1000 25 MAANDAG 500 300 BROWN VAN X.Y.0. No. SOS 68e Jaargang i ;1©30 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND FEUILLETON Stads- en Provmcienieuws de kapitein vreeselUk verstandig >est weten. Maar n% Zonneschijn is w$l het er zeker op wa- :apitein gezegd. „Ver- rouw zullen de Zonne- es zich zelf ook maar ïbeuren Wij hebben huishouding om mal. ïad Kit gezegd. „Als u terug bomt, en het eten klaar .angebrand of zonder it. die dit had boeten. Kitty jn haren naar voren, em vasthielden. meisjes, ik wil niet, jn als wij weg zyn, uurlijk weer, en wa ad haar gelijk gege- gericht of de meisjes en Kitty werkelijk ie kapitein "noch de ch op dat punt ge- eder had de spercie- de kook gebracht en hun gloeiend-heeten ezet. i geval de stellen aan ipiteinsche nog ge- n kapitein uitging. ;n woord een woord met een klap had ze hand geslagen, er geplaagd. „Je bent ik niet aan haar aan toegevoegd, alleen achtergebleven merking maakte, dat hadden, ze zóó jong omdat de weken zoo ten ze in de cockpit >elen. acht voor als we groot school gaan," meen- y, een kanjer van een lastig te schillen was. ier naar school gaan, vacantie om als je groot bent naar, wat een veron- niet 1" zei ze. ran vacantie?" vroeg het naar je zin hebt it, je altijd vacantie ooi gaan heb jij géén zit, ben jij niét geluk- zoo vreeselijk prettig ich. „Och", zei ze ten- rettig natuurlijk niet, toch ook niet en on- ik me er beslist niet! lan zooiets komt (Wordt vervolgd.) zhool. antje's laarzen, nieuw paar. eerst naar school toe. list zes jaar I antig stappen die Jan, de grooten, ooi toe kan oie schooltasch dat niet fijn utyd p zal zijn. een griffel, ponsedoos. se nooit vergeten, iff rouw boos en Jantje gebracht Liift en even enlacht, eensklaps len dag. ste jongen et een lach, luw zijn tranen, lieven vent. >i, zeg Jantje, >per bent dat heerlijk nd van haar. ts op moesje londe haar kind'ren op het bord. egt ze lachend, ten wordt ;en huisje, nkt Janneman. an teek'nen, het kan een scheepje die les t verhaaltje prinses, t liedje. n knollenland", segt juf, die zachtjes ar rechterhand. an komt halen, uis toe gaat, lat klantje ie praat, es. en 'k weet al scheepje heeft! cyfers oortje geeft 1" VLISSINGSCHE COURANT jgONNEMENTSPRIJSVoorVlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Yanco door.het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove- jselanden bij wekeiijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct 3: firma fJAH QE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen.Teief. 10. Postrekening 66237 ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 71.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties betreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. leabonné's in 't bezit eener zijn GRATIS verze- tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger JANGESLOTEN BI) HET BUREAU VOOR PUBLICJTE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIG1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" HL de Koningin door Indië gehuldigd. Dank zij den K.R.O. kon Zaterdagmiddag jsschen twee en drie uur gansch Nederland lange golf hooren, wat er op den Pesar ambir ten gehoore werd gebracht, waarbij bedenke, dat het te Batavia avond tus- hen acht en neg:n was. >t Was prompt twee uur, toen het „Wilhel- us" uit onze verre gebieden weerklonk, imiddellijk gevolgd door de muziek van de jltaire korpsen, reveille, taptoe en mar ien en ook de krontjong-melodie van liet mbonneesche Volkslied Sajang Kené, uit- voerd door het bekende fluit-orkest van de mbonneesche soldaten. Te 2 uur 20 min. begon, na een pauze van chts enkele minuten, de zanguitvoering der directie van den heer J. F. Bakker, met [edewerking van een aantal koren, in totaal 50 zangers en zangeressen. Verschillende oupletten uit Valerius' „Gedenkklanck" wer- »n o.a. ten gehoore gebracht en het schoon- e en zoo wel bekende uit deze liederenschat woord voor woord te volgen, al zonk nu ■{geluid wel eens ietwat weg. De toejuichingen van het publiek na de jfyoering der nummers vielen mede duide- k te hooren. Te 2 uur 45 zong het gemengd koor breed machtig het eerste en tweede couplet van it „Wilhelmus", oude zetting, waarna een lid „Leve de Koningin", gevolgd door een riewerf hoera daverend weerklonk, waarme- te 2 uur 50 de uitzending geëindigd was. )e technische dienst van den P.T.T. in Ne- rland vroeg hierna aan Indië of men er Hes goed gehoord had „Is bij u alles in or- ?Hare Majesteit zal antwoorden voor de Icrofoon op de haar uit Indië gebrachte dde. Hallo, Indië, ik verwacht uw bericht Srent de instelling van uw ontvangtoestel - H.M. komt voor de microfoon als uw be- ht hier ontvangen is." Direct hierna weerklonk duidelijk het stem luid van onze Koningin. Hare Majesteit de, dat zij met groote belangstelling had Mis genomen van de mededeelingen om- nt de voornemens van het comité en de Dorsteken van het A.N.V, ter feestelijke vie- ng van haar 50sten verjaardag „Een dank- aar gebruik makend van de mij geboden ge- genheid om het programma van de radio- Ivoering aan te hooren, is het mij aange- lam, hier te kunnen zeggen, dat de uitvoe- ng volkomen duidelijk door mij en de mij- ra gehoord is, dank zij de voortreffelijke in diting van den draadloozen dienst. Onder den indruk van het gehoorde voel mij gedrongen, het comité en allen, die ifdegewerkt hebben, en de duizenden be- ngstellende aanwezigen mijn warmen dank brengen voor hun aanhankelijkheid en me eleven. Dat alle groepen van de bevolking ra hun belangstelling hebben blijk gegeven, emt mij tot bijzondere erkentelijkheid. Ik sluit met den oprechten wensch, dat zoo- el hier als in Indië het streven moge blijven aar innige samenwerking voor het gemeen- happelijk doel, waarnaar wij allen streven et welzijn van 't land onzer inwoning en ra het geheele ryk." De uitzending was een volmaakt succes, echnisch had men er ongetwijfeld alles op ®t om daartoe te geraken. Met daverende racht weerklonken de horens, trompetten en door E. PHILLIPS OPPENHEIM. Voor haar bleef het altijd een tragisch Anient, hoewel ze op dat oogenblik zich niet ewust was van de geringste ontroering. De Q°rie man lag daar, klein van stuk, donker, raiiskenbaar een vreemdeling, met blauwe gitzwart haar, kleeren van eigenaardige met een klein rond gaatje in zijn voor- °°fó, wasbleek, een dunne linnen zakdoek ?er zijn oogen. Eén knie was een weinig op bokken en de verstijving des doods had R trekken ontspannen. Er was iets inge- J om de lippen. Brown keek lang en nadenkend naar 111 en gaf hem zijn plaats in die lange, fan- Msche geschiedenis. Ze kwam even stevig ging weer zitten en dronk Jhaar a$ wyn leeg. ■Wat gaat u er mee doen vroeg ze kalm. zult de politie moeten opbellen is 't niet kunt hem hier niet in de kamer houden.' eek. iets dat op bewondering leek in r's oogen, toen hij de spreekster aan- Mergcn zai a^es ]ater wej regelen", »Ik zal voor middernacht sterven en trommen van Java in onze Nederlandsche huiskamers en het waren voorzeker momen ten van diepe ontroering voor de talloos ve len, die daar als van vlak nabij de Indische hulde aan onze Koningin mochten meema ken. Een demonstratie van nationale een heid en ook een van nationalen radio triomf. De Oranjes. Koningin Wilhelmina is de elfde regee- rende persoon uit Haar Huis. Dit doet de vraag rijzen hoe oud zijn de Oranje's ge worden en hoe lang heeft ieder van hén ge regeerd Het antwoord op deze vraag vindt men in het volgende staatje Regeer- Ouder tij d dom 1. Prins Willem I 12 jaar 51 jaar 2. Prins Maurits 40 58 3 Prins Frederik Hendrik 2°. 63 4. Prins Willem II 3 24 5. Prins Willem III 30 52 6. Prins Willem IV 4 40 7. Prins Willem V 29 58 8. Koning' Willem I 27 71 9. Koning Willem II 9 57 10. Koning Willem III 41 73 11. Koningin Wilhelmina 32 50 Men ziet, dat koning Willem III het langst heeft geregeerd, maar prins Maurits in de 17e eenw bijna even lang. En dan volgt de Koningin. Ons volk hoopt vurig, dat zij het record van haar vader glansrijk zal slaan Verslag algemeene Rekenkamer over 1929. Verschenen is het verslag der Algemeene Rekenkamer betreffende hare werkzaamhe den over 1929. Ook in 1929 is de Kamer genoodzaakt ge weest de aandacht van verschillende minis ters te vragen voor de omstandigheden, dat zij meermalen onredelijk lang op beantwoor ding harer brieven en opmerkingen moest wachten. in 1931 deed de Kamer de regeering het denkbeeld aan de hand door eene wijziging van de onteigeningswet te komen tot eene aanzienlijke besparing op de hooge adverten- tiekosten, die onder de tegenwoordige bepa lingen onvermijdelijk zijn. De regeering nam het denkbeeld in overweging. Sedert is de Kamer schier van jaar tot jaar op dit onderwerp teruggekomen. Thans heeft de minister van binnenland- sche zaken en landbouw medegedeeld, dat binnenkort de indiening van een wetsontwerp zal kunnen worden tegemoet gezien. Dr. Nolens zeventig jaar. Zondag 7 September hoopt Mgr. prof. dr. W. H. Nolens zijn 70en jaardag te herdenken. Naar de „Maasbode" verneemt, zal dr. No- lens dien dag afwezig zijn. Er zal dus geen gelegenheid zijn, om hem persoonlijk geluk- wenschen aan te bieden. Het vlootplanDeckers. Het orgaan „Kerk en Vrede" schrijft Het hoofdbestuur van de Christen-Demo cratische Unie heeft in een dezer dagen ge houden vergadering besloten een krachtige actie te voeren tegen de nieuwe vlootplannen. Een adres zal worden gezonden aan den minnisterraad en aan de Tweede Kamer, t-er- hoewel dit Londen is en niet Bagdad, kan ik u verzekeren dat er over niets wat in dit huis gebeurt, veel gesproken zal worden." Ze had het uit willen gillen. Ze had heftig willen protesteeren tegen dit kalm acceptee ren van zijn lot, had er hem aan willen her inneren, dat een man, die geleefd had zooals hij en had volbracht wat hij had volbracht, zelfs den dood moest tarten. Ze had wel op haar knieën willen vallen en hem smeeken zijn wond te laten behandelen, op de aarde te blijven maar ze deed niets van dit alles. „Ik zie niet in waarom u zoudt moeten sterven" zei ze, op haar gewone» zakelijke manier. „U moest uzelf in ieder geval een kansje geven door een dokter en een ver pleegster te laten halen. Als u dat niet wilt geloof ik, dat ik u wel zou kunnen verbin den...." Hij schudde het hoofd. „Daar is geen tijd voor", verklaarde hij. „Hij was me één seconde te vlug af. Hij had de telefoon afgesneden en zijn mes zat in mijn borst, juist toen ik mikte. Het is nu al leen maar noodig om lang genoeg te leven, zoodat ik u kan vertellen wat u met die aan- teekeningen moet doen. Daarna doet het er werkelijk niet meer toe. Mijn taak is afgeloo- pen. Tien jaar lang", ging hij voort, „heeft de wereld mij alleen gekend als Dessiter, de onderzoeker, de reiziger, de man die, omdat hij alle talen kende, landen kon bezoeken waar niemand anders de grenzen van durfde overschrijden. Ze hebben me nu en dan be last met een zending voor de regeerders van wijl voorts al het mogelijke zal gedaan wor den cm de petitionnementsactie van „Kerk en Vrede" te doen slagen. In September zal een speciaal anti-vlootwetnummer van „De Strijder" worden uitgegeven. Het conflict bij de K.L.M. Naar de directeur der K.L.M., de heer A. Plesman mededeelde, zal de Raad van Be stuur der K.L.M. eerst Woensdag 3 September a.s. beslissen, of de bemiddeling v£n den rijksbemiddelaar mr. S. de Vries Czn. zal worden aanvaard. Vóór Donderdag 4 Septem ber a.s. is er dus geen sprake van dat de sta king zal worden opgeheven. Op~een vraag bij de K.L.M. of de buiten- landsche maatschappijen, die diensten op ons land onderhouden, op hun lijnen extra vliegtuigen zullen inzetten, deelde men mede, dat dit niet het geval zal zijn. Alleen zullen de vliegtuigen der buitenlandsche maan- schappijen meer bezet zijn dan in normale gevallen. De gronddienst en weerberichten- dienst op Waalhaven en Schiphol blijven normaal voor de buitenlandsche maatschap pijen werken. In een officieel communiqué van de zijde der K.L.M. directie wordt medegedeeld Zonder voor het oogenblik op de details van de salirisregeling in te gaan, kan worden medegedeeld, dat de oudste piloten in hst jaar 1928 en in 1929 gemiddeld niet respectie velijk met 11.500 en 12.500 gulden per jaar naar huis gingen aan salaris en vliegpremie. Hierbij is nog niet opgeteld hun verblijftoe- lage, welke zij in het buitenland genieten. Indien de diensten normaal waren voortge zet, dan zouden de oudste piloten in 1930 met 12.500 aan salaris en vliegpremie het jaar hebben kunnen afsluiten. De jongste piloten van de K.L.M. hebben in het eerste jaar van hun indiensttreding gemiddeld 4500 per jaar verdiend, terwijl het gemiddelde per jaar van de middelste catagorie piloten van 6000 tot 9000 bedraagt en van de c-deren f 12.500. Voor de hierboven genoemde bedra gen werken dé piloten gemiddeld drie uur per Internationaal Luchtvaartcongres. Hedenmiddag om 12 uur is in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gra- venhage het Ve Internationaal Luchtvaart congres geopend in tegenwoordigheid van een groot aantal autoriteiten uit Nederland en het buitenland. De minister van waterstaat, mr. Reymer, begroette het congres namens de Nederland sche regeering, en ging de beteekenis der reeds gehouden congressen na, waarna hij wees op den grooten vooruitgang van de luchtvaart in de 22 jaren van haar bestaan, vooral op den vooruitgang na het vorige con gres. De wereld omvlogen door luchtschip en vliegtuig oceaanvluchten aan de orde van den dag lucht verbinding tusschen Europa en Amerika eenerzijds, tusschen Europa en Australië via Azië anderzijds en tusschen Europa en Kaapstad in de derde plaats, op het punt van verwezenlijking. Waar dat alles toe leiden zal valt niet te voorspellen, maar één ding is zeker, dat het congres er toe zal bijdragen de luchtvaart vooruit te brengen en verder te helpen ont- v. ikkelen tot het machtige verkeersmiddel, c"at zij kan zijn en moet worden ter bevorde ring van betere internationale begrippen en die landen en den laatsten tijd heb ik dien kant van mijn reputatie aangemoedigd. Ik heb gedineerd met koningen en opperhoofden die nog nooit met een anderen Europeaan gesproken hadden. Ik heb bij zonderen aanleg voor het begrijpen van den oosterschen geest en voor dit andere gebeurde, heb ik goed werk geleverd. We hebben dat altijd op den voorgrond gesteld. Wat de menschen nooit geweten hebben, wat zelfs nu nog alleen u en drie anderen weten, is, dat sedert eenige ja ren die dingen alleen maar camouflage zijn geweest van grooter werk." Ze klopte eerbiedig op haar taschje. „Het is nog niet af", herinnerde ze hem. „Maar met mij is het afgeloopen, levend of dood", zei hij. „Er is geen stad in de wereld waar onze vijanden gevestigd zijn, waar hun agenten niet tegen me zijn gewaarschuwd. Er is een soort van heiligen oorlog onder hen om mij ten onder te brengen. Ik zal nooit meer in staat zijn om zooveel ik wil door ^Europa te zwerven. Zelfs hier in Londen wel, u heeft zelf gezien wat er gebeurd is. Het zijn laffe moordenaars, maar ze moor den.. Hij nipte aan zijn Brandy. Buiten scheen het rumoer van het verkeer weg te sterven. Kleine nevelflarden waren door de stijf ge sloten ramen naar binnen gedrongen. Een gele mist hing tusschen de lamp en de gordijnen. „Kiik eens naar buiten", zei hij. „Voor zichtig, pas op dat ze u niet zien." Ze schoof de gordijnen een paar centime- DRAiSIflAvANVALKEïlBURG S-' e A MLEVERTRAAf -5 LEEUWARDEN* "w het scheppen van betere internationale ver houdingen. De Nederlandsche regeering volgt de ont wikkeling van de luchtvaart met belangstel ling, omdat voor het onderhouden van de •verbinding van Moederland en Koloniën een goed ontwikkelde luchtvaart een levenskwes tie is. Spreker stelde voor om tot voorzitter van het congres te benoemen ir. J. F. de Vo gel, voorzitter van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart en van het algemeen comité voor het congres, waartoe bij acclamatie besloten werd. Z.K.H. de Prins installeerde hierna het congres, waarna de voorzitter, ir. J. F. de Vogel, president van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, een rede hield, waarin hij in het bijzonder den Prins dank bracht voor zijn tegenwoordigheid en hem verzocht gelukwen- schen over te brengen aan H. M. de Koningin op haar 50en verjaardag. Spreker gaf een overzicht van de werk zaamheid die het congres in de afdeelingen t<* wachten staat. Spreker voegde hieraan toe de opmerking, dat wenschen op vroegere congressen aangenomen, door volgende niet altijd worden geëerbiedigd daar een centraal orgaan voor de volgende congressen ont- bieekt, dat er voor zorgt, dat de volgende congressen werkelijk voortzettingen van de voorgaande zijn. Spreker gaf daarom in over weging in de afdeelingen de instelling te be spreken van een internationaal permanent comité, dat de congressen zal voorbereiden en zorg draagt d#t de resultaten der congressen waarlijk als basis voor de discussie op vol gende corigressen zullen dienen, ^preker hoopte, dat in de slotzitting een besluit daar toe genomen zal worden. IVïet een dok naar Nieuw-Zeeland. Het sleepen van het in aanbouw zijnde drijvende droogdok, bestemd voor Welling ton op Nieuw-Zeeland, is opgedragen aan L. Smit Co.'s internationale sleepdienst te Rotterdam. Het dok is 584 voet lang en 117 voet breed. Het heeft een hefvermogen van 17.000 ton. Het wordt gebouwd bij Swan, Hunter Richardson te Wallsend-Tenne, die ook het dok voor Singapore hebben ge bouwd. Deze reis wordt niet alleen de lang ste, die ooit met een dok is ondernomen, maar ook de langste sleepreis, die ooit is uit gevoerd. De af te leggen route is 13.500 mijl lang. Vanwege de breedte van het dok kan niet via het Panama-kanaal gevaren worden,, zoodat een langere weg door het Suez-kanaal genomen moet worden en voorts over Macas sar en de gevaarlijke Torresstraat, tusschen Nieuw-Guinea en Australië. Het vertrek is vastgesteld op Juli 1931. Twee sleepbooten zullen aan de reis deelnemen. De sleepreis zal zeven maanden duren, zoo dat het dok in Februari 1931 de plaats van bestemming zal bereiken. ters op zij en keek het plein op. „Ik zie niets", berichtte ze. „De mist is nog dikker als het mogelijk is. De wereld schijnt dood. Zelfs het verkeer staat stil." „Goed", mompelde hij. „Belt u als 't u blieft even en ga dan weer zitten." Ze deed het. Dezelfde knecht kwam binnen. Zijn meester sprak hem aan in een taal, die miss Brown nog nooit gehoord had en waar van ze den oorsprong niet raden kon. Het leek haar Russisch of Tsjecho-Slovaksch en ze keek den bediende nog eens nieuwsgierig aan. Ondanks zijn glad gezicht en goede ma nieren vond ze toch, dat er iets on-Engelsch aan hem was. Hij luisterde naar wat zijn meester te zeggen had zonder van uitdruk king te veranderen en antwoordde dikwijls vloeiend, doch eerbiedig. Eindelijk opende hij met een sleutel, die Dessiter hem gaf, een la en haalde er een linnen zakje met sigaretten en een dun pakje brieven uit, die hij op bevel van zijn meester voor miss Brown neerlegde. Dessiter stak een van de sigaretten op en wenkte hem om weg te gaan. „Mijn bediende wil, evenals u, dat ik naar een ziekenhuis zal gaan", zei hij. „Wilt u nu eens goed luisteren, miss Brown?" „Ik luister", zei ze. „De mechanische zijde van uw werk is af geloopen. Wilt u een opdracht voor me ver vullen, een taak van vertrouwen Ze keek hem aan. Haar oogen waren zeer blauw en haar toon bijna plechtig. „Dat wil ik", zei ze. „Het is mogelijk", waarschuwde hij, „dat VLISSINGEN, 1 SEPTEMBER. Koninginnedag. Jaardag van H. M. de Koningin, kroonjaar en dan nog wel het tiende, wat in ons land maar vooral in onze provincie, op bijzondere wijze wordt gevierd. En toch, van buitenge wone feestelijkheid te dezer stede is er, door verschillende omstandigheden, niet veel ge komen. Toch meende de Vlissingsche Oranje* bond dezen jaardag niet onopgmerkt te mo gen laten voorbijgaan. Vandaar dat hij een paar weken geleden een oproep heeft ge plaatst om tenminste de kinderen een gezel- ligen dag. te bezorgen. En aan dien oproep hadden ruim 1100 kinderen gehoor gegeven, die zich om half 9 in de Oranjestraat hadden verzameld om, onder het plechtig gelui van de kerkklokken, die een indrukwekkenden inzet van den jaardag gaven, op de tintelen de, licht door de lucht zwevende tonen van het carillon, opgesteld te worden voor den langen, kleurigen optocht. Om 9 uur precies blies de, als altijd tot medewerking gereed zijnde harmonie „St. Caecilia", het Wilhel* M"s, dat door menigeen met ontblootezi hoofde werd aangehoord. Daarna zette de stoet, welke zeer spoedig in elkaar stond, voorafgegaan door bestuursleden van den Oranjebond met zijn banier, zich in bewe ging voor het volgen van de in ons laatste nummer aangegeven richting door de met vlaggen versierde straten. V/aar de achterste kinderen van de muziek niet veel hoorden, zoodat ze niet flink genoeg konden doormar- cheeren, werd in de Coosje Öuskenstraat een kleine wijziging in de volgorde gebracht, waardoor de muziek ongeveer in het midden van den stoet werd geplaatst. Om ongeveer 10 kwam de jubelende kinderschaar, waarvan verschillende getooid waren met aardige Pierrot-mutsen, öp de achterplaats van de Willem III aan, waar de feest-arrangeuse de bekende Dora Chamade druk bezig was de laatste hand te leggen aan de toebereidselen voor het kinderfeest. Nadat allen gezeten waren, hield de heer A. Schout, als bestuurs lid van den Vlissingschen Oranjebond, een toespraak, waarin hij de waarde van dezen dag uiteenzette voor land en volk, na ingeleid te zijn door den voorzitter, den heer P. G. Laernoes, die allen hartelijk welkom heette en, verzocht een driewerf hoera aan te heffen voor H. M. de Koningin. Herinnerend aan den jaardag in een huis gezin, waarvoor feest gevierd wordt, en dat hier in Zeeland een kroonjaar dubbel vroolijk wordt herdacht, wees de heer Schout op den jaardag en dat nog wel den vijftigsten van H. M. de Koningin, waarin heel Zeeland ge niet en heel Nederland en waar het heele land blij is om twee redenen. Ten eerste, om dat ons land in het huis van Oranje-Nassau, het oudste vorstenhuis van Europa heeft, dat het lief heeft. En ten tweede, omdat de Ko ningin zoo lief heeft, waarbij spreker er aan herinnerde, hoe H. M. deelneemt in den nood van haar volk en het troost bij rampen, als byv. na den watersnood of bij die, welke een deel der Arnemuidsche visschers getrof fen werd eenige jaren geleden. En ook heeft Nederland de Koningin lief, omdat ze het land flink bestuurt en goed is voor het land. dat een zekere mate van persoonlijk gevaar voor u zal beteekenen." „Ik ben niet bang." „Het zou in zekeren zin kunnen breken met uw. tegenwoordige manier van leven", ging hij na een oogenblik voort. „Mijn tegenwoordige manier van leven is me niets waard", verklaarde ze. „Ik vind ze aisf huwelijk. Ze was verbaasd over haar eigen woorden. Een uur geleden kwam het haar voor of ze haar eentonige weggetje, zoo al niet opge wekt, dan toch met een zekere tevredenheid wüs gegaan. „De brieven die u daar heeft", zei hy, „zijn bijna even belangrijk als hetgeen ik u gedic teerd heb. Er staan de adressen in van de geheime plaatsen van bijeenkomst en de na men van de voornaamste samenzweerders, die we in bijna elke stad van Europa moeten bevechten. Er zijn ook twee origineele brie ven by, waarvan de eene de geheele Chinee- sche beweging verklaart en de andere, als hij verkeerdelijk gepubliceerd zou worden, een onmiddellijken Europeeschen oorlog zou be teekenen. U moet ze bij uw boek bewaren tot u verder instructies krijgt. Niemand mag weten dat ze in uw bezit zijn. Ze zijn voor de persoon die na mij komen zal." „Niemand zal het weten", beloofde ze. (Wordt vervolgd.)'

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1