EERSTE blad 1000 500 300 25 aki? Wasch Uw haar No. 1S1 '68e Jaargang d tuin- leurd. JW5AANOAG I jté: Firma f. IfAH BE VELDE Ir., Waistraat 58-80, Vlissingen. Tilif. 10. Postrekening 68281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkends Christelijk feestdagen Eren- tads- en Provincienieuws atcen en toonen. Idelburgsche ppij v. Stoomvaart i©30 LISSINGSCHE COURANT abonnementsprijsVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden, ^anco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- toe landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels /1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. 't oogen-'' dat men die aas t w'éerzijn slechts weefsels »n, omdat troffen echt cht :cht it nummer bestaat uit 2 bladen [e abonné's in 't bezit eener jlis, zijn GRATIS verze nd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij vei lie van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger INGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' VLISSINGEN, 4 AUGUSTUS. Het Beeldenhuis. Het bestuur van den Ned. Oudheidkundi- a Bond heeft een inschrijving geopend ten hoeve van het behoud van den gevel van !t Beeldenhuis. Reeds zijn voor dit doel subsidies in uitzicht gesteld, welke hter nog niet voldoende zijn om de kosten n afbraak en herbouw te dekken. Men irdt verzocht bijdragen vóór 15 Augustus te irten op de girorekening van den Neder- ïdschen Oudheidkundigen Bond no. 140380 Rotterdam en op het strookje te schrijven [ais met de beelden". De storm. Uit bet buitenland wordt melding gemaakt n storm en onweer. Vlij hebben daarvan een smeurtje gekregen. Na de regenbuien van hedennacht en lorgen kwam een storm opzetten, die wel a November deed denken. Op de Oude irkt werden van de daar staande boomen sole zware takken afgerukt en op enkele ntsen hebben ook dakpannen het moeten [gelden. ïet weerbericht geeft nog niet veel hoop op Ier weer. Tijdelijk opklarend en daarna er regen. [Is weinig bemoedigend en dan in het irtjt van den vacantiet.ijd. ;evraagd tegen 1 No- een ruime WONING lin. met prijsopgave te P. C. OORSCHOT, 'lissingen. 'evraagd een nette WONING tbtenaar, tegen 16 Aug. mber. Brieven onder an Boekh. S. OCHT- ON, Zierikzee. uur Bovenhuis uwendijk 35. n bij Ch. L. DERT, vraagd voor3 maanden N SLAAPKAMER, van Keuken, door Kind. iet prijsopgaaf, letters in „Vliss. Courant" flinke Jongen .oon f 8.per week. lomwasscherij „TRIO", TE KOOP oon met 70 nummers anaalstraat B 151, Oost inr Benedenhuis, No. 36, per 1 October, maand. genBovenhuis. iet Kindermeisje gevraagd, t. Jacobstraat 22. Middelburg-Rotterdam tengelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS, >EREN EN VEE, v.Midd v.m.uur 8 gustus 4 5 6 8 7 8 8 9 matten te öekomen; N. V. Transport- en B*P| Erven Q, VOS. Telefoon EENHOORN, Telet. Ig« OOSTERHOUT, Telef. 2» jebrs. BUITENHEK, Tel. W v. Rolt. vm.uuf 9 9 9 Kustkring- „het Zuiden". 5 tot en met 15 Augustus a.s. zal door n Kunstkring „het Zuiden" in het paviljoen ixposeerd worden een verzameling van rkeri van de heeren De Vries en Klaren- De schilderijen en teekeningen van deze de kunstenaars zullen stellig veel belang- lling vinden. In onze Tydinghal. De bezoekers van onze Tijdinghal kunnen tns genieten van juweeltjes op fotografie-, )ied. De bekende hoffotograaf de heer A. van Agtmaal te Baarn, die thans te dezer de vertoeft, heeft ons een schitterende llectie foto's van het motorschip „Baloe- n" afgestaan. Waar het zusterschip „Dem- in aanbouw aan de N.V. Kon. Maatsch. e Schelde" geheel wordt afgewerkt als de -aloeran", zullen deze foto's wel de bijzon- re aandacht trekken. Ook ontvingen wij van den heer Van Agt- aal een mooie strandkiek. Een afscheid. Zaterdag na beëindiging der werkzaamhe id verzamelde zich het personeel van de deeling ketelmakerij van de N.V. Kon. aatsch. „de Schelde", ten einde afscheid te men van den heer K. Wever, die na vol- achten diensttijd met pensioen de fabriek verlaten. Hij werd toegesproken door den hoofdbaas, a heer C. van den Berge, die als aanden- a aan de gezellige samenwerking namens t Personeel een gouden horloge en een stoel obood. Uit deze geschenken blijkt voldoende sympathie, welke het personeel den heer ever toedraagt. Met enkele welgekozen woorden dankte de Wever voor de mooie geschenken en den hervonden steun van bazen en collega's. Hij zal steeds met genoegen aan zijn werk- M op de fabriek terugdenken en zeer zeker aan den laatsten dag dat hij daar werk- iaai is geweest, welke dag voor hem onver- ,telijk is gemaakt. Een reisje uitgesteld. Ee leerlingen c" r Eerv. Zondagsschool al ter zouden heden een reisje naar Breskens ebben gemaakt. z°oals in achterstaande advertentie wordt ekend gemaakt, is dit uitgesteld tot a.s. Een aanrijding. Hedenmorgen had op den hoek van de chultvaartgracht en de Kerkhoflaan een ailrijding plaatsr tusschen een auto en een etsrijder. De fietser kwam uit de richting an de Kerkhoflaan en de auto van de •chuitvaartgracht. De fietser viel en werd gewond, terwijl zijn fiets geheel vernield t is wel gewenscht dat op dit punt de weg verbreed wordt, anders zullen op den duur daar zeker meerdere ongelukken gebeu ren. Laat men den put dempen voordat het kalf verdronken is. Onbestelbare brieven. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de 2e helft der maand Juli 1930. Brieven (binnenland) Direction des Ne- derlandschen Ingenieursbureau „Incafos". 's-Gravenhage. Briefkaarten (binnenland) S. Dirks, DordrechtJ. A. van Eijken, Amsterdam A. C. van Houten, DordrechtH. van Oeve- ren, Wemeldinge, F. Schol, Vlissingen. Brieven (buitenland) Hellscher, Köln a/Rhein O. F. 196, Essen—Borbeck. Scheepvaartberichten. Het Amerikaansche stoomschip „Manshour- ry" is naar Antwerpen vertrokken, na alhier een lading petroleum te hebben gelost. Het Engelsche stoomschip „Baron Dal- mony", komende van Antwerpen, bestemd naar Welmington, is gisteren by Walsoorden aan den grond gevaren, doch zonder as sistentie vlot gekomen en de reis voortgezet. Het ledige motorschip „Soli Deo Gloria", schipper Fienstra, van Rotterdam, kreeg het tijdens het hevige stormweer hedenmorgen in de Biezelingsche Ham te kwaad, zoodat de schipper de noodvlag heesch. De motorboot „Dorus Rijkers" is van Hansweert uitgevaren en heeft het schip binnengebracht. Loodsen op de Boven Schelde. De heer Mampaey, lid van de Belgische Kamer, had aan den bevoegden minister de volgende vraag gesteld De minister veroorl'oye mij zijne welwillende aandacht te vestigen op den toestand van de loodsen der Boven Schelde. Voor die arbeiders bestaat nog de bena ming hulploods. Zij beantwoordt in geenen deele aan de werkelijkheid. Het schijnt, dat er zoogenaamde hulplood- sen zijn, die meer dan twintig jaar dien post onder die benaming bekleeden. Gedurende al dien tijd hebben zij hun werk verricht, alleen. Er was geen loods, dien zy als helper hadden bij te staan. Zij waren loodsen. Zij hadden geen helpers. De benaming „hulploods" be antwoordt dus zoo njin aan den schyn als aan de werkelijkheid. Zou de achtbare heer minister niet van meening zyn, dat met het oog op dien toe stand de titel hulploods op de Boven-Schelde zou dienen afgeschaft te worden Zou diens volgens de minister hem willen afschaffen om enkel dezen van loods te laten voortbe staan De bezoldiging der loodsen van de Boven- Schelde en van de Beneden-Schelde was in 1914 gelyk. Zy bedroeg voor de loodsen die zich in gelijke voorwaarden bevonden 200Ü franc 'sjaars. Daarin is een groote afstand gekomen. In 1926 bedroeg de bezoldiging voor deze van de Boven-Schelde, 21000 franc voor de loodsen van de Beneden-Schelde 36000 francdat maakt een verschil van 15000 franc 'sjaars. En dat niettegenstaande het werk van de loodsen der Boven-Schelde sinds 1914 aan merkelijk is verzwaard Zou de minister de bezoldiging van de loodsen der Boven-Schelde met deze van de Beneden-Schelde willen gelyk stellen Ziehier het antwoord van den minister. De hulploodsen mogen zonder de mede werking van een ander agent schepen bedie nen zooals de loodsen. De benaming van hulploods voor de agen ten, stroomopwaarts rechtvaardigt zich door het feit dat zy in algemeenen regel schepen loodsen van kleine tonnemaat. Een verande ring van benaming bovenloods, by voor beeld, in plaats van hulploods, zou op zich zelf niet volstaan om een weddeverhooging te wettigen. De bezoldigingen der hulploodsen stroom opwaarts, en die der loodsen stroomafwaarts, zijn nooit dezelfde geweest. Berekend vol gens de cyfers der eerste maanden van 1914, bedroeg het commissieloon der hulploodsen stroomopwaarts vóór den oorlog gemiddeld 4600 franc per jaar, die der loodsen stroom afwaarts 8300 franc. Dit commissieloon was geschat voor het berekenen van het pensioen op 2000 franc voor de eersten, en 3500 franc voor de tweeden. In 1929 hebben de hulp loodsen stroomopwaarts, gemiddeld 29.500 franc commissieloon getrokken, de loodsen stroomafwaarts 48.900 franc (plus de reis- en de verblyfkosten te Vlissingen). Onderschei- denlyk gemiddeld bedrag 21.000. en 36.000 franc. De betrekkelykheid tusschen de bezol digingen der twee reeksen van loodsen der Schelde is dus behouden geweest. Wat het werk aangaat, dit is voor al de reeksen lood sen verzwaard. Begrafenis W. J. Sprenger. Zaterdagmiddag werd het stoffelijk over schot van wijlen den heer W. J. Sprenger te Middelburg naar zijn laatste rustplaats ge bracht. Even twee uur zette de lijkstoet zich in be weging. De lijkkoets, waaraan een krans van de kinderen en een van de kleinkinderen hingen, werd gevolgd door 7. rijtuigen met familieleden en kennissen en zeer langzaam schreed de stoet naar de algemeene begraaf plaats. Daar waren velen aanwezig, die den overledene de laatste eer wilden brengen. Aan de geopende groeve nam ds. J. de Vis ser, predikant bij de Ned. Herv. gemeente, het woord en zeide, dat het zeker niet in den geest en naar den wensch van den overledene zou zijn als er aan zyn graf uitvoerige rede voeringen werden gehouden, maar het zou ook niet goed zijn. als niet met enkele woorden dank werd gebracht voor wat de afgestorvene was voor zijn familie, voor de stad en voor vele menschen. Hij was gezegend met een groote gave en hem is een hooge leeftijd be schoren geweest, maar vooral voelde hij zich één met God en daarom herinnert spr. er aan, dat men het stoffelyk overschot aan den schoot der aarde heeft toevertrouwd, maar dat allen leven in de hoop op het hierna maals. Ds. de Visser ging daarop voor in gebed. De zoon van den overledene, de heer ir. J. W. Sprenger uit Ginneken, bracht dank aan alle aanwezigen, en ook aan de oude getrou wen, die zoolang bij zijn vader in dienst wa ren, voor de laatste eer zyn vader bewezen. Nadat de familieleden bloemen in het graf hadden gestrooid, verlieten allen den dooden- akker. Het was op verzoek van de familie, dat deze teraardebestelling een eenvoudig karak ter droeg en alleen ds. de Visser het woord voerde, terwijl de advertentie reeds had aan gegeven, dat behalve van de naaste familie geen bloemen werden verwacht. Kings ford Smith in het gasthuis te Middelburg. By zijn aankomst op Schiphol klaagde de bekende vlieger Kingsford Smith dat hy zich niet heelemaal wel gevoelde. De bijzonder hartelijke ontvangst in Amsterdam deed hem op de been blijven, maar hij was over zyn vermoeidheid heen en kon niet slapen of eten. Op aanraden van zijn vrienden is hy toen voor eenige dagen naar Veere gegaan om daar eens goed uit te rusten. Maar van nacht klaagde hij over pijn in den rug en om alle mogelijke zekerheid te hebben is hy op aanraden van dr. Koch uit Middelburg in het gasthuis aldaar opgenomen om daar eenige dagen onder observatie te blijven en zich aan een grondig onderzoek te onderwer pen, want hy wil de vlucht van Engeland naar /ustralië niet ondernemen zonder ze kerheid te hebben dat hy niet onderweg er gens ziek zal worden. Het onderzoek zal eenige dagen in beslag nemen. Op het oogenblik is er echter geen reden tot ongerustheid, maar op aanraden van den dokter mag hij noch brieven en telegrammen, nóch bezoek ontvangen. De kermis te Middelburg. Heden begint de kermis, welke duurt tot en met Zaterdag. Het aloude vermaak blijft zich nog maar steeds handhaven, hoewel reeds ettelyke jaren geleden voorspeld is, dat „de kermissen haar eigen dood wel zouden ster ven." Men heeft wel getracht er andere ver makelijkheden voor in de plaats te stellen, doch deze pogingen hebben overal géfaald. Men kon er een anderen naam au geven en bv. spreken van feestweek of iets dergelyks, maar in wezen warer. het gewone kermissen. De thans begonnen kermis is precies gelyk aan haar voorgangsters. Niets nieuws en niets byzonders, doch gelegenheid om zich te vermaken is er en daarvan zal wel weer gebruik worden gemaakt. Voor hen, die hun afleiding niet op het eigenlijk kermisterrein kunnen vinden, is er gelegenheid tot ontspanning in den Schouw burg, waar het gezelschap van Louis de Vries optreedt en in het Schuttershof, waar weer het bekende gezelschap van Faveur variété voorstellingen geeft. Feest in de kampen by Dishoek. De bewoners der verschillende padvinders- en andere kampen in de omgeving van Dis hoek hebben Zaterdagavond een bezoek gehad van de Middelburgsche Mondharmonica-ver- eeniging „Crescendo", die onder leiding van den heer G. Wagenvoort by de consumptie tent van den heer Alofs een uitvoering gaf. De verschillende uitgevoerde nummers werden met groote aandacht gevolgd en na ieder nummer klonk een dankbaar applaus. Na deze uitvoering ontstaken de padvinders te ongeveer half tien het groote kampvuur, dat tot ver in den omtrek zichtbaar was en een sprookjesachtig aanzien aan het geheel gaf. By gunstiger weder zou alles echter nog beter tot zyn recht zijn gekomen. Toch hebben de kampbewoners een aangenamen avond vol afwisseling gehad. Uurwerken van Christiaan Huygens". In verband met de aanstaande uitgave van Huygens „Horologium" van 1658 zou _de commissie voor de uitgave van Kuygen's wer ken er zyn thans van zijn „Oeuvres Com- plètes" 16 deelen verschenen het 17de moet o.a. het genoemde werk van 1658 bevatten gaarne een opgave ontvangen van musea of particulieren, die in het bezit mochten zijn van slingeruurwerken van dien tyd. Het zijn alle uurwerken met spillegang. Eind 1656 heeft Huygens het slingeruurwerk uitgevon den, in Juni 1657 is op die uitvinding octrooi verleend ten name van Salomon (ook soms ge noemd Samuel) Coster te 's-Gravenhage, en reeds in 1657 zijn een groot aantal slinger uurwerken door Coster geconstrueerd. Een daarvan, door een veer gedreven, bevindt zich in het Rijksmuseum te Amsterdam (ge schenk van den heer Bredius), er staat op „Salomon Coster Haghe met privilege 1657". De lepelspil is horizontaal. Op het oogenblik is aan de commissie nog geen ander exem plaar van 1657, 1658 of 1659 (sterfjaar van Coster) bekend. In 1657 en volgende jaren zijn door Coster ook uurwerken, eveneens met horizontale lepelspil, doch gedreven door een gewicht, vervaardigd. In het model van 1658, zooals dat door Huygens in het genoemde werk beschreven wordt, is de lepelspil verticaal geplaatst. Ook van dit model heeft Coster, blijkens de cor respondentie van Huygens, exemplaren ver vaardigd, waarvan sommige door een veer, andere door een gewicht gedreven werden. Of nog eenig exemplaar daarvan bewaard is ge bleven, is de commissie tot dusver onbekend. Omstreeks 1 Januari 1658 werd een slinger aangebracht in het torenuurwerk van de kerk te Scheveningen, en ij October van datzelfde jaar, eveneens door Coster, een dergelijke slinger in de Dom te Utrecht. Evenwel kan men uit de woorden van Huygens besluiten, dat hetzelfde in dat jaar ook elders is ge schied. Het is tot dusverre, ondanks navraag by archivarissen niet gelukt uit te maken welke andere torenuurwerken in 1658 of 1659 van een slinger werden voorzien. De commis sie zal het op hoogen prijs stellen, als ge meentesecretarissen en kenners van kerkelij ke archieven zoo vriendelijk willen zyn na te gaan of hieromtrent iets te vinden is. Ook opgaven (zooals de commissie er reeds een enkele mocht ontvangen) van kort na dien tijd in de torenuurwerken aangebrachte slin gers zyn welkom. Wat de kleine of kameruurwerken betreft, ook opgave van kort na 1659 geconstrueerde slingeruurwerken zal welkom zyn, bijv. van uurwerken geconstrueerd door Coster's opvol ger Pieter Visbach, overleden in 1696, of door zyn tijdgenoot Simon Douw te Rotterdam, overleden in 1661. Niet geheel onmogelijk is het dat Huygen's eigen naam op een of ander uurwerk voorkomt, daar hij in 1664 van de Staten-Generaal persoonlijk een octrooi ver kreeg op eenigszins anders geconstrueerde uurwerken, waarvan nog exemplaren zouden kunnen bestaan, bijv. vervaardigd door de horlogemakers Pascal, Severijn Oosterwyck of Fromanteel. Uurwerken van dien tyd zijn veelal aan de achterzijde dichtgespijkerd, zoo dat de naam (die soms aan de voor-, soms aan de achterzyde staat) mogelijk eerst voor den dag komt als men de spijkers laat ver wijderen. Het adres voor mededeelingen is dr. J. A. Vollgraff, Middelburg. Bezoek van Belgische wielrijders aan Zeeland Zondag 10 en Maandag 11 Augustus wordt door een groep van den Belgischen wielrij- dersbond een tweedaagsche fietstocht door Zuid-Beveland en Walcheren gemaakt. De fietsers logeeren te Goes. Zy zullen een be zoek brengen aan een oesterkweekery en een uitstapje naar Middelburg en Vlissingen ma ken, waarna met de provinciale boot naar Ter Neuzen wordt gevaren. Ontslag genomen als burgemeester. De heer Jac. Welleman, burgemeester van Krabbendyke, aan wien een maand ziekte verlof was verleend, heeft thans tegen 1 Sep tember ontslag gevraagd als burgemeester. Een landarbeidersstaking te Nieuwvliet. Zaterdagmorgen i'; onder de landarbeiders te Nieuwvliet een werkstaking uitgebroken, welke haar oorzaak vindt in den wensch der arbeiders om een collectief contract af te sluiten, meldt „de Courant". De landbouwers willen hiervan niet weten. Een ultimatum om binnen drie dagen den arbeid te hervat ten is gesteld. Bij niet-hervatting volgt ont slag. De werkgevers willen geen conferentie houden. De toestand is betrekkelijk rustig, eens met Purolzeep. U zult dan zien hoe mooi, zacht en roosvrij I UW haar wordt. Purolieep ts evenals PuroL verkrijgbaar bij Apoth en Drogist-a. BOBMer doch de burgemeester heeft voor politiever- sterking zorg gedragen. Waarschijnlijk breidt de staking zich uit tot andere gemeenten. „De Gilde viert". Het schuttersgilde te Kloosterzande ge meente Hontenisse, dat Sint Sebastiaan tot zijn schutspatroon koos, gaat feestvieren. Se dert tientallen jaren heeft het zijn bestaan weten te handhaven. Oude archiefstukken spreken van „den seer berugten en aenge- n^emen Pijlenstrydt op den hof te zande in hulsterambacht" en al waren er tijden van minderen bloei, in het jaar 1830 werd een nieuwe periode van leven ingeluid. Deze vijftig jaren van 18801930 hoopt men plechtig te vieren door het organiseereti van groote schuttersfeesten. De zustergilden uit den omtrek en ook van buiten de lands grenzen .worden opgeroepen tot deelneming aan dit - huttersfeest, het grootste, dat in do laatste jaren hier gehouden werd. De 7e September a.s. zal een bijzondere dag worden in de geschiedenis van het gilde. KERK- EN SCHOOLN1EUWS Synode Ned. Herv. Kerk. De synode der Ned. Herv. Kerk heeft uit fonds voor noodlijdende kerken 570 toege kend aan Sas van Gent. Uit het fonds voor geestelijke behoeften aai Ter Neuzen 100 voof lokaalhuur tot het houden van godsdienstoefeningen te Sluiskil. Uit de generale kas Vrouwepolder voor onderhoud kerkgebouw 500 Kattendijlie voor het predikantstraktement f 300 Wis- sekerke voor een arbeid te Geersdijk 200 Hansweert voor de kerkelijke administratie^ 250 Ter Neuzen voor den godsdienstonder wijzer te Sluiskil 200. Een afscheid. Gisteren nam dr. J. E. B. Blase afscheid van de Luihersche gemeenten op Walcheren, des morgens om 10 uur te Vlissingen en des avonds om 6 uur te Middelburg. De dienst had in beidé gemeenten hetzelfde verloop. Het voorgelezen Schriftgedeelte was 1 Petrus 1 vers 3einde. Gezongen werden achtereen volgens Gez. 379 1 en 5, Gez. 325 1, 2 en 4 en Gez. 32 (allen uit den Herst. Ev. Luth. bundel.) De tekst der afscheidspredikatie was 2 Cor. 13 vers 13 „De genade van onzen Heer Jezus Christus en de liefde Gods en de gemeenschap des Heiligen Geestes zij met TJ allen. Amen." In een aangrijpende predikatie behandelde de vertrekkende leeraar dezen tekst, welke niet naliet diepen indruk op de aanwezigen te maken. Na de gebruikelijke toespraken zongen de gemeenteleden dr. Blase Gez. 413 3 toe (het bekende „Dat 's Heeren zegen op U daal enz."). In de consistoriekamer te Middelburg werd de predikant toegesproken door de heeren J. G. Bosdijk en J. J. M. Snijders namens ker- keraad en gemeente en te Vlissingen geschied de dit door den heer F. C. Wysveld. Van de gelegenheid om ds. en mevr. Blase nog eens voor 't laatst de hand te drukken, werd door velen gebruik gemaakt. Dit is nu de 3de predikant, die in 7 jaar tijds uit MiddelburgVlissingen naar Indië vertrekt, eerst ds. Leepel, toen ds. Bie- ger en nu dr. Blase. Vacantie voor predikanten. Een Ned. Herv. predikant schrijft aan de „N. R. Ct." Wanneer door een gemeente der Ned. Herv. kerk een beroep wordt uitgebracht, ontvangt de predikant een brief, waarin eenerzijds zyn rechten worden omschreven en anderzijds zijn plichten. Het eerste deel heet dan de lig ger, het tweede de beroepsbrief. Is de ligger veranderlijk naar gelang van inkomsten en emolumenten die aan de standplaats verbon den zyn, de beroepsbrief is voor alle gemeen ten gelijk. Daarin wordt dan onder meer het vertrouwen uitgesproken dat de beroepene al les zal doen wat een herder en leeraar over eenkomstig Gods Heilig Woord, volgens de verordeningen der Ned. Herv. Kerk betaamt. „Inzonderheid", zooals het dan verder heet, „door prediking, ziekenbezoek, huisbezoek en godsdienstonderwijs." Van het laatste wordt dan gezegd, dat het „gedurende het gansche jaar wekeiyks" moet worden gegeven. Wanneer het voorstel van den Utrecht sehen ouderling tot herziening der formulie ren wet wordt, zal hierin ongetwijfeld veran dering moeten komen. Niet omdat het op zichzelf zoo verkeerd is, maar omdat het één van die onwaarachtigheden behelst, die het

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1