500 300 25 >t GEHEIM VAN >n PRETTIGE VACANTIE VEREEK. VOOR BEROEPSKEUZE 3 JULI No.156 t>&e Jaargang 1930 itaatsloterij. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiij! itgave: Firma F. VAK OE VELDE )r„ Walstrsat 58-60, Vlissingen. Iele!. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND IllllllinillllllllllllllllllllllHIIIIÜIIIHIIIIilllll N.V. Stoomwasscherij „Volharding per Kilo en tegen stuktarief llllllljiniHlilllllllilüililllHllliüSlliHllllin Heerlijkelange dagen buitemmaar vooral daarbij het genot van den fijnen smaak en het aroma van Chief Whip! Meneer ik garandeer U het is het toppunt van perfectie! VIRGINIA De Beste voor Uw Gezondheid! Stads-en Provincienieuws LEGER DESHEILS en, 17 ct. ken nwen, 39 ct. E KOUSJES maten, 9 ct. vanaf 48 ct. 8 ct. naten, 38 ct. Jongens, vanaf 28 ct. vanaf 36 ct. ig feston, naten 38 ct. maten 58 cL rider etjes, 14 ct. nde Unie Obligatiën krijgbaar. Obligatiën of 20 keer hetzelfde ;ende op de gewone D. P. LIEBERS. aat 2A. 388 cent 400 cent 155 cent 5 N 49 cent :N55 cent laf 16 cent 20 cent 145 cent 97% cent 52 cent el 19 cent 49 cent r. 69 cent 6 cent LISSINGSCHE COURANT BONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden, 'ranco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland én Frankrijk 3.80. Voor de ove- ige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. )e abonné's in 't bezit eener olis, zijn GRATIS verze- erd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger \ANGESLOTEN BI] HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENlülNG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissin- ?n gelet op artikel 37 der Drankwet doen te weten dat bij hen is ingekomen een verzoek van lendrik Willem Jan de Rijke, wonende te Vlissingen om verlof tot den verkoop van ilcoholhoudenden drank, anderen dan ster- :en drank voor de beneden-localiteit van het erceel Noordstraat 30 dat vanaf heden, gedurende veertien dagen egen het verleenen van het gevraagde ver af schriftelijke bezwaren kunnen worden in- ;ediend bij Burgemeester en Wethouders oornoemd. Vlissingen, 5 Juli 1930. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN, De Secretaris, F. BISSCHOP. De Noorsche reis van de Kon. Familie. Blijkens een door het Ned. Corr. Bureau te s-Gravenhage ontvangen telegram hebben M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juli- na gisteren Finse verlaten met bestemming laar Bessheim. Benoeming lid Eerste Kamer. Op het centraal stembureau 'is bericht in gekomen dat de. heer J. ter Haar Jr. te Am sterdam zijn benoeming, tot lid van de Eerste Kamer heeft aangenomen. ïet antwoord der Nederlandsche regeering. Het Fransche ministerie van buitenland- ;che zaken publiceert het antwoord van de Nederlandsche regeering op het memoran- lum van Briand. De Nederlandsche regeering deelt daarin nede, dat het plan haar dan alleen uitvoer bar lijkt, wanneer de verschillende Staten )ereid zijn, in zekere mate de uitoefening an hun souvereiniteitsrechten te beperken. Ook dient alles vermeden te worden, dat te autoriteit van den Volkenbond zou kun- ïen verzwakken. Men moet ook niet verge en, dat een gemeenschappelijke regeering 'P het vasteland in de toekomst de tusschen ie continenten bestaande verschillen zou aranen verscherpen 'of nieuwe doen ont- taan. De Nederlandsche regeering die overigens liet uit het oog kan verliezen, dat Nederland liet alleen in Europa bezittingen heeft, is an oordeel, dat deze zijde van het vraag- ituk heel moeilijk is en nauwkeurig moet vorden onderzocht. Een federatief verbond zou slechts moge- jjk zijn, wanneer er een belangengemeen- ichap aan ten grondslag ligt. De Europee- iche staten hebben weliswaar een aantal ge- neenschappelyke belangen, zooals het bewa- 'en van den vrede, vermindering van bewa- iening enz., doch de vraag rijst of deze be- $ngen niet gelijktijdig ook voor een uitge weide sfeer beteekenis hebben. Wanneer het echter mocht blijken, dat een 'ederatieve organisatie van Europa mogelijk >n wenschelijk is, dan ware het volgens het nzicht van de Nederlandsche regeering ge- venscht, dat de Europeesche groepeering alle lUropeesche Staten omvat. De Nederlandsche regeering gelooft niet, lat aan een algemeene verlaging der douane- brieven noodzakelijkerwijze de verwezenlij king voor een overeenkomst op zuiver poli tiek gebied vooraf moet gaanwant een 'erlaging der douanetarieven zou een der noodzakelijke elementen moeten vormen voor ie totstandkoming van 'n veiligheidsregime. De Nederlandsche regeering is er verder niet van overtuigd, dat door beperking van ie zekerheidskwestie tot de Europeesche Staten alléén de oplossing zou vergemakke- Ljkt worden. Ze heeft niet den indruk dat de moeilijkheden, die tot nu toe het succes der loor den Volkenbond op dit gebied onderno nen pogingen verhinderen, door de aanwe zigheid der niet-Europeesche Staten veroor zaakt of vermeerderd zouden zijn. Tenslotte verklaart zij, dat volgens haar meening het terrein nog lang niet genoeg is voorbereid. Jp de allereerste plaats zou een uitwisseling 'an ideeën noodzakelijk zijn. Jaarverslag Zandbergen. Het jaarverslag van Zandbergen, maat schappij tot opvoeding van weezen en andere minderjarigen in het huisgezin te Amersfoort is verschenen. Financieel is het jaar gunstiger geweest dan 1928 en het tekort beperkt. Dit kon ech ter alleen gebeuren door zeer intensieve be zuiniging. In het verslag van den directeur verweert deze zich tegen de opvatting, dat hij niet meer zoo'n sterk voorstander van gezinsver pleging zou zijn, omdat hij dringend wees op de noodzakelijkheid van goede controle op de Clinge, St. Jansteen, Koewacht en Hulst, al waar eenigen tijd zou worden getoefd, om vandaar via Walsoorden, Hansweert en Vlake weer terug te reizen. Bovenstaande betreft een voorloopig plan, dat in verband met omstandigheden nog wij ziging zou kunnen ondergaan. Schipdeur voor de keersluis te Vlissingen. De schipdeur voor de nieuwe keersluis al hier werd gebouwd door de N.V. Internatio nale Scheepsbouw Mij „de Maas" te Slikker veer, voor rekening van den rijkswaterstaat, en zal dienst doen als extra waterkeering in Bovendien is de schipdeur uitgerust met een installatie om door middel van luchtdruk de verschillende compartimenten te lenzen. Peilpijpen zullen op de verschillende ruimen aangebracht worden en een vlotter met schaalverdeeling op het hoofdcompartiment. Boven op de schipdeur is een houten rij- vloer aangebracht, waardoor het verkeer bij ingebrachte deur hierover geleid wordt. Alle afsluiters en de pomp zijn van deze brug af te bedienen. Onmiddellijk na het inbrengen van de schipdeur werd het rijwiel- en voetgangers verkeer over de deur vrijgegeven. SINGEL 1 WASCHT WHIP gezinnen. De ervaring heeft hem geleerd, dat op controle niet genoeg kan aangedrongen v/orden. Bij zoo'n controle acht hij nog steeds gezinsverpleging het allerbest. Einde 1929 waren in verzorging 130 Ned. Herv. kinderen, 148 R.-Katholieke, 7 Doops gezinde, 1 Joodsche, 9 Remonstrantsche, 7 Gereformeerde, 4 oud-Katholieke, 2 Hersteld Apostolische, 2 Vrü Katholieke en 2 niet bij een kerkgenootschap aangesloten kinderen. Totaal 312. In het herstellingsoord Treeker Bergje werden 28 patiënten opgenomen, waarvan 12 uit Zandbergen. De rekening sloot met een bedrag van 190.162, waaronder een tekort van 713. In 1929 werd 9180 aan, giften ontvangen. VLISSINGEN, 5 JULI. Koninklijk bezoek aan Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Naar de „Ter Neuzensche Crt." officieus verneemt, heeft het voorgenomen bezoek der Koninklijke familie aan Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen op Zaterdag 16 Augustus voor namelijk ten doel te bezoeken de gemeenten welke bij vorige tochten door Zeeuwsch- Vlaanderen nog niet werden bezocht. Vermoedelijk zal H.M. de Koningin met Prinses Juliana en Prins Hendrik de reis maken van Den Haag per trein tot Vlake en vandaar met een der provinciale booten over- steken naar Ter Neuzen, alwaar de Konink lijke familie in den vroegen voormiddag zal arriveeren, om van daar met auto's den tocht door het Westelijk deel van Oostelyk- Zeeuwsch-Vlaanderen aan te vangen, via Axel, door Zuiddorpe, Westdorpe, Sas van Gent, Philippine en Hoek, terug naar Ter Neuzen, alwaar de vorstelijke familie met ge volg weer zou inschepen om te varen naar Walsoorden, van waaruit een bezoek zou worden gebracht aan Kloosterzande, Graauw, Gravestraat 8. BLOEMENFEEST MET TENTOONSTELLING. Zondag a.s. 10 en 8 uur Bijzondere Samen komsten in de versierde zaal. Maandag a.s. van 3 tot 6 en 7.30 tot 10 uur verkoop van de diverse Tentoonstellings- Artikelen. Toegang vrij. Komt en ziet. Donderdag a;S., 8 uur MAJOOR GORTER met ons. Toegang 10 cent. de nieuwe keersluis. De schipdeur, waarvan de hoofdafmetin gen zijn lengte 45 M., breedte 5 M., totale hoogte 12.40 M. dienstdiepgang drijvend 5.73 M., werd de vorige week met goed gevolg door de sleepboot onderneming W. Eerland te Lekkerkerk, van Slikkerveer binnendoor naar hier gesleept en onder groote belang stelling van autoriteiten en belangstellenden, met goed gevolg in de sponningen geplaatst. De deur, welke rechtstandig in het water drijft, werd daartoe door sleepbooten voor de sluisopening gesleept, waarna water werd in gelaten, tengevolge waarvan de deur in de daartoe bestemde sponningen zonk. Teneinde het gemakkelijk inbrengen te be vorderen, zijn de aanslagen en sponningen trapeziumvormig aangebracht. De deur kan dan bij hoog water voorgebracht worden en daalt dan, bij het ballasten door water in laten en door het dalen van het ty gemakke lijk in de sponningen. Voor het vrijmaken van de scheepvaart opening, wat moet geschieden, wanneer een groot schip zee moet kiezen, wordt alvorens de sluisdeuren te openen, de -schipdeur uitge varen. Hiertoe wordt het water uit de schipdeur gepompt. Een electrisch gedreven centrifu- gaalpomp, welke stroom van den wal ont vangt, is voor dit doel in de schipdeur gemon teerd. Zeebaden. In de week van 28 Juni tot en met 4 Juli werden in het gewone bad genomen 2476 zeebaden, waarvan 1210 door dames en 1266 door heeren en in het volksbad 1606 baden, waarvan 794 door dames en 812 door heeren. De hoogste temperatuur van de lucht was 73 graden en de gemiddelde temperatuur van het water 66 graden. De bijzondere warmte gedurende de maand Juni heeft tot gevolg gehad dat tot 4 Juli ongeveer 10.000 baden meer genomen zijn dan gedurende hetzelfde tijdvak van 1929. Alg. Ned. Christ. Ambtenaarsbond. Gisterenavond hield de afdeeling Vlissin gen van den Alg. Ned. Christ. Ambtenaars- bond een openbare vergadering, waar als spreker optrad de heer L. Vermeulen, bonds- secretaris, met het onderwerp „De strijd om een behoorlijk salaris." Nadat de voorzitter, de heer P. Sinke, de vergadering op de gebruikelijke wijze had geopend, bracht de heer Van der Wal ver slag uit van het verhandelde op de alge meene vergadering van den bond. Op deze vergadering was ter sprake gebracht een voorstel van de afdeeling Vlissingen, betref fende afschaffing van de classificatie. Naar aanleiding daarvan begon spreker met er op te wijzen dat de heer Van der Wal het voorstel van Vlissingen bijzonder goed had verdedigd, doch dat afschaffing niet mogelijk is, omdat we bij de regeering niet kunnen aandringen op afschaffing van de classificatie, zonder de belangen van de eer ste en tweede klasse gemeenten te schaden, maar dat we moeten trachten het geheele corps ambtenaren omhoog te brengen en een algemeene actie moeten gaan voeren tot ver betering van de salarissen. Nu ryst echter de vraagOp welke wijze moet dit geschieden Er zijn personen die zeggen Wanneer in een bepaald bedrijf een goed collectief con tract gesloten is, moet de regeering zich daarbij aanpassen. Anderen zeggenNeen, TE VLISSINGEN. Het Bureau houdt zitting op a.s. DINSDAG 8 JULI van 7.309.00 uur in het voormalig Burgerweeshuis aan de Badhuisstraat. Inlichtingen zoowel voor jongens als meis jes, worden kosteloos verstrekt. Kies Uw be roep in overleg met het Bureau. zelfs voor zulke bedrijven moet de overheid nog een voorbeeld geven. Spreker acht het onjuist om zonder meer aansluiting te zoeken bij de loonen in de particuliere bedrijven, omdat daar het loon. dikwijls beïnvloed wordt door staking, con currentie, zoowel nationaal als internatio naal, vraag en aanbod enz. Bij de regeering moeten er echter meer ideëele motieven zijn. Anderen willen loon naar prestatie, maai de kwestie van prestatie is op zichzelf reeds dubieus. Wanneer inderdaad het loon ver band moest houden met prestatie zou in vele gevallen een arbeider van 65 jaar min der moeten verdienen dan een van 25 jaar. Dat stelsel aanvaarden nog niet eens de ver stokte voorstanders van prestatie-loon. Wij meenen dat arbeid geen koopwaar is, maar dat ook de behoefte die iemand heeft, tot uitdrukking moet worden gebracht in het salaris-stelsel. Daarom zijn we voorstan ders van kinder-bijslag. Er zijn weer andere menschen die zeggen dat de salarissen der ambtenaren niet te hoog mogen worden opgevoerd, omdat de belastingen moeten worden verhoogd. Spre ker gelooft dat iedere belasting te hoog is en wanneer dit de basis moest zijn was hij over tuigd, dat alle salarissen omlaag zouden gaan. Ook dat stelsel kan dus niet worden aanvaard, al geven we toe, dat de boog niet te strak gespannen kan worden, omdat we ÜHMBÜS

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1