500 25 FOHEEBS HEN 300 IEDER GRATIS WOENSDAG 17 EERSTE BLAD IKE STAND IVo. 219 68e Jaargang 1930 'e vlissingen Uitgave: Firma F. I/AH IE VE10E Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zendag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen kamer-overzicht Stads- en Provincienieuws kerk- en schoolnieuws 61 niets te vertellen, tn de 496 uren op den ïstus er liefst 122 onge- a 25 Door het zendtijdbe- O. over Augustus 190 •egen de anderen. Doch r bleven 122 uren onge- zijn dus van den alge- lomen, omniet ge- if men ze aan de A.V, enlijk geen radiostry'd ar men eischt ze op, en int thuisgekregen, maar .et dier gen de radio- ingen. men in Duitschiand den storingen op zeer ener- gepakt. Behalve, dat er en verordeningen tegen n uitgevaardigd heeft zgn. „Funkhilfen" geor- chilfen" zou men in net het best „radioklinie- Op het oogenblik zijn Duitsche radioklinieken ast hebben van radio bij een der gelijken po>t, ngen in het werk stelt storingen te vinden en ■erhelpen. ezen hulpdienst over de iar worden in het Duit- „Die Sendung" gepubli- in de maand zijn 6322 aangemeld. 3705 werden id opgeheven. als volgt verdeeld logspanningsleiding 99 ;oringen 435, opgeheven >nd 896, opgeheven 572 ;n 1150, opgeheven 542 requent-apparaten 2410, :rse storingen 1332, op- deze resultaten aan- vorden. LBURG, l l e n ie—;-Maas, z. z. EDEN: veduwn. van C. Pype, E. A. )es. r o u w d: n M. F. van Hese, 31 j. l l e n de Schipper, d. (tweel.) roeree, z. j e d e n cv van C. Vreeke. sens. 1 Augustus 1930. LLEN: de Fouw. geb. Maas, d. M. Cappon, geb. Pro- ;tus M. Keijmel, geb. gustusM. A. A. Ver- z. EDEN: ARTLIJNEN an Rott. n. Australië 14 Sept. te Antw. p. 12 Sept. Kaap del Rott. n. Kaapstad Sept. van Sabang Sept. v. Las Palmas .9 Sept. 12 u. te Mar- p. 13 Sept. Perim 15 Sept. v. Algiers te Batavia v. Rott. p. 15 Sept. Finisterre 14 Sept. v. Bombay 14 Sept. te Colombo 5 Sept. Finisterre L5 Sept. te Rott. van .3 Sept. Ouessant Sept. Kaap del Armi p. 13 Sept. Perim 13 Sept. van Loren- 14 Sept. v. Marseille e New-York v. Rott. r.) 13 Sept. van Port 14 Sept. v. Port Said 12 Sept. de Azoren .4 Sept. Lizard Sept. Gibraltar ~-an Hong Kong 8.28 10.04 21.21 22.55 Auto's, Fietsen rtuigen. mber uur 7.41 VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1 5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BI[ HET BUREAU VOOR FUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜINÜ „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen die zich van heden af voor drie maanden op de „VLISSINGSCHE COURANT'' abonneert, o ïgt de nummers tot 1 October tweede kamer. Vergadering van Dinsdag. Begin. De gewone formaliteiten werden heden weer afgedaan. De Minister van financiën bood de rijksbegrooting aan en de Kamer maakte een nominatie voor het voorzitter schap op. Verrassingen waren daarbij niet te wach ten. Het vorig jaar waren hetlo. mr. Van Schaik, 2o. Schaper, 3o. Beumer. Vdn de 96 stemmen kreeg mr. Van Schaik er 85, voor de eerste plaats. Voor de tweede plaats kreeg de heer Schaper 63 stemmen, terwijl de heer Beumer er 22 kreeg. Voor de derde plaats kreeg de heer Beumer 62 stemmen, zoodat de voordracht was als verleden jaar. Waar schijnlijk hebben de anti-revolutionairen eerst blanco gestemd bij de tweede plaats en hebben de sociaal-democraten uit revanche bij de derde blanco gestemd. Drie Interpellaties werden aangevraagd door den heer Vliegen over het rapport no pens de Maastrichtsche gebeurtenissen' bij de zinkwit-staking, door den heer Cramer over het rapport—Hillen over het kamp—Digoel en eventueele plannen der Regeering om dit kamp op te heffen en door den heer Albarda over het toezicht over de radio-uitzendingen. Donderdag wordt op die aanvragen nader beslist. eerste kamer. Ook de Eerste Kamer deed haar formali teiten af. Geen bizonders valt te vermelden. vlissingen, 17 september. Het Beeldenhuis. Op de begrooting voor onderwijs, kunsten en wetenschappen is voor het huis met de beelden te Vlissingen 8750 als subsidie uit getrokken. Het huis is niet meer te redden,1 maar de prachtige gevel zal worden verplaatst. Coöperatie „De Broederhand" U.A. 1910—1930. Het heeft de coöperatie „de Broederband", die gisterenavond in het Concertgebouw haar 20-jarig bestaan op feestelijke wijze vierde, Werkelijk niet aan belangstelling ontbroken. De groote zaal was geheel gevuld en het podium was één bloementuin, gevormd door een collectie schitterende bloemstukken, der jubilaresse vereerd-door de Lever Zeep Mij. te Rotterdam, de firma J. Godschalk en Zn. te Assen, de N.V. Lingerieïabriek v.h. Wer kendam en Zn., de N.V. Handelsmaatschap pij Nouveauté te Amsterdam, de sigaren fabriek „De Pionier" te Groningen, de melk inrichting „Koena" te Vlissingen, firma Van Melle te Breskens, firma Kamphuis en Hertz te Den Haag, de meelfabriek „Holland" te Amsterdam, firma Buising en Herbesfeld te Amsterdam, firma H. v. Duijl Jr. te Den Haag, The British Holland Arkady Cie. te Amsterdam, de Levensverzekering Mij. „Eigen Hulp", het personeel van „de Broederband" alhier en van „De Vooruit" te Middelburg. Voorts was een stroom felicitatiekaarten en telegrammen ingekomen. Medewerking werd Verleend door de heeren Ru Mulder, decla mator te Hilversum en E. Bressier, illusionist te Amsterdam, benevens door het Czardas- orkest, wat helaas onvolledig was, daar de violist schitterde door afwezigheid. De heeren Corn, van Beers en Vleugels hebben echter gered, wat er te redden viel. Nadat het geheele bestuur op het tooneel had plaats genomen, riep de voorzitter, de heer Nieuwdorp, allen aanwezigen een harte lijk welkom toe, inzonderheid ook de vrouwen, die de stuwkracht van de 'coöperatie zijn, den heer Dijkstra, vertegenwoordiger der „Han delskamer", mej. Mantel uit Deventer, ver tegenwoordigster van den Centralen Bond van Nederlandsche Verbruikscoöperaties, de besturen van „de Broederband" en „de Vooruit" te Middelburg, van de verbruiks- vereeniging te Serooskerke en van „Ons Be lang" te Goes. Daarna gaf spr. een historisch overzicht van „de Broederband". Deze naam stamt uit de negentiger jaren en werd gedragen door de coöperatieve bakkerij te Middelburg, die ook leden te Vlissingen en Souburg' telde. Op 14 September 1910 scheidden deze plaatsen zich af, en werd een nieuwe cqöperatie van dien naam alhier gesticht. De commissie van voorbereiding, de heeren P. Sinke, L. J. Pie- terse en A. Verhaagen, werd tot bestuur in de Vlissingsche Broederband benoemd. Op 1 November 1910 werd de inmiddels aan de ,Paul Krugeïstraat gebouwde bakkerij voor eigen rekening overgenomen met 5 man per soneel, waarvan op het oogenblik alleen de heer P. van Houte nog in het bedrijf werk zaam is. Thans is de omzet zoodanig geste gen, dat 16 man arbeid verrichten onder betere arbeidsvoorwaarden dan in het parti culier bedrijf. In denzelfden tijd werd een begin gemaakt met den winkel Nieuwendijk met als chef den heer J. de Jong, thans nog als zoodanig werkzaam in de Scheldestraat. Het winkelpersoneel is bereids uitgebreid tot 11 mannelijke en 5 vrouwelijke personen, ter wijl mej. wed. v. d. Grijp sinds 1910 de taak van werkvrouw verricht. In. 1918 werd een winkel te Souburg, in 1922 de winkel aan de Scheldestraat en in 1929 die in „Goed Wo nen" geopend. Nog werd in 1926 de brand- stoffenlevering met succes aangevat (bedie ning auto met 2 man) en werd dezen zomer in de Kerkstraat de manufacturenwinkel be gonnen. Aldaar is ook het kantoor en een bijkantoor van de Alg. Spaarbank der Ver bruikscoöperaties gevestigd. In den loop der jaren werd aangesloten bij den Centralen Bond van Verbruikscoöperaties en de Han delskamer en werd medegewerkt aan de op richting van een afdeeling van den Nederl. Coöp. Vrouwenbond. Hulde en dank bracht spr. aan alle huis moeders, die steun hebben verleend aan het personeel en aan bestuur, commissarissen, oud-bestuurders en oud-commissarissen, die tijd en krachten gegeven hebben in het belang van „de Broederband". Met de opwekking om HAKA-artikelen te gebruiken en op te komen voor de be langen van de coöperatieve beweging in het algemeen en van „de Broederband" in het bijzonder, opdat uitbouw van het ideaaldeze maatschappij om te vormen en een betere te scheppen, mogelijk zij, besloot de heer Nieuw dorp zijn met aandacht gevolgde en met ap plaus beloonde toespraak. Daarna wenschte de heer Dijkstra de ju- bileerende vereeniging geluk, zette de be doeling van de Handelskamer in korte woor den uiteen, wees op de geweldige uitbreiding, welke de coöperatieve beweging over de we reld blijkens de vertegenwoordiging op het kortelings te Weenen gehoüden congres heeft gekregen, stelde de noodzakelijkheid van. coöperatieve productie in het licht en bood het bestuur een fraaie houtsnede, waarin sa menwerking, productie, bloei en welvaart treffend gesymboleerd zijn, aan. Ook mej. Mantel complimenteerde het bestuur namens haar bond. De voorzitter dankte beide spr. en wees ep op, dat een bloemstuk van de Leverszeep Mij. overbodig moest wezen, aan gezien de HAKA ook zeep fabriceert. Vervolgens werd de voorzitter toegesproken door het bestuurslid, den heer de Bart. Spr. schetste den heer Nieuwdorp, wiens leven ten nauwste samenhangt met de coöperatieve beweging alhier, als een man, wien gedurende de 20 jaren van zijn bewind niet°. te heet of te zwaar is geweest. Vol ijver en plichtsbe trachting heeft hij, trots zijn zwaren werk kring bij de spoorwegen, een deel van zijn leven opgeofferd voor de coöperatie, welke daad het bestuur meende niet beter te kun nen waardeeren, dan door een album aan te beiden met foto's van alle gebouwen enz. (applaus). Ook de echtgenoote van den voorzitter bracht spr. dank, omdat zij haar man steeds in staat heeft gesteld zooveel ar beid voor zijn ideaal te verrichten en hem daarbij zelfs behulpzaam is geweest. Als blijk van erkentelijkheid werd mevr. Nieuwdorp een fraaie divan met kleed aangeboden. Namens het personeel offreerde de heer Van Oorschot, vanaf de oprichting aan de coöpe ratie verbonden, den voorzitter een prachti- gen voorzittershamer. Hij hoopte, dat het hem gegeven mocht zyn nog lang en met dezelfde rechtvaardigheid leiding te geven, tot heil van de maatschappij, tot heil van de mensch- heid. Een foto van het personeel ter plaatsing in de bestuurskamer zal later worden aange boden. Door mej. de Vries werd het bestuur nog eens extra in de bloemetjes gezet en op zeer aardige wijze in dichtvorm gehuldigd. Met haar hiep, hiep, hoera stemue de gan- sche zaal spontaan in. De heer Nieuwdorp, hoe wars van alle hulde, was toch aangenaam verrast geweest door deze foto's, omdat zij zooveel herinne ringen bevatten. Hij was zeer gevoelig voor dit geschenk evenals voor de attentie zijn vrouw betoond. Hij dankte, mede namens haar en het bestuur, voor alle bewijzen van sympathie. Door mej. Mantel werd de feestrede uit gesproken. Naast de hartelijke gelukwenschen aan „de Broederband" bracht zij warmen dank aan de z.g. oude garde, die den moed had gehad om te beginnen met het werk der coöperatie en aan de huisvrouwen, die ge trouw van de winkels hadden betrokken. Uit voerig behandelde spr. het particulier en het coöperatieve winkelbedrijf, wees op de macht van concerns, trusts en kartels, die alle winst en eigenbelang beoogen, terwijl de coöperatie op het belang der gemeenschap is gericht. De winsthonger van het groot-kapitaal voert via landhonger tot den oorlog, zoodat de huisvrouwen practisch mede kunnen werken aan den wereldvrede, door de coöperaties te steunen. Ook het cadeau- en procentenstelsel kreeg een beurt, terwijl samenwerking van vakbeweging en coöperatieve vereenigingen werd bepleit, omdat de fabrikanten elke loensverhooging toch door de gebruikers la ten betalen, daar na zoo'n maatregel over gegaan wordt tot prijsverhooging der pro ducten. Daarom moet de HAKA cok alles naar behoefte gaan produceeren, instede van verpakt verkoopen. Doch daarvoor is noodig dat de verbruikers zinh in eigen zaken or- ganiseeren. Coöperatie bréngt welvaart, zij levert de beste waar "tegen den laagsten prijs risico voor de leden is met U (itgeslo- ten) A(ansprakelijkheid) niet aanwezig. Spr. is overtuigd, dat de naam Broederband ook als zusterhand bedoeld zal wezen en wekt de huisvrouwen dan ook op mede te werken om ,een betere blijdere maatschappij te grond vesten, daar hiermede niet alleen een plaat selijk en nationaal, doch ook een internatio naal belang gediend wordt, (applaus). Ter kennismaking met enkele artikelen van. de HAKA ontvingen de aanwezigen monsters cacao, vruchtengelei, chocolade en sigaren, terwijl ook de kinderen van de leden niet vergeten zijn. Eindelijk komen we dan tot de twee ar- tisten, die voor de noodige afwisseling heb ben zorg gedragen. Bressier noemt zich „De moderne heksenmeester". En terecht. Met zijn magische experimenten brengt hij de toeschouwers op genoeglijke wijze in span ning, hij goochelt met handschoenen, ringen, kaarten, bankpapier enz., laat het publiek in zijn trucs deelenmaar blijft een raadsel. Men was dan ook enthousiast. Ook Ru Mulder heeft magische kracht. Hoe wist hij ons mee te sleepen in het fragment uit de Jong's „Kruisende wegen", waar het kleine stadsschooiertje den kroonprins van het land ontmoet. Voortreffelijk voerde hij de beide jongens ten tooneele de visch- party, de drenkeling, het modderbad, de red ding, we zagen ze duidelijk voor oogen en juist kwam tot uiting het verschillend milieu, de opvoeding, de aard en de ge steldheid van de knapen. Ook in Meizonnetje (een Falklandje), Heijerman's „Reuzensom" en eenige grappige verzen was hij zeer ver dienstelijk, zoodat hy een groot succes oogstte. Wij geven hem echter in overwe ging een gemengd neutraal publiek niet toe te spreken met„Kameraden". Dank zij het beleid van den voorzitter, die het program besnoeid had, kon hy om twaalf uur de bijeenkomst sluiten met een woord van dank aan allen, die een waardige viering hadden mogelijk gemaakt en met de opwek king getrouw te blijven aan de coöperatie „de Broederband". Gaarne voegen we onze gelukwenschen toe aan deze vereeniging, die op een werkelijk mooien staat van dienst kan bogen en haar vierde lustrum op zeer gepaste en feestelijke wijze wist te herdenken. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven2 letterzeters, 11 grondwer kers, 1 loodgieter, 4 opperlieden, 1 schilder, 1 verver, 1 waterbouwkundig opzichter, 2 ijzer- betonvlechters, l aanhouder, l bankwerker, 1 boorder, 1 werktuig-bouwkundig teekenaar, 1 metaaldraaier, 1 halfwasdraaier, 1 draad- snijder, 1 leerling-electricipn, 1 leerling-f rai ser, 1 hakker, l ketelmakersbaas, 1 klinker, I metaalknipper, 3 plaatwerkers, 2 ponsers, 1 rangeerder, 2 hulpscheepmakers, 5 scheep makers, 11 smeden, 1 splitser, l stoker, 1 trimmer, 1 vlakker, 4 voorslagers, 1 vuurwer ker, 1 leerling-slager, 1 leerling-kapper, 1 tuinman, 2 magazijnbedienden, 1 chauffeur, 1 chauffeur-monteur, 1 kruideniersbediende, 4 kantoorbedienden, 1 huisjuffrouw, 1 portier of nachtwaker, 3 varensgezellen en 46 losse arbeiders. Totaal ingeschrevenen 132vorige week 110 personep. Openbare vergadering Overheidspersoneel. De plaatselijke A.C.O.P.-comité's te Mid delburg en Vlissingen, waarbij zijn aangeslo ten de afdeelingen van den C.N.A.B., Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst, Bond van Ned. Onderwijzers en Alg. Bond van Po- litiepersoneel in Nederland, beleggen a.s. Za terdag een groote openbare vergadering te Middelburg, waar een tweetal sprekers het voord zullen voeren over de „Salarieering van het Overheidspersoneel." In nog 16 an dere plaatsen van ohs land zullen dien da tum soortgelijke vergaderingen worden be legd. Het A.C.O.P. heeft in den afgeloopen win ter zijn actie voor herziening van het Bezol digingsbesluit geaccentueerd door het hou den van een vertegenwoordigend congres, dat naar buiten blijkbaar stevigen indruk heeft gemaakt. Deze actie wordt nu voortgezet en ontwikkeld tot het doel is bereikt, nl. alge- heele herziening van het rijks-bezoldigings besluit en de loonregelingen van de rijks werklieden, voor een algeheele verbetering van het salarispeil van het rijkspersoneel en de onderwijzers. Onbestelbare brieven. Lijst van aan het postkantoor alhier ge durende de le helft der maand September 1930 terugontvangen brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Brieven buitenland M. Grecnicka, Riga O Hallet, Bolton (Lancs). Briefkaarten binnenlandLievin Raij, Sluiskil. - J Briefkaarten binnenland Miss A. Brijsen, San FranciscoJohn Christensen, Copen hagen Frances Eldredge, New-York (City) Marcus Hansen, Hamburg Maria Van Ho ven, KielA. van der Lande, Bern Kristian Rostika, BudapestSchneider, Hamburg*; J. Wibbeke, Bochum Maria Weis, Graz. Scheepvaartberichten. De Engelsche stoomschepen „Pentowy", bestemd naar Diamante en „Felspar", be stemd naar Londen, zijn hedennacht bij de nieuwe sluis met elkander in aanvaring ge weest, doch konden hun reizen voortzetten. Middelburgsch muziekkorps. Zondag a.s. geeft het Middelburgsch mu ziekkorps de laatste Abdij-uitvoering in dit seizoen en wel van 12 tot 1 uur. Woensdag 24 September heeft weder een Molenwater-uitvoering plaats. Het stadhuis te Veere. Het herstel van het stadhuis te Veere, zal naar schatting f 100.000 kosten. Hetgeen na subsidie van de gemeente en de provincie nog ongedekt is, zal voor rijks rekening moeten komen. Een begintermijn van 10.000 is uit getrokken. Herstelling Oostsluis te Hansweert. De voorgenomen herstelling van het bui- tensluishoofd is nog niet in uitvoering geno men, omdat nieuw onderzoek werd noodig ge acht omtrent het uit te voeren verbeterings plan. Het voor 1930 toegestane bedrag zal daarom wel niet ten volle kunnen worden be steed. Thans wordt voor 1931 aangevraagd 500.000. Een kind door een auto overreden. Gisterenavond is op den Oostsingel te Goes een kind van 4y2 jaar, afkomstig uit Am sterdam, dat daar tijdelijk bij de grootouders logeerde, door een juist passeerenden auto gegrepen en in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd, waar het kind na dien aan de gevolgen is overleden. Den eigenaar van den auto treft geen schuld, daar het kind plotseling de straat overstak. Uitbreiding kanaalhavens te Ter Neuzen. Reeds vele jaren is op uitbreiding van de kanaalhavens te Ter Neuzen aangedrongen. In beginsel werd een plan aanvaard, be- oogende den aanleg naar Sluiskil van een drietal havens, waardoor zou worden verkre gen 4320 M. kaaimuur, 46.5 H.A. opslagter rein en 8850 M. dubbel goederenspoor. De kosten van dit plan zijn geraamd op 9.500.000. Evenwél bestaat aan onmiddellijke uit voering van dit plan geen behoefte, mits slechts bij beperkte uitvoering de gelegenheid open blijft om zoodra de omstandigheden saia «Eew M®ol AUTO -VERHUUR - INRICHTING TELEFOON 133 daartoe dringen het plan in zijn vollen omvang te volte iien. Daartoe zal voldoende zijn, dat op den voor het groote plan be ft oodigd en grond al reeds dadelijk beslag wordt gelegd. Inmiddels kan een kleiner plan tot uitvoering worden gebracht, waarbij wor den verkregen 1140 M. kaaimuur, 12.75 H.A. cpslagterrein en 3400 M. dubbel goederen- spoor. Dit plan, waarvan de kosten geraamd wor den op 3.000.000, voldoet aan de naaste be hoefte. Door de provincie Zeeland en de ge meente Ter Neuzen zal achtereenvolgens 250.000 en 200.000, in dertig jaarlijksche termijnen te voldoen, worden bijgedragen. Ten einde in beginsel over een en ander te kunnen beslissen en om, wanneer de voorbe reiding in 1931 voldoende zal zijn gevorderd, een begin van uitvoering aan deze plannen te kunnen geven, is een post voor memorie uitgetrokken. BRESKENS. Voor verruiming van den havenmond te Ereskens en een verlenging van den West- havendam wordt op de waterstaatsbegrooting voor 1931 200.000 aangevraagd. Aan het postkantoor te Breskens werd in den loop der maand Augustus op spaarbank boekjes ingelegd 7151.40 en terugbetaald 6221.23 derhalve meer ingelegd dan terug betaald 930.1T. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 11. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Domburg (toez.) ds. H. W. Lovink te Gramsbergen. De oudste predikant der Ned. Herv. gemeente Tegen .10 October heeft ds. J. Helder pre dikant bij de Ned. Herv. gemeente te Zierik- zee, emeritaat aangevraagd. Naar aanleiding daarvan bevat de „N.R. Ct." een artikel waaraan wij het volgende ontleenen Zierikzee en dr. Helder zijn niet te schei den, nauwelijks te onderscheiden. Roerend is de wijze, waarop gemeente en predikant die lange reeks van jaren aan elkander gewend en gehecht zijn geraakt. Uiteraard heeft dr. Helder in zijn gemeente verschillende jubilea gevierd toen hij veertig, toen hij vijftig, toen hij zestig jaar predikant was. Bij de laatste gelegenheid hebben zijn gemeentenaren hem met een open rijtuig gehaald van de oude, deftige pastorie aan het Havenpark en naar de Nieuwe Kerk ^gereden, waarin men te zijner eere een gedenksteen gemetseld heeft. Dr. Helder heeft tot het laatst bekend ge staan als een gevoelig en geestig redenaar. Hij kon zoo op het gemoed spreken, men voelde het zoo, verklaarde ons een zyner oude getrouwen. Ook zijn ambtgenooten waardeeren nog steeds zijn zoo krachtig en pittig gebleven betoog en zijn van innig mee leven met den tijd getuigende opmerkingen. Als catecheet onderscheidde hij zich door het samenstellen van een gansche reeks handboekjes, onderscheidenlijk in druk ver schenen in de jaren 1899—1912. Bovendien verzamelde dr. Helder, die een liefhebber van muziek is, een bundel godsdienstige liederen, waarvan hij den tekst uit het Engelsch ver taalde en die in vele gemeenten bij het gods dienstonderwijs en in godsdienstige samen komsten in gebruik zijn. Hoezeer hij aan zyn gemeente gehecht is en hoe lang hy in haar vertoeft, toch heeft dr. Helder zich geenszins in Zierikzee opge sloten. Tot voor kort nog kon men hem dik wijls in Den Haag, Amsterdam of andere ste den aantreffen, waar hij lezingen hield, in zonderheid in vrymetselaarskringen. Want dr. Helder, die jarenlang hoofdbestuurslid is geweest van de Orde onder het Grootoosten der Nederlanden, van welk hoofdbestuur hy nog eerelid is, is ook als vrijmetselaar steeds een gezien man geweest. Hy heeft in deze hoedanigheid groote verdienste als weten schappelijk onderzoeker van de beteekenis en de herkomst van het ma?onnieke ritueel. Geref. Kerken. Beroepen te Oostburg cand. E. Mobach te Haarlem. Een herdenkingsdienst. In de Geref. Kerk te Schoondijke werd Zondag een herdenkingsdienst gehouden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan dezer kerk, die op 13 September 1880 werd opge richt. Ds. De Vries hield een gedachtenis rede haar aanleiding van Ps. 84 12

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1