500 300 25 [ERSTE BLAD (RTLIJNEN :No.l95' Jaargang: ;I930< ND A WOENSDAG i: firma f. VAN 0E VELDE Ir., Halslraat 58-80, Viissingen. ïelef. 10. Psstrekenirrg 88281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND Stads- en Provincienieuws Huidjeuk. letectorweerstand en ;ant met een aansluit- is- en minpool wordt nderen kant met de ;et men tusschen de aansluitklem en mm ten condensator van ontvangt hiervan de >k wel gemerkt B-f) ormator wordt met de •bonden en de oude derd. Dikwijls is een >or de hoogfrequent- prefereereh, in het oestel niet of lastig ,nd (gillen) gebracht eekt daartoe de ver- plaatspoel (de speel ar) en legt een nieu- n den len L.F. trans- is dan veel soepeler. W. P. i ware grootte voor Hide toestellen is voor ichriftelijke aanvraag >-NIDAROS AL >RD te Nidaros werkt op olflengte van 453 M, R DEN BESTEN EN OMROEPER. te landen van Europa Staten het werk van gesteld. De aankon- een deel van het pro- itgeen ook voor een dt in het feit, dat de zich niet beperkt tot ;en van de verschil- ;t programma, maar mier tracht te doen. jaar in Amerika een waarbij bepaald omroeper is. Hierbij op wat hij zegt, doch ens een belangrijke ft de Amerikaansche literatuur een prijs len besten omroeper IN DUITSCHLANI). en zullen de golfleng- ipzig en Gleiwitz ge. bekomst zal Gleiwitz ipzig op 253.4 M. wer- oekend, wanneer deze plaats vinden, doch >foon van de genoem- ïaakt. Aug. te Sabang Aug. te Karatsji p. 16 Aug. Perim p. 17 Aug. Ouessant 18 Aug. v. Sabang 18 Aug. te Havre Aug. van Port Said 17 Aug. Ouessant p. 16 Aug. Finisterre Aug. te Durban 18 Aug. Gibraltar Aug. van Las Palmas 18 Aug. van Algiers 17 Aug. Perim Rott. van Antw. 16 Aug. te Tanga New-York v. Rott. Aug. 7 u. te Marseille 16 te 17 Aug. Perim 16 Aug. van Tampico 7 Aug. Kaap del Arm! Aug. v. Southampton ig. te Port Said rE VLISSINGEN 10.21 23.02 11.38 0.38 12.20 Auto's, Fietsen ïrtuigen. ustus uur 20 8.45 21 8.43 w 22 8.41 ermakelijkheden, ngen, enz. Dagelijks voorstelling. a. Zondags Matinéfl 't 6.30, Concert 8.30 baandag-, Dinsdag- e° rée-dansanteWoens- t 'geen dans) D°n" rée dansante (avond* Zaterdagavond Diner* uziek, nina. lederen avond ianvangende half ach** .nsante van 36 uur. Dagelijks matinée van ïoncert van 8—12.30. >ndftgavond soirée dan* ïiddag thé dansante, is. Vergadering van •den, café Moeliker» uur. LISSI1NCSCHE COURANT fcoNNEMENTSPRIJSVoorVlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden, jjncodoor het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- ^elanden bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels /1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. e abonné's in 't bezit eener llis, zijn GRATIS verze- |rd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger [^'GESLOTEN BIJ HET BUREAU VÜOR RUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" |it nummer bestaat uit 2 bladen De krotwoningen in Drente worden opgeruimd. ku de minister van arbeid zich bereid verklaard zijn medewerking te veriee- tot het opruimen van krotten en het luwen van sobere, maar toch goed be- lonbare woningen en aan de gemeente jhoonebeek heeft aangeboden, de exploita- voor rijksrekening te nemen voor 1%, terwijl 5 ten laste van de gemeente jmt, heeft de gemeenteraad van Schoone- Ifc besloten maatregelen te nemen tegen I vermeerdering van het aantal krotten en ■eten. Hij heeft aan Burg. en Weth. opge- Igen in een volgende vergadering met een jgewerkt voorstel te komen, waarbij het (boden zal zijn te verhuren of als woning ■gebruik te nemen een ruimte, welke thans |t als woning gebruikt wordt. Voor nieuwe m, die als woning geschikt zijn, zul- •g. en Weth. dan een vergunning tot lebruikneming geven. Weldadigheidspostzegels. ij de nieuv/e postzegels, welke in Decern- a.s. ten bate van het verwaarloosde kind Hen worden uitgegeven, wordt een serie gevoegd, uitgevoerd in koperdruk. Dit Ie zegel zal hooger in prijs zijn dan de lige postzegels, maar ongetwijfeld om de lere kunstwaarde, vooral onder verza- s, wel zeer gewild zijn. De ontwerpen yen op zeer te loven wijze de bescher- van het kind in een mooie voorstelling uiting. Intern. Suikertentoonstelling. Pan het uitvoerend comité dezer Intern, kertentoonstelling ontvingen wij eenpros- waarin verschillende mededeelingen trent deze tentoonstelling worden gedaan. De tentoonstelling, die in het gebouw R.A. fe Amsterdam zal gehouden worden, zal pend worden op 10 April en gesloten op April 1931. De Intem. Tentoonstelling „De Suiker", zijn een vaktentoonstelling in den waren des woords en getracht zal worden den zoekers een duidelijk overzicht te geven u de groote beteekenis der suiker in onze samenleving. let doel der tentoonstelling is het verbruik suiker en de producten der suiker-ver- Ie industrieën te bevorderen. Aanvaring van de spoorbrug te Velsen. Gisterenavond ongeveer zeven uur is de wte spoorbrug over het Noordzeekanaal te door het uit Amsterdam komende ieksche s.s. „Amazone" zoodanig aangeva- de brug niet meer te bewegen is. Het '°lg is, dat de vaart voor de groote schepen leel gestremd en het treinverkeer tus- ien de beide kanaaloevers verbroken is. »,Hbld." is gisteravond ongeveer negen •r het terrein gegaan, waar een groote Mgte aan beide kanten van het kanaal het M stond aan te zien. Bij de verlichting den wal en op de brug was van den weg 81 te zien, dat de burg scheef vast zat aan 3 Zuidelijken oever. Er was dus geen spra- van doorrijden van de treinen, omdat de ore& niet aansloten Toen de verslaggever op de brug kwam, Pas, hoe ernstig de aanvaring is ge- fót. Het Noordelijke hoofd ligt ongeveer 29 d van den oever af. Daar is de aanvaring en daar zijn de rails met een deel het houtwerk weggerukt. De sporen zijn :en. Aan den Zuidelijken kant ligt de US evenveel op den wal, als zij aan den an- JJh kant is afgestooten. Van een verder is dus vooreerst geen sprake, de aanvaring gebeuren kon, is eigen- 1 een raadsel. De schepen moeten 500 M. -de brug blijven als deze gesloten is en zoo- a Vab de brug het sein tot opvaren wordt Ven. kunnen de schepen doorstoomen. In Beval kwam de „Amazone", gesleept twee sleepbooten, met vrij groote snel- 'd aanvaren. De brug werd opengedraaid, iar zjj was nog geen kwartslag open, toen 'Amazone" het Noorderhoofd van de brug a*te. Het schip duwde de brug weer terug sluitstandmaar de „Amazone" had )yeel snelheid, dat zij, nog voordat de brug geheel gesloten was, het oeverpunt na- in en daardoor met de voorsteven tus- ,_en brug en oever bekneld werd. Het ge- 'as, dat de brug naar den anderen oever teruggedrongen. De draaischijf van de J8 raakte uit haar steunpunten met het dat de 1400 ton zware brug, als zij niet aan den oever was vastgeraakt, zou zijn ge kanteld en in het kanaal zou zijn terecht ge komen. De aanvaring is dus wel zeer krach tig geweest. Er werden kort na het ongeval maatrege len getroffen om de treinpassagiers te ver voeren. Er liepen gisteravond regelmatig .autobussen, die de reizigers van het station Beverwijk naar het station Velsen en omge keerd brachten. Voor de scheepvaart is de stagnatie ernsti ger. Toen de verslaggever te ruim tien uur het terrein verliet, lagen er acht groote sche pen op uitvaart te wachten en drie aan de buitenzijde var. de brug. (Zie verder „Uit Draad en Lucht") Verbetering van het weer. De weerkundige r.,edewerker van het „Utr Dag'ol." schrijft Uit de laatste weerberichten blijkt nu waar aan wij de groote verandering in dé weersge steldheid te danken hebben. In de eerste plaats zijn wij geheel buiten den invloed van de stormdepressie 'der vorige week geraakt en in de tweede plaats heeft zich een langgerekt depressiegebied ontwikkeld, dat zich uitstrekt van de IJszee tot aan de Golf van Biskaye. Van de vorige depressie is dit gebied geschei den door een smallen rug van hoogen druk, die gistermorgen boven de Noordzee lag en verder naar het Oosten trok. Een gebied van vrij hoogen druk trok snel van de Golf van Biskaye naar Midden-Europa. Door deze veranderingen in de luchtdrukverdeeling hield de Noordwester wind geheel op en werd bij ons in de omgeving van het Engelsche ka naal vervangen door een Zuidelijken lucht stroom, die, uit het warme Zuiden komende, hier de temperatuur deed stijgen. De daling van den barometer in het etmaal van Zon dag tot Maandagavond was een gevolg van de nadering der depressie over de Briteche eilanden, die aldaar veel regen bracht. Deze daling -hield gisteravond op, waaruit kon worden afgeleid, dat de depressie öf statio nair geworden was öf opvulde. Ver in het Zuidwesten ligt nog een, gebied van hoogen druk, dat zich misschien weer naar het Noordoosten zal uitbreiden. In het vorige bericht is twijfel geopperd aan de bestendigheid van de weersverbete- ring. Ook nu nog is er weinig zekerheid, dat het warme weer lang zal duren. Over het al gemeen is het systeem der thans heerschende luchtdrukverdeeling vrij ongewoon en het is dus niet gemakkelijk te zeggen hoe het ver der doen zal. Trekt de depressie, die nu nog ten Westen van ons ligt, Noordoostwaarts oi Oostwaarts \erder en wordt zij gevolgd door een uitbreiding van het gebied van hoogen druk in het Zuidwesten, dan k-n reeds spoe dig een draaiing van den wind naar het Noordwesten tegemoet gezien worden. Deze? zou dan met afkoeling gepaard gaan. Maar dit verloop is nog in het geheel niet zeker, misschien zelfs eenigszins onwaarschijnlijk. Blijft de depressie daarentegen stationair en vult zij daarbij op, dan behouden wij voor- loopig rustig en wa m weer, maar ook dit is onzeker. Intusschen vertoonen zich telkens ver schijnselen in de algemeene luchtdrukverdee ling, die op een algemeene verbetering van den weerstoestand in West-Europa wijzen en zonder dat wij te veel gewicht moeten hech ten aan terugkeerend minder goed weer dan wij nu hebben, zullen wij in de eerstvolgende dagen moeten opletten of zich nog meerdere voorteekens van verbeterend weer voor doen. VLISSINGEN, 20 AUGUSTUS. De zwemwedstrijd over de Schelde. Bijna alle jaren zijn er goede zwemsters en zwemmers, die de breede Scheldemonding bij Viissingen overzwemmen. Om deze uit een oogpunt van zwemsport kranige prestatie te bevorderen en te organiseeren, heeft de bur gemeester van Viissingen een fraaien zilve ren wisselbeker uitgeloofd. Jaarlijks zal, zoo mogelijk in Augustus, daartoe tusschen Breskens en Viissingen een zwemwedstrijd worden gehouden. Bezitter van den beker wordt hij, die hem 3 jaren achter een of vijf maal in het geheel wint. De Vlissingsche Zwemclub verleent haar medewerking bij het organiseeren van dezen wedstrijd, die voor het eerst op Zaterdag 23 Augustus a.s. zal worden gehouden. Hoewel deze interessante wedstrijden over een afstand van ruim 4700 meter in de Scheldemonding, pas langzamerhand alge meen bekend zullen worden, zijn toch reeds voor de eerste maal 21 zwemsters en zwem mers ingeschreven. De start vindt plaats te Breskens om on geveer half één 's middags, de aankomst te Viissingen kan worden verwacht tusschen half drie en hali vier. De duiktoren op het strand is het eindpunt. De volgorde van de deelnemers zal gedu rende den geheelen wedstrijd worden waar genomen en worden bekend gemaakt op het strand, hetzij door middel van een scheeps roeper of op een andere manier. De zwemmers worden begeleid door eenige metorbooten en door booten, bemand met deskundig personeel. De burgemeester zal na afloop den beker en overige prijzen aan de winnaars uitreiken. Stremming verkeer over de schutsluizen en de Schipbrug. Het voornemen bestaat om de nieuwe Keersluis op Donderdag 21 dezer wederom te beproeven. In verband hiermede zal het verkeer over de schutsluizen van het kanaal door Wal cheren en het verkeer met rij- en voertuigen over de Schipbrug in het Marinedok dien dag ongeveer van 10.30 uur vm. tot 1 uur nm. zijn gestremd. Vanwege den rijkswaterstaat zal geduren de dien tijd worden gezorgd voor een koste loos roeibootverkeer. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven1 letterzetter, 1 schilder, 2 metselaars, 3 grondwerkers, 5 opperlieden, 1 schoenmaker, 1 werktuig-bouwkundig teeke naar, 1 metaalgieter, 1 aanhouder, 2 stokers, 1 slijpersleerling, 1 draaier, 1 leerling-draai er. 1 electricien, 1 aankomend smid, 1 boek binder, 1 tuinman, 2 magazijnbedienden, 1 kruideniersbediende, 7 kantoorbedienden (w.o. 1 vrouwelijke)3 varensgezellen, 1 werkvrouw, 1 dienstmeisje en 32 losse arbei ders. Totaal ingeschrevenen 72 vorige week 82 personen. In onze Tijdinghal. Wij hebben een drietal foto's geëtaleerd van de demonstraties Maandag jl. op het strand alhier gehouden door de transport colonne van het Roode Kruis en de dames- vereeniging „Eerste Hulp". De foto's zijn vervaardigd door den heer Ch. L. Dert alhier. Bureau voor rechtskundig adviés. Men verzoekt ons mede te deelen dat het Bureau voor Rechtskundig Advies in de Noordstraat hedenavond weder zitting houdt. In het ruim gevallen. Aan boord van het Duitsche stoomschip „Peking",- van Gent naar Hamburg, is op ae reede alhier een rqatroos in het ruim geval len waarbij hij ernstig aan het hoofd werd gewond. De man is naar het gasthuis ver voerd. Onbestelbare brieven. Lijst van gedurende de le helft der maand Augustus aan het postkantoor alhier terug ontvangen onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Brieven binnenland Louis Benjamin, Adv. Kur., Rotterdam J. Bouman, 's-Gravenha- ge L. Müller, Amsterdam Nieuwenhuize, Viissingen J. Drummond Smith, Viissingen. Brieven buitenland Irène Cousin, Edin burgh (Scotland) K. H. Zijlman, Echter- nach (Luxemburg) Briefkaarten binnenlandDen Breijer, RotterdamT. de GoedeNauta, Haarlem J Her wig, Lunteren B. J. van Leeuwaar den, UtrechtH. Poelman, Amsterdam Jopie de Voogd, Apeldoornj Marietje Zee- velt, Rotterdam. Briefkaarten buitenlandW. Sobelin, Brusselvan der Steen, Rouaan R. Stein, New-York dr. A. Stephens, Oslo. Bond van Smedenpatroons in Nederland. Nadat des morgens een buitengewone al gemeene vergadering was gehouden ter be handeling van wijzigingen van de statuten en het huishoudelijk reglement, hield de B.S.P.N. des middags haar jaarvergadering in het Schuttershof tc Middelburg. Een groot aantal afgevaardigden van af- deelingen van den Dollar tot de Schelde waren aanwezig, benevens vele belangstel lenden met hunne dames. Onder groote belangstelling riep de voor zitter der ontvangende afdeeling, de heer J. A. Contant, de aanwezigen e'en hartelijk wel kom toe. De bondsvoorzitter hield daarop een ope ningsrede, waarin hij doel en werk van den bond uitstippelde en vragen, opgekomen door de gewijzigde toestanden, aan de orde stelde. De vergadering keurde de jaarverslagen van 'secretaris en penningmeester na eenige dis cussie gosd. De commissie van het Bouwfonds tot stichten van een eigen gebouw gaf een bemoedigend verslag, maar riep toch den steun der leden in, ook voor de toekomst. De volgende jaarvergadering zal te Rot terdam plaats hebben. De vergadering herkoos tot hoofdbestuurs leden de heeren A. J. Otto te den Haag en G. J. Rolink te Enschedé. De vergadering verwierp een voorstel om het tijdelijk te Franeker gevestigde bonds- bureau te verplaatsen. Het hoofdbestuur zal ter gelegener tijd op deze zaak terugkomen. Breede discussies .olgden over de onder handelingen met den handel en ten slotte verstrekte de vergadering in deze verdere op drachten aan het hoofdbestuur. De voorzitter sloot daarop na een korte rondvraag, de druk bezochte vergadering. Eveneens in het Schuttershof had daarop een geanimeerde, goed verzorgde maaltijd plaats, gevolgd door een concert in den tuin door het muziekgezelschap „Voorwaarts" uit Koudekerke, dat zich uitstekend van zijn taak kweet. Hedenmorgen brachten de deelnemers aan het congres een bezoek aan de fabriek „de Schelde" alhier. De lunch had plaats in het Strandhotel en een rondrit over Walcheren, tot Westkapelle per tram en verder per auto bussen, sloot de vergaderingsdagen. Gemeente -geneesheer. De gemeenteraad te Westkapelle heeft aan den heer J. N. C. Broodman eervol ontslag verleend als gemeente-geneesheer en in zijn plaats benoemd den heer W. Huijgehs, arts te Asperen. Autobus-concessie. Bij Ged. Staten van Zeeland is een aan vrage ingekomen van J. F. Ogier te Rilland- Bath voor een wijziging van de hem ver leende vergunning voor een dagelij kscheh autobusdienst van Rilland-Bath over Krab- bendijke, Kruiningen, Schore, Kapelle en Kloetinge naar Goes. De bedoeling is ont heffing van de verplichting tot uitoefening van den dienst opv Zondag. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den inspecteur der directe belastingen te Ter Neuzen 35. De feesten te Hulst. De tweede opvoering van het openluchtspel „Ter Kruisvaart", Maandagavond gegeven, was beduidend beter dan de eerste, die Zon dagavond plaats vond. De belangstelling was ook ditmaal groot. Het ligt in de bedoeling Donderdag nog een derde opvoering te geven tegen gere 'uceerde prijzen, teneinde ook de financieel minder krachtigen in de gelegen heid te stellen, met het stuk kennis te maken. Zondag a.s. zal mgr. Coppieters, bisschop van Gent, in gezelschap van den bisschoppe- lijken archiv—is, den Hoogeerw. Heer G. van der Gyn, een bezoek brengen aan Hulst, met het doel de complete Jansenius-collectie te bezichtigen, die in de historische tentoonstel ling is ondergebracht. Onbewaakte overwegen. Gisterenmiddag reed een landbouwers knecht met een span paarden over een on- bewaakten overweg van den spoorweg Mechelen—Terneuzen bij de gemeente Axel, toen een trein aankwam en de paarden greep. De knecht werd van den wagen ge slingerd en viel naast de locomotief. Hij bleef ongedeerd. De paarden, eigendom van den landbouwer F. R. Dekker Pzn„ werden ge dood. Wagen en tuig werden beschadigd. SOUBURG. Vergadering van den gemeenteraad op Vrijdag 22 Augustus 1930, 2 uur. Punten van behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Belastingen. 4. Barakken besmettelijke ziekten. 5. Aanbieding gemeente-rekening. 6. Vaststelling rekening Burgerlijk Arm bestuur. 7. Subsidie feestcommissie. 8. Bezwaarschriften schoolgeld. Toelichting. Punt 3. Voorgesteld wordt te besluiten overeenkomstig de reeds toegezonden voor stellen. Punt 4. In verband met de nieuwe wet op de besmettelijke ziekten zijn de gemeenten verplicht elk voor zich zelf of in combinatie met andere gemeenten een barak te bouwen. Op elke 2500 inwoners moet één bed aan wezig zijn, zoodat voor deze gemeente 2 bed den beschikbaar moeten zijn. Elk bed komt Bij huidjeuk, jeukende huiduitslag en eczema, zal met Purolpoeder de jeuk spoedig bedaren. Dit werkt bovendien opdrogend en genezend. Het kost 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apofch. en Drogisten. op ongeveer 2500 wanneer een barak ge bouwd wordt voor tenminste 10 bedden. Zelfstandig inrichten van een barak voor Souburg is dus uitgesloten, zoodat naar cen tralisatie moet worden uitgezien. Er is dan ook voeling gezoet' t, waaruit het idee naar voren is gekomen dat alle Walchersche ge meenten zich met Middelburg combineeren, waardoor de kosten teruggebracht kunnen worden tot waarschijnlijk 6 cent per inwo ner per jaar. Viissingen zal vermoedelijk een eigen barak behouden. Teneinde de kosten eenigszins nader te kunnen bepalen dient Middelburg te weten welke Walchersche gemeenten aan de com binatie zullen deelnemen, waarom wordt voorgesteld in principe met Middelburg sa men te werken. Punt 7. Voorgesteld wordt aan het feest comité in verband met den 50en verjaardag van H. M. de Koningin een subsidie van 200 toe te kennen, teneinde de schoolkin deren een blijvend aandenken te kunnen geven. Financiecle verhouding tusschen rijk en gemeente. Zo:oals U bekend is moet uw college het belastingstelsel herzien in verband met de wet van 15 Juli 1929 Staatsblad 388) rege lende de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten. De voornaamste veranderingen welke de wet aanbrengt zijn het vervallen van de plaatselijke inkomstenbelasting en de hef fing van opcenten op de rijksinkomstenbe lasting. Het verlies dat hierdoor wordt gele den wordt aangevuld door 1. een uitkeering van een door het rijk te heffen gemeentefondsbelasting 2. een hoogere uitkeering van het rijk voor de jaarwedden van den burgemeester en secretaris 3. een rijksiutkeering van van de op brengst der grondbelasting 4. de uitkeering van het geheele bedrag der personeele belasting. Met hetgeen de gemeente nieuw gaat ont vangen door de rijksuitkeeringen zullen de uitgaven der gemeente niet gedekt zijn en is de bevoegdheid toegekend om op verschil lende manieren de inkomsten der gemeente te verhoogen. Zoo kan de gemeente voor de gemeente fondsbelasting in 3 klassen worden inge deeld. In de le klasse begint men belasting plichtig te worden bij een belastbare som van 800. Dit is voor de 2e klasse 7"0 en voor de 3e klasse 600. Voor ongehuwden begint de belastingheffing in de 2e en 3e klasse reeds bij 500 en 600. Al hetgeen de gemeentefondsbelasting door plaatsing in de 2e en 3e klasse meer opbrengt dan in de le klasse, wordt door het rijk rechtstreeks aan de gemeente uitgekeerd. Dan nog kunnen er op de gemeentefonds belasting opcenten geheven worden, welke heffing progressief mag zijn. Als regel mo gen niet meer opcenten geheven worden dan 80, zijnde het maximum van het aantal op centen voor de grondbelasting. Ten behoeve van het gemeentefonds gaat het rijk 50 opcenten heffen op de hoofdsom der vermogensbelasting. Dit wordt dus voor de ingezetenen dezer gemeente een nieuwe belasting. De gemeente heeft daarnaast nog di bevoegdheid om ook 50 opcenten te hef fen, waarvan de opbrengst dan rechtstreeks ten goede van de gemeente komt. Een woonforensenbelasting is voor deze gemeente van geen belang en kan dus ge heel buiten beschouwing worden gelaten. Voor de personeele belasting zijn er voor de gemeente verschillende mogelijkheden opengesteld. Tot nu toe werden er voor Sou burg 50 opcenten op de hoofdsom der perso neele belasting geheven, welk aantal ook door de provincie werd geheven, doch wat nu door de nieuwe wet voor de provincie niet meer toegelaten is. De heffing van opcenten kan bovendien Piogressief gemaakt worden evenals de hoofdsom naar den grondslag huurwaarde. De wet op de personeele belasting ver deelt de gemeenten in Nederland in 9 klas sen. Souburg staat in de 6e klasse. Nu kan de raad bepalen in welke klasse de gemeente voor het vervolg zal worden gerangschikt, waarmede de opbrengst der belasting natuur lijk nauw verband houdt. Ook kan progres- scie worden ingevoerd voor de hoofdsom van de heffing naar de huurwaarde, terwijl ver der in onderscheidene belastingbedragen verandering kan worden gebracht en één of meer der grondslagen geheel doen vervallen. Door een en ander kan de opbrengst na-

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1