1000 500 300 25 DONDERDAG 14 AUGUSTUS No.l©© 168e Jaargang I930 IKE STAND c iinaa t. f Al Ut ïllfi li„ fclslnit ÜB-fiO. Vlissingen.Telsl. It. FosliekeningCB28T Verschijn! dagelijks, uitgezonderd op Iondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen ERSTE BLAD ads- en Provincienieuws 10.35 Morgenwy« I. Gamman, sopraan, loor R. Foort. 2.20—2.50 0 Kerkdienst. 4.05 Con- m. R. Ewing, bariton. .35 Kinderuurtje. 6.23 erichten. 6.55 Marktbe- ecital door J. Friskin, 15 Piano-recital en lie- oor M. di Veroli. 8.20 luddaby, zang. A. Sam- luwsberichten. 10.15 Le- shten. 10.40—12.20 Dana- 'elevisie. i", 1725 M. 12.50—2,20 5 Dansmuziek. 7.40 Gra- !oncert, orkest en solis- 7.257.50 Gramo- Orkestconcert. 10.35- ofoonplaten. 5.50—6,50 JO—9.20 Kamermuzies oldene Eva", blijspel in v. Schönthan, en Pr. •na orkestconcert. 1. 12.20—2.20 Orkest, kestconcert, zang. 8.20 .509.50 „Galgeman- cte van R. Schildt. 10.10 11.2012.50 Dansmu- - 5.20 Trio-concert. 6.55 |}5 Concert door strijk- sconcert uit Ostende. 6.10—7.20 Lezingen. 7.20 ten. 10.2012.00 Lezin- ïofoonplaten. 1.152.20 rramofoonplaten. 3.50 .50 Concert. 5.50—8.20 sgedichten", Voordracht kestconcert. Daarna tot ■SKENS. 11LLEN Je Witte, d. C. M. de ;r, z. E. Stolk, gab. x. Tas, geb. de Jonge, d. OUWD :dn. 51 j. en A. J. Hoog- 3EDEN 'an S. C. Fenijn, 73 j. kARTLIJNEN 12 Aug. tf Antw, Aug. te Antw. 12 Aug. te Port Said 10 Aug. van Mombassa lg. v. Rott. n. Kaapstad nevelt" 12 Aug. v. Amst. 11 Aug. van Marseille anden" (thuisr.) 11 Aug. I Aug. van Madras Aug. van Bilbao len" (uitr.) 12 Aug. te 11 Aug. v. Port Said Aug. 11 u. te Rotter- 11 Aug. van Port Said 12 Aug. te Port Said 11 Aug. Kaap Guar- Aug. te Calcutta II Aug. te Vera Cruz r.) 10 Aug. te Lorenzo Aug. van Gibraltar ENDA ermakelijkheden, ingen, enz. - Dagelijks voorstelling. ia. Zondags Matinée rt 6.30, Concert 8.30 Maandag-, Dinsdag- en irée-dansanteWoens- (geen dans) Don- irée dansante (avond- Zaterdagavond Diner- luziek. mina. lederen avond ianvangende half acht. insante van 3—6 uur. Dagelijks matinée van Joncerb van 8—12.30. - mdagavond soirée dan- liddag thé dansante. BURG. Lezing over moderne ,al „Rehoboth", 8 uur. TE VLISSINGEN 5.06 11.15 5.37 11.47 6.13 18.27 Auto's, Fietsen ertuigen. ustus uur 14 8.57 H 15 8.55 16 8.53 LISSINCSCHE COURANT gONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden, •anco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rriden bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels /1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 —5 repels 75 ct, iedere repel meer 15 ct. abonné's in 't bezit eener us, zijn GRATIS verze nd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies 1 van eiken anderen vinger INGESLOTEN BI} HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOINO „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" nummer bestaat uit 2 bïaden VLISSINGEN, 14 AUGUSTUS. Kinderfeest op Koninginnedag. ïaar aanleiding van den aanstaanden verjaardag van H. M. de Koningin, aniseert het bestuur van den Vlissing en Oranjebond een feestelijk samenzijn de schoolgaande kinderen in onze ge- >nte op Maandag 1 September a.s., des rgens van 9 tot 12 uur. 9 tot plm. 10 uur v.m. zal alsdan met ziek een rondgang worden gemaakt door gedeelte der stad, waarna van 10 tot 12 de bekende Wassenaarsche feestarran- ase, mevr. Dora Schramade, met een ge- ieerd programma zal optreden op de ach- plaats van de voormalige kazerne Wil- in. )e gelegenheid tot deelneming aan deze stviering is opengesteld voor alle school- nde Vlissingsche kinderen. Zij moeten daartoe echter vooraf aanmelden en op aanstaanden Zaterdag 16 of Maan- 18 dezer, des namiddags tusschen 2 en 4 in het Distributiegebouw aan de Wil- Iminastraat. Aan ieder kind zal aldaar :üen uitgereikt een kaartje (label), dat gvuldig moet worden bewaard om op den tdag te worden vertoond tot het verkrij- van toegang. (a afloop van de feestviering zal aan ieder i een souvenir worden uitgereikt, te de achterplaats van de Willem III ia op den feestmorgen uitsluitend worden platen kinderen, die aan het feest d.eel- men en leden van den Vlissingschen anjebond, laatstgenoemden met één ge- islid en op vertoon van kwitantie voor vol- 1e contributie over 1930. Morgen-concert „Ons Genoegen". De harmonie „Ons Genoegen", directeur de r Govaarts, geeft Zondag a.s., des morgens ur, een concert in den tuin van de voor- Willem III kazerne. Programma: salm 66 Van'tKruys ist ein Ross' entsprungen", Sponheimer A sabbath song", „ndante, Cleampoul Andante Religioso", arr.C.G. Govaarts 'antasie over Christ. Liederen, arr. C. G. Govaarts Jugendzeit", Graun Alpenglöcken", Nebbling Psalm 68, Van 't Kruys Strandconcerfc. 8 uur geeft „Ons Genoegen" n concert in de tent op den boulevard ertsen. Programma: iVereinthe Fahnen", marsch, Max Gabriel Ouverture „Elekta", Tr. Springer Wiener Burger Walzer", C.M.Ziehrer Fantaisie sur l'Opera „Robert le Diable", G. Meyerbeer Pauze. Ouverture „Lebenslust", C. Latann Sinfonico", PMascagni ".„Ungarischer Tanz no. 5", Brahms uThe song that reached my Heart", J. Jordan "Pantaisie sur les Contes d'Hoffmann, Offenbach Storing electrisch bedrijf. Hedenmorgen omstreeks half negen ont- ond een storing in ons bedrijf, doordat geen Arische stroom werd geleverd en al onze es stil stonden. Deze storing duurde igeveer een half uur. onderzoek is ons gebleken dat de sto- veroorzaakt werd, doordat in de electri- he centrale een stoomzeef verstopt was ge- a^' Tengevolge hiervan was een gedeelte !r stad van stroom verstoken en ook de was gedeeltelijk stroomloos. z°o spoedig mogelijk werden maatregelen noiaen om het defect te herstellen en werd ^rheidshalve een tweede turbine in be- W gesteld en heden in bedrijf gehouden, Qeinde verdere stagnatie te voorkomen. Reizen naar België. t bestuur van de af deeling van het Xn- Jt voor Arbeiders-Ontwikkeling deelt Jhede, dat voor den. tocht naar Brugge, welke a.s. Zondag 17 Augustus plaats vindt ter bezichtiging van den intocht der Ridder sporen van het Gulden Vlies, nog een paar plaatsen vrij zijn. Het vertrek is bepaald per prov. boot van 7.30 uur naar Breskens, waar de tocht verder per autocar naar Brugge wordt voortgezet. De kosten voor deelname bedragen 2.50. Deelnemers kunnen zich bij het bestuur op geven. Vreemdelingenbezoek. Niettegenstaande het weer hedenmorgen allesbehalve aanlokkelijk was om van de Bel gische badplaatsen een uitstapje naar Wal cheren te maken, zijn toch nog ongeveer 2500 passagiers met de provinciale booten meege komen, terwijl 42 auto's werden overgezet. De Koninginnefeesten te Middelburg. Al merkt men het nog niet zoo zeer in het openbaar, alom zijn de voorbereidingen voor de a.s. feesten van 29 Augustus tot 2 Sep tember in vollen gang. Degenen, die hun oogen goed de kost geven, zullen op verschil lende plaatsen in de stad de eerste toebereid selen voor de verlichting waar kunnen nemen en zü, die gisterenavond in de buurt van het Molenwater waren, zullen het eerste uil ken van hen, die de vendels Zwitsers zullen vormen in den historischen optocht en die tot nu toe in de rijschool oefenden, hebben kunnen gadeslaan. Maar ook binnenshuis worden versieringen gereed gemaakt, werkt men hard aan de klee- ren voor de kinderen die Zaterdags en 's Maandags den kinderstoet zullen vormen. Het volijverige bestuur van „Uit het Volk Voor het Volk" werkt bij*wijze van spreken nacht en dag aan verschillende maatregelen en ook van gemeentewege en van politiezijde worden de maatregelen voorbereid, die noo- dig zijn om het feest, voor zoover menschen- krachten dit kunnen bereiken, in alle op zichten te doen slagen. In de komende 14 dagen staat Middelburg zeker steeds meer en meer in het teeken van de op komst zijnde feesten, die van een om vang zullen zijn als men daar in jaren niet heeft gekend. Jammer is het, dat een num mer moet vervallen wegens gebrek aan deel name en wel het bloemencorso, toch is dit o.i. wel te begrijpen als men de groote deelname aan de andere nummers ziet en denkt aan het betrekkelijk beperkt aantal personen, die voor die deelname in aanmerking komen. Oefening met de nieuwe Ford-autospuit te Middelburg. Toen namens het Brandweerfonds 7 XII 1929 een Ford automobielbrandspuit aan de gemeente werd aangeboden, werd direct op gemerkt, dat het zeer gewenscht is, dat het bij de spuit geplaatste personeel goed werd geïnstrueerd over het gebruik van de spuit en gaf de burgemeester aan den brandmees ter volkomen vrijheid zoo dikwijls te oefenen als hem noodig en nuttig voorkwam. De heer Van der Mijle, die als hoofd van deze spuit werd aangewezen, heeft van die toezegging een dankbaar gebruik gemaakt en nadat reeds tweemaal op het Molenwater een z.g. droge oefening was gehouden, klonk gis terenavond het belletje van de spuit door de straten en werd met volle bezetting uitge reden naar de Loskade, waar een paar minu ten na aankomst met twee stralen flink wa ter werd gegeven. Verschillende mondstuk ken werden beproefd, waarna ook nog met de brandladder, die boven op de spuit is be vestigd, geoefend werd. Kingsford Smltli verlaat het gasthuis te Middelburg. De Australische vlieger Kingsford Smith, die de vorige week Maandag in het gasthuis te Middelburg werd opgenomen en-daar een operatie heeft ondergaan, heeft hedenmiddag het gasthuis verlaten. Hij is naar Veere ver trokken, teneinde daar nog eenige dagen rust te nemen ten huize van dr. W. H. van Loon. Abdy-concert. Het Middelburgsch muziekkorps geeft Zon dag a.s., des middags van 12 tot 1 uur een concert in de Abdij te Middelburg. De feesten te Hulst. In verband met den tocht, welke H. M. de Koningin, Z.K.H. de Prins en H.K.H. Prinses Juliana Zaterdag a.s. door Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen zullen maken waarbij het bezoek aan Hulst een der hoogtepunten zal vormen, is het wellicht dienstig om de aanleiding tot de grootsche feestelijkheden in de gemeente Hulst in het kort weer te geven. Op den 17en Januari 1169 was Dirk van den Elzas, graaf van Vlaanderen, in het klooster te Waten gestorven en zijn zoon Philips, die reeds geruimen tiid regent was geweest, volg de hem op. Na een strijd met Engeland te hebben uit gevochten, besteedde de graaf eenige jaren aan het onderzoeken van bestaande instel lingen en het uitvaardigen van nieuwe wetten en keuren, die, naar de verzekering van de kroniekschrijvers uit die dagen, rijpe vruch ten afwierpen voor Vlaanderen. Nadat hij reeds in 1187 Gent allerlei rech ten had toegekend, kreeg Hulst de stadsrech ten in September 1180. Inderdaad behoort Hulst tot de oudste ste den van ons land. Dat voorrecht deelt de oude stad met slechts 12 steden, die vóór de dertiende eeuw stadsrechten kregen, als Arne- muiden, Biervliet, Deventer, Dordrecht, Gro ningen, 's-Hertogenbosch, Maastricht, Nijme gen, Stavoren, Tiel, Utrecht en Zutphen. Het verkrijgen van stadsrecht was van be- teekenis. Stadsrecht, zoo vertelt prof. H. Brugmans, is niet een scherp te omlijnen be grip, maar het algemeene karakter van het begrip sluit zelfstandigheid in, meer of min der, van hooger hand, hetzij dat van den keizer of dat van den onmiddellijken lands heer. Zelfstandigheid in bestuur, rechtspraak, financiën, ook op militair, economisch en sociaal gebied, was het kenmerk van de stad. Die zelfstandigheid was oorspronkelijk ge ring, maar zij groeide spoedig en maakte ten slotte de steden tot kweekplaatsen van auto nomie niet alleen, maar ook van vrijheid en gelijkheid. Waarschijnlijk was het toekennen van stadsrechten aan Hulst een uiting van vreugde van den graaf van Vlaanderen over de groote onderscheidingen, welke hij van de zijde van den koning van Frankrijk mocht ontvangen, voor wien hij als regent optrad. Hij mocht het koninklijke zwaard dragen en werd tevens giaaf van Vermadois. Ofschoon Hulst reeds in 1180 stadsrechten had gekregen, duurde het nog wel tot het be gin van de vijftiende eeuw voor men eraan dacht de stad sterker en in staat van verde diging te maken. Zooals alle steden in die dagen moest Hulst van wallen^ muren, grach ten worden voorzien, maar het duurde wel tot de tweede helft van de 15e eeuw voor Hulst een versterkte plaats kon worden ge noemd. Een begeerde plaats scheen het wel. Vooral in den tachtig jarigen oorlog. Het jaar 1591 was voor den stadhouder Prins Maurits een tijdperk van triomfen. Zutphen werd onverhoeds aangevallen en in genomen. Deventer volgde. En toen beraamde Nlaurits een nieuwen aanslag in Zeeland. Op een goeden dag verscheen hü aan het hoofd van vier duizend man, die in drie hon derd vaartuigen over de Schelde werden ver voerd, in het land van Waes, vermeesterde verscheidene Spaansche schansen en sloeg toen het beleg om Hulst. De verraste bezet ting, die zich door het doorsteken van den diik bij Calloo van spoedigen bijstand versto ken zag, trok, bij verdrag de stad uit, zoodra ze zag, dat het meenens werd, want Maurits begon met de batterij tegen de stad te rich ten. Hulst kwam in ons bezit op den 24sten September 1591. Maar niet al te lang bleven wij in het bezit van de stad. In 1596 moesten wij haar weer afstaan aan den aartshertog Albrecht van Oostenrijk. In den nacht van den lOden Juli 1596 was kolonel La Barlotte, aan het hoofd van 1500 man over het kanaal gekomen, het welk Hulst ten zuiden van Vlaanderen scheidde. Hij nam een daar gelegen schans, die slechts door 30 man was bezet. Graaf George van Solms, wien het opperbevel van Hulst was toevertrouwd, vernam eerst door geweerschoten de aantocht van den vijand. Hij deed daarop dadelijk een uitval, maar werd terugggeslagen. De stad was zeer slecht versterkt. De Zeeuwen meenden met een hoo- gen muur en een gracht te kunnen volstaan. Hier had de zuinigheid de wijsheid bedrogen. Besmettelijke ziekten. In de week van 3 tot en met 9 Augustus zijn in onze provincie voorgekomen 4 geval len van roodvonk te Middelburg, 3 gevallen van diphterie te Grijpskerke en 2 gevallen van poliomyelitis anterior acuta te Zierikzee. Waterstaat. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de pro vincie Zeeland a. tot dijkgraaf van het wa terschap Nieuw-Bommenede, N. A. Deïst, te Zonnemaireb. met ingang van 3 Augustus 1930 tot voorzitter van het bestuur der water- keering van den Calamiteuzen Borsselepol- der, P. Dekker te Borsselec. met ingang van 1 Augustus 1930 tot lid van het dage- lijksch bestuur van het waterschap De Val- kenissegeul, A. P. Woutersen, te Krabben- dijke. De fruitoogst op Zuid-Beveland. Dit fruitseizoen zijn te Goes voor enkele goede variëteiten zomerappelen en peren zoo genaamde elite-veilingen gehouden, op welke veilingen naar streng doorgevoerde sortee- ringseischen het fruit werd aangevoerd en verkocht. De resultaten hiervan mogen als zeer bevredigend worden bestempeld. Zulks \oge blijken uit enkele noteeringen voor de diverse kwaliteiten, welke wij hier laten volgen. Voor den bekenden „oogstappel" (Yellow Transparant) kon ongeveer worden bedon gen Extra 4050 ct. per K.G. A 3440 B 2434 C 1724 ct. Men ziet, dat deze prij zen er zijn mogen. Gedurende den verderen loop van het sei zoen bleef deze goede stemming tot heden gehandhaafd. Zoo liepen Oomskinderenperen tot meer dan 30 cent per K.G., peren Précose de Trevaux, Extra (dat is boven 62 m.M.) tot 57 cent per K.G., appels Early Victoria 2627 cent per K.G. en Perzik roode zomerappel voor extra 36 cent per K.G. Uit een en ander moge blijken, dat de élite-veilingen inderdaad een succes zijn ge worden. Zij hebben er zeker ten zeerste toe bijgedragen, dat na de geweldige tegenvallers van den cogst der verschillende bessensoor- ten, de appelen en peren prijzen te zien geven, die gunstig mogen worden genoemd. KERK- EN SCH00LN1EUWS De Zending in de maand Augustus. Het Zendingsbureau te Oegstgeest meldt onsReeds deelden wij mede, dat de inkom sten in de maand Juli, in tegenstelling met vele andere jaren, buitengewoon hoog zijn geweest. Daardoor is een gdeelte van den in den aanvang van dit jaar ontstanen achter stand inghaald. Dat velen nog het hunne afstonden voor den Zendingsarbeid stemt tot groote dankbaarheid en doet met vertrouwen óe toekomst tegengaan. De maand Augustus is een vacantiemaand bij uitnemendheid. Zulks wordt iederen dag ervaren. Helaas bleven de inkomsten in de nu verschenen dagen van deze maand zéér verre beneden het per dag benoodigde. Zou daar door de oude achterstand nu weer grooter worden De gelegenheid om zulks te voorkomen be staat nog. Allen, die belang in den Zendings arbeid stellen en ertoe mede willen werken dat ook dit jaar het benoodigde bijeenge bracht wordt, worden er vriendelijk en drin gend aan herinnerd, dat „vacantie" bij de Zending niet bestaat. Iedere dag heeft zijn groote zorgen en vraagt om het telkens weer benoodigde. Hulp wordt ook in deze maand gaarne aanvaard. Geref. Kerken. Viertal te Oost- en West- Souburg ds. J. M. Spier te Dussen, ds. A. J. Noordewier te Wetserbroek, ds. J. Krüger te Elburg en ds. H. R. Pel te Suawoude. De Generale Synode der Geref. Kerken. De leden van de Generale Synode der Ger. Kerken, die Maandag te Arnhem aanvangt, zullen op een nader te bepalen dag door het gemeentebestuur van Arnhem officieel ont vangen worden. Het kwam nog niet eerder voor, dat een gemeentebestuur de Generale Synode officieel ontving. Kerk en sport. Het Zwitsersch Christelijk persbureau deelt mede, dat in Zwitserland met alle moeite ge- tiacht wordt om een vriendschappelijke be trekking tot stand te brengen tusschen de kerken en de sportbeweging. In verschillende steden zijn reeds overeenkomsten getroffen, waarbij afgesproken werd dat men op vriend- schappelijken voet zou staan en elkanders belangen zou ontzien. De overeenkomsten hebben de algemeene strekking om den Zon dagmorgen voor de kerken te reserveeren, mits de kerken aan de sportbeweging op den Zondagmiddag geen moeilijkheden in den weg leggen. Examens. Voor het examen Fransch lager onderwijs is te Utrecht geslaagd de heer N. H. van der Welle te Zaamslag en voor de akte Engelsch mej. P. H. M. van Wel te Ter Neuzen. De onderwijzersssalarissen. Na een overzicht van de examen-eischen schrijft „De Bode" van den Bond van Nederl. Onderwijzers in zijn artikelenreeks over de salarissen Resumeerende komen we tot de volgende vaststaande feiten Om onderwijzer te kunnen worden moet men lo. behooren tot de meer dan middel matige leerlingen op de lagere school2o. na de lagere school behalen het einddiploma eener HJ3.S. met driejarigen cursus, of een bewijs van overgang naar de 4e klasse eener 5-jarige H.B.S. of gymnasium 3o. daarna volgen een kweekschool met 3-jarigen cursus. Dit is dus na de lagere school een opleiding van minstens 6 jaren. Dan kan men de onderwijzersacte behalen. De meesten doen er echter één of twee jaar langer over. Daarmede is men er echter nog niet. Wil men, wat de salarieering betreft, als volledig bevoegd beschouwd worden, dan moet men daarna de hoofdacte zien te beha len. Daarvoor is, heel laag geschat, een nauwgezette studie van minstens 3 jaar noo dig. De meesten doen er langer over. Dat wordt dus een onafgebroken studie van negen jaren na de lagere school, als men ge lukkig is. Voor de hoofdacte slaagt echter steeds maar een heel klein percent, velen ha len ze nooit, en gemiddeld duurt die studie dan ook zeker 4 jaren. We kunnen dan ook rekenen, dat de meeste onderwijzers, als ze de hoofdacte halen, een nauwgezette, onafgebroken studie van 10, 11 k 12 jaren, na het verlaten der lagere school achter den rug hebben. De (salaris-)eisch der onderwijzers in 1920, het advies der centrale commissie, destijds aan de regeering* zij waren volledig gefun deerd, èn door de studie noodig voor het ambt, èn door den arbeid dien dit ambt ver- eischt, èn door de beteekenis die dit ambt voor de maatschappij heeft. Uit de oude doos. Uit een uittreksel van een contract gemaakt tusschen de regeering en raad van Middel burg en Hendrik van Hubergen, rector van de school te Middelburg, krijgt men een kijk je op de economische positie van den onder wijzer hier te lande in de 16e eeuw. aldus wordt aan de „N.R.Ct." gemeld. Het contract werd te Brussel opgemaakt in 1569, toen Middelburg nog niet was overgegaan tot de reformatie. Bedoeld contract werd opgemaakt te Brus sel tusschen genoemden Van Hubergen be treffende zekere voorwaarden en accoorden hem tot Middelburg tot presentie van den bisschop van Middelburg voorgehouden bij de Gedeputeerden van Middelburg en wel de schepen In Rosenburgh en den Pensionaris Sagerus. Hij zou genieten tweehonderd Rijnsguldens 's jaars, te betalen om het halfjaar, of om de drie maanden. Voorts zal hij hebben voor ver voer VaA zijn goederen en gezin van Leuven naar Middelburg 100 Rijnsguldens. Idem zal hij genieten het huis met gevolg, waarin zijn voorganger heeft gewoond en waarvan de reparatie op stadskosten zal geschieden. Ver der vrijdom van accijns van al zijn bier, dat hij binnen zijn huis zal behoeven. Idem zal de stad hem vrij houden van alle lasten van waken, knechten en soldaten te logeeren bovendien zal hij gemeten de profijten bin nen de kerken van de Abdij, zooals de voor gangers genoten eveneens van alle proces- siën en begravingen. Ook zal hij van elk schoolkind genieten voor zijn arbeid van te leeren aan dezen Latijn en anders daartoe zii bekwaam zullen wezen een gulden per jaar voor de emolumenten zal hij gebonden wezen te zijner laste een ondermeester om de kinderen te leeren en te institueeren daartoe zij bekwaam zullen zijn en met welken on dermeester hij zal moeten houden alle heilige avonden en heilige dagen naar oude costume, de kinders te leiden naar de kerk van West Monster, te ordineeren en de processiën te helpen decoreeren naar ouder costume en dan nog verplicht 12 arme kinderen Latijn en simpelen zang om niet te leeren. RECHTSZAKEN De moordzaakLans. Er is nog steeds geen datum bepaald, waar op in hooger beroep voor het gerechtshof te 's-Gravenhage zal dienen de strafzaak tegen den ex-procuratiehouder G. J. van O., be schuldigd van den geruchtmakenden moord op zijn patroon, den heer P. C. Lans aan den Oostzeedijk te Rotterdam. Het nog niet vaststellen van een datum vindt zijn oorzaak in het feit, dat de waar nemend procureur-generaal bij het Hof, mr. J. A. de Visser, sinds eenigen tijd ongesteld is en waarschijnlijk niet voor begin Septem ber zy'n werkzaamheden zal kunnen hervat ten. Dit is thans reeds de tweede maal, dat er in de behandeling van deze zaak voor het Haagsche Hof stagnatie komt. De eerste maal geschiedde dit doordat de procureur-generaal, welke aanvankelijk het O. M. zou waarnemen, in het Paleis van Justitie zijn enkel brak en moest worden vervangen door mr. J. A. de Visser, die ook in eerste instantie als verte genwoordiger van het O. M. was opgetreden. Intusschen blijft de verdachte maar steeds in voorarrest en het laat zich aanzien, dat al eer de behandeling in hooger beroep teneinde is, dit voorarrest bijkans twee jaar zal hebben geduurd. In tot oordeelen bevoegde kringen wordt het in de huidige omstandigheden althans vrijwel uitgesloten geacht, dat behandeling nog voor de tweede helft van October zal kunnen plaats hebben. Een dienstweigeraar. Een dienstplichtige uit Zwaagwesteinde, ingedeeld bij de huzaren te Deventer, wilde daar van den opperwachtmeester zijn werk-

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1