500 300 100 25 Hall® acgangers IQ JULI TEBEEN. 1031BESOEPSKEUZE Wat ook Uw plannen zijn—bij dagen vol gezonde ontspanning behoort Chief Whip de beste sigaret voor Uw gezondheid 08e Jaargang ;1930< Muffe: Firma F. HAK BE VELDE Ir., Walstraat 58-ED, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen I- EERSTE BLAD Het Bombardement van Vlissingen en het Stedelijk Museum. delburgsche •pij v. Stoomvaart BINNENLAND iiiifiiiiiMiiüiiiiiiiiiiüiiiiiiiiüiiiiiiiniiiiiii r H.V.Sto omwasscherij „Volharding WASCHT 1 per Ki lo en tegen stoktarief iiiyijiriiiiiiinüSiiiiiiiiminiHiüyfiiüiiiiiii VIRGINIA Ook met kurk en goud. v.Midd. v. Rolt. Juli v.m.uar vm.uur 8 9 8 9 8 n 9 tien te bekomen; V. Transport- en Exp, rven Q, VOS. Telefoon EENHOORN, Telet. 155. )OSTERHOUT, Telef. 282. ra. BUITENHEK, Tel. 101 NO.IÖS' lONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending f 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct LISSINGSCHE COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent.Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze ten! tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. AANGl gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger NGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit raianrêrrter Ssestesat uit vier bladen li. TE KOOP VIEL, in goeden staaf, duo. Prijs 100.Te 's avonds na 6 uur I DEN HEUVEL, Wil- it. :evraagd met 1 of 15 *IHUIS, best. uit 4 ka ken, op netten stand. ?as, electr. en waterl. tot ƒ45.p. m. U., Bur. „Vliss. Crt." liddelburg-Rotterdam ngelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS, :REN EN VEE, Insluiting van Vlissingen. Gevechten in den omtrek. J )en 2den Augustus was dus Vlissingen ge- |;1 ingesloten. Nog dienzelfden dag werd 11 scherp gevecht geleverd buiten de Ram- Ikenspoort bij een poging om de Engel- Iien te beletten aldaar batterijen te bou- 11, waarmede zij dadelijk na aankomst op I schillende punten rondom de stad waren I jonnen. Ook den volgenden dag werd her- ildelijk met dezelfde bedoeling gestreden, ook bij de opnemingen in het voorterrein, laatste handeling ging vooral van de zijde Pruisen en Kolonialen met veel geweld- I ging en met plundering der daar wonende rgers gepaard, wat zulke afmetingen aan- I ra, dat daartegen door de burgerwacht met I veld moest worden opgetreden. Zeer gun- I stak tegen het schandelijk gedrag van |n vagebonden troep de houding af van de ansclie liniebataljons, die generaal Rous- iux ter sterkte van ongeveer 2500 man van |dzand uit over de Wester-Schelde tot on- :steuning van het garnizoen in de stad It te doen brengen, bataljons bestaande uit ed geëncadreerde en daardoor gediscipli- erde soldaten, de eenige soort, waarop in II oorlog, en vooral in dagen van tegen- •ed, valt te rekenen. Verdere toezending van sterking werd weldra onmogelijk gemaakt, ordat een deel der Engelsche vloot, door het ersche gat en het Sloe zeilende, voor Ram- ikens ankerde, zoodat nu voor haar de lelijkheid bestond om hetzij van daar, het- van den Deurloo uit bij eiken wind of ieder ;lj den overgang van de Westerschelde te letten. Den 7den had een uitval op grooter schaal n tot nog toe plaats, met het doel om de or de Engelsehen op de Nolle gebouwde tterij te nemen en te vernielen. In twee ionnes, de eerste gevolgd door een reserve ihtstreeks daarheen en de andere omtrek- nd uit de richting van Koudekerke, werd aanval ondernomen. Deze leidde door de ermacht van den vijand slechts tot een ogst moorddadig gevecht, dat, zonder den beid een oogenblik te doen vertragen, ein- met een vrij ordeloozen terugtocht op id en zware verliezen aan dooden en wonden. Ook aan Engelsche zijde waren M zeer groot, zoo zelfs, dat den 8sten met derling goedvinden de vijandelijkheden irden gestaakt om, ter voorkoming van toten, de gesneuvelden te begraven. Denzelfden dag gaf Monnet een proclama- aan de bevolking uit, aanvangende„Ik n gelast door Z. K. H. M. de stad te ver- digen". Waarschijnlijk had hij dus toen de velen ontvangen, die Napoleon hem recht reeks had doen toekomen en waarbij hij 'm zeer bepaald opdroeg, geen minuut te vliezen met het doorsteken der dijken om heel Walcheren onder water te zetten. Als svolg daarvan werd den 8sten met dat werk n den zeedijk beoosten Vlissingen begon- 'n, en hoewel de vijand trachtte dit te be iten, den llden zoo ijverig voortgezet, dat in den namiddag tot op twee voet onder grondlijn doorgestoken was. Spoedig 'oomde toen het zeewater landwaarts in, ardoor grachten en slooten merkbaar zvrol- n. de oostenwind en het kalme weer waa-en hter oorzaak, dat het nadeel voor den vij- zich daartoe bepaalde. Was de coupure vroeger aangebracht, dan bij de windrichting der vorige week alle ws bestaan, dat de belegeraars, wilden ze et door het water verzwolgen worden, in ferijl hadden moeten opbreken. Maar dit iheil bleef hen steeds boven 't hoofd han- !n en juist het besef daarvan verhaastte inne pogingen om de stad met geweld ten 'der te brengen. Reeds was den llden een hgelsche brik dwars voor de stad ten anker 'komen en had met goed gevolg eenige boten daarop afgegeven, zonder van daaruit nadeel te lijden, hoewel zij hevig onder hur genomen werd. Dat raadsel kon alleen verklaard door de omstandigheid, dat gemis aan een droog magazijn hét bus- hiit der belegerden, wat uitwerking betrof, °or vochtigheid van veel minder waarde was dat van den vijand, een neerdrukkende 'waarwording bij hetvooruitzicht van wat i stad op die wijze te wachten stond. 1 Kanonnade der vesting. zou dat treurige lot niet behoeven te afgewacht, den 12den waren alle En gelsche landbatterijen voltooid en bewapend, in den namiddag ankerden 10 Engelsche fre gatten, komende van de zijde van Ramme- kens, op de reede en openden, na een afge wezen opeisching, het vuur zoowel op Vlis singen als op het tegenover liggende Bres- kens. Na een kanonnade van twee uren hield het op, nauwelijks echter was op de vloot be merkt, dat men in de stad bezig was om de schade aan de kustbatterijen te herstellen, of het werd met nog meer hevigheid hervat. Reeds kon men zich bij het aanbreken van Zondag den 13den rekenschap geven van de groote aangebrachte schade en in vertwijfe ling de vernieling voorzien, die bij verster king, zoo van de land- als van de zeezijde, van het vijandelijk vuur. onvermijdelijk moest worden en die dan ook weldra een aanvang nam. Het bombardement van Vlissingen be schrijft Thiers in de volgende bewoordingen „Nooit donderden op een kleine ruimte meer vuurmonden. De landbatterijen telden meer dan zestig stukken van groot kaliber, hetzij zware kanonnen van 24, hetzij mortieren. De divisie linieschepen, fregatten en bombardeer booten, die door den Deurloo waren binnen gekomen, telden er duizend tot elf honderd, die niet ophielden kogels, granaten en bom men te .spuwen. Na vierentwintig uren van die verschrikkelijke kanonnade stond de stad in vlammen, alle huizen waren doornageld, alle daken ingestort. De bevolking uitte kreten van wanhoop. De batterijen aan de zeezijde antwoordden krachtig en brachte?i het Britsche eskader ernstige schade toe. Maar dat was talrijk genoeg om de bescha digde schepen in de linie te vervangen en had zich, dank zij de vrijheid in zijn bewe gingen, zoo verplaatst, dat het onze batterijen van terzijde kon beschieten. De worsteling kon niet lang worden volgehouden of al onze kanonniers moesten buiten gevecht zijn. Van den léden af waren zij alle gedood of gewond. Men had getracht ze door liniesoldaten aan te vullen, maar deze konden door gemis aan ondervinding de artilleristen niet vervangen en bovendien waren de stukken bijna alle ontredderd. Den léden stond de Engelsche generaal, ziende dat het vuur uit de vesting nagenoeg gedoofd was, een schorsing toe om haar op nieuw op te eischen. Geen onmiddellijk ant woord ontvangende, heropende hij het vuur. Deze nieuwe kanonnade bracht Vlissingen in een toestand, die verder verweer onmogelijk maakte. Men verzette zich niet meer, want onze batterijen waren tot de laatste ver nield. Tot zoover Thiers, laat ons zijn beschrijving met eenige mededeelingen omtrent de stad en haar ongelukkige bevolking aanvullen. Branden te Vlissingen. Al zeer spoedig sloegen op verschillende plaatsen de vlammen uit. Met bewonderens- waardigen moed snelden de sedert kort tot een compagnie vgreenigde pompiers met hun ne brandspuiten toe om onder een hagelbui van kogels en vuurpijlen -het woedende ele ment te bestrijden, tot het aantal hunner ge sneuvelden en gewonden het noodig maakte de overblijvende, door dag- en nachtwerk bezwijkende helden door vrijwilligers der bur gerwacht te vervangen, die met de zelfde op offering hun levensgevaarlijk bedrijf over namen. Radeloos en jammerend liep de uit hare brandende en instortende woningen ver jaagde bevolking de straten op, deze be zaaiend met de verminkte lichamen van weerlooze vrouwen en kinderen, bij gebrek aan bomvrij onderkomen te vergeefs naar een veilige schuilplaats zoekende. Waar dat nog aan velen had mogen gelukken, in de kelders namelijk van het raadhuis, werd hun ook daar het onderkomen ontzegd, toen dat prachtige, van 1594 dagteekenende gebouw door de vlammen werd verteerd,-waarbij de kostbare boekerij, enkele schoon e schilderstukken on zer groote meesters en de gedenkstukken van Vlissingen's ouden roem werden vernietigd. Met moeite konden die aijc,?n het veege lijf redden. Nauwelijks waren'zij buiten of, om de woorden van een ooggetuige aan te halen „onbeschrijfelijk was de indruk, welke de in storting van dit gebouw op de burgerij maak te. Moedeloosheid en kille doodsangst had den zich van ieder meester gemaakt. De vluchtende vrouwen en kinderen, wier ge kerm door de ziel drong en die in hun schielijke vlucht zoo dikwijls over gewonden, dan weer over ontzielde lijken, die op de straten neergezegen waren, tuimeldende jammer- en noodkreten, welke men bij elke korte tusschenpoozing, als het kanon zweeg, uit kelder en woningen hoorde ten hemel stijgen, dat alles leverde het hartverscheu- rendste tooneel op, dat men zich voorstellen kan." Tot overmaat van ramp verspreidde zich het gerucht, dat weldra waar bleek, dat het groote kruitmagazijn, dat in afwachting dei- voltooiing van een nieuw, in de vroegere stedelijke geyangenis was gevestigd, brandde en een onheil als dat van Leiden in 1807 te wachten stond. Maar ook hier bestreed de dappere brandweer onder het gieren der kogels en granaatscherven en onder een geschutdon- der, zoo verveelvoudigd als ware het geweer vuur, met goed gevolg het vernielend element. Overal waar het gevaar het felst dreigde was de helfhaftige burgemeester A. F. Lammens de ziel der werkzaamheden, dezelfde edele man, die dadelijk na de overgave een hem toebehoorend prachtig huis 1) ten geschenke gaf aan de armen en weezen, die door het vernielen van het gasthuis van hun dak wa ren beroofd. En waar namen worden ge noemd, daar mogen die niet worden verzwe gen van de drie stadsdoctoren, P. A. Nolson, J. J. en F. W. van den Eekhout, die, laatst genoemde zelf aan het hoofd verwond, dag en nacht, dikwijls met eigen levensgevaar, met de grootste menschlievendheid hunne dien sten wijdden aan de rampzalige slachtoffers van den oorlog. H. G. VAN GROL, Archivaris. Op het terrein, waar nu het Politie bureau staat. De verbinding WalsoordenHansweert. Op de vragen van den heer Lockefeer be treffende het doen bouwen van een motor veerboot voor de verbinding Walsoorden Hansweert, heeft de heer Reymer, minister van waterstaat o.m. 't volgende geantwoord Met het door Ged. Staten van Zeeland aan de Provinciale Staten gedaan voorstel inzake aanbouw van een motorveerboot voorde ver binding Vlissingen—Breskens is bereide inge stemd omtrent den aanbouw van een ge lijkwaardig schip voor de verbinding Wals oordenHansweert wordt nog overleg ge pleegd. Dit overleg is nog niet geëindigd in verband met aanhangige plannen voor ver betering en uitbreiding van de aanlegplaat sen voor de veerbooten, waarmede de keuze van het te maken schip verband houdt. Het is den ondergeteekende bekend, dat het thans tusschen Walsoorden en Hans weert dienstdoende schip onvoldoende is voor het overbrengen van meerdere auto's en voor vrachtwagens. SINGEL 1 j TE VLISSINGEN. Het Bureau houdt zitting op a.s. DINSDAG 22 JULI van 7.30—9.00 uur in het voormalig Burgerweeshuis aan de Badhuisstraat. Inlichtingen zoowel voor jongens als meis jes, worden kosteloos verstrekt. Kies Uw be roep in overleg met het Bureau. GEDURENDE DE MAAND AUGUSTUS HOUDT HET BUREAU GEEN ZITTING. MWHsammBiwstamaaaittEI Aangenomen mag worden, dat, indien tot den bouw van een nieuwe boot voor het veer Walsoorden—Hansweert zal worden overge gaan, Ged. Staten van Zeeland rekening zullen houden met den toestand, die zal ont staan bij verwezenlijking van het plan tot wijziging van de spoorwegbrug bij Vlake en in verband daarmede mogelijke verplaatsing- van de bedoelde tramaansluiting. Goedkoope treinen op Zondag. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Kersten betreffende het doen loopen van goedkoope treinen op Zondag,heeft de mi nister van waterstaat geantwoord, dat hij er in de eerste plaats op wil wijzen, dat het hier niet geldt een speciale voorziening voor de Zondagen. Het gaat hier over extratrei- nen tegen verminderd tarief, die, met name in den zomertijd, naar in het bijzonder door het publiek gezochte plaatsen worden inge legd, maar op werkdagen nog meer dan op Zondagen en met een voor werk- en Zon dagen gelijk tarief. Voorts moge de minister er aan herinneren, dat zijn Kaïperrede van CHIEF WHIP

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1