500 300 25 DINSDAG 1 JULI EERSTE BLAD CMD FONGERS ?ö@e Jaargang: 1930 Bijgave: firma f. VAK Of VELDE Ir., Walstraat 08-00, Vlissingen.lelel. 10. Postrekening66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND u> VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekeiijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent.Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVer'nuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't Bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvingef gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen L De twee spoorweggidsen. Op de vragen van den heer Van der Waer- ,en in verband met de uitgave van twee ipoorweggidsen der Nederlandsche Spoorwe- ;en, heeft de minister van waterstaat geant- ■oord, dat de Spoorwegraad niet is gehoord iver de uitgave van de huidige reisgidsen der ederlandsche Spoorwegen. Echter is in on- erscheidene vergaderingen van den Spoor- rwegraad aangedrongen op aanvulling en uit breiding van de vroegere reisgidsendoor de egenwoordige uitgave is getrachtaan die enschen tegemoet te komen. Het verschijnen van de nieuwe gidsen is te oren per advertentie in dagbladen bekend emaakt, met vermelding van den datum van erkrijgbaarstelling en van den prijs van elk an beide gidsen. Het gehalte van den kleinen gids, welke vereenkomt met een tot dusver verkrijgbaar jstelde en blijkbaar gewaardeerde particu- ere uitgave, is niet zoodanig, dat de groote teerderheid der afnemers er door moest orden gedupeerd. Dat de groote meerderheid er afnemers zich den grooten gids heeft mgeschaft, ,is dan ook niet juist. De bedoeling heeft voorgezeten aan twee gemeene wenschen tegemoet te komen, nl. n goedkoop boekje van klein formaat, dat (makkelijk in den zak kan worden meege- en een boekje, dat uitvoerig, naast de menlandsche aansluitingen, ook de buiten- idsche verbindingen vermeldt. Aan deze wenschen kan moeilijk anders dan op th,pps gekoiene wijze voldaan worden. Wat betref t den prijs van dèn grooten gids, velke 464 bladzijden telt, waarvan slechts ïen twaalftal met advertenties zijn bedrukt, en welke vergezeld gaat van een aan weers zijden bedrukte kaart, zij aangeteekend, dat lit boekwerk beneden den kostprijs verkocht wordt. In vergelijking met de prijzen, welke officieele reisgidsen in het buitenland ■n, kan de prijs van 50 cents dan ook niet genoemd worden. Ta verband met de opneming van de bui- fandsche verbindingen in den grooten sgids is het niet mogelijk dezen reeds gelijk i t den beknopten gids te doen verschijnen. Een interview met den ex-keizer. Volgens den Amerikaanschen historicus jelow, die onlangs terugkeerde van een ;oek aan den ex-keizer te Doorn, met wien gedurende zijn geheele leven vriend- ïappelijke betrekkingen heeft onderhou- i, zou de ex-keizer gaarne door een inter- tionaal oorlogsgerechtshof zien uitgemaakt hy verantwoordelijk is voor het uitbreken i den wereldoorlog. •Ja een studie van drie dagen en drie chten in de keizerlijke archieven kwam ;elow met den ex-keizer tot de conclusie, b eerst Rusland, en in de tweede plaats geland voor de conflicten verantwoorde- waren. Öigelow voegde aan zijn relaas toe, dat de -keizer in betrekkelijk arme omstandig - den verkeert, daar hij negentien families, tot het keizerlijk huis behooren, tot zijn »t heeft. >e ex-keizer deelde Bigelow mede, dat, (anneer het Duitsche volk hem terug riep, :t zijn plicht zou zijn den troon weer te be- gen', en hy daartoe bereid was, niettegen- ande zijn leeftijd. Vereniging van Ned. Gemeenten. Hijkens 'het jaarverslag is door toetreding n 95 gerr^enten het aantal leden der Ver- niging val Ned. Gemeenten in 1929 geste- ui tot 875. Door opzegging is het aantal le ien met 2 verminderd en door annexatie is één lid verviiien. Hierdoor bedroeg het op 31 December «29 872 met 7.262.983 inwoners d.i 94 van W totaal aantal inwoners van Nederland op December 1929. Het nieutp stadhuis te Leiden, Naar de „N. fydsche ct" verneemt, zijn ie voorbereiding^, voor plannen voor den bouw van een nieiy stadhuis te Leiden thans soover gevorderd, W het overleg tusschen 3en architect, den \jer W. M. Dudok, en het college van Burg. eiwetli. tot een voorloopig einde is gebracht. DWineenteraad zal npg in 'ïe eerstvolgende zitw voor een beslissing gorden gesteld in zal^e aanwijzing van een errein voor het nieAe stadhuis. Burg. en zullen niet kony met een voorstel in a of andere rich^ doch het rapport 3sv o commissie voorbleke werken over leggen en den raad laten beslissen. Drie mo gelijkheden komen in bespreking de bouw van een nieuw stadhuis aan de Vischmarkt met behoud van den ouden gevel aan de Breestraateen geheel modern stadhuis op een terrein gelegen tusschen Maarsmansteeg en Korenbrugsteeg, en een modern gebouw op een andere plaats in de gemeente. Naar het blad bij geruchte vernam, zou er een sterke strooming zijn voor de eerste op lossing behoud van den ouden gevel aan de Breestraat. De stadhuisbouw schijnt reeds in comité-generaal van den gemeenteraad te zijn behandeld, waarbij men niet tot overeen stemming is geraakt. De Stichtsche Post. Het dagblad „de Stichtsche Post" te Hil versum, dat 25 jaar heeft bestaan, heeft gis teren zyn laatste nummer uitgegeven. De redactie schrijft in haar „Ten afscheid" dat het heengaan niet aan haar schuld te wijten is, dat zij er geen verantwoordelijkheid voor draagt, dat zij getracht heeft, alles te deen wat redelijkerwijze dit einde kon ver hinderen. Verder bewaart zij over wat is voorgeval len, thans een stilzwijgen. Tot het einde toe heeft de redactie de Roomsche zaak voor oogen gehouden de Roomsche zaak die zij heeft willen dienen door te spreken in de kolommen van haar blad voor recht en billijkheid ook door te zwijgen zooals nu. Scheepvaartbeweging. Gedurende Juni 1930 kwamen den Nieu wen Waterweg binnen 1318 schepen, metende 2.239.374 netto reg. ton, waarvan 4 zeelich ters, met. 2953 netto reg. ton. Voor Rotter dam waren hiervan bestemd 1036 schepen, met. 1.752.169 netto reg. ton. In Juni 1929 kwamen den Nieuwen Water weg binnen 1330 schepen, met. 2.277.544 netto ycs? met. -K343 -netto reg. ton en 6 zeelichters, met, 4324 netto reg. on. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 1196 schepen, met. 1.899.685 netto reg, ton. Sedert 1 Januari zijn aangekomen Schepen N. R. T. N. Waterweg '1930 7535 12.623.487 1929 7059 11.916.186 Rotterdam 1930 6150 10.250.518 1929 5873 10.034.031 Zonneschijn. De uitgever van dit tijdschrift voor de jeugd, de heer W. de Haan, te Utrecht, doet een beroep op de inteekenaren, om te trachten het aantal abonné's te vermeerderen. Het tijdschrift is zijn 6en jaargang ingetre den en heeft bewezen dat het in elk opzicht aan de behoeften van de jeugd voldoet. Mooie, aardig geïllustreerde artikelen, boei ende verhalen en leuke prijsvragen vormen den inhoud van het tijdschrift. Wie nieuwe inteekenaren aanbrengt krijgt mooie prijzen. In het Juli-nummer worden daaromtrent nadere bijzonderheden medege deeld. Vliegen zonder motor. De argelooze wandelaar, wielrijder of rui ter, die zich in deze schoone zomerdagen langs het Noordzeestrand vanaf Katwijk in Noordelijke richting beweegt, heeft kans dat plotseling zyn aandacht wordt getrokken door een soort vliegtuig, waarvan de vorm belang- rijkt afwijkt van dien van de gewone vlieg tuigen. Treedt men wat meer naderbij, dan bemerkt men dat het vliegtuig in het geheel geen wielen heeft en, wat nog veel meer be langstelling opwekt, in het geheel geen motor bezit. Wellicht is men aanvankelijk geneigd, te denken aan een stuk onschuldig speelgoed, maar als men verneemt de klinkende namen van de personen, die in zoo uit er s- luchtige kleeding rondom het vliegtuig zijn geschaard, dan begint men te begrijpen, dat men te ma ken heeft met een zeer serieuze zaak. En vraagt men dan, wat dit vreemdsoortige ap paraat eigenlijk moet voorstellen, dan krijgt men ten antwoord, dat dit is het eerste zweefvliegtuig en dat ernstige pogingen wor den aangewend om de zweefsport ook in ons land ingang te doen vinden. Duitschland is het land van het zweefvlie gen, dat vooral in het Rhöngebergte wordt beoefend. Reeds lang voor den oorlog zijn tal van mislukte pogingen ondernomen om zon der motor te vliegei.in den oorlog was alle aandacht geconcentreerd op de vliegtuigen met motorische kracht, en ook na den oorlog trokken vooral de ronkende motoren de jonge piloten aan. Doch wat de amateurs gedaan hebben op het gebied van de radio, hebben zij ook gedaan ten aanzien van het zweefvliegen, dat thans in Duitschland een sport is gewor den, welke zelfs wetenschappelijke waarde verkregen heeft. Voor het zweefvliegen moet men beschik ken over een bergachtig terrein. Na den start yioet de zeilvlieger gebruik maken van de luchtmassa's, die tegen de berghellingen aan drijven en daarlangs opwaarts gaan. Lavee- rende langs de berghellingen klimt het vlieg tuig dan regelmatig op, en wanneer de vlieger op die wijze stapelwolken, die omgeven zijn door krachtig opstijgende lucht, weet te berei ken, kan hij tot op groote hoogte komen. In Duitschland zijn vluchten bekend van ruim een etmaal en over een afstand van 150 K.M., terwijl eenmaal een hoogte van ruim 3 K.M. werd bereikt. Inderdaad heeft het zweefvlie gen in Duitschland groote vorderingen ge maakt tien jaren geledrii steeg men enkele tientallen meters hoog, thans gaat de vlieger zonder motor eenige kilometers de zon tege moet. Vroeger meed men stapel- en vooral onweerswolken, thans zoekt de zweefvlieger ze op en profiteert van de krachten die daar in werkzaam zijn. En zoo wordt dan thans ook onderzocht, of boven onze duinen de stygkracht van den wind groot genoeg is om het zweefvliegen mogelijk te maken. De eerste proefnemingen hebben een alleszins bevredigend resultaat opgeleverd, zoodat het zwoegen van een clubje volhardende amateurs niet vergeefisch is ge weest. Want gezwoegd moet er zekér worden om het vliegtuig te doen startenhet heeft geen motor en derhalve moet het door men- schelijke kracht in de lucht worden afgescho ten. Dit geschiedt door middel van een zwa- ren elastieken kabel, wélke m V-vorm voor het vliegtuig is gespannen. Op bevel van den zweefvlieger beginnen twee groepen van trek kers met den kabel uit te loopen anderen houden het vliegtuig aan den achterkant op zijn plaats. Acht de vlieger het elastiek vol doende gespannen, dan commandeert hy los De kabel trekt bich krachtig samen en daardoor gaat met een stevigen ruk het vlieg tuig in de lucht. Bewezen is, dat onze duinen niet ongeschikt zijn voor de zweefvliegsport. Commercieele beteekenis heeft zij niet, voor handel, indus trie en verkeer zal zij wel nimmer van belang worden. Doch met dezeproefnemingen op "óns" Nöófuzeèstraïxü: "ïs -cg nieuvve prachtige sport ingewijd, welke uitsluitend door een gaaf amateurisme kan worden beoefend. En wie zal zeggen, tot welke ontdekkingen en ervaringen zij in de toekomst nog kan leiden VLISSINGEN, 1 JULI. Geen spreekuur. De wethouder van onderwijs is wegens üitstedigheid verhinderd Woensdag spreek uur te houden. In onze Tijdinghal. Door de afdeeling Zeist van het Ned. Roode Kruis werden in den Slottuin nationale wed strijden voor transportcolonnes gehouden. Op onze foto ziet meri het transport van zwaar gewonden. Te Breda werd door den Bond van Ridders der Militaire Willemsorde een ridderdag ge houden. De ridders marcheeren door Breda om een krans te gaan hechten aan het borst beeld van den generaal-majoor P. H. van Ham. Wij etaleeren ook verschillende sportkiekjes, o.a. van de internat.' male athletiek-wedstrij den te Rotterdam gehouden. Huiselijke twist. De politie verleende gisterenavond assis tentie in een gezin in de Kolvenierstraat, alwaar de man in staat van dronkenschap, het gezin bedreigde. Hy werd gearresteerd en naar het bureau van politie gebracht en hedenmorgen, na ontnuchtering, op vrije voeten gesteld. Directeur ambachtsschool. De heer J. H. B. Buthfer, directeur der ambachtschool te Ter Neuzen, is in gelijke be trekking benoemd aan de ambachtsschool te Goes. Installatie burgemeester van St. Jansteen. De nieuw benoemde burgemeester van St. Jansteen, de heer P. H. Geirnaerdt, thans hoofdcommies ter secretarie te Bergen op Zoom, zal Dinsdag 15 Juli a.s. worden geïn stalleerd. BIGGEKERKE. Gisterenmiddag kwam de gemeenteraad in voltallige zitting bijeen. Het aandeel in het nadeelig slot van den vleeschkeuringsdienst bedraagt 19.55, ter wijl aan de gemeente Middelburg 30.48 schuldig is voor het Nijverheidsonderwijs. Naar aanleiding van de circulaire betref fende het stichten van een barak voor be smettelijke ziekten, wordt in beginsel beslo ten samenwerking te zoeken met de daarvoor aangewezen gemeente Middelburg. Van den polder Walcheren is bericht inge komen dat dit bestuur geen termen kan vin den de zandplaats bij Klein Valkenisse te sluiten voor niet-ingezetenen. De uitkeering uit het gemeentefonds is •vastgesteld op 3.98 per inwoner. De voor zitter geeft hieromtrent nadere inlichtingen en wint het idee der leden in om de volgen de vergadering met definitieve voorstellen te komen. Besloten wordt gedurende 5 jaren een jaarlijksche bijdrage van 2.50 te verleenen in de kosten van bestudeering der oorzaken van de iepziekte. Behandeld worcït de concept-jaarwedde- regeling voor de gemeente-ambtenaren. Burg. en Weth. achten het thans niet den tijd om salarisverhooging toe te kennen, doch aangezien de verhooging niet zulk groot bedrag van deze gemeente vordert, achten ze het van weinig belang om er veel van te zeggen. De heeren Coppoolse en Poppe achten den tijd niet geschikt om tot salarisverhooging over te gaan. De heer P. Janse voelt wel voor kindertoe slag, daar bij de vorming van een gezin het leven duurder wordtoverigens is hij niet voor verhooging. Ook de heer J. Janse is de ze meening toegedaande opvoeding dei- kinderen eischt wel eenige verhooging. De heer Moens zou den kindertoeslag wil len aanhouden tot het voor onze ambtenaren noodig is, waarop de voorzitter antwoordt, dat de regeling niet alleen voor onze ge meente geldt, doch voor de geheele provin cie. Besloten wordt Ged. Staten in dezen zin te berichten. De voorzitter doet mededeeling van de regelingen der vuilnisophaling in naburige gemeenten. Burg. en Weth. doen hiertoe geen voorstel, daar de behoefte hieraan niet noodzakelij k_ wordt geoordeeld. Dienovereen komstig wordt goedgevonden hier geen re geling in het leven te roepen. Besloten wordt een bedrag van hoogstens 60 beschikbaar te stellen voor de tractatie der schoolkinderen op den 50sten jaardag van H. M. de Koningin. Overeenkomstig een door den bouwkundi ge opgemaakt plan wordt besloten een nieuw aanplakbord aan te brengen én vóór den aschbak te plaatsen. De pensioengrondslag voor den secretaris en ontvanger wordt vastgesteld op 1580. Hierna wordt overgegaan tot behandeling eener nieuwe bouwverordening welke voor loopig wordt aangenomen totdat het advies van de gezondheidscommissie is ingewonnen. De voorzitter deelt mede, dat een aan vraag is ingekomen tot verkoop van een stukje grond van het vroon onder Zoutelan- de, doch deze aanvraag is later weer inge trokken. Thans is er echter weer eenzelfde verzoek ingekomen. Aanvankelijk hadden Burg. en Weth. zich voorgesteld het terrein te laten uitmeten, doch in verband met de intrekking van het eerste verzoek is dit uit gesteld. Hij stelt thans de vraag of de raad bereid is daar grond te verkoopen en tegen welken prijs. De heer P. Janse acht het gewenscht het terrein te laten uitmeten en grondig te on derzoeken welke mogelijkeden hier zijn voor eventueelen villabouw. De raad verklaart zich overigens bereid grond te verkoopen tegen den hoogst mo gelijken prijs. De heer P. Janse heeft enkele opmerkin gen aangaande het gemeenteverslag, welke voor nota worden aangenomen. Voorts acht deze spreker het wenschelyk te bevoegder plaatse aan te dringen op ver ruiming der uren van openstelling van het postkantoor, daar voor de werkmenschen slechts een kwartier gelegenheid bestaat. De voorzitter zal hierover spreken met de be voegde autoriteiten. De heer J. Moens vraagt waar de uitko mende steen moet worden geplaatst van den hoofdweg, waarop de voorzitter antwoordt, dat hiervoor nog plaats moet worden ge zocht. De voorzitter deelt nog mede, dat plannen worden gemaakt voor verharding van den Hoogelandschen weg en meent dat het op den weg der gemeente ligt om het hier lig gende gedeelte in onderhoud te nemen in dien dit wordt aangelegd overeenkomstig het idee van den raad. Dit wordt toegestemd. SOUBURG. Voor de betrekking van onderwijzer aan de Julianaschool te Oost-Souburg hebben zich slechts twee sollicitanten aangemeld, zoodat een herhaalde oproeping is gedaan. Over het algemeen is er een gebrek aan Herv. onderwijzers bij 't Christelijk onderwijs, al zullen de loopende examens dat tekort wel doen verminderen. Geen vorkbreuk op Uw j KERK- EN SCHOOLN1EUWS Ned. Herv. Kerk. Op het zestal te Meppel komen voor ds. E. H. Blaauwendraad te Vlissingen en ds. S. H. J. Voors te Zierikzee. Geref. Kerken. Beroepen te Bruinisse H. Zandbergen, cand. te Enschedé. Zomerfeest in West Zeeuwsch-VIaanderen. Op een weide der hofstede van de Kinde ren De Smit te Oostburg zal Donderdag a.s. het 32ste Zomerfeest worden gehouden dooi de daartoe samenwerkende Christelijke Jon- gelingsvereenigingen. Als sprekers zullen op treden de heer A. Basting van Cadzand, voorzitter der regelingscommissie, ds. Ouwer- kerk, Luth. pred. te Groede over „Christus alleen"ds. Lissenberg, Vrij Evangelisch pred. te Dordrecht over„De groote hoofd zaak" ds. K. Sietsma, Geref. pred. te Eind hoven over „Geest"ds. A. de Voogd, Herv. pred. te Vlissingen over „Zalig de armen" ds. Muller, Vrij Evangel, pred. te Nijverdal over „De beste keuze", terwijl de slotrede zal V/orden gehouden door ds. W. F. M. Linde boom, Geref. pred. te Serooskerke (W.) over het onderwerp„Heilige Bezieling". Een zangkoor van ruim 200 leden onder leiding van den heer I. van Melle van Bves- kens en de fanfarecorpsen „Excelsior" van Cadzand en „Hosanna" van Groede zullen medewerking verleenen. VC'ufrale' commissie voor het Vrijzinnig' Protestantisme. Nadat in de afgeloopen maanden ver scheidene samenkomsten hebben plaats ge had en een uitvoerige correspondentie is ge voerd, kan de centrale commissie voor het Vrijzinnig Protestantisme verwachting koes teren, dat het Internationaal Congres voor het Vrijzinnig Protestantisme een goede kans van slagen heeft. De in 1927 op het congres in Praag aangewezen vice-presidenten, waar onder prof. R. Otto, Marburg (schrijver van Das Heilige) worden grootendeels verwacht, tezamen met gedelegeerden van Vrijzinnig Protestantsche groepen uit verschillende landen van Europa en Amerika. De samen komst zal worden gehouden te Arnhem in het Oolgaardthuis van 8—11 Juli. De buiten landers zijn de gasten van de Vrijzinnige Protestanten in Nederland, zooals die geor ganiseerd zyn in de centrale commissie voor het Vrijzinnig Protestantisme. Op het .pro gramma komen o.m. voor, behalve organisa torische besprekingen, een openingsrede van den vice-president voor Nederland, prof. dr. G. J. Heering, een rede bevattende voorstel len tot het vormen van een permanent bu reau voor het Internationaal Vrijzinnig Pro testantisme door prof. dr. J. A. C. Pfaggin- ger Auer, Boston (Mass.) benevens een twee tal lezingen over de religieuse toestanden in het hedendaagsche Vrijzinnig Protestantis me waarvan prof. Otto de theologische, prof. W. Geigel. Duisburg, de kerk-politieke zijde zal behandelen. Nationale velddag van het Leger des Heils. De nationale velddag van het Leger des Heils, welke sinds 1892 regelmatig werd ge houden, vond gedurende de oorlogsjaren en de eerste jaren daarna, niet plaats. Het vorige jaar is echter voor het eerst weer zulk een nationale velddag gehouden en deze had zulk een overweldigend succes, dat daarmede beslist werd, dezen dag weder tot een jaarlijksche instelling te maken. Hare Majesteit de Koningin-Moeder heeft ander maal weder een fraai, uitgestrekt en voor dit doel zoo bijzonder geschikt bosch, gren zende aan Haar 'landgoed te Baarn, hiervoor afgestaan. Dit bosch ligt circa 10 minuten gaans van de beide stations te Baarn. Deze Nationale Velddag vindt plaats op Woensdag 23 Juli. Feesttreinen zullen tegen aanmerkelijk verminderd tarief uit alle dee- len des lands loopen. Verdere bijzonderheden worden later bekend gemaakt. Een allocutie van den Paus. De Paus heeft gisteren een allocutie ge houden. Hij begon met het uitspreken van zijn erkentelijkheid voor de ontelbare bede vaartgangers, die uit alle deelen der wereld in zyn jubileumjaar naar Rome zyn geko men en voor het slagen van het Eucharis tisch congres te Carthago, dat naar hij hoopte het begin en een goede inwijding zou zijn van een bloeiperiode van de kerk in Afrika, die zulk een glorierijk verleden heeft. Na de geestelijken te hebben herdacht, die

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1