500 100 25 T JULI 150 EERSTE BLAD Stads- en Provincienieu ws Doorzitten PIIML 1930 MMNDAG ilpvs: Firnsa f. Uï DE VELÖE lr„ Wstoi 58-68, ïlissingen. Telaf. 10. Postrekening S6287 feCiSiist dagelijks, uitgszonderd op Zondag en algemeen erkende Chrisieliike Feestdagen BINNENLAND WOJS7 •4id£ <4,. iüargang' BONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 1 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- Ige landen bij wekelijksche verzending 3,80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct COURANT ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 7 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1 5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. Ie abonné's in 't bazit eenei 'olis, zijn GRATIS verze- erd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij dood door een ongeluk. c gulden bij verlies van een hand, voet oi oog. gulden bij verlies van een duim gulden bil verlies van een wijsvin get gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN Bij HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIüINÜ „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" )it nummer bestaat uit 2 bladen Invoer van buitenlandsch vleesch. De minister van arbeid, handel en nijver- eid heeft ingetrokken zijne beschikking van 5 Mei 1822, waarbij o.m. werd aangewezen et perceel, waar via Viissingen ingevoerd uitenlandsch Vleesch moet worden ge- eurd, en de wegen waarlangs ingevoerd bui- ifenlandsch vleesch moet worden vervoerd i 3or zoover dit betreft de gemeente Vlissin- -n. De ministers van arbeid, handel en nljver- eid en van financiën hebben ingetrokken lunne beschikking van 20/22 Mei 1922, waar- jij o.m. de gemeente Viissingen werd aange- ezen als „eerste kantoor" voor den invoer m buitenlandsch vleesch voor zoover deze etreft de gemeente Viissingen. Nederlandsche journalisten in België, Vijftien Nederlandsche journalisten zijn aterdag te Antwerpen door de Belgische itoriteiten ontvangen alvorens een bezoek te Beugen aan de Antwerpsche tentoonstelling. Burgemeester Van Cauwelaert heette hen elkom en zei o.m. groote waardeering te ebben voor de Nederlandsche pers, die bij ;en andere ter wereld ten achter stond en aarop ook de Vlaamsche leden van eenzelf- i taalgemeenschap trotsch waren. Een op- ekking om reclame te maken voor de ten- onstelling was niet noodig, zei de Antwerp- be burgemeester, daar de tentoonstelling op verwachtingen was vooruitgeloopen. Spre- r, die nog enkele vriendelijke woorden chtte aan het adres van oud-minister Pos- luma, besloot met een opwekking tot een- acht, daar beide landen op samenwerking aren aangewezen. De heer Posthuma ant- oordde voor de Nederlandsche regeering en ronk op Antwerpen en haar burgemeester. Een der Nederlandsche journalisten dankte ?Jn collega's voor de hartelijke ontvangst en 9 .or de woorden van lof aan de Nederland- I he pers. De journalisten van Noord en Zuid I rnden prachtig werk doen aan het opruimen ran misverstanden. Spreker maakte een ver- I ilijking tusschen de tijden voor en na den i >rlog en sprak zijn bewondering uit over het erk van herstel nog zoo kort na de ramp m den wereldoorlog. Ook hij hoopte op een inige verstandhouding tusschen België en ederland en dronk ten slotte op het welzijn ui de prachtige Scheldestad. Een lunch be- |oot de ontvangst. Gisterenmiddag werden de Journalisten or het gemeentebestuur van Brussel ont- gen, j ëreenlging van Nederlandsche Gemeenten. Het te Zwolle gehouden congres van de [ereeniging van Ned. Gemeenten, heeft na :n korte begroetingsrede van den voorzitter, sn heer Wendelaar, burgemeester van Alk- laar, behandeld de prae-adviezen uitge- acht over de volgende vragen Is ten aanzien van de subsidieering voor irbetering en onderhoud van gemeentewe- sn, welke van intercommunaal belang mo- in worden geacht, de regeling, welke prak- jk is geworden onder de werking van de egenbelastingwet, voor de gemeenten bevre- Igend, mede wat betreft de hoefVootheid van pt subsidie voor die wegen, welke gebracht "n op het rijkswegenplan of op het provin- aal wegenplan, en wat betreft de mate, aarin wegen op deze plannen zijn gebracht Zoo niet, op welke wijze moeten dan de sten worden bestreden van verbetering en iderhoud van gemeentewegen, welke nu, of de naaste toekomst, van belang geacht togen worden voor het intercommunaal ver ser Prae.adviseur mr. P. J. Kallen, referen- iris ter gemeente-secretarie te Maastricht, eantwoordde de eerste vraag beslist ontken end. Hij bepleitte het instellen van wegenfond- ;n voor iedere provincie of gemeente, welke egenplannen in beheer en onderhoud heeft, aaruit dan de kosten van onderhoud en ver kering gefinancieerd moeten worden. Waar het vraagstuk of het overnemen der meentelijke planwegen door de provincie •n oplossing zou zijn zoo veel omvattend is ng prae-adviseur er in dit verband niet irder op in. Prae-adviseur mr. R. H. baron De Vos van fceenwyk, griffier van de Tweede Kamer, ïvam tot de volgende conclusies De werking van de wegenbelastingwet is >or de gemeentlijke wegen niet bevredigend tordat het bedrag aan subsidie verhoudings wijs gering is. Ondanks de stijgende op- 'engst van de wegenbelasting in 1926 ge raamd op ƒ6.200.000, nu op ƒ8.500.000, blijft het aandeel der provincie te laag en dus ook wat de gemeenten hieruit toegewezen krijgen. Beteekenende verbetering voor de gemeenten kan alleen volgen uit het vervallen van de percentages genoemd in art. 32 sub. 2. Wijziging van art. 1 der Waterstaatswet van 1900 zou kunnen bespoedigen het overne men van het rijk van gemeentewegen, voor komend op het rijkswegenplan. Zoolang nog geen hoogere uitkeering ontvangen wordt, is het moeilijk te zeggen op welke wijze de kos ten van vérbetering en onderhoud der ge meentewegen bestreden moeten worden. Mo gelijk zou zijn een regeling tot belasting op paardentractie als bestaande in de provincie Groningen, waarvoor echter dan een wette lijke regeling he gewenscht zou zijn. Overi gens zullen de gemeenten hun kosten moeten blijven bestrijden, hetzij uit hun gewonen dienst, hetzij uit leeningen ieder voor zich te beoordeelen. Apothekers en drogisten. In de te Groningen gehouden vergadering van de Ned. Mij. ter bevordering der phar- macie is meegedeeld; dat strenge maatrege len genomen zullen worden tegen de apothe kers, die tegen provisie recepten gereed ma ken, die door drogisten worden aangenomen en ook weer afgeleverd. Ook sommige medici gaan niet geheel vrij uit. Onder het motto „de apothekers zijn te duur", worden niet onder- teekende briefjes afgegeven voor den drogist Door de niet-onderteekening is aan het voor schrift het karakter van een recept ontnomen en de drogist gaat vrij uit. Ook aan dezen misstand wijdt de vereeniging haar volle aan dacht. Met de tegenwoordige wet op de artse nij bereidkunde schijnt hieraan langs wette- lijken weg niets te'doen te zijn. Of het nieuwe ontwerp, dat thans heet gereed te zijn, hier in wijziging zal brengen, is nog niet bekend Zoolang dit nog niet bij de Tweede Kamer is ingediend, valt er niets over te zeggen. VIISSINGEN, 1 JULL Directeur gemeentelijk havenbedrijf. Na het aftreden van den directeur van het gemeentelijk havenbedrijf, den heer Boom, op 1 Juli jl. neemt de burgemeester, tevens voor zitter van de havencommissie, het directeur schap waar, totdat het nieuwe havenbedrijf zal zijn georganiseerd cn vastgesteld, waar schijnlijk in het begin van 1931. Stremming verkeer. Wij vestigen de aandacht op de bekendma king van Burg. en Weth. dat morgen van on geveer 10 uur v.m. tot 3 uur nam., het ver keer met rij- en voertuigen over de Schip brug in het Marinedok zal zijn gestremd, zulks in verband met het beproeven van d3 nieuwe keersluis. Een feestdag in het Gasthuis. Daartoe in staat gesteld door een oud regent van het Gasthuis, is het jl. Zaterdag in het Gasthuis voor de ouden van dagen en voor alle beambten een feestdag geweest. 's Morgens, 's middags en 's avonds werden de oudjes rijkelijk onthaald. Bovendien was er 's avonds een bijzondere attractie. De heer H. J. van Westen had zich nl., op verzoek van den Binnenvader, bereid verklaard eeni- ge door hem opgenomen films te vertoonen. Te half acht was de werkzaal in het Gast huis dan ook geheel gevuld en werd dank baar genoten van hetgeen de heer Van Wes ten op het witte doek bracht. Vooral toen een filmopname aver het dagelijksch gebeu ren in het Gasthuis werd vertoond, en ver schillende oudjes zich zelf op het doek zagen in hun leven van eiken dag, steeg de vroo- lfjkheid ten tof). De lichtbeelden werden afgewisseld door zang en voordrachten, teil beste gegeven door eenige beambten, terwijl de heer J. Kwist de aanwezigen van zijn orgelspel deed genieten. Alles bij elkaar genomen was het voor de oudjes een echte feestdag en hebben ze voor al 's avonds bijzonder veel genoten. Een sport-Zondag. Stond de vorige Zondag in het teeken der wijding, gisteren vierde de sport hoogtij. In de eerste plaats de athletieken, die met hun ploeg, bestaande uit leden der Touringclub „de Snelvoeters" met die van de athletiek- vereeniging Haarlem, uit Engeland met de mailboot terugkeerden. Zoo gauw dit bekend was, heeft het bestuur der athletiek-vereeni- ging „Marathon" alhier rich beijverd om deze sportslui van Hollandschen bodem te verwel komen, wat wel de moeite waard was door de nummers hinks„tapspringen, de 100 yards loop en het polsstok-hoogspringen (3.73 M.>, welke gewonnen werden resp. door de heeren Peters, Berger en Van der Zee. Toen de sportslui van de mailboot af wa ren, werden ze omringd door een aantal leden van „Marathon", die hun woordvoerder von den, bij uitstedigheid van de andere bestuurs leden, in den secretaris, welke'de ploeg com plimenteerde en hen met hun succes geluk- wenschte. Niet om hen te beloonen, maar als kleine attentie bij het betreden van den va- derlandschen bodem, verzocht hij den aan- der, den heer Westerveld, wel een kleine bloemenhulde te willen aanvaarden. Deze werd hem aangeboden door een tweetal kin deren van leden van „Marathon". De heer Westerveld, dadelijk het woord ne mend ter beantwoording, stelde deze kleine attentie-bloemenhulde, versierd met de kleu ren van „Marathon" en van Nederland en vergezeld van een kaartje, waarop „Aan de Nederlandsche Stambridge Athleten" en aan den anderen kant „Van de Vlissingsche Ath- letenvereeniging Marathon te Viissingen". zeer op prijs en wees er op, dat er door deze overwinning een buitengewone propaganda is gemaakt voor de athletiek in Nederland, daar geen enkele Hollandsche ploeg er zijn er nog niet veel uitgezonden zoo'n groot succes heeft gehad. Speciaal wijst hij op de prfestatie van den heer Berger in de 100 yards finale, een nummer dat zeer gewaar deerd wordt in Engeland. Hij verzocht het bloemstuk te mogen overhandigen aan den jongste uit de ploeg de heer Berger ter wijl de linten toegedacht worden als herinne ring aan de beide andere kampioenen, de heeren Peters en Van der Zee. Met een luid hoezee der athleten eindigde de huldiging. In de tweede plaats de adspiranten der V. T. V., die deelgenomen hadden aan den adspirantendag in Dordrecht en die met den trein van bijna half ld hier aankwamen. Ze zijn ontvangen door de heele turnver- eeniging, die buiten het station in rijen van 4 geschaard stond en hen met den turnersgroet salueerde. Voorafgegaan door de signaalaf- deeling, waarvan de trommelslagers van des kundigen. te Dordrecht aanwezig, een pluim pje hadden gekregen, werd naar de Willem III getrokken, waar een korte, kernachtige toespraak werd gehouden door den voorzitter, den heer F. G. Lemme-s. Deze wenschte hen hartelijk welkom thuis na de ontmoeting met de adspiranten uit het heele land, hij felici teerde hen met het bel. aaide succes, waaraan hij eerst niet had kunnen gelooven bij het ontvangen van het telegram zijn gedachte was geweest„ze zullen veel zien en veel leeren, maar niets meebrengen" en ziedaar, aan het vaandel der adspiranten hangen de nieuwerwetsche belooningen voor 1 tweede en 2 derde prijzen, resp. behaald in driekamp jongens, driekamp meisjes en estafette-loo- pen meisjes, verkregen in wedstrijd met 18 vereenigingen uit het heele land. Dit succes is behaald, dank zij de goede leiding van den heer Molhoek en makker Dingemanse, wat de eerste les is. uit dit vreedzaam treffen ge leerd. Hij dankte hen namens de heele ver eeniging, evenals de dames Jansen en Mol hoek. Dé tweede les, die gij, adspiranten, hebt kunnen leeren is, dat als we oefenen, krach tig, met energie, ge niet onder behoeft te doen voor die van Holland. Hij spoort daarom aan krachtig door te blijven werken voor eigen lichaam, voor eigen gezondheid trekt anderen tot ons om lichamelijke oefeningen mee te maken, opdat we zoowel lichamelijk als financieel sterk komen te staan. Hij heeft de gevoelens van trots der geheele vereeni ging vertolkt en eindigt met een driewerf hoera voor Molhoek en Dingemanse en een driewerf hoera voor de turners en turnsters. De heer Molhoek, het woord nemend, had zooveel stof voor zijn werken niet verwacht en wenscht dan ook een groot deel daarvan over te dragen in de eerste plaats aan de ad spiranten, over wier gedrag tijdens den heelen tocht hij niets dan lof heeft. Hij dankt hen hartelijk voor hun flinke medewerking en eveneens allen, die degenen, welke uit zijn geweest, zoo feestelijk en kameraadschappelijk hebben afgehaald. Eveneens brengt ook hij dank aan mevrouw Jansen. Na de regeling der oefeningen, deze week te houden, voor den Zaterdag a.s. te houden tocht naar Kapelle, te hebben gegeven, wordt de samenkomst ge sloten, waar tal van felicitaties zijn afge stoken. Juliana-paviljoen. Badpaviljoen Wilhelmina. Jean de Mari. Thans, nu we ook een bezoek hebben ge bracht aan deze inrichtingen, concludeertn we, dat de exploitanten van de drie grootste etablissementen aan onzen verrukkelljken strandboulevard, den muzikalen hoofdschotel van het zomer-menu op de aller-voortreffe- lijkste wijze hebben toebereid, waarvoor zij. ongeuijfeid van iedei\ die het met onze badplaats wel meent, in het algemeen en van de melomanen in het bijzonder, oprecht dank en waardeering verdienen. Het Juliana-paviljoen biedt een prettig zitje met riant uitzicht over het strand, met zijn wriemelige bedrijvigheid, en de immer van aspect wisselende zee in welker gestaag aanrollende golven typisch beeld van dood en opstanding een bont uitgedoste menig te zich pleegt te vermeien en te verfrisschen. Een bekoorlijke gelegenheid, om in dolce far niente te mijmeren, terwijl het oor gestreeld wordt door de gave, charmeerende fascinee- rende tonen van een viool, het volmaakste der strijkinstrumenten. We vinden het een gelukkige gedachte om hier een brillant vio list, als Jean de Mari, met z'n trio te laten concerteeren, moge de acoustiek dan ook niet aan de hoogste eischen voldoen. Een uitge breid repertoire, ruim 200 nummers, kan ten gehoore worden gebracht en het publiek mag daaruit zelf keuze maken. Het is bepaald jammer, dat het triumviraat niet uit volko men gelijkwaardige krachten bestaat, waar door de vertolking qua trio niet tot het ge- wenschte peil kan worden opgevoerd. Dit geldt speciaal de klassieke muziek, waarin de pianist, die voor den dans en het moderne Schlager-genre" uitstekend voldoet, niet de evenknie is van zijn beide kunstbroeders, violist en cellist. Nogmaals, dit is zeer te be treuren, omdat het al zoo lang geleden is, dat we hier een violist (e) met capaciteiten als Jean de Mari, gedurende een geheel zc - merseizoen hebben kunnen ontmoeten. Hij bespeelt een mooie viool, zijn liefde voor de kunst is diep en ernstig, hij heeft een helder en zuiver gevoel voor klank, zijn toon is fraai, zijn streek welverzorgd, zijn techniek verbluffend. Uitmuntend speelde hij uit de zoo geliefde Kreisleriana „Caprice Viennois", met vlekkeloos dubbelsnarig spel, evenals Poliakin's ,,Le canari", waarin de moeilijke pizzicati met de linkerhand. Zijn flageoletten zijn helder als glas. Ook de cellist mag met eere genoemd wor den. Gevoelvol en muzikaal is zijn. spel en knap heeft hij de soli Saint-Saëns' ..Le cygne" en. de „Berceuse de Jocelyn" van Godard verklankt. Van de in trio gespeelde v;erken noêmen we vqn Suppi's „Lichte ca valerie", „Tosca" van Puccini en Widor's ontroerend schoone „Serenade". De hoofdtaak van „Jean de Mari and his orchestra" is de verzorging van de muziek in het danspaleis „Wilhelmina". Daar maakt hij met z'n band, afwisselend blaas- en strijk- rnuziek van een voortreffelijk rliythme zóó licht, dat men vanzelf medegenomen wordt. Walter Borchert's Schlager potpourri „Hal- loh 1930". een aaneenschakeling van foxtrot wals, slow-fox, tango enz., en waarin natuur lijk „ein treuer Husar" niet vergeten werd. is wel een nummer om de alzijdigheid en de homogeniteit van den band te demonstreeren. Cok een echte oude wals, als Strauss' „Scho ne blaue Donau" speelt dit fameuse vijftal met Schwung en temperament. Geen won der, dat voor dit palais de danse een groote belangstelling bestaat, in- zoowel als uitwen dig, zóó zelfs, dat de kijklustigen een ver keersobstakel dreigden te worden. Zeebad-Vlissingen staat alzoo wel in het teeken van kunst en amusement, waarvan èn badplaats-bezoekers èn inwoners, naar wij vertrouwen niet na zullen laten te profitee red O. Scheepvaartberichtcn. Het Nederlandsche stoomschip „Kraka- tau", komende van Antwerpen en bestemd naar Bremerhaven, is in den nacht van Za terdag op Zondag tfjdens mist bij Valkenisse gestrand. Het schip is gisterenmorgen zonder assis tentie vlotgekomen, waarna de reis werd voortgezet. Gisterenmorgen is hier gepasseerd de Noorsche kruiser „Tordenskjold", bestemd naar Antwerpen. Het pantserschip heeft te Antwerpen lig plaats genomen aan de Scheldekaaien en is morgen voor het publiek toegankelijk. Het bloemencorso te Middelburg. Een der onderdeelen der feesten, die thans reeds in zoo vergevorderd stadium van voor berieding zijn en welke gehouden zullen wor den ter eere van den 50en verjaardag van K M. de Koningin, is het bloemencorso, dat op Zaterdag 30 Augustus in de middaguren zal plaats hebben en waaraan kan worden deelgenomen met versierde auto's, niotorrij- wielen en fietsen. Voor den aan het corso verbonden wedstrijd in versieringen der voertuigen, zjjn fraaie kunstvoorwerpen als prijzen beschikbaar gesteld. Zooals uit een advertentie in dit nummer en ook uit een circulaire, die dezer dagen aan de bekende houders van auto's en motorrijwielen op Walcheren wordt toegezonden, blijkt, moet men zich voor deelname uiterlijk 16 Juli Zonnebrand en Stukloopen van Huid en Voeten verzacht on geneest iDoos 30. Tube 80 ct. Bij Apoïh. Drogiitcc aanmelden bij den heer mr. P. C. Adriaanse, Langedelft, die met de heeren C. W. D'huy, C. J. Ma zure en W. E. Coumou de commissie voor het bloemencorso vormt. P. T. en T. Met ingang van 1 October a.s. is de ad junct-referendaris W. Smeldt van het in spectiebureel te Middelburg verplaatst naar het post- en telegraafkantoor te Rijssen en aldaar aangewezen voor de functie van direc teur. Tertiaire wegen. Door den Zeeuwschen Polder- en Water- schapsbond is als commissie voor de tertiaire wegen evenals dat in andere gedeelten van Zeeland is geschied, voor Walcheren be roemd de heeren G. van de Putte te Viissin gen, voorzittermr. W. F. Lantsheer te Middelburg L. Simonse te Biggekerke F. P Polderdijk te N. en St. Joosland J. Lou- verse te Gapinge en jhr. J. L. Boreel te Middelburg, secretaris. Ket museum te Goes. In de maand Juni 1930 werden aan het museum in het Gothisch huis geschonken 2 spinsteentjes 1 schoolprijs, .uitgereikt in het jaai* 1769 15 zilveren insignes en prijzen van handboogschutterijen 5 oude munten 1 'altoosdurende almanak l satisfactie der Stadt Goes (-1777) 3 akten op perkament (1634. 1772, 1784) 1 zegel in doos 1 trek- mangell handtabakkerfmachine1 stok- handmolén1 glazen, ballon, vroeger bij schoenmakers in gebruiksabel, sjako, pet en vangsnoeren van de schutterij 1 ijzeren vuurmand l ijzeren vuurmand met steenen vuurpot en kleed1 gebeeldhouwd steentje 1 raamornament en 2 met figuren gesneden plankjes 1 zilveren perilling (eereprijs Mij. tot Nut van het Algemeen) l koperen ton deldoos, met vuurslag en -steen. Bovendien werden in bruikleen ontvan gen 2 tot knoopen verwerkte zilveren halve guldens van het jaar 1749. Betalingen gestaakt. Te Goes is een vergadering van 75 credi teuren gehouden, die getroffen zijn door het staken der betalingen van den kassier L. F. Roos te Goes. Na breedvoerige beraadslagin gen werd besloten het faillissement van den heer Roos aan te vragen cUar een minnelijke schikking niets kan opleveren voor de cre diteuren. Oudheidkundige Bond. Omtrent de excursie van den Ned. Oud heidkundigen Bond naar Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen meldt men nog De excursie van den tweeden dag was niet minder belangwekkend dan die van Vrijdag, Vroegtijdig vertrokken uit Goes, ging de toóht nu over de Schelde naar Zeeuwsch- Vlaanderen. Eerst werd het Huis te Zande te Kloosterzande bezocht, waar de familie Collot d'Escury den Bond ontving en haar kunstschatten liet zien en ook het mooie kerkje. Daarna ging het naar Hulst, waar op het stadhuis het gemeentebestuur het gezel schap ontving en waar vriendelijke woorden werden gewisseld tusschen burgemeester en bondsvoorzitter. Hetgeen Hulst aan oudhe den bezit, werd met belangstelling bezich tigd daar zijn de oude wallen, de fraaie kerk, het landshuis met een schilderij van Jordaans, de oudheidkamer, het archief, de historische verzameling, enz. De Oudheidkundige Kring ..De Vier Am bachten" maakte zich daarbij verdienstelijk. Het museum te Zierikzee. Voor het gemeentemuseum te Zierikzee zijn ontvangen een laatgotische gevelanker, twee oude kruithorens, een tegeltje, een legpen ning en een metalen kruis 1830—1831. ZOUTELANDE. Ingekomen Rogier Boogaard, van Kou- dekerke. Apolonia Jacoba van Dordrecht, van Rotterdam. Jans Machielse, van 's- Gravenhage. Jacoba Maria Kleinepier, van Westkapelle.' Vertrokken Abraham Francke. naar Acg- tekerke.

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1