BOLS NOOTJES t SPORT LAND- EN TUINBOUW BUITENLAND Woensdag zullen te Rotterdam aankomen vijf flotieljevaartuigen van de Fransche ma rine. De vaartuigen hebben 136 adelborsten en 33 aspirant-machinisten aan boord. De vaartuigen nemen ligplaats aan de Parkkade en blijven tot 17 Augustus te Rotterdam. In den afgeloopen nacht heeft wederom een psychopaat te Leiden, de 21-jarige H. S. uit Enschedé, vermoedelijk in nachtgewaad, kans gezien te ontsnappen. Hij is hedenmor gen te Noordwyk aangehouden. Het gezin van den heer W. de Vries te Groningen werd verblijd met de geboorte van een drieling, nl. 1 jongen en 2 meisjes. De 53-jarige Hollander Maars Geesteranus, afkomstig uit Den Haag, is bij het baden in het Lago Molveno in de provincie Trento verdronken. Op 25 Augustus hoopt Maike Gruneveld te Mantgum (Fr.) haar 102en jaardag te her denken. In Frankrijk komt geen werkloosheid voor. Op 2 Augustus stonden als werkloos inge schreven 817 personen, nl. 622 mannen en 195 vrouwen. Uit Grenoble wordt gemeld dat bij de Tour der Dauphine de Fransche motorrenner Ed- doure bij het passeeren van een ander motor rijtuig kwam te vallen en zoodanige verwon dingen opliep dat hij korten tijd later over leed. Bij een botsing tusschen 2 groote autobus sen op het kruispunt van Vijf wegen onder York zijn 2 vrouwen gedood en 3 andere ge wond. In Polen is een militair vliegtuig van 500 meter gevallen. De beide vliegers waren on middellijk dood. Het getal der telefoontoestellen heeft te Chicago het millicen bereikt. Er komt op elke D.3 inwoners een aansluiting voor. In Amster dam is de verhouding 1 toestel op 19 inwo ners. penen is gedaan. De heer Stofkoper heeft verschillende malen voordrachten voor de ge- mobiliseerden gehouden. Dit kruis is onlangs uitgereikt aan verschillende vooraanstaande personen. De Middelburgsche kennis. Het is Zaterdag, den laatsten dag der Mid delburgsche kermis, des middags en in het begin van den avond niet overdruk geweest, maar hoe later het werd hoe drukker, en on der de honderden die zich toen in de inrich tingen begaven, op de Markt en in de straten rondliepen of de café's vulden, waren vooral ook vele Vlissingers, maar ook verschillende andere plaatsen leverden hun contingent. Het blijft zoowel voor de exploitanten en de caféhouders als voor een groot deel van het publiek, vroeg, dat men te 12 uur de kermis en te half één de café's moet sluiten, doch dit ging ook nu weer langs geleidelijken weg, zoodat het half één was voor de kermis en tegen één uur voordat de café's op de Markt en de omgeving gesloten waren. De kermis had een zeer kalm verloop, ongeregeldheden kwamen niet voor en slechts één persoon werd in de kermisweek wegens dronkenschap in arrest gesteld. Zoowel de heer Louis de Vries met zijn ge zelschap in den Schouwburg als de heer Fa veur met het zijne in het Schuttershof, trok ken veel belangstelling. Een film in brand geraakt. Tijdens de tweede voorstelling in de Elec- trobioscoop op de Markt te Middelburg ge raakte Zaterdagavond een film in brand, waardoor een paniek je ontstond en de aan wezigen op de vlucht gingen, o.a. door den nooduitgang, leidende naar de Vlasmarkt. Daar was de deur gesloten en de vluchtenden verschaften zich met geweld een uitgang. Het vuur in de cabine was spoedig gebluscht en verder gevaar voorkomen. De meeste bezoe kers keerden op hun plaatsen terug, zoodat de voorstelling kon worden voortgezet. Een doodelijk ongeval. Gisterenmiddag omstreeks één uur heeft zich in het Ondiep te Utrecht een tragisch ongeluk afgespeeld, dat aan een 25-jarigen jongeman, genaamd E. het leven kostte, aldus meldt het „Utr. Dagblad". De jongeman, die uit Middelburg afkomstig was, logeerde juist bij zijn moeder. Met zijn 5-jarig broertje maakte hij gisterenmiddag een wandeling aan het'Ondiep, toen ter hoogte van de Vijgenboomstraat het broertje plotseling de straat wilde oversteken. Tegelij kertijd naderde vanuit de laan van Chartroi- se een gemeentelijke autobus. Teneinde zijn broertje voor overrijding te hoeden liep E. eerstgenoemden achterna. Het» noodlot wilde, dat de jongeman zijn broertje wist te redden, maar dientengevolge zelf on der den autó kwam. Het rechtervoorwiel ging hem over den buik. In zorgwekkenden toe stand \yerd het slachtoffer per auto van den G. G. D. naar de rijksklinieken vervoerd, waar het kort na aankomst overleed. Volgens ooggetuigen treft den bestuurder van de autobus geen schuld. Deze wist zijn auto zelfs nog op 2 meter afstand tot stilstand te bren gen. Fietsen gestolen. Een jong paartje, dat in den omtrek van Zaamslag een fietstochtje had gemaakt, ging in de dorpsstraat te Axel een winkel binnen, om nog eenige inkoopen te doen. Hun fietsen lieten ze voor het winkelraam staan. Groot was hun verbazing, toen ze buiten komende, bemerkten, dat de rijwielen verdwenen wa ren, meldt „de Courant". Van het geval werd aangifte gedaan bij de politie. Spoedig bleek, dat kort na het verdwijnen der fietsen een tweetal verdacht uitziende personen in snelle vaart het dorp had verlaten, en in de richting van de grens reed. Vermoedelijk waren dit de daders deze personen hadden reeds den ge- heelen dag in de omgeving rondgeloopen, naar hun handelingen te oordeelen, met min der goede bedoelingen. RITTHEM. Begunstigd door prachtig weer werd Za terdag in de lommerrijke dorpsstraat de jaarlijksche ringrijderij gehouden. Er werd door ruim een 20-tal deelnemers met veel animo gereden. Een talrijk publiek, ook uit het aangrenzende Souburg, woonde het oude volksfeest bij. De eerste tien prijswinners waren le prijs L. Koole met 30 ringen, 2e pr. D. Polderman met 25 ringen, 3e pr. J. D. Koppejan met 20 ringen, 4e pr. P. de Pagter met 19 ringen, 5e pr. Joh. de Visser met 18 ringen, 6e pr. H. Barentsen met 18 ringen, 7e pr. A. Barentsen met 18 ringen, 8e pr. A. Ma rijs Jr. met 16 ringen, 9e pr Jn. de Pagter met 16 ringen, 10e pr. J. J. Schout met 15 ringen. Bij gelijk aantal ringen is om den voorrang geloot. De prijs voor de meeste volgsteken werd behaald door P. de Pagter. De pollepel werd gewonnen door D. Polder man. BRESKENS. De heer J. J. Wallien is benoemd tot ge neesheer bü de arbeidsinspectie te Ginneken. Zijn practijk wordt overgenomen door dr. J. N. C. Broodman, thans te Westkapelle ge vestigd. Hierdoor zal een vacature ontstaan voor lid van de Prov. Staten voor de christ-histori- sche partij. Opvolger van den heer Wallien is de heer W. J. Talsma te IJzendijke. Door het vertrek van den heer Wallien zal te Breskens een vacature als wethouder en lid van den gemeenteraad ontstaan. Registratie en domeinen. De inspecteur der registratie en domeinen J. Wolfswinkel is verplaatst van de inspectie der directe baltsingen te Amsterdam naar de inspectie der registratie en domeinen te Goes. KERK- EN SCHOOLNÏEUWS Ger. Kerken. Bedankt voor het beroep naar Ierseke door ds. P. M. Veldhuijzen te Paesens. Christ. Geref. Kerk. Bedankt voor het be roep naar Vlissingen door cand. N. Brands- ma te Arnhem. Op het tweetal te Zutphen komt voor ds. J B. G. Croes te Gouda, vroeger alhier. Prof. Wisse en het Sterkamp. In „de Wekker", Christelijk-Gereformeerd orgaan, schrijft prof. G. Wisse, hoogleeraar aan de Theologische school der Christ. Geref. Kerk, een fel artikel naar aanleiding van het feit, dat er op Zondag 3 Augustus jl. extra- treinen zijn ingelegd ten behoeve van de be zoekers van het Sterkamp te Ommen. „Extra-treinen op Zondag", aldus de Apel- doornsche hoogleeraar, zijn altijd schand vlekken. Maar ditmaal gansch bijzonder. Op 3 Augustus was er in Ommen iets te doen. Daar vergaderde het Sterkamp, ontstaan uit de orde van de ster, een heidensche vereeni- ging, een tak van de theosofie. Die orde is een vereeniging van bijgeloovig geworden ongeloovigen, die meenen, dat de wereld 'n Wereldleeraar zal ontvangen, een soort val- schen Messias hij is er alhij heet Krish- namurti. Hij verbeeldt zich dat in hem (schandelijk om te zeggen) Christus ander maal in het vleesch is verschenen. Al wat hij dienaangaande aan zijn bijgeloovige aanhan gers (duizenden) reeds heeft verkondigd, is opgewarmde eeuwenoude boeddhistische en pantheïstische bespiegeling. Een door en door godslasterlijk gedoe derhalve. Met het oog op een en ander is er nu in Nederland een extra- trein op dien Zondag ingelegd. Is het niet walgelijk? In het Christelijk Nederland, on der goedkeuring van een zich min of meer voor Christelijk uitgevende regeering worden op den dag des Heeren extra-treinen inge legd om ons volk, de zonen der martelaren, in de gelegenheid te stellen voor een koopje te gaan naar een samenkomst van modern heidendomom daar een valschen Messias tc gaan beluisteren. In plaats dat de regee ring zulke heidendom-propaganda verbiedt (dat was meer redelijk dan wat nu geschiedt) zal er nu een extra-trein loopen om den le venden waarachtigen Christus der Schriften openlijk te hoonen. Ik vind althans zulk ge doe daar te Ommen in zijn diepste wezen er ger dan een openlijke zondenpret eener we- reldsche goddelooze vermakelijkheid. Wij pro testeeren in den naam van den levenden God en zijn Christus tegen deze schandelijke, God onteerende, Christus verwerpende en ook on ze historie en Christennaam bevlekkende on gerechtigheid in Nederland. Onze Christen mannen in de Kamers zullen hun stem wel verheffen, vermoed ik. En het zal ons be nieuwen met welke politieke smoesjes dit weer goed gepraat moet worden. O land, land, land, och dat ge hoordet des Heeren Woord". Leger des Heils. Generaal Higgins, de leider van het Leger des Heils, heeft teg?n 10 November a.s. den hoogen raad van het Leger des Heils bijeen geroepen. De bedoeling is eenige belangrijke punten van organisatorischen aard te bespreken en het oordeel van den raad te vernemen over plannen, die bestaan voor de ontwikkeling en de propaganda van het Leger. Ook wil de generaal van den raad vernemen, hoe zijn hoofd-officieren denken over de politieke lijn, die hij volgt. Toen in Januari 1929 de hooge raad bijeen kwam werd geconstateerd, dat een van de ge volgen van de vervanging van generaal Booth zou zijn een algeheele democratiseering van de organisatie van het Leger. Dadelijk na zijn optreden heeft dan ook generaal Higgins een commissie van onderzoek belast met het on derzoeken van de veranderingen, die in de organisatie zouden moeten worden aange bracht. Deze commissie is al eenige maanden aan het werk geweest, maar heeft nog geen voorstellen kunnen formuleeren en de ledeu hebben verklaard, daarmede ook in November nog niet gereed te kunnen zijn. Examens. Te 's-Gravenhage slaagden Zaterdag voor het diploma van coupeuse de dames T. Claas- sen, H. Paulen, B. Wattel, C. Bostelaar, A. Lampert en E. de Jong, leerlingen van de zusterschool te Middelburg. Voor het examen Fransche handelscorres pondentie, afgenomen door de Vereeniging van Leeraren in de Handelscorrespondentie, is geslaagd mej. H. Mouton te Goes, leerlinge van den heer M. F. van Hijfte, alhier. MARINE EN LEGER De luitenant ter zee 3e klasse der marine reserve J. J. Buhre, van Hr. Ms. mijnlegger „Medusa" te Vlissingen, is overgeplaatst op het wachtschip te Willemsoord. De reserve le luitenant J. J. K. Dominicus, van het regiment infanterie, komt 11 de zer te Bergen op Zoom voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen. Bij ministerieele beschikking is bepaald, dat de dienstplichtigen, ingedeeld bij de 2e ploeg niet-voorecefenden der lichting 1930 (inlijving l—10 October) van het 14e reg. in fanterie, worden bestemd voor het garnizoen Bergen op Zoom en dadelijk na inlijving daarheen worden gezonden. De regimentscommandant plaatst deze dienstplichtigen, na opkomst in werkelijken dienst voor eerste oefening, bij de compag nieën van het regiment (te Bergen op Zoom o*.' Middelburg), waarvoor hij hen, in verband met hun genoten opleiding en aanleg en in verband met de belangen van den dienst, het meest geschikt acht. De kazernes als modeï-opïeidings-instituten. Voor de vereeniging van beroeps-officieren heeft kolonel Van den Akker een inleiding gehouden over den militairen diensttijd, in het licht van den modernen tijd bekeken. Hij zeide daarbij o.m. „De millioenen, die de staat zich elk jaar getroost om 20.000 jongemannen, d.i. pijn. twee-zevende deel van de jaarlijks ingeschre venen, te vormen; tot oorlcgssoldaat, kunnen en moeten meer rendement opbrengen voor vredes-doeleinden. Het leger moet zijn een volksschool, waarin een deel der jongeling schap een zekeren tijd moet verblijven en waar naast algemeens lichamelijke ont wikkeling en militaire vaardigheid zeer veel zorg moet worden besteed aan de moreele opvoeding. Onze kazernes moeten worden model-opleidings-instituten voor de Neder- landsche jeugd het woord „kazerne" moet zoo spoedig mogelijk verdwijnen voor menig een zit daar nog onbewust iets van bij uit den tijd van de plaatsvervangers, toen een heel ander element onze kazernes bevolkte." Scherp moet steeds naar voren komen, dat de opleiding van de dienstplichtigen dienst baar gemaakt moet worden aan verbetering van de volksopvoeding en aan de verhooging van de volkskracht. Dit beginsel moet als een roode draad loo pen door den geheelen duur van de opleiding. We kunnen en we moeten meer profiteeren van de uitnemende gelegenheid, dat we elk jaar 20.000 jongelieden van alle rangen en standen gedurende korteren of langeren tijd onder de wapenen krijgen, ik zou liever willen zeggen, in onze opleidings-instituten krijgen. Ten aanzien van de besteding der avond uren zei spr. Het is niet noodig, dat elke avond in le digheid wordt doorgebracht. Jongelui van den leeftijd van 19, 20 en 21 jaar moeten leeren werken. Ledigheid is des duivels oorkussen en dit geldt dubbel voor jonge menschen, die in een groote stad zonder eenig toezicht worden los gelaten. Daarom zoo min mogelijk de oplei dingsinstituten in of bij groote steden. De avond moet worden besteed aan onder houd van wapenen, kleeding en uitrusting, leeren van reglementen en voorschriften, zangles, sport, theorieën, geestelijke verzor ging, eigen studie, enz. en nu en dan mili taire oefeningen. Deze avonduren moeten tevens worden be nut voor het houden van voordrachten over onderwerpen van algemeenen aard, vader- landsche geschiedenis, onze koloniën, enz., en moeten zoo mogelijk worden afgewisseld door vertooning van lichtbeelden en films. Zwemmen. Onder ideale weersomstandigheden werd de Zaterdagmorgen aangevangen zwemwedstrijd in de middaguren voortgezet. In grooten ge tale was het publiek opgekomen om van het waterfestijn der Vlissingsche Zwemclub ge tuige te zijn. De deelname was grootruim 80 zwemsters en zwemmers uit Vlissingen en Middelburg hadden zich laten inschrijven. De vereenigingen uit Souburg, Hansweert, Goes en Terneuzen, die wel uitgenoodigd waren, waren niet vertegenwoordigd. Er werd menigmaal een spannende kamp te zien ge geven, zoodat de toeschouwers zich niet ver veelden. Alles had een vlot verloop als ge heel slaagde de wedstrijd uitmuntend, zoodat dc Vlissingsche Zwemclub hier weer een mooi stuk sportief werk mee verrichtte. Een der prominente figuren in de beweging, de heer Prins, die ook voorbereidend het leeuwendeel van het werk verzette, verdient in dit ver band bij zonderen lof. Wij laten nu de verschillende nummers, die verzwommen werden, de revue passeeren De resultaten warén 25 M. schoolslag (jongens tot 13 jaar) le prijs A. Vermeulen in 29.9 sec.2e prijs M. Willemse in 36 sec. 25 M. schoolslag meisjes (14 tot 16 jaar) le pr. J. Siegers in 44 2/5 sec. 25 M. schoolslag jongens (tot 13 jaar) le prijs P. Baars in 31 1/5 sec.2e pr. J. van Hiele in 33 1/5 sec. 100 M. schoolslag heeren om den wisselbe ker, aangeboden door dr. Staverman, voorzit ter Reddingsbrigade le pr. I. van Bel in 1 min. 42 sec.2e prijs A. Verburght in 1 min. 43 2/5 sec. 50 M. vrije slag meisjes (tot 13 jaar) le pr. H. van der Made in 54 sec. 50 M. vrije slag jongens le pr. W. Ver meulen in 41 9/10 sec.2e pr. M. de Waard in 1 min. 2 4/5 sec. 50 M. vrije slag meisjes (1416 jaar) le pr. J. van der Made in 47 sec.2e pr. G. Reitsma in 48 sec. 50 M. jongens vrije slag 50 M. (1416 jaar) le pr. A. Kramer in 39 1/5 sec. 50 M. rugslag dames le pr. J. van den Bogaerd in 57 sec.2e pr. G. Reitsma in 58 3/5 sec. 50 M. rugslag heeren le pr. A P. Jonge- pier in 47 1/5 sec.2e pr. Heeman (marine) in 48 1/5 sec. 600 M. vrije rugslag dames en heeren le. pr' C. Merck (Middelburg) in 11 min. 43 sec.; 2o pr. J. Geervliet (Middelburg) in 11 min 59 1/5 sec.3e pr. H. van der Eist (marine) ir. 12 min. 27 9/10 sec. 4e pr. Schroevers (marine) in 13 min. 5 3/5 sec. 4 X 50 M. wisselslag estafette heeren le. pr. Ploeg der heeren Geervliet, Jongepier, Fastenau en Merck (van Luctor et Emergo, Middelburg). Tijd 2 min. 47 3/5 sec.; 2e pr. Ploeg der Zeemacht Vlissingen in 3 min. 11 2/5 sec. Voor de dames-estafette bestond geen deel name. 50 M. wisselslag dames le pr. M. van den Heuvel in 52 2/5 sec.2e pr. J. van de Plasse in 55 4/5 sec. Sprietloopen meisjes le pr. C. van den Heuvel2e pr. M. van den Heuvel. Sprietloopen jongensle pr. J. van de Velde. De houdster van den wisselkrans en 100 M. schoolslag voor dames kon dhor een arm- blessure haar kans niet verdedigen. Door be stuur en jury, in overleg en met goedvinden der deelneemsters op dit nummer, werd be sloten wel de beschikbare prijzen te verzwem- men, doch niet den krans, om de houdster, die reeds twee jaar bezitster van den krans is, het volgend jaar in de gelegenheid te stellen het bezit te verdedigen. Des avonds vond de prijsuitdeeling plaats. Bij ontstentenis van den voorzitter en den vice-voorzitter der vereeniging, leidde de se cretaris, de heer Prins, de vergadering. Hij constateerde met vreugde dat de wedstrijden van dit jaar uitstekend geslaagd konden hee- ten. De leider bracht nog dank aan de ma rine, aan den rijkswaterstaat, aan de jury en tijdopnemers, aan den zwemmeester en den starter. Een gezellig bal besloot den avond. Zwemmen over de Schelde. Het komt ons gewenscht voor nog eens de aandacht te vestigen van goed geoefende zwemsters en zwemmers op den op 23 Augus tus te houden wedstrijd over de Schelde van Breskens naar Vlissingen. Reeds zijn ver schillende deelnemenden ingeschreven, maar het bestuur der Vlissingsche zwemclub zou een grooter deelname, als tot nog toe, zeer op prijs stellen. Het is voor lange afstandszwem mers zeker een mooie gelegenheid hare of hunne krachten te toonen en mede te dingen naar den beschikbaar gestelden wisselbeker. Athletiek. Zaterdag 6 September wacht den bewonderaars van de athletiek en wel in het bijzonder van hardloopen weer iets bijzonders, en wel een door de V. A. C. „Marathon", met toestemming van de K. N. A. U. uitgeschreven 4 maal 1800 M. estafetteloop op den boulevard alhier, voor deelname waarvan vereenigingen zich kunnen aanmelden bij den heer G. H. ter Meulen, in het filiaal der firma A. Hillen. LUCHTVAART Van Dijk bij Kingsford Smith. Gisterenmiddag kwam met den mailtrein alhier aan de Nederlandsche oceaanvlieger Evert van Dijk, die een bezoek aan zijn Australischen metgezel Kingsford Smith in het gasthuis te Middelburg kwam brengen. Verwelkomd door den heer en mevrouw dr. Van Loon, begaf de heer Van Dijk zich met zijn gastvrouw en gastheer naar hun woning te Veere voor het gebruik van de lunch. Des middags reed men naar het gasthuis, waar de heer Kingsford Smith zijn beterschap tegemoet gaat. Gisteren mocht hij een uurtje opzitten en heden, Maandag, zou hy mogen loopen, om dan vermoedelijk Donderdag of Vrijdag het ziekenhuis te verlaten en zich naar Veere te begeven om ten huize van dr. Van Loon door rust verder op krachten te komen, voor hij per boot naar Australië te rug keert. Nadat de heer Van Dijk zich eenigen tijd met den herstellende had onderhouden, na men de beide vrienden van de aviatiek har telijk afscheid van elkaar, waarna de heer Van Dijk met zijn gastvrouw en gastheer een tocht rond Walcheren maakte en het gezel schap te Domburg de thee gebruikte. Het ELKEN DAG ÉÉN GLAA5JE Alle Bols-artikelen verkrijgbaar bij J Firma Waterlander 0e Stoppelanj Kuiperspoort Middelburg! einddoel was Vlissingen, waar vandaan; Dijk weder per mailtrein Zeeland verliet. De heer Kingsford Smith ontving van# jeugdig Middelburger een gedicht en i woordde op deze vriendelijke attentie meu volgende „Thank you very much. KingsiJ Smith, Southern Cross." De heer Van Dijk heeft Walcheren om» te zeggen incognito bezocht en daardoor fe voldaan worden aan zijn wensch, na i huldigingen der laatste weken als rustig b®] ger eenigen tijd te kunnen bekomen doorstane vermoeienissen. De regen en de landbouwgewassen. Terwijl de regenmaker alle mogelijke mc te doet om nog meer hemelwater over uit te storten, ondervinden de landboui groote schade van den overvloedigen r^f van den laatsten tijd. De oogsttijd woró| voortdurend onderbroken, waardoor de der werkzaamheden groote vertraging onds vindt. In Noord-Holland hebben de erwt» veel geleden van den neerslag, terwijl dit was er toch al zeer ongunstig voorstond. o] de aardappelen staan er slecht voor. Op velden zijn de knollen zelfs door ziekte aai] getast. Granen als gerst, haver en tarwe zijnvi het meer end eel sterk gaan legeren, waarde de korrels veelal te klein blijven en het stoj zijn mooie blanke kleur heeft verloren, dat dit als voorstroo weinig waarde heeft. Bovendien is er veel hooi geteeld de veehouders, zoodat de vraag naar stroo, verleden jaar zeer groot was tengevolge va een tekort aan hooi, dit jaar wel heel bs| scheiden afmetingen zal aannemen. De kwjj liteit van de korrels laat ook veel te wensche over. Door het vele natte weer zijn d< „doorschieten", waardoor zij waardeloos wot] den voor den handel. Zij, die de laatste jara met het telen van gerst voor de bierbrouwj rijen behoorlijke resultaten wisten te berelta zullen ook dit jaar wel mis zijn met dsj teelt. Hetvochtgehalte der gerstkorrels e| wel boven de maximum toelaatbare greraa uitgaan, zoodat de afneming door de bier] brouweryen van gerst zich zeker wel toten kele perceelen zal beperken. Niettegenstaana deze kwaliteitsvermindering vereischt hij oogsten groote kosten, want waar anders q giaanmaaier-zelfbinder werkt ?iet koppels menschen aan het werk om het plat] geslagen koren te zichten, waardoor de oil kosten per H.A. aanmerkelijk worden ver] hoogd. Spinazie en radijs hebben veel van hu] qualiteit verloren. Oliegewassen, als koolzaai karwij en blauwmaanzaad verliezen niet zoi direct hun qualiteit door te veel neerslag Toch boeten ook deze zaken veel van frischheid en kleur in als de oogsttijd nis] normaal verloopt, terwijl het zaadverlies beteekenis wordt. De resultaten van deze ak kerbouwproducten zijn ook beneden de nor male verwachtingen. AANBESTEDINGEN De rijkswaterstaat heeft het verrichten van baggerwerk in de Sardijngeul onder Vlissii gen onderhandsch opgedragen aan de A. Volker Lzn. te Sliedrecht en de N.V. Hol landsche Aannemersmaatschappy te Haag 170.000 M3. voor 50.000. EEN REDE VAN DEN DUITSCHEN RIJKSKANSELIER. In de groote zaal van het raadhuis Hagen hield gisterenmorgen rijkskanselier Bruning een rede voor het districtscongres van de Centrumpartij in Westfalen over dea politieken toestand van Duitschland. Brunin? betoogde, dat de val van het kabinet Mulle-' de schuld was van de sociaal-democraten zeil. Het kan de mannen, die thans het kabinet vormen, niets schelen of zij den bijval van het volk hebben. Onder uiterst moeilijke omstan digheden moeten 'j trachten de fouten, dl< in het afgeloopen jaar gemaakt zijn, te her stellen. Bij de huidige verkiezingen stelt het voor, alsof de regeering de -grondwet niet wenscht na te leven. De sociaal-democrat^ moeten niet vergeten, dat hun pers nog ver leden jaar over het instellen eener sociaal democratische dictatuur heeft geschreven. Dj sociaal-democratie heeft toen overwogen, o» zij met behulp van artikel 48 zou kunnen r geeren. De agitatie der sociaal-democraten tegen de toepassing van artikel 48 wordt in hun eigen leidendkringen niet ernstig êe' nomen. De Pruisische regeering onder leiding van den sociaal-democratischen ministe'-'-Pre' sident Braun moet de begrooting er met be* hulp van paragraaf 55 doorslepen, die zich in niets onderscheidt van artikel 48 der Rti^' grondwet. Met de wijze waarop de laatste RÜ^8? zijn taak heeft opgevat, kan een volk nl- tevreden zijn. Men miste den moed, om 1 juister tijd de noodige jn plaats daarvan gingl banken en maakte menl groote bankiers. De rijkB plicht den landbouw te| „aar werkverschaffing r1 streven naar verlaging de bijdragen voor de u0ogd, om deze te s; laande maatregel, ma| verklaarde Bruning. bierbelasting v. il rien del delen verschaffen, om vol komenden winter de notj kunnen treffen. De dekkingsprogram gelde| keer. Het rijkskabinet een bedrag van 135 milll Wanneer de gemeenten I politiek blijven voortzettl van de rijksregeering 1 jdie maatregelen, die hebben slechts ten doell rijksfinanciën en daarml misch leven. Het gaat c~ ig en het behoud cratie. DE POLITIEKE ENGELJ Zal wanneer het EngJ 18 October weer bij een» leiders vergaderen is d| „Sunday Dispatch" van i zal Ramsay MacDona| der labour-partij zijn Zal Baldwin nog de lef vatieven De liberalen wrijven jaren van benauwing, dal blik geen aanval op Lloyl ten. Wat de beide anderj er nooit een tijd gewe aan zooveel critiek bloo| dagen. Wanneer men de vraad van beide partijen zou] dan zou zich zeker een tegen de leiders uitsprek| De moeilijkheden, die 1 vaste politieke richtsnoe voor de parlementsleden kens opnieuw stuikelblok vrienden betreuren het, in gebreke blijft aan he tieele kwesties leiding te Het beste excuus, dat isdat Baldwin wat lui leelijk gebrek in den lei Als een tijdelijk midde algemeene ontevredenhe stellen, hebben de conse i gewoonte in, hun jaarlykf gehouden. Bij de socialisten is nl hankelijk, dan dat menf iou kunnen onderdrukkel partij-conferentie wc jerwacht een motie var MacDonald. De motie za kant der onafhank| uitgaan. Of MacDonald 1 stroom van ontevredenhj ven oproeien, staat te bel Een van de eischen, dij worden is de verwijderinl den post van kanselier vl Niets opmerkelijker, der sympathie, waarin vankelijk mocht verheugl houden aan de beginselen aan den eenen kant, zijn| bare steunmaatregelen groeiende werkloosheid, 1 der partij verbitterd en van zijn partij zijn den tien nog van harte toege Een der klachten tegei Wj de parlementszitting dat hij teveel elders is. iele gegrond. Tenslotte is er natuurll len der regeering, waar I n te treffen tot be| loosheid. Als opvolger van MaJ meest Arthur Henderson| HET PROGRAM STAATSP Op eenige vragen aai houding der Duitsche voorzitter van de Rijkst steld had, antwoordde d vraag, of de Duitsche voorwaardelijk aan de G houdt, met een volmond De tweede vraag, of de ren der republiek, zwaï alle aanvallen zal verdc Koch ook bevestigend. Evenzoo de derde vri 6ociale bescherming c economisch zwakken teg< Verdrukking der werkgev haven. De vierde vraag, of d( komen voor de republic Staat en gemeente kan nis miskend worden. De het standpunt, dat elke Staat en gemeente, krai voor de grondwet moet ming en bevordering dei- Grondwet staande amb bepaald worden door h.1 Voor hun lidmaatschap Op de vijfde vraag a Ve staatsparty het anti Vig staat tegenover de bestrijdt. EEN BRITSCHE ON! Eerst thans zijn bij: Veeld over de Britsehe X I, welke in 1921 op 1924 voltooid was. Deze vnim 1.000.000 gek kracht naar elk deel v

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 2