1000 500 300 150 100 25 :erste blad DINSDAG 5 AUGUSTUS itads- en Provincienieuws Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen SPORT HARTLIJNEN 2 Aug. van Whyalla Lug. te Adelaide .ug. van Aden L Aug. te Bombay p. 1 Aug. Quessant 2 Aug. te Suez sr. 2 Aug. te Genua 2 Aug. van Singapore Rott. naar Batavia ig. te Marseille (uitr.) p. 1 Aug. cape Aug. te Suez 1 Aug. van Colombo v. Amst. n. Batavia r.) 2 Aug. van Londen 1 Aug. te Port Elisa. 3. 1 Aug. Ouessant van New-York n. Rott. No. 182 Jaargang ■S93Ö BERICHT TE VLISSINGEN >tus 11.30 0.30 12.10 r Auto's, Fietsen >erfti?gc-- ugustus 5 9.14 9.12 het schouwspel sterker te een knap amalgaam met geluid. Het jubelt en de ïinstituten wier Parlj* gers aldoor met M. Dulac ;eweest zijn over de film den opnieuw over van de ikt het publiek zich aan film, waaraan millioenen d. mders en zonder te wach- ionkere zalen, beuren Ik ben het met de vooruitgang niet in de maar een krdmme IP naar het uitgangspunt den eeuwigen terugkeer, xhtig heeft gezien en be- cinema als op alles, laat Tonderstellen, dat over lat juist in 1934 zyn pure artist zal opstaan, m nieuw leven zal geven, tut zwijgend zal zijn, zon* n het gesproken woord, 1 in wit en zwart zijn ge* dstoestellen zullen r - ats phonie-orkesten die door ie muziek zullen geveu- vervoering geraken voor kunst, die werkelijk den rdienen en het zal niet het zoolang te kort heeft umbug. )e voortgang is erniets „Het rad van den voor* ;ts kan dat draaien ver- VLISSINGSCHE COURANT Abonnementsprijs Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- |jge landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et llillin: Firma F. lil ÖE VELDE Ir.. Walslraat 58-10, Flissinp.Ttlil. 19. Fostnhening 6S2GT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kieine advertenties betrefiendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 —5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. •stand 767.0 te Janmayen, stand 743.1 te Calais, len avond van 5 Augusv chtige tijdelijk afnement 'estelijke wind. Tijdelijk aarschijnlijk weer regen, in temperatuur. ichuwingsdienst. Jilt heden te 12 uur aan i verwacht storm uit het ENDA vermakelijkheden, Tingen, enz. Dagelijks voorstelling, inia. Zondags Matinée iert 6.30. Concert 8.30 Maandag-, Dinsdag- en >oirée-dansanteWoena- ert (geen dans) Don- oirée dansante (avond- zaterdagavond Diner- imuziek. elmina, lederen avond aanvangende half acht. dansante van 36 uur - Dagelijks matinée van Concert van 812.30. - Zondagavond soirée dan- middag thé dansante |)e abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze- lerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers" .KOERSEN en; 4 Augustus 1930, 'icieel) ie-koersen. in Verkoopen. 8%— 2.48% Londen Berlijn 59.32i/2- 34.70—34.80 Parijs ikpapier. 2.49 Ponden 12.08-1 59.2859.40 Belgi-1 .65—34.90 Franschej nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 5 AUGUSTUS. Nutsspaarbank. Iln de Nutsspaarbank aan de Coosje Bus- [nstraat alhier werden in de maand Juli inlagen gedaan tot een bedrag van 1106.122.93 en 524 terugbetalingen tot een van 79.125.40. 3r werden in die maand 46 nieuwe boekjes jtgegeven, waardoor het aantal spaarders eeg tot 6385 en hun tegoed tot 2.130.690.96. Ter lediging werden aangeboden 64 spaar- inhoudende 1060.16 en met 4529 |aarzegels werd bespaard 226.33, welke jragen op de spaarboekjes werden bijge- reven. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids- jmiddeling alhier staan als werkzoekenden ■geschreven 2 timmerlieden, 2 stucadoors, [metselaars, 1 verver, 2 grondwerkers, 5 op- olieden, 1 schoenmaker, 2 electriciens, 1 erling-electricien, 1 aanhouder, 1 stoker, 1 Inkwerker, 1 slijpersleerling, 1 draaier, 1 lekbinder, 1 magazijnmeester, 1 transport leider, 6 kantoorbedienden, 3 varensgezel- 1 werkvrouw, 2 dienstmeisjes en 32 losse jbeiders. Totaal aantal ingeschrevenen 70vorige Kk 80 personen. MLAJP. en Vlissingsche Bestuuröersbond. [Naar „het Volk" meldt werd in een gecom- leerde bestuursvergadering van de afdee- ig der S.D.A.P. en den Vlissingschen Be- uurdersbond de plaatselijke raad voor partij vakbeweging gesticht, waarvan de heeren van der Peijl en F. van Spanning, resp. tot orzitter en secretaris werden benoemd. Besloten werd de Koninklijke goedkeuring n te vragen voor het houden van een ver ing ten bate van een te vormen arbeiders- uziekvereeniging. Na overleg met een vertegenwoordiger van loofdbestiéir van den Arbeiders Sportbond lien met medewerking van het Instituut or arbeiders ontwikkeling binnenkort po- ogen worden aangewend om te komen tot oprichting van een afdeeling van den Ar- ïders Sportbond. De oprichtingsvergadering in September plaats vinden. Kingsford Smith in het gasthuis te Middelburg geopereerd. Kingsford Smith is gisterenavond om 9.15 ir door dr. Koch in het gasthuis te Middel- rg wegens appendicitis geopereerd. De ope- tie, die ongeveer één uur duurde, was een lkomen succes en de patiënt maakt het li; De dokter hoopte, dat de patiënt bin n een paar weken het ziekenhuis zal kun- a verlaten. Men zal echter van de gelegenheid gebruik aken den patiënt een korte rust te doen ou- ra, hetgeen hij na de vermoeienisseri laatste twee jaren erg noodig had. jsford Smit'i was Zondag naar Veere gaan en hoopte, dat hij daar by zyn vriend H. van Loon uit kon rusten. Hij klaagde en over hevige vermoeienis en pijn. Gisterenmorgen werd de pijn plotseling r. De dokter achtte het beter ter nadere servatie hem in het Middelburgsche hos tal te doen opnemen. Tegen den avond de - n zich verschijnselen voor, die op een acute ndedarm-ontsteking wezen. De operatie eft aangetoond, dat deze diagnose correct es geweest en dat langer wachten inderdaad vaarlijk voor den patiënt had kunnen zijn. Van de verdere plannen om naar Australië igen zal nu den eersten tijd natuurlijk ets komen. Voldoening van vrijwillige belasting. 'e minister van financiën maakt bekend, ten behoeve van 's rijks schatkist is ont ken wegens over vorige jaren te weinig 'taalde belastingen naar inkomen en/of ver ben (gewetensgeld) 'bij den ontvanger der recte belastingen te Goes 24.75, te Sas 11 Gent 347.20 bij den inspecteur^ der recte belastingen te Middelburg 2000. Waterschappen enz. Kon. besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland a. met ingang van October tot dijkgraaf van den Nieuwe- nnex-stavenisse-polder L. Groenewege Czn., Maartensdijkb. tot dijkgraaf van den Jongepolder C. Steendijk te Nieuwerkerk c. met ingang van 6 September tot plaatsver vanger van den dijkgraaf van den Nieuwe-of- Jongepolder-van-Dreischor J. Doeleyian Jz. te Dreischord. met ingang van 1 Augustus tot gezworene van den Borrenbroodpolder C. J. van Schelven te Brouwershaven e. met ingang van 1 Augustus tot gezworene van het waterschap De-vrije-polders-onder-Tholen C. F. de Rijke te Tholen f. tot lid van het be stuur van het waterschap Stoppeldijk c.a. P. L. S. de Maat te Stoppeldijk. Verdronken. Een 27-jarige schippersknecht, afkomstig uit Oud-Vosmeer, is Zondagavond bij St. Phi- lipsland overboord geslagen en verdronken. Men heeft ter plaatse nog langen tijd ge dregd, doch het lijk werd niet gevonden. Staatsbladen. Gisteren is afgekondigd Staatsblad no. 336. Besluit van 22 Juli 1930, tot herziening van de attributen van de kantoren Eede en Sluis. De feestfen te Hulst. De feesten ter gelegenheid van het 750-ja- rig bestaan van de Stadsrechten vobr Hulst zullen 15 Augustus in den morgen in de raadszaal geopend worden, waarna des mid dags de verschillende tentoonstellingen en cok „Oud-Hulst" de poorten voor de bezoe kers openzetten. Behalve de plaatselijke mu ziekkorpsen zal ook de „Philips Harmonie" zich dien dag doen hooren. Op 16 Augustus trekt de groote historische optocht voor het eerst uit en zal de Koninklijke familie het voorbijtrekken vanaf de pui van het raadhuis gade slaan. Zondags en Maandags 17 en 18 Augustus wordt op het attractieterrein het openluchtspel „Ter Kruisvaart" opgevoerd. Voor de volgende dagen staan muziekuitvoe ringen, ballonwedstrijd enz. op het program ma en des Zaterdagavonds, 23 Augustus, een waterfeest en een vuurwerk. Zondag 24 Aug. trekt de historische optocht weer uit. De laatste dag der feesten is Maandag 25 Augustus. ZOUTELANDE. Ingekomen J. Smit van Middelburg. M. Jobse, van Biggekerke. Vertrokken H. F. S. Musch en gezin naar Biggekerke. P. L. Franke naar 's-Herto- genbosch. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Ierseke door ds. G. J. Streeden te Hei- nenoord. Verslag omtrent de kerkelijke archieven over 1929. Evenals in vorige jaren heeft de kerkelijke archivaris dr. L. Lasonder ook dit jaar weer in het Jaarboek van de Ned. Herv. Kerk op verzoek van den redacteur een artikel ge plaatst over onze kerkelijke archieven in 1929, meldt de „N. R. Ct.". Daar in dat artikel nog meer dan vroeger op de hoofdmomenten van het kerkelijk archiefbeleid in dat jaar de aandacht is gevestigd, meent hij ditmaal te kunnen volstaan met een korter verslag, dat de belangrijkste feiten vermeldt, die in zake de kerkelijke archieven zijn voorgevallen. In zaken den toestand der kerkelijke ar chiefbewaarplaatsen wordt met dankbaarheid vermeld, dat meer en meer, ook ongevraagd van de kerk uit, de behoefte aan een betere bewaring der kerkelijke archieven blijkt te worden gevoeld. Er zijn plaatsen, die de be hoefte aan een betere archiefbewaring zelf gevoelden, en waar in verband daarmede reeds een bezoek werd gebracht. Verzoeken om de zaak ter plaatse te komen bespreken bereikten hem verder- van het Provinciaal Kerkbestuur van Overijsel te Zwolle, en van de gemeenten Benthuizen en Blokzijl. Blijk baar wil men te Benthuizen aansturen op inbruikleengeving van het archief aan het Algemeen Rijksarchief. Het zal echter zaak zijn, eerst te trachten ook in de classis Lei den tot de inrichting van een classicale ar chiefbewaarplaats het initiatief te doen ne men. De sedert kort opgetreden nieuwe scriba zal natuurlijk ook hier de aangewezen persoon zijn om voorlichting te geven. Ten aanzien van de besturen en gemeenten, waarmede de archivaris met het oog op de bewaring der archieven in betrekking kwam, zijn voor het oogenblik weinig belangrijke feiten te vermelden. Bij de meeste verkeeren de zaken in staat van wording. Alleen mag hier met groote erkentelijkheid gewag wor den gemaakt van de waarlijk zeer doelmatige kluis te Oudendorp en van de belangrijke be spreking, die dr. Lasonder onlangs te Mid delburg mocht voeren met den praeses van het Classicaal Bestuur, tevens archivaris van den kerkeraad te Middelburg, ds. M. van- Empel, die er alles voor voelde, om ook in zijn voor de geschiedenis zoo uiterst belangrijke classis een schrijven van het Classicaal Be stuur aan de gemeenten te doen uitgaan ln den geest als boven voor de classis Zutphen, Tiel en Goes aangegeven is. Natuurlijk zal, omdat Middelburg tevens hoofdplaats van de provincie is, dan ook de bewaring van het archief van het Provinciaal kerkbestuur nader moeten worden onder oogen gezien, en zal een-dergelijk van het classicaal bestuur uit gaand schrijven in overleg met laatstgenoemd bestuur moeten worden opgesteld. Afscheid dr. J. P. de Bie. Zondagochtend heeft dr. J. P. de Bie, predi kant bij de Ned. Herv. kerk te 's Gravenhage, aan wien in verband met zyn gezondheids toestand eervol emeritaat is verleend, met ingang van 1 dezer, voor het laatst voor de Haagsche gemeente het Woord bediend. Een speciaal afscheid zou niet met zijn aard gestrookt hebben en daarom bediende hij het Evangelie naar de beurt zijner dag orde in de Julianakerk, die met een groote schare reeds geruimen tijd tevoren was ge vuld. In deze laatste bediening van het Woord als predikant van den Haag sprak dr. de Bie over Ps. 122 6a „Bidt om den vrede Jeruzalem". Nadat dr. de Bie den zegen had uitgespro ken, zong de gemeente hem staande toe Gez. 96. Ontroerd danktQ dr. de Bie voor déze vriendelijkheid, de gemeente wederom een zegenbede medegevend. Vriendelijk melodieer- de de organist op zijn voortreffelijk instru ment, terwijl de prediker van den kansel daalde en de gemeente het fraaie bedehuis verliet„Beveel gerust uw wegen, Al wat u 't harte deert." Het was een sobere maar indrukwekkende dienst,' dit afscheid, dat mede bijgewoond werd door den hoogbejaarden oud-hofpredi ker ds. W. L. Weiter en den nestor der Haag sche Herv. predikanten, dr. 'E. J. W. Posthu mus Meijes. Geref. Kerken. Beroepen te Bruinisse de cand. J. P. Unger te Haarlem. Geref. Gem. Beroepen te Kampen ds. J. Vreugdenhil te Bruinisse. Een gedenksteen voor den Paus. De „Deutsche Reichszeitung" te Bonn deelt mede, dat te Resina, de gemeente dit aan den voet van den Vesuvius ligt (met 20 M. onder haar het bedolven Herculanum) en tot wel ker gebied de berg behoort, ter herinnering aan de bestijging van den Vesuvius door den tegenwoovdigen Paus, aan de voorzijde van haar kerk San Salvadore een gedenksteen zal laten aanbrengen. Het opschrift zal aldus lui den „In den nacht tusschen 2 eeuwen, den 31en December 1899, besteeg de Lombardische priester doh Acillc Ratti, vol geestdrift en gedreven door zijn groote liefde tot de bergen, dezen altijd vuurspuwenden berg, den schrik- kelijken Vesuvius. Gelijk onze jonge priester eens de bergen der aarde besteeg, zoo leiddo hem Gods hand op den heiligen berg Gods, die van de aarde tot den hemel reikt en ver hief hem boven alle aardsche grootheid, als Hij hem onder den naam Pius XI den stoel van Petrus bestijgen liet". De feestelijke inwijding van den steen zal in September a.s. in tegenwoordigheid der autoriteiten plaats vinden. Vrouwelijke predikanten. De Engelsche Staatskerk erkent tot dusver geen vrouwelijke predikanten. In een adres aan den aartsbisschop van Canterbury ter behandeling in de conferentie der bisschop pen te Lambeth, wijzen miss M. Royden en vele andere adressanten, onder wie een ka nunnik der Kerk en de vrouw van een An- glikaansch geestelijke er op, dat er wel vrou- v,en zijn, die ongeautoriseerd de geestelijke bediening uitoefenen, en dat dé vrouw de hulp wenscht van een geautoriseerde vrouwe lijke predikant in de biecht, opdat zij de ver leende absolutie zullen kunnen voelen als een werkelijke absolutie. Adressanten vragen daarom autorisatie vóór vrouwelijke geeste lijken. Volgens de „News Chronicle" zou het adres niet de minste kans hebben. Examens. Voor de hoofdakte is te Rotterdam ge slaagd de heer I. de Lange te Middelburg. Voor de akte Fransch, lager onderwijs, is te Utrecht geslaagd de heer D. Istha te Oos- terland. Rijkskweekschool te Middelburg. Tot de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg zijn de volgende nieuwe leer lingen toegelaten Tot de eerste klasse R. van Aken, S. M. de Reij (m.), J. Drioel (m.)f J. B. A. Bion- dina, F. J. van Oorschot (m.), allen te Mid delburg W. van Griethuijsen (m.), J. Gunst, N. E. van Splunder (m.), allen te Vlissingen L. S. Sturm (m.), 'sHeer Arendskerke C. H. de Pree (m.), ArnemuidenS. J. de Korte, Tholen M. van Belois (m.)Goes. Tot de tweede klasse G. van Oorschot, D. C. Sorel, H. C. J. Weber, allen te Vlissingen. Tot de derde klasse D. Sytema (m.)M. J. Doornberg (m.), J. M. Mantz (m.), allen te Middelburg B. G. Smit (m.), P. J. C. van Rosevelt (m.), J. W. SandifortJ. W. H. Biesma C. J. A. Edelman (m.), allen te Vlis singen en A. B. Nieuwenhuijse te Goes. Het 50-jarig bestaan der Rijkskweekschool te Maastricht. De oud-leerlingen der Rijkskweekschool te Maastricht, die ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan dier school aldaar reunieer- den, werden Zaterdagmiddag ten stadhuize officieel ontvangen door mr. Van Oppen, bur gemeester van Maastricht. Op keurige wijze wist de heer Meertens, leeraar aan de Rijkskweekschool, de gasten die met enthousiasme naar hun oude studie stad terugkwamen, om de volheid te genie ten van het ideale Zuiden, te introduceeren. In zijn welkomstwoord sprak burgemeester Van Oppen de hoop uit, dat de reünisten in de stad waar zij hun opleiding ontvingen, de vele aangename oogenblikken, hier doorge bracht, zullen herbeleven en dat het, in den loop der tijden wel veranderde aanzicht der stad, hun de prettigste verrassingen niet mocht onthouden. Na aanbieding van ververschingen werden de gasten rondgeleid door het stadhuis. In de met palmen feestelijk versierde gym nastiekzaal der Rijkskweekschool maakten de reünisten vervolgens hun opwachting bij het schoolbestuur en sprak de directeur, de heer Ramakers, woorden van welkom. Namens de oud-leerlingen bood de heer Smeets uit Venlo onder geestdriftige bewoor dingen een portrettengalerij der directeuren van de school aan en werd in een der gangen een herinneringsplaat onthuld. De avond werd doorgebracht in een gezel lige en intieme bijeenkomst in de Starzaal, waarna den volgenden dag tochtjes werden gemaakt c naar den Sint Pietersberg en de naaste omgeving van Maastricht. MARINE EN LEGER De Nederlandsche torpedobooten te Hamburg Men meldt uit Hamburg aan de „N. R. Crt." Zaterdagochtend brachten de commandan ten van de Vrijdag te Hamburg aangekomen torpedobooten Z 5 en Z 7, de luitenants ter zee eerste klasse J. W. G. van Hengel en J. B. de Meester, een officieel bezoek op het raadhuis, waar zij door den eersten burge meester Ross werden ontvangen. Even daar na bracht Oberregierungsrat Koch een tegen bezoek aan boord van de Z 5. Zaterdagmiddag waren de onderofficieren en manschappen te gast bij het marine- bestuur, dat een tocht naar Blankensee had georganiseerd, waar een gezellige koffietafel gehouden werd. De officieren en een aantal jonge dames en heeren van de Nederlandsche kolonie hadden des avonds gevolg gegeven aan een uitnoodi- ging van den consul-generaal, die een uiter mate geanimeerde soirée te zijnen huize had gearrangeerd. Het bestuur van de Nieuwe Nederlandsche Vereeniging, dat bij officieele gelegenheden steeds de noodige activiteit aan den dag legt, had naar aanleiding van 't bezoek van de Z 5 en Z 7 van hare lokalen in de Klopstockstrasse 22 de driekleur uitgestoken en het interieur met bloemen een vroolijk aanzien gegeven. Het spreekt vanzelf, dat de officieren, die Zondagmiddag op de thee aldaar waren ge- noodigd, zich spoedig tusschen de leden van de club op hun gemak gevoelden. Er werden hartelijke woorden gewisseld, terwijl de heer Daarnhouwer, de voorzitter van de club, er bij zonderen nadruk op legde, dat een goede verstandhouding tusschen de marine en de leden van de kolonie te Hamburg buitenge woon op prijs wordt gesteld. Men bleef nog lang onder gezelligen kout bijeen. De detacheering van den officier van ge zondheid 2e klasse P. P. Walma van der Mo len aan boord van de „Gelderland" is inge trokken hij is tijdelijk gedetacheerd bij de afdeeling mariniers te Rotterdam. De luitenant ter zee 2e klasse van de ma rine-reserve J. M. Uytenhoedt wordt, wegens eindiging van den voorgeschreven oefenings- tijd 15 dezer van zijn plaatsing op het wacht schip te Willemsoord ontheven. Luitenant ter zee 2e klasse G. B. M. van Erkel, dienende aan boord van Hr. Ms. pant serschip „Heemskerck", wordt 14 dezer over geplaatst naar de marinekazerne te Willems oord. De kapitein der mariniers T. C. W. Mi- chaëlis wordt 14 dezer overgeplaatst van het wachtschip te Willemsoord naar de marine kazerne aldaar. is die nare hoofdpijn, prikkel baarheid en gedruktheid. Foster's Maagpillen hebben naam gemaakt als het laxeermiddel bij uitnemendheid, f 0.65 p. flacon. FOSTER'S HAAGRSllEN Met het motorschip „Marnix van St. Alde- gonde" zullen 7 October 8 onderofficieren der marine naar Oost-Indië worden uitgezonden, met bestemming voor den dienst aldaar. De le schoolcompagnie van het 14e regi ment infanterie te Middelburg ter sterkte van 4 officieren, 4 vaandrigs, 4 adjudanten onderofficier, 29 sergeant-majoors en ser geanten, 114 korporaals en soldaten is gis terenmorgen onder commando van den kapi tein A. F. Eorren, te Bergen op Zoom aange komen, waarbij ingedeeld de le luitenants Hattink en De Feijter en de 2e luitenant Van Dorenmolen. De troep is gelegerd in de ka zerne Prinsenhof. Gasmaskers voor het Indische leger. Naar de „Loc." verneemt, is de commissie voor proefnemingen met gasmaskers er in geslaagd door een der rubberfabrieken een gasmasker te doen samenstellen, dat beant woordt aan de eischen, welke aan een zoo danige inrichting voor beveiliging op het slagveld, moeten worden gesteld. Er zijn reeds op ruims schaal proeven ge nomen met het nieuwe masker, dat naar alle waarschijnlijkheid binnen betrekkelijk korten tijd bij het Indisché leger zal worden inge voerd. Het gasmasker bestaat naar men weet uit het eigenlijke masker, een verbindingsbuis en de vullingsdoos. De taak der vulling is de gif tige gassen en nevels te ontgiffen. Uit den aard der zaak is de samenstelling der vulling geheim. Wel kan worden meege deeld, dat na zeer uitvoerige proefnemingen, waarbij o.m. het hoofd van den militair - pharmaceutischen dienst, kolonel Van Gif fen, een zeer ewrkzaam aandeel heeft gehad, een zoodanige samenstelling is verkregen, dat die in Indië uit daar aanwezige bestand- deelen kan worden samengesteld. Aan de invoering zal vermoedelijk vooraf gaan de vorming van een groot aantal gas- officieren. De opleiding dezer officieren zal in het vervolg niet meer zooals tot nog toe het geval was te Utrecht plaats hebben, doch zal geschieden aan een op Java op te richten gasschool. VOETBAL. De heer ir. J. W. Kips, voorzitter van den Koninklijken Nederlandschen Voetbalbond, zal nog voor het begin van het "olgend sei zoen zijn functie als voorzitter neerleggen en geheel uit het bestuur van den bond treden. Gezondheidsredenen hebben hem tot het nemen van dit besluit genoopthet staat on herroepelijk vast. Zeer waarschijnlijk zal het bestuur van den bond binnenkort aan de vereenigingen een voorstel doen inzake de benoeming van een nieuwen voorzitter. De Kon. Ned. Voetbalbond in 1929/1930. Uit het jaarverslag van den Kon. Ned. Voetbalbond blijkt, dat de internationale wed strijden ongeveer 90.000 hebben opgeleverd. Het aantal aan de competities van den bond deelnemende elftallen is van 576 in het vorig seizoen, gestegen tot 611. Het aantal of ficieele wedstrijden is daardoor ook weer grooter geworden. In totaal werden gespeeld 5405 officieele wedstrijden tegen 4922 in het vorig seizoen. Er werden bijv. 4900 competitie wedstrijden gespeeld, een respectabel aantal derhalve. Buiten de competitie werden er door de clubs tal van internationale clubwedstrij- den gespeeld, het aantal is heel wat grooter dan men wel zou hebben verwacht. In totaal werden er door clubs 219 internationale wed strijden gespeeld, waarvan het meerendeel tegen Duitsche elftallen, in totaal 126, ver der werden 79 wedstrijden tegen Belgische clubs, 15 tegen Engelsche, 4 tegen Poolsche en 2 tegen Tsjecho-Slowakijsche clubs gespeeld. Met nog 1 wedstrijd tegen een Fransche club maakt dat een totaal van 219 wedstrijden, waarvan er 92 werden gewonnen en 35 gelijk gespeeld. Onze clubs maakten 617 doelpunten tegen de buitenlanders 616. Uit het verslag blijkt voorts, dat de lief-

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1