500 300 25 AUGUSTUS EERSTE BLAD IKE STAND No.183! 68e «Jaargang .1930 TE VlISSINGEN WOENSDAG ilpn: firma F. IJ8 DE HEIDE Ir. Bilslml 58-66. Vlissingen. leis!. 10. PislieMni (B287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Het Bombardement van Vlissingen en het Stedelijk Museum. Stads- en Provincienieuws inks is het voor hen een atiemiddel. Zoo hebben igs een ^ericht uitgezon- it een schip, waarop de ark zich bevond, in nood Ltie-booten op onderzoek nden de dranksmokke- :n hun waren lossen. SUCCESSEN OP DE TEGOLF. in geslaagd in een vlieg, dres een telefonisch ge- de „Majestic", een schip Line", dat de Engelsche •binding had plaats door stations te Buenos Aires .d werd het gesprek door oorgegeven aan het En. -ugby en vandaar door efonie 'an de .Majestic", ELBURG. o u w d 21 j. en G. van Bijste- i, 26 j. en K. van Schel- L L E N J. E. M. van Halst— LEDEN: j., geh. met P. Cijvat. h. met M. Maas. ELANDE. aand Juli 1930. L L E N isse, z. S. Meijers, geb. geb. van den Broeke, d, URTLIJNEN Aug. te Sydney 1 Aug. v.1 Why alia Aug. van Oran Aug. te Genua 2 Aug. Kaap del Armi Aug. van Oporto 2 Aug. van Port Said Lug. van Colombo uisr.) 2 Aug. van Genua Aug. Ouessant p. 4 Aug. Ouessant ug. van Marseille 4 Aug. te New-York van Aug. van Yokohama Aug. van Port Said te Rott. van New-York Aug. van Port Said 3 Aug. te Beira 1 Aug. v. Kaapstad 4 Aug. van Sabang 2 Aug. v. Southampton te Rott. van Batavia p. 3 Aug. Ouessant j. 4 Aug. Point de Galle itavia van Rott. BERICHT .•stand 764.3 te Janmayen jrstand 742.7 te Skudes- den avond van 6 Augus- lijk wellicht toenemende Westelijke wind. Zwaar- e opklaring. Waarschijn- nig verandering in tem- ENDA vermakelijkheden, ringen, enz. Öageiyks voorstelling. inia. Zondags Matinée jert 6.30. Concert 8.30 Maandag-, Dinsdag- en oirée-dansante Woens- ?rt (geen dans) Don- oirée dansante (avond- Zaterdagavond Diner- smuziek. elmina. lederen avond aanvangende half acht. iansante van 3—6 uur - Dagelijks matinée van Concert van 8—12.30. - Zondagavond soirée dan- middag thé dansante. ;tus 0.30 1.01 1.46 V.M. 2.22 3.00 12.10 13.20 14.01 14.36 15.10 r Auto's, Fietsen )ertu.'~3n. uur lgustus 6 9.12 7 9.10 8 9.08 9 9.06 10 9.05 VUSSINGSCHE COURANT iBONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden, 'ranco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- jge landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels /1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. Je abonné's in 't bezit eenei 'oiis, zijn GRATIS verze- :erd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger INGESLOTEN BI| HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uil twee bladen VI (Slot). De Engelsche expeditie en de Zeeuwsche koorts. De ziekte verbreidde zich angstwekkend nel en toen in de tweede helft van Augustus vierde van het leger op Zuid-Beveland overgebracht, was de uitwerking van de oorts zoo vreeselijk, dat dit een der redenen waarom in den krijgsraad van 29 ugustus besloten werd de troepen terug té ekken op Walcheren. Toen ook schreef lord hatham aan den koning van Engeland, dat geen kans zag het tweede deel van zijn pdracht, zich meester te maken van Antwer- >n, te vervullen. Maar ook de overbrenging Walcheren was meer dan erbarmelijk. Een ngelsch officier schrijft 1) „Alle gemak en •rief aan boord van de gehuurde transport- jhepen ontbreekt. De kapiteins denken, dat hun contract vervullen, wanneer ze de ïannen laden als goederen. Niets kan ellen- iger zijn, dan de aanblik van een volgepakt •ansportschip. Stel je voor een paar hon- erd menschelijke wezens, die zoo dicht op- >akt liggen als haringen in een ton ier ziet men een hand, daar een voet, daar :n gezicht, dat zich boven de schouders van en ander uitwerkt, om lucht te hebben, en de opgeheven handen van een ander, die ra neertrekt om zelf aan de beurt te komen: n als het schip plotseling rolt, wordt-ieder- bevangen door de afschuwelijke zee- ekte." Hoe kort de overtocht van Bath naar Walcheren ook was, een dergelijke toestand on slechts noodlottig zijn voor de versprei van de ziekte. Men oordeele over de ellende door het En- ilsche leger uitgestaan reeds een maand na landing 2) „Niets is vreeselijker dan de genwoordige toestand (27 Aug.) van het deel an het leger op dit eiland. Het is verdeeld isschen Campveer, Middelburg en Vlissin- n. De andere steden zijn vergelijkenderwijs zond, maar Vlissingen is zoo doorziekt als oor een besmetting met de pest. Onze arme reis sterven in troepen. Ongeveer 20 of 30 orden eiken morgen of nacht begraven en pdat deze massabegraving geen paniek u verwekken, heeft de begrafenis plaats zonsondergang of vóór zonsopgang. Den n September was hét geheele expeditie- ger op Walcheren terug, maar 1/3 was ziek, at wil dus zeggen, dat ruim 10.000 man ziek aren; een der regimenten dat naar Engeland rug werd gezonden, was zoo geheel buiten vecht gesteld, dat men het in wagens naar lissingen moest vervoeren. Daar kwam nog bij, dat de gezondheids- enst in het Engelsche leger allertreurigst as. Wel is waar stond men toen tegenover malaria machteloos, maar aan bijzondere edische voorziening ontbrak het geheèl. ringend wordt gevraagd om dokters en nog ns dokters. In Middelburg in het hospi- al. maar ook in de pakhuizen van de Oost- adische Compagnie lagen vaak twee zie- en ln één bed. De groote kerk te Veere be- atte 400 zieken, maar het ergst waren de eken er in Vlissingen aan toe, waar ze op- ihoopt lagen in huizen, die blootgesteld zijn alle mogelijke weer en wind, tengevolge an het bombardement der stad, daar de uizen sedert het beleg nog niet zijn her- e!d. Aldus werd den 17en September ge- 'PPorteerd door luitenant-generaal Sir Eyre oote. Nu begon men zich in Engeland te eren, maar niemand had zin naar Walche- !n te gaan, geen der drie leden van den ezondheidsraad, tenslotte kwam dr. Blane. 'eze drong aan op uitzending van verple ts en vervoer der zieken naar Engeland, it laatste geschiedde, in totaal werden tot 'ecember 12.869 zieken naar Engeland ge apporteerd, maar verplegerspersoneel was tefc te krijgen voor Walcheren. Sir Eyre °ote wierf toen 400 inwoners van het eiland s verplegers aan. Het gros der troepen was 'tusschen vertrokken er waren nog 16.000 ian overgebleven voor de bezetting van 'alcheren en deze stonden onder Sir Eyre °°te, maar hiervan waren er slechts 4000 ruikbaar. De officieele rapporten van Coote vonden een genade in Engeland, zij spraken een te uidelijke taal en dus werd hij vervangen en 'ei den 27en October door luitenant-gene- 1) Short narrative of the late Campaign the British Army. 2) Letters from Flushing, containing an ccount of the expedition to Walcheren, Be- i and the Mouth of the Scheldt. raal Don, die na het sluiten van den vrede van Schönbrun tusschen Oostenrijk en Frankrijk op 26 October bevel kreeg Zeeland te ontruimen na de haven en het arsenaal van Vlissingen te hebben vernield. Den 26en December was Zeeland geheel ontruimd, maar in Februari 1810 bedroeg het aantal zieken van het Engelsche expeditieleger nog 207 officieren en 11.250 soldaten. Het aantal overledenen bedroeg 4000 man, terwijl de krijgsoperatie^ slechts ruim 1C0 man aan gesneuvelden hadden gekost. De bemanning der vloot had in het geheel niet geleden. Daar begreep men toen niets van, nu weet men de oorzaak op zee heeft men geen malaria-muggen. Te Vlissingen werd den 26en November .be gonnen met vernieling van de borstwering aan de kust, de gordingen en palen van een der havenhoofden werden omgehakt en af gezaagd, voorts werd de Oostzijde van het Marinedok, bestaande uit sterk paalwerk, af gebroken de Westzijde liet men staan om dat de burgemeester wist duidelijk te maken, dat een vernietiging daarvan een verlies door overstrooming van een deel der stad tengevolge zou hebben. Den lOen December lieten de Engelschen de sluisdeuren van het Marinedok met buskruit springen, en wer den het arsenaal en de dokmagazijnen in brand gestoken. Een detachement van 600 matrozen had veertien dagen ruim werk om alles grondig te vernielen. Het nog Diet ge heel voltooide nieuwe kruitmagazijn, de landswerf met de daarop staande gebouwen, alles werd vernietigd. Krayenhoff, verhalend van „de toomeloose vernielingen van de maritieme etablissementen te Vlissingen" haalt daarbij de woorden van den Franschen schrijver Jossy aan„vernielen, wat men niet kan meenemen is het grondbeginsel van het politieke recht van Groot-Brittannië." Toch was dat nog een, zij het dan ook droe vig, recht, geheel onverdedigbaar is het ont redderen van de particuliere gebouwen en huizen, waarin de soldaten een onderdak ge vonden hadden en die nu door hen op schandelijke wijze werden geplunderd, zoo zelfs, dat de Engelsche bevelhebber een strenge order moest uitgeven tegen het op- koopen van het daaruit gestolen lood en ijzer. In den vroegen morgen van den 25en December zakte het laatste Engelsche eska der de Schelde af en was de Nederlandsche grond weer vrij. Maar den 27en December onderteekende de Fransche divisie-generaal Gilly, als oppercommandant van het eiland Walcheren, een proclamatie, waarbij aan de bewoners werd bekend gemaakt „Uw eiland maakt een deel.uit van het Fransche keizerrijk. Gij zijt geroepen om deel te hebben aan de gelukkige bestemming van veertig millioen inwoners, die zich ver- boovaardigen van door den Grootsten Mo narch der Wereld geregeerd te worden, onder zijn grootmachtige beschefming de vruchten van zijn scheppend en levendigmakend ver nuft te smaken." Nog juist even te voren, den 26en was een detachement Hollandsche jagers de stad Vlissingen binnengerukt, maar na een ge sprek met den maire, die hen wees op het tractaat van Fontainebleau, waarbij Vlissin gen geannexeerd was, had de commandant met zijn jagers onmiddellijk de stad weer verlaten. Maarschalk Bessières, hertog van Istrië, die Bernadotte, verdacht van intrigues, was opgevolgd, hield op zijn beurt zijn in trede in het Hollandsche Middelburg en leg de daar, zoowel als in Veere, een groot Fransch garnizoen. Walcheren werd dus ge heel als veroverd gebied beschouwd, het was slechts het voorspel van wat het volgend jaar met ons heele land zou gebeuren. De Engelsche leiders hebben bij hun terug komst in Engeland een allerpijnlijksten tijd doorgemaakt. De publieke opinie was daar woedend over de vernedering, die Engeland endergaan had en het militair beleid werd scherp gecritiseerd. De verontwaardiging was zoo algemeen, dat er een parlementscommis sie werd ingesteld om een onderzoek te doen. De publieke opinie keerde zich vooral tegen lord Chathamde bevelhebber der vloot, sir Richard Stracham kwam er beter af. De re geering echter dekte haar opperbevelhebber. De Fransche opperbevelhebber, generaal Monnet, werd door een krijgsraad schuldig verklaard, omdat hü niet bijtijds de dijken had doorgestoken en Vlissingen had overgegeven nog vóór de vijand fle gracht was overgetrok ken of zelfs maar een bres had geschoten. Napoleon zelf kwam persoonlijk in Mei 1810 in Zeeland om er het aanleggen van de noodige verdedigingswerken te gelasten. „Les iles de la Zélande" kregen een afzonderlijken divisie-generaal, evenals „les iles de Cad- zand", de eerste was Baron Gilly, de laatste Baron Rousseau. Bij keizerlijk decreet van 15 Mei 1810 werd aan de stad Vlissingen voor de schade, gele den door het afbranden van stadhuis en andere stadsgebouwen, een som toegezegd van 2G0.000 francs. Maar 6 Mei 1814, toen Vlis singen bevrijd was, was er nog slechts 1/3 betaald, evenmin hadden particulieren de schadevergoeding uitbetaald gekregen, die hun beloofd was, er resteerde nog een bedrag van 800.000 francs. H. G. VAN GROL, Archivaris. VLISSINGEN, 6 AUGUSTUS. Het strandfeest. Het programma van het strandfeest, dat gehouden wordt op Zaterdag 30 Augustus, is als volgt vastgesteld a. Zandwerk voor kinderen, leeftijd 810, 1012 en 1214 jaar. b. Wedstrijd voor kinderen met vliegende Hollanders (baanlengte pl.m. 30 meters), vier wielers en auto-step-. c. Voor jongens, leeftijd 14 jaar en ouder Hindernisloopen, baanlengte pl.m. 50 M. Athletieka. circa 2 K:M. Boulevard-loop, start en finis op het strand b. touwtrekken, ploegen van 4. Zwemmena. hindernis zwemmen, start gecostumeerd. Als hindernissen worden ge bruikt evenwichtsbooin nhar glijtoren, klim men in den glijtoren, afglijden, naar spring- toren zwemmen, op den springtoren ontklee- den, sprong (vrij) te water en naar het uiter ste vlaggetje zwemmen, bal in ontvangst nemen en voor zich uit zwemmende naar de jury op het strand brengen. b. Optreden Reddingsbrigade. Aanmelden vóór 15 Augustus bij den heer Van Krieken. Deze kennisgeving wordt beschouwd als op roeping voor alle vereenigingen, terwijl verder alle deelname met genoegen genoteerd zal worden. Strandzwemmers, zoowel dames als heeren, dus ook op het appèl. De zwemwedstrijd over de Schelde. Zooals wij reeds hebben gemeld, heeft de Vlissingsche Zwemclub op Zaterdag 23 Augustus een zwem-wedstrijd over de Schelde georganiseerd, waarbij een afstand van on geveer 4700 M. zal moeten worden afgelegd van het Breskerische strand tot den duiktoren te Vlissingen. /Js prijs is een wisselbeker beschikbaar, die 2 maal achtereen, o 3 maal in het geheel gewonnen moet worden. De inschrijving voor den wedstrijd is vrij voor ieder. Gestart wordt op een revolverschot, te los- sen door den burgemeester van Breskens. Bij de finish moet bcngen- mde duiktoren aangeraakt worden. Bij ongunstig weer wordt de wedstrijd uit gesteld tot Zaterdag 6 September a.s. De inschrijving sluit 13 Augustus a.s. Tot heden meldde uit Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen zich 1 deelnemer aan. Bij groo- tere deelname wordt een wisselbeker voor den eerstaankomenden Zeeuwsch-Vlaming be schikbaar gesteld, terwijl bovendien een me daille voor hem is uitgeloofd. Bond van Smedenpatroons in Nederland. De Bond van Smedenpatroons in Neder land zal op 18, 19 en 20 Augustus een alge- meene vergadering houden te Middelburg. De ontvangst van den Bond zal Maandag 18 Augustus, des avonds 8 uur, plaats hebben op de bovenzaal het café „de Eendracht", door de afdeeling Middelburg die dan tevens haar 30-jarig bestaan herdenkt. Dinsdag 19 Augustus, des morgens 10 uur. vangt de algemeene vergadering aan in het Schuttershof. In den tuin wordt des avonds een concert aangeboden. Woensdag 30 Augustus, des morgens half tien, zullen de leden een bezoek brengen aan de fabriek der N.V. -Kon. Maatsch. „de Schei- de" alhier. Daarna vindt een lunch plaats in het Strandhotel alhier, door de Zeeuwsche com binatie aangeboden. Daarna wordt een rondrit gemaakt door Walcheren en wel per stoomtram Walcheren naar Westkapelle en vandaar per autobus naar Domburg en Middelburg. Brand in een brievenbus. Toen gisterenmiddag de tweede buslichting plaats had van de brievenbus aan de Bone- dijkstraat, kwam de postbeambte tot de ont dekking dat in deze bus brand gesticht was. Deze brandstichting moet hebben plaats ge had tusschen de eerste en tweede buslich ting, dus tusschen 9.51 en 14.46. Verschillende brieven konden nog worden doorgezonden, doch twee brieven, resp. be stemd voor Rotterdam en Utrecht, waren bij na geheel verbrand. Daarop konden noch de namen van de geadresseerdep, noch die van de afzenders ontcijferd worden. De afzenders van deze brieven, die deze 's morgens in de bus aan de Bonedijkstraat hebben geworpen, kunnen ten postkantore de resten van de brieven in oogenschouw nemen. Ook is een prentbriefkaart verloren ge gaan, doch deze was geheel verbrand. Oranjefeesten te Middelburg. Met krachtige medewerking van het pro vinciaal en het gemeentelijk bestuur en van de provinciale en stedelijke electriciteitsbe- drijven zal tijdens de feestdagen van 29 Au gustus tot 2 September Middelburg verlicht morden op een ongekende wijze. Men weet, dat de stad bogen kan op tal van schoone gebou wen en dat haar aanleg ook blijkt geeft van bijzondere opvattingen bij stedenbouw. Daar van zal worden geprofiteerd. Om te beginnen met het raadhuis. Dan de vergaderzaal der Provinciale Staten van Zee land, de woning van den Commissaris c'.er Koningin, het militair hospitaal, de provin ciale bibliotheek, het kantoorgebouw van de Provinciale Zeeuwsche Electriciteits-maai- schappij. Al deze gebouwen zullen stralen in een zee van licht, waardoor de eenig mooie gevels ongetwijfeld een schitterenden indruk zullen maken. De ingangen van het Abdij- plein zullen prijken met lijnverlichting, de pomp op het plein wordt met twee kleuren belicht, de kloostergang met geel mystiek licht, de fontein op de Balans in drie kleuren. De Heerengracht zal aan beide zijden guir lande verlichting met ballons krijgen, de ka den lijnverlichting bovenaan en aan den bin nenkant der kademuren, op verschillende plaatsen (Kanaalbrug, Koningsbrug, Koe- poortbrug, Hofplein, Dam) zullen verlichte zuilen worden opgesteld. Voorts zijn tal van buurtcommissies van plan hunne straten te verlichten en denken verschillende particulieren over illuminatie van hunne woningen. En over dat alles heen zal de Lange Jan zijn verljchte contouren tegen den nachtelijken hemel doen uitstralen. Voeg daarbij nog, dat vrij zeker in het ka naal een oorlogsschip zal worden gestation- neerd, dat met zoeklichten zal werken, dan kan men zich voorstellen, welk een feëerieken indruk de verlichting zal maken. Zij zal wor den ontstoken in de avonden van Vrijdag 29 en Zaterdag 30 Augustus, Maandag 1 en Dinsdag 2 September 1930. Op Maandagavond zal een schitterend vuurwerk den dag besluiten. De toestand van Kïngsford Smith. De genezing van Kingsford Smith, die in het gasthuis te Middelburg verpleegd wordt, belooft een volkomen nornmal verloop te hebben. Hij heeft den heelen-dag geslapen, heeft bijna geen pijn en geen noemenswaar dige temperatuursverhooging. De Engelsche minister van luchtvaart heeft naar zijn toe stand doen informeeren en hem gevraagd, wanneer hij naar Engeland hoopt te komen. Het schijnt vast te staan bij Kingsford Smith, dat er van een vlucht naar Australië dit jaar niets kan komen en dat hij dat beter uit kan stellen tot het volgende jaar en nu den raad van den dokter opvolgen, door de rustkuur aan boord van een schip als zijn lot te aan vaarden. Stannage, t'ie Vrijdag in Engeland moet zijn, komt Maandag en Van Dijk komt Zondag een kort bezoek brengen. Overigens is de patiënt voorlc pig nog van de buiten wereld afgesloten. Nader vernemen wij dat de toestand van Kingsford Smith uiterst gunstig is. De pa tiënt is reeds weer in staat te lezen. De dok toren zijn van meening, dat hü binnen een week het ziekenhuis zal kunnen verlaten Daarna gaat hü nog eenigen tijd naar den Holland-Amerika-publicist, dr. H. W. van Loon, om volledig op kracht te komen. Hier na gaat hü waarschijnlijk weer naar Amster dam. Beëediging. Ter burgerlijke zitting van de Arrondisse- ments Rechtbank te Middelburg van heden werd beëedigd als kantonrechter-plaatsver- vanger in het Kanton Goes mr. H. C. J. Zaaijer te Goes, terwijl de heer G. H. Haring man werd beëedigd als ambtenaar van den Burgerlüken Stand voor de gemeente Noord- welle. P. T. en T. Aan de telefoniste bij den interlocalen dienst J. M. Geense, van het post- en tele graafkantoor te Middelburg, is cp haar ver zoek met ingang van 1 September tot en met 3J October non-actief verleend. Algemeene R. Kath. Ambtenarenvereeniging. In een te Goes gehouden vergadering is het bestuur der afdeeling Zeeuwsch-Vlaanderen van Arka met medewerking van het hoofd bestuurslid Heijtvelt, er in geslaagd een af deeling Zeelapd-Noord te stichten, welke om vat de eilanden Zuid-Beveland, Walcheren en Schouwen-Duiveland. Het bestuur is samengesteld als volgtL. A. F. vc." Fortenbo:~h, voorzitter P. Huis man, secretaris A. van Antwerpen, penning meester mej. P. R. Theenaert, de heeren B. J. Marten en J. P. Theenaert, leden. SOUBURG De vacantie voor de leerlingen van de openbare lagere school alhier is vérlengd tot 26 Augustus a.s. als gevolg van de verbou wing der school. RITTHEM. Het comité tot feestelijke herdenking van den 50cn jaa lag van H. M. de Koningin heeft blijkens de inteekenlijsten van de in gezetenen veel medewerking ontvangen. Het comité heeft in zijn laatst gehouden vergade ring definitief vastgesteld, waaruit de feeste- lükheden zullen bestaan. Het feest zal ge houden worden op Zaterdag 30 Augustus. De prachtige dorpsstraat zal versierd worden. Des voormiddags zullen de schoolkinderen in de school onthaald worden. Des namiddags zul len in de dorpstraat verschillende volksspelen gehouden worden door de schoolkinderen en door de grooteren. Des avonds verlichting van het dorp giorno, vorming van een licht- stoet en ontsteking van vreugdevuren. De feestelijkheden zullen des middags en des avonds opgeluisterd worden door de wel willende medewerking van de muziekvereeni- ging. KERK- EN SCHOOLMIEUWS Algemeene Synode der Ncd. Herv. Kerk. In de gisteren gehouden vergadering kwam in behandeling een voorstel om een commis sie te benoemen tot het onderzoek der vraag of door wettelijke maatregelen kan worden bevorderd, dat de verschillende richtingen ia de kerk in vrede samenwonen en, voor het geval van bevestigende beantwoording, de noodige voorstellen daartoe te doen. Het voorstel wordt door de commissie ad hoe een stemmig aanbevolen en in de vergadering breedvoerig besproken en werd met 13 tegen 6 stemmen aangenomen. Daarna werd behandeld een voorstel tot het benoemen eener commissie ter bestudee ring van de mogelijkheid eener herziening van de liturgische formulieren en zoo mo gelijk voorstellen daartoe in te dienen. Ook deze zaak werd breedvoerig besproken en tenslotte met 11 tegen 8 stemmen aangeno men. Ds. Boonstra rapporteert namens de com missie ad hoc over verschillende voorstellen Detreffende de reorganisatie, eenige strekken tot opnieuw behandelen van het in Januari verworpen voorstel, andere beoogen de'afzon derlijke behandeling van het onderdeel „groo te Synode" en ook wordt voorgesteld het ver worpen reorganisatievoorstel alsnog aan het oordeel der kerk te onderwerpen. De com missie ad hoc is in meerderheid van oordeel, dat het niet wenschelijk is het onderwerp opnieuw aan de orde te stellen zoo kort na de stemming der buitengewone Synode in Ja nuari. De consideraties der besturen zijn in meerendeel daarmede in overeenstemming. Met 15 tegen 4 stemmen werd besloten het onderwerp te laten rusten. Generale Synode Geref. Kerken. Het agendum van de zittingen der Generale Synode der Geref. Kerken die 19 Augustus a.s. te Arnhem aanvangt is verschenen en namens de roepende kerk van Arnhem aan de leden en de prae-adviseerende leden toe gezonden. Het agendum dat meer dan 50 pa gina's royaal formaat telt bevat allereerst de mededeeling dat aan den vooravond, dus Maandag 18 Augustus 's avonds om half acht, in de Westerkerk een bidstond zal gehouden worden, waarin overeenkomstig usance, zal voorgaan de praeses van de vorige synode (Groningen 1927) Dr. K. Dük van Den Haag- West. Na afloop zal in het kerkeraads-gebouw naast de Westerkerk een begroetingssamen komst plaats vinden. De Generale Synode zal Dinsdagmorgen 19 Augustus om 10 uur in de Oosterkerk door den oudsten predikant van de Geref. Kerk van Arnhem, Ds. H. L. Both, met een toe spraak worden geopend. Onmiddellük daarna

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1