500 300 150 25 IEDER GRATIS DONDERDAG 36 JUNI EERSTE BLAD >*>0»© Jaargang; 1930 Uitgave: Firma F. VAH DE VELDE Ir., Holstraat 58-80, Vlissingen. Telci IQ. Postrekening 86287 Verschiint dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen l!llll!!l!!!!lil!ll!II!l!ili!i!!llitl!!llll!li;il!!ll!jl BINNENLAND 1 No. 14*2» VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 12.20 per 3 maanden. Frqjico door het geheele rijk 12.50. Voor Belgis, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1 5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij ftiod door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen die zich van heden af voor drie maanden op de „VUSSINGSCHE COURANT" abonneert, ontvangt de nummers tot 1 Juli Besmettelijke ziekten. In de Staatscourant no. 121 is opgenomen een opgave van het aantal aangegeven go- vallen van besmettelijke ziekten over de week van 15 tot en met 21 Juiji, waaruit o.m. blijkt, dat er 181 gevallen van roodvonk, 88 van diphtherie en 15 van kinderverlamming wer den geconstateerd. Van de roodvonkgevallen kwamen er 37 voor te Amsterdam, 25 te Rotterdam, 10 te Utrecht, 9 te 's-Gravenhage, 7 te Leiden en 6 te Apeldoorn. Dlphthfli'ie-gevallen waren er o.a. 15 te Rotterdam, 8 te Amsterdam en 5 te Arnhem. Van de gevallen van kinderverlamming wer den te Rotterdam, Alkmaar en Zeeland(N.B.) elk 2 aangegeven. Door de koepokinrichtingen te Amsterdam, Groningen en Rotterdam werd koepokstof afgeleverd voor resp. 1308, 118 en 73 perso nen. Er kwamen geen gevallen van encephali tis na inenting voor. Loonen en arbeidsduur in de metaalnijverheid De laatst verschenen aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat het halfjaarlijksch over zicht van de loonen en den arbeidsduur in de metaalindustrie en wel over het 2e halfjaar 1929. Het loonoverzicht bevat' o.a. gegevens voor de drie vakgroepen geschoolde, ge jefen- de en ongeschoolde arbeiders in de verschil lende gemeenten en een uitvoerig overzicht van de loonen voor de voornaamste beroepen in die drie vakgroepen, eveneens in de ver schillende gemeenten. Uit de gegevens betreffende den arbeids duur, blijkt, dat door 87 der arbeiders, werkzaam in 82 der onderemingen 48 uur per week gewerkt werd, terwijl door 7 der arbeiders in 11 der ondernemingen korter dan 43 uur en door 6 der arbeiders in 6 der ondernemingen langer dan 48 uur per week arbeid wordt verricht. Engelsche scheepsbouwers in ons land. Gisteren hebben in het Kurhaus te Sche- veningen vergaderd de Institution of En gineers and Shipbuilders in Scotland en de North East Institution of Engineers and Shipbuilders, welke een reis door Nederland maken, onder voorzitterschap van de voor zitters dezer vereenigingen, sir James Lith- gow, die de eerste helft der vergadering leid de, en den heer Lancolet E. Smith, die de tweede helft presideerde. Gisterenmiddag heeft het gezelschap een uitstapje gemaakt naar Oud-Wassenaar waar de thee gebruikt werd. Gisterenavond heeft het gemeentebestuur van Den Haag in het restaurant „De Twee Steden" de leden ontvangen. Namens het gemeentebestuur ontvingen de burgemeester en mevrouw Patijn de gasten verder waren aanwezig de wethouders de heeren Quast en De Wilde, de gemeente-se cretaris, mr. dr. Ter Pelkwijk en het lid van den gemeenteraad de heer Eymers. Onder de gasten waren de Britsche zaak gelastigde, minister van waterstaat, de heer Reymers, en de heer Van Haersolte, directeur van het Scheepvaartkundig museum^ te Rot terdam. De burgemeester begroette de gasten met een toespraak, waarin hij zeide, dat het ge meentebestuur verheugd was, hen hier te kunnen ontvangen. De voorzitter van de N.E.C. Institution, de heer Lancolet E. Smith, beantwoordde na mens de gasten de toespraak van den burge meester, dien hij dank bracht voor zijn vriendelijke woorden. De Engelsche vereenigingen hebben de uit- noodiging van haar Nederlandsche zuster vereniging om hier haar vergadering te hou den, gaarne aanvaard, hetgeen spreker een bewijs achtte van de groote vriendschap tus- schen de scheepsbouwers van de beide landen. Hij merkte hierbij op, dat de Nederlandsche scheepsbouw op een der eerste plaatsen staat. Voorts memoreerde spr. het bezoek der gas ten pnv> de Zuiderzeewerken, op reis waar heen zij over een groote uitgestrektheid dcor lard gereisd zijn, dat op het water is ver overd. Dit had op spreker grooten indruk ge maakt, evenals het grootsche werk van de drooglegging van de Zuiderzee. Bedrijfstoest&nd en arbeidsmarkt. In de jongste aflevering van het maand schrift; van het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt uiteengezet, dat de teekenen van achteruitgaande conjunctuur, welke Dij onze nijverheid in de tweede helft van 1929 hier en daar reeds merkbaar begonnen te worden, zich in het eerste, kwartaal van 1930 hebben geaccentueerd. Zoo is reeds in ta melijk veel ondernemingen inkrimping van personeel of arbeidsduur voorgekomen, maar ook voor een deel der overige gewaagde men van minder opwekkende toestanden als trager toevloeien van orders uit binnen- of buiten land, onzekerheid door het dalende prijspeil, verscherpte nationale en internationale con currentie. En waar tevens andere gegevens (o.a. opvallend lage cijfers voor fabrieksbouw en in het algemeen dalende koersen van aan- deelen) in neerwaartsche richting wijzen, {s de inzet van 1930 in het algemeen minder gunstig. Toch valt er gelukkig nog geenszins van achteruitgang over de geheele linie te spreken. In een aantal branches kwamen de weinig gunstige verschijnselen minder voor dan in andere, terwijl menigmaal zelfs gelijk soortige ondernemingen zich door uiteenloo- pende (deels niet onbevredigende) toestanden kenmerkten, zoodat toch in een alles bijeen belangrijk deel der nijverheid de gang van zaken min of meer tot tevredenheid kan stemmen. In tegenstelling met verleden jaar is belangrijke stagnatie door vorst thans ach terwege gebleven. Als een factor, welke aan de industrie in het algemeen ten goede komt, mag het goedkooper worden van het geld niet onvermeld blijven. Ondanks den achteruit- gaanden export van een aantal fabrikaten is toch, door den vooruitgang van andere, het totaal van den uitvoer van fabrikaten niet al leen grooter geweest dan in het eerste kwar taal van 1929 (door de toen voorgekomen ver- keersbelemmeringen voor vergelijking minder geschikt), maar overtrof het ook dat van de zelfde periode van 1928. Ook in het bouwbedrijf was door den zach- ten winter de werkloosheid over het geheel minder dan in 1920. Niettemin stak de toe stand eind Maart in een aantal (w.o. groote) plaatsen, v/aar slapte heerschte, ongunstig af tegenover vele andere, waar vrijwel vol doende werk of drukte was. Voor de typografische vakken is wel uit eenige verslagen af te leiden, dat als terug slag van achteruitgang in andere bedrijfstak ken de vraag i.aar bepaalde soorten drukwerk minder goed is geworden, maar over het al gemeen mag de werkvoorraad zeker niet on tevreden stemmen. In den scheepsbouw was blijkens Lloyds re gister de in aanbouw zijnde tonnage eind Maart wel kleiner dan aan het eind van 1929, maar bij eind Maart van dat jaar vergeleken, was zij toch thans nog iets grooter. Terwijl van eenige ondernemingen bekend is, dat zij nog voor geruimen tijd behoorlijk van werk voorzien zijn, stonden andere er in dit opzicht niet zoo goed voor, waarbij de kans op nieu we opdrachten uiteraard beperkt wordt door de ongunstige toestanden in de scheepvaart. Ten aanzien van de machinefabricage, ijzer gieterijen en constructiewerkplaatsen wees menig verslag op vermindering van opdrach ten (van sommige zijden constateerde men o.a. vooral weinig werk van Ned.-Indië) en verscherpte concurrentie, mede van het bui tenland. Hoewel er dan ook in deze branches niet genoeg werk was voor de totale produc tiecapaciteit, was toch nog in vrij wat onder nemingen tot op zekere hoogte door vroe gere orders nog geen of slechts geringe slapte te constateeren, zij het dat men den toestand maar betrekkelijk zelden gunstiger achtte dan een jaar geleden. Directeur van het Telegraafkantoor te Amsterdam. Met 1 October a.s. is de directeur van het Telegraafkantoor te Rotterdam, de heer C. A van den Brie!, benoemd tot directeur van het Telegraafkantoor te Amsterdam. Zijn plaats zal worden ingenomen door den heer J. L. Fyn van- Draafc, thans inspecteur van de Post en Telegrafie te Dordrecht. De heer Van den Briel heeft een langen en eervollen staat van dienst bij de Post en Te legrafie, die nu zijn bekroning vindt in zijn benoeming tot directeur van het voornaam ste Telegraafkantoor hier te lande. In 1896 tot surnumerair benoemd, werd de heer Van den Briel in 1899' te werk gesteld bij de Postereijen te Amsterdam, waar hij zich tot 1913 in verschillende functies zeer ver dienstelijk maakte. De voldoening over zijn werk bleek wel uit het feit, dat hij bij het be gin van den oorlog naar Terneuzen werd ge zonden, dat in dien rumoerigen tijd een uiterst belangrijke post was. In 1916 werd de heer Van den Briel voor korten tijd naar Amsterdam terug geroepen. Ket jaar daarop werd hij aangesteld bij de inspectie te Middelburg, eerst als eerst-aan- wezige ambtenaar, later als adjunct-direc teur. In 1927 verwisselde hij deze functie voor die van inspecteur te Dordrecht. Daar bleef de heer Van den Briel niet lang, want in 1927 werd hij belast met het waarnemend directeurschap van de Telegrafie te Den Kaag, om ten slotte in. October 1928 aange steld te worden tot directeur van het Tele graafkantoor te Rotterdam. Verbod tot het aannemen van steekpenningen Naar de commissie voor de rijksuitgaven naar aanleiding van het verslag der Alge- meene Rekenkamer meedeelt, wordt gezocht naar een goeden vorm voor een verbod van geven en aannemen van geschenken aan ambtenaren. In afwachting van de daartoe benoodigde maatregelen is een algemeene waarschuwing gericht tot het geheele rijkspersoneel. In deze waarschuwing, welke door den betrokken mi nister onderteekend, aan iederen in dienst zijnden of nieuw werkzaam gestelden ambte naar of werkman moest worden uitgereikt, zijn alle in eenigen tak van rijksdienst werk zame ambtenaren en beambten met nadruk herinnerd aan het verbod tot het aannemen van geschenken of zgn, steekpenningen, in welken vorm ook, welke in of naar aanleiding van hun functie zouden- worden gedaan of aangeboden. Onder steekpenningen worden verstaan ge schenken en belooningen, welke bedoeld wor den, hetzij als een contraprestatie voor ver leende diensten of verrichte werkzaamheden, hetzij om den schenker met het oog op toe komstige leveringen in een bevoorrechte po sitie te brengen. Tlke handeling in strijd met dit verbod zou als een reden voor onmiddel lijk ontslag kunnen worden beschouwd, on verminderd eventueele toepassing der straf wet. De ambtenaar, wien een geschenk of steekpenningen zou worden aangeboden, zou gehouden zijn hiervan onverwijld mededeellng te doen aan het hoofd van den tak van dienst, waarbij hj werkzaam is. Gedanst wordt er niet meer. De „Tijd" schrijft Dancing, was tot dusverre het lokmiddel, dat café's en andere ontspanningsoorden op het uithangbord schreven. Liefst met zoo groot mogelijke letters. Is er kentering Deze vraag kwam bij ons op, onder het le zen eener advertentie van „Seinpost" te Scheveningen, waarin, met als aanhef het woord „distinctie" verkondigd wordt„ge danst wordt er niet meer". Muziek is er wel„Louis Westenbergs sym- phonie band", een welbekend gezelschap met een reuzen-repertoire, dat ook al een buiten- landsche tournée achter den rug heeft en dus voor dansmuziek natuurlijk niet zal terug deinzen. Maar toch „gedanst wordt er niet meer" en daarmede blijven de bezoekers ook bevrijd van de amoureuze narigheid, aan het moderne „gedans" verbonden. Dat geeft „distinctie". Deze zienswijze is alvast een gelukkig ver schijnsel. We hopen het goede vorderingen te zien maken. Geen vloek, wel een zegen. Het „Ned. Weekblad" wijst op een groote fout in de samenleving Veel te weinig menschen beschouwen ar beiden als een zegen. Wat gaan er een massa geeuwend en ga pend, morrend en mopperend naar hun werk. Zulken bedenken niet, dat door den arbeid sluimerende talenten worden opgewekt. Veel moois, dat in den mensch schuilt, komt al werkende naar buiten en wordt tot wasdom gebracht. 'k Beken dan ook nog niet eens het nega tieve nut, dat de bezigheid den booze het oorkussen onthoudt. De drift tot bezigheid is den mensch ingeschapenzij moet voedsel hebben, wil zij niet verhongeren. Den drang om te scheppen, dient vrije loop geschonken te worden. De zucht naar geluk vindt in het werken bevrediging. Niet in het werk zelf is dat geluk, maar in wat er mee te bereiken valt. Die de straat veegt, of een schoen poetst, kan in dat inferieure werk geluk vinden, net zoo goed als de geleerde, die wetten vindt en belangrijke ontdekkingen doet. al is hêt ge halte van ieders werk verschillend. De onderwijzeres, die haar zilveren jubi leum in de laagste klasse viert, vindt in het leeren van letters en het schrijven van hane- pooten op zichzelf het mooie nietzij doet dit simpele werk niet zoo groote opgewekt heid, omdat zij achter dit klein gedoe het kind ziet, dat man of vrouw wordt en dan heel groot van daden kan zijn. Zij helpt met haar ongezienen en onaan- zienlijken arbeid menschen vormen, en de gedachte aan wat deze zullen zijn. maakt haar vroolijk van geluk. Voor velen is de rust het ideaal en het werken het noodzakelijk middel om tot het niets-doen te geraken. Ze keeren de orde der dingen om en voelen niet, dat rusten niets anders is dan kracht verzamelen om te kun nen werken. Let us then be up and doing en werken tot de vale nacht van het niet meer kunnen over ons komt. Groot of klein, heerlijk is de wetenschap ten minste een rad te zijn in de groote ma chine van het wereldgebeuren. De werkende wint in kracht en boort door zijn arbeid een bron van voldoening en vreugde aan, die zijn leven drenkt met geluk. Hoe zalig zijn de kinderen te achten, die een vader hebben, die weet aan te pakken en een moeder, wier lust het is in liefde" te die nen. Beklagenswaardig daarentegen de scha pen, die altoos hun moeder op de sofa moe ten zoeken, of die hun vader schier niet an ders kennen, dan in een gemakstoel. Ongelukkig als de zaken verloopen. het onkruid de planten overgroeit, de huishou ding vervuilt en vervalt door de vadsigheid en de gemakzucht der ouders. Kinderen in een dergelijke sfeer gekweekt, zullen door dit T"oorbeeld beïnvloed, weinig kans maken om op te groeien tot stoere liefhebbers van den arbeid, die den mensch in zijn leven tot zoo grooten zegen is en hem arm zijnde nog rijk kan doen zijn. De Rciskroniek der Ned. Retsvereenighig. De Nederlandsche Reisvereeniging heeft haar Juni-nummer gewijd aan een bespreking van den Harz. De Harz is een zeldzaam aan trekkelijke streek van Duitschland, rijk aan natuurschoon. Ieder vindt er iets rn zijn ga ding, voetgangers, jagers, liefhebbers van bosch en boerenstand, schrijft onze gezant te Berlijn. Nog verschillende andere enthousiaste ar tikelen over den heerlijken Harz komen in dit nummer voor en vele mooie illustraties ver- hoogen de aantrekkelijkheid van dit Juni- nummer der N.R.V. Op voor de Avro. Bij den Kon. Algemeenen Muziekhandel E. J. Noordijk, voorheen G. H. van Eek Zoon te 's-Gravenhage, is verschenen „Op voor de Avro tekst van Hans Rijmer muziek van Eddy Notenbalk, opgedragen aan Willem Vogt. De marsch is in den handel verkrijgbaar voor 60 cent. VLISSINGEN, 26 JUNI. In onze TjjdinghaL Wij etaleeren een recente foto van Kings- ford Smith bij de „Southern Cross", gemaakt tijdens zijn oponthoud te Amsterdam, alwaar hij de Philips' vliegtuigverlichtingsinstallaüe liet aanbrengen. Te Laren (N.H.) is de groote St. Janspro cessie gehouden. Het allerheiligste woi *t door Mgr. Janssen, aartsbisschop van Utrecht, in de processie meegevoerd. De lord-mayor van Liverpool is te Amster dam aangekomen. Onze fotograaf Leeft hier van enkele opnamen gemaakt. Een landdag. Door de Yereeniging van Vrijzinnig Gods- dienstigen in Zeeland wordt Zondag hier ter stede 'een landdag gehouden. De openluchtsamenkomst wordt des mid dag 2 uur gehouden in den tuin van de Wil lem III en bij ongunstig weer in liet Con certgebouw. De harmonie „Ons Genoegen" zal de bij eenkomst opluisteren. Men zie verder de in dit nummer voorko mende advertentie. Feestelijke herdenking van Te Augsburgsche Confessie. Blijkens achterstaande advertentie zal ook in de Luth. Kerk hier ter stede Zondag het 4e eeuwfeest van de overlevering der Augs burgsche Confessie feestelijk herdacht wor den. De herdenkingsrede zal door dr. Blase wor den uitgesproken, terwijl een ensemble van 5 personen den dienst zal opluisteren door or gel- en vioolspel. Er zal muziek van Handel ten gehoore worden gebracht. De dienst begint om 6 uur, terwijl 5 minu ten vóór het aanvangsuur de zitplaatsen voor iedereen vrij zijn. Vreemdelingenbezoek. Met de provinciale booten kwamen heden ongeveer 1100 passagiers riede van de Bel gische badplaatsen, die hun reis r.~ar Mid delburg voortzetten voor een bezoek aan den marktdag. Er werden 15 auto's overgezet. Veulenkeuring. Heden werd op het Molenwater te Middel burg de jaarlijksche veulenkeuring van Hippos gehouden, de aanvoer en de kwaliteit der dieren was grooter dan verleden jaar. Op den uitslag der keuring komen wij nader terug. Coöperatieve vereenigingen. Met Staatscourant no. 121 zijn verzonden, de statuten var. de R.-Kath. ccop^atieve bakkerij en verbruiksvereeniging U.A. „de Volharding" te Sas van Gent. Besmettelijke ziekten. In de week van 15 tot en met 21 Juni zijn in onze provincie voorgekomen 6 gevallen van roodvonk en wel 2 te Vlissingen en 1 in ied^r der gemeenten Graauw en Langendam, St. Maartensdijk, Middelburg en Ter Neuzen en 3 geval'en van diphtherie, nl. 2 te Hein- kenszand en 1 te St. Jansteen. RITTIIEM. In het ve- lag van de laatstgehouden ge meenteraadsvergadering staat, dat de ge meenteraad in beginsel besloot tot afschaffing der wegenbelasting en in verband daarmede tot verdubbeling van het aantal opcenten op de personeele belasting. De laatste wc~-den moeten zijn op de grondbelasting. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Beroepbaar in de Ned. Herv. Kerk. De heer L. Vroegindeweij te Middelburg, cand. in de Ned. Herv. Kerk, heeft cum laude het doctoraal examen in de godgeleerdheid afgelegd en stelt zich thans beroepbaar. Classikale vergadering. De classicale vergadering van de Ned. Herv. kerk in de classis Middelburg gehouden, werd bijgewoond door 21 predikanten en 27 ouder lingen. De door de Synode voorgestelde wetswijzi gingen werden alle ter vaststelling aangeno men met algemeene stemmen, behalve dat be treffende de Diaconale commissie, dat slechts door één lid verdedigd werd 14 leden wen- schen, dat de motie van het Ned. Herv. Ver bond aan de Synode zou worden opgezonden, terwijl 21 leden instemming betuigden met een proclamatie van het hoofdbestuur van den Wereldbond der kerken. De secretaris van den Classicalen Zendingsraad bracht verslag uit van het '"erk door dien Raad in het afgeloopen jaar verricht. Tot secundus lid-predikant van het Prov. kerkbestuur van Zeeland werd gekozen ds. M. van Empel te Middelburg tot leden van het Classicaal bestuur van Middelburg, ds. Blaau- wendraad, ds. de Voogd en de heer v. Petegem, allen te Vlissingen en tot secundi ds. Hartjes te Vlissingen, ds. van der Waa te Biggekerke, ds. van Voorst Vader te Middelburg, ds. Swaan te Domburg, dr. van Oijen te Ritthem en de heeren J. Janse, Biggekerke en G. A. Teunis te Vlissingen, tot assessor van het Classicaal bestuur ds. ten Kate te Koudekerke en tot scriba-quaestor ds. Blaauwendraad te Vlissingen. Ger. Kerken. Beroepen te Amsterdam- Noord ds. W. van Gelder te Tiel. Christ. Gcr. Kerk. Op het tweetal te Onst- wedde en Mussel komt voor ds. J. B. G. Croes te Gouda, oeger alhier. De gezondheidstoestand van den Paus. Naar aanleiding van verontrustende ge ruchten, als zou de gezondheidstoestand van Z. H. den Paus minder bevredigend zijn, pu bliceert het Vaticaan een uitdrukkelijke te genspraak van deze berichten. Examens. Voor het diploma voor gemeente-admini stratie zijn te 's-Gravenhage geslaagd de hee ren C. G. van Haelst te Westdorpe en J. A. de Goffan te Rilland-Bath. Aan de Technische Hoogeschool te Delft zijn geslaagd V v het proponents-examen electro-technisch ingenieur, de heeren- J. W. Baurdoux te Middelburg en T. C. M. Colsen, te Hontenisse.

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1