500 25 DINSDAG EERSTE BLAD U- No. 212 68e Jaargang 1930 iRTLIJNEN ERICHT E VLISSINGEN 'ENTIEN Iflave: firma F. VAN DE VEIDE Ir., Walstraai 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND Stads- en Provincienieuws KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER BUITENLAND is is helder en klaar e kilometers afstand den. Hij staat tegen- nd onder den naam zijn zeer enthousiast den reus. De pers vaar om de Holland- thousiast te prijzen. ,tsen is men er reeds van dezen befaamden engageeren. vervangt oorn. o-bezitter te Wednes- „Wireless World" de autp vervangen door tie. Hij is erin ge- L00 M. afstand toe te Sept. te Antw. 6 Sept te Kaapstad 5 Sept. Pehim 5 Sept. te Suez Dt. van Vera Cruz Sept. v. Mozambique Sept. van New-York Sept. te Mombassa Sept. van Hongkong 4Sept. van Singapore 5 Sept. v. Algiers pt. Ouessant (thuisr.) 5 Sept. v. f Sept. van Boulogne jt. teMarseille ipt. Perim nd 772.0 te Ingö. nd 752.3 te Hamburg avond van 9 Septem later wellicht wee ilijke tot Zuid-Weste Afwisselende bewol •einig of geen regen mkans. Weinig veran 3.10 3.39 15.14 15.44 Auto's, Fietsen rtuigen. ember uur 7.59 7.57 ppen! smm iLGENDE SEPT. A S. op de in ge- wettig geoor- nde MIELOTEN trekkingen, rijzen van: 000, 60.000, 30.000, enz. waaraan deel- naandel. aflos- wordt aan- lk lot een prijs! ende verzoekt tis door )ETZEL, au, Haarlem No. 83. VUSSINGSCHE COURANT I ABONNEMENTSPRIJS VoorVlissingen ende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden, ■franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- I -e landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. ■De abonné's in 't bezit eener Ipolis, zijn GRATIS verze- Ijerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger IJANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1CITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜINÜ „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' nummer bestaat uit 2 bladen De geruchtmakende arrestaties van Nederlanders in Italië. J op de vroeger vermelde vragen van het ■Eerste Kamerlid mr. Mendels, heeft de mi- Isister van buitenlandsche zaken, mr. Bee- llierts van Blokland, het volgende geant- I noord De minister heeft in hetgeen was mede aanleiding gevonden naar het ge- |beurde een onderzoek te doen instellen. 1 Gebleken is dat de heer Schmidt aange- ■bouden en onder arrest gebleven is, omdat pij bij de Italiaansche politie gesignaleerd pond als Nederlandsch communist en ver woed werd een bolsjewieksch agent te zijn lioorts omdat hij op de lijsben der Italiaan- mhe grenspolitie gesignaleerd stond als een irsoon die aangehouden en aan een onder- toek moest worden onderworpen. Mevrouw Kamerman is, naar gebleken is, aangehou- i en onder arrest gebleven, aangezien zij eisde met een als communist gesignaleerd soon en eveneens op haar het vermoeden rustte een bolsjewieksch agent te zijn. De |ieor Schmidt en mevrouw Kamerman zijn de grens begeleid als ongewenschte lireemdelingen. Niet de reiskosten van dat jeleide, maar wel de onderhoudskosten kwa len voor liun rekening. De Italiaansche regeering heeft op de stap- i, die Harer Majesteits gezant te Rome, in gracht van den minister gedaan heeft, [tolve het reeds boven medegedeelde, doen tóen, dat de "lange duur der aanhouding Uitsluitend te wijten is geweest aan de nood- akelijkheid om inlichtingen in te winnen en (et voor de vaststelling der feiten vereischt nderzoek te houden. J De Nederlandsche consul te Livorno heeft gedurende de aanhouding van den heer midt en mevrouw Kamerman herhaalde- |jk bij de politie te Livorno stappen gedaan gunste van beide personen. De quaestuur Ld echter steeds geantwoord dat zij in af- lachting was van nadere berichten. Mgr. prof. dr. W. H. Nolens. jr. prof. dr. W. H. Nolens vierde Zondag |ijn zeventigsten verjaardag. In de stemmig .e huiskapel .der Eerw. Zusters van Ken H. Carolus Borromeus aan 'de Prinse- pracht te 's-Gravenhage, droeg de jubilaris is morgens een stille H. Mis op. I Het yalt niet te verwonderen, dat de hooge pilaris talrijke gelukwenschen mocht ont- pgen. Reeds Zaterdag, maar vooral Zon- agochtend brachten de telegrambestellers teer op keer telegrammen, naar schatting egeveer een tweehonderd in getal. |Ook verscheidene prachtige bloemstukken rden Mgr. Nolens aangeboden. Op verzoek jr. werden de mooiste in de kapel ge- aatst. a den loop van den Zondag Is Mgr. Nolens t Den Haag vertrokken, waar hij heden lederom wordt terug verwacht. aar er ook bij noemen, wezen van haar plan- se tot den ondergang te 3 handen onder de kin had zij heelemaal uit se van buitenaf duide- en dus schrikte zl) kiezelsteentje tegen de jorzichtig deed zij de :eek uit. Daar beneden zijn oogen leken wel r.anten in zijn linnen- lan spreken, maar met em het zwijgen op- jrandadeur naar bene en met haar hand op ;m opzij van het huis» van Warwick's kamet jen je hier gekomen? jk te vertellen fluis- miss Clo", zei hij, de ;nd. „Ik heb hem ver- n leed meer doen lat hU dood zou zijn Miss Mary heeft wel hem maar ik za^ hem op de baar ver rit (Wordt vervolgd.) I Oud-minister H. Colijn voor de antï-rev. jongeren. J.Te Goudriaan is Zaterdagmiddag vanwege 's anti-revolutionaire studieclubs in de Al- serwaard een drukbezochte landdag ge iden. be heer H. Colijn trad als spreker op. Het s de eerste maal dat hij over de „Arja-be- ing" sprak tot degenen van wie de bewe- S uitgaat. |_Aan het slot van zijn rede zeide de heer lijn het toe te juichen, dat de Arja zich >eeft opgemaakt om wat te doen. Dat is niet envoudig. Ge wilt actie voeren en studieclubs Dien. Ge kunt geen anti-revolutiönnair wanneer ge niet doordringt tot de (Pondbeginselen der partij. Houdt u niet be- 8 met de problemen van den dag, die dik- ééndagsvliegen zijn. Er zijn heel veel ^gen, waarnaar niet alleen gij, maar ook ik 11 anderen met mij zoeken. Met name naar le betrekking van overheid en kerk. Men kan Nooit zeggen, dat kerk en staat gescheiden p- Ze ontmoeten elkaar in de personen, die 3 zijn van den staat. Hoe sterk het ge- werkt in de personen, hoe sterker de in het staatkundige leven. [Voor de geslachten die nu vooraan staan, "Sint de levensavond te naderen. Het jonge Placht moet bestaan uit mannen met rots- pte overtuiging. Dan draagt deze studie ook "Oor uw eigen persoonlijk leven een rijken "gen. Het conflict bij de K.L.M. De directeur van de K.L.M. had, daartoe uitgenoodigd, gisterenochtend een onderhoud met den rijksbemiddelaar, mr. dr. S. de Vries Czn. Zij verstrekte daarbij omtrent het be staande conflict de gevraagde inlichtingen. Patrimonium. De 47e jaarvergadering van het Ned. Werk liedenverbond Patrimonium zal 6 en 7 Octo ber te Arnhem worden gehouden. In de derde zitting zal de heer H. Oudekerk te Utrecht, lid van het bestuur, spreken over de positie der landarbeiders, en in deze zitting zullen tevens behandeld worden de voorstellen betrekking hebbend op den land bouw. vlissingen, 9 september. Vergadering gemeenteraad. De eerstvolgende vergadering van den ge meenteraad zal niet gehouden worden op den laatsten Vrijdag van deze maand, doch op Vrijdag 3 October. Voorbehandeling gemeente-begrooting. Op Maandag 22 September, des avonds 8 uur, zal door den gemeenteraad de voorbe handeling van de gemeente-begrooting voor 1931, met de daarby behoor ende begrootingen voor de bedrijven en gemeente-instellingen, plaats hebben. In onze TijdinghaL Wij ontvingen nog een foto van de eerste steenlegging voor het ziekenhuis „Bethesda", v/elke foto wij nog een plaatsje hebben gege ven in onze Tydinghal. Zaterdag had te 's-Gravenhage de veelbe sproken Avro-propaganda-meeting plaats. Een overzicht op het terrein der bijeenkomst. Te Rotterdam had de opening plaats van 't Rotterdamsche Toonkunst-conservatorium. Op onze foto derde persoon van links, mr. P. Droogleever Fortuijn, burgemeester van Rotterdam, naast hem de heer Willem Rijper, directeur van het conservatorium. Naamlooze vennootschappen. Met nummer 173 van de „Staatscourant" zfjn verzonden afdrukken van de statuten van de N.V. Bierbrouwerij „de Meijboom" te Vlissingen, Autobusdiensten. Ged. Staten van Zeeland maken bekend, dat door hen ter inzage is gelegd een aan vrage van P. van Koeveringen te Waarde, om vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst van Waarde over Kruiningen, Schou, Kapelle en Kloetinge naar Goes en omgekeerd, uitsluitend op Dinsdagen. st. kruis. Zondagavond woedde boven Zeeuwsch- V laanderen een hevig onweder. Bij den land bouwer de Z. sloeg de bliksem in de schuur, waardoor deze in korten tijd geheel in de asch werd gelegd. Het daarin aanwezige vee kon gered worden. Enkele konijnen kwamen in do vlammen om. De brandweer van St. Kruis was ter plaatse, doch behoefde geen dienst meer te doen. Verzekering dekt de schade. He nestor der Ned. Herv. predikanten. Dr. J. Helder, predikant bij de Ned. Herv. geemente te Zierikzee, de nestor der predi kanten in ons land, zal tegen 10 October emeritaat aanvragen. Hij wordt opgevolgd door ds. H. J. Bar- nouw te Aardenburg, die Zondag 2 November zijn intrede zal doen. Dr. H. Schokking. Dr. H. Schokking, predikant by de Ned. Hervormde gemeente te 's-Gravenhage, die enkele maanden geleden bij een auto-ongeluk te Oldebroek, met ds. J. W. Groot Enzering uit Leiden, ernstig gewond werd, is Zondag avond voor het eerst na zijn ziekte wederom voor zijn gemeente voorgegaan in de Juliana- kerk. Gereformeerden in België. De classis-Dordrecht der Gereformeerde kerken in Nederland heeft op verzoek der vier Belgische Gereformeerde kerken, die tot haar ressort behoor en, besloten 6 November de vol gende classisvergadering in Antwerpen te houden, „„l., Dit zal de eerste maal zijn sinds de dagen der kerkhervorming, dat een Gereformeerde kerkelijke vergadering in België samenkomt. De Gereformeerde kerken in België, die tot dusver steeds te Dordrecht mee vergaderden, hechten veel gewicht aan dit besluit en ach ten voor de positie der Gereformeerde kerken in België de komende vergadering van groote beteekenis, temeer nu in de laatste jaren er een sterke opleving der Gereformeerde bewe ging in België merkbaar is. Drie Gerefor meerde kerken, n.l. Antwerpen, Brussel en Gent, hebben nu een eigen predikantAnt werpen en Brussel hebben goede kerkgebou wen, ook Gent, en te Mechelen U een nieu we kerk in wording. Reeds than:; komt er te Mechelen regelmatig een kring samen 's Zon dags, waarin de Antwerpsche predikant zoo veel als mogelijk is, voorgaat, en men doet er moeite om een eigen kerkgebouwtje te ver werven. De classis-Dordrecht heeft tevens besloten viermaal 's jaars gratis hulpdienst in den predikdienst te Mechelen te verleenen. De Gustaaf Adolf-vereeni&ing. Op Zondag 14 dezer komt te Stuttgart in Duitschland de Gustaaf-Adolf-vereeniging in jaarlijksche vergadering bijeen. De vergade ring zal eenige dagen duren. Deze groote en belangrijke vereeniging heeft in de bijna 100 jaren van haar bestaan geholpen aan het bouwen van meer dan 5000 kerken en vele honderden andere kerkelijke gebouwen. Zij heeft verder aan ruim 1000 predikanten der diaspora de theologische studie aan Duitsche universiteiten mogelijk gemaakt en zelve het Franz-Rendtorffy-huis te Leipzig als studen tentehuis opgericht. Voorts heeft vooral ook het gewichtige schoolprobleem in de diaspora de aandacht. Te veel scholen. Men schrijft aan het „Hbld." Te Hauler- wijk (Fr.) zal het aantal scholen met een voor Hervormd Chr. onderwijs vermeerderd worden. In dat dorp mot 2434 zielen zullen. dan zes scholen zijn, twee openbare en vier Christelijke. Dat is voor elke 408 inwoners een school Beëedlging marine-officieren. Onder groote belangstelling van de zijde van het publiek heeft Maandagmiddag op het excercitieterrein Ankerpark in Den Hel der voor het front der troepen de beëediging plaats gehad van de bij Kon. besluit van 28 Augustus benoemde luitenants ter zee 3e kl. en de officieren van den marine-stoomvaart dienst 3e klasse. Vice-admiraal Quant, com mandant der marine, heeft daarbij de jonge lieden toegesproken. Met een driewerf hoera voor de Koningin werd deze plechtigheid besloten. Tevens werd bij deze gelegenheid aan J. K, Kempees, een der nieuw benoemde luitenants ter zee, het gouden horloge uitgereikt, dooi den minister van defensie beschikbaar ge steld voor den adelborst, die naar de mee ning van den commandant van het Instituut daarvoor door zijn studie en plichtsbetrach ting het meest in aanmerking kwam. Deze plechtige uitreiking geschiedde in tegen woordigheid van de ouders en familie van den heer Kempees. Na afloop had het gebruikelijke défilé der troepen plaats langs de nieuw-benoemde of ficieren. In de groote zaal van het Koninklijk Instituut hielden de vice-admiraal en de of ficieren receptie. De luitenant ter zee 3e klasse der marine reserve A. A. Oepkes is overgeplaatst van Hr. Ms. torpedoboot Z 5 naar Hr. Ms. torpedo- instructieschip „Schorpioen" te Nieuwediep. De officier van den marinestoomvaart dienst 2e klasse H. de Vries Hz, en officier van administratie 2e klasse S. Groot zijn uit Oost-Indië per particuliere gelegenheid hier te lande teruggekeerd. Een Nederlandsch vlooteskader naar Australië. Een Nederlandsch vlooteskader, het eerste sinds 1910, brengt een bezoek aan Fremantle, aldus wordt uit Perth aan „de Tel." gemeld. Dit eskader, bestaande uit den kruiser „Java" en de torpedojagers „Evertsen" en „De Ruy- ter", staat onder bevel van den schout-bij- nacht Keyser. Den schout-by-nacht en zijn staf werd gisterenmiddag door de regeering van West- Australië ten huize van den gouverneur een noenmaal aangeboden. Gisterenavond woonden zij een te hunner eere gegeven bal bij. Heden zullen de Neder landsche gasten een vlootbal te Fremantle bijwonen. Zaterdagmorgen vertrekt het es kader naar Adelaide. De Amerikaansche kruiser „Houson" zal van 20—28 September een bezoek aan Rotter- !dam brengen. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Sep tember bij het wapen der infanterie benoemd tot comandant van het 5e regient, luite nant-kolonel J. van Dijk, met gelijktijdige eervolle ontheffing uit zijn commando over het 22e reg. is benoemd tot commandant van het 22e regiment de luitenant-kolonel H. Heetjans, van dat wapen is met ingang van 1 October eervol ont heven uit zijn functie van commandant van de schoolcompagnie van den motordienst de majoor der infanterie K. A. Rövekamp is in rang en ouderdom van rang overge plaatst bij het wapen der infanterie de ma joor L. J. Schmidt van den generalen staf, met bepaling, dat hij zal rangschikken on middellijk onder majoor A. P. van Velthuij- sen is benoemd tot commandant van de school compagnie van den motordienst majoor Schmidt voornoemd. De 2e luitenant J. A. G. de Leeuw en ser geant-majoor-instructeur J. Verbraak van het 3e reg. inf. worden met ingang van 1 Octo ber a.s. gedetacheerd bij de Kon. Mil. Aca demie te Breda, voor het volgen van den gymnastiek-cursus aldaar tot half Februari 1931. De majoor J. H. W. Bruins van het 14e .reg. inf. wordt met ingang van 1 October a.s. overgeplaatst bij het 3e reg. inf. met be stemming voor de functie van hoofdofficier voor speciale diensten te Bergen-op-Zoom. De majoor T. Beets van het 3e reg. inf. is aangewezen als hoofdinstructeur bij het 3e reg. inf. en zal vanaf 1 October a.s. als zoo danig optreden. Met ingang van 1 September jl. is belast met de functie van aangewezen commandant van het verband Dordrecht van den Byz. Vrijw. Landstorm, de reserve-majoor der in fanterie W. J. M. Linden, die dezer dagen dit commando heeft aanvaard. de revolutie in argentinië. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld, dat alle provinciale gouverneurs afgezet en door offi cieren vervangen zijn. De officieren zullen hun ambt blijven waarnemen, totdat de nieuwe verkiezingen zullen zijn gehouden. Irigoyen heeft nog een poging gedaan om per auto te ontkomen, doch werd door mo torrijders ingehaald. Aangezien de 78-jarige president ernstig ziek was, is hij naar een lazaret overgebracht. Daar onderteekende hij een verklaring, dat hij zich uit het politieke leven zal terugtrekken. Een dergelijke verkla ring is ook door vice-president Martinez on derteekend. Teneinde de bevolking gelegenheid te ge ven, getuige te zijn van de eedsaflegging der nieuwe regeering, was de dag van gisteren tot nationalen feestdag verklaard. In het nieuwe kabinet treedt als minister van buitenlandsche zaken op de heer Bosch, die reeds een lange diplomatieke carrière achter zich heeft. In een ander rapport over de gebeurtenis sen heet het, dat het succes der revolution- nairen^ in de eerste plaats aan de cadetten der militaire school te danken is. De opstandige troepen marcheerden naai" het Congres. Hier vielen de eerste schoten, die door de aanhangers van den president en zyn lijfwacht gelost werden. Tenslotte gaven dezen zich echter over. Verdere gevechten hadden, zooals men weet, plaats bij het gebouw van de „Epoca", waar politie te paard eenige machinegewe ren der opstandelingen wisten te veroveren. Kier werden twintig personen gedood en 150 gewond. De nieuwe regeering tracht thans de orde te herstellen. Drie plunderaars werden door de soldaten neergeschoten. De directeur van een bank, Carlos Blesco, werd gearresteerd. Men beschuldigde hem den afgetreden president op onwettige wijze geld te hebben verstrekt. Het betreft hier een bedrag van 530 millioen pesos. Bevestigd wordt, dat Irigoyen tengevolge van de gebeurtenissen een geheel gebroken man is en bovendien een ernstige longontste king heeft opgedaan. Door de omwenteling is de radicale party, die 14 jaar onafgebroken aan het bewind is geweest, plotseling van alle macht beroofd. De omwenteling is het werk van de consèr- vatieve party en moet door de groote kapi talisten van het land zyn gesteund. Generaal Uriburu, die thans het bewind heeft aanvaard, is een in Argentinië bekend militair leider, die ook vaak in Europa is ge weest. Hij was inspecteur-generaal van het Argentynsche leger en toefde voor den oor log voor studiedoeleinden in Duitschland. (Zie verder Uit Draad en Lucht") de zitting van den volkenbond. Aan de staten, die deelnemen aan de Euro pa-conferentie te Genève heeft de Fransche delegatie gisterenmiddag het aangekondigde Witboek overhandigd, getiteld „Documenten ovji* de organiseering van een Europeesche Federatieve Unie". Het Witboek bevat in ongeveer honderd bladzijden het memorandum der Fransche regeering van 1 Mei 1930 en vervolgens, in de volgorde waarop zij binnenkwamen, de ant woorden der 26 geraadpleegde regeeringen, welke in een bijgaand rapport der Fransche regeering worden besproken. „Door de nauw keurigheid bij het uitwerken van haar ant woorden, zoo heet het o.m. in deze verkla ring, hebben de geraadpleegde regeeringen bewezen, welke beteekenis zij hechten aan een zoo verheven plan als dat der materieele en moreele organiseering van Europa, en zy hebben blijk gegeven van haar streven om aan de verwezenlyking ervan te arbeiden op een systematisch voorbereiden bodem. Het zal zaak der verantwoordelyke regeering zyn, aan de hand dezer memoranda zelf te beoor- deelen of het aangebracht is het streven naar verwezenlyking, hetwelk hier eensgezind tot uitdrukking kwam, hooger aan te slaan, dan de dichterbij of verderaf liggende problemen, die op grond van verschillende, overigens be grijpelijke meeningsverschillen in afzonder lijke kwesties aan den dag zijn getreden, doch geen onmiddellijke bespreking vereischen. De Fransche regeering zelf heeft haar keus reeds gedaan. Zij billijkte bij deze keus de motieven, welke het besluit van 9 September 1S29 hebben gerechtvaardigd, nadat zy in den loop der laatste tien jaar gewerkt heeft aan den stelselmatigen uitbouw van haar arbeid voor de vredesorganisatie, waarvoor de volken duidelijk hun goedkeuring hebben betuigd. Na de reeds genoemde bespreking der af zonderlijke antwoorden betreffende de prin- cipieele en bijzondere kwesties, vat het Wit boek die punten samen, waarover terstond beraadslaagd dient te worden. Alle geraadpleegde regeeringen, zoo heet het verder, komen met de Fransche regeering overeen in den wensch om de Europeesche unie onder het moreele gezag van den Vol kenbond te plaatsen. Over deze kwestie moet de Europeesche conferentie spoedig beraad slagen, opdat het haar mogelijk zy tydig de voorwaarden te formuleeren, waarover de meening van de vergadering gehoord dient te worden. Eveneens dient, met betrekking tot het door verscheidene regeeringen gedane voor stel om niet-leden van den Volkenbond van den beginne af te'; de Europeesche conferen tie toe te laten, eerst te worden nagegaan ot het niet de aangewezen weg is, de meening van den Volkenbond in dezen t~ vragen. Ook het voorstel der Britsche regeering om in de Volkenbondsvergadering den huidig en, stand der Pan_Europeesche-enquête ter sprake te brengen, dient zoo spoedig mogeiyk- besproken te worden. Nopens de door de meeste geraadpleegde regeeringen geul e en in het by zonder door de Finsche regeering geformuleerde voorstel len tot oprichting van een studie-orgaan voor de stelselmatige uitwerking van een organi satie-program der Europeesche unie, zal de conferentie, wanneer zij zich in beginsel hier over uitspreekt, de voorwaarden en het tyd- stip moeten nagaan voor een in dezen te ne men beslissing. de geboorte van prins boudewjdï van belgie. De blijde gebeurtenis op het kasteel Stuy- venbei'g te Laeken werd te Brussel ter kennis van de burgery gebracht door 101 kanon schoten en een proclamatie van burgemees ter Max. In het kasteel waren tijdens de bevalling aanwezig behalve de koning en de koningin, prinses Ingeborg, de moeder van prinses Astrid. De baby weegt ruim vier KG. Te Brussel, waar dadelyk op de café-ter rassen een feestelyke drukte heerschte, had men algemeen gerekend of gehoopt op een Albert II. Gisterenmorgen om elf uur had voor bur gemeester Max de officieele aangifte van de geboorte plaats. Het Brusselsche „Laatste Nieuws" schrijft De geboorte van prins Boudewyn wekte oude herinneringen op. De geschiedenis leert hoe ons vorstenhuis reeds vaak beproefd werd en hoe ons land reeds meer kroonprin sen heeft gekend dan koningen. Koningen zyn er nog maar drie in de hon derd jaar van 's lands zelfstandig bestaan, namelyk Leopold I, die regeerde van 1831 tot 1865 Leopold II, die den scepter voerde van 1865 tot 1909 en Albert, koning sinds 1909. Uit het tweede huwelyk van Leopold I was, op 23 Juli 1833, reeds een eerste kroonprins gesproten, die echter nog geen jaar oud werdï prins Lodewyk stierf reeds op 16 Mei 1834, zoodat zijn broer, later Leopold ii, hem als kroonprins opvolgde. Deze had vier kinderen, prinses Louisa, prinses Stefanie en prinses Clementine, als-

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1