1000 500 300 100 25 DONDERDAG 21 AUGUSTUS ERSTE BLAD ^.No.196 68e Jaargang 1930 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Ehristeiijke feestdagen BINNENLAND Stads- en Provincienieuws "SPOET 12.00 Dansmuziek doo» .est. 6 uur 1071 M.) 8.15^ i.30 N.C.R.V. Zang door 1.00 Ziekendienst. 11.30 lenstjg halfuurtje. 12,15 trio. 1.152.00 Gra- .00 N.C.R.V. Gramo- Ziekenuurtje. 5.00—6,30 ïiano. 6.30 Koersen. 6.40 oor S. P. Visser. 7.40— 8.00—10.45 Uitzending ran het Leger des Heiis 'oesprpken, zang, piano Persberichten. 10.35 Morgenwijding 12.20 Concert, p. Instrumentaal kwintet. Reginald Poort. 2.20- 3.20 Kerkdienst. 4,05 or). 4.35 Orkestconcert. 20 en 6.35 Lezing. 6.55 Piano-recital door C. ng. 7.50 Orgelspel door ng. Sopraan, viola, or- it, nieuwsbericht. IO.15 berichten. 10.4012.20 .25 Televisie. 1725 M. 12.50—2.20 Her-uitzending van linebleau, sopraan en onplaten. 8.20 Tooneel- ert, kwartet en soliste. 7.207.50 Gramo. Orkestconcert. 10.35- en. 12.30Gramofoon- :est en sopraan. 5.50- .05 Concert, orkest en 2.20 Orkestconcert. 12.20—2.20 Orkest- kestconcert en voor- :estconcert. 9.40—10.00 0.20—11.20 Kamermu- 5.20 Trio-concert. 6.50 Orkestconcert. 9.20 ,al te Ostende. 6.107.20 Lezingen. 7.20 en. 10.20—12.20 LeziA- ofoonplaten. 1.15—2 20 iramofoonplaten. 3.50- ,50 Concert. 5.50—8.20 foonplaten. 8.30 Lezing, n solisten. Daarna be- dansmuziek. ERICHTEN 3 Augustus 1930. uden exportveiling wer- jzen besteed tomaten .70, CC 4.90, B 11.10, peren roode suikerjj Eiollandsche suikerperen )s le soort 23.60, Dr. ceswickappelen le soort LISSINGSCHE COURANT gONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. a„co door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- ,e landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. lie: firmi f. VAH li liitlli k, Uslnil Sl-ll, llissinp. lelel. ID. Poslieteiiei (D!1I ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. abonné's in 't bezit eener lis, zijn GRATIS verze- rd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger ANGESLOTEN BI| HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" it nummer bestaat uit 2 biaden it Koninklijk bezoek aan Z.-Vlaanderen. üj „de Volkskrant" had het de aandacht rokken, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen geen tegenwoordiger van den Belgischen ko- s gezien, en dat toen Koning Albert bezoek bracht aan de Belgische provincie ïburg de Commissaris der Koningin in ïburg te Hasselt zijn opwachting had ge- Kkt bü Koning Albert, iderdaad „oppervlakkig" scheen het dus, Koningin Wilhelmina wel de internatio- gebruiken van hoffelijkheid in acht zou nen en Koning Albert niet. ij informatie ter bevoegder plaatse ver- de „Tijd" echter over deze aangelegen- het volgende angezien bezoeken van de beide konink- families aan grensgemeenten nog al voorkomen, heeft men na gemeenschap- jk overleg besloten, dat niet steeds een egenwoordiger van een van beide regee- ;en aanwezig zal zijn. Bovendien gold het slechts een kort bezoek aan Zeeuwsch- anderen. migen tijd geleden vertoefde Z. M. Ko- Albert achtereenvolgens in een drietal asgemeenten. Bij deze bezoeken was er geen Nederlandsche vertegenwoordiger plaatse. et behoeft dus absoluut geen verwonde- te wekken, dat geen Belgische vertegen- diger de Kon. familie was komen be ten. ARTL1JNEN .9 Aug. te Fremantle 19 Aug. v. Singapore 18 Aug. Gibraltar Aug. te Belawan Aug. te Suez Aug. v. Rio de Janeiro 19 Aug. te Antw. p. 18 Aug. Las Pal- •nevelt" (uitr.) 19 Aug. 19 Aug. van Suez p. 19 Aug. Ouessant Aug. v. East London 19 Aug. Gibraltar 19 Aug. Kaap del Arm! 16 Aug. te Tampico 18 Aug Perim e Soerabaya v. Rott. ig. van Suez TE VLISSINGEN 11.38 0.38 12.20 1.09 13.31 2.01 14.19 Auto's, Fietsen ertuigen. ust.us uur 21 8.43 22 8.41 23 8.39 24 8.37 N D A rmakelijkheden, ngen, enz. Dagelijks voorstelling. Zondags Mating 6.30. Concert 8.30 daandag-, Dinsdag- rée-dansante WoeM* (geen dans) D°D" •ée dansante (avond* Zaterdagavond Diner* uziek. nina. lederen avond tanvangende half neb* nsante van 3—6 uuï' Dagelijks matinée can oncert van 8—12.30. - ndagavond soirée dan* liddag thé dansante. Accoord inzake het kali-vervoer. laar Fransche en Duitsche bladen mel- i, voorziet het accoord, dat zeer binnen- ttot stand zal komen in een uitbreiding installaties, welke de kali-maatschappij Antwerpen bezit. Deze uitbreiding zou omvang hebben van 50 van de be- ande installaties. Aan den anderen kant :n te Rotterdam inrichtingen van den- ten omvang komen als de Antwerpsche reidingen. rat de transportprijzen betreft, heeft de eente Antwerpen zich verplicht, ten ste van de kali-maatschappij voordeelen rerleenen gelijk aan die, welke de maat- aPPij zegt van het gebruik der Rotter- nsche haven te zullen trekken. Besmettelijke ziekten, i de week van 10 tot en met 16 Augustus in ons land aangegeven 25 gevallen van typhus (Rotterdam 2), 1 geval van mal- oorts, 194 gevallen van roodvonk (Rotter- m 24, Amsterdam 37)91 van dyphtherie otterdam 22), 3 van nekkramp, 30 gevallen kinderverlamming (11 in Zuid-Holland) 1 geval van encephalitis lethargica. a dezelfde week is afgeleverd door de stof inrichting te Amsterdam koepokstof t 1406 personen, te Rotterdam voor 47 sonen en te Groningen voor 2 personen, voor 1455 personen. i de week van 10 tot en met 16 Augustus geen gevallen van encephalitis na inen- ter kennis van het Staatstoezicht op de ^gezondheid gebracht. aanvaring van de spoorwegbrug te Velsen. 'adat den geheelen dag met hydraulische vas gewerkt en tenslotte in den na- tóag een groote drijvende bok van de Am- 'damsche Drcogdok-Maatschappjj te hulp gehaald, is hét gisterenavond te 6.20 ge- de spoorwegbrug te Velsen,' welke Dins- ftvond door het Grieksche stoomschip n" was aangevaren en ontzet, weer d op haar onderstel te plaatsen en ver ens open te draaien. Te half zeven was scheepvaartverkeer op het Noordzeeka- 11 hersteld. n scheepvaartkringen te Amsterdam en te ■miden wordt de oorzaak van deze aan- welke zulke ernstige gevolgen voor ^hnsterdamsche scheepvaart had kunnen )1)en, wanneer de brug nog geruimen tijd J blijven vastzitten, mede toegeschreven het absoluut onvoldoende toezicht op de epvaart in het Noordzeekanaal. Ook rdt nog steeds gewacht op de benoeming een nieuwen Rijkshavenmeester te IJ- 'en> waardoor het toezicht aldaar ook on- doende is. )e hrug heeft zeer ernstige schade opge- lpen* Deze zal nog nader moeten worden teld. Het stoomschip „Amazon", dat ^nvaring veroorzaakte, is minder ernstig 'Jhadigd. Aan bakboordsboeg zijn eenige en ingedrukt. aar reeds kort is medegedeeld, hebben de Nederlandsche Spoorwegen de reederij van het Grieksche stoomschip Amazon" aan sprakelijk gesteld voor de aan de Velserbrug toegëbrachte schade. In dit verband verne men wij, dat de Nederlandsche Spoorwegen een cautie hebben geëischt van één ton, het geen er op wijzen zou, dat de raming van de schade om en nabij dit bedrag valt. Deze cautie is toegezegd, zoodat de „Amazon" na ontvangst van de borg door de Nederlandsche Spoorwegen zal worden vrijgegeven. Hierme de bestaat echter geen zekerheid, dat het schip zijn reis zal kunnen vervolgen, aange zien het waarschijnlijk is, dat van den kant van reederijen, welke door het ophouden hunner schepen schade hebben geleden, actie zal worden ontketend. Vooral de stagnatie der weekbooten, welker lading* direct voor de markt is bestemd, brengt aanzienlijke schade met zich mede. Een gedenkboek. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan heeft de N.V. Emmanuel Smeets Steendrukr kerij te Weert een gedenkboek uitgegeven. De titelpagina is in 11 kleuren offsetdruk uitgevoerd en stelt de drukpers van 1830 en de nieuwe machine in 1930 voor. Door P. Hyacinth Hermans is een historisch overzicht geschreven, o.a. met een reproductie van het eerste drukwerk in 1830. De rondgang door de fabriek met 20 inte rieurkiekjes, is zeer interessant. Uit typografisch oogpunt is het gedenkboek van groote waarde en de jubileerende steen- steendrukkerij is er in alle opzichten in ge slaagd het gedenkboek te doen bijdragen tot de bevordering van het gebruik van beter drukwerk. Ons Zeewezen. Bij de N.V. Uitgevers-Mij. „Amsterdam" verscheen het Augustusnummer van „Ons Zeewezen", officieel orgaan van de Vereeni- ging Het Nederlandsch Zeewezeh. Dit num mer heeft als hoofdnummer een beschrijving van Soerabaja-Zeehaven door H. Craandijk, met bijzonder mooie, recente foto's van de haven van Soerabaja. L. C. Vrijman geeft het slot van zijn Ge schiedenis van den Zeeroof en van de Vrij buiters en verhaalt meer in het bijzonder van Jan Jansz, van Haarlem, alias Murat Reis en Claes Compaan. De lotgevallen van den eersten, die niet zoo bekend zijn als die van Compaan, vor men echter een zeer romantisch geheel en zijn het lezen ten zeerste waard. Het geheel geeft ons een duidelijk beeld van dit inte ressante en vrijwel verwaarloosde deel van onze zeegeschiedenis. De misdadige vervolging onzer vogels. Een vogelliefhebber schrijft aan verschil lende bladen Er wordt door de hier te lande bestaande Vereeniging voor Dierenbescherming zeer veel nuttig en gewaardeerd werk verricht, zoo, dat de dieren voor zoover in haar bereik ligt, voor mishandeling en kwelling gevrij waard worden. Door velen wordt het zeer op prijs gesteld, dat er een vereeniging bestaat, die het welzijn der dieren betracht en hen beschermt. Hulde en eerbied voor zoo'n vereeniging En toch, wat men feitelijk onder dierenbescherming verstaat, schijnt men niet te begrijpen. Een treffend voorbeeld daarvan geeft ons de levende schoonheid onzer bosschen en vel den, nl. de vogels, en dan in het bijzonder de zangvogels, die op de meest ergerlijke en schandelijke wijze worden vervolgd. Dit is het antwoord op de vraag, hoe het komt dat deze categorie vogels zoo merkbaar afneemt. Het gevolg hiervan is, de toenemende rupsen- plaag. Dit geldt natuurlijk ook voor de andere vogels, waarvan men tegenwoordig zooveel te lijden heeft en die zooveel schade berokkenen aan vrucht- en loofboomen. De oorzaak van de verdelging onzer zang vogels moet gezocht worden in de vangver- gunningen, welke helaas nog zeer talrijk zijn. Het is een bedroevend feit, te moeten con- stateeren, dat de provincies Gelderland en Zuid-Holland aan de spits staan van de zangvogelverdelging. En vooral ons mooie Gelderland, dat zich in zoo'n prachtige natuur mag verheugen, neemt in deze droevige af faire geen bijzonder eervolle plaats in. An derzijds is het toch verheugend te constatee- ren, dat in de provincies Noord-Brabant en Limburg een krachtig streven merkbaar is om de sterk geslonken vogelbevolking weer op een behoorlijk peil te brengen. „Goed voor gaan doet goed volgen", laat dit hier de leus zijn voor beide eerstgenoemde provincies Maar het lijkt wel of men in de omgeving van Nijmegen totaal onverschillig blijft voor de Vogelwet, want bij duizenden gaan de on schuldige slachtoffers de grens over naar Duitschland. Men begaat hier een misdaad tegen deze kleine diertjes, in hun kleurige vederpakjes, waarmede Moeder Natuur ze heeft uitgedoscht. Ze behooren niet in kooien te worden opgesloten, en dat voor „liefhebbe rij". Neen, ze behooren -in bosch en veld, waar ze vrij kunnen l#ven, waar geen klep of slagkooien of andere verboden vangmiddelen hun een eeuwige celstraf bezorgen, om te voldoen aan het menschelijke egoïsme, dat hier in dit geval geen grenzen kent. En het publiek, bosch- en landeigenaren, kunnen "meewerken tot een volledig herstel van onze vogelbevolking, en in het bijzonder van de zangvogels. Moge dit een opwekking om mede werking zijn - oor'een ieder, die medegevoelt met onze arme zangvogels, die zoo misdadig vervolgd worden en voor een ieder die de Natuur met alles wat daarin leeft, lief heeft VLISSINGEN, 21 AUGUSTUS. De opening van de nieuwe keersluis. Zooals wij reeds gemeld hebben zal de nieuwe buitenkeersluis alhier op Donderdag 4 September door den minister van water staat worden geopend. Met de stoomboot „Luctor et Emergo" van den provincialen stoombootdienst, welke boot aan de ponton in de buitenhaven gereed zal liggen, zal om half elf naar de keersluis gevaren worden. Zoodra de deuren door den stroom zijn opengegaan, zal door de sluis naar de werf der N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" wor den gevaren en vervolgens naar buiten, ten einde de schipdeur in oogenschouw te nemen en weder terug naar de sluis om de deuren te zien dichtgaan. Het ligt in het voornemen van den minis ter om de bewegingsinrichting van de deu ren in beweging te brengen. Strandconcert. De harmonie „St. Caecilia", directeur de heer André J. Geijsen, geeft morgenavond van 810 uur een concert in de tent op den Boulevard Evcrtsen. In onze TijdinghaL De Australië-vlieger Kingsford Smith is pas genezen in de hoofdstad teruggekeerd of zwermen handteekeningen-jagers belegeren den vliegenier om zijn autographie. Zelfs op Schiphol, rustig aan de thee, is Kingsford Smith niet veilig, wat op onze foto te zien is. Er is een aanvang gemaakt met de voor bereidende werkzaamheden voor het in cul tuur brengen van den Wieringermeerpolder. In September zal met het groote werk be gonnen worden. Het aanvoeren van een der di aineermachines. Wij geven een foto van den verbranden molen ,,'t Vool" te Wormerveer. Op welke wijze de spoorwegbrug te Velzen door aanvaring werd ontzet, is op onze foto zeer goed zichtbaar. Intusschen is het scheepvaartverkeer door de brug weer her steld. Vreemdelingenbezoefe. Het bezoek van Belgische blfdgasten was heden weder zeer druk. Er kwamen meer dan 3000 passagiers en het aantal auto's dat moest worden overgezet bedroeg ongeveer 75, een getal dat nog niet bereikt werd. De Koninginnefeesten te Middelburg. Heden is verschenen het programma van de feestviering op Zaterdag 30 Augustus en Maandag 1 September, uitgegeven door de firma Littooy en Olthoff. Dit programma, dat keurig is verzorgd, is een vrfj lijvig boekje geworden en wordt geopend met een goed portret van H. M. de Koningin, wier 50ste verjaardag wordt herdacht. Het bevat de namen der leden van het eere-comité en van het bestuur van „Uit het Volk—Voor het Volk", en dan een overzicht der feeste lijkheden, beginnende met het kerkconcert op Vrijdagavond tot het slot-concert op Dinsdag. Maar daarna volgt een uitvoerige be schrijving van alle onderdeelen, van de na men van commissieleden, jury-leden, en van alle deelnemers aan kinder- en historischen optocht en van de door die optochten te vol gen routes. Van de gebeurtenissen in 1786, die in den optocht worden voorgesteld, is opgenomen de daarover door den heer dr. K. Huizenga gehouden lezing. In het programma komt een nummer voor, dat wy tot dusver nog niet noemden, namelijk de étalagewedstrijddeze vangt reeds Dinsdag 26 Augustus aan. Het beeld van „St. Joris". Reeds geruimen tijd was het beeld van St. Joris, die den draak doodt, op den top gevel van de sociëteit aan de Balans te Mid delburg verwijderd. Dezer dagen is dit beeld weder op zijn plaats terug gebracht en is de fraaie gevel dus weer geheel in den toestand zooals hij in 1894 is gerestaureerd, toen de van 1582 dateerende sociëteit in ernstig ver val was geraakt. Na een grondig herstel, met welwillende medewerking van 't bestuur der ambachts school, werd het beeld geschoopeerd (met metaal bespoten) in de ateliers der N.V. Braat te Delft en zal nu weder lang den tand des tijds kunnen weerstaan. Gemeenteraad te Zierikzee. De gemeenteraad te Zierikzee heeft beslo ten die gemeente voor de classificatie der fondsbelasting in de derde klasse te plaatsen. Een voorstel om de gemeente in de eerste klasse te plaatsen, werd verworpen met alleen de stemmen der sociaal-democraten vóór. Ontslagen aan *le glasfabriek te Sas van Gent In de glasfabriek te Sas van Gent is tegen 1 September aan 83 arbeiders ontslag aange zegd. Naar men mededeelt, zou het te wijten zijn aan te weinig bestellingen, die de direc tie ontvangt. Het ziet er in deze fabriek niet al te best uit, hetgeen wel het gevolg is van de crisis. Besmettelyke ziekten. In de week van 10.tot en met 16 Augus tus zijn in onze provincie voorgekomen 5 gevallen van roodvonk, nl. 2 te Oost- en West-Souburg en 1 in ieder der gemeenten Middelburg, Ter Neuzen en Zaamslag en 6 gevallen van diphterie, nl. 3 te Grijpskerke, 2 te Hulst en 1 te Zierikzee en 1 geval van buiktyphus te Koudekerke. KERK- EN SCHOOLMEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oostkapelle ds. J. Kuijlman te Vreeland. Geref. Kerken. Beroepen te Haarlemmer meer ds. P. van Strien te Veere. Pa van der Steur. Onder dit opschrift schrijft de „Banier", het Christeüjk weekblad voor Ned. Indië Een in geheel Indië bekende en geachte fi guur, een man, die in Groot-Nederland de harten van duizenden en duizenden wen, werd in de afgeloopen week 65 jaar. Aan den oproep om 0.65 of veelvouden daarvan aan „Pa" te zenden hebben zeer velen, hebben ook wij gehoor gegeven. En menig lezer van deze regelen zal met dankbaarheid jegens God een bedrag hebben afgezonderd voor die groote figuur, die te Magelang zulk een rijk gezegenden arbeid mag volbrengen. Uit eenige kisten en petroleumblikken, „het" materiaal in Indië, is in Midden-Java gegroeid de stichting Oranje Nassau-oord, dank zij het initiatief en de werklust, de men- schenmin en het organisatievermogen, maar bovenal dank zij het Godsvertrouwen van Johan van der Steur. Honderden jor.gens en meisjes hebben on der zijn leiding geleerd te werken, zyn er ge vormd tot nuttige leden der maatschappij. Vol gepasten trots wijst hij op de onderwijs resultaten, op zijn kinderen, die vol liefde gedenken de vaste hand van „Pa", den zachten blik van den man door God op hun weg geplaatst. Een Gutenberg-Bybel naar Amerika. Uit Klagenfurth wordt gemeld, dat de op perkament gedrukte Gutenberg-bijbel uit 't klooster St. Blasius te St. Paul, een der fraaiste exemplaren der nog bestaande Gu- tenberg-bijbels, verkocht is aan dr. Otto Vollbehr te New-York, die den bijbel, tege lijk met een groote andere verzameling, voor anderhalf millioen dollar verkoopt aan de Congres-bibliotheek der Vereenigde Staten te Washington. De onderhandelingen over den verkoop van dezen bijbel hebben twee jaar geduurd. De chef-bibliothecaris van de bibliotheek te Washington was persoonlijk by de overdracht van het kostbare exem plaar, in het gebouw van het Amerikaan- sche gezantschap te Weenen, aanwezig. De bijbel was langer dan 400 jaar in het bezit van het St. Blasius-klooster te St. Paul. Examens. Voor het examen Nijverheidsonderwijs Nb is te 's-Gravenhage geslaagd de heer E. van de Waeter te Oostburg. RÉCHTSZAKElï Vechtparty met studenten. De vacantiekamer van het gerechtshof te Amsterdam heeft arrest gewezen in de zaak van den gérant en den portier van het Ca baret „La Gaieté" op de Vischmarkt te Utrecht, die in hooger beroep Hadden te rechtgestaan, wegens mishandeling van een student. Toen n.l. een groepje studenten in den avond van 7 Februari 1.1. het cabaret wenschte te bezoeken, wilde de gérant de iet wat rumoerige jongelui niet toelaten. Er ont- sond een vechtpartij, waarbij een der studen ten ernstig aan het hoofd en het oog gewond werd, vermoedelijk door een slag met een traproede of een gummistok. De Utrechtsehe politierechter veroordeelde op 10 Maart j.l. den gérant en den portier van het cabaret wegens mishandeling tot een geldboete van ED subs. 25 dagen hechtenis. Een civiele ordering ten bedrage van 17, door den mishandelden student ihgesteld, werd niet toegewezen. Twee kellners, werkzaam in het cabaret, werden vrijgesproken. Het Hof ont egde de civiele vordering, door den student tot 100 verhoogd en bevestigde overigens het vonnis van den politierechter te Utrecht. De advocaat-generaal had eveneens beves tiging van het vonnis, doch toewijzing van de vordering geëischt, echter voor het oorspron kelijk bedrag van 17, daar de vordering niet hooger kon zijn dan in eerste instantie. Moordpoging op een veldwachter. In den avond van 15 Mei 1.1., werd de ge meente- en onbezoldigd rijksveldwachter G. II. Marinus te Huizen door den tolbaas van den Blaricummer tol gewaarschuwd, dat hij was lastig gevallen en gevochten had met H. Molenaar, een 60-jarigen slager te Huizen, en nog een ander persoon. Toen de veldwachter daarop, na geheel op de hoogte te zijn ge bracht, zich met zijn fiets op weg naar huis begaf, kwam hij Molenaar tegen, wien hij het verkeerde v zijn handelwijze voorhield en meedeelde den volgenden morgen proces verbaal op te maken. Een half uur daarna viel Molenaar den veldwachter met ccn mes aan in de richting van diens hoofd. Marinus hief ter afwering zijn linkerarm op, welke doorgesneden werd. Zelfs de ellepijp brak af. Marinus greep Mo lenaar bij de keel, doch hij struikelde en bei den vielen op den grond. Molenaar trok het mes door de vingers van Marinus en nam daarop de vlucht. Marinus is nog onder geneeskundige be handeling. Na getuigenverhoor werd 2/2 jaar gevan genisstraf geëischt. Uitspraak 2 September a.s. MARINE EN LEGER De tot kapitein-luitenant ter zee bevorder de luitenant ter zee le klasse R. P. van de Wetering bijgenaamd de Rooij, blijft in zijn nieuwen rang in zijn tegenwoordige functie van le officier aan het Koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord gehandhaafd. Bij Kon. besluit van 15 Augustus is, met !n- gang van 1 October, aan den kapitein ter zee H. E. te Winkel, op zijn verzoek, eervol ont slag uit den zeedienst verleend. Bij Kon. besluit van 15 Augustus is, met de dagteekening van dit besluit, bij de zee macht bevorderd tot hoofdofficier van ge zondheid der 2de klasse de officier van ge zondheid der 1ste klasse J. J. Louwerse. De 2e ploeg voorgeoefende dienstplichtigen der lichting 1930, aangewezen v'»or de onder officiersopleiding bij de infanterie-regimen- ten van alle divisies, komt 16 October voor eerste oefening or.der de wrenen en ver trekt 14 Maart 1931 met groot verlof. Splitsing in de onderoffieïersvereeniging „Ons Belang". Onder leiding van den heer Noordewier heeft zich een gedeelte der leden van de on- derofficiersvereenicmr „Ons Belang" afge scheiden en een nieuwe vereeniging opge richt „het verbond tot democratiseering en moreele zuivering van „Ons Belang". De nieuw opgerichte vereeniging telt tot nu toe 100 leden. („Ons Belang" heeft 2800 leden). Ontevredenheid van een deel der leden over maatregelen genomen door het hoofdbestuur schijnt de oorzaak te zijn van deze splitsing. vöètbAïI. Een nieuwe voetbalvereeniging. Hier ter stede is opgericht een voetbalver eeniging, onder-afdeeling van de Alg. Ned. Metaalbewerkers Jeugd-Organisatie, met circa 40 leden. Bondselftal—Rapid 23. Als laatste nummer van het programma speelden de Oostenrijkers tegen het Bonds elftal op het Sparta-terrein te Roterdam. De tieirhiïze 'd aanwezigen zijn getuige ge- van pen far>«)i?ken wegrijd, waarin

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1