500 300 25 WOENSDAG lO SEPTEMBER ERSTE BLAD No. 2231 (E STAND iRTLUNEN 'E VLISSINGEN 68e Jaargang 1930 i: finii f. fin Pt Bilt lr„ Unit 51-69.Vlissinp. filtl. 10. Poslriltnini66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND FEUILLETON ISS BROWN VAN X.Y.0. Stads- en Provincienieuws STER-TABAK ramma's. Over de re ^mroepvereenigin- *ezegd. De radio- jn wordt besproken, r de uitvinding van gramofoonplaten op t een artikel over de ima's. A. D. Hilde- el over „Prins Avro's operette „De GeL loor Casper Höweler. ekingen. een artikel over don getiteld „Pogingen en van de Vara wor- oerige bijdrage is ge- Ikstooneel", dat op 10 a-microfoon hot too- id" zal opvoeren. L. J. nthousiasme voor te- >ote moeilijkheden te net Hans Weisbach BURG. R, O U W D P. E. Leijnse, 24 j. •an Raan, 22 j. U W D J. Spruijt, 20 j. C. 3. Fiegen, 22 j. L E N ibelaar, z. E. Will, J. van Faassgn, geb. asse, geb. Wykhuis, z. EDEN: et J. Cijvat. jpt. te Cairns 6 Sept. Perim Sept. te Genua pt. van Barbados Sept. v. Pernambuco v. Rio de Janeiro te Lorenzo Marques Sept. Perim 7 Sept. van Tanger evelt" (uitr.) 8 Sept. Sept. te Suez 7 Sept. v. Port Said Sept. te Sabang Sept. te Singapore 6 Sept. v. Colombo te Padang pt. Sagres 6 Sept. v. Belawan (thuisr.) 6 Sept. te Sept. van Port Soedan 7 Sept. Lizard 5 Sept. te Beira itavia n. Amst. 6 Sept. Perim 7 Sept. Gibraltar 7 Sept. van Havana New-York van Rott. Batavia van Rott. Rott. van New-York lept. van Vigo van Singapore er 3.39 15.44 4.06 26.13 4.34 16.46 5.04 17.19 Auto's, Fietsen rtuigen. ember uur 7.57 L 7.55 7.52 n 3 7.50 dat ik mezelf een Ik 'weet dat ieder- m alleen, maar tien. itzelfde met iemand durfde noemen, En :n hun beurt gekre- geeren en hebben het n ook." ir geduld", waagde „Wie weet wat ze s zij vrij spel had oppositie wordt aan- tstekende trekken van zei de jonge man. is Greatson Erie rown beschouwen als aan klaarde de jonge man. t uw vriendin en mijn ezelfde positie verkee- d vinden als we onze n Het zou heel pret- land en ik waren uit- niet beter op worden gerust bij ons zitten" t den kellner de stoe- (Wordt vervolgd.) VLISSINGSCHE COURANT BONNEMENTSPRIJS VoorVlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per3 maanden, ranco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- |e landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regei.Kleine advertenties betreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. je abonné's in 't bezit eener ilis, zijn GRATIS verze ild tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger ANGESLOTEN BI) HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' nummer bestaat uit 2 biaden Geen boycot door de regeering. Het antwoord van den heer Ruys de Bee- tnbrouck, minister van binnenlandsche za- n en landbouw, ten vervolge op de beant- mording van vragen van het Tweede Ka- jerlid den heer Van den Heuvel betreffende >t nemen van maatregelen tot het niet meer etrekken van industrieele producten uit inden, welke in büzondere mate door hooge voerrechten den uitvoer hier te lande be- joeilijken, met name tegenover Duitsche roducten, luidt Voor zoover de regeering industrieele pro- ucten uit het buitenland moet betrekken, de Nederlandsche industrie deze niet ;eren kan, zal zij zich bij de keuze van le- janciers slechts laten leiden door overwe- ngen, op de zaak zelf betrekking hebbende, ilde zy by het plaatsen van bestellingen ;ening houden met de invoerrechten, ardoor ook de Nederlandsche artikelen in dere landen getroffen worden, dan zou zij indelen in strijd met den geest der meest- gunstigingsclausule, welke in al de door derland gesloten handelsverdragen is egd en welke zij wenscht hoog te uden. n verband hiermede moeten de tweede en rde vraag ontkennend worden beantwoord. openbare onderwijzers en een zanghulde aan de Koningin. In een zeer druk bezochte huishoudelijke rgadering van de af deeling Den Haag van Bond van Nederlandsche Onderwyzers is op 2 na algemeene stemmen de volgen motie aangenomen De afdeeling Den Haag van den Bond van iederlandsche Onderwijzers, kennis genomen ebbende van het schrüven van den wethou- onderwys, waarin medewerking der «rkrachten der openbare lagere en uitge reid lagere openbare scholen wordt ver- Kht aan den te brengen middaggroet aan Koningin, waarin dezen leerkrachten ver acht wordt liederen te laten zingen, die ten serste de neutraliteit schenden overtuigd, dat deze zanghulde, mede door keuze der liederen, strijdig is met het ka- akter van het openbaar onderwijs, zooals geformuleerd is in punt h van het bonds- rogramma (onderwijs vrij van politieke en Jdsdienstige dogma's), protesteert ten sterk tegen deze schending van het karakter het openbaar onderwas besluit deze motie ter kennis te brengen an den wethouder van onderwas, van het van Burg. en Weth., van den gemeen- eraad. en van de pers. Nieuwe zeevaartschool te Den Helder. Gisterenmiddag werd onder groote belang- lelling te Den Helder geopend en' officieel gebruik genomen de nieuwe Zeevaart- tool, staande in het Ankerpark. door E. PHILLIPS OPPENHEIM. ■G sprak over uw vriend als mr. Falkland", miss Brown voort. „Is hy ook commu- üst?» Haar metgezel knikte. „Secretaris van den Hinwerkersbond", zei hy, „en parlementslid °°r Middleton. Een gewichtig personage in jjtt eigen districten. Hy is een van de wei- menschen, die precies weten wat ze te- hun eigen standgenoot-en moeten zeggen, kan zyn gehoor vlugger meeslepen dan toiand anders, dien ik ken." "Is hy eerlyk jonge man glimlachte weifelend. mr. Frankland een lid van myn Mtieke party is kan ik moeiiyk een dei^e- vraag beantwoorden, wel Waarom u dat i Brown wist heel goed waarom ze het roeS. maar haar blauwe oogen hadden nooit Schuldiger gekeken. »!k oordeelde naar zyn gezicht", zei ze. ■k&r komen ze." Mr. Frankland en Frances waren schyn- aar ook zeer ingenomen met de nieuwe en hoewel miss Brown weigerde, De burgemeester van Den Helder sprak het openingswoord, wees op de vele moeilijkhe den en de tegenwerking bij de voornemens om in Den Helder een betere school te kry- gen, doch mocht ten slotte Den Helder ge lukkig prijzen met de thans gereed zynde school. Daarna werd het woord gevoerd door den inspecteur van het Nyverheidsonderwijs, den heer M. J. van Alphen van de Veer, mede namens den minister van onderwijsdoor vice-admiraal Quantden heer Van Muyl- wyk, vertegenwoordiger van het bestuur der Vereeniging van Scheepwerktuigkundigen den heer Graaf van Limburg Stirum namens de Vereeniging van Gezagvoerders ter Koop vaardij den heer Nyhuizen namens de Ja- va-China-Japan-lijn en den heer De Vries namens het hoofdbestuur der Vereeniging tot bevordering van het Zeevaartonderwijs. Namens .de leerlingen voerde de heer Duys het woord en namens de leeraren de heer Cedee. Tot slot sprak de heer Van Mierlo, directeur der Zeevaartschool die, nadat een kort overzicht was gegeven van de geschie denis dezer school, allen dankte voqr hun belangstelling. Daarna werd de Zeevaartschool, die tot de beste van ons land gerekend wordt, bezich tigd. De collectieve arbeidsovereenkomst in het boekdrukkersbedrij f De Federatie der werkgeversorganisaties in het boekdrukkersbedrij f deelt mee Op 25 October eindigt de collectieve ar beidsovereenkomst in het boekdrukkersbe- dryf. Zoowel van de zyde der werknemers als van die der werkgeversorganisaties zijn verschillende voorstellen tot wyziging inge komen. Over deze voorstellen hebben beide partijen gedurende twee dagen onderhan deld. Daar men evenwel niet tot overeen stemming kon komen, moesten de onderhan delingen worden afgebroken. De rijksuitkeering aan de gemeenten. Afgekondigd is een algemeene maatregel van bestuur regelende de betalingen, die uit de gemeentefondsbelasting en de grondbelas ting der gemeenten zullen toevloeien. Bepaald is, dat aan de hand van een opge maakte tabel, te beginnen met 1931 aan de gemeenten zal worden uitgekeerd, wat het y4 gedeelte van de zuivere opbrengst van de hoofdsom der grondbelasting betreft, 5 over elk der maanden Januari, Februari, Maart, April, Mei, Juli en October. Over Juni, Augustus, September, November en De cember wordt dan telkens 10 van het aan gegeven gedeelte der grondbelasting uitge keerd. In 1932 wordt over Februari, Maart en Mei telkens 5 uitgekeerd, waarmede dan de 15 termijnen verrekend zyn. Wat de uitkeering in zake de gemeente fondsbelasting betreft, zal de eerste uitkee ring (5 plaats hebben over Juli 1931. Over Augustus, September, October en November 1931 wordt eveneens telkens 5 uitgekeerd. December 1931 belooft een goede maand voor de gemeentekassen te worden, omdat, naast de 10 van de grondbelasting, ook 10 van de fondsbelasting zal worden uitgekeerd. In 1932 wordt de uitkeering, wat de fonds belasting betreft (voor de gemeenten, welke, zooals art. 19 der wet aangeeft, in de 2e of 3e klasse*der fondsbelasting zijn ingedeeld) als accepteerde Frances een glas likeur. Dichtbij gezien was haar metgezel een beetje over weldigend. „Goeie danseuse die vriendin van u", zei hy tegen miss Brown, van zijn brandy drin kende. „Ik ben zelf een beetje wild met dan sen en moet wat in toom gehouden worden. Jammer dat jy niet danst, ouwe jongen", ging hij beschermend voort tegen Greatson. „Ik zal nog wel eens,les nemen", ant woordde de laatste. „Als miss Brown me nu misschien zou willen leeren...." „U zoudt er niets van leeren", zei ze. „Ik kan niet zoo goed dansen als mijn vriendin. Zy danst werkelyk uitstekend." „Zóó goed", mopperde Frances, „dat ik zoowat eens per maand dans en dan nog soms met Mollie bij de gramofoon." „Dat buitenleven waarover u me vertelcj heeft, lijkt me nou niets voor u", zei mr. Frankland heftig. „Ik wed, dat we wel wat beters voor u te doen zullen vinden hier in Londen. Kippen De heele wereld is tegen woordig bezig met kippen fokken. Waarom zyn de lui toch niet een beetje origineeler „We kunnen niet allemaal communistische leden van het parlement zyn en revoluties beramen", zei Frances. „Wie heeft gesproken over revoluties vroeg Frankland bruusk. „Zoo denken we heelemaal niet en als ik er moest komen van myn salaris als parlementslid, zou ik leelyk in de knel zitten. Wat zou u er van zeggen, als we nog eens een dansje deden, miss Frances voegde hy er by, zyn sigaret neer volgt5 over Januari, April, Augustus, September en November en 10 over Febru ari, Maart, Mei en Juni, waarmede dan ook de 15 termynen dier belasting verrekend zyu. De regeling is aldus opgezet, dat over het jaar, waarin het boekingstydvak aanvangt, 85 van de grondbelasting en 35 van de fondsbelasting wordt uitgekeerd, terwyl in het jaar, .waarin het boekingstydvak eindigt, 15 van de grondbelasting aan de gemeen ten wordt uitgekeerd. De uitkeeringen zullen.plaats hebben op den 25en van de maand, waarin zij moeten worden gedaan. De tabel van uitkeering, waaraan de hier- bovenvermelde uitkeeringen voor de jaren 1931 en 1932 ontleend zijn, wordt om de drie jaren opnieuw vastgesteldvoor het eerst- weder vóór 1 Januari 1934. De Philips' Fabrieken te Eindhoven. Een redacteur van „de Zakenwereld" heeft een vraaggesprek gehad met den heer Philips. Met hoeveel arbeiders hebt u te Eindhoven gewerkt Is ontslag van arbeiders op groote schaal nog te wachten Het antwoord luidde Het hoogste aantal te Eindhoven was ca. 23.000 op het oogen- blik hebben wij er ca. 20.000 in dienst. Deze vermindering is in hoofdzaak toe te schryven aan betere rationalisatie, betere inwerking van personeel, enz. enz, terwijl, voorzoover wij kunnen voorzien, nog alleen in die be drijven arbeiders zullen worden ontslagen, die voor nieuwbouw en inrichting werkten, welke langzamerhand hun voltooiing naderen. In werkingstelling van nieuwe machines, die groote besparing aan arbeidskrachten met zich meebrengen, zal natuurlijk van tijd tot tyd ook aanleiding geven tot ontslag van werkkrachten, tenzij men deze kan indeelen in andere groepen. Journalistiek. Het Haagsche dagblad „de Avondpost" is in eigendom overgegaan aan de „Haagsche Courant". Met ingang van 1 November is tot hoofdredacteur van dit blad benoemd de heer D. Hans, voorzitter van den Ned, Jour nalistenkring. De Bilthovensche PostschooL De Bilthovensche Postschool te Bilthoven heeft een prospectus uitgegeven, waarin men bijzonderheden kan vinden over het op deze school, de eenige van dien aard in Nederland, gegeven onderwys. De school geeft volledige opleiding voor het politie-diploma met aan- teekening, alsmede voor de examens voor kommies, hulpkeurmeester, politie-beambte, militaire politie, marechaussee, ryks veld wachter enz. Deelnemen kunnen allen die de lagere school met vrucht gevolgd hebben. Beginletters van namen. Men is ten stadhuize te Rotterdam, even als op alle stadhuizen in Nederland trouwens, op dit oogenblik druk in de weer met de voorbereiding voor de elfde volkstelling. Die gelegenheid is door de met die voorbereiding belaste ambtenaren aangegrepen, aldus het „Vad.", om o.a. een statistiek aan te leggen van namen naar de beginletters. Tot de letter leggend. Frances stond op. „Ja, graag", zei ze, „maar myn naam is Austin, miss Austin." Frankland grinnikte, maar zyn protest bleef achterwege toen hij de uitdrukking m het gezichtje van zyn metgezel zag. „Goed", zei hy een beetje nijdig. „Maar het zal toch niet lang meer duren of het zal miss Frances zyn en dan Frances." „U mag dan een profeet zyn", zei ze, „maar ik heb liever dat dergelijke intimiteiten gelei- delyk komen en wilt u me als 't u blieft niet zoo stevig vasthouden Hy fluisterde een onhandig complimentje in haar oor en miss Brown verbeeldde zich, dat ze een uitdrukking van afkeer op het gezicht van haar vis-A-vis zag. „Ik veronderstel dat uw vriend, mr. Frank land, een Jieel knap man is", zei ze, „maar ik vrees, dat ik hem niet erg graag mag lijden." „Hij kan eigenlyk niet van een sociaal standpunt beoordeeld worden", was Great- scn's verontschuldigend antwoord. „Hy heeft zeker veel invloed", zei miss Brown, „is hy degeen die beslist of die ver- schrikkelyke stakingen zullen uitbreken „Hij niet alleen. Er moet rekening gehou den worden met de vakvereenigingen. Er zyn groote verschillen van meening tusschen hen en sommige communistische leiders. Wat ge beuren zal hangt er heelemaal van af, of zy het eens zullen worden." „En zullen zy het eens worden De jonge man schudde verwijtend 't hoofd. Z. is men nog niet gekomen, men is nog niet verder dan de O. Favoriet onder de beginletters is de B. Er zyn in Rotterdam 35010 mannen en 35914 vrouwen wier namen met een B begint, on geacht nog de ongeveer 2000 mannen en vrouwen met een zelfde eerste letter, die in inrichtingen vertoeven. De B. haalt dus de 73000. Ver achter de B komt de H, die het tot 23922 mannen en 24469 vrouwen, in totaal 48391 brengt, vermeerderd met een 1300 H- menschen, die weer in inrichtingen wonen. De K zit de H dicht op de hielen. Ze brengt het tot 47619 verhoogd met een 1200. De O is de minst geliefde beginletter met een totaal van 630 de T haalt de 1200, de F de 6750 en de C de 7650. Dr. Willem Mengelberg. De „Daily Telegraph" meldt, dat dr. Wil lem Mengelberg thans benoemd is als vast dirigent van het Londensch Symphonie Or kest. Hij zal niet alleen het meerendeel der concerten van dat orkest te Londen leiden, maar ook er mee in de verschillende andere steden van Engeland, Schotland en Ierland optreden. Naar wij vernemen is de heer W. Mengel berg benoemd tot commandeur in de Kroon orde van België. VLISSINGEN, 10 SEPTEMBER. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het postkantoor Vlis singen over de maand Augustus 1930. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes inge legd ƒ38.100.91 en terugbetaald 35.092.18 Derhalve meer Ingelegd dan terugbetaald 3.008.73 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 24. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter directie op staatsschuldboekjes ingeschre ven nominaal 1000. en afgeschreven ..••••••- 500. Derhalve meer in- dan afgeschreven 500.— De 14-September-betooging te Rotterdam. Het N.V.V. en de S.DA..P. organiseeren op a.s. Zondag 14 September te Amsterdam en Rotterdam nationale betoogingen tegen de vlootplannen der regeering. De deelnemers uit Zeeland demonstreeren in Rotterdam. Het aantal betoogers uit Zeeland overtreft dat van vorige demonstraties verre. Ruim 1000 deelnemers zijn thans reeds ingeschreven, terwyl dit aantal nog eiken dag toeneemt. Vlissingen alleen levert al meer dan 350 be toogers. Waar er gelegenheid bestaat reeds Zaterdag naar Rotterdam af te reizen, maken hiervan zoovelen gebruik, dat Zaterdag van hier voor de deelnemers aan de Zeeuwsche lyn een extra-trein vertrekt. Zij, die 's Zon dags afreizen, maken gebruik van den trein van 7 uur. Teneinde de deelnemers volledig over de reis en betreffende de indeeling van den „Ik kan een dergelyke vraag niet beant woorden, miss Brown", antwoordde hy, „ik praat zelden over politiek met iemand." „Maar met mij komt het er toch zeker niet op aan protesteerde ze. Hy nam zyn bril af en wreef dien op. Toen keek hij haar ernstig aan. „Er zyn leden van mijn party", zei hy, „die zouden vinden dat ik iets heel verkeerds deed door zelfs maar aan één tafeltje te zitten met miss Edith Brown van Shepherds Market." Miss Brown was uiterst verbaasd. „Lieve genade, waarom riep ze uit, haar blauwe oogen wijd open. gesperd. „Wat kun nen de leden van uw party nu van my af weten De jonge man glimlachte geen onaan- genamen glimlach. „Zelfs de cultus van spionnage heeft de laatste jaren geprofiteerd van al de weten- schappelyke ontdekkingen", zei hy geheim zinnig. „Het is tegenwoordig moeiiyk om te vermijden iets te weten." Miss Brown doorstond den schok vrywel. Ze was ineens op haar hoede. „Maar ik ben slechts een typiste", zei ze. .„Ik tel niet mee. Ik weet niets van politiek af. Ik lees zelfs zelden couranten." Hy glimlachte weer. „Laat my eens raden", zei hy. „Ik veron derstel, dat tot een vroeg uur gisterenmiddag uw bewering onvoorwaardelijk juist is. Sedert dien tyd heeft u andere functies vervuld." „Wat bedoelt u?" vroeg miss Brown en „Waar kan ik U meer hebben gezien M„ „Gij vergist U, ik ken U niet,1 maar wij rooken beiden Door den heerlijken geur hiervan, meent gij een vriend te herkennen/*1 stoet enz. in te kunnen lichten, beleggen do gezamenlijke besturen van Vlissingschen Be-N stuurdersbond en afdeeling S.D.A.P. een bui-* tengewone vergadering voor de deelnemers in „de Oude Vriendschap". Wil men volledig op de hoogte zyn dan is het bijwonen van de vergadering wel nood zakelijk. Er zullen bovendien nog spoorkaar tjes verkrijgbaar worden gesteld. Men zia verder de in dit blad voorkomende adver- tentie. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Maandag 1 September is in den Plantage Schouwburg te Amsterdam de première ge-* gaan van „Geef ons Arbeid" (Die Stempel-* brüder) van Richard Duschinsky. Mede was dit het eerste optreden van het door Instituut voor Arbeidersontwikkeling en Vara gestichte Groot Volkstooneel, onder leiding van Herman Bouber en Ben Groene-* veld. Deze stichting heeft het mogelijk gemaakt dat ook kleinere plaatsen dergelijke groot bezette stukken kunnen doen opvoeren. Reeds op Dinsdag 30 September zal „Geefi ons Arbeid" te Vlissingen worden opgevoerd, waarvoor ook het plaatselyk Instituut en de Vara af deelingen hebben samengewerkt, zoo- dat de leden van beide organisaties hiervan kunnen profiteeren. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. By den Gemeentelyken Dienst der Ar-* beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe- kenden ingeschreven 2 letterzetters, 1 timmerman, 1 metselaar, haar hart klopte sneller. „U heeft zich in connectie gesteld met een zekere zaak", ging hy voort, „en ten koste van groot persoonlijk gevaar en met een ze kere vindingrykheid, heeft u een moeilyke zending volbracht. Wie weet, nu u eenmaal zoo ver gegaan is, hoeveel verder u nog gaan zult." „U behoort dus tot de personen die spion nen hebben uitgezet om een onbeduidend persoontje als ik ben te bewaken zei miss Brown minachtend. „Dat gaat geheel buiten my om", verze kerde de jonge man. „Er bestaat geen instel ling of partij tegenwoordig in de *geheele wereld, die niet in een of anderen vorm een geheimen dienst heeft. Er is er natuurlyk een verbonden aan myn politieke pa<rty, maar het is louter toeval, dat ik iets weet van hun tegenwoordige actie. Maar nu ik het weet, mag ik u nu een raad geven ging hij voort, nerveus met zijn vingers spelend. „Het komt me zeker voor alsof ik wel gauw raad van den een of ander noodig zal heb ben", zei miss Brown handig. „U heeft uw zending vervuld en u zult e£ dat hoop Ik goed voor betaald zyn..... Laat het daarby blijven. Als die menschen weer gebruik van u willen maken doe het dan niet...." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1