500 300 25 EDER GRATIS VRIJDAG 19 SEPTEMBER ERSTE BLAD E STAND No. 221 68e Jaargang 1930 m: Firma F. (til DE VELDE Ir., lllalsM 58-60, Vlissingen. Telaf. 10. Paslrekening GS28T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen FEUILLETON IISS BROWN VAN X.Y.0. Stads- en Provincienieuws erk van 16 stations, an de Oost- tot de uit te zenden. !he zender. okrowsk in het Wol. der in gebruik wor- gen imber 1930. O U W D en M. J. Dissen, 5 j. en R. J. C. Be- Dijker, 25 j. en M. S. van Leeuwen, 24 j. w d 6 j. en M. J. Meeu- 26 j. en J. G. Dat- ir Zande, 25 j. en A. P. Keersemaker, 21 J. Wondergem, 27 j. L E N st, z. J. Kieboom, P. Prins, geb. van Fulff, geb. Pluijmers, Blokpoel, z. DEN: pan D. Prins, 24 j. W. de Wolf, 71 j. an P. Heijman, 67 j. SURG. len! •Debra, z. J. de h- J. Loomans-—van JolLudikhuize, d. DEN: geh. met M. P. )0RWERPEN Politie te Vlissingen gevonden is gedepo- ije met inhouden :omen zijn omtrent ische lamp bij Kuy- verm. gouden ringe- m Hoeydonck, Bree- rans en kinderarm- lamypark 9 rijwiel- bij Lippens, Resida- chje met inhoud en ïuwstraat 1; knipmes rstraat 27 zilveren ïedijkstraat 2b gou- bij Adriaanse, Cro- bij Bostelaar, West- ij Van Hal, Hobein- ht bij Botbijl, Slijk- eltje bij Kroes, Bou- zakspiegeltje bij De 43 rijwielbelasting- iaquelin, Molenstraat itingplaatje bij Meul- .8 en bos sleutels bij 41. RTL1JNEN Rott. v. Karachi 17 Sept. Suez v. Batavia n. Amst. Sept. v. Lissabon ipt. van Singapore ept, van Colombo Sept. van Tanger Sept. van Genua ïott. n. New-Orleans Sept. Gibraltar Sept. van Suez ept. Suez 17 Sept. Perim Sept. van Algiers pt. van Colombo 16 Sept. te Durban 16 Sept. v. P. Said t. te Belawan Rott. n. Batavia 17 Sept. Kaap del RICHT id 763.8 te Marseille, d 740.3 te Shields, vond van 19 Septem- later afnemende stelijke wind. Half- rokken. Aanvankelijk wingsdienst. hedenmorgen te 8.55 ;est op uw hoede E VLISSINGEN 11.32 12.31 12.56 luto's, Fietsen tuigen. tnber uur s 7.36 7.34 USSINGSCHE COURANT lONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per3 maanden, mco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- elanden bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. abonné's in 't bezit eener is, zijn GRATIS verze il tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger INGESLOTEN Bl[ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" nummer bestaat uit 2 biaden die zich van heden af voor drie maanden op de VLISSINGSCHE COURANT" abonneert, ontvangt de nummers tot 1 October KAMER-OVERZICHT tweede kamer. Vergadering van Donderdag. r Begin. Mr. Van Schaik heeft het voorzitterschap er aanvaard met een degelijke rede, die een beetje buiten de grenzen van een rmaliteit ging. Ze bevatte een bespiegeling >r de houding van andere parlementen, bij lke vergelijking het Nederlandsche dan nstig uitviel. De partijtegenstellingen hee- hier niet zoo scherp te zijn, en er is danks alle partijschap een gezindheid om ndrachtig samen te werken. heer Drop heeft van den voorzitter een hrobbeering gehad omdat hij eigenmachtig eft gepubliceerd het rapport dat voor de den ter inzage heeft gelegen over de onge- geldheden te Maastricht. Over de vraag of het openbaar belang schte dat tot publicatie werd overgegaan, n men van meening verschillen, maar het oet niet als geoorloofd worden beschouwd, t een individueel lid van de Kamer de ter iffie neergelegde stukken benut tot een ge el ander doel, dan waarvoor zij aan de amer zijn toevertrouwd. Dit kan tot gevolg ibben, dat de Regeering terughoudendheid lat betrachten. Het komt den'.voorzitter lor, dat do Kamer zich door deze publicatie ïgriefd. kan gevoelen. En dat wilde de voorzitter nu eens even ?gen. De heer Albarda trachtte de daad van den :er Drop te verdedigen door te wijzen op moreele urgentie, wijl dit rapport niet opte met de mondelinge mededeelingen van !tt Minister en in de vacantie bespreking et mogelijk was. De heer De Visser betoog- dat hij alles zou publiceeren, wat hij wilde was het geheim. Hij stoorde zich aan die irmaliteiten niet. De Kamer weet dus waar- zy toe Is. door E. PHILLIPS OPPENHEIM. Ze lachte zacht. >Zoo is het beter", zei ze goedkeurend. Mijn heele levensgeschiedenis, alles wat iet me gebeurd is tot gisterenavond toe, zou u kunnen vertellen voor we bij dien vol gden lantaarnpaal zijn." »Uw liefdes i'Uie heb ik nooit gehad." i.Uw ambities Jk ben veel te practisch om een droom- te zijn", zei ze. schudde het hoofd. ■t kunt u nu altijd wel gedacht hebben", Lij, „maar u is geschapen voor romantiek 0 ik geloof, dat die u nu stevig beet heeft ®k. U zult merkwaardige dagen doorleven, liss Brown, voor u weer terugkeert tot het geutje, dat u leidde vóór u op de stoep van er's huis zat." Ze knikte nadenkend. nHet was daar erg vochtig", mompelde ze, ,en de mist was vreeselijk en wat er volgde 'eeft me meer doen ontstellen dan ik ooit p willen bekennen, maar toch geloof ik, ■at u gelijk heeft. Ik geloof, dat ik mijn le- Bij de regeUng van werkzaamheden is be paald dat op 14 October de Zuiderzeesteun- wet, de Vlootwet en,,de interpellaties Cramer en Albarda aan de orde zullen komen. Die van den heer Vliegen wordt later bij de be grooting behandeld. In vreedzame stemming ging de Kamer uiteen. Zij zal 30 September de begrooting in de afdeelingen onderzoeken. Veel is er niet op het repertoire maar er kan nog van alles bij komen. vlissingen, 19 september. Postzegelloket voor verzamelaars. Aan het postzegelloket voor verzaipelaars, dat morgen (20 September) 's middags van half 4 tot 5 uur zal geopend zijn, worden, behalve de verschillende zegels in rolperfo- ratie, verkrijgbaar gesteld Suriname lucht post in de waarden van 10 cent, 15, 20, 40 en 60 cent, 1 en 1.50. Vlissingsche zwemclub. Ter gelegenheid van de sluiting van het seizoen wordt morgenavond 8 uur in „de Oude Vriendschap" een feestelijke bijeenkomst ge houden, C. K. W. O. Voor de vereeniging C. K. W. O. zal Woens dag en Donderdag a.s. in het Concertgebouw optreden de bekende declamator, de heer J. van Els&cker te Rotterdam. De bijeenkomsten vangen des avonds 8.i5 uur aan. Directeur-hoofdingenieur rijkswaterstaat. Naar wij vernemen zal de heer ir. H. van Oordt, hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat in Zeeland te Middelburg, wien met ingang van 1 October eervol ontslag op verzoek is verleend, worden opgevolgd door den heer ir. J. P. Walland, hoof ingenieur van dien dienst te Zwolle sedert 1 Januari 1921. Het Gotische Huis te Goes. Door den heer L. H. van Berk, conservator van het museum „Het Gotische Huis", wer den over de maand Augustus de volgende schenkingen voor genoemd museum ontvan gen. Een beenen schaats, 1 tegeltje, 1 koperen gesp, gevonden op het verdronken land van Zuid-Beveland (Nieuwlande)Een collectie scherven van aardewerk enz., afkomstig van de vluchtbergen van Emelisse, Coudorpe, 's Heer Arendskerke, Wemeldinge en het strand van Noord-Beveland. Een klein antiek kastje, een paar filigram zilveren broek knoopen. Door de bemiddeling van mej. Koos Everse te Goes werd wederom een zending ontvangen van de familie Kouwer Smit te Nijmegen, bestaande uiteen ouderwetsehen Zeeuwschen kaphoed, 'n ouderwetsche Zeeuw- sche muts, een paar zilveren broekknoopen, een paar tinnen broekknoopen. ven lang blij zal zijn, dat ik verdwaald ben geraakt." HOOFDSTUK Vin. Zonder eenige waarschuwing scheen miss Brown's leven weer precies te worden wat het altijd geweest was. Dagen lang verstoorde niets de eentonigheid van haar bestaan. El- ken morgen bezocht ze, na de persoonlijke kolommen in the Times nauwlettend te heb ben bestudeerd, haar klanten in de verschil lende gedeelten van de City en 's middags zat ze te typen. Er was niets over gebleven dan de herinnering aan die wonderlijke excursie in de wereld der romantiek en een eigenaardig gevoel, dat haar nooit verliet, namelijk, dat ze nooit, waar ze ook ging, ge heel alleen was. Ze was niet meer de stem mig gekleede typiste, het onbeduidende we zentje met haar machine en haar parapluie, dat rustig en bedaard en ongehinderd naar haar werk ging. Voor sommige menschen was ze een voorwerp van belangstelling ge worden. Ze verbeeldde zich altijd, wanneer ze 's morgens haar kamer in Shepherd's Market verliet, dat er slenteraars in de straat liepen, die naar haar keken. Soms herkende ze dagen achtereen denzelfden man haar buurman van de bus of in de ondergrondsche. Soms ook was het een vrouw. Nooit hadden zooveel menschen als nu getracht een ge sprek met haar te beginnen. Ze waren slim, de menschen, die zich zoo graag in haar ver trouwen wilden dringen. Ze waren begonnen met over haar werk te praten. Nooit pro- SOUBURG. Opgave van personen die zicfy in deze ge meente hebben gevestigd of deze hebben ver laten gedurende de le helft der maand Sep tember. Ingekomen: M. C. van den Bosse, Tuindorp D 24, van Vrouwepolder. J. M. van den Hoek en gezin, Marnixplein C 19, van Dinteloord. L. ten Hove, dienstbode, Marnixplein C 19, van Dinteloord. W. van Galen en gezin, Nieuwe Vliss. weg C 217, van Vlissingen. M. Baard, Keijzersbaan A 58VQ, van Dom burg. Mej. V. de Lang—Vercauteren, Burchtstraat B 334, van IJsselmonde. J. C. van Wijk en gezin, Nieuwe Abeele C 249, van Koudekerke. M. J. Merks en gezin, Nieuwe Abeele C 258, van Middelburg. Vertrokken: Mej. J. L. Hamersde Jongh en gezin, Van Turnhoutstraat E 41, naar1 Rotterdam. W. Bocherie, dienstbode, Vrijburgstraat C 111, naar Terneuzen. J. van Huffel, Tuindorp D 59, naar Bergen op Zoom. J. J. Vrij en gezin, Van Turnhoutstraat fc 48, naar Zierikzee. J. van Eenennaam, Vlissingschestraat B 170, naar Middelburg. J. v. d. Bosse, Zandweg C 40a, naar Am sterdam. C. A. v. d. Vijver, Tuindorp D 35, naar Vlissingen. Naar wij vernemen heeft het feestcomité voor de viering van den 50en verjaardag van H. M. de Koningin te' Souburg op 6 Septem ber 1930 zijn taak beëindigd. In zijn laatste vergadering bleek, dat de feestelijkheden geen financieel tekort hebben opgeleverd en dat een woord van dank past aan allen, die tot het welslagen' van het feest hebben meegewerkt. Evenals vorige jaren wordt Zaterdag a.s. op de Groote Abeele een ringrijderij' gehou den, aanvangende om half een. Zeventien ruiters nemen aan den bekerwedstrijd deel voorts wordeu geldprijzen enz. verreden. Des middags omstreeks 3 uur begint een feestje voor de kinderen, terwijl 's avonds om 8 uur het fanfare-korps „Oefening na den Arbeid" uit Ritthem, concerteeren zal onder leiding van zijn directeur, den heer Meijers. Bij gun stig weder hoopt men een lampionverlichting te ontsteken. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Langweer ds. J. W. Noteboom te Aagtekerke. Aangenomen het beroep naar Zierikzee door ds. A. N. Pijnacker Hordijk te Sappe- meer. Algemeene synode der Ger. kerken. De generale synode der Geref. kerken te Arnhem heeft uitvoerig gedachten gewisseld over de voorstellen van deputaten in zake het vraagstuk van het kerkgezang. Verschillende sprekers vreesden onrust in de kerken als men gezangen zou gaan invoeren. Ander: a beerde een keurig gekleed jongmensch de gewone soort van flirt met haar. Maar een oudachtig heer die the Times las, zou eens naar haar machine kijken en haar vriende lijke vragen doen omtrent haar beroep, met toespelingen op zijn eigen dochters, die ook haar brood moesten verdienen. Een moeder lijke oude dame zou beginnen te praten over haar zoon, die in zaken was en altijd klaagde over de lichtzinnigheid van de tegenwoordige typistes. Soms was het moeilijk voor miss Brown om hun vriendelijke toenadering af te slaan. Ze was een zacht en vriendelijk per soontje, hoewel ze met veel moeite haar on- toeschietelijkheid aankweekte. Langzamer hand kwam het haar voor, dat de menschen begonnen te begrijpen, dat het onmogelijk was om zoo met haar in kennis te komen. Hun pogingen hielden tenminste op, hoewel ze haar nog altijd aankeken en beloerden. Gedurende dezen wachttijd deed miss BroWn hard haar best om die wonderlijke geschiedenis, die altijd in haar hoofd bleef, los te maken van haar gewone dagebjksche werk. Ze las van de mislukte pogingen van de haastig bijeengeroepen steenkolencommis- sie om een uitweg te vinden- tot verzoening van wat onverzoenlijk leek, de opgeblazen eischen vah de mijnwerkers aan één kant en de verstoktheid van de kapitalisten aan den anderen. Ze leerde door een oordeelkundige en selectieve studie van de journalistiek, on derscheid maken tusschen den hebzuchtigen dividendjager, voor wien zijn werklieden niets anders waren dan machines en den gewe- iflNG f=AE RIBK CR 0/V//VC£"/Vj beweerden dat er een sterk vooroordeel heerscht, dat moet overwonnen worden. Dr. W. A. van Es van Leeuwarden oordeel de, dat deze zaak in de kerken niet leeft en stelde daarom voor geen nieuwe deputaten meer te benoemen en af te wachten wat uit de kerken zelve komen zal. Dit voorstel werd verworpen met 38 tegen 17 stemmen. Een voorstel van ds. W. Breukelaar cm eerst te stemmen over de al of niet invoering van het vrije kerklied, werd verworpen met 29 tegen 26 stemmen. Op voorstel van dr. K. Dijk te 's-Graven- hage werd daarna met 35 tegen 20 stemmen besloten den bestaanden bundel „Eenige ge zangen" uit te breiden met eenige liederen die berijming zijn van schriftgedeelten, of die zich aan de H. Schrift ten nauwste aanslui ten, ten gebruike inzonderheid op de Chr. feestdagen, op.de dagen die bestemd zijn voor de herdenking van het lijden en sterven van Christus, bij de bediening der Heilige Sacra menten, de bevestiging van ambtsdragers en van huwelijken. Emeritaat. De classis Rotterdam van de Geref. kerken heeft ds. C. B. Schoenmakers, predikant bij de Geref. kerk van Katendrecht-Rol.terdam, eervol emeritaat verleend. Ds. Schoenmakers, die 30 November a.s. 40 jaar zijn ambt heeft mogen vervullen, is voornemens 1 December a.s. afscheid te nemen van zijn gemeente, om zich daarna te vestigen te Rijswijk (Z.H.) Hij hoopt dan hulpdienst te verleenen aan de kleine Geref. kerk van Wateringen. Ds. Schoenmakers stond achtereenvolgens te Landsmeer, Oost- en West-Souburg, Gronin gen, Alphen aan den Rijn en sedert 8 Juni 1911 te Katendrecht-Rotterdam. Zilveren jubileum prof. P. J. M. de Bruin. Gisteren heeft prof. P. J. M. de Bruin zijn zilveren jubileum als docent aan de Theol. School der Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn gevierd. In de aula dezer instelling sprak ds. J. W. Geels als voorzitter der feestcommissie den jubilaris toe. Spreker schetste de liefde en hoogachting, welke de Chr. Geref. Kerk voor den hoogleeraar koestert. Spreker bood daar na uit naam der Chr. Geref. Kerk, oud leerlingen en studenten prof. de Bruin als stoffelijke blijken van waardeering 'n ameu blement aan. Prof. Lengkeek hield daarna de feestrede. Spreker schetste leven en werken van den jubilaris. Na een hartelijk woord tot mevr. De Bruin besloot spreker met een zegenbede. Ds. Hilbers bood daarop namens het feest comité den jubilaris een bloemstuk aan. De praetor der studenten, de heer H. He- tensvollen mijneigenaar, die heel goed wist, dat in vele van de districten die hij beheerde, het toestaan van de eischen van de mijnwer kers het voor goed sluiten van de mijnen beteekende en werkeloosheid voor de rest van hun leven voor de menschen, die voor ander werk niet geschikt waren, verliezen voor het land en verlies van prestige. En achter dien naderenden storm stonden de sinistere figu ren van zekere communistische leiders, men schen die scholden op de vakvereenigingen als een instelling die uit den tijd was en veel te veel door bourgeois besmet, die de roode vlag zwaaiden en openlijk, niet alleen over stakingen, maar ook over revoutie praatten. Deze mannen en hun agenten zaten overal. In China was een nieuwe felle strijd ont brand door Moskou aangestookt, welks doel was den Britschen handel uit de Oostersche wateren te verdrijven. Over de geheele we reld vielen spionnen van de Internationale communistische partij iedere industrie, waar in de Britsche handel overheerschend was, aan. De secretaris van den zeeliedenbond reisde van haven tot haven, overal het grof ste verraad en staking predikend, zelfs daar waar de menschen zelf tevreden waren. De strijd ging nu niet langer tusschen de zee lieden en de havenwerkers, vertegenwoordigd door hun vakvereenigingen en de scheeps- wereld. Een veel sinistere en kwaadwilliger groep menschen, wier aantal voortdurend scheen toe te nemen, hadden zichzelf opge worpen als de kampioenen van het volk en stonden openlijk op voet van oorlog met alle roma, sprak nog eenige woorden, waarna prof. De Bruin dankte. 's Middags hield hij een receptie, waar zeer velen verschenen. Een aalmoezenier voor de rijkswerk- verschaffing. Naar de „Volkskr." verneemt, is de mede werking van minister Ruys de Beerenbrouck en* den aartsbisschop, pater Sassen O.P. uit het klooster te Zwolle*, beschikbaar gesteld voor de geestelijke belangen der R-Kath. arbeiders bij de werkverschaffing. De pater zal zich voorloopig met Giethoorn bezig houden. Examens. Voor het examen als machinist diploma A, is geslaagd de heer N. P. van Riel, leerling van de De Ruijterschool. Voor het politie-diploma met aanteekening vanwege den Alg. Ned. Politiebond is ge slaagd de heer A. G. Slabbekoorn te Sas vani Gent en voor het gewoon diploma de heeren J. J. de Ruiter te Hontenisse, K. Postma te Hansweert en G. Schuijer te Sluis. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg werden heden de navolgende zaken behandeld I. A. F., 40 jaar, leurder, te Breskens, thans in voorarrest, verdacht van verduistering van een tweetal rijwielbefastingplaatjes te Axel op 18 Augustus 1930.Eisch 3 maanden gevan- genisstraf. B. J. B., 25 jaar, reiziger te Middelburg, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van dan kantonrechter te Middelburg, waarbij hij wegens overtreding van de motor en rijwielwet (als bestuurder van een auto niet op eerste vordering van een ambtenaar vertoonen van een nummerbewijs) werd ver oordeeld tot een geldboete van f 0.50 of 1' dag hechtenis. Door den ambtenaar van het O.M. was eveneens appèl aangeteekend. Eisch bevestiging van het vonnis waarvan beroep. W. J. de G., 28 jaar, veearts te Kruinin- gen was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Goes, waarbij hij wegens overtreding van de motor en rijwielwet (als bestuurder van een auto, daarmede over een openbaren weg rijdende, niet behoorlijk naar links uitwijken bij het inhalen van een rijwiel) werd veroordeeld tot een geldboete van 15 of 15 dagen hechtenis. Eischvrijspraak met vernietiging van het vonnis waarvan beroep. erkende vormen van arbitrage. Eiken dag realiseerde miss Brown meer wat de publi catie van zekere bladzijden uit haar notitie boek zou beteekenen en ze werd ongeduldig naar mate de tijd verstreek. Er was «en ge deelte van de pers, dat voortdurend openlijk spotte met het idee van revolutie en met de bewering, dat wapenen ooit voor dat doel in Engeland zouden zijn binnen gesmokkeld of dat eenige poging om leger en vloot te ont wrichten ooit eenig succes zou hebben. Miss Brown werd beslist boos toen ze het las. Ze wist van een schip met een zeer gevaarlijke lading, dat nu op weg was van de Oostzee. Ze wist van een huis in het centrum van een.' groot militair district, dat boven verdenking heette te zijn en van waaruit het vergif week aan week verspreid werd, van drukpersen in Clerkenwell, die dag en nacht werkten om het voedsel voor dit verraad gereed te maken. Ze kon wel raden wat er met mr. Noel Frankland gebeuren zou wanneer een copiG van zijn speech in Moskou zijn weg zou vin den naar Whitehall. Eiken dag als ze op haar kalme, maar intelligente manier den toe stand bestudeerde zag ze duidelijk in, wat een catastrophe er in de geheele wereld zou ontstaan, wanneer de voorraad informaties van kolonel Dessiter in handen zou komen van de autoriteiten. Ze betreurde het dat heb zoo lang duurde. (Wordt vervolgd.)'

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1