1000 500 300 150 100 25 ril GEBR. B1SCHOFF UITVERKOOP VRIJDAG EERSTE BLAD No. 135 i68e Jaargang 1930 litgave: firma f. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 JULI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen VOORWERPEN BINNENLAND ARTLIJNEN ND A ►tads- en Provincienieuws E VLISSINGEN KERK- EN SCHOOLMIEUWS ELBURG. L L E N Provoost, z, C. J. de d. E. A. Kas, geb. irentsen, geb. Dekker, d. LEDEN: eh. met M. Pikaar, 34 j. jwn. van S. Vader, 80 j. iet A. Davidse, 74 j. LISSINGSCHE COURANT niEM. naand Juni. UJLEN Pogesteger, d. ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. ;ranco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- ige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 71.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetrefiendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. Dé abonné's in 't bezit eener 'ólis, zijn GRATIS verze- rerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. m Politie te Vlissingen ^r-., ils gevonden is gedepo- (vANÜCoLU 1 c.\ gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulderf bij verlies van eiken anderen vinger nbandjesjockeypet en nlichtingen te bekomen padvindersriem en fluit lit flUfllttlCr DCStclclt Uit 2 DmQ6t1 Seringenlaan 1 doublé Lng, Tramstraat B 114, belastingplaatje in étui Buskenstraat 70 pad- Brijn, Bouwen Ewout- tingplaatje aan touwtje ardierstraat 3 kinder- .e, Violenlaan 7pen- kantoor PZEM; turn- n,Sottegemstraat 91 liek, Verkuijl Quakke- lesarmbandhorloge (de ining, Clij verstraat 36 bij Van Aken, Dijkstr. ludde, Kruysstraat 4 jzer Aagje Dekenstraat /an der Woerdt, Paar- biljet by De Willigen, jongensbadsGhoenen bij enstraat 38 rijwielbe- DU Fliers, Breeslop 1 mes en fluit by Baars, n(?) armband by Hu- portemonnaie bij Baljé, raat 12rywielbelas- >y Bloemsma, Kasteel- ils aan riempje by De 21 lorgnet by Smit, pje zijde by Kooman, ;ren gewicht by Buijs, tg 201, Koudekerke Glacisstraat 76 jon- ay, Arsenaalstraat 8 k bij Broeke, Kanaal- e bij Daalhuizen, Slyk- by Jacobs. Glacisstraat BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS"' Intellectueele toenadering tusschen Nederland en België. i>e minister van onderwijs, kunsten en etenschappen heeft gisteren in een der êaliteiten van zyn departement als voor ster van de Nederlandsche af deeling van de chnische commissie, bedoeld in art. 2 van verdrag betreffende intellectueele toena- [ring tusschen Nederland en België, deze leeling geïnstalleerd. n zijn openingsrede zeide de minister dat It verdrag ten doel heeft de intellectueele jtrekkingen tusschen Nederland en België versterken. Ter bereiking van dit doel ibben de regeeringen een vaste technische jmmissie ingesteld, aan welke is opgedra- het bestudeeren van de vraagstukken, :lke deze intellectueele betrekkingen raken het doen van voorstellen om deze te ont- kkelen. Inderdaad is dit 'n verheven doel als voorzitter der Nederl. afdeeling van commissie verklaar ik gaarne bereid te n mijn medewerking te verleenen om dit el ten volle te bereiken. Het is immers een .ngename gedachte, in harmonie en vriend- hap te mogen arbeiden aan de verhooging Verens,' Niëüwstraat 'an het cultureele peil van deze beide lan- ien, terwijl de wijze, waarop dit overeen- jfflmstig het verdrag zal geschieden, ertoe 1^1 kunnen bijdragen, dat men elkander over ai weer op intellectueel gebied beter zal gaan tegrypen en waardeeren. .Wacht onze commissie eenerzyds een |hoone taak, anderzyds jnag reeds aan- pnds niet uit het oog worden verloren, dat, men het gestelde doel bereiken, met tact overleg te werk zal moeten worden ge- *an, opdat geen misverstand zal ontstaan iet betrekking tot de goede bedoelingen, «relke aan het verdrag ten grondslag liggen. houd my ervan overtuigd, dat gy, mijne dtedeleden, met groote ervaring en doorzicht op allerlei gebied, dezen tact en dit overleg CUlt weten te vinden. kleeft het verdrag ten doel in ruimen zin de intellectueele betrekkingen tusschen Ne derland en België te versterken, zoodat tot fle taak van de commissie in het algemeen behoort het doen van voorstellen om deze te mtwikkelen, daarnaast zal in de eerste laats aandacht moeten worden geschonken in hetgeen ter bereiking van het beoogde |>el met name in het verdrag wordt ge- smd, te weten de uitwisseling van hoog- eraren en de toekenning van een beurs. Erdle. Badhuisstraat ;portemonnaie by Bier- Rott. van Batavia Juli van Belawan runi te Singapore >r.) 1 Juli te Marseille landen" (uitr.) 2 Juli Juli van Suez uli te Barcelona van Zanzibar Juli van Colombo 1 Juli te Sabang Juli .te Southampton 1 Juli van Scuth- Juli te Tanga uni te Penang 2 Juli K. Guardafu 0 Juni van Rio de Ja- e Rott. verwacht rmakelijkheden, Dageiyks voorstelling. dag, Zaterdag, Zondag tellingen om 8 uur. Zondags Matinée 6.30. Concert 8.30 [aandag-, Dinsdag- en 'èe-dansanteWoens- (geen dans) Don- ée dansante (avond- .1 Zaterdagavond Diner- ïziek. ►ina, lederen avond an vangende half acht. isante van 36 uur. Dageiyks matinée van meert van 8—12.30. ïdagavond soirée dan- iddag thé dansante, ïbare vergadering Alg. itenaarsbond, gebouw uur. Scheepsbouw. jHefc voor rekening van de stoomvaart- aatschappij „Nederland" op de werf der iledonian Shipbuilding Engineering Cy. d. te Dundee nieuwgebouwde passagiers- en ■achtmotorschip „Talisse" (8250 bruto reg. ns) Is, na een op de Noordzee gehouden eslaagden proeftocht, door bovenge- iemde reedery overgenomen en te Amster- im aangekomen, teneinde voor de eerste is naar Java in lading te worden gelegd. VLISSINGEN, 4 JULI. 8.47 9.55 11.00 21.11 22.18 23.21 Auto's, Fietsen ilgen. uli uur 9.52 9.51 9.51 Een zilveren jubileum. Morgen, Zaterdag 5 Juli, zal het 25 jaar tleden zyn dat de heer J. C. Paap tot nota- s te dezer stede werd benoemd. Weldra bleek dat deze keuze van den ml- ister een gelukkige was geweest, aangezien e jubilaris reeds spoedig het vertrouwen an een groot deel onzer stadgenooten wist verwerven en zich een kundig en hoogst ekwaam notaris toonde. Velen heeft de jubilaris in dien tijd als aadsman terzijde gestaan, waarvoor menig Hissinger hem ongetwyfeld nu nog dknk- aar zal zyn. zyn groote werklust en onver moeide werkkracht dwingt iedereen bewon- ering af. Ook onder zyn collega's was de jubilaris eeds spoedig een geziene persoonlykheid, etuige het feit dat hij na jarenlang secreta- van den ring Middelburg der Broeder- chap van Notarissen in Nederland te zyn leweest, thans lid is van het hoofdbestuur Tier Broederschap en mede werd aangewe zen, eerst als plaatsvervangend lid, daarna ot lid van de Kamer van Toezicht op de notarissen en candidaat-notarissen in Zee and, - -4 Op maatschappelyk en cultureel gebied waren de verdiensten van den jubilaris zoo danig dat hij achtereenvolgens werd aange zocht diverse functies te bekleeden o.a. is hy reeds vele jaren voorzitter en tevens de leidende persoonlykheid van de vereeniging van Vryzinnig Hervormden alhier, voorzitter van het departement van h£t Nut van 't Algemeen, voorzitter van de vereeniging tot bestryding der T.B.C., voorzitter van de com missie van toezicht op het M.O. en ten slotte commissaris van de Zeeuwsche Hypotheek bank te Middelburg. De heer Paap beweegt zich ook op politiek terrein en had van 1913—1919 zitting in de Provinciale Staten van Zeeland en is sedert 1927 lid van den gemeenteraad alhier. Daarnevens mag geconstateerd worden dat de jubilaris een mild hart heeft voor hen die steun van noode hebben, terwijl hij op liefdadig gebied naast zijn persoonlijke me dewerking ook gaarne stoffelyken bijstand verleende. Ongetwyfeld zullen velen met ons instem men wanneer we den jubilaris van harte gelukwenschen met dezen herdenkingsdag en daarby den wensch uitspreken dat hy nog vele jaren een sieraad van het notariaat moge zijn. Wij vernemen dat de jubilaris morgenmid dag van 3 tot 5 uur te zijnen huize receptie zal houden. Verjaardag van H. M. de Koningin. Op verzoek der Badcommissie is gisteren avond in het Badpaviljoen „Juliana" een ver gadering gehouden, waartoe de besturen van „Vlissingen Vooruit", „Vreemdelingenver keer", Vlissingsche Turnvereeniging, Red dingbrigade, Vlissingsche Zwemclub enz. wa ren uitgenoodigd, om plannen te bespreken om op Zaterdag 30 Augustus, ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin, een strandfeest en zwemwedstrijd te houden. Alle bestuursleden van bovengenoemde vereenigingen verklaarden zich bereid hier aan hun medewerking te verleenen, en wer den door den voorzitter, den heer M. J. Harts, aan de gekozen commissie 14 dagen tyd ge geven, haar plannen uit te werken om alsdan een vergadering te houden en het volledig program vast te stellen. De heer Van Krieken, chef van het bad- bedrijf, zal als penningmeester fungeeren. Nutsspaarbank. In de Nutsspaarbank aan de Coosje Bus kenstraat alhier werden in de maand Juni 1007 inlagen gedaan tot een bedrag van 88.145.50 en 427 terugbetalingen tot een bedrag van 76.973.42. Er werden in die maand 57 nieuwe boekjes uitgegeven, waar door het aantal spaarders steeg tot 6364 en hun tegoed tot 2.103.693.43. Ter lediging werden 68 spaarbusjes aange boden inhoudende 800.85 en met 4640 spaarzegels werd bespaard 232, welke be dragen op de spaarbankboekjes werden by- geschreven. Ouderavond Chr. Ulo-school. Gisterenavond hield de vereeniging voor Chr. Ulo-onderwys een gecombineerde leden en ouderavond--welke zeer druk bezocht was. De voorzitter, jds. E. H. Blaauwendraad, opende de bijeenkomst met gebed en las Lukas 111—13, naar aanleiding waarvan hy een kernachtig openingswoord sprak en o.a. wees op het groote belang van het Christelyk onderwys. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer Th. Kamermans, ontleenen wy dat de school in bloeienden toestand verkeerd en de resultaten van het onderwys zeer goed zyn te noemen. Van de 20 candidaten voor het einddiploma slaagden in 1929 14 voor diploma A en 3 voor diploma B. Ingesteld werd een voorbereidende le klasse met een lichter leerprogramma. Geklaagd werd over den grooten hinder, welke het onderwys ondervindt van de na burige Kon. Maatsch. „de Schelde". Het be stuur is in dezen diligent tot het verkrijgen van andere leslokalen. De commissie tot het nazien van de be scheiden van den penningmeester, den heer P Zwaai, rapporteerde dat alles in de beste orde is bevonden. Hierna werd onder leiding van mej. De Jong door de meisjesleerlingen met veel succes een klompendans uitgevoerd, welke van veel studie getuigde. De heer G. A. Teunis, hoofd der school, hield vervolgens een leerzame inleiding over „Cursus-duur der Mulo-scholen", waarin de belangrijke vraag van 3- of 4-jarigen cursus besproken werd en de voor- en nadeelen daarvan uiteengezet. Onder leiding van den heer L. van der Steen volgden nu gymnastiekoefeningen door de meisjes, welke keurig werden uitge voerd. EENIGE ONZER PRIJZEN: Tricot Kindercorsages, lila en rose 17-14—11—3 Tricot Kinderbroekjes, prima ongebleekt. Waarde70 60 52^ 45 40 Thans49 39 29 19 9 Heeren Pantalons, ongebleekt tricot 108 - 94—78 Heeren Pantalons, extra zware qualiteit 189—153—144 JUSjp1 Heerenbretelles 19 cent Ongebleekt Breikatoen 26 cent Per pak 20-ons Knotten voor 470 cent Schotsche Ruiten 24. Wol Mousseline 59. Katoen Mousseline nog enkele stukjes disponibel ge steld 13 cent. Zephir effen en gestreept 19 cent. In het leuke nummer „de Theemuts" werd de lof van het Ulo-onderwijs bezongen. Een en ander ontlokte herhaalde malen veel bijval der aanwezigen. Nadat de voorzitter allen medewerkenden had dank gebracht en zyn beste wenschen uitte voor den bloei der school, eindigde ds. H. A. Wiersinga met dankzegging. Hierna werd thee geserveerd en was er ge legenheid tot het bezichtigen van het werk der leerlingen. Vlissingsche Bestuurdersbond. Aan het jaarverslag over 1929 is het vol gende ontleend In tegenstelling met ons jaaroverzicht van 1928 kunnen we dit jaarverslag aanvangen met de mededeeling dat in het afgeloopen jaar hier ter stede geen belangrijke gebeur tenissen hebben plaats gegrepen. Evenals in voorafgaande jaren zette de groei van onzen Bond zich ook dit jaar ge stadig voort. Dat we zelfs een afdeeling ryk zyn die per 1 Januari jl. reeds meer dan 1000 leden telde toont aan dat ook in Zeeland de moderne ideeën meer en meer gaan baan breken. De afdeeling van den Arbeiders Radio Om roep, beter bekend onder den naam van V.A. R.A. waarvan we in ons vorig overzicht de oprichting konden mededeelen, verheugt zich nog steeds in een toenemende belangstelling en telt momenteel reeds bijna 400 leden. Ook het Instituut voor Arbeidersontwikke ling behoort, ondanks de radio, nog tot een van onze belangrykste instellingen, waarvan velen onzer leden profiteeren. Noemen we dan nog de arbeiders-zangvereeniging „De Volksstem", die zoowel op zang- als tooneel- gebied een plaats inneemt, waarop velen met recht trotsch zijn. De verstandhouding met de verschillende plaatselyke instellingen van onze beweging als de afdeeling der S.D.A.P., Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling, de afdeeling VARA en de zangvereeniging „de Volksstem" laat niets te wenschen over. Het aantal leden van de bij den Vlissing- schen Bestuurdersbond aangesloten organi saties bedroeg op 1 Januari jl. 1885. In het aantal aangesloten afdeelingen kwam geen wyziging, terwijl het totaal aan tal leden der aangesloten organisaties in het afgeloopen jaar met 263 toenam tegen een afname van 7, aldus een netto winst van 256 leden. Vrijwel alle afdeelingen breidden zich uit, uitgezonderd de afdeelingen onderwijzers en opzichters personeel, wier ledental onver anderd bleef en de afdeeling typografen, die iets terug liep wegens vertrek van een paar leden. De afdeeling spoor- en tramwegperso neel zou ook dit jaar in ledental zyn toege nomen, ware het niet dat een 20-tal leden werkzaam by de electrische tram, wegens overname van dit bedrijf door de provincie, overgingen naar den bond van personeel in overheidsdienst. Uit het financieel overzicht van den pen ningmeester biykt' dat de rekening sluit in ontvang en uitgaaf op 7337.33, met een goed slot van 278.27. Het Bureau voor Arbeidsrecht werd door 214 personen bezocht, welk cijfer het vooraf gaande jaar 179 bedroeg, aldus een vooruit gang van 35 personen. In totaal werden 166 zaken behandeld, vorig jaar 137. Voor zoover bekend werd 640.65 ontvangen als té veel betaalde be lasting dan wel als te weinig ontvangen loon. Een boottocht naar Antwerpen. Voor den boottocht, welken de Vlissingsche Postfanfare Zondag a.s. naar Antwerpen maakt met het stoomschip „Schelde", zyn, blykens achterstaande advertentie, nog en kele kaarten verkrijgbaar. Concert „St. Caecilia" uitgesteld. Het concert dat de harmonie „St. Caecilia" Zondagavond in de kiosk op den boulevard Evertsen zou geven, is uitgesteld en zal nu plaats hebben op Vrijdag 11 Juli. Ned. Maatschappij tot bevordering der pharmacie. Tot lid van h t hoofdbestuur van de Ned. Maatschappy tot bevordering der pharmacie is benoemd de heer A. J. van Ockenburg, al hier. West-Zeeuwsch-Vlaamsche belangen. Ter bespreking van eenige West-Zeeuwsch- Vlaamsche belangen werd Woensdag in hotel De Vuyst te Breskens een vergadering ge houden. Deze was belegd door de Werk geversvereniging voor West-Zeeuwsch-Vlaan- deren en bijgewoond door de heeren J. J. Wallien, wethouder van Breskens en lid der Prov. StatenI. van Melle te Breskens, I. A. Risseeuw te Oostburg, A. I. Catsman en A- Wyffels te Aardenburg, allen leden van de Kamer van Koophandel te Terneuzen, N. J. Harte, secretaris dier Kamer en verschillen de vertegenwoordigers van diverse vereeni gingen uit het district Na geanimeerde besprekingen, onder lei ding van den voorzitter, den heer Fr. Klaaij- sen te Breskens, werd besloten a. er by de bevoegd autoriteiten op aan te dringen, dat de nieuw in de vaart te brengen ferryboot zoodanig wordt gebouwd, dat er, wanneer later rails op de boot mochten wor den gelegd, or1- gesloten goederenwagons konden vervoerd worden. Volgens het voor stel van Ged. Staten nl. zou dit slechts1-al leen met open wagons mogelyk zijn, terwijl het groote vervoer toch in gesloten wagons plaats eeft b. pogingen in het werk te stellen, dat die rails zoo spoedig mogelyk op boot en "ponton worden gebracht, opdat met medewerking der Trammaatschappyen een doorloopende trein verbinding worde verkregen, wat voor den handel in het algemeen een belangrijk voor deel zou beteekenen c. er op aan te dringen, dat de veren op de Westerschelde tot Rijksveren worden ge maakt d. te yveren voor verlaging der vracht tarieven op boot en trams e- te trachten een latere bootverbiriding te krygen, daar na 7.10 geen boot meer hit Vlis singen naar Breskens vertrekt, terwyl de be woners van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen door Één soort bril voor alle oogen deugt niet. Één soort schoen voor alle voeten evenmin. Daarom: raadpleegt TIMMERMAN in het bezit van diverse diploma's voor voetbehandeling. een latere boot b.v. 2 uur langer te Rotter dam kunnen verblijven f. aan te dringen op postvervoer met de eerste morgenboot-> g. idem op vroegere postbestelling in ver schillende gemeenten h. idem op een uniforme regeling voor de openstelling der telefoon op de verschillende gemeenten i. te trachten voor Zeeuwsch-Vlaanderen om zijn byzondere ligging een billijker regeling der telefoontarieven te verkrijgen j. het rapport van de Kanaalcommissie BreskensSluis af te wachten, vóór een de finitief standpunt in te nemen. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat 'ten behoeve van 's rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en,/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Kortgene 213.85, te Zierikzee 179.90. Gezondheidscommissie. Tot lid der gezondheidscommissie, zetel Veere, is door den Commissaris der Koningin benoemd, de heer J. W. Mazure, technisch ambtenaar bij den provincialen waterstaat te Kortgene^ SOUBURG. Omtrent de volgende gevonden voorwerpen zijn inlichtingen te bekomen een zwempak, 2 mutsen en een handdoek bij Van Over- beke, C 185 belastingplaatje bij Cevaal, Ritthemschestraat A 150. GOES. Hedenmorgen had ten stadhuize de offici- eele ontvangst plaats van den Nederland- schen Oudheidkundigen Bond. De burgemeester, de heer G. A. Hajenius, heette in een korte rede den Bond welkom in Goes, welke rede door den voorzitter van den Eond, den heer mr. dr. A. B. G. M. van Ryckevorsel, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, werd beantwoord. Hierna werd overgegaan tot bezichtiging van het stadhuis, oudheidskamer, de geres taureerde kerk der Ned. Herv. gemeente en andere oude gebouwen in de gemeente. Verder zal de dag worden besloten met een rondrit door Zuid-Beveland en zal o.m. een bezoek worden gebracht aan de kerken te Nisse en Kapelle. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Colijnsplaafc ds. J. Koopmans te Eikerzee. Aangenomen het beroep naar Krabben- dyke ds. J. Baarslag te Lage Zwaluwe, die bedankt heeft voor het beroep naar Oost- kapelle. Het Zuider Zendingsfeest. Woensdag 16 Juli a.s. zal in het Mastbosch onder Ginneken wederom het Zuiderzen- dingsfeest worden gehouden. Dit jaar zal het een eenigszins bijzonder karakter dra gen. Want het zal het 50ste zijn en men hoopt op 16 Juli met dankbaarheid te mogen gedenken, dat gedurende een halve eeuw ,in het Zuiden des lands de Protestanten zyn samengekomen om de groote zaak der Zen ding te komen bespreken. Het programma vermeldt de volgende sprekers en onderwerpen ds. J. H. H. van Bëem te Breda Openingswoord ds. A. van Kooten te Rotterdam Hoe de zonne opging; zendeling D. B. Starrenburg van Nieuw- Guinea Open deuren zeer gevaarlykds. J C. Koningsberger te Amsterdam Waar toe is de mensch zendeling H. Bielke te ZeistHet lot van den Surinaamschen boschnegerds. A. K. Straatsma te 's-Gra- venhage Wat doet de zending voor ons Acoustiek in de kerken. In de pauze van de vergadering van de classis Haarlem van de Ned. Herv. Kerk heeft dr. A. D. Fokker een demonstratie gegeven met de z-g. klankweerkaatsers ter verbetering van de acoustiek in groote gebouwen. Nabij het koorhek in de Groote waren twee van. dergeiyke weerkaatsers opgesteld. De lir.ksche had ten doel, het geluid in een

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1