25 Natuurlijk amice 12 JULI EERSTE BLAD STAND No.162 68e «Jaargang 1^3© VLISSINGEN Uitgave: firma F. VAH DE IfEiBE Ir., Walslraal 58-60, Vlissinpen. ïelef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen (TLIJNEN Het Bombardement van Vlissingen en het Stedelijk Museum. DA K.V. Stoomwasscherij „Volharding" per Kilo en tegen stuktarief ik heb er aan moe ten gelooven l Je kunt dien prachtsmaah en kwaliteit van Chief I Whip nu eenmaal met weerstaan ARDATH VIRGINIA De Beste voor Uw Gezondheid' LONDON KAMER-OVERZICHT en frontbreedte van an dit paleis rijst de lie het geheel nog ikter ^eeft. in dit gebouw inge- l. lang en »an 18 tot s 12 M. Om een goed a-ygen zijn a:'e stu- ouwd. In de groots ibouwd worden, studio gebru.kt kun- jrgvuldig geïsoleerd, ik van twee muren, ichtlaag bevindt. Bo- X twee lagen van 1 aangebracht, ing van het gebouw ;rkerkamer ingericnt. dio's bevinden zich le muziek door ts of luidsprekers kan is ingericht als tuin. irden genomen om ht-studio te kunnen verdieping van net melijk bestemd voor rchief en een radio- eerste verdiepingen imk-stunde". de om- programma's voor ■erige gedeelte bevat ;sche Welle" Kö- en kantoren van de ift. dergelijk paleis voor bouwen, bewijst wel, ze in tien jaar tijd URG. O W D J. E. van Dijk. 28 j. J. Ludikhuize, 21 j. W D Moelijker, 27 j. DEN: :t M. J. Manhave. i li ïli ill 3 21 3.56 15 34 16.09 utü's, Fietsen 1 uur 9 46 9.46 USSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze- ïerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" »it nummer bestaat uit vier bladen £G uli 1930. U W D Vareman, 25 j. L E N ipe, d. M. Verha- O U W D P. P. Bruel, 20 J. DEN: iw van A. H Schrij- i,46 j., vrouw van A. Juli Dover nst. n Kaapstad fuli Gibraltar Juli Kaap Bon uli te SouthamptOT 10 Juli te Antw. Juli te Genua van Batavia 10 Juli Galle Juli te Havana te Havana van Liverpool van Madeira an Las Palmas Juli te Havre te Beira Port Said te Port Said. te Rangoon p. 9 Juli Flores akcftykfieden, o, enz. igelUks voorstelling, Zondags Matinée 30, Concert 8.30 ndag-. Dinsdag- en •dansante Woens- ;een dans) Don- dansante (avond- terdagavond Diner- ik. lederen avond 'angende «mll acht. ite van 3 -6 uur jeiijks matinée va® van 8—12.30 ■gnvond solrée dan- ag thé dansante. [Een inwoner van deze stad verraste mij fenigen tijd geleden met het aanbod, een j-ojectiel van 80 K.G. uit zyn pand aan het fuseum te willen schenken en daarbij een een, waarin gebeiteld stond Door mijnen Val Is dit Huys een Beestenstal. Het projectiel was daarin geschoten bij het >mbardement van Vlissingen door de En- ■lscheneen verbouwing was de aanleiding t deze gift, die dankbaar aanvaard werd, lar ze weer een uitbreiding is van de ver killende Museumeigendommen op het bom- trdement betrekking hebbende. Deze schenking is tevens een welkome aan- iding over dit rampzalig gedeelte der Vlis- igsche geschiedenis iets meer mede te :elen. Doel der Engelschen. De landing der Engelschen in Zeeland in li 1809 had een tweeledig doel. In de eerste Jaats moest zij dienen om Antwerpen en zijn aritieme stelling te vermeesteren en zoo- inde de steeds dreigende Fransche lan- ngsplannen in Engeland voor langen tijd te irjjdelen, in de tweede plaats was de he ling, Napoleons macht in den oorlog tegen bstenrjjk te verdeelen,— een herhaling dus ,n wat in 1799 was geschied bij dë landing Noord-Holland. Het tweede doel was al lislukt, voor het plan tot uitvoering kwam, ostenrijk was in den grooten slag by uagram (5 en 6 Juli) zoo beslissend ver- I agen, dat er voor Oostenrijk zelfs aan geen jprlogvoeren meer te denken viel. Een aan- enlijke macht van 160 oorlogsvaartuigen en in transportvloot van 500 schepen met 44000 tan, 9000 paarden en 150 zware kanonnen of ortieren werd gereedgemaakt in Engeland l ider het bevel van den weinig voortvaren- en Lord Chatham, die naar zijn gewoonte dit keer weer veel te laat kwam. Eerst 14 agen na den wapenstilstand van Zuaym, die ostenrijks nederlaag bezegelde (16 Juli), ver- l sheen de Engelsche vloot voor de Zeeuwsche lust. De laatste stond onder bevel van ad miraal Strachan, het landingsleger onder lord Chatham. De opdracht was Vlissingen li te nemen, de daar gestationeerde Fransch- oliandsche vloot te vernietigen, de werven i Antwerpen te verwoesten en eindelijk de chelde door het doen zinken van een massa Irooten en zwaren ballast onbevaarbaar te I laken. Men zou de Schelde afzeilen tot Bath j i Sandvliet en vandaar over land verder I Dortrukken naar Antwerpen. I Een afdeeling van 12000 man zou op Wal- c leren landen en Vlissingen nemen en een Indere troep, eenige duizenden sterk, zou in et and van Cadzand den voet aan wal zet- ai en zich meester maken van Breskens. fas op die wijze het dreigende vuur van de die plaatsen bestaande batterijen gedoofd, n had het gros der expeditie vrij spel om Schelde op te stevenen en van Sandvliet fit 25000 man op Antwerpen los te laten. Met ie voornemens stak het grootste gedeelte der Engelsche vloot den 25en Juli uit Portsmouth, arwich, Dover en Duins in zee. Vandaar dat de Vlissingsche bevolking, die e vorige dagen reeds eenige Engelsche sche en op de Noordzee had opgemerkt, den lasten deze met verbazing tot een groot aan- il zag aangroeien, zonder dat men goed de ledoeling ervan doorzag. In den namiddag I an den 29sten kon men voor Walcheren 600 I ellen tellen en daar de Westenwind óngun- I tig was, bleven ze voor anker liggen, zoodat I ien toen wel begreep, dat het ernst werd. I 'uidelijk werd een splitsing van de vloot in I rie deelen, waarvan er een in de Wielingen, I en tweede in de Deurloo en het laatste voor Jet Veersche gat stelling nam. Bezetting van Walcheren. De op Walcheren in die dagen aanwezige [roepen telden, ongerekend de ongeveer 1200 Pan sterke burgerwacht van Middelburg, Gissingen en Veere, te zamen ruim 6000 man. 1 ten bataillon was verdeeld over Middelburg I n Veere, enkele detachementen bezetten het |°rt Rammekens en de kustbatterijen, de roerige troepen vormden het garnizoen van Gissingennl. 1 regiment Pruisen, meest I angenomen krijgsgevangenen in Franschen I dienst, 1 bataillon Ieren, 1 koloniale troepen, I zoogenaamde déserteurs, rentrés, 3 compag nieën Hollandsche- en 1 compagnie Fransche vestingartillerie, 1 Fransche compagnie artil lerie-veteranen, 1 kustbewaarders, burgers die artilleriedienst verrichtten, en 1 burger kanonniers voor den dienst binnen de ves ting. Het opperbevel voerde divisie-generaal Monnet, een dapper man,, die zich in de oor logen der revolutie had onderscheiden. Op het overige gedeelte van het eiland voerde de Hollandsche luitenant-generaal S. J. Bruce hét bevel, zeker geen commando overeenkom stig den rang van dien opper-officier, doch hem door koning Lodewijk opgedragen, om diens eigendomsrecht op Walcheren met uit zondering van Vlissingen en omtrek te doen erkennen. Een krachtig samenwerken was van de beide bevelhebbers niet te verwachten. Monnet had den brigade-generaal Osten naar den Oranjepolder gezonden met een sterk detachement, dat door dezen tot waar neming tusschen Domburg en Het Breezand (N.O. punt van Walcheren) was opgelost. Bruce van zijn kant had het garnizoen van Middelburg voor het grootste gedeelte naar het fort Den Haak en voor het overige naar Veere gezonden. Landing der Engelschen. Opmarsch naar Vlissingen. Den 30steru werd u4t Vlissingen waargeno men, dat het Engelsche eskader op de Wie lingen verzwakt was, op dat in den Deurloo was veel bewèging. Gelijktijdig met een als afleiding gebruikte kanonnade op de kust- batterij bij Dishoek, lichtte het Engelsche es kader bij wassend getij de ankers, stevende naar het Veersche gat (door den sterken Westenwind was landing bij Zoutelande en Domburg onuitvoerbaar) en begon daar met goed gevolg op het Breezand te landen tegen over de weinige troepen, over welke gene raal Osten daar beschikte. In hoofdzaak be stonden deze uit het koloniale bataillon, bijna geheel samengesteld uit lotelingen, die, na zich aan de conscriptie te hebben onttrok ken, in hechtenis genomen waren en voor straf in die afdeeling waren geplaatst, terwijl ze nooit in het vuur waren geweesteen na gezonden versterking bestond uit de Pruisen en de Déserteurs rentrés. Er kon geen sprake van zijn, de eerst ingenomen stelling te be houden tegenover het geweldige vuur der En gelsche oorlogsschepen en de voortdurend aan wal gezette Engelsche versterkingen. Bruce trok op Veere terug. Osten slaagde erin te Serooskerke het grootste gedeelte zijner troe pen te verzamelen en daar bleek, dat twee geheele compagnieën Pruisen naar de Engel schen waren overgeloopen. Daar hij inzag, bij een snellen marsch van den vijand op Mid delburg van Vlissingen te worden afgesneden, begaf hij zich naar een nieuwe stelling bij het Gehucht Den Abeele, dwars over den grooten verbindingsweg MiddelburgVlissin gen. Bruce trok zich terug op Zuid-Beveland. Het eskader uit de Wielingen had zich naar de Roompot verplaatst en bedreigde Zuid- Beveland met het onmiddellijke doel de Fran sche vloot te Vlissingen den terugtocht op Antwerpen af te snijden vanuit Bath en Sandvliet. Maar de vijand had niet gerekend op het doorzicht en de voortvarendheid van den Franschen admiraal Missiesy, die het dreigende gevaar begreep, den 31sten de an kers lichtte en reeds den avond van dien dag het gevaarlijke nauw by Bath achter zich had. Intusschen had in den morgen van den 31en Juli de Engelsche hoofdmacht, geschat op 15 tot 18000 man, de lijn Meliskerke GrijpskerkeSt. Laurens bezet, zoodat Mid delburg, dat van garnizoen ontbloot was en slechts onbeteekenende verdedigingswerken had, voor haar open lag. Het was dus niet te verwonderen, dat een deputatie van vier aan zienlijke burgers naar het hoofdkwartier van den Engelschen opperbevelhebber op het Breezand afgevaardigd en de stad overgege ven werd op de aannemelijke^ en zachte voor waarden, die voor een onverdedigbare plaats te verwachten waren. Een andere Britsche afdeeling verscheen denzelfden morgen voor Veere en sloot die stad van de landzijde in. Haar aanvoerder, de generaal Fraser, liet haar opeischen, doch ontving van den garnizoenscommandant, den luitenant-kolonel Boogaert een besliste wei gering. Spoedig daarop opende het voor de stad verschenen eskader een sterk kanon vuur, wat van daaruit met goed gevolg werd beantwoord, doch niettemin groote schade aanrichtte. Deze zou echter nog grooter ge weest zijn zonder het hevige slingeren der Engelsche schepen als gevolg van den feilen wind en sterken stroom op de Oosterschelde, waardoor zij zelfs, om gevaar voor stranden te voorkomen, genoodzaakt werden een meer achterwaartsche ligplaats in t.e nemen, nadat drie hunner vaartuigen in den grond waren geboord. In den nacht begon evenwel de be schieting opnieuw, nu met vuurpijlen, waar door het gevaar ontstond het gansche stadje in vlammen te zien opgaan. Er bleef overste Boogaert, wilde hy de stad niet aan een vol ledige verwoesting prijsgeven, niets anders wat aanleiding gaf tot een moorddadig ge vecht bij de Nolle, dat tot in den laten mid dag duurde en met den terugtocht der Fran schen op de vesting eindigde. De linker colonne eindelijk had op haren weg geen tegenstand ontmoet en zoo waren in den avond de zeedijken, zoowel Oost- als West waarts van de stad, door den vijand bezet en was Vlissingen van de landzijde geheel in gesloten. H. G. VAN GROL, Archivaris. SINGEL 1 WASCHT CHIEF WHIP over dan den len Augustus te capituleeren. Met 19 officieren en 489 onderofficieren en manschappen ging hy, ma een uittocht met krijgseer en door vriend en vijand geprezen, in krijgsgevangenschap. Denzelfden dag werd Middelburg door de Engelschen bezet, waarna dezen den 2den van daaruit in drie colonnes tegen de door generaal Osten bij den Abeele ingenomen en eenigszins versterkte stelling oprukten. De rechter-colonne richtte zich op de Nolle, de linker op Rammekens, terwijl de middelste den frontaanval ondernam. Even vinnig als deze was, even wakker was de ver dediging, die echter na belangrijke verliezen moest worden opgegeven, toen zich van twee kanten eene omtrekking begon te teekenen. Voet voor vóet week Osten nu terug op Sou burg, hield dit op last van Monnet nog eenigen tijd vast, doch moest bij het steeds dreigende gevaar met verlies van twee veld stukken onder de wallen van Vlissingen teruggaan. Intusschen had zich een deel der rechter-colonne gewend naar de kustbatte rijen aan den Dishoeck en den Vijgeter, waardoor de bezettingen, bestaande in Hol landsche kanonniers en kustbewaarders, om niet reddeloos te worden afgesneden, ze moes ten verlaten, na evenwel onder het vuur der Engelsche schepen hunne stukken onbruik- gemaakt of in zee te hebben geworpen. Om een verder voortrukken der vijanden van die zijde tegen te gaan, werd hun uit de vesting een sterk detachement tegemoet gezonden, EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag. AlIerleL De Eerste Kamer heeft 32 punten afge daan en er twee tot de eindstemming ge bracht. Die eindstemming heeft later waarschijnlijk pas 29 Juli plaats. Het ging in de eerste plaats om de Wegen- vet. Het is hier moeielyk voor deze Kamer cmdat zij niets te amendeeren heeft en dus alles te slikken heeft of niets. Theoretische bespiegelingen en juridische beschouwingen over het begrip „openbare weg" hebben niet veel zin. Het gaat voorts over het proclamee- ren tot publieke weg van particuliere wegen. De last van „openbare weg" brengt geen geringe lasten voor den eigenaar mede. Hij wordt aan velerlei verplichtingen onderwor pen en ziet zich feitelijk zijn eigendom ont nemen. De jurisprudentie is zóó, dat alleen een weg tot openbaar kan worden geprocla meerd met goedvinden van den eigenaar. Dit wordt nu anders. Wanneer de eigenaar 30 jaren heeft gedoogd, dat het publiek op den weg kwam wordt de weg automatisch open baar. Zelfs is dit reeds het geval wanneer de overheid gedurende 10 jaren den weg heeft onderhouden. Wanneer, zooals de bedoeling is, de bepaling omtrent de openbaarheid in werking treedt binnen een jaar nadat de wet is afgekondigd, zullen vele eigenaars hun v/eg zich zien ontnomen, zonder dat zij er iets aan kunnen doen, want de bordjes moe ten gedurende een jaar hebben gestaan. De minister zou den minimumtermijn op V/2 iaar kunnen stellen. Hetgeen hier staat te gebeuren is spoliatie (berooving) van de eigenaars. Volgens den jurist De Savornin Lohman, want de praktijk leert wel iets anders Als de Staat eindelijk niet eens ingrijpt blijft die wegen-geschiedenis een warboel. Het andere ontwerp waarover de stemming is aangehouden is dat van de chemische en bacteriologische oorlogsvoorbereiding. Hierte gen heeft de heer Van Embden gesputterd en hij wilde de behandeling zelfs uitstellen. Veel heeft dit ontwerp niet te beduiden, maar het was een aanknoopingspunt voor een ontwapeningsrede. De eindstemming heeft ook later plaats. Allerlei verdragen zijn goedgekeurd, die onlangs de Tweede Kamer doorliepen. De Kamer komt nog eens bijeen voor het Suikerwetje en dan sluit ook zy tijdelijk haar veel te rumoerigen en breedsprakigen mond.

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1