuis in de muziek, wat de klankfilm een uitmuntende gelegenheid biedt in een geslaagd tafereel van de zangles van den jongen onderwijzer weer te scoren. Het schoone kind heeft één gebrekal te slaaf- sche onderworpenheid aan haar brieven be stellenden vader, die haar aan een rijken boer, prima-veefokker, wil koppelen. In een gekuischte afscheid-scène, die de brave Nederlandsche censuur voor ons ver kortte, neemt Ritter afscheid en gaat met een opera-manuscript naar Weenen om by succes den fokker er uit te concurreeren. De norsche vader onderschept alle correspon dentie, en Annerl denkt, dat haar Hans haar vergeten heeft. Op bevel van den patriarcha len postbode zal zij huwen met den rijken boer, die behalve fokken, ook nog deksels goed kan dansen. Tyroolsche dansen, waarbij men zich op de leeren broek en de bespy-

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1