1000 300 25 IEDER GRATIS MAIMÖAG EERSTE BLAD 1930 rorgsche l Stoomvaar! Uigave: Firma F. VAN SF VELBE !r., Hiatal 58-60, Viissingen.Telei. IS. Postrekening6628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND 68e Jaargang zoekt ingaande ember.ruime in- tERS, gestoffeerd met pension, op ij voorkeur Bou- isstraat. Brieven Viiss. Courant". erd fornuis d als nieuw, nlaan 22. wonteurs directe indienst- iACHER, Nieuwe C 1 d, Oost- en onderhouden ien en wlea ïlstraat 106 ben. meisje leele of halve da- i bij HAVERMAN, bij de Schipbrug. juerme1sje aagd. :ndijk 21 beneden. 1venhu1s s met tusschen- aan Boulevard, Singel. Huur niet aande Augustus, October. Brieven Viiss. Courant". elbnrg-Rotterdam legen plaatsen. passagiers, n en vee, v Midd nj v.m.uui v Rott. vm.uur te oekonien Transport- en Exp» 1 U. vos. ielefoon ïNH.OUKN, felet. Igjj* TERHOUT, Te lef. 282. BUITENHHK, Tel. 101 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Viissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekeiijksche verzending 13.80, met Zondagsblad t 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct 33 JUNI ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 —5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN Bij HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen die zich van heden af voor drie maanden op de „VUSSINGSCHE COURANT" abonneert, ontvangt de nummers tot 1 Juli .Een grafmonument voor generaal De Meester. Op de begraafplaats Oud-Eik-en-Duinen te 's-Gravenhage is Zaterdag een grafmonu ment onthuld ter gedachtenis aan wijlen lui tenant-generaal W. A. T. de Meester, namens het fonds tot ondersteuning van weduwen en weezen van vrijwillig dienende militairen be neden den rang van officier (fonds Francke en De Meester), waarvan generaal De Mees ter een der oprichters en directeur geweest is Mevrouw De Meester en eenige familiele den waren bij deze plechtigheid tegenwoordig. De voorzitter der Haagsche afdeeling, de heer W. A. van Rantwijk, voerde bij het graf het eerst het woord. Kij herinnerde eraan, dat de afdeeling Breda het initiatief genomen heeft voor deze hulde ter oprichting van het monument op het graf van den grooten wel doener die geheel uit naastenliefde het fonds gesticht heeft. De voorzitter van het comité voor het mo nument, de heer J. C. van Rantwijk, wendde zich tot mevr. De Meester en zeide haar na mens het comité dank voor de bereidwillig heid, waarmede zij er in heeft toegestemd, dat in meer stoffelijken vorm de gedachtenis werd geëerd van hem, die aan het fonds zijn ziel had verpand. De groote verdiensten van generaal De Meester voor het fonds zijn reeds vermeld in het gedenkboek ter geglegenheid van het vijftigjarig bestaan destijds uitgege ven. Spreker ging daarna over tot de onthulling van den eenvoudigen steen, welke in een kort opschrift de werkzaamheid van wijlen gene- laal De Meester voor het fonds vermeldt. Het Nederlandsche paviljoen te Luik. De „Revue de l'Exposition de Liège" van 15 Juni bevat een uitvoerig artikel over hec Nederlandsch paviljoen op de Luiksche ten toonstelling. Allereerst wordt verslag gegeven van de openingsplechtigheid op 26 Mei 11. met den tekst der uitgesproken redevoeringen en een lijst van de gasten aan het feestmaal, dat de plechtigheid beslootvervolgens wordt een in zeer waardeerende bewoordingen ver vatte bespreking aan het paviljoen zelf ge wijd. Aan het slot wordt gezegd De Neder- landsche deelneming toont duidelijk dat het rtoodig is, dat er een nauw verband bestaat tusschen het streven van industrie, handel en wetenschap. Dit was trouwens, een der eerste punten van het program onzer tentoonstel ling. Nederland heeft het verwezenlijkt. Het artikel is met tal van foto's, o.a. een van onze koninklijke familie, verlucht. Onze Vloot. Zaterdag is te Doetinchem de algemeene vergadering der Koninklijke Nederlandsche Vereeniging Onze Vloot gehouden. De voor zitter der afdeeling Doetinchem, mr. P. J. C. Coops, riep den afgevaardigden en leden een welkom toe en gaf het woord aan den voor zitter der vereeniging, den heer H. M. van Bemmelen. Deze hierop het woord nemende, riep namens Onze Vloot alle aanwezigen een hartelijk welkom toe. Spreker was verheugd dit in opgewekte stemming te kunnen doen, opgewekt, omdat hij van onze marine en onze vereeniging met vertrouwen de toekomst tegemoet ziet. Waar toch bij de vorige regee ring de zorg ""oor onze marine in verkeerde handen was en wij voldoende met klem ge waarschuwd hebben voor de gevaren, die er waren, maar de regeering en de meerderheid van de Kamerleden doof bleven voor onze waarschuwende stem, kunnen wij met genoe gen constateeren, dat door de wijze, waarop deze minister den wederopbouw heeft aange pakt, hij in korten tijd het vertrouwen van de marine heeft gewonnen. Tenslotte wekte spreker de aanwezigen op, zooveel mogelijk nieuwe leden te werven. Het ledental is thans reeds gestegen tot 6022 en daar iedere warmvoelend Nederlander, die begrijpt, dat zonder een goede marine ons koloniaal bezit en daarmede onze nationale welvaart in ge vaar komt, zijn sympathie voor ons werk kan toonen door ons te steunen en lid van onze vereeniging te worden, omdat het bedrag der contributie voor niemand een bezwaar be hoeft te zijn, hoopte spreker, dat het aantal leden spoedig nog grooteren omvang zal aan nemen. Telegrammen werden gezonden aan de Ko ningin, de Koningin-Moeder, den Prins, be schermheer en aan het eere-lid den heer Koster te Parijs. Koloniehuis „Groot Zonne-oord". Zaterdagmiddag is het nieuwe koloniehuis „Groot-Zonne-oord" van de Centrale Ver eeniging voor gezondheidskolonies voor zwakzinnigen, gelegen op de Doesburgerheide nabij Ede, geopend. De voorzitter mr. J. B. F. van Hasselt heette allen welkom en zei dat het nut van kolonic-s als deze nu wel algemeen erkend wordt en in verband daarmede bij de regeering moet worden aangedrongen op verhooging der subsidie. Dank bracht spreker aan allen, die aan de totstandkoming van dit nieuwe ge bouw hebben meegewerkt. Het huis is gereed, wat echter ontbreekt is speelgoed. In korte trekken schetste spr. de geschiedenis der ver eeniging. Spreker besloot met bijzondere hulde te brengen aan den penningmeester, den heer M. C. M. de Groot. De heer dr. N. M. Posephus Jitta bracht namens het centraal comité voor uitzending van kinderen naar buiten en den directeur- generaal voor de volksgezondheid mr. Lie- taert Peerbolte een woord van hulde aan het bestuur. Spreker noemde het een goed denk beeld, dat hier ook zorg gedragen wordt voor de geestelijke verzorging. VLISSINGEN, 23 JUNI. Voorstellen aan den gemeenteraad. Door Burg. en Weth. zijn nog de volgende voorstellen aan den gemeenteraad gedaan Borg voor een geldleening. Bij uw besluit van 27 September 1929, no. 8. werd ons college gemachtigd de gemeente Viissingen tot borg te stellen teil behoeve van de Vereeniging tot verbetering van de Volks huisvesting te Viissingen en omliggende ge meenten voor het aangaan van een geldlee- r.ing van ten hoogste 261.000, met eerste hypotheekstelling, voor den bouw van 90 wo ningen. In dit besluit komt onder meer de bepa ling voor dat de geleende som zal worden af gelost in annuïteiten. Blijkens een overgelegd schrijven van 13 Maart 1930, afd. G.B. No. 900, wordt door het bestuur der Rijksverzekeringsbank tegen deze clausule bezwaar gemaakt, daar thans bij de ze Bank voor dergelijke geldleeningen een aflossing van 1 per half jaar gebruikelijk is. In verband hiermede verzoekt de vereeni ging tot verbetering van de Volkshuisvesting uwen raad een nieuw besluit te willen nemen, waarin met den eisch van de Rijksverzeke ringsbank rekening is gehouden en derhalve de bepaling betreffende de aflossing in annuï teiten wordt vervangen door de gevraagde aflossing van 1 per halfjaar. Daar bij ons college geen enkel bezwaar hiertegen bestaat hebben wij de eer U voor te stellen aan het verzoek van de Vereeniging tot verbetering van de Volkshuisvesting te voldoen. Straten aan den openbaren dienst te onttrekken. Zooals uw vergadering bekend zal zijn, wor den door den Staat, ten behoeve van de uit breiding van het werf bedrijf van de N.V Koninklijke Maatschappij „de. Schelde" alhier, een aantal straten onteigend. Dit zal o.a. tot gevolg hebben, dat die stra ten in de toekomst niet meer voor den open baren dienst bestemd zullen zijn. In verband hiermede hebben wij de eer U voor te stellen onderstaande straten of ge deelten van straten irivoege als op een overgelegde teekening nader is aangeduid aan den openbaren dienst te onttrekken, met ingang van den datum, waarop de onteige nende partij de beschikking er over zal er langen. Het Noordelijk gedeelte van de Lampsins- straat, gelegen tusschen Aagje Dekenstraat en Koningsweg-Dokkade Een gedeelte van de Dokkade, gelegen tus schen de Lampsinsstraat en het terrein van de Koninklijke Maatschappij „de Schelde" Het Noordelijk gedeelte van de Fransche Kerkstraat De Peperdijk De Wagenaarstraat, gelegen tusschen Klei ne Kerkstraat en Peperdijk De Frans Naereboutstraat Het Droogdok Westzijde Een gedeelte van de Wijnbergsche Kade. gelegen tusschen de Schipbrug en de Paling straat Een gedeelte van de openbare straat, gele gen aan de Oostzijde van de Schutkolk (Ma rinesluis)gelegen tusschen Dijkstraat en Joost de Moorstraat Een gedeelte van de Palingstraat, gelegen tusschen Onderstraat en Wijnbergsche Kade Arsenaalstraat Joost de Moorstraat Evertsenstraat Bankertstraat. Schotsche ingenieurs op Walcheren. Een groot aantal leden van de vereenigin- gen „Institution of Engineers and Shipbuil ders in Scotland" er. „North East coast in stitution of engineers and shipbuilders", dus ingenieurs en scheepsbouwers uit Schotland en de Noord-Oostkust van Engeland, de meeste vergezeld van hun dames, kwamen hier Zaterdag met de mailboot aan. Het ge zelschap, totaal ongeveer 250 personen, nam intrek in Grand Hotel Britannia en in an dere hotels. Gisteren werd het eiland bezichtigd. Met een 9-tal touringcars en autobussen werd naar Middelburg gereden en na een kort op onthoud aldaar naar Veere, waar ook eeni- gen tijd werd halt gehouden. Van Veere ging het naar Domburg, waar in het Badhotel de lunch werd gebruikt én waar de gasten geno ten van de dansen ïu' boerencostuum, die gegeven werden onder leiding van den heer Chr. J. Mazure. Te half vier werd Domburg weer verlaten en over Westkapelle, waar gestopt werd om den dijk in oogenschouw te nemen, naar Viissingen terug gereden, waar in Grand Hotel Britannia door den heer en mevrouw Arntzenius, den directeur van het Neder landsch loodswezen, de thee werd aangebo den. De dag werd besloten met een diner, aangeboden door het comité voor ontvangst te Viissingen, de heeren mr. j. Smit Azn. en ir. H. C. Wesseling, directeuren der Kon. Maatschappij „de Schelde", ir. H. van Oordt, directeur-hoofdingenieur en ir. W. H. Brink horst, hoofdingenieur van den rijkswater staat en G. A. Waller, directeur van de stoomvaartmaatschappij „Zeeland". Hedenmorgen te 10 uur verlieten de heeren de hotels voor een bezoek aan de fabriek en scheepswerf der Kon. Maatsch. „de Schelde", welker directie den gasten te kwart voor één een lunch aanbood. Na de lunch werd een bezoek gebracht aan de nieuwe haven- en sluiswerken en verlieten de heeren per extra- trein te 3.24 Viissingen weer. De dames waren intusschen onder leiding van mevrouw SmitCoster te 11 uur per autocar naar Middelburg gereden, waar zij ten stadhuize door den burgemeester werden verwelkomd, om vervolgens het stadhuis en de Abdij-gebouwen te bezichtigen en daarna de lunch te gebruiken in de sociëteit „St. Joris". Te half vier stopte de extratrein aan het station en voegden de dames zich weer bij de heeren om gezamenlijk naar Scheveningen te reizen. Voor morgen staat een bezoek aan de Zui derzeewerken op het programma. Woensdag heeft te Scheveningen in het Kurhaus een vergadering plaats en worden de ingenieurs met hun dames door het gemeentebestuur van den Haag in de Twee Steden ontvangen. Donderdag wordt een bezoek aan Amster dam gebracht en door een deel van het ge zelschap ook aan Marken, Volendam en MonnikendamVrijdag gaat een deel naar Rotterdam en een naar Leiden en NoordwC":, terwijl de „Summer meeting in Holland" dien dag met een officieel diner, aangeboden aan de gastheeren, in het Palacehotel be sloten wordt. Grand Hotel Britannia. Horvath Gyuala. Blijdschap.... vreugde.... verrukking geestdrift.... enthousiasme.... De Honga ren Ze zijn er weer Horvath c.s. in ons mooie Britannia. Gelukkig is het afscheid maar tijdelijk geweest, 't Was bovendien geen volslagen scheiding, want dank zij de radio zijn ook in het afgeloopen winterseizoen de ten vorige jare hecht gesmeede banden tel kens versterkt als we, afgestemd op Buda pest, een verwerkelijking van het „Seid um- schlungen, Millionen" mochten beleven. Viissingen, flink opgekomen, vulde de kur- zaal en aanhoorigheden. Ook Middelburg had zich niet onbetuigd gelaten en vele touristen bevolkten reeds de alleszins comfortabele in richting, waar zij rust, verpoozing en ver kwikking kunnen vinden en van waaruit zij dagelijks kunnen genieten van zee en strand, duin en bosch, landelijk- en stedenschoon. Want dat alles biedt Walcheren, Zeeland's tuin, in overvloed Toen Horvath met zijn Zigeunerkapel het podium betrad, werden zij verwelkomd met een ovatie, getuigend alzoo van een prettig wederzien en een dankbaarheid voor het vele het vorig seizoen geschonken. De kapel be antwoordde deze recht hartelijke ontvangst met de vertolking van het „Wilhelmus" ge volgd door een „God save the King", welke beide volksliederen door e$n als één man ge rezen auditorium werden aangehoord. Voor waar een hoffelijk entrée, wat nog meer werd gewaardeerd, nadat, ter volmaking van den trias, Liszt's bekende Hongaarsche Rhapsodie was uitgevoerd op een wijze, zooals alleen Hongaren dit vermogen te doen, omdat deze muziek, niet alleen den componist maar ook den herscheppers, „dem Herzen entspro- chen" is. Veel was er, wat wij reeds hoorden en be waarden als een aangename herinnering veel ook was er, wat nieuw klonk. En dan denken we het eerst aan den Czardas, waar in de specifieke natuurmuziek der Zigeuners belichaamd is. Is ooit een muziek uit de rein menschelijke natuur eens volks ontsproten, dan is het wel die van dit raadselachtige volkzij is het product eener ongebreidelde natuur-fantasie. Ademt de inleiding van dezen Hongaarschen dans (Laska genaamd) een melancholisch-pathetisch karakter, de eigenlijke Czardas (Frïska geheeten) is wild opgewonden en kenmerkt zich door een scherpen rhythmus. En men ondergaat het eigendommelijke van deze muziek, gespeeld door zonen uit het land van den Czardas, steeds weer als iets bijzonders, iets aparts, omdat zij daarin hun geheele wezen, Ipan diepste innerlijke gevoelens, hun reine-zelf doch ook hun land- en volksaard vertolken en uitstorten. Een zeer gevarieerd program, gewijd aan Toselli, Strauss, Kolman e.a. mocht zich in een lofwaardige uitvoering verheugende sympathieke stem van den leider hebben we daarbij gelukkig niet gemist. Dat ook menig maal de veerende dansvloer werd beheerscht ligt voor de hand. Zoo is deze openingsavond van het zomerseizoen in Britannia een wel geslaagde geworden, welke rijke beloften voor de komende maanden inhoudt. Meer waar- deering voor een solo is echter hoogst ge- wenschtwe hopen dat den cellist b.v. voor zijn Puccini een ander maal een aandachtiger gehoor beschoren zij. Men bedenke, dat het niet alleen voor den solist, maar ook voor den ernstigen luisteraar, op zijn minst genomen onaangenaam is, wanneer zij in een bijenkorf moeten verwijlen. O. N.V. Stoomvaartmaatschappij „Zeeland". In de Zaterdagmiddag alhier gehouden al gemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" werden het jaarverslag, de verlies- en winst rekening en de balans goedgekeurd, zulks zonder discussie of hoofdelijke stemming, terwijl ook verder geen vragen werden ge steld. Zonnestraal-collecte. De jl. Zaterdag gehouden „Zonnestraal collecte ten behoeve van de Ned. Vereeniging tot het oprichten van arbeidskolonies voor tuberculoselijders in Nederland heeft 739.56 opgebracht. Het plaatselijk comité brengt bij deze den talrijken dames, die met zoo'n voorbeeldigen ijver dit mooie resultaat hebben weten te be reiken, een hartelijk woord van dank. Als voorbeeld, dat ook nu flink gewerkt is, moge dienen, dat de hoogste verkoopster binnen kwam met niet minder dan 71.20. Voorwaar een mooie prestatie. Ook aan de redactie van de „Vlissingsche Courant" betuigt het comité zijn oprechten dank voor de zoo zeer gewaardeerde mede werking. Te Middelburg heeft de collecte opgebracht 544. De dienstregeling Breskens—Knocke. De rechtstreeksche dienstregeling Bres- kens-Knocke gaat Zaterdag 28 Juni in. Wan neer men met de boot van 7.30 van hier ver trekt is men te 8.55 te Knocke-Zoute. Men kan daar blijven op werkdagen tot 17.50 en op Zondagen tot 16.55 (Belgische tijd) en komt resp. hier aan om 20.20 en 19.25. De volledige dienstregeling kan men in onze Tijdinghal vinden. In glas getrapt. Gisterenmiddag heeft een 10-jarig meisje uit Middelburg op het strandstoelenterrein met bloote voeten loopend, getrapt in een stuk glas. Het meisje, dat ernstig bloedend ver wond werd, werd door de politie naar dr. Ver maas gebracht, die haar heeft verbonden, waarna het meisje naar Middelburg werd te ruggebracht. Opnieuw geven wij bezoekers van het strand ernstig in overweging geen flesschcn of glazen of stukken daarvan, op het strand neer te werpen of achter te laten, daar ieder jaar verwondingen hierdoor worden veroor zaakt, hoofdzakelijk aan kinderen die met bloote voeten op het strand spelen. Baldadig stoeiende jongens. Gisterenavond is een groote spiegelruit van het magazijn van den heer Hiegenlich in heü Bellamypark geheel vernield doordat een jon gen een anderen jongen stoeienderwijs tegen de ruit had gegooid. De waarde van deze ver nielde ruit bedraagt ongeveer 200. Verzet tegen de politie. Gisterenavond werd de hulp der politie op den Nieuwfendijk ingeroepen, doordat een dronken man aldaar wandelaars tot vechten uitdaagde en uitschold. De politie arresteerde den man, waartegen hij zich hevig begon te verzetten, zoodanig dat meerdere politie ambtenaren noodig waren om den woesteling in arrest te stellen. De man, een varensgezel uit Dordrecht, zal wegens verzet tegen de po litie, strafrechterlijk worden vervolgd. Scheepvaartberichten. Heden binnengekomen het Duitsche stoom schip „Steinhöft" van Finland met een lading hout voor Middelburg. Stukken voor den gemeenteraad te Middelburg. Burg. en Weth. van Middelburg hebben thans definitief vergunning gegeven aan dei firma D. de Jager*Jr. aldaar tot herbouw van, hun verbrande perceelen Langedelft B 149- 150, met overlegging van een 5-tal schetstee- keningen van het nieuwe gebouw, zoowel uit- als inwendig. Hieruit blijkt, dat het pand be neden zoo ongeveer zal zijn als vóór den brand, doch dat het boven ook geheel voor de zaak zal worden ingericht en de groote ramen' in den voorgevel vervallen en in plaats daar van kleine zullen worden aangebracht. Een schrijven is ingekomen van de heerert G. van Sluijs en J. van Sluijs, eigenaars van de villa „Overdamme" aan den Seissingei, groot ongeveer 4000 M2. Adressanten waren van plan op dit terrein een dubbele villa te bouwen en hebben eenige weken geleden een desbetreffend verzoek tot Burg. en Weth" ge richt, maar tot hun verbazing vernomen, dat deze daartoe hun medewerking niet zullen verleenen. Adressanten wijzen er op, dat hun dit ten zeerste verbaast, omdat toen gewei gerd werd daar een kerkgebouw te stichten, juist is gezegd, dat dit terrein voor villabouw bestemd is. Zij vragen den raad alsnog het geven der noodige vergunning te willen be vorderen. Wedstrijden van het Oranjekruis. In verschillende plaatsen van ons land hadden Zaterdag wedstrijden plaats, uitgaan de van het Oranjekruis. Voor Zeeland werden zij gehouden bij de zwemschool der N.V. Bad en Zweminrichting te Middelburg. De deel name. noch de belangstelling waren groot. Voor de z.g. droge proef, het verleenen van eerste hulp bij ongelukken bij gefingeerde on gevallen was slechts één ploeg ingeschreven en wel uit Terneuzen. Deze werd voor haar prestatie een bronzen medaille toegekend. Voor de natte proef, nl. het réddend zwem men, behaalde een damesploeg uit Viissingen een verguld zilveren medaille, terwijl van de heerenploegen, één onder leiding van den heer Geertvliet uit Middelburg de medaille van het Oranjekruis verwierf met 26 f2 p. en een ploeg uit Viissingen, onder leiding van den heer Wolf, de medaille van de Centrale Werkgevers Risicobank met 23 1/3 p. De burgemeester van Middelburg, de heer P. Dumon Tak, reikte de prijzen met eenige toepasselijke woorden uit, terwijl de heer D. N. van Gelderen het betreurde, dat in deze geen medewerking va:, het Roode Kruis kon worden verkregen, en wees op het groote nut van het zooveel mogelijk beoefenen van de Eerste Hulp bij ongelukken. Rede van oud-minister Colun te Goes. Zaterdag ls te Goes een algemeene verga dering gehouden van het prov. comité van anti-rev. kiesvereenigingen in de provincie Zeeland onder presidium van het Eerste Ka merlid mr. A. A. de Veer te Middelburg. In dp middagvergadering sprak de minister van Staat, het Tweede Kamerlid, oud-minister H. Colijn over „De crisis in den landbouw". De heer Colijn het woord verkrijgend, wil de hoewel deze vergadering uitgaat van een politieke organisatie, thans niet over politiek

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1