iOOO 500 300 150 100 25 Vergeet niet ventje ik zal niet 16 AUGUSTUS ■ERSTE BLAD ce stand [RICHTEN ARTLIJNEN ENDA No.192 68e Jaargang- 1930 i: firma I. Ill DE lltlDE li, llalslrait SH-tO, Vlissingan. felel. 10. Peslrekeiini 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen gemeentebestuur binnenland 1 TE VLISSINGEN KI Stawasschij „Volharding" PER KILO STUKTARIEF rusten voordat jij net zooals je vrienden Chief Whip rooktwant het is de beste voor je gezondheid VIRGINIA Ook met kurk en goud full 1929 een konink. waarbij een nieuwe ,nd gekomen. In de ;che P.T.T. toezicht roep. ig 18 nieuwe zenders oldoende energie zul- >ntvangst in het ge- maken. Een der zen energie van 20 K.W, te Barcelona 10 K.W. gebouwd worden om -Amerika mogelijk te URG justus 1930. R OU W D en M. Boone, 21 j. j L E N se, z. D. de Klerck, luibregtse, geb. Peene, >b. Sanderse, z. R O U W D: A. Goovers, 22 j. P. VI. C. Boot, 21 j. L L E N geb. Bazen, z. A. R, jcke, z. Augustus 1930. iden groente- en fruit ende prijzen besteed: 14 ct.petit Mar de trévoux y217 ct. scharlakenperen 1— ■ij 3 ct.N.-H. suiker- Ie suikerij /25 ct.; ct.heerenperen 6 ct.; van Asperen 9 ct.; orkjesperen y24 ct. lasappelen 10 ct.zoete llin Keswick 112 ct. perzik roode zomer- ;uzen 614 ct.trans- -20 ct.antenoca 5—21 koningin Emma 1—16 t.tomaten 110 ct. ct.roode kruisbessen ince 13 ct.czaar 6 ct.; ct.blauwe 47 ct. Washington 624 ct.; er 24 ct.blauwe eier ct.witte wijns 6—25 3—12 ct.blauwe drui- ;r K.G.meloenen 13— i44 ct.ananasmeloe- ermeloenen 1253 ct., L4 Aug. Dover Aug. van Hamburg n. 3 Aug. te Bombay kug. van Zanzibar 14 Aug. Perim 13 Aug. Fernando No- 14 Aug. te Suez p. 14 Aug. Kaap Bon 13 Aug. van Genua p. 13 Aug. Gibraltar van Amst. n. Kaapstad ,ott. van Batavia Aug. te Genua 13 Aug. te Aden Aug. van Padang Aug. van Suez .2 Aug. van Suez 13 Aug. te Madras ug. van Genua vermakelijkheden, ingen, enz. VLISSINGSCHE COURANT jOfjNEMENTSPRIJS VoorVIissingenende gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden, ■anco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- wlanden bij wekeiijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS; Van 15 regels /1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. abonné's in 't bezit eenei slis, zijn GRATIS verze- rd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger ANGESLOTEN BI| HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" It nummer bestaat uit 2 biaden pen helder, schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt zeevarenden bekend, dat op 18—22 Au- itus en op 36, 812 en 13 September 1930 t luchtdoelgeschut zal worden geschoten een standplaats nabij het verdedigings- rk Kijkduin. jen uur vóór den aanvang der schietoefe- ngen zal op genoemd werk een roode vlag rden geheschen. Sr wordt geschoten tot een afstand van KM. van de vurende batterij, tusschen richtingen N.W. en Z.W. leeraren den wordt verzocht zich niet on- odig lang op te houden in den bovenom- reven sector. Na afloop der schietoefening wordt de roode op het werk Kijkduin neergehaald. Vlissingen, 16 Augustus 1930. De Burgemeester voornoemd, M. LAERNOES, L.B. - Dagelijks voorstelling, iia. Zondags Matlnée ;rt 6.30, Concert 8.30 Maandag-, Dinsdag- en >irée-dansante Woens- (geen dans) Don- )irée dansante (avond- Zaterdagavond Diner- nuziek. Imina. lederen avond aanvangende half acht ansante van 36 uur. Dagelyks matinée van Concert van 8—12.30. - Zondagavond soirée dan- middag thé dansante. fcUR 6.13 18.27 L.K. 6.57 19.12 r Auto's, Fietsen jertulgen. igustus uur 16 8.5 17 8.51 De kali-verschepingen. laar aanleiding van de berichten over de roffen schikking inzake de kaliversche- len over Antwerpen en Rotterdam, zegt Brusselsche „Standaard" aan bevoegde inlichtingen te hebben ingewonnen. faa verzekerde het blad dat de berichten, z\jn zachtst gezegd, voorbarig zijn. Ook ff den aard der zoogezegde overeenkomst heelemaal geen bevestiging te geven. onder-commissaris van politie vermoord j de politie te Bata' 'a was bericht bin- agekomen, dat een zekere Sihite, wonende lodjo Oelik, in het bezit was van een re- ver, waarmede hij het volk wel eens be lde. Set hoofdbureau van politie zond den on- :-commissaris van politie K. P. V. van Rees tden hoofdagent Slierendrecht derwaarts een onderzoek in te stellen. Inderdaad :d daarbij een revolver bij Sihite aange- ffen. Bij diens arrestatie vertelde deze dat revolver het eigendom was van Saimin, nende Kramat Poelo. )e politie nam Sihite mede naar Kramat lo, waar hij Saimin aanwees. Hierop volg- een huiszoeking b. Saimin en terwijl dé ifdagent Slierendrecht achter bezig was, irde hij een schot, rende naar de voor- erij, alwaar de heer van Rees dood op den nd lag met een schot door het hart. De ofdagent zag den moordenaar naar buiten ichten. De moordenaar is nog niet gear ceerd doch de woonplaats van zijn vrouw bi) de politie bekend. De moordenaar staat bend als een hoogst ongunstig type. Het chtoffer bereikte den leeftijd van 55 jaar, dienstjaren emstond uitmuntend aan schreven. Hij laat een vrouw met acht kin- ren achter. Een zoon is juist naar Holland rtrokken om voor veearts te studeeren. De cr van Rees zou zelf het volgend jaar met dof gegaan zijn. De verslagenheid bij het fltle-corps is zeer groot. Van de politie-ge- uwen hangen de vlaggen halfstok. De ongeregeldheden te Maastricht. to »het Volk" publiceert het Tweede Ka- Mid W. Drop het rapport, dat naar aan- dtog van de ongeregeldheden te Maas- cht door den advocaat-generaal bij het rechtshof te 's-Hertogenbosch is opge- aatot. Zooals men weet, heeft de minister binnenlandsche zaken in October 1929 in antwoord op de vragen van het Tweede Gerild aangaande de relletjes toegezegd, een rapport omtrent het onderzoek ter 'tfie van de Kamer zou worden gelegd, blijkens deze publicatie is de advocaat- ^raal aan het einde van zijn beredeneerd PPort o.m. tot de volgende conclusies ge- werkwilligen en hun gezinnen hebben Mgestaan aan ernstige molestaties, waar- ötet alleen de stakers de schuldigen wa- doch ook hun aanhang, bestaande* in Mfeaak uit het kwaadwillend deel der aastrichtsche bevolking. Op haar rust in °fdzaak de verantwoordelijkheid voor alles gedurende de maanden Juli, Augustus, Ptember en October 1929 te Maastricht is ^gevallen. ®®t politiecorps, waarmede ik het oog heb bet lager politiepersoneel en zijn leiders, de adjunct-inspecteurs Seelen en Boersma, treft geen blaam, behalve voor wat hun op treden betreft, nadat hun in den avond van 16 October 1929 de verwonding van hun collega Houben was bekend geworden, waar onder mee te rekenen is het geval van mis handeling van J. Keulen, waarin de korpo raal van politieeen groot aandeel had. Dat op den avond van 16 October 1929 het eerste schot niet is gelost door een burger, noch dat eenige ernstige aanwijzing bestaat, dat dien avond door een burger is gescho ten. En dat de fatale schoten zijn gelost door de politie zelve en wel door dender militaire politie...., terwijl hij tevens drie leden van den Vlaamschen Touristenbond een bezoek aan Rotterdam brengen. De heenreis wordt per stoomboot gemaakt. Tegen middernacht vertrekt het gezel schap met een extra trein. De Nederïandsche Karakoroemexpeditie. De Nederlandsche Karakoroem-expeditie, onder leiding van dr. Visser, is gistei'en be houden te Srinagar aangekomen. De expe ditie heeft met groote moeilijkheden te kampen gehad wegens de stormen, zware koude en sneeuw. De eerste poging om den Karakoroempas Het zusterschip van de „Baloeran", dat 26 Juli van „de Schelde" te water werd gelaten, kon hier worden gebouwd omdat de sluis ge reed zou zijn vóór de „Dempo" naar buiten moest. Na de officieele ingebruikneming van de nieuwe sluis, zal de „Dempo" cp gemakke lijke wijze naar buiten kunnen worden ge bracht. De Kon. Maatsch. „de Schelde" kan dus mededoen aan den wedloop voor het bouwen van schepen van steeds grooter afmetingen. Dat is een feit vcor onze gemeente van niet te onderschatten beteekenis, omdat onze grootste industrieele onderneming nu niet SINGEL 1 VLISSINGEN WASCHT EN TEGEN O CHIEF WHIP andere personen (Dear, H. Beckers en Scherders) heeft verwond en dat zeer waar schijnlijk de agent.... twee personen (Pool- mans en Buncke) heeft verwond, alsmede dat een persoon (Willens) óf door agent.... óf door agent.... is verwond, alles door te schieten. Dat, behalve aan het optreden van boven genoemd kwaadwillend deel der Maastricht- sche bevolking, aan het slechte beleid van den burgemeester en den commissaris van politie te Maastricht, te weten het zich niet op de hoogte stellen en houden omtrent den toestand, zooals deze zich in het verloop van 21 Juli tot 16 October 1929 heeft ontwikkeld en verergerd, en, voor zoover zij dit wel zou den hebben gedaan, het verzuimen van maatregelen, welke door genoemden toe stand geboden waren, te wijten is geweest, dat de gebeurtenissen te Maastricht zich aldus hebben ontwikkeld en verergerd, dat hetgeen in den avond van 16 October 1929 is gebeurd, kon plaats hebben en zelfs moest plaats vinden, terwijl den commissaris van politie bovendien het verwijt treft, dat hij gedurende deze voor zijn politie-agenten zoo moeilijke tijden dezen zonder behoorlijke leiding heeft laten optreden en handelen, waarbij men de leiding van een zoo jeugdi gen adjunct-inspecteur van politie (Seelen, later Boersma) moeilijk als deugdelijke lei ding kan beschouwen, met gevolg, dat deze politie-agenten terecht de overtuiging kre gen, aan hun lot te zijn overgelaten en op eigen verantwoording te moeten optreden, waarbij tenslotte deze agenten door den overmatig zwaren dienst, hoewel meestal vrijwillig op zich genomen, om hun collega's bil te staand zoo overspannen raakten, dat ernstige gevolgen niet konden uitblijven, des te eerder, waar de commissaris van politie had nagelaten, zijn agenten voldoende be kend te maken met het gebruik der vuurwa pens, waarmede hij ze had uitgerust. Vlaamsch bezoek aan Rotterdam. Onder leiding van het reisbureau De Tou ring Centrale zullen a.s. Zondag een 1000 over te trekken mislukte, wegens het niet op tijd aankomen der levensmiddelen, zoodat de expeditie genoodzaakt was naar China terug te keeren. De tweede maal had de expeditie echter succes, waarbij zij een nog zeer gevaarlijke gletscherstreek in het Westen van Kasjimir bezocht en in kaart wist te brengen. Talrijke gletschers werden in oogenschouw genomen, zoodat het 2-jarig program volkomen is af gewerkt. Ook de Kondimgletscher werd bezocht, waarbij de expeditie de vorming van een nieuw meer constateerde. Zij vreesde dat dit nieuwe overstroomingen in het district zou teweegbrengen, aangezien het water voort durend wies. Wegens de vele hindernissen moest de ex peditie op haar terugtocht een omweg maken van 60 mijl. VLISSINGEN, 16 AUGUSTUS. De opening van de nieuwe sluis. De opening van de nieuwe sluis zal, zooals wij reeds hebben gemeld, Donderdag 4 Sep tember plaats hebben door den minister van waterstaat, den heer mr. P. J. Reymer. Deze gebeurtenis is voor onze gemeente van groot gewicht. Deze nieuwe sluis toch heeft voor de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" al hier, de gelegenheid geopend, de meest mo derne zeeschepen te kunnen bouwen. Zij was tot nog toe aan zulke afmetingen gebonden, dat niet kon worden voldaan aan een op dracht tot het bouwen van het grootere type schepen, dat thans door den Rotterdamschen Lloyd in de vaart wordt gebracht. Het gevolg hiervan was, dat het motorschip „Baloeran", waarvan de bouw aan de Kon Maatsch. „dè Schelde" was opgedragen, hier niet op sta pel kon worden gezet, omdat dit schip reeds lang in de vaart moest zijn, vóór de nieuwe sluis gereed was. meer gehandicapt is ten opzichte van het vraagstuk van den modernen scheepsbouw. Er is zeker alle aanleiding om deze gewich tige gebeurtenis voor onze gemeente niet on opgemerkt te laten voorbijgaan. De vereeniging „Vlissingen Vooruit" heeft dat ook ingezien en daarom heeft zij beslo ten bij de officieele opening van de sluis, welke op Donderdag 4 September in den loop van den morgen zal plaats hebben, er voor te zullen zorgen, dat deze plechtigheid door muziek zal worden opgeluisterd. Verder zal des avonds een concert worden gegeven, terwijl 1 ot verder van de middelen waarover de vereeniging kan beschikken, zal afhangen of nog meerdere feestelijkheden zullen plaats hebben. Wij zullen als het definitieve programma is vastgesteld, daaromtrent nog wel nadere mededeelingen doen. De Vlissingsche Vrijwillige Brandweer. Morgen jubileert de Vlissingsche Vrijwilli ge Brandweer. Dit kranige korps bestaat dan 10 jaren. Er is alle aanleiding voor het korps om dit tweede lustrum niet onopgemerkt voorbij te laten gaan en het ligt dan ook in het voornemen in de volgende maand het 10-jarig bestaan op eenigszins feestelijke wijze te herdenken. Als wij nagaan wat de Vlissingsche Vrij willige Brandweer gedurende dit 10-jarig tijdvak heeft gepresteerd, dan kan geconsta teerd worden dat het korps in alle opzichten bewezen heeft ten volle voor zijn taak bere kend te zijn. Bij eiken brand heeft het wek-systeem uitstekend gewerkt, zoodat de leden van de brandweer als er groot alarm wordt gemaakt, zeer spoedig op het terrein van den brand aanwezig zijn. Dooi de oordeelkundige wijze waarop gewerkt wordt kan het korps dadelijk als zijn hulp wordt ingeroepen, op degelijke wijze den strijd tegen de vlammen aanbinden. Alle branden die gedurende die 10 jaren zijn uit gebroken, bleven dan ook bijna altijd bepaald tot de aangetaste perceelen, hoewel het er meermalen wérkelijk gespannen heeft. Met de motorspuiten konden de hevigste branden met succes worden bestreden en het mate rieel was dan ook voldoende om eiken brand spoedig te kunnen bedwingen. De laatste jaren is evenwel het brand- bluschmaterieel veel geperfectioneerder ge worden en een gemeente die met haar tijd medegaat, dient zich van de modernste brandbluschmiddelen te voorzien. Het is vooral bij branden van groote beteekenis dat men zeer vlug ter plaatse kan zijn en dit wordt tegenwoordig mogelijk gemaakt door de auto-spuiten. Deze verplaatsen zich zeer snel en door een bijzondere bel wordt voor dergelijke spuiten alle verkeer even stop gezet en kunnen deze spuiten zich met den grootsten spoed naar het bedreigde punt begeven. De groote brand te Middelburg op 7 De cember heeft voor de brandweer aldaar dit goed gevolg gehad, dat zij thans over een zeer moderne auto-spuit beschikt. Door vrij willige bijdragen is deze spuit aan de ge meente aangeboden. Wat zou het door onze brandweer worden gewaardeerd als zij eveneens over een auto spuit kon beschikken. Zij heeft daaraan be paald behoefte. Een dergelijke spuit kan niet meer worden gemist, vooral niet in onze uit gebreide gemeente, waar de tegenwoordige spuiten niet zoo snel vervoerd kunnen wor den als noodzakelijk is. Safety first. Dit is bitf de brandweer van zeer bijzondere beteekenis. Het is een opmerkelijk verschijnsel dat bij na overal een zekere schrielheid valt waar te nemen als het uitgaven voor de brandweer betreft. De" groote branden te Amsterdam, Leiden en Middelburg hebben vele gemeen tebesturen wakker geschud en zyn z\j wat toeschietelijker geworden waar het uitgaven voor de brandweer betreft. Ons gemeentebestuur mag ,er met zekeren trots op wijzen dat het brandblusch-materi- aal de laatste jaren veel is verbeterd. Wtf hadden! het eerst een stoomspuit en kregen later twee flinke motorspuiten. Ook het slangenmateriaal voldeed aan goede eischen. Toch is er nog wel wat te wenschen over gelaten. En dan noemen wij een flinke ge makkelijk verplaatsbare brandladder, die by

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1