KERK- EN SCHOOLNIEUWS RECHTSZAKEN MARINE EN LEGER BUITENLAND GEMENGD NIEUWS NUTTIGE WENKEN UIT DRAAD EN LUCHT STOOMVAARTLIJNEN WISSELKOERSEN WEERBERICHT [ven te waarschuwen, al»! In het belang van hej |r zouden zij zeker al moge het hun niej breven. r'-theater. Barnum wist het heter, De pokerspeler. een drama, maar van tijd dat de zgn. rader, bi bevoeren. De beroeps] Assistenten behoorden inventaris en trots :ten deze hyena's toch ii ie slaan. Zoo ook hier, a vrouwenhart de hoogst< br den beroepsspeler he h-ordt, zelfs in ruil voo: be inhoud is zeer boeiend onderscheidt door he Yn de artisten. Ieder de van zijn rol een levend! inspel is onovertroffen de speler, oogst in dez de ensceneering op he Ifcerend, enkele nafcuurop sieraad, de ouderwetschi |it een aardig cachet. d"-nummer doet denketj van Zaandam. De graaf] rgelijke afmetingen aar] |at renteloos lag, door eet ordt verbonden en daar] zomerverblijf wordt her in wien de idéé van dl rijpte, nog een anderj i Kennedy, behoeft geel rnalen en een komisch' wat al te zoetsappig Isj |>gram, dat muzikaal goei gen op het traject plaats zou zijn dat mits dien het verzoek niet voor inwilliging vatbaar voorkomtbesluiten het verzoek af te wijzen Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, oat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of ■vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Sluis 81.80, te Zierikzee 516.84 bij den inspecteur der di recte belastingen te Middelburg 15.28 en j 7.12 bij den ontvanger der successierech ten te Middelburg 1528.44 en 536.38. Toenemend verkeer op de lijn Walzoordcn -Hansweerd. Als bewijs van het steeds toenemend ver keer op de lijn Walzoorden-Hansweerd kan gemeld worden, dat op Donderdag 10 Juli 31 auto's werden vervoerd. Dit vervoer zal ongetwijfeld nog zeer toe nemen als op deze lijn een grootere boot wordt ingelegd en steiger en pontons zullen verbeterd zijn. Zang Veredelt. Op 23 Juli a.s. zal door den Zeeuwschen Zangersbond „Zang Veredelt" te Axel een concours worden gehouden, waarbij de zang- vereeniging „Uitspanning door Inspanning" to Souburg zal uitkomen in de afdeeling „Uitmuntendheid". Tijdinghal. [en welke wij etaleerei den vice-admiraal C. D] generaal van het loods, teur van genoemd loods- Diergaarde trekt des zo- van alle deelen van hei kiekje van het bezoek] en voor de jonge leeuw- noord te Rotterdam is tfj >torschip „Tarakan" voo] ■derland". uw rijwielen. ;aat er bijna geen nacht] treft voor huizen onbe zien aan. Reeds vroegeij e aandacht gevestigd [ïaren van rijwielen raeerl karretje geschonken w de achteloosheid vac] m op verzoek van de po- gmaals de aandacht opl .fgeloopen nacht werder] ngetroffen, die voor wo- Ivards onbeheerd werdenl ]f dat deze achteloosheid! ;even tot diefstallen. Bo* 'erlast geven aan bewo* |vaar de karretjes worden de politie de bewoners malen, dat de fiets staat en. buurman, ^m aangifte in van een uren in een café hai daarvoor had gezet, dat iater bleek, dat deze fiets dief te Arnemuiden is *n de rechtmatige cig! t'ijt is. at het dringend aanbe- meer aandacht geschcn- ietsen. impcltocht. el Motor Club zal op |wimpeltocht naar Dom- e meerdere pry zen stelt als hoofdprijs een nieuw ■t chroom-nikkelen tart hting ter waarde van oor deelname aan dezen| ft 4. Het kan niet an* aantal Ariel-rijders zal n. Het badseizoen is In -lien gang en het eiland zijn kleurig zomerkleed, .emers volop te genieten Club zal gaarne spoedig hten, opdat zy met alles e ryders zoo goed moge- mer van Koophandel. 10 Juni—7 Juli werd t t opgaaf gedaan van del n (Middelburg). Dam Z.Z. G 94, meubel* isdiensten. |ikkende op het verzoek te Wemeldinge van 25 |ming tot het in werking ;elijkschen autobusdienst kan den Zondag van |pellc en Kloetinge naar overwegende, dat in behoefte op het traject [or den reeds aanwezigen Autobusdienst v.h. Crt emeldinge in voldoende] |en deze niet van zooda* voor twee ondernemin* De herdenkingsfeesten te Hulst. Tijdens de herdenkingsfeesten van het 750- jarige bestaan der stadsrechten te Hulst, van 15 tot 25 Augustus a.s. zal op een der terrei nen nabij het Zeeuwsch-Vlaamsche stadje geheel de sfeer herboren worden yan het oude, omwalde Hulst der middeleeuwsche edelen en poorters, der monniken en buiten lieden. Aldaar, in een nagebootste entourage van het vroegere kasteel van Maelstede zal ook een kijkspel opgevoerd worden onder leiding van den bekenden Vlaamschen tooneelist Renaat Verheyen. Als veelal in kijkspelen by gelegenheid van herdenkingsfeesten, heeft de schrijver van het spel, de heer Louis Lockefeer, ook naar een historische kern gezocht om een weer gave van het tijdsbeeld te vinden, dat hij in zijn tooneelstuk tot uitdrukking brengen wil de. En hU wist niet beter te doen dan een taféreel te schetsen uit dien meest nobelen strijd aller oorlogen de kruistochten. In dit kijkspel vormt de terugkeer van de enkelen uit Hulst, die in leven bleven na den strijd voor de poorten van Jeruzalem, het scherpst dramatische accent. Zij, die hun stad in welvaart en vrede verlieten, troffen deze nu aan in kommer en losbandigheid, waar. een indringer bU de afwezigheid van Wulf aerfc..van Maelstede de kasteelvrouwe en-, het achtergebleven: personeel verdreven had en het kasteel in bezit nam om er braspar tijen aan te richten en het Hulstersche volk te verdrukken. In dit tafereel grijpt u een tragische ontgoocheling aan van den recht vaardige tegenover den onrechtvaardige. Hierin ook treft ge die scherpe tweespalt aan van het licht en donker in de zielen der mid deleeuwers hun edelmoedigheid, doch ook hun zonden en grofheden. Daarna zien we in het tweede bedryf, dat voorafgaat aan den terugkeer der kruisvaar ders, handlangers van den roofzuchtigen in dringer tegen de bewakers van het kasteel van Maelstede samensmeden. Er spelen zich daarin ruwe tooneelen af, zooals de gevangen neming van den troubadour van het slot, een droomer van God en Zijn natuur, die aange zien wordt voor een verrader, maar in zyn hulpeloosheid en onnoozelheid tenslotte zelfs het meelij opwekt van schelmen en ruwhar- tigen. Wie in dit stuk dramatische verwikkelingen en zedeschilderingeri van het leven der mid deleeuwers verwacht, met een diepte en vol ledigheid, zooals een Manzoni die wist uit te beelden in zyn boek „de Verloofden", zal zich allicht teleur gesteld voelen. Men moet het stuk vóór alles opvatten als volkskunst en als zoodanig is het zeker geslaagd. In een kijk spel als dit is het overigens ook ondoenlijk om gecompliceerde zielkundige verwikkelingen op den voorgrond te brengen. De geest van dit toneelstuk zal voor een belangrijk deel tot uiting moeten komen door de regieniet alleen de woorden zullen het moeten doen. Wie de liefde van de Zeeuwsch-Vlamingen voor het goede tooneel kent en Renaat Ver- heyen van het oude Vlaamsche Volkstooneel, zal er ook verzekerd van zyn, dat de opvoe ring van dit boeiend openluchtspel een boei end en luisterrijk karakter krygt. Vooral heeft men grootsche verwachtingen van de avondopvoeringen, die zullen geschieden bij fantastische verlichting. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Purmerïand de cand. G. T. Voorhoeve te Nymegen, Vacatures in de Ned. Herv. Kerk. Het „Doetinchemsch Weekblad" bevat een staat der predikantsvacatures in de Ned. Herv. kerk op 1 Juli 1930. Wy ohtleenen de volgende cyfers eraan Gelderland 40 plaatsen vacant, Zuid-Holland 58, Noord-Holland 49, Zeeland 21, Utrecht 25, Friesland 43, Overijssel 21, Groningen 37. Noord-Brabant 16, Limburg 3, Drente 14. Sa men 327 vacatures. Op 1 Januari 1930* was het 340 en op 1 Juli 1929 337. Internationale organisatie van het vrijzinnig protestantisme. In een te Arnhem gehouden internationale conferentie voor het vryzinnig protestantisme is besloten tot oprichting van een permanent bureau voor het vrijzinnig protestantisme met een vasten secretaris. Dit permanent bureau zal in Nederland worden gevestigd. Een zeer groot deel van de benoodigde gelden voor dit doel werd reeds onmiddelhjk gevoteerd, zoodat de instelling van het bureau nergens-meer op behoeft to wachten. Afscheid ds. Van der Veen. Ds. R. J. van der Veen, wien gisteren op zyn verzoek door de classis Goes eervol eme ritaat werd verleend met ingang van 1 Sep tember* a.s., is voornemens 31 Augustus a.s., des avonds afscheid te nemen van de Gcref. kerk van Goes. Examens. Voor het examen als machinist diploma A is geslaagd de heer H. J. Tetteroo, leerling van de De Ruyterschool. Voor het examen als kinderjuffrouw afge nomen door de vereeniging Tesselschade is te 's-Gravenhage geslaagd mej. J. J. Pischman te Middelburg. Voor het examen Nederlandsche Handels correspondentie, afgenomen door de Vereeni ging van Leeraren in de Handelswetenschap pen, is geslaagd onze stadgenoot, de heer J. de Koning, leerling van den heer I. Sinke alhier. Voor het proponentsexamen voor werktuig kundig ingenieur is aan de Technische Hoo- geschool te Delft geslaagd de heer H. Vroon, geboren te Middelburg. Geslaagd voor acte Lager onderwijs mej. L, Schutyzer, alhier, leerlinge van de R.-Kath. Kweekschool voor onderwyzeressen te Ber gen op Zoom. Voor het examen voor costumière slaagder. de dames M. Schroevers, C. Vertrecht en B. van der Hoff, leerlingen der Modevakschool van de Eerwaarde Zusters, alhier. Benoeming onderwijzer. Met ingang van 19 Augustus a.s. is be noemd tot tydelyk onderwijzer aan de Oranjeschool aan de Bloemenlaan alhier, de heer H. G. J. de Meij, te Ritthem. Verduistering door een gemeente-ontvanger. Voor de rechtbank te Dordrecht heeft te recht gestaan C. A., laatst gemeente-ontvan ger te Papendrecht, gedagvaard terzake, dat hy op verschillende rijdstippen gedurende een tydvak, loopende van omstreeks het be gin van het jaar 1922 tot het begin der maand Maart 1930, te Papendrecht als ont vanger dier gemeente, telkens opzettelijk verschillende bedragen aan geld en gelds waardig papier, toebehoorende aan die ge meente, wederrechteiyk zich heeft toege- eigend, door welke malversaties een tekort in de kas^clier gemeente van omstreeks 37.000 ;s ontstaan. Hét M. eischte 1 jaar en 9 maanden ge- vangenisstraf. Blykens een bij het departement van de fensie ontvangen telegram zal Hr. Ms. tor- pedobootjager „Witte de With" op de thuis reis van Curasao buiten het reisplan voor aanvulling van den brandstoffenvoorraad St. Vincent (Kaap Verdische eilanden) aan- loopem By uitdienststelling van Hr. Ms. van Meer- lant en Hydra worden ondervolgende onder officieren geplaatst als hieronder is aange geven Maj.-telegrafist A. Reppel Kon. Instituut, serg.-hofm. A. A. Jongepier id., serg. der mar. W. de Bruin id., schipper A. Kooreman Wachtschip Willemsoordserg.-konstabel A. G. J. Pauw id., serg.-kok W. Wolf id., serg.- macht. A. van Klaveren id., bootsman p. M. Vreeswyk Wachtschip Vlissingen, schipper G. C. Zewald Kon. Instituut, serg.-telegrafist F. H. Weber Kon. Instituut, gerg.-konstabel R. H. Styger id., serg.-kok G. A. de Bie id., serg. der mars. W. Bolderdijk id., bootsman D M. Zand Wachtschip Willemsoord, maj.- macht. N. Welboren id., serg.-macht. C. Kur- vink id. 29 Julischipper J. M. van Hemert van Douwe Aukes naar Wachtschip Vlissingen. Vertrekt op den 9en Sept, a.s. naar O.-I. 11 Aug.serg.-tlmm. F. F. Felkers van Wachtschip Willemsoord naar Mar.kaz. Wil lemsoord. De korporaals-machinist G. Torie, P. C. van Nes en W. van Langen zyn met ingang van den 28en Juli a.s. geplaatst bij de oplei ding tot serg.-machinist. De serg.-ziekenverpleger G. J. M. Hessen wordt den 2en Aug. a.s. per s.s. Simon Boli var naar W.-I. uitgezonden en is bestemd voor plaatsing aan boord van Hr. Ms. van Galen, By beschikking van den minister van de fensie is de luitenant ter zee le klasse H. J. Bueninck den 31sten Juli 1930 eervol ont heven van het bevel over het vliegkamp De Mok en is de luitenant ter zee der le klasse J. A. Gauw met dien datum belast met het bevel over genoemd vliegkamp is de luitenant ter zee 2e klasse W. F. van Vreeswyk den 2en September 1930 geplaatst als officier van dienst bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord is de kapitein der mariniers F. C. W. Michaëlis den 14en Augustus 1930 overge- plaats naar de marinekazerne te Willemsoord; zyn de eerste luitenant der mariniers G. Wilhelmy Damsté, de tweede luitenant dér mariniers H. Lieftinck en de officier van den marine-stoomvaartdienst der 2e klasse L. de Wilde, met een door den commandant der marine te Willemsoord te bepalen datum overgeplaatst naar de marinekazerne aldaar is de officier van den marine-stoomvaart dienst der 2e klasse J. Moerer den 22sten Juli 1930 overgeplaatst a.b. van Hr. Ms. „Gelder land" en is de luitenant ter zee der 2e klasse Kon. marine-reserve J. M. Ujjtenhoudt den 22sten Juli 1930 overgeplaatst aan boord van Hr. yis. wachtschip te Willemsoord. De le schoolcompagnie van het 14e regi ment infanterie te Middelburg zal van 4 tcs en met 17 Augustus a.s. worden gedetacheerd in garnizoen te Bergen op Zoom, onder com mando van den kapitein A. F. Borren tot het houden van oefeningen in vereeniging met het detachement 14e regiment infanterie al daar. ENGELAND EN HET MEMORANDUM VAN BRIAND. De diplomatieke medewerker van de „Dai ly Telegraph" weet mee te deelen dat-het antwoord van Engeland op Briand's memo randum over de Pan-Europeesche samenwer king Maandag a.s. overhandigd zal worden. Het antwoord zal eenigszins afwyken van den tekst, zooals die aanvankelyk dóór het ministerie van buitenlandsche zaken was opgesteld. Deze verandering zou een gevolg zijn van het nadrukkelijk betoog van Frank rijk tegen het onlangs door Engeland gedane voorstel om slechts een nota aan Frankrijk te zenden, waarin de ontvangst van het me morandum bevestigd werd en zich eerst ver der over de nota uit te laten op de komende asgemblée in September a.s. Van Fransche zijde zou men er op hebben gewezen, dat een dergeiyke houding van Engeland door de an dere naties als een afwijzing zou worden be schouwd en dat het aanzien van Briand, als ontwerper van het plan, er door geschaad zou worden. Met het oog hierop en om geen Fransohe gevoelens te kwetsen is de nota uitvoeriger geworden en in een weiwillenden toon gehouden, hoewel Engeland alleen geen beslissing kan nemen, zonder overleg ge pleegd te hebben met de dominions. NIEUWE ONGEREGELDHEDEN TE BOMBAY: Als gevolg van pogingen der nationalisten om verboden betoogingen te houden op de Maidanesplanade, hebben ongeregeldheden plaats gehad, waarbij 60 vrijwilligers werden gewond. Tot de gewonden behoort ook Modi, de voorzitter van hét congres-comité te Bom bay, die een der. groepen leidde. In de riaby- heid van dé Maidan-wijk konten nog voort durend nieuwe groepen vrijwilligers aan. Het bestuur van de beurs te Bombay heeft besloten tot nader order alle pperaties op ter- myn op te schorten, in verband met de on zekere politieke situatie, de malaise in den hahdét èh dé Tïéi'Vüsiteik bU""de beleggers. Da effectenmakelaars, die Verwonderd zijn over dit besluit, zullen een byzö'ndere bijeenkomst beleggen, ten einde dit te bestrijden. VOLKENVERBROEDERING DOOR BIER. Sedert de laatste verhoöging vart de bier- fcelasting kost aan de grens tusschen Beieren en Bohemen het Munchener bier 33 penning per halve liter en het bier der kleine plaatse lijke brouweryen 27 penning In Bohemen echter kost het goede Filsener slechts 25 penning in Duitsch geld, dat is op zijn minst 2 penning minder dan aan de Duitsche zijde van de grens. Dit heeft tot gevolg gehad een ware Zöndagsche volksverhuizing van Beie ren naar het naburige gebied van Tsjecho- Slowakye. De menschen maken hun uitstap jes thans naar de Boheemsche grensplaatsen, waar het bier zoo goedkoop is. Het onder scheid in betere lokaliteiten bedraagt zelfs tot 10 pennnig per halve liter, zoodat een „trinkfeste" Beier, die zyh 20 halve op zoo'n Zondag drinkt, al 2 mark voor de gewone onkosten van zyn uitstapje heeft verdiend. Het woord volksverhuizing is hier inder daad niet te sterk. In het Boheemsche grens stadje Eisenstein profiteert men van de gun stige conjunctuur. Het eene nieuwe restau rant na het andere verryst', winkels volgen. In het hotel Rixl vertelde de ober, dat laatst op een Zondag bij een dansfeestje 70 Tsjecho Slowaken, doch 180 Beieren waren geweest. Een andere hotelhouder had op een Zondag reeds 80 Beieren neen moeten verkoopen. zyn hotel was tot de laatste badkamer met Beieren gevuld en in alle café's waren drie Eeieren tegen één Tsjecho Slowaak. Kleine oorzaken hebben groote gevolgen. Een paar penning onderscheid in den bierprys bewerkt hier, dat de Beieren hun Zondags- en zomer- uitstapjes naar het vroeger gehate buiten land ondernemen. Volkénverbröederlng door het bier. Dat had de Duitsche regeering ze ker niet gedacht, toen ze met alle partyen over een percentje meer of minder verhoo ging der bierbelasting marchandeerde. Auto omgeslagen. Naar de „N.H.Ct." verneemt, is aan dr. H. Schokking, Ned. Herv. predikant te 's-Gravenhage, deze week een ernstig ongeval overkomen. Met ds. Groot Enzerink, uit Leiden was hy naar de begraafplaats van mej. De OVlng te Wezep geweest. De tocht werd per huur-auto uit Leiden gemaakt. Naby Oldebroek sprong een band van de auto, welke daardoor eenigs zins aan het slingeren geraakte. De chauffeur beging toen een ernstige vergissing, dat hij in plaats van het rem-pedaal, het gas-pedaal in werking stelde, met gevolg, dat de auto tus schen de tramrails geraakte en over den kop sloeg. Het voertuig werd geheel vernield. De beide inzittenden kwamen er, wonder boven wonder, betrekkelijk goed af. Ds. Groot Enzerink was er het ergst aan toe. Beiden klaagden over pijn in de borst en liepen aller lei schrammen op. Ds. Groot Enzerink had een ontwrichten arm, die met veel moeite weer gezet is. Voor het oogenblik is er geen reden tot ernstige ongerustheid de toestand is gelukkig niet ongunstig. Gevaarlyke helling. Ter wille van de veiligheid zijn in ons land op tal van plaatsen waarschuwingsborden geplaatst voor automobilisten, wielrijders en wande laars, die er niet dankbaar genoeg voor kun nen zyn, dat bepaalde lichamen een zoo groo_ ten yver aan den dag leggen ter bevordering van de veiligheid langs den weg. Bloemendaal, bezit met zyn duinwegen tal rijke gevaarlijke hellingen en bochten en vooral wegen, die van en naar „Het Kopje" voeren, eischen voortdurende oplettendheid van de beryders. Een Haagsche en een Rotterdamsche schoone, die per fiets een bezoek aan „Het Kopje" hadden gebracht, waren klaarblyke- lyk zoo verrukt door het schitterende pano rama, dat den toerist hier geboden wordt, dat zy alle waarschuwingen in den wind sloegen en er eerst aan werden herinnerd, toen zij beiden ongewenscht contact kregen, met het hek van de villa ,31okland" aan den Hoogen Duin en Daalschen weg. De'Haagsche dame kreeg twee diepe sneden over het gelaat en een gescheurde spier aan haar linkerarm. De Rotterdamsche dame bekwam een diepe wonde aan een der beenen. Een agent van politie heeft de dames verbonden. Eerstgenoemde dame kon huiswaarts kee- ren, terwyi de andere naar het Diaconessen- huis te Haarlem werd vervoerd. Zij zullen de nuchtere waarschuwingsborden niet meer ne- geeren, Een ideale echtgenoot gezocht. Mevrouw Peggy Hopkins Joyyce uit San Francisco verheugt zich in het berit van een eigenaardig record. Van alle vrouwen ter wereld is zy namelijk de gene, die zich het vaakst van haar succes sieve levensgezellen heeft laten scheiden. Reeds veertien malen zyn haar huweiyks- boctjes tegen de klippen van het leven stuk geslagen. Op het oogenblik bevindt deze iet wat moedige dame zich in Europa op zoek naar een 15den gemaal. Wat zy van het leven eischt? „Vryheld, onafhankeiykheid en den idealen man" verklaarde zij bij haar aankomst in de Oude Wereld tegenover journalisten Nu wij weer heerlijk onze katoenen, voile of zijden japonnetjes en blouses dragen kun nen, zullen eenige voorschriften over het wasschen en stryken ervan wel welkom zijn. Wanneer gekleurde blousen of jurken voor de eerste maal gewasschen worden, moet men ze .eerst, ongeveer 8 a 10 uur in water met zout laten weeken. Een handvol (1 ons) zout op een emmer water. Ook met stoffen waar bij kans bestaat, dat zy zullen afgeven of doorloopen, moet men deze bewerking toe passen, vooral bij zwarte, gryze en blauwe stoffen. Rood en groen gekleurde stoffen moet men pl.m. uur in water met azyn laten wee ken en dan vóór het wasschen goed uitspoe len, omdat door azijn en zeep een verbinding ontstaat, waardoor de zeep onwerkzaam wordt. De kleedingstukken worden daarna gewas schen in koud of warm zeepsop. Gekleurd goed, vooral rood en blauw, moeten in een koud zeepsop gewasschen, omdat de meeste kleuren door warm water lichter worden. Voor sterke kleuren en voor wit goed kan men Sunlightzeep gebruiken voor teere kleu ren en fijne stoffen, zooals batist, neteldoek enz. Spaansche of Marseille zeep of Lux. Deze laatste stoffen mogen ook niet in warm water gewasschen worden. Op gekleurde stoffen mag men nooit zeep smeren, waardoor lichtere plekken zouden ontstaan, ook mag men deze stoffen niet in zeepsop laten liggen, maar zoo vlug mogelijk wasschen om het uittrekken der kleuren te voorkomen. Is het goed erg vuil, dan nemen wy twee maal een schoon sop en daarna het goed eenige malen in koud water naspoelen tot er geen zeepachtig water meer afkomt. Rood en groen gekleurde stoffen of goed met verschillende kleuren door elkaar moet men eerst in water met azyn en daarna eeni ge malen in koud water spoelen. Aardappelmeel wordt voor het gebruik op dezelfde wijze klaar gemaakt als gekookte styfseL Het is aan te raden voor donkere stoffen en voor dunne weefsels. STORMWEER. WEMELDINGE. (V. D.) Tengevolge van het stormweer zyn gedurende den afgeloo- pen nacht verschülende schepen uit de om geving in nood geraakt. Te Gorikbeek is een Rynaak gezonken. Sleepbooten zfin naar de plaats des onheils vertrokken om eventueel hulp te verleenen. Van de bemanning van de Rynaak is niets meer gehoord. BRANDEN. SCHIEDAM. (VX>.) Hedenmorgen om streeks 5 uur is brand uitgebroken in pand no. 12 in de Boterstraat. Het pand dat in ge bruik is by de firma A. Poot Zoon, in vee- voederartikélen telt vier verdiepingen by een fiontbreedte van 10 M. en een diepte van 30 M. De brand werd door omwonenden ontdekt. De brandweer, die ylings met groot materiaal uitrukte, slaagde er in den brand tot dit pand te beperken, dat geheel uitbrandde. Alleen de vier muren staan nog overeind, Ongeveer .7 uur was de brandweer het vuur meester. De omliggende huizen kregen alleen water schade. De voorraad goederen was gelukkig niet groot. Verzekering dekt de schade. SCHIEDAM. (V. D.) Omtrent den brand vernemen wy, dat de oorzaak vermoedelijk broeiing in den voorraad is, Eenige weken geleden was hierdoor ook een begin van brand ontstaan doch toen was men er vlüg by. De voorraad was betrekkeiyk niet groot. De totale schade bedraagt 20.009, In de fabriek werkte 15 man personeel. HET LUCHTSCHIP „GRAF ZEPPELIN". AMSTERDAM. (V.D.) Het luchtschip „Graf Zeppelin", dat een reis naar het Noor den heeft gemaakt, waarby o.a. Hammerfest en de Noordkaap worden gepasseerd, ver scheen gisterenmiddag te ongeveer kwart over vijf geheel onverwachts boven de hoofd-» stad. Eenklaps werd in het N.W. een dof ge ronk zan zware motoren hoorbaar en eenige oogenblikken later werd de „Zeppelin" zicht baar, Het luchtschip verdween al spoedig in Oostelijke richting; om 5.40 uur werd Bilt* hoven gepasseerd, te 5.50 uur Doorn en te 6 uur Groesbeek bij de Nederlandsch-Duit- sche grens en het luchtschip zette koers naar het Zuiden. Te 1820 uur (Duitsche rijd) werd DusseldQrf gepassard en te 18.50 uur Keulen. FRIEDRICHSHAFEN. (V.D.) De Zeppelin is hedenavond kort voor 10 uur van zyn groo te Noorsche reis alhier teruggekeerd. Daar echter een krachtige en lage wind boven dQ luchtschepenwerf woei, wer<\ de brandweer ter assistentie gealarmeerd. Nadat het lucht schip om 10.37 uur weer boven de stad ver scheen, werd met de landing begonnen, welke* om 10.40 uur in goede orde volbracht was. Om 10.53 uur rustte het luchtschip weer in de hal. EEN REUSACHTIGE BRAND. PARIJS. (V.D.) Hedennacht heeft een reus. achtige brand het warenhuis „Nouvelles" te Parijs byna geheel vernield. Kort na midder nacht werd het vuur ontdekt. Met ongeloof lijke snelheid greep het om zich heen en tast te de belendende perceelen aan. De brandweer verscheen aanvankelyk met 20 motorspuiten, doch moest in den beginne zich voornamelijk beperken tot het voorkomen van verdere uit breiding van den brand. Tegen den morgen, was het gebouwencomplex bijna geheel afge brand. Een brandweermotorwagen werd door het instorten van een muur door het puin be dolven. Twee brandweermannen werden daarby ernstig gewond. De schade, alleen aan voorraden goederen en inventaris be draagt 30 a 40 millioen francs. De schade aan het gebouwencomplex is nog hoogcr. De oorzaak is onbekend. In de „Nouvelles" wordt 's nachts gewaakt door 10 nachtwakers. Het staat nog niet vast of deze allen het gebouw tijdig hebben kun* nen verlaten, doch men meent te kunnen aannemen, dat de brand geen slachtoffers heeft geëischt. BOEDAPEST. (V. D.) In de gloeilampen fabriek Jast te Neupest brak gisterenavond brand uit, die weldra zulk een omvang had, dat alle brandweermateriaal van Neupest en zeer veel materiaal van de Boedapester brandweer moest uitrukken. Door gebrek aan water werd het blusschingswerk zeer bemoei lijkt. Tegen middernacht waren reeds 2 mil lioen gloeilampen verbrand. De schade wordt geschat op 1.200.000. De fabriek is eigen dom van de Standard Elektrizitatswerke. Een groote politiemacht zorgt voor de handhaving van de orde, daar de bevolking door de vrees dat ook woonhuizen zullen worden aangetast, in opgewonden stemming verkeert. Vanmor gen woedde de brand nog steeds voort. .Arendskerk'" 11 Juli van Sydney n. Rott. „Insulinde" (uitr.) 11 Juli v. Southampton „J. P. Coen" (uitr.) 11 Juli van Genua .Klipfontein" (thuisr.) p. 10 Juli Dakar „Moena" (thuisr.) ll Juli te Marseille „Nias" (thuisr.) 10 Juli van Mombassa „Nieuwkerk" (thuisr.) p. 10 Juli Ouessant „Ouderkerk" (thuisr.) 11 Juli van Foochow „Poelau Roebiah" (thuisr.) 10 Juli te Bela- wan Deli „Samarinda" (uitr.) p. 10 Juli Quessant „Sibajak" (uitr.) 9 Juli van Singapore „Statendam" (uitr.) p. io Juli Cape Race „Riouw" (uitr.) 11 Juli van Suez ..Venezuela" (uitr.) p. 10 Juli de Azoren .Volendam" (thuisr.) 11 Juli 12 u. 666 mijl van Scilly Zeelandia" (thuisr,) li Juli v. Montevideo Noteering van heden, 12 Juli 1930, des voorm. 11 uur (niet-officieel) Chèque-koersen. Koopcn en Verkoopen. New-York 2.48%—2.487/g Londen 12.09—12.09% Berlijn 59.30—59.35 Brussel 34.70—/ 34.78 Parijs 9.77—0.79. Bankpapier. Dollars 2.46%—2.49 Ponden 12.08— 12.11Marken 59.25—59.40 Belgische Francs 34.65—34.90 Fransche Francs 9.75—9.85. Hoogste barometerstand 771.2 te Valencia. Laagste barometerstand 746.6 te Wisby. Verwachting tot den avond van 13 Juli Matige tot krachtige, later afnemende Wes telijke tot Noord-Westelyke wind. Zwaarbe wolkt tot betrokken. Regenbuien.Zelf de tem peratuur.

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 3