Klissingsche Courant tweede blad DE WEG TOT HET HART LKOERSEN OP REIS NAAR HET ZUIDEN ipij v. Stoomvaart FEUILLETON GEMENGD NIEUWS te Batavia van Rott. erlanden" (thuisr.) 8 Auj ;r.) p. 9 Aug. Perim sr.) 8 Aug. te Suez 8 Aug. van Colombo lisr.) 8 Aug. te Belawan nden" (uitr.) 9 Aug. Batavia van Rott. den, 11 Agustus 1930, ficleel) lue-koersen. en Vel'koopen. 8ys2.48% Londsa Berlijn 59.25—59.30; 4.76 Parijs 9.74—9.7!, .nkpapier. 2.48'/2 Ponden 12.07, 59.20—59.35 Belgiscbj 34.90 Pransche Prang gevraagd en- of Bovenhuis, minstens 4 kamers ej irieven letters D. T, liss. Courant". eet gevraagd een flinke HENSTBODE. STROO, Noordstr. huur 3e Etage prit, f 21.— per maand, letters F. B., bureau irant". bileerd Landhuisje iev. 1 Kamer, 2 Sla Keuken. ragen G. PIETERS, at 90. BOEKEN ne gevraagd, 3e 1 )prit 28. gevraagd een goede 1KBARE VIOOL, letters D. U., bureau irant". ;isje zag zich gaarne ris Hulp in de Huis- itern. letters D. X., bureau irant". van de van Maandag 11 Augustus 1930. No 187 aangeboden een MOTORRIJWIEL goed in orde. Spot-W s: Garage VANDESJ ssingen. EDENWONING week. Te bevragem leboog 6a. SCHE HERDER u, 15 maanden, nog niet Adres: Koudekerksctia isingen. je zoekt TE VRIENDIN. a 18 jaar Brieven lelt au „Vliss. Courant". ïame aangeboden •tkundige Boeken, ijdinghal „Vliss. Cri." VENWONING oenewoud 11, f 25. Brieven letters F. A., ss. Courant". VENWONING aat 15 te huur. Adrest DIENSTBODE an te melden 's Badhuisstraat 46 bov, spoedig mogelijk go- ERS-HALFWAS :n de 16 jaar. Geen tdres: A. VAN DEN Jacobstraat 12. ET MEISJE ir opleiding in den Dagmeisje, Zondags CH. L. DERT, Nieu- 1-35. liddelburg-Rotterdani ngelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS, EREN EN VEE, v.Midd. v.m.uur ustus 12 3 14 5 6 8 tien te Dekomenr V. Transport- en ïrven Q. VOS. Telefoon EENHOORN, Telet. »55- )OSTFRHOUT, Telet. 282. )is. BUfTENliEK. Tel. 10» v. Rott. vm.uur 9 Overwegingen naar aanleiding van een sportfeest. Verplichte arbeids dienst. Ontwapening en vrede. (Van onzen reizenden correspondent.) Sofia, 27 Juli. Dezer dagen had te Sofia plaats de groote bijeenkomst der Bulgaarsche „Joenaks", sportverenigingen, die men in de andere Slavische landen vrij algemeen „Sokols" (Valken) noemt. De naam „Joenak" dateert uit den tijd van den Bulgaarschen vrijheids oorlog. De eerste strijders voor de vrijheid droegen den bijnaam van „Joenak" en de sportvereenigingen hebben dien naam over genomen, wat op zichzelf teekenend is. Bul garije gevoelt zich na den tweeden Balkan oorlog en den wereldoorlog, waarin het streed aan de zijde van Duitschland, Oostenrijk en Turkije, achteruit gezet, onderdrukt. Het ver drag van Neuilly, dat den vrede herstelde tusschen Bulgarije en de geallieerden,' ont nam niet alleen aan Bulgarije belangrijk ge bied (o.a. zijn uitweg naar de Egeïsche Zee, welk kustgebied Griekenland verwierf), maar legde Bulgarije ook aanzienlijke beperking zijner bewapening op, om van andere bepa lingen nog te zwijgen. De gewapende macht van Bulgarije, leger, gendarmerie en grens wachten tezamen, mag niet sterker zijn dan 32000 man en de soldaten, vrijwilligers, moe ten twaalf jaar dienen, opdat niet, door het steeds ontslaan en aannemen van nieuwe soldaten, krachtige reserves worden gevormd. Op den duur komt er van zulk een bepaling betreffende den duur van den dienst niet veel terecht, zoo min in Bulgarije als in Duitsch land. De bijeenkomst van de „Joenaks", de Bul- gaarsche sportvereenigingen, te Sofia had volkomen het karakter van een groot natio naal feest. De belangrijkste dag was een Zon dag, maar ook de Zaterdag ervoor was tot een algemeenen feestdag verklaard. Alle winkels, alle kantoren, ook de regeeringsbureaux, wa ren twee dagen gesloten, aoch reeds vóór den Zaterdag begon de intocht der „Joenaks" uit het geheele land in de Bulgaarsche hoofdstad. Ook sportvereenigingen van meisjes en vrou wen waren er en zoowel mannen als vrou wen marcheerden op militaire wijze keurig in het gelid, in onberispelijke orde. De meesje rereenigingen hadden een eigen .muziekkorps (er waren zeer goede onder), zoodat dagen lang de stad vol was van muziek. Twee vreemde landen waren met groepen gymnas ten vertegenwoordigd, het in den grooten in ternationalen strijd volkomen neutrale Zwit- land en Tsjecho-Slawakije, een land, dat door een bondgenootschap (de Kleine Entente) verbonden is met de twee in Bulgarije meest gehate landen, Zuid-Slavië en Roemenië. Dan was er ook nog een talrijke groep Rus sische gymnasten, doch dat waren allen Rus sische emigranten en afstammelingen daar van en deze groep voerde met zich de oude Russische vlag wit, blauw, rood. Vele Bulgaarsche Joenaks droegen nationale kleeding, die ook hier, al naar de streek, verschilt. Het kleurlgst waren natuurlijk de vrouwengroepen, enkele met kunstvol gebor duurde rokken, andere met harembroeken, zooals ook de Zigeunervrouwen hier dragen. Deze dracht van een aantal Bulgaarsche vrouwen is natuurlijk een uitvloeisel van de langdurige Turksche overheersching. Ook in de mannenkleeding vindt men in vele stre ken de sporen van dien invloed, o.a. de wijde Turksch-Arabische korte broek en de breede, geplooide gordel, di vele malen om het lichaam is gewikkeld. Een geleerde, die zich zou interesseeren voor „de kleederdrachten op den Balkan in verband met de verschillende Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. 44) ..Wat bedoel je Tony sprak bruusk. Om zoo vlak bij haar te moeten staan, naar dat schattige kuiltje in haar wangen te moeten kijken, naar den zonnegloed in haar haren en haar zilveren lach te moeten aanhooren, ket was meer dan hij verdragen kon. „Wat bedoel je herhaalde hij toen Hilary niet direct antwoord gaf, maar over de heide uit keek, zoodat hy haar zuiver-gevormd profiel 2ien kon en den glimlach in haar mond hoeken. ».Ik bedoel", zei ze langzaam, terwijl ze zich üaar hem toewendde en haar oogen op zyn Sezicht gevestigd hield, „dat voor zoover ik weet de eigenaar heelemeal geen oude heer het is een excentriek jong meisje tenminste als ik den naam excentriek ver dien 1" »Jy 1" Een paar seconden was het Tony fttet mogelijk om iets anders te zeggen. „Je Wit me toch zeker niet vertellen dat dit huis Jouw eigendom i6 ging hij na een pauze voort. ..Dat wilde ik je juist wèl vertellen." Hilary hiel haar oogen nog steeds strak op zijn ge- zicht gericht. „Dat was de reden waarom ik 3® vandaag hier wilde hebben." vreemde invloeden", zou hier werl$ voor zijn geheele leven vinden. Indrukwekkend was de groep „Joenaks" uit het kolenbekken van Pernik, eenige honder den mijnwerkers, groote, stevige kerels met een uitstekend muziekkorps. Allen droegen lange, melkwitte, wollige kielen met erop in het zwart geborduurd een houweel en een hamer, op het hoofd hooge, zwarte, puntige pelsmutsen. Er defileerden echter ook groepen, die een vrijwel militaire uniform droegen. Met half- hooge laarzen maakten ze door de stad een parade-pas, die de oude Pruisische garde niet had kunnen verbeteren. Met een zeer wreed, doch gedurende den wereldoorlog veel ge bruikt woord, zou men hebben kunnen be weren, dat het prachtig „menschenmateriaal" was. Volgens het vredesverdrag, mogen deze gymnasten niet met geweren worden ge oefend, doch velen, vooral die uit het gebergte en van het platteland, weten toch wel goed met een geweer om te gaan. In Bulgarije vindt men namelijk nog beren, vele wolven en vossen en geen vredesverdrag, ook niet dat van Neuilly, kan b.v. den boeren verbieden zichzelf en hun levend bezit met schietwapens te verdedigen. En de weinigen, die niet kunnen schieten In hoeveel tijd maakt men van jonge, krachtige mannen, die begrip hebben van bewegingen in massa en wien discipline in het bloed ligt, goede infanteristen Het is een kwestie van weken, hoogstens van zeer weinige maanden. Naast het vrijwilligersleger, dat door den diensttijd der manschappen, den dril, het volkskarakter, als een elite-korps kan wor den beschouwd, bezit Bulgarije een ander „leger", een leger van „arbeiders", waarin elk Bulgaar tusschen twintig en veertig jaar ge dwongen kan worden maanden te dienen. Militairen zijn van dezen „verplichten ar beidsdienst" vrijgesteld. Het doel van dezen „verplichten arbeids dienst" is „de productieve krachten van het land te organiseeren en sociaal te benutten, teneinde de voortbrenging te verhoogen en werken van openbaar nut tot stand te bren gen, bij de burgers de toewijding voor de publieke zaak en den lust tot lichamelijken arbeid të ontwikkelen en op deze wijze het economisch en moreel peil te verhoogen." De mannen van dit „arbeidsleger", die gehuisvest en gevoed worden en slechts een zeer gering zakgeld ontvangen, hebben in vier jaar aan gelegd en bestraat ruim 1600 K.M. nieuwe wegen, tachtig bruggen gebouwd, spoorwegen nieuw aangelegd, verbeterd of verwijd en ruim 450 K.M. nieuwe perrons gebouwd bij de stations, om van andere werken te zwijgen. Het door de oorlogen (le en 2e Balkanoorlog en wereldoorlog) en door de verplichtingen tegenover de vroegere vijanden verarmde Bulgarije had zonder dit arbeidsleger niet in zoo'n korten tijd zoovele nieuwe belangrijke werken tot stand kunnen brengen. Het arbeidsleger wordt evenwel niet ge oefend in den wapenhandelhet vredesver drag van Neuilly verbiedt dit, doch de man nen, die een van die der soldaten afwijkende uniform dragen, leeren zich in massa be wegen en gewennen zich aan discipline. In hoeveel tijd kan men ook van deze „ver plichte arbeiders" bruikbare soldaten maken. Vetè maanden zijn hiervoor niet noodig. De Duitsche generaal von Seeckt, oud- commandant van de Duitsche rijksweer, heeft nog kort geleden uiteen gezet geen groote beteekenis meer te hechten aan groote leger massa's, die bijna het geheele volk omvatten. Een klein, maar voorbeeldig geoefend en uit stekend bewapend leger, voorzien van de mo dernste strijdmiddelen zou te verkiezen zijn. Over een klein, voorbeeldig geoefend leger beschikt Bulgarije en daarachter bevindt zich een groote, snel te organiseeren reserve massa. Ik wijs hierop niet om Bulgarije te beschul digen van krijgsplannen, doch 'om de waar heid in het licht te stellen, dat mvn een ge zond, krachtig volk niet kan ontwapenen. Immers, men kan het niet berooven van zijn moreele kracht, welke steeds een uitweg uit moeilijkheden zal vinden. Napoleon zeide „de uitslag in den strijd hangt, voor drie vierde van moreele factoren, voor slechts één vierde van materieele factoren af." Bulgarije denkt nog steeds aan zijn onder drukte zonen in Macedonië en in de Do- „Waarom Je mij vandaag oicr wilde heo- ten I" Tony staarde haar aan en hy besefte opeens dat deze zelfbewuste Hilary met haar ondeugend lachje en de dansende, twinkelen de vonkjes in de oogen niet heelemaal de zelfde Hilary was, van wie hij een paar we ken geleden was weggegaan. „Zie je, ik heb meneer Brent, mijn advo caat, gevraagd om je te schrijven," vervolgde ze met een kalmte, die haar toehoorder ademloos naar haar deed kijken. „Ik wilde je graag spreken en ik wist dat je absoluut zou weigeren om te komen als ik Je zelf schreef en..,." „En daarom verzon je die leugen over dat schilderij viel Tony haar scherp in de rede„dat was zeker om meer indruk te maken „O neen, volstrekt niet." Hilary schudde het hoofd en lachte zacht. „Ik wil dat schil derij werkelijk hebben en ik wilde graag dat jy het schildert. Het moet in mijn boudoir op het landgoed komen te hangen, zoodat ik altijd aan die heerlijke heide herinnerd word, die ik zoo lief gekregen heb en.... en.... en nog veel meer dingen", eindigde ze fluis terend. „Ik ben bang dat Je voor deze opdracht een anderen schilder zult moeten zoeken." Tony sprak zoo hooghartig en stug als hij maar kon. „Ik kan je hierin tot mijn spijt niet van dienst zijn, het zal je ongetwijfeld geen moeite kosten om iemand anders te vinden, die het graag zal doen. Meer hoeven we, ge loof ik er niet over te zeggen." En hij keerde zich om om weg te gaan. „Er moet Integendeel nog een heeleboel broeds ja, aan zijn verloren uitweg naar de Egeïsche Zee. Het gevoelt zich bedrukt en zoo lang een volk zich ontrecht gevoelt, zal het steeds de middelen vinden zich recht te verschaffen. Zelf indien een algemeene ont wapening was doorgevoerd, zou hieraan niets veranderen. Met minder of geen voorberei ding zou men toch (vermoedelijk nog vreese- lijker) oorlog voeren. Het streven naar vrede alleen door ontwapening is een goed gemeend dilettantisme (dilettantisme is steeds goed gemeend), ontwapening door vrede, dat :s door werkelijken vrede, dus recht, is de eenige mogelijkheid. Maarook het doorvoeren van recht vereischt moed, g^en vriend of vijand ont- zienden mosd. Vindt men dezen moed bij de organisatie, die het eerst is geroepen het recht toe te passen, of tenminste uit te spreken, bij den Volkenbond J. K. BREDERODE. Nieuw leven in Artis. Het Kon. Zoöl. Genootschap „Natura Artis Magistra" te Amsterdam, heeft weer een paar mooie aanwinsten voor zijn levende have te boeken, sinds een statig paar sabel-antilopen en een paar blauwe waterbokken (beiden uit het Zambezi-gebied afkomstig) behouden in de antilopenstallen kwamen. Wondermooie diervormen, door de Transvaalsche Boeren, zonder veel égards voor de schoonheid dezer dieren, maar niet zonder oog voor het ka rakteristieke, eenvoudigweg „zwartwitpens" „Kringgat" genoemd. Behalve de verschillen de nieuwe aanwinsten en geschenken der laatste weken, trekken vooral ook de vele jonge dieren de aandacht, want als altijd mag Artis zich ook dezen zomer in tal van ge boorten verheugen. De Amerikaansche bisons, de Nellorezebu's, de Aristoteles-, Java-, Dam- en Axisherten, de Sardinische Mouflons en de Barbarijsche Tedals of „Mouflons a man- chettes" verzorgen er hun dartele kalfjes, hertkalfjes en lammeren, wier speelsche sprongen en sierlijk en oolijk gedrag alleen al een gang naar Artis waard zijn. In het apen- huis een jonge Makako en een Lampong- aapje bij de kleine zoogdieren drie jonge Civetkatjes. Zeer voordeelig zien de groote roofdieren er thans uit, genietend van hun ruime nieuwe verblijven in de open luchtop hun mooie vachten ligt een gloed van gezondheid en hun beweeglijkheid laat niet te wenschen. De leeu wen op het terras gaan nu en dan ook eens ter jacht, want in de vroege ochtenduren hebben ze al eenige malen jonge reigers ge vangen en verslonden, die zich op hun terrein waagden om aan den oever van den water lelievijver voor het leeii wen terras op de groo te goudwinden te jagen, die zich daar vooral 's morgens en 's avonds aan de oppervlakte vertoonen. De drie Bëngaalsche konings tijgers in hun geweldige buitenkooi en de fiere jachtluipaarden, door de vereeniging „Artisfonds" geschonken, gevoelen zich hier thans thuis. fEen gevecht met twee landloopers. Vrijdag vervoegden zich bij een landbouwer onder Veldhuizen te Eede twee landloopers. Zij hadden vermoede lijk een flinke hoeveelheid alcoholhoudende dranken verwerkt, getuige niet alleen hun eenigszins waggelenden gang en het spreken van wartaal, maar ook de brutale wijze waarop zij den goedigen boer verzochten om in den hooiberg op des landbouwers erf ie mogen overnachten, Het goedige boertje stond trouwens o.i. heel verstandig hun dit nachtverblijf toe. Zaterdagmorgen echter, toen beiden weer bij hun verstand waren voor zoover tenminste verstand aanwezig was bleken zij over een nog grootere dosis bru taliteit te beschikken dan in hun half of drie kwart benevelden toestand. Zij eischten nl. van den boer dat hij hun van spek zou voorzien. De boer, die zijn lekkere spek niet gaarne aan zulke opdringers prijsgaf, wei gerde. Hierop wilde het edele tweetal hem te lijf. De boer, niet mis, liet zich thans niet van den goeden, maar van den kwaden kant. zien, liep fluks naar de deel, greep zijn ge- gezegd worden", antwoordde Hilary zacht „toe Tony, wil je nog alsjeblieft een oogen blikje blijven tot ik gezegd heb wat ik op het hart heb Ze legde haar hand even op zijn arm en die aanraking gaf hem bijna een gewaarwor ding van physieke pijn. „Het is nutteloos om dit gesprek nog lan ger voort te zettenik heb dit niet gezocht", stamelde hij. „Maar i k wel", viel het meisje hem in de rede en weer gaven die ondeugende oogen hem de overtuiging dat er een nieuwe en dubbel aantrekkelijke Hilary voor hem stond. „Je hoeft dat schilderij heelemaal niet te naken als je er geen zin in hebt, maar ik vind wel dat je naar me moet luisteren, want ik ben het heele eind hierheen gekomen om met je te praten." Hij wilde haar niet aankyken hij was er zich volkomen bewust van dat hy niet in die oolijke oogen kon kijken, zonder van zyn ijzige hoogte te moeten afdalen. Hy stond kaarsrecht en keek langs Hilary heen naar den wijden koepelhemel en de heide. „Tony", fluisterde ze en hij moest zichzelf bekennen dat haar stem nog nooit zoo lief geklonken had, „Tony, ik ben vandaag hier gekomen om je de zuivere waarheid te ver tellen." „De zuivere waarheid „Ja. Ik heb geen natuur om er om heen te draaien. Ik wou Je zeggen dat ik het niet kan aanzien dat ons leven bedorven wordt omdat wij niet kunnen uitpraten." „O n s levenTony wendde zijn oogen nu van den hemel af en liet dezen rus- weer en stoof daarmede op de landloopers af. Maar o schrik, daar weten de deugnieten ge zamenlijk het boertje zijn geweer afhandig te maken. Dat was de klap op den vuurpijl van den boer. Deze grijpt een hooigavel en laat een der landloopers zoodanig kennis maken daarmede, dat deze een gat in zijn hoofd heeft van jawelste. Beiden poetsten toen op de hun spoedigst mogelijke wijze de plaat en deden hun naam la iloopers eer aan. De rust was op de boerenhofstede terug- keerd. De politie werd echter van het ge beurde in kennis gesteld, zoodat behalve het gat tn het hoofd van den onverlaat, dit muisje voor beiden nog wel een staartje zal hebben. Ongelukken. Een 9-jarige jongen te Egmond aan Zee viel van een wagen. Het kind raakte bekneld tusschen den wagen en het achterwiel en bekwam ernstige kneuzingen in den rug. Toen een 10-jarig meisje stond te kijken voor een schoenwinkel te 's-Gravenhage, bemerkte een voorbijgaan de juffrouw, dat de kleeren van het kind in brand stonden. In plaats dat de kleine af wachtte dat zij geholpen zou worden, zette zij het op het loopen, waardoor zij vrij ernstige brandwonden bekwam en in het ziekenhuis aan den Zuidwal moest worden opgenomen. Hoe de kleeren van het kind vlam hadden gevat, i,s niet met zekerheid te zeggen. Waar schijnlijk is een pijp, sigaar of sigaret vau een voorbijganger de schuldige. Een 42- jarige havenarbeider heeft aan boord van een in de Maashaven te Rotterdam liggend stoom schip, doordat de voorloop van een laad boom brak, een blok op het hoofd gekregen, tengevolge waarvan hij een hersenschudding en een hoofdwonde kreeg. Op den Haar lemmerweg te Amsterdam is de band van een motorrijwiel gesprongen. De berijder werd er afgeslingerd en moest met een schedelbreuk naar het Wilhelminagasthuis vervoerd wor den. Zijn toestand is redelijk wel. Zijn vrouw, die op de duo zat, kwam er goed af. Een meisje werd op den Heerenweg onder Noord- wijk door een passeerenden auto overreden. Het meisje is aan de bekomen verwondingen overleden. Zaterdagmorgen omstreeks ze ven uur had op de Voorstraat te Noordwijk een ernstige aanrijding plaats. Een uit de richting Katwijk komende autobus met bol- lenpelsters, reed in groote vaart tegen een van de tegenovergestelde richting komenden, zwaar beladen, vrachtauto. De autobus werd zwaar beschadigd. Twee der inzittende meis jes bekwamen ernstige verwondingen, terwijl verscheidene anderen lichtere kwetsuren be kwamen. Een 10-jarige jongen viel bij het viaduct in de Vaillantlaan te 's-Gravenhage van een wagen en bekwam een hersenschud ding. Gisterenavond heeft op den Utrecht- schen weg hoek Pieterbergseheweg te Ooster beek een ernstige aanrijding plaats gehad tusschen een motorrijder uit Arnhem, die met een duo-passagier uit de richting Wage- ningen kwam en den heer T. uit Arnhem, die met een luxe auto, waarin nog een Hol- landsche en een Engelsche dame waren ge zeten, den Utrechtschen weg wilde over steken. Blijkbaar heeft de automobilist den motorrijder niet opgemerkt. Na de botsing reed de auto met kracht door een hek tegen een boem. De moto: rijder en de duo-passagier werden tegen den grond gesmakt en liepen verwondingen op, terwijl de motorrijder zijn enkel brak. De duo-passagier had eenige ont vellingen, de heer T. kwam er ongedeerd af. De dames in den auto klaagden over pijn. Gisterennacht botsten op den Heerenweg te Groningen 2 auto's tegen elkaar, met het noodlottig gevolg, dat een 70-jarige man uit Paterswokle uit den wagen werd geslingerd en den halswervel brak. Hij is in hoogst ern- stigen toestand naar het Academisch Zieken huis gebracht. Gisterenavond is op den Amersfoortsehen straatweg tegenover de Jo- hannesstichting een militair door een auto aangereden, HU Is in deerniswekkenden toe stand naar het vliegkamp Soesterberg ver voerd, waar de geneesheer een ernstige her senschudding constateerde. Een man te Geldermalsen werd gisterenavond nabij zijn woning aan den Meterschen tol aangereden door een auto. De man, die den rijksstraat weg wilde passeeren, had het oog op een auto die van de Metersche markt naderde, waardoor hij geen aandacht schonk aan 2 auto's, die uit de richting Zaltbommel kwa- ten op het bovenste gedeelte van haar ha ren zelfs nu wilde hij haar nog niet aan zien. „Maar wat heeft jouw leven te maken met het mijne.... Dat is niet meer zoo, sinds...." x „Sinds je van my weggeloopen bent, bedoel je." Ze kwam dichter naar hem toe en legde haar hand weer op zijn arm. „Je wilde toen niet naar me luisteren, Tonyje was zoo boos. Maar het is de zuivere waarheid dat ik niet langer zonder je kan leven, Ik ben hier gekomen om je dat te zeggen.... dat alleen." De laatste woorden sprak ze aarzelend haar hand bleef op zyn arm rusten, haar oogen keken in de zijne. Hij ontweek haar blik en keek weer over haar heen naar buiten. „Er is niets veranderd", sprak hU lang zaam. „De omstandigheden zijn nog net zoo als toen. ik verkeerde in de meening dat je arm was en mijn gelijke in stand. Je hebt my in dien waan gelaten, toen het niet meer waar was." „Het was zoo vreeselyk moeilyk om je di rect de waarheid te vertellenvooral toen ik merkte dat het voor jou zoo'n geweldig verschil maakte. Maar wil je me niet ver geven „Het is niet moeilijk om vergevendsgezind te zijn tegen iemand van wien men veel houdt." De woorden van John Redburn kwamen hem weer in de gedachten en Hilary's hand op zijn arm bracht hem in verwarring. Hij ken niet helder en samenhangend denken, zijn vermogen om logisch te redeneeren scheen heelemaal verdwenen. Haar verge- Muggebeten pypOL en Huictjeuk J rVrewi- men. De chauffeur van een dier auto's kon, ondanks krachtig remmen, den man niet meer ontwijken, zoodat hij werd aangereden. Hij brak beide beenen op zeer gevaarlijke wijze en is ter verpleeging naar het zieken huis te Tiel vervoerd. Hedenmorgen is de heer J. H. ten B. op de Bornschestraat te Almelo met zijn auto tegen een turf wagen gebotst, welke bestuurd werd door zekeren R. L. uit Almelo. De man die naast het voertuig liep, geraakte tusschen den auto en den wa gen bekneld. Met totaal verbrijzelde beenen werd hij opgenomen en in zorgwekkenden toestand naar een ziekenhuis vervoerd. De turfwagen werd geheel vernield, terwyl ook de auto zwaar beschadigd werd. De automo bilist werd door glasscherven licht gewond, Bij het baden in zee zijn gisteren te Scheve- ningen twee jongemannen van 21 en 17 jaar verdronken. De lijken zyn even later aange spoeld. Hote1diefsta 1 te Scheve- n i n g e n. Een trouwe logeergast op Sche- veningen, mevr. K. uit Rotterdam, is Vrij dagmiddag op Scheveningen bestolen voor 3 a 4000 gulden aan juweelen en sieraden, aldus het „Vad.". Mevr. K. had al haar sieraden en wat reis geld in een klein koffertje geborgen. Dat kof fertje stond bovenop twee andere koffers op haar kamer. Slechts één slot was gesloten, mevr. K. maakt een rustkuur en ligt dus den geheelen dag op een divan. Alleen voor de maaltijden verlaat zij haar kamer. Ook Vrijdagmiddag tegen één uur had zij haar kamer verlaten om te gaan lunchen. Toen zij omstreeks half twee terugkwam, ont dekte zij, dat een slot van het koffertje met sieraden was opengescheurd. De sieraden wa ren verdwenen. De dief had een gouden tasch in étui en 300 gulden in een brief omslag over het hoofd gezien. De politie is in de zaak gemoeid. Mevr, K. had de kamerdeur afgesloten. Men schijnt niet te hebben kunnen uitmaken of de dief van binnen of van buiten uit in de kamer is binnengedrongen. Ook het aantal nagelaten sporen schijnt gering en van weinig waarde te zijn.. De juweelen zijn verzekerd. De verzeke ringsmaatschappij looft een belooning uit voor hem of haar, die aanwijzingen weet te geven. Een badplaats blijft een gewild operatie terrein voor internationale dieven. Scheve ningen komt er in vergelijking met het buitenland nog goed af. De groote hotels hier staan voortdurend onder bewaking en ook de recherche wijdt 's zomers extra aandacht aan de badplaats. Een raadselachtige mis daad. Zaterdag vonden arbeiders te Viry-Chatillon in de buurt van Parijs voor het hotel Bellevue een met bloed bevlekten auto staan en vonden tot hun ontzetting in den auto zelf 2 lijken, nl. dat van den bezitter van het hotel, en dat van zijn vriend, den eigenaar van een hotel te Parijs. De politie, die terstond gewaarschuwd werd, stelde vast, dat beiden gedood waren door een schot in het hoofd, dat uit een jachtgeweer gelost moest zijn. Dit geweer werd ook in den auto gevonden. De bloedsporen nagaande, kwam de politie tot de overtuiging, dat de schoten gelost moe ten zijn uit een tuin in de buurt van het hotel, waar zich ook konijnenhokken bevon den. Hoe de bestuurder, ondanks zyn zware verwonding, er in geslaagd is, den auto nog tot het hotel te sturen, is onbegrijpelijk, zoo dat de vraag zich voordoet, of de auto door een derden persoon tot aan het hotel is ge bracht. De overledenen stonden als groote jacht liefhebbers beken<- en het was bekend, dat zij, om aan hun jachtlust te kunnen voldoen, zich ook wel op verboden terrein begaven. Men vraagt zich daarom af, of dit wellicht ook thans het geval is geweest en of daarbij de schoten gelost zijn. De politie is y'verig in de weer, om het raadselachtige geval op te helderen, ven Natuurlijk kon hy haar vergeven Zyn liefde was even groot als de hare.. Maar zijn trots Hij hal altijd gezworen dat hij geen vrouw zou trouwen, die rijker was dan hij zelf, En Hilary.... „Het is geen kwestie van vergiffenis". Zijn stem scheen van heel uit de verte te komen en klonk vreemd en heesch. „Alleen van...." .Alleen van trots. O, Tony Ik kan je niet uit mijn leven laten gaan ter wille van dien ellendigen trots. Wil je dat schilderij voor mU maken en.... dan nog eens over de rest na denken Tony's oogen keken niet meer naar buiten, maar in de hare, diep in de hare. En toen hij dat deed.,., viel zyn trots in stukken. Zijn armen legden zich om haar heen, hy trok haar wild tegen zich aan en die eigen aardige heeschheid was nog in zijn stem, toen hij antwoordde „Het was jouw liefde tegen mijn trots....; en jouw liefde heeft overwonnen." „Ik geloof toch dat ik my gebukt heb om te overwinnen", mompelde Hilary afwezig. „Dat zal ik tante Alice toch moeten beken nen." „Liefde heeft de deur ontsloten", zei Tony zacht. „Liefde maakt grendels en sloten open „Liefde opent alle deuren en effent den weg naar het hart, al verschanst het hart zich achter hooge, sterke muren", viel Hilary hem droomerig by. EINDE.

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 5