500 300 25 DONDERDAG 11 SEPTEMBER EERSTE BLAD BROWN VAN X.Y.O. 68e Jaargang 1930 JBRIEK Auto's, Fietsen ertuigen. ARTLIJNEN ï^FirmaF. VAK DE VEIDEJr., Walstraai 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND 1ERICHT TE VLISSINGEN FEUILLETON Stads- ea Pro vincienieuws KERK- EN SCHOOLNIEUWS AANBESTEDINGEN MARINE EN LEGER Ir— No. 314 nd ontlast. De rivle- t het verkeer onmo- oor wordt de uitdee- zeer bemoeilijkt. De n gebied kan slechts en van levensmidde- er dan 40.000 bewo- snood bedreigd. Ook rektheid land over- 4.06 4.34 26.13 16.46 tember uur 11 7.55 12 7.52 VLISSINGSCHE COURANT leptember. 8,01—9.45 Avro. Gra- .15 Morgenwijding. de huiskapel van nsterdam. 12.152.00 ang. 2.00—2.30 Gra- Gramofoonplaten. 4.00—5.00 Zieken- ïofoonplaten. 5.30— rkest van het Rem- ïsterdam. 6.45—7.15 [ollander. 7.157.45 Prof. dr. G. Min dering van het land- Oncert, Avro-orkest. Haydn-kwartet. 9.20 ncert. 10.30 Persbe- mofoonplaten. ïur 1071 M.) 8.00— iplaten. 11.3012.00 12.00—1.30 Con-nt, onplaten. 10.0010.30 tmeskoortje. 10.30— 0—2.45 Gramofoon- fraaie handwerken. 5.006.30 Concert, ol, piano. 6.306.40 imofoonplaten. 6.45— .00 Orgelconcert door -9.00 Concert. Zaan- iccordeon, tubaphoon, In de breedte of in van dè lagere school). :ert. 10.00 Persberich- - 10.35 Morgenwijding. !.20 Concert, sopraan, elspel. 2.20—2.50 Gra- kdienst. 4.05 Concert, Orkestconcert. 5.35 ïg. 6.35 Nieuwsberich- Piano-recital. 7.20— concert. 8.20 Concert, L0.00 Nieuwsberichten, ïrichten. 10.4012.20 5 Televisie. 1725 M. 12.50—2.20 en 4.05 Dansmuziek, eu de l'amour et de ia >lland. 9.50 Viool-reci- 5.20 Trio-concert. 6.55 Orkestconcert en zang. 7.25—7.50 Gramo- OrkestcohöertV'T0.35— bonplaten. 1.25—2.50 or. 5.506.50 Concert, 8.20—9.15 Concert, .20 Concert, orkest en dansmuziek. 12.20—2.20 Orkest- ncert, orkest en viool, ekretaeren", blijspel in Ögh. 9.20—9.40 Piano leren-voordracht. 10.20 ,05—7.20 Lezingen. 7.20 n. 10.20—12.20 Lezin- Woonplaten. 2.203.20 -4.50 Lezingen. 4.50— Lezingen. 8.50 „Wien- koor, orkest en soüs- en tot 12.50 Dansmu- 3ept. Ouessant 7 Sept, van Algiers van Santos e Rott. van Durban 12 Sept. 7 uur te Rot- ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regei.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze- lerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BI[ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'1 nummer bestaat uit 2 bladen 8Sept. van Port Said 9 Sept. te Port Said 7 Sept. van Calcutta ept. te Tampico >ept. van Las Palmas Sept. te Manilla van Tanger r.) 9 Sept. te Port Said van Amst. n. Batavia a" (thuisr.),8 Sept. van p. 9 Sept. Perim jpt. te Antw. Sept. van Lissabon tand 771.6 te Abisco. ;and 756.1 te Valencia, len avond van 11 Se?" matige Zuid-Oostelijk6 -ind. Meest half- ijk eenige regen. Wei- nperatuur. ber Eerste Kamer. De Eerste Kamer is in vergadering bijeen geroepen tegen 16 dezer, des namiddags te jalf vier. Aan de orde zal zijn het voorstel de Troonrede met een adres te beant woorden. Daarna heeft de trekking der af delingen plaats. Woensdag 17 dezer des nam. te twee uur tl de Kamer weder bijeenkomen ter behan deling van het voorstel van de heeren Slin- jrg en Mendels tot wijziging van art. 9 van het reglement van orde en benoeming van de leden der huishoudelijke commissie en van de gemengde commissie voor de steno grafie. Daarna zal het ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede ter tafel worden gebracht. Onmiddellijk daarna zal het ont- werp-adres in de af deelingen worden behan deld. Donderdag 18 dezer des voormiddags te elf uur komt de Kamer weder bijeen in openbare zitting ter behandeling van het ontwerp- Tweede Kamer. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen insdag 16 dezer, des namiddags te half vier. idie vergadering zal aan de orde zijn aan bieding der rijksbegrooting voor 1931 en het opmaken der nominatie voor het voorzitter- chap. Om de C.A.O. in de Typografie. De hoofdbesturen van den Algemeenen Nederlandschen Typografenbond, den Ned. Roomsch-Katholieken Grafischen Bond, den Nederlandschen Christelijken Grafischen den Nederlandschen Grafischen Bond tn den Nederl. Foto-, Lito- en Chemigrafen- bond hebben aan de afdeelingsbesturen van diverse organisaties een schrijven gezon- ien naar aanleiding van het afbreken der lA.O.-onderhandelingen. In dit schrijven wordt o.m. gezegd „Het punt, waarop de besprekingen zijn astgeloopen, betreft de door ons voorgestel- ie wijzigingen ter indeeling van de gemeen- eljjke loonklassen en de daaraan verbonden looneischen. het oogenblik kunnen wij nog geen uit- roerige inlichtingen verstrekken. De hoofd besturen zijn overeengekomen, de volgende seek in extenso bericht te geven in hun res pectievelijke bondsorganen. Onze leden hebben voorloopig niets te öoen dan andere inlichtingen af te wachten, too spoedig mogelijk volgen nadere instruc- ies." Verder wordt de situatie als ernstig gekwa lificeerd, Besmettelijke ziekten. In de week van 31 Augustus tot en met September zijn in ons land aangegeven 32 fallen van buiktyphus (Rotterdam 3), 1 door E. PHILLIPS OPPENHEIM. ii) »0nze eigen menschen zijn heel knap, an- tos zouden ze niet alles van u weten, maar 8 zijn ook vrees ik, ontzettend scrupuleus en toewei we schijnbaar in een tijd leven, waar- h we de wetten gehoorzamen, gist het over- Houd u er buiten, miss Brown. Blijf bij typen en dit is een goede raad zet zegel op uw lippen en vergeet stond op. "Gaat u weg "Ik moet u verzoeken me te excuseeren", hij. „Ik moet over tien minuten in het lagerhuis zijn en een van de eerste plichten ln een secretaris is stiptheid. Wilt u aan raad denken, miss Brown »Ik zal het probeeren", beloofde ze. "Eu die danslessen Ee schudde het hoofd. "**et zou een geval worden van een blinde, ie den blinde leidt." "Toch vrees ik", dreigde hij, „dat u me een ardnekkig iemand zult vinden." Hij nam hoffelijk afscheid met iets droe- gs hi zijn" glimlach. Miss Brown bleef alleen 1 ton en dacht over veel dingen na. In den geval van dysenteria bacillaris, 2 gevallen van dysenteria amoebica, 213 gevallen van rood vonk (Rotterdam 30, Amsterdam 38), 120 van dyphtherie (Rotterdam 18), 16 gevallen van poliomyelitis anterior acuta en 3 gevallen van encephalitis l-'Hargica., In dezelfde week is afgeleverd door de 'entstofinrichting te Amsterdam koepokstof voor 1523 personen, te Rotterdam voor 45 personen en te Groningen voor 4 personen, totaal voor 1572 personen. In de week van 31 Augustus tot en met 6 September zijn geen gevallen van encephali tis na inenting ter kennis van het Staatstoe zicht op de Volksgezondheid gebracht. De weldadigheidspostzegels voor het kind. Dezer dagen wordt aan 349 vereenigingen het haar toekomende aandeel in de opbrengst van de weldadigheidspostzegels voor het kind •ver 1-29'20 - a a tot een totaal be drag van ƒ162.370.29 (v.j. ƒ115.379.85). De gelden zijn verdeeld onder de volgende groe pen a. 20 vereenigingen voor achterlijke en zwakzinnige kinderen, samen 15.234.60. b. 80 vereenigingen voor zwakke kinderen (vacantiekolonies enz.), samen 27.053.19. c. 235 vereenigingen voor verwaarloosde jeugd (opvoedingsgestichten) samen 111.152.42. d. 14 vereenigingen voor gebrekkige, blinde, doove of doofstomme kinderen, samen 8930.08. Meer dan f 1000 ontvingen 47 vereenigin gen (v.j. 35), meer dan 500 41 vereenigingen en meer dan 100 134 vereenigingen. Telefonische verbinding met zeeschepen. Het bestuur van het comité van Graan handelaren heeft aan Burg. en Weth. van Rotterdam verzocht, de gelegenheid te ope nen om de in de Rotterdamsche haven bin nengekomen zeeschepen in directe telefonische verbinding- met het stadsnet te kunnen bren gen. Voorha- Is wordt deze verbinding ge vraagd voor in de Maashaven liggende graan schepen, in het bijzonder voor die, welke ge meerd zijn aan ducdalven. De gelegenheid om langs de kade liggende schepen op het tele foonnet aan te sluiten bestaat reeds, doch daarvan wordt niet veel gebruik gemaakt, omdat steeds in loodsen of huisjes op den wal kan worden getelefoneerd. Den gemeenteraad wordt voorgesteld, het verzoek in te willigen. Voorloopig zullen zeven ducdalven van dub bele stopcontacten worden voorzien, waardoor veertien schepen met het telefonnet kunnen worden verbonden. Met het treffen van deze voorziening is 63.000 gemoeid, waarin be grepen 48.000 voor het leggen van de kabels van den wal naar de ducdalven en het uit voeren van baggerwerken. Voorgesteld wordt voor elke aansluiting van een schip op het telefoonnet een vergoe ding van 25 te heffen. Een luchtvaartnummer. Het tijdschrift „Ons Nederland" heeft een luchtvaart-nummer uitgegeven. De beteekenis van het luchttoerisme wordt in dit mooie nummer, verlucht met tal van prachtige foto's, op uitnemende wijze uiteen gezet. Verschillende autoriteiten hebben hun oor deel over de luchtvaart in dit nummer uit- foyer achter de dansers zag ze even Frances' bleek profiel, mr. Frankland, rooder dan ooit, blijkbaar druk in gesprek, leunde naar haar over uit een stoel naast haar, en praatte ernstig. HOOFDSTUK VI. Miss Brown bleef aan het tafeltje zitten, schijnbaar een belangstellend toeschouwster van het dansen en de algemeene vroolijkheid. In werkelijkheid had het gesprek van daar even haar in een geheel andere wereld ver plaatst. Ze voelde een huiverenden afkeer voor de vroolijkheid waarmede ze omringd was, de lawaaiige muziek, het gezoem van ccnversatie, het voortdurende open trekken van flesschen. Tegen haar wil waren haar gedachten terug gegaan naar die levende en zoo geheel andere uren, die ze kort tevoren had meegemaakt. Het gordijn trok voor haar oogen op. Ze was weer terug in den harden leeren stoel in de wanordelijke kamer met den dooden man achter het scherm en den stervende, die aan haar hersens en haar vin gers zijn levenswerk had toevertrouwd. Ze hoorde de droge zinnen waarmede hij zijn strijd van dag in dag uit vermeldde, de le vensvlam aldoor flikkerend in den wind van den dood, duizenden dreigende gevaren tegen één enkelen persoon, wiens eenige wapens warenzijn moed, zijn ijzeren wil en zijn ijzeren zelfbeheersching. Op dat moment kwam het heele avontuur zoo levendig tot haar terug, dat ze voelde, dat ze woord voor woord, bladzijde voor bladzijde uit haar ge- eengezet, o.a. de directeur-generaal der P. x\ en T., A. Plesman, directeur der K.L.M., ge neraal C. J. Snijders, Frits Korthoven, H. Walaards Sacré, Hans Martin en meer an dere. Van het interessante "nummer zal zeker door ieder, die iets voor de luchtvaart ge voelt, met bijzondere belangstelling kennis worden' genomen. VLISSINGEN, 11 SEPTEMBER. In onze Tijdinghal. Te Den Kelder heeft de beëediging plaats gehad van de nieuw benoemde officieren der zeemacht. Vice-admiraal L. J. Quant neemt deze eeden af. Op 7 en 8 September heeft de vijfde natio nale bedevaart naar Dokkum plaats gehad. De Friesche bedevaartgangers aan de bron. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen mr. dr. W. F. van Leeu wen heeft op de begraafplaats te Westerveld plaats gehad. Van deze plechtigheid werden enkele opnamen gemaakt. De 23e Jaarbeurs wordt thans te Utrecht gehouden. Onze fotograaf heeft 'een tweetal foto's gemaakt. Ook de opening der nieuwe haven te Ven- lo door Prins Hendrik is in beeld gebracht. Een aangename ontspanning. Het Vlissingsch Mannenkoor „D.O.U.", di recteur de heer A. Hollaers, heeft gisteren avond den ouden van dagen in het Gasthuis alhier een aangename ontspanning bereid. Het bracht een zes-tal zangnummers ten ge- hoore, waarvan de oudjes dankbaar hebben genoten. Een der bestuurslede^, dankte aan het einde der uitvoering den directeur en de zangers voor het gebodene. Schecpvaartberichten. Hedenmorgen is tengevolge van den hevi- gen mist nabij Liefkenshoek 'n groot stoom schip gestrand. Sleepbooten zijn derwaarts vertrokken. Het gestrande schip is het Engelsche stoomschip „Trevelian" groot 12000 ton, gela den met graan, bestemd naar Antwerpen. Er zijn 12 sleepbooten in de nabijheid om assis tentie te verleenen. Landbouwuitvoerwet. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat, met ingang van 15 September a.s., o.a. de na te noemen personen belast zijn met de keu ring van voor uitvoer bestemde uien en met de afgifte van op grond van die keuring te verleenen verklaringen, certificaten, merken en bewijzen voor Schouwen en Duiveland bij C. O. J. Hendrikse, Zierikzee, tel. 188 Voor Tholen en St. Philipsland bij J. W. Elenbaas, St. Annaland, tel. 7 voor Noord- en- Zuid-Beveland en Wal cheren bij P. Kasse, Middelburg, tel. 181 voor Zeeuwsch-Vlaanderen bij N. J de Braai, Terneuzen, tel. 52. heugen zou kunnen opschrijven, scène na scène, bladzijde na bladzijde van dit geheime epos. Ze vergat gedurende dien korten tijd geheel, dat ze miss "Brown was, het beschei den typistetje van Shepherds Market. Haar voeten stonden in een grooter en vreeselijker wereld, de atmosfeer die ze inademde scheen bezwangerd met gevaar, vol leven en dood. Ze keek met een schok op en bemerkte, dat er een man naast haar tafeltje stond. „Wilt u met me dansen vroeg hij. Een oogenblik keek ze hem, niet in staat te antwoorden, sprakeloos aan. Hij was lang, mager, zeer bleek, met een droevig en na denkend gezicht, dat haar ineens bekend voor kwam. Hij was niet iemand voor wien het mogelijk scheen ook maar een oogenblik bang te zijn, maar miss Brown met haar nieuwe achterdocht tegen vreemdelingen, was niet erg toeschietelijk in haar weigering. „Dank u zeer", zei ze. „Ik dans niet. Ik wacht hier liever op mijn vriendin." Hij maakte geen aanstalten om weg te gaan. Hij speelde nerveus met zijn vingers en leunde verder over haar tafeltje heen. ,U behoeft niet bang te zijn om met me te dansen", zei hij. „Ik ben beroepsdanser hier en wordt er voor betaald om te dansen met dames die geen cavalier hebben, maar dat is het niet alleen ik moet u «preken." „U ook al riep ze nieuwsgierig uit. „Waarover moet u me spreken? Is er iets dat u van me wilt koopen of stelen Hij bloosde even. Uit zijn met zorg gekozen woorden en een licht, bijna onmerkbaar ac- Vrüwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist we gens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen en/of vermogen (gewetensgeld) is ontvangen bij den ontvanger der directe belastingen te Breskens 23.57 bij den in specteur der directe belastingen te Middel burg 142.205 bij den ontvanger der suc cessierechten te Middelburg 232.55. Besmettelijke ziekten. In de week van 31 Augustus tot en met 6 September zijn in onze provincie voorgeko men 4 gevallen van roodvonk nl. 3 te Sluis en 1 te Middelburg en 1 geval van diphtherie tp Hoedekenskerke. BRESKENS. Het Donderdagsche vervoer van Belgische badgasten naar den Middelburgschen markt dag brengt hier steeds een groote bedrijvig heid, vooral tegen den tijd dat de ferryboo ten vertrekken. Niettegenstaande het vergevorderd seizoen werden heden met den provincialen stoom- bootdienst niet minder dan 1900 reizigers overgebracht en 40 automobielen. Op het parkeerterrein nabij de aanleg plaats der ferry boot telden wij niet minder dan 82 touringcars, hoofdzakelijk afkomstig van de Belgische badplaatsen. Ned. Herv. Verbond tot kerkherstel. Het Ned. Herv. Verbond tot kerkherstel houdt zijn algemeene vergadering 15 October a.s. te Utrecht in het Jaarbeursgebouw. De ochtendvergadering wordt te 11 uur geopend met een rede van prof. dr. Th. L. Haitjema, van Groningen. De vergadering is verder ge wijd aan huishoudelijke zaken. In de mid dagbijeenkomst hopen te spreken dr. G. Oort_ 1 huys, Amsterdam, ds. N. v. d. Snoek, Veenen- daal en ds. Th. C. Vriezen, Den Haag. De Herv. Broederschap verklaarde welwil lend te staan tegenover het Ned. Herv. Ver bond tot kerkherstel, maar vond geen reden aanwezig zich in dat verbond op te lossen. Evang. Luth. Kerk. Aan dr. J. E. C. Blase, laatst predikant bij de Evang. Luth. gemeen ten te Middelburg en Vlissingen, die oniar naar Indië is vertrokken, is Palembang als standplaats aangewezen. Centrale Diaconale conferentie. Gisteren is te Groningen onder presidium van den heer F. J. Rietveld de 41e Centrale Diaconale conferentie der Geref. kerken ge houden. In de morgenvergadering kwamen vragen aan de orde van de diaconieën der Geref. kerken van Amsterdam-West en Middelburg, luidende resp. Mag de diaconie haar mede werking verleenen opdat een ondersteunde werk krijgt, waaraan niet noodzakelijke Zon- dagsarbeid verbonden is En is het princi pieel toelaatbaar dat een diaconie er haar goedkeuring aan hecht, dat een arme der ge meente behalve diaconalen steun ook nog steun ontvangt van een vereeniging die bui ten het gereformeerd kerkelijk leven staat Direct na de pauze was het woord aan ds. cent merkte ze, dat hij een vreemdeling zijn moest. „Wat ik eerder zou wenschen", zei hij, „Is u te helpen tegen degenen die uw vertrouwen willen koopen of stelen. Wilt u met me dan sen als 't u blieft, dan kunnen we praten zonder afgeluisterd te worden." Miss Brown overwoog het even. Ze had zichzelf geleerd niet naar het uiterlijk te oordeelen, maar als ooit een jongmensch er eerlijk had uitgezien, dan was hij het wel. Ze stond aarzelend op en van af dat oogenblik namen zijn uitstekend dansen en de muziek de zaak over. Ze danste met een zeldzaam en steeds toenemend genoegen. Toen de muziek na twee maal bisseeren stopte was ze buiten adem. Ze keek naar haar tafeltje, zag, dat Frances nog niet was terug gekomen en liet zich naar een hoekje in de zaal brengen, waar verscheidene makkelijke stoelen ston den. Ze wachtte tot ze zaten en ging toen recht op haar doel af. „Vertel u me nu, wat u van me weet en waarom u zoo tegen me gesproken heeft." „Ik weet, dat u miss Edith Brown is", zei hij, „dat u stenograf e is en in Shepherd's Market woont en dat u gisteren avond ver scheidene uren bij kolonel Dessiter is ge weest." Ze was uiterst verbaasd. Het leek wel of ze Ineens in een' wereld verplaatst was waar voortdurend allerlei vreemde dingen gebeur den. maar het was meer dan onbegrijpelijk dat deze ionge man iets zou kunnen weten van haar avontuur in Lombertson Square. N. Buffinga uit Rotterdam over Het prin- cipieele verschil tusschen diaconialen steun en overheidssteun. Na de discussie die op dit referaat volgde kwamen nog aan de orde vragen van de dia conieën van Zwolle en Langeslag, betreffen de aanleg en onderhoud van ziekentelefoons en het verleenen van voorschotten aan emi- greerende leden der gemeente. In hun eer hersteld. De commissie van beroep, waarbij de Hu manitaire school te Laren is aangesloten, heeft het ontslag, dat het bestuur dier school aan de onderwijzers Van Amstel en Dienaar ongevraagd had verleend, vernietigd. Naar aanleiding hiervan schrijft „de Bode", orgaan van den Bond van Ned. Onderwijzers, o.a. het volgende Onze collega's zijn in hun eer hersteld. Het schitterende testionium, dat de oud-inspec teur F. Eringa, een waarlijk humaan mensch, aan één onzer hoofdbestuursleden deed toe komen, was vergezeld van een particulier briefje aan dit hoofdbestuurslid, waarin stond „Ik hoop, dat deze onderwijzers in hun eer mogen worden hersteld". Welnu, de hoop, die de heer Eringa uit sprak, is in vervulling gegaan. Onze collega's zijn in hun eer hersteld. Wij wenschen hun van ganscher harte geluk met dezen uitslag. Aan deze enkele opmerkingen knoopen we nog dit vastdat de uitslag ook aan het overgroote deel der ou'ders, die hun kinderen op de Humanitaire school laten gaan, een groote opluchting heeft gegeven. Hoe gezien, ja, hoe bemind deze twee on derwijzers bij de kinderen cn bij de ouders zijn, daarvan zouden we menig treffend voorbeeld kunnen geven. Of nu het bestuur der Humanitaire school, dat iedere poging om tot een redelijke schik king te komen heeft afgewezen, ja, zelfs op het allerlaatste moment, toen de voorzitter van de commissie van beroep, de heer Harm Smeenge, nog tweemaal een poging heeft be proefd om de partijen te verzoenen, waartoe onze beide collega's tot het uiterste de meest welwillende houding hebben aangenomen, ook hierbij hardnekkig vasthield aan zijn dwaze standpunt„er uitof dit bestuur iets zal hebben geleerd Door het gemeentebestuur van Rotterdam is gisteren aanbesteed het vervaardigen en geheel bedrijfsvaardig opleveren van een motorboot met brandpomp c.a. ten behoeve van den havendienst te Rotterdam. Ingeko men waren 14 biljetten. Minste inschrijver vas de N.V. Scheepswerk v/h Jonkers eri Stans te H. I. Ambacht met 60.950. Door de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier was ingeschreven voor 63.800. Blijkens bij het departement van defensie ontvangen telegram is Hr. Ms. „Arend" 9 September 's ochtends te San Domingo aan gekomen. Blijkens bij het departement van defensie aangekomen telegram is het smaldeel Austra lië, bestaande uit Hr. Mr. kruiser „Java" en Ze was in den mist gekomen en was vertrok ken in een verhuiswagen en ze kon moeilijk herkend zijn uit een beschrijving, zelfs als er iemand was geweest, die haar beschreven had. „U moet me vertellen, hoe u het weet", verzocht ze. Hij aarzelde. „Ik wil die vraag liever niet beantwoorden. Mag ik u alleen dit zeggen Kolonel Dessiter is altijd een vriend van mijn familie geweest. Ik heb onlangs een boodschap van hem ge kregen. Ik weet, dat u in dezen grooten strijd betrokken, bent en er is iets, dat ik u heel graag zou willen zeggen." Ze keek naar hem op. Hij was zeer lang en als er niet iets in zijn houding op militaire training gewezen had en hij een aangeboren gemakkelijkheid van beweging bezeten had, zou hij misschien wat plomp zijn geweest. Zijn oogen waren even bruin als de hare blauw, zijn trekken onregelmatig, zijn haar stug. Hij had een prettig uiterlijk zonder, volgens de geijkte opvattingen, knap te zijn, „Ik ben een Rus", zei hij. Ze trok zich een weinig terug. „En daarom in ballingschap en een bltterd vijand van hen, die mijn land ten onder hebben gebracht", ging hij voort. Ze bloosde verlegen. Ze had het gevoel, dat hij uiterst fijngevoelig was en dat haar licht gebaar van afkeer hem gekwetst had. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1