oor 500 300 150 25 K®s^ Mm VOO!! BEMEOZE ACH KOM MENEER- 4I-7FEP No. 210 68e Jaargang i I930 1 DENNAAM AMT-ZEEP lelburgsche pij v. Stoomvaart (jjave: Firma F. VAK DE VELDE Jr., Walstraat 58-60. Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTEBLAD Het plaatsen van een gedenksteen in het Ziekenhuis „Bethesda" NX SlDommciicrij „Volharding" PER KILO STUKTARIEF is de keuze zoo moeilijk Rook voortaan Chief Whip en U zult mij dankbaar zijn, want het is de beste voor Uw gezondheid! VIRGINIA De Beste voor Uw Gezondheid7 O O (gispte Eengezinswoning, destraat. nder lelters H. A, singsche Courant". SPUIJMAN, Koude- 2, vraagt zoo spoedig NOODHULP, te melden 's avonds uur. een nette :L|UFFROUW szaak. tters G. U. Bureau e Courant". AN BRUGGEN, BOU- rt 108 zoekt een T MEISJE genuren, liefst boven n WERKSTER voor per week. te melden Zaterdag en 8.30 uur (ingang evraagd tegen 1 Oct. BENEDENWONING. 22— f 25 per maand, etters G. Z. Bureau Courant". LOOPHOND eef. 181 Serooskerke (W). NHU1S OPRIT 4. gen: Woningbureau IN. b KOOP: 'S in zeer goeden Lelielaan 37. liddelburg-Rofterdam ngelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS, :REN EN VEE, mber 8 9 1 2 5 v.Midd v.m.unr 8 8 v. Rolt. vm.uur tifin ie oekomen.' V. Transport- en Irven U. VOS. leltlooo KENHOOUN, i elet. 1» JOSTEHHUUT, Telel. «f; irs. UUIIENUKK. Iel. 101 L1SS1NGSCHE COURANT [0NNEMENTSPR1JSVoorVlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden, jjco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- le landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. Lbonné's in 't bezit eener fis, zijn GRATIS verze- j tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger INGESLOTEN BI| HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENiülNG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit twee bladen werd in den geval van het aanbouw zijnde ziekenhuis „Bethesda" aan Kerkhoflaan door mevr. E. Blumde Niet, i gedenksteen geplaatst. Door den voorzitter van de Vereeniging tot töting en Instandhouding van een Chris- k Ziekenhuis „Bethesda", ds. J. S. Hart- werd daarbij de volgende toespraak ge ilden at mij beginnen met een hartelijk woord welkom aan alle autoriteiten, corpora- personen, leden en begunstigers, die aan ae uitnoodiging hebben gevolg gegeven om voor ons zoo feestelijk oogenblik nog atelijker te maken inzonderheid tot u, gEdelAchbbare Heer burgemeester met gade, die sinds uw ambtsaanvaarding zooveel getuigenis hebt gegeven van uw m hart en enthousiaste werkkracht voor lijdende en zieke menschheid. lok verheugt het ons zoovele vertegen- irdigers te kunnen begroeten van de ver- lillende kerkelijke organisaties. Verder een rtelijk welkom aan alle belangstellenden, ons eeren en steunen door hun gewaar- rde aanwezigheid. Dal: u, mevrouw Blum—de Niet, mede In jêdachtenis van uw dierbaren echtgenoot, lange aarzeling, u toch bereid verklaarde J de eer en het vertrouwen te schenken ju eigenhandig dezen gedenksteen te willen gai aan het uitwendige van dit gebouw, toert ons en stemt ons tot groote dank- nrheid. Enkele jaren geleden nog had „Bethesda" t gedacht, dat iets van den oorspronke- en opzet zou worden verwerkelijkt. De reeniging, in 1913 opgericht door ds. Ho- mell, mocht wel zeer veel medewerking en waardeerde giften ontvangen, o.a. zoowel a H. M. de Koningin als van H. M de fflingin-Moeder, maar mede tengevolge van oorlogsche en na-oorlogsche veranderde «standen en de immer grooter en kost- urder eischen, die aan een ziekenhuis moe- worden gesteld, bleek, dat ons ideaal ïre boven onze draagkracht ging. Maar de leeniging bestond gelukkig en was door «ar bestaan in de mogelijkheid later van ai heer en mevrouw Blum—de Niet, op ad- «svan ds. Voorhoeve, de kostelijke schen- flg in ontvangst te nemen, waardoor een modern en naar de laatste eischen •gericht Christelijk ziekenhuis kan worden iouwd. dezen tusschenttfd werd de rente van A bijeengebrachte kapitaal gebruikt voor voor de aan „Bethesda" verwante der Diaconessenvereeniging. Ondertusschen was van de gemeente Vlis- "gen het initiatief uitgegaan voor een W gemeentelijk ziekenhuis ter vervanging het oude, zéér ongunstig gelegen Gast- fo» waarvan de inrichting zelfs niet aan hlmum-eischen meer voldeed. Niet dat Is aangemerkt kon worden op de toewijding 'a regenten of van personeel, integendeel, I] stellen er prijs op hier te verklaren, welk 1 eerbied wij hebben voor het personeel 115 het Gasthuis, dat van hoog tot laag in ■u totaal verouderde inrichting steeds dan zijn plicht heeft gedaan. Ook de toenmalige voorzitter van „Bethes- zoowel als de penningmeester, namen in het comité voor het gemeentelijk henhuis, uitgaande van de gedachte, dat, Is de zorg voor ziekenverpleging allereerst zaak van particulier initiatief wan- fer dit te kort schiet de burgerlijke ge bate deze zorg op zich moet nemen. Ook Vlissingen was van dit gevoelen en loyaal medegewerkt aan de voorberei- voor een nieuw gemeentelijk zieken- uls; zoodat naar waarheid kan worden ge- - dat naar verhouding evenveel in het taal dat later in den zgn. Stichtings- d werd belegd werd samengebracht buiten-kerkelijk als door kèrkelijk Vlis- zoodat wij toch niet op ons geheel eemden grond ons bevinden, wat het Oos- stuk van ons terrein betreft, ben onbevoegd de historie der gemeen- :e ziekenhuisplannen te gevendit zij jjeg, dat de Kroon in hoogste instantie dat zij boven de financieele draag- acht der gemeente gingen, de groote moeilijkheid, die nu ontstond totaal onvoldoend Gasthuis en niet vol- middelen om in de ziekenhuisverple- van gemeentewege naar behooren te |°rzlen, kwam door Gods Hand de ultred- 2» doordat het particulier initiatief, in casu„Bethesda", door de hierin door Chris tus' liefde gedrongen heer en mevrouw Blum —de Niet in staat werd gesteld deze zorg op zich te nemen zoodat voor de gemeente nu weer op ènder terrein mogelijkheid voor sociale voorzieningen is vrij gekomen, welke anders wellicht wegens geldgebrek moesten worden ongedaan gelaten. Gebonden door onze statuten en door onze overtuiging wordt „Bethesda" een Christelijk ziekenhuis, waar ieder van welken rang of stand, kunne of leeftijd, partij of overtuiging, met echt protestantsche eerbiediging van ieders persoonlijke vrijheid, kan worden ver pleegd. Hoewel Hèt Woord piet kan worden gemist, maken wij Paulus' woord tot het onze „Het Koninkrijk Gods is niet gelegen in woorden, maar in kracht". Voor een stad als Vlissingen is gelegenheid voor goede Ille klasse verpleging een aller eerste eisch. Reeds door kennisneming van de grondverdeelingen in ons aanstaand gebouw zult u zoo straks, bij rondgang over het bouwwerk, er u van overtuigen kunnen, hoe door ,3ethesda" voor de Ille klasse zeker niet minder als voor de klassen-verpleging zal worden gezorgd. Van de gemeente hebben wij het zgn. Zie- kenhuisterrein aangekocht op dringend ad vies van den hoofdinspecteur der volksge zondheid. Wij hadden wellicht om de goed koopte aan een ander terrein de voorkeur gegeven. Van de zgn. Stichting hebben wij het Oostelijk stuk van ons terrein voor kost prijs aangekocht. Zoowel aan den gemeente raad als aan de Stichting willen wij bij dezen onzen dank uiten voor de betoonde medewer king, waarin wij ons ook verder gaarne aan bevelen, vooral ten opzichte van het mogelijk tot stand komen van vrije ziekenhuis-keuze ook voor den minder-gegoede, wat toch in derdaad een billijke eisch is van onzen demo- cratischen tijd. In dit verband willen wij te vens mededeelen, dat door ons vrije artsen keuze, ook voor Ille klas-patiënten, wordt toegestaan. Wat de plannen betreft, die na lang en moeizaam overleg tot stand zijn gekomen en die een ontzaglijke voorbereiding hebben ge kost, zij met groote dankbaarheid het vele vermeld, dat wij van dr. Terburgh, hoofdin specteur der volksgezondheid hebben geleerd en genoten, al kon de oorspronkelijke samen werking niet bestendigd blijven. Hoe de me dewerking van dr. Staverman, onzen adviseur, van dr. Henrard en van dr. Van Maren Bentz van den Berg waarvan de eerste de opera tie-, de tweede de Röntgen- en de derde de zoo zonnig gelegen kinderafdeeling met boxen heeft ontworpen door ons wordt op prijs gesteld, blijkt wel het duidelijkst uit het feit, dat hun ontwerp zonder eenige wijziging door ons wordt uitgevoerd voor de inrichting van het laboratorium beloofde ons dr. Brongers zijn voorlichting voor algemeene adviezen hebben wij veel te danken aan dr. Cramer van het Utrechtsche Diaconessenhuis en aan den Geneeskundigen Kring Walcheren, on misbaar was ons de groote ervaring en de degelijke kennis van onze directrice zuster E. Müller. Het geheel is in architecfconischen vorm gegoten door de heeren Külberg Timmers uit Rotterdam, met medewerking van ons bestuurslid, den heer L. Chr. van Damme. Consequent is hier ook bij het architectoni sche de absolute voorrang gegeven aan de eischen der ziekenverpleging, zoodat er in Nederland nog niet een ziekenhuis staat, dat door zijn bouwtrant zoo resoluut en bewust van licht en lucht en zon kan genieten als het onze. Wij vleien ons, dat ook het uiterlijk van ons „Bethesda" onze stad niet tot schan de zal strekken. Met zéér bekwamen spoed zijn door ge meentewerken loyaal en welwillend onze plannen onderzocht voor het verleenen der bouwvergunning. Den directeur, den heer Ouwehand met zijn staf, brengen wij hiervoor gaarne onze hulde. Deze snelheid van werken legt zoowel van de werkwijze van gemeente werken als van de degelijkheid der plannen van onze architecten een, aangenaam getui genis af. Na een mislukte aanbesteding voeren wij in eigen beheer dit groote werk uit. Dit is niet zooals wij gehoopt hadden. Mogen de heeren architecten Külberg ^immers met de zelfde toewijding en kunde verder blijven air- beiden aan de tot standkoming van hun kos telijk project, en het onzen opzichter, den heer Bets, ook verder even vlot en gemakke lijk in zijn toezicht maken als tot dusver. Het is een ontroerend oogenblik nu op ons bouwwerk aanwezig te zien mevrouw de we duwe Blumde Niet en onze gedachten gaan vanzelf naar dien gedenkwaardigen namid dag terug, toen zij met haar nu ontslapen echtgenoot de vorstelijke schenking deed, die het mogelijk maakte, dat in Vlissingen tóch een modern geoutilleerd, naar de hoogste eischen ingericht Christelijk ziekenhuis kon komen. Naar het üitwendige rust de geheele bouw op die twee namen Johann Heinrich Blum en Elisabeth de Niet, die de materieele mo gelijkheid van ons ziekenhuis hebben gescha pen waarom ook het bestuur aan het üit wendige van het gebouw, symbolisch kan de zen vooruitspringenden West-gevel, waar zoo straks de toegang langs gaat naar den hoofd- inging, deze namen, in één verbonden, waar aan wij zóóveel danken, wilde bewaard zien op een gedenksteen. Naar het inwendige rust de geheele bouw op den Naam van Hem, die de Groote Ge neesmeester is, de Eénige Naam, in Wien alle gave der gezondmaking iswaarom ook in het inwendige van het gebouw symbolisch zoo straks, wanneer alles gereed is voor den dienst der Christelijke barmhartigheid, een blijvend getuigenis zal worden aangebracht, dat wij geen ander fundament hebben, dan hetgeen gelegd is Jezus-Christus Na de rede van ds. Hartjes verkreeg ds. H. A. Wiersinga het woord, die de volgende toespraak hield Bij het leggen van dezen gedenksteen ver toeven wij vandaag vooral in het verleden en denken er aan, hoe het door de bijzondere leiding Gods mogelijk is geweest tot hiertoe te komen. Toch zal deze steen z'n waarde eerst hebben in de toekomst. Men zal er op zien en terugdenken aan het dan verledene, aan wat floor ons nu wordt verricht. Zoo richt deze steen als van zelf onzen blik voor uit. Wij zien nu nog om ons heen steigers en gebinte, balken en aanbouw. Maar deze steen, die gedenksteen wil zijn, doet ons in gedach ten het geheele gebouw, rondom dezen steen opgetrokken, reeds zien. Hoe heerlijk het ook zijn zaleen Protes- tantsch Christelijk Ziekenhuis hier in Vlissin gen als we het in gedachten nu al zien, clan zien we toch eigenlijk iets vreeselijks daar gaat de poort open en een steunende zieke wordt binnengedragen, daar zitten in de wachtkamer familieleden te wachten op den uitslag van een gevaarlijke operatie, daar zien we als voor oogen hoe in dit huis zal worden geleden en gesmeekt, zal worden getreurd en geschreid. Plaats der smarten wordt het hier. Plaats waar saamgebracht wordt het leed en de pijn en de ellende van velen. Hoe ook alles zal worden aangewend om te lenigen en te sterken en te genezen, plaats der smarten blijft het hier. Maar daar zie ik en dat in de toekomst te zien is de heerlijkheid, het dankbare en vreugdevolle van dezen dag daar zie ik door dit huis Eén gaan, den Man van Smar ten, Jezus Christus. Daar zie ik Hèm in de liefde waarmee zij, die hier verplegen zullen, arbeiden, daar hooi* ik Hem in de woorden van die hier troosten zullen. Daar zie ik Hem Zich neerbuigen over de bedden en hoor ik Hem het lokkende woord spreken „Komt tot Mij, gij die vermoeid en beladen zijt, en Ik zal u rust geven, rust der ziel." Daar zie ik Hem staan bij de sterfbedden en hoor ik Hem zeggen „Geloof in God, geloof ook in SINGEL 1 VLISSINGEN WASCHT EN TEGEN ca TE VLISSINGEN. Zitting op a.s. DINSDAG 9 SEPTEMBER in het voormalig Burgerweeshuis aan de Badhuisstraat, van 1]/29/2 uur. Inlichtingen worden kosteloos verstrekt. Ouders, kiest een beroep voor uw kind in overleg met het Bureau. Mij, in het huis Mijns Vaders zijn vele wo- ningen." Dat ik Hem zoo zie en zoo hoor spreken ia maar geen fantasie van mij, het Evangelie teekent ons Jezus zóó, gaande langs de zie ken en lijdenden. Op één van Zijn tochten langs de ziekbedden wil ik u wijzen, op Zijn komen in het Jeruzalemsche Bethesda, „Huis der Barmhartigheid", waarnaar onze Veree niging dit nu te bouwen ziekenhuis heeft genoemd. Het was feest in Jeruzalem, maai! Jezus is niet onder de feesthoudende menig te, niet temidden der vreugde, ge vindt Hem dan bij de lijdende menschheid, in het hos pitaal Bethesda, en daar treedt Hij op dien man af, die 38 jaar ziek is geweest en zegt „Wilt gij gezond worden Jezus in dat oude ziekenhuis Bethesda dat mag wel een beeld heeten van Jezus' verschijning en leven in het midden dep menschheid, toen en nu. Jezus' vraag dóar „wilt gij gezond wor den dat is wel de Kernvraag, die Hij nóg steeds richt bij elk ziekbed, waar Hij verschijnt. Zóó zie ik in de toekomst Hem ook door dit „Bethesda" gaan met de vraag„Wilt gij gezond worden niet allereerst gezond van lichaam, éérst het voornaamste gezond van ziel Zoo zij dit Bethesda „Huis der Barmhartigheid", het huis van den Barm- hartigen Hoogepriester, den goddelijken Er- barmer van zondaren, zieken van ziel. CHIEF WHIP

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1