500 300 100 25 13 SEPTEMBER Volkomen juist amice- PER KILO STUKTARIEF No. 316 6®e Jaargang il930 he Dieren let ontsluit het sn zelf. Hagen- hen te volgen. U de gevaren. 2LDER CU) delburgsche ppij v. Stoomvaart [ïve: Firma f. VAN DE VELDE Ir.. Vifalstraat 58-60, Vlissingen. ïelel. 10. Postfckening 66287 Verschiint dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Ingesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door vereen1ging ERSTE BLAD BINNENLAND de man die nog geen Chief Whip rookt heeft ze vast en zeker nog nooit geprobeerd VSRGENÏA De Beste voor ïïw Gezondheid! Stads- en Provincienieuws O. Stoomwasscherij „Volharding" Ét verkrijgen Is, an de voorzijden der -Vetloogmeel, of op der Duifzeepdoozen. betaling ven 11,50, ak spoed! Juist het ispaarde plaatjes ver- HOOGSTRA, Markt vraagt een flinke ENSTBODE nacht. Aanmelden bi| VAN DER GIESEN, 1. ve GE POESJES Adres: Beursstraat5 i/tiddelburg-Rotterdant engelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS, EREN EN VEE, v.Midd. v.m.uur 8 8 imber 115 16 18 19 22 23 atifin te N. V. Transport- en E*P» Ervev Q. VOS. Teleiooo B. EENHOORN. I'elel. OOSTRKHOUT, Telet. ebrs. ÖUITENHÈK, Tel. 10» v. Rolt. vm.uuf LISSINGSCHE COURANT IjN'NEMENTSPRIJS Voor Vliesingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Ico door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- lianden bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct Jbonné's in 't bezit eener 4 JT1 fTï 3"| gulden bij levens- zijn G RAT IS verze- 11| 111| lange ongeschikt- 6 tegen ongelukken voor heid tot werken. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger hummer bestaat uit 2 bladen De opening der Staten-Generaal op Dinsdag a.s. ntrent de opening van het nieuwe zit- der Staten-Generaal op Dinsdag wordt nog, wat het militaire gedeelte be- vernomen, dat de stoet geopend zal len door een detachement, sterk 7,2 rui- van het 2e regiment huzaren, met den daard en het vrijwillige muziekkorps. Bij ietachement bevinden zich de regiment- jnandant en diens adjudant. Door een sterk detachement zal de stoet worden aten. De eerewacht, welke bij het veria door de Koningin van het paleis in het rdeinde aan de Koninklijke familie de mi ne eer zal bewijzen, zal bestaan uit een pagnie van het regiment grenadiers met regimentsvaandel en de Koninklijke Mi- ie Kapel. Bij deze eere-eompagnie zullen de commandant van het regiment gre- ers en zijn adjudant bevinden, an de Ridderzaal zal de eerewacht worden okken door een afdeeling van het korps iniers te Rotterdam met vaandel, ter .te van 70 hoofden. Bij deze eerewacht ndt zich de chef van het korps mariniers, ngs den weg, dien de Koninklijke stoet en van de grafische zalen zal rijden, en troepen geplaatst worden van het re mt grenadiers en van het 4e regiment in- lerie. üt Binnenhof zal worden afgezet door een ichement politietroepen, groot 75 man. De lierie en infanterie zullen de veldtenue, mariniers 'dé_'gfööte"tè"fi\ïë~"dr'agenv'*' het Malieveld zullen de gebruikelijke uutschoten worden afgegeven uit een erij van de le artillerie-brigade, bestaan- uit vier vuurmonden. Weldadigheidspostzegels. ontwerpen der weldadigheidspostze- is ditmaal opgedragen aan den heer iré van der Vossen te Overveen en er zal worden uitgegeven een serie van vier schillende zegels, in plaatdruk uitgevoerd, rstellende Lente, Zomer, Herst en Win- in verband met het Kinderleven, iadere bijzonderheden zullen later worden iegedeeld, aldus het maandblad „De Phi- ilist"wij volstaan met de toevoeging dat saai aan een bijzonder fraaie uitvoering, plaatdruk, de uiterste zorg wordt be en dat de te verwachten is, dat ook deze r den verkoop zeer gunstig zal beïn- en. termijn van uitgifte is wederom van 10 cember tot en met 9 Januari. Wederom zullen twee series prentbrief- srten verschijnen een zestal reproducties, vervolge op de vorige reeksen, ditmaal schilderijen van de 19-eeuwsche schil- Maris en Neuhuijs. Daarnaast een ge arde reeks, waarvoor de ontwerpen zijn ledragen aan den schilder Edzard Koning, wie zoo menig tafereel uit het kinder de aandacht trekt. reclameplaat wordt ontworpen door den Van der Vossen, een der postzegels zal hoofdmotief zijn, zoodat men in deze eenheid hoopt te bereiken. antwoord op een brief betreffende de digheidszegels 1930—1931 heeft de ver- 'tèing philatelica te 's-Gravenhage van directeur-generaal der P.T.T. de mede» ^ng ontvangen dat het niet in de ioeling ligt bij de aanmaak der welda- segels, welke tegen het einde van loopende jaar zullen verschijnen, meer één drukprocédé toe te passen, en dat plan bestaat, bedoelde zegels in dezelfde arden uit te geven en met dezelfde toe- len boven de frankeerwaarde verkrijg» te stellen als de weldadigheidspostze- van de vorige uitgifte. De staking bü de K.L.M. geëindigd. ïadat de rijksbemiddelaar mr. De Vries fct afzonderlijk met ieder der bij het con- betrokken partijen had geconfereerd, is sterenmiddag onder zijn leiding op het de- aftement van waterstaat een'gemeenschap bespreking gehouden, waarbij vier le- van de Vereeniging van verkeersvliegers drie leden van den raad van bestuur der LM. tegenwoordig waren. Dientengevolge foben de piloten zich bereid verklaard tot gelijke hervatting van den dienst op de de staking geldende voorwaarden, directie heeft zich bereid verklaard, al weer in dienst te nemen, spoedige her van de dienstvoorwaarden te bevor- CHEF WHIP deren en den rechtstoestand der piloten schriftelijk vast te leggen. Aan een commis sie van drie personen zal zoo spoedig moge lijk opgedragen worden, een ontwerp-rechts toestand te maken. In deze commissie zullen de directie en de Vereeniging van verkeers vliegers elk een lid aanwijzen en den minister van waterstaat zal worden verzocht, een derde lid buiten de partijen aan te wijzen om de leiding der commissie op zich te ne men. Maandag wordt het werk hervat. De censuur van de radio-commissie. Het hoofdbestuur van de V.A.R.A. heeft gisteren het volgende telegram ontvangen Namens de Radio-omroep-controle-com- missie heb ik de eer, u in antwoord op uw laatste telegram te berichten, dat u tct mor gen, Zaterdagmiddag 12 uur, de gelegenheid wordt gegeven, om den tekst of het schema van de 13 September te houden redevoerin gen aan het adres van ondergeteekende in te zenden. w.g. Weber. Het hoofdbestuur van de V.A.R.A. heeft het volgende geantwoord De sprekers van het demonstratief congres blijven op het standpunt staan, dat redevoe ringen niet ter inzage kunnen worden gege ven. Ons bestuur kan derhalve niet aan uw verzoek om toezending daarvan voldoen. Burgemeester van 's-Gravenhage. Naar „het Vad." verneemt komt ernstig in aanmerking voor de benoeming tot burge meester der residentie mr. J. B. Kan, oud minister van binnenlandsche zaken. Bestrijding der zedeloosheid. Onder leiding van dr. J. Lammerts van Bueren, president-directeur der Heldring-ge stichten, het comité tot bestrijding van de openbare zedeloosheid, heeft te Utrecht een vergadering gehouden. Nadat de voorzitter aan de hand van daar toe strekkende geschriften, verschillende symptomen van zedelyke verwording van bui ten de grenzen des lands had gesignaleerd, wierp de heer W. Voskuil, chef van de afdee- lingen voor kinder- en zedenpolitie te Rot terdam, aan de hand van zijn rijke ervaring een blik op de velerlei gevaren, die te Rot terdam vooral de jeugd bedreigen en de po gingen die van politiewege worden aange wend om die gevaren te keeren. Spreker deed mededeelingen, wel geschikt om vooral de ouders tot groote waakzaamheid op te wek ken. In een levendige bespreking, die op het referaat, volgde, werden verschillende vragen naar voren gebracht om te verkrijgen, zoo wel vermeerdering van rijks- als van ge- meentepolitietoezicht. Dit om te geraken tot nauwkeuriger nale ving der bestaande wettelijke bepalingen, die bedoelen bescherming der jeugd en bevorde ring der goede zeden. Bovendien werden verschillende bepalingen aan de hand gedaan, die door de overheid van rijk en gemeente zouden kunnen worden vastgesteld, ter bevordering der publieke eer baarheid. De kwestie van de C. A. O. In de gisterenavond gehouden vergadering van de afdeeling Rotterdam van den R- Kath. Grafischen Bond, werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen „De Ned. R.-Kath. Grafische Bond afdee ling Rotterdam kennis genomen hebbende van het bericht in de dagbladen, dat de onderhandelingen over de vernieuwing der C.A.O. zijn afgebro ken, omreden, dat de voorstellen der werk nemers te ver gaan, en de patroons-delegatie geen verantwoording op zich durft te nemen voor verdere verbetering der arbeidsvoor waarden spreekt haar vertrouwen uit in het hoofd bestuur en de leden der onderhandelings commissie geeft in overweging geen nieuwe C.A.O. af te sluiten zonder verbetering voor de werk nemers". De proeftocht van de „Marnix van Sint Aldegonde". Gisterenmorgen te kwart over elf is het nieuwste motormailschip der stoomvaart maatschappij „Nederland", de „Marnix van Sint Aldegonde", van zijn technischèn proef tocht op de Noordzee, welke ruim twee dagen geduurd heeft, in de Noordersluis te IJmui- den teruggekeerd. Woensdagmorgen te 5 uur was de „Mar nix", die een inhoud heeft van 19.000 bruto registerton, en een zusterschip is van de „Johan van Oldenbarnevelt", met een groot aantal gasten van de Sumatrakade te Am sterdam vertrokken. De eerste route van IJmuiden ging om de Zuid tot het lichtschip Maas. Tot de proef nemingen op deze vaart behoorden, en wel onmiddellijk nadat de „Marnix" buitengaats was, het vaststellen van de deviatie van het magnetisch contact en later de controle van den radio-richtingzoeker, waarvoor het con tact met het lichtschip Maas werd gezocht. In den middag werd gekeerd en zeer dicht langs de kust in Noordelijke richting ge- keerst, met de bedoeling den diepteput ten Zuiden van Doggersbank op te zoeken, waar men de motoren het volle aantal toeren (115) wilde doen loopen. Door- omstandigheden werd dit experiment echter uitgesteld tot Donderdagmiddag te ongeveer 1 uur. Van dit tijdstip af werd met de beide mo toren elk van 7000 P.K., type Sulzer, ge bouwd door de Kon. Maatschappij „de Schelde" alhier, en mèt de hulpwerktuigen, geplaatst door Werkspoor te Amsterdam, cïe „volle krachts-proef" aangevangen. zy maakten daarbij 114 toeren en gaven het schip een snelheid van 19 /2 myi (gecontrac teerde snelheid W/2 mijl.) In den loop van den middag werden voorts proeven genomen met de noodverlichting en de brandblusch- apparaten, evenals 'n manoeuvreproef, waar bij de „Marnix" volle kracht voer met het roer aan boord. Op deze wijze werden draaicirkels naar bakboord en stuurboord gemaakt, waarby bleek, dat het schip buitengewoon snel draaide en zeer zuiver stuurde, terwijl de helling buitengewoon gering was. De zgn. „volle krachts-proef" werd te 5 uur 's mid dags beëindigd. Omstreeks dien tijd bevond de „Marnix" zich op plm. 140 mijl ten Wes ten van Jutland. Hierna werd om de Zuid gekoerst en in de richting van Terschellin- gerbank gevaren. Tijdens het diner op Don derdagavond deelde de heer Koning, direc teur der stoomvaart-maatschappij „Neder land" den gasten mede, dat zijn maatschappy het schip van de Nederlandsche Scheeps- bouw-Maatschappy, die het bouwde, heeft kunnen overnemen, aangezien gebleken was, dat het contract op voortreffelyke wyze was uitgevoerd. Ook de proeven met de motoren waren met succes geslaagd. Deze toespraak werd door den heer D. Goedkoop Dzn., direc teur der Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij, beantwoord. Ontslag aan de Hembrug. Naar „Het Volk" verneemt, zijn dezer da gen aan de artillerie-inrichtingen, Hembrug, twee-en-twintig werklieden ontslagen, allen arbeidend op pontract, aan de fabriek van draagbare wapens. Naar verluidt, is ontslag aangekondigd aan ongeveer 450 man. Volgens, mededeelingen van ambtenaren zou het in de bedoeling lig gen het ontslag geleidelijk te doen plaats vinden De oorzaak van dit ontslag zou moeten worden gezocht in het ophöopen van werk, waardoor eenig werk moest worden stopge zet. Wel is waar zouden eenige arbeiders naar andere inrichtingen worden overge plaatst, maar dan tegen veel lager loon. VLISSINGEN, 13 SEPTEMBER. De a.s. volkstelling. Onder verwijzing naar de in dit nummer voorkomende publicatie van Burg. en Weth. om in verband niet de weldra te houden elfde algemeene volkstelling stipt aangifte te doen van alle verhuizingen binnen en buiten de gemeente, vestigen wy er de aandacht onzer lezers op, dat het tengevolge van het SINGEL I VLISSINGEN WASCHT EN TEGEN Q verzuimd hebben om aangifte te doen op het stadhuis, nog steeds voorkomt, dat de aan* wyzing in het bevolkingsregister niet over* eenkomt met de werkelijke samenstelling der gezinnen en dat dit juist met het oog op de volkstelling van veel belang is. Afgescheiden van de straf, waaraan men zich onwillekeu rig blootstelt door niet voor de aangifte te zorgen, doe men alzoo zijn best om alle ver* anderingen zoo spoedig mogelijk op de se* cretarie te melden. Vooral ten aanzien van inwonende dienst- en werkboden en kostgan gers, ga men eens na, of reeds opgave ge schiedde. Zeebaden. In de week van Zaterdag 6 tot en met Vrijdag 12 September werden in het gewone bad genomen 1063 zeebaden, waarvan 521; door dames en 542 door heeren en in het volksbad 640 baden, waarvan 316 door dames en 324 door heeren. De hoogste temperatuur van de lucht was 66 graden en de gemiddelde temperatuur, van het water 64 graden. In hetzelfde tijdvak van 1929 werden geno men in het gewone bad 2218 en in het volks bad 1366 baden. De hoogste temperatuur van de lucht was 78 graden en de gemiddelde temperatuur van het water 66 graden. Christ, cursus voor vervolgonderwijs. De nieuwe lessen voor den Christ, cursus voor vervolgonderwijs zullen Donderdag 2 October aanvangen. Men zie verder de in dit nummer voorkomende advertentie. Een gouden jubileum. Dat de heer A. Mets, chef van de expeditie van de stoomvaart-maatscbappy „Zeeland", heden ter gelegenheid van zijn gouden jubi leum als ambtenaar by genoemde maat- schappy, vele blijken van belangstelling zou ondervinden, was wel te verwachten. Hedenmorgen werd hy door de directie gehuldigd in een van groote waardeering voor zijn werk getuigende toespraak van den heer G. A. Waller, die den jubilaris hartelyk ge-

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1