500 300 159 100 25 :erste blad DONDERDAG No.178 68e Jaargang- 1930 Jjlgave: FinnaT VAHOEVELDE Ir., Walsiraat 58-80, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 31 JULI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Ingesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers" Onze Gratis-Verzekering tegen Ongelukke# VIJF EN TWINTIG GULDEN. itads- en Provincienieuws LAND- EN TUINBOUW BUITENLAND e zoo gauw merkte, dat je moeder, maar ze werd iet gelach van de meisjes, een half afgebeten taart! irvan de room langs haar lad het jammer gevonden en en toen ze zoo haastig het snel van haar scho» je instappen, anders smelt ragde Kitty. :n hoef je niet, hoor ns. „Nieuwe reizigers zijn terug", zei moeder echter, nog met den trein mee!' diepte ze voor ieder een die na het gevlieg en ge. weer warm waren gewor. was. (Wordt vervolgd.) LISSINGSCHE COURANT E VLISSINGEN 6.21 1836 wto's, Fietsen uigen. ill uur 8.22 IoNNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden, jtnco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- e landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS; Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties betreflende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. ne a) «nné's in 't bezit eener lis. ziin GRATIS verze il fe«n ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt- held tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of cog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger I-RUBRIEK jrdag 31 Juli. L 9.009.45 Avro. Gra- >010.15 Morgenwijding, rt door het Rembrandt- leiding van D. Hartogs. door het Avro-kwintet. nplaten. 3.00—3.30 Frag- van Jack London door ,00 Solistenconcert. S. eesen, viool. E. Veen aan .30 Halfuurtje voor de •volg solistenconcert. 5.00 iten. 5.457.15 Concert Klein-orkest onder lel- 7.157.45 Volksuniver- de techniek in onzen tijd Schermerhorn. 8.00—9.00 Vluskens-Sleurs. Hélène oor en versterkt omroep- van J. J. v. Amerom, toor uit den bloeij enden F. Timmermans. 9.30— versterkte omroeporkest ico Treep. 9.4510.00 L. an de piano. 10.00 Pers- yolg concert. 11.00—12.00 6 uur 1071 M.) 8.15- 10.00—10.30 N.O.R.V. trtje. 10.3011.00 Zieken- Godsdienstig halfuurtje oncert door het K.R.O.- ïofoonplater.. 2.002.30 platen. 2.30—4.00 K.R.O. 0—5.00 N.C.R.V. Ziekcn- stenconcert, piano, viool, .407.40 Orgelconcert, iplaten. 8.009.00 Solis- piano. 9.00—10.00 Ca- Amsterdam. 10.00 Pers- Gramofoonplaten. 10.35 Morgenwijding. oncert. D. Cowen, alt. door R. Foort. 2.202.50 Kerkdienst. 4.05 pon, aan. C. Smith,-bariton. Kinderuurtje. 6.20 Le- hten. 6.55 Marktberich- door F. Dawson. 7.20— .05 Concert, kwintet. M. i.20 Nieuwsberichten, ■nsmuziek. 11.0012.20 .25 Televisie. 1725 M. 12.50—2.20 Dansmuziek. 4.35 Kin- 9.50 Concert, kwartet 7.257.50 Gramo- Orkestconcert. 10.25— jfoonplaten. 1.252.50 -10.20 Orkestconcert, en lagern am Rhein", ;tconcert. 12.20—2.20 Orkest- ïcert, orkest en violist, edelzak-trio en piano. Tos", blijspel in 1 be- 10.1511.20 Orkestcon- ;muziek. 5.20 Trioconcert. 6.50 35 Trio-concert. 9.20 de Kurzaal te Ostende. E TELEFOON. n zijn tusschen Japan oos-telefonische proef- htingen gevoerd via de ;tallaties te Nauen bij werden deze proeven ertegenwoordigers van ie dagbladen, Japan wereld -kr^chtcongres, a van het verkeersmi- een vertegenwoordiger ie in Berlijn, en opgetogen over de irheid van het gespro- lericht, dat de proeven en, terwijl aan deze iment was toegevoegd ;atie der Duitsche ra ng eerlang een radio- in te voeren tusschen anden, welke ook be- algemeenen openba- Aan onzen abonné F. W. G., houder van polis no. 6225, wien bij werkzaamheden op de fabriek „De Schelde" op 28 dezer een pink werd afgeklemd, werd heden, overeenkomstig de polisvoor waarden, een uitkeering gedaan van Vlissingen. 31 Juli 1930. DE UITGEVERS. t nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 31 JULI. Concert Bellamy park. )e harmonie „Ons Genoegen", directeur de r C. G. Govaarte, geeft Zaterdag a.s., des mds 8 uur, een populair concert in de kiosk het Beliamypark. Programma: .Wilhelmus van Nassauwe" arr. Valerius „Prinses Juliana", Marsch W.v.Erp „Ouverture Ludomatycello", L. Langlois !,Tes jolis seins Roses", Valse F. Andrieu .Serenata" Toselli Fantaisie sur l'Opera „Robert le Diable" G. Meyerbeer Pauze. I.H.V. Marsch arr. C. G. Govaarts "<S.„Flimmerkiste", potpourri aus der Pose „Filmzauber" W. Kollo Harm. Jim Tango Foxtrot arr. C.G. Govaarts ,0p ieder reisje," enz. Interriiezzo Schoner Gigolo", Tango step Ich hab' kein Auto", Foxtrot Potpourri „Modern" C. G. Govaarts V. V. V. Marsch C. G. Govaarts Vluchten van Oostende naar Vlissingen. iag het in het voornemen om proefnemin- i te doen met bovengenoemde vluchten en trmee een aanvang te maken verleden ik Donderdag, zoo moest dit toen, door het ihte weer uitgesteld worden. Heden echter, bij gunstig weer ook eenige volgende Don- cn, verhinderde de weersgesteldheid e vluchten niet. en nog vóór den vast- telden tijd van 11.45 daalde een ma ne PH-ADO van het type Fokker VII op vliegveld neer. De piloot Blaak kwam om n half 12 in zicht, de machine werd groo- en grooter,het geronk van den motor ver- rkte hoe langer hoe meer, de vliegmachine eek over het veld, gleed over het kanaal op 1 hoogte dat we meenden, haar by de wen- B in de op den dyk staande boomen te len zien vliegen, maar vlak er by gekomen ze een zetje naar boven en landde om ninuten over half 12 keurig op het lan- 'gsterrein. Passagiers er waren er een al meegekomen en machine moesten h aan de noodige douane-farmaliteiten terwerpen, welke echter vlot verliepen en irna gingen allen naar de stad. Het lag in bedoeling, indien er -zich liefhebbers voor iboden, het oponthoud hier te benutten een of meer rondvluchten te maken en n om ongeveer kwart voor vijf weer naar stende terug te keeren. P.Z.E.M.-mededeelingen. Eet plaatseiyk net te Domburg werd door N.V. overgenomen. Op 31 Mei werd de be ende centrale stopgezet en met de stroom kring uit de centrale te Vlissingen begon- n. iet gemeentebestuur van Grypskerke be- ot tot aanleg van een ondergrondsch net straatverlichting, waarvoor de lantaarn- kn inmiddels reeds geplaatst zün. De ogspanningsverbinding tusschen deze ge- :ente en Serooskerke zal dezer dagen tot ind komen. de gemeente Oost- en "West-Souburg "floot tot ondergrondschen aanleg van het aatselljk net in de kom der gemeente, iarvan intusschen reeds een deel is uitge- erd. Op 27 Juni werd de hoogspanningskabel van raayert naar 's Heerenhoek in bedryf ge- oien en op denzelfden dag werd met de ro°mievering aan particulieren begonnen. De hoogspanningskabelaanleg Kraayert— Wolphaartsdijkscheveer kwam tot stand. Te gelijkertijd werden tevens de laagspannings netten in de kommen Oostkerke en Oud- Sabbinge ondergrondsch aangelegd. Het ma ken der huisaansluitingen is in vollen gang, zoodat het net binnenkort onder spanning gebracht kan worden. De raad van Kapelle-Biezelinge besloot eveneens tot aanleg van een ondergrondsch laagspanningsnet, waarvan de hoofdleidingen reeds gelegd zijn. Met den exploitant van het plaatselijk electriciteitsbedrijf te Heinkenszand werd overeenstemming bereikt betreffende overne ming van het net, hetwelk intusschen afge broken is. Met den bouw van het nieuwe bo- vengrondsche net is dezer dagen begonnen. Het nieuwe ketelhuis in de centrale te Vlis singen werd in bedrijf genomen, terwijl met de montage van de nieuwe turbine werd aan gevangen. September-betooging te Rotterdam door N.V.V. en S.D.A..P Vanwege het N.V.V. en de S.D.A.P. zullen op Zondag 14 September te Amsterdam en Rotterdam nationale betoogingen plaats vin den, waarin de verschillende eischen der so- sialistische arbeidersbeweging naar voren zul len worden gebracht. De meetings zullen met het oog op de plannen voor een nieuwe vloot bijzonder gericht zijn tegen de vlootwet. De deelnemers uit Zeeland zullen te Rotterdam by een komen, waar dan ook nog Brabant, een gedeelte van Zuid-Holland en Gelderland zullen demonstreeren. Wanneer de teekenen zich niet bedriegen zullen er ook uit Vlissin gen een by zonder groot aantal leden van bo venstaande corporaties de meeting bij gaan wonen. Het is dan nu ook reeds vrijwel zeker, dater dien dag vanuit Vlissingen een extra- trein zal loopen. De reiskosten bedragen 4.20 retour, terwijl verschillende afdeelingen nog een toeslag aan hun leden verleenen, boven dien verleent de Vlissingsehe Bestuurders- bond aan de vrouwen der aangesloten leden 1 reductie en zal voor dezen de prijs slechts j 3.20 retour bedragen. Desgewenscht zal voor dezen vervoerprijs gelegenheid worden gege ven reeds 's Zaterdags naar Rotterdam te vei*trekken, waar zoo noodig tegen betaling van f 0.25 logies by partygenooten zal wor den verleend. Met het oog op de vele voorbereidingen, die door de Ned. Spoorwegen voor dit massa- vervoer zullen moeten worden getroffen, is spoedige opgave met vermelding van dag en uur, waarop men wenscht af te reizen, een eerste vereischte. Volgens de in dit blad voor komende advertentie wordt reeds a.s. Zater dag gelegenheid geboden zich op te geven. Vreemdelingenbezoeb. Met de provinciale booten kwamen heden 2250 gasten van de Belgische badplaatsen hier aan. Er werden 46 auto's overgezet. Zuid-Holiandsche Maatschappij tot redding van Schipbreukelingen. Aan het verslag over 1929 van bovenge noemde maatschappij is het volgende ont leend Op 8 Februari werd te Amsterdam in het Scheepvaarthuis een bijeenkomst belegd van de besturen der beide reddingmaatschappyen én de militaire luchtvaartafdeelingen, ten einde na te gaan, welke diensten kunnen worden verleend door vliegtuigen bij het doen van pogingen tot het redden van schipbreu kelingen. De besprekingen liepen over de volgende punten 1. De mogeiykheid om ook by ongunstige weersomstandigheden door middel van een vliegtuig verbinding te makeh tusschen het gestrande schip en den vasten wal. 2. Of het mogelijk zal zijn door middel van vliegtuigen olie op zee te storten, teneinde de reddingboot in de gelegenheid te stellen met meer kans op succes haar pogingen te doen. 3. Of het nut kan hebben, dat vliegtuigen worden ontboden om omtrent den toestand op het wrak inlichtingen te verstrekken, dus in het algemeen voor berichtgeving dienst kun nen doen. Naar aanleiding van de gedachtenwisseling hebben de beide reddingmaatschappyen een gemeenschappelijk schrijven gericht tot den minister van defensie, die zijn goedkeuring hechtte aan een ontwerp-instructie voor haar vertegenwoordigers aan de kust, waarby deze onder bepaalde voorwaarden worden gemach tigd zoo noodig de hulp in te roepen van vliegtuigen tot het redden van schipbreuke lingen. Een tweede gemeenschappeiyke vergade ring der besturen van de reddingmaatschap pijen had plaats 18 October in het gebouw van de Vereenigde Nederlandsche Scheep vaartmaatschappijen te 's-Gravenhage, welke gewijd was aan de samenwerking der maat schappen op het deel van de1 Nederlandsche kust, waar de terreinen van haar werkzaam heden aan elkaar grenzen. Reeds in 1911 was over deze kwestie overleg gepleegd. Ook toen kwam men reeds tot een afspraak. Door di verse omstandigheden was echter op daad- werkelijken steun aan elkander bij een ern stig ongeval toen nauwelijks te rekenen. Im mers de afstand tusschen den Hoek van Hol land en Den Helder was te groot. Sedert zijn de toestanden gewyzigd nu binnenkort te IJmuiden ook een krachtige motorredding boot gestationneerd zal zijn, zoodat de door mechanische kracht gedreven reddingbooten te Hoek van Holland eventueel met haar zul len kunnen samenwerken. De besprekingen leidden tot volkomen over eenstemming. De schippers van de booten zullen zich op de hoogte stellen van het aan grenzende terrein der zustermaatschappy en de vertegenwoordigers zullen met elkaar over leggen omtrent het hellingen of buiten dienst stellen der motorreddingbooten, opdat dit, voor zoover mogelijk, niet gelyktydig ge schiedt. De stations der Maatschappij, gevestigd in Zeeland, waren in 1929 de volgende Burghsluis, zelfrichtende en waterloozende motorreddingboot „Prinses Juliana", onder beheer van den heer L. L. Bolle te Haam stede. Westkapelle, mortier en wippertoestel, on der beheer van den heer C. M. Bolier, opzich ter van den polder Walcheren, aldaar. Vlissingen, motorreddingboot „Maria Caro lina Blankenheym", onder beheer van den heer R. H. Arntzenius, directeur van het loodswezen, assistent de heer G. Bakker, com missaris van het loodswezen. Sluis aan de Wielingen, strandboot, mortier en vuurpijltoestel, onder beheer van den heer Iz. Erasmus, burgemeester van Cadzand. Het station in Zeeuwsch-Vlaanderen werd verbeterd door de aanbrenging van electrisch licht in het boothuis te Sluis aan de Wielin gen. Met een flinken schijnwerper kan thans de helling en de haveningang worden ver licht, hetgeen een groot voordeel is bij een nachtelijke tewaterlating van de reddingboot. Met groote erkentelijkheid maken wij ge wag van den belangrijken steun ons verleend door het ministerie van waterstaat, dat met groote voortvarendheid op 's rijks kosten den bouw heeft laten uitvoeren van een-solieden aanlegsteiger voor de motorboot „M. C. Blan kenheym" op een beschutte plaats in de Wes ter- of Koopmanshaven te Vlissingen. Vóór de intrede van het ongunstige jaarge tijde was de steiger gereed, zoodat voortaan by zwaren Westerstorm geen averij aan de veilig gemeerde boot te duchten valt. De succesvolle redding in 1929 van 64 men- schenlevens door de flinke bemanningen van onze reddingbooten, vermag niet de droeve herinnering te verzachten aan de noodlottige ramp van 16 Januari, waarbij 8 van onze red ders het leven lieten. Voor de stichting van het „Helden der Zee Fonds Prins der Nederlanden" werd in Zee land een comité gevormd, onder leiding van den heer mi*. J. F. van Deinse. W. J. Sprenger t Gisterenavond is te Middelburg op ruim 83-jarigen leeftijd overleden de heer W. J. Sprenger. Gedurende meer dan 25 jaar heeft de heer Spreger deel uitgemaakt van het dagelijksch bestuur dier gemeente. Bij de verkiezing in 1883 werd hy tot lid van den gemeenteraad gekozen en dadelyk na zyn installatie op 4 September d.a.v. werd de heer Sprenger tot wethouder gekozen, welke benoeming hij na beraad, heeft aange nomen. Eerst werd de heer Sprenger belast met de portefeuille van wethouder van fabricage en later met die van de financiën en bedryven. By gelegenheid van zijn zilveren jubileum als wethouder in 1918 werd den heer Spren ger byzondere hulde gebracht voor hetgeen hy iti een kwarteeuw als wethouder in het belang der gemeente heeft gedaan. In 1909 wenschte de heer Sprenger niet meer voor een herbenoeming als wethouder in aanmerking te komen, omdat hy deze functie aan jongere krachten wenscht over te laten. Van 1899 tot 1907 is de heer Sprenger ook lid geweest van de Kamer van Koophandel, terwijl hij van 1890 tot 1908 deel heeft uitge maakt van het dagelijksch bestuur van den polder Walcheren. In verschillende andere vereenigingen heeft de overledene veel in het belang der gemeen te Middelburg gedaan. Van de Zeeuwsche Brandwaarborg-maat- schappy was hij van 18891923 bestuurslid en van 1906 tot aan zijn aftreden voorzitter. De gulhartige wijze waarop de heer Spren ger in allerlei vorm steun verleende, is wel bekend. Zijn heengaan is voor de gemeente Middelburg dan ook een groot verlies. De heer Sprenger werd by gelegenheid van het Koninklyk bezoek in 1907 benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis zal plaats hebben Zaterdag a.s., des middags 2 uur. Een droevig ongeluk. Op den weg Nijmegen—'s-Bosch is gisteren J. O., logementhouder uit Middelburg met zijn motor geslipt en tegen een boom geslagen. De man was onmiddellyk dood. Besmettelijke ziekten. In de week van 20 tot en met 26 Juli zyn in onze provincie voorgekomen 2 gevallen van roodvonk, nl. 1 te Biggekerke en 1 te Ooster- land. Commissaris Belgisch loodswezen. Aan den heer P. P. Renier, te Ter Neuzen, sedert 21 jaar commissaris van het Belgisch loodswezen te Ter Neuzen, is bij besluit van Z.M. den koning der Belgen met ingang van 1 Augustus a.s. eervol ontslag als zoodanig verleend, met recht op pensioen. Wat elke maand te doen geeft. (In moes- en bloemtuin, keuken en kelder). (le helft Augustus). In het begin dezer maand kan men begin nen met het zaaien van veldsla. Ze groeit ook in het wild, maar deze is niet zoo malsch. Het zaad behoeft niet onder gewerkt te worden men giete echter tot het zaad opkomt, ook is het goed het bed dan eenigszins te beschadu wen. De reden, waarom men veldsla eerst m dezen tijd zaait, is deze, dat ze by vroegere zaaiing ras in zaad schiet. Het geheele plantje is voor de keuken geschikt, men snijdt het daartoe bij den grond af. Het is een malsche groente, zoowel de gewone Hollandsche, ais de breedbladerige en de Italiaansche. De beide laatste schieten niet zoo gauw in het zaad. Worteltjes worden nu voor de laatste maal in dit jaar gezaaid op den kouden grond men wachte er evenwel niet mee. Doet men het nog in het midden dezer maand, dan blijkt het vaak te laat te zijn. Wat men er bij in acht moet nemen, is ditniet te dicht zaaien,- of anders straks goed dunnen, de grond mag niet pas bemest zyn let men hierop niet, dan worden de worteltjes licht wormstekig. Neem als soort den Amsterdam- schen bakwortel. Winterpostelein (doorwas) hebt u misschien cp ons advies in Juli reeds gezaaid u kunt het in deze of in de volgende maand nog eens doen, om er in 't voorjaar Maart en April van te kunnen oogsten in dien tyd, als er nog weinig uit den hof te halen is, is het dan een welkome groente. Wy herinneren, dat deze groente, wat smaak betreft, postelein zeer naby komt, en dat ze weinig eischen stelt. Winterspinazie voor herfstgebruik zaaie men half Augustus op rijen voor het voor jaar bestemd in September. In den bloementuin Wenséht u in den winter een vat met sierkool, dan moet ze nu gezaaid worden. Kent u Pentstemons en hebt u ze wellicht gezaaid Het is een fraaie plant, die veel te weinig gezien wordt. Hebt u ze, dan zijn ze nu in bloei en kunt ge de beste kleuren door stekken vermenig vuldigen. Augustus is de maand om de Pelargoniums te stekken. Men begint hiermee wel al in Juli, als men veel planten noodig heeft, de gewone liefhebber doet beter te wachten tot deze maand. Wy nemen liefst van moederplanten, die men afzonderlijk heeft gehouden en niet dus op het perk heeft geplant, kortgelede, niet te weeke zyscheuten ter lengte van plus minus 6 cM., zooveel als men stekken noodig heeft. Dan verwydere men de onderste groote bladeren en tevens alle schutblaadjes en mo gelijke bloemknoppen. Scheuten te nemen met meerdere bladen en de grootste van deze tot op de helft in te korten, zooals nog wel eens gedaan wordt, is niet aan te raden, daar men alles moet vermijden om rotting te voor komen. Laat de stekjes, ook al om latere rot ting tegen te gaan, een halven dag in de zon drogen, daar de stekken zeer rappig zijn. Zet ze daarna óf ieder afzonderlijk in stekpotjes, óf dicht bijeen in den vollen grond van een kouden bak of op een warm beschut plekje in den tuin. Plaats ze zoo diep in den grond, dat het onderste blad er boven uit komt, vooral niet dieper. Toch dienen ze stevig in de aarde te staan, die daarom goed moet worden aangedrukt. Zet ge ze in een bak, leg er dan vooral geen gras op, want de stekjes zouden d^Jn spoedig wegrotten. Wilt u in het vroege voorjaar of liever na- winter tegelijk met de sneeuwklokjes Winter- aconieten in uw tuin zien bloeien, leg dan. nu de bolletjes in Juli had men ze reeds kunnen planten. Wilt u ze op potten in uw kamer kweeken zet ze dan op een koele en lichte plaats, want het is duidelijk, dat plan ten die in de natuur zoo vroeg bloeien, gee a warmte noodig hebben of kunnen verdragen. Voor de huisvrouw Om een frambozen- crème, als vulsel voor gebak, te maken, heeft men noodig 4 wijnglazen room, één eiwit, i/2 a 1 pond poedersuiker, /2 liter rijpe fram bozen. Het eiwit, evenals de room, afzonderlijk stijf geklopt, daarna samen geroerd. Vervol gens wordt dit mengsel, door er telkens, beetje voor beetje, poedersuiker bij te voegen, hier mee samen geklopt, totdat de suiker is opge bruikt. Nu roert men er de gekneusde rijpe frambozen door, en hiermee is de frambozen- crème gereed. Voor feestjes en partijtjes gaat men aldus te werk men neme een liter frambozen, pond suiker, 2 wijnglazen room, nog eens 2 wyngïazen room en een paar' lepeltjes suiker. De frambozen worden uitgezocht, gewasschen, gedroogd en op een vergiet gedaan. Men kneust de vruchtjes en roert er een kwart pond suiker door. Zijn ze goed met suiker geroerd, dan klopt men er de wijnglazen room door. Hiermede worden de glazen voor twee derden gevuld. De andere hoeveelheid room wordt met de suiker stijf geklopt, waarna men hiervan op elk gevuld wijnglas een hoe veelheid doet. Men dient deze crème of vla voor met biscuits. De zorg voor de kamerplanten is in den regel voor de huisvrouw of huismoeder. Voor haar deelen wy mee, dat men in deze maand van harde planten stekken kan snijden. Heeft men er stekken van, die in de vorige maand gestoken en nu beworteld zijn, dan kunnen deze in kleine potjes uitgeplant wor den. Kweekt men klimplanten, dan moet men zorgen, dat zij geregeld aangebonden worden. Reeds beginnen er hier en daar zaden te ry- pen, deze worden afgeplukt, op een vel papier gedroogd, in grauw-papieren zakken bewaard, en in den winter schoongemaakt. M&n moet er om denken bij iedere zaadsoort den naam te voegen, daar men ze anders later niet meer kan onderscheiden. POINCARE BECRITISEERT EEN REDE VAN VON HINDENBURG. In de „Excelsior" laakt Poincaré het, dat president von Hindenburg op zijn reis door het Rynland woorden gesproken heeft, d e volgens Poincaré, niet dienstig zyn voor den vrede. Von Hindenburg verlangt echter on voorwaardelijke teruggave van het Saarge- bied, dat volgens zijn opvatting Duitsche grond is sedert de Hohenzollerns het verover den. Ook op de bepalingen van het Verdrag van Versailles heeft von Hindenburg gezin speeld. Hij heeft namelijk gezegd, dat de be vrijde streken thans nog onderworpen zyn aan bepalingen, die inbreuk maken op hun souvereiniteit. Wanneer men de gedemilitai- riseerde zone echter zoo beschouwt, komt men onmiddellyk in tegenstelling tot het Verdrag van. Versailles en het pact van Locarno. Men voelt zich in Frankrijk nog niet veilig, omdat men niet weet, hoe het Duitschland van he den er morgen uitziet. De gebeurtenissen van de laatste dagen hebben er niet toe by gedra gen, deze bezorgdheid in Frankrijk weg te nemen. PLANNEN DER FRANSCHE RADICALEN. De oud-minister van binnenlandsche zaken, Albert Sarraut, thans radicaal senator, heeft een rede gehouden, waarin hij verklaarde dat 'zijn partij gebroken heeft met de socialisten en dat een herleving van het oude kartel viaU strekt onmogelijk is geworden. ,De socialis ten", zeide Sarraut, „hebben duidelyk ge toond, dat zij alleen "rekening willen houden met eigen belangen, zoodat de radicaal-soci alisten het oog in andere richting moeten wenden, als zij hun eigen programma uitge voerd willen zien." Een entente met de andere republikeinsche partijen was volgens Sarraut nog steeds mo gelijk. De oppositie van de radicaal-socialis tische party tegen het kabinet was niet een gevolg van de vyandigheid tegen de republi-

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1