5( IEDER GRATIS VEREEN. VOOS BEROEPSKEUZE EERSTE BLAD IWASCHT I Precies ouwe jongen IMo. 144 68e Jaargang 1930 Uitgave: Firma F. VAN DE VEIBE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 6628Ï 21 JUNI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND llllllllllllllllilllllllllllllillllllllllllilililllillil w N.V. Stoomwasscherij „Volharding" per Kilo en tesen stuktarief llllliliüillllUilllliililitllllllllllilllliüiillill!! dat's het geheim van Chief Whip l Hoelang en hoeveel je ze ook rookty die prachtsmaak en kwaliteit blijven steeds opnieuw een openbaring l VIRGINIA De Beste voor Uw Gezondheid! Stads- en Provincienieuws VLISSINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 et. p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 —5 regels 75 et., iedere regel meer 15 et. De abonnésint bezit eener 4 gulden bij levens- gu'den bij dood ftftft gulden bij verlies A Polis, zijn GRATIS verze- 1|||||| lange ongeschikt- Kl||| door >{l||| vaneen kerd tegen ongelukken voorIU UU heid tot werken. UUU een ongeluk. U U U hand, voet of oog. J gulden bij verlies J ft ft gulden bij verlies ft j— van 11111 van een B *1 J een duim 1UU wijsvinger fciCj gulden bij verlies 1 van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen die zich van heden af voor drie maanden op de „VLISSINGSCHE COURANT" abonneert, ontvangt de nummers tot 1 Juli Invoering van nachtposttreinen. Groote belangen van handel en zakenleven gediend. Het postvervoer tusschen de groote steden in het Westen-eenerzijds en de provincie an derzijds is een punt, dat reeds geruimen tüd de aandacht van de postadministratie had. Een zoo snel mogelijk brievenvervoer op den dag is weliswaar gewaarborgd, door dat alsdan in ruime mate van liet spoor wegnet Voor postvervoer gebruik wordt ge maakt, doch des nachts ligt dit verkeer stil. En voor het zaken- en handelsleveri zou het juist van groot belang zijn, dat de correspon dentie in de groote handelscentra, welke da gelijks bij de sluiting der kantoïen is afge werkt, nog zóó snel kan worden vervoerd, dat de provinciale bestemmingen den volgen den morgen reeds vroegtijdig werden bereikt en omgekeerd. De postdienst heeft reeds ja ren geleden getracht door nachtvervoer deze in handelskringen sterk levende belangen te bevorderen. De hooge kosten, welke het in leggen van'nachttreinen alléén voor postver voer, zou medebrengen zijn echter oorzaak geweest, dat de vroeger gedane pogingen in deze richting niet tot een resultaat hebben geleid. Thans ls echter tusschen de Spoorwegen en den P.T.T.-dienst overeenstemming ver kregen betreffende een doelmatige en eco nomische uitvoering van een dergelijken maatregel. v Het is de bedoeling deze nachttreinen van de beginpunten in de provincie te 22 uur of later te doen vertrekken, terwijl het ver trekuur uit de groote steden omstreeks mid dernacht valt, zoodat practisch gesproken een Ieder zijn avondcorrespondentie nog kwijt kan met deze verbindingen. De be staande nachttreinen tusschen Amsterdam en Rotterdam, alsmede die welke reeds op andere trajecten rijden, blijven gehandhaafd. Voorts zullen geleidelijk en naar behoefte aftakkingen naar andere plaatsen bijv. door autovervoer, kunnen geschieden, zooals in het project reeds voor enkele trajecten is uitgestippeld. Er wordt gestreefd naar een bevredigende oplossing om ook Zeeland op het nachtnet te verbinden de moeilijkheden zijn hier echter grooter dan elders, zoodat de verwezenlijkingsmogelijkheden voor dit deel van het traject nog niet vaststaan en nader ln studie zijn. De postdienst heeft thans een, op royale schaal geprojecteerd, begin gemaakt, dat niettemin voor geleidelijke uit breiding vatbaar is. Het plan zal, met voor behoud van noodig blijkende wijzigingen, met ingang van den- komenden winterdienst worden ingevoerd. In -den tusschentijd zullen de omvangrijke technische en organisatori sche voorbereidingen met de Spoorwegen ge troffen worden. Wijziging posttarieven. Met ingang van 1 Juli a.s. treden ln het liternationaal postverkeer nieuwe bepalingen in werking, overeenkomstig het op 28 Juni 1929 te Londen gesloten algemeen postver drag. Tot de belangrijkste wijzigingen, welke op dien datum in werking treden, behooren de Posttarieven in het verkeer met Ned.-Indië. Deze zUn verlaagd en nader vastgesteld als volgt: a. voor brieven tot 20 gram :J5 cent b. voor akten tot en met 200 gram per zee- Post e cent c. minimumport der monsters per zeepost 3 cent d. minimumport der gemengde zendingen per zeepost, indien de zending akten bevat 6 cent, indien de zending bestaat uit monsters en gedrukte stukken 3 cent. Het aantal soorten van stukken is met ëen nieuwe categorie uitgebreid, aangeduid als „pakjes" (maximum gewicht 1 K.G.) Het tarief hiervoor is vastgesteld als volgt a. naar Ned.-Indië, Suriname en Curasao per zeepost tot 250 gram '25 cent, boven 250 tot 550 gram, per 50 gram 5 centboven 500 tot 1000 gram voor elke 100 gram 5 cent meer. b. in alle andere gevallen 71/2 cent voor elke 50 gramdooh voor elke zending onder maat. Met een uiterlijke kalmte, bijna on- roerbaar, r maar wie hem van nabij heeft kunnen bezien, weet hoeveel wonderlijke zelfbeheersching, de moeilijke bezadigdheid van een vurig temperament, deze figuur ver tegenwoordigt. Democraat vóór alles maar zonder zijn Katholicisme, dat van de zuiver ste soort is, uit liet oog te verliezen de mocraat vóór alles, zeiden of nooit schrij vend, weinig sprekend, zelfs niet in de Ka mer, zijn bedoelingen zelden ontvouwend, maar stevig de teugels in handen houdend van de gelederen, die hij op een even veilige als omzichtige wijze zoo dicht mogelijk aan- Vrijmetslaarscongres. Het jaarlijksch congres der Internationale Liga van Vrijmetselaars zal dit jaar te Ge- nèvé van 21—24 Augustus worden gehouden. De arbeid, die sinds het Amsterdamsche congres is voortgezet, heeft tot groote uitbrei ding van het ledental aanleiding gegeven. Naar het voorbeeld van de te Praag opge richte Academie Magonnica is thans een wetenschappelijke sectie in het leven geroe pen. In de groep voor practischen vredesar- beid zal ditmaal ook het probleem Pan-Euro- pa in studie genomen worden. De in het be gin van dit jaar opgerichte „Künstler-Kette" I SINGEL 1 I WHIP een afzonderlijk adres niet minder dan 25 cent. Voorts is wijziging gebracht in de bepalin gen omtrent portheffing tij aankomst van ontoereikend gefrankeerde stukken. Eveneens wordt de gelegenheid geopend ora in het internationaal verkeer gedrukte stuk ken bij abonnement te frankeeren. Groote hoeveelheden stukken, welke zich leenen voor machinale stempeling, ktfnnen zonder portverhooging door den postdienst machinaal worden gefrankeerd. Het verzekeringsrecht voor zendingen rn pakketten bestaat, evenals tot dusver, uit een vast en een evenredig recht. Het vaste recht bedraagt 20 cent per zending, resp. pakket, het evenredig recht 10 cent voor elke 20, of ge deelte van f 20 van het verrekeningsbedrag. Voor postwissels bedraagt het vaste recht 10 cent en het evenredige recht 10 cent voor elke 20. Het port der pakketten per zeepost naar Ned.-Indië is verlaagd als volgttot 1 K.G. 1.25, van 1—5 K.G. 1.75, van 5—10 K.G. 2.85. Een nieuwe lijèt der posttarieven en een nieuw tarievenboekje zullen binnenkort aan alle post-, bij- en hulpkantoren verkrugbaar worden gesteld tegen den prijs van resp. 5 en 10 cent. Een karakterschets van Mgr. Nolens. In de „Gazette de Hollande" wordt een be schouwing gewijd aan het zilveren bestaans- feest van de R. Kath. Staatspartij, doch in het bijzonder een karakterschets van Mgr. W. H. Nolens gegeven. Na een inleiding" zegt de schrijver van dit hoofdartikel De partij vereenigt al wat Katholiek is in Holland, van den meest conservatieven in dustrieel tot den meest democratischen, quasi-socialisten arbeider toe. Zij is zelf van een democratische houding, maar niet zoo radikaal dat de samenwerking met minder democratische partijen onmogelijk wordt. Haar geheele politiek is werkelijk verper soonlijkt in haar leidsman mgr. Nolens. Een merkwaardig man, met zijn fijne ge sloten lippen, zijn groote, levendige oogen en den charmanten glimlach van den diplo een tracht te sluiten. Geheel en al type van den Staatsman, speciaal gemaakt om in Holland te slagen, waar men een stoute verbeelding wantrouwt, waar men niet van groote woorden houdt, noch van breede ge baren en evenmin van overdreven ideeën. Sober en droog in zijn gesprekken, geeft hij in zijn omgeving blijk van den fijnsten en rijksten geest, Nolens, die, indien hij het ge wild had, alles had kunnen zijn, minister natuurlijk, premier ook, maar die zich liever tevreden steide met den eeretitel van Minis ter van Staat.... en met de rechtmatige overtuiging, d,e meest invloedrijke man van Holland te zijn. Bestrijding van mond- en klauwzeer. De heer Boon heeft den minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld 1. Kan de minister inlichtingen verstrek ken omtrent de werking van het middel „Mataflo" bij vee lijdende aan of besmet met het virus van mond- en klauwzeer, dat volgens de jongste berichten in Spanje on der wetenschappelijk toezicht is toegepast? 2. Zoo neen, is de minister dan bereid met het oog op de groote belangen der Neder- landsche veehouders onmiddellijk daarom trent inlichtingen te doen inwinnen en en kele onbevooroordeelde deskundigen naar Spanje te zenden, ten einde zich ter plaatse omtrent de werking van genoemd middel op de hoogte te stellen 3. Mochten de inlichtingen uit Spanje hoopgevend zijn ten opzichte van genezing of onvatbaarmaking van door mond- en klauwzeer aangetast vee, wil de minister alsdan bevorderen, dat ten spoedigste in Ne- dreland proeven worden genomen, waar het vraagstuk weer urgenter is geworden, door dien in de onmiddellijke omgeving van 's- Gravenhage een ernstige mond- en klauw- zeer-epidemie heerschende is 4. Is de minister niet van meening, dat niets onbeproefd moet worden gelaten om deze zoo gevreesde ziekte, die den veehou ders honderduizenden gulden schade berok kent, zoo deugdelijk mogelijk te bestrijden? zal gedurende de congresdagen een tentoon stelling van magonnieke kunstwerken te Ge. nève houden. Na de commissie- en bestuurszittingen op 21 Augustus vindt op 22 Augustus een feeste lijke opening plaats in de Victoria Hall. Den volgenden dag worden de zittingen voortgezet en gesloten met een verhandeling over „Der Freimaurerische Abwehrkampf". Op Zondag 24 Augustus vindt een ritueele feestloge plaats in den geest, zooals deze het vorig jaar in het Concertgebouw te Amster dam werd gehouden, thans onder de auspi ciën van de I>ge „Union des Coeurs". opge richt in 17C8. Het thema Pan-Europa zal worden ingeleid door den heer ds. Melchers uit Warga, terwijl de jeugdproblemen behandeld zullen worden door den heer mr. dr. ds. Boenders uit Utrecht, lid van het hoofdbestuur der orde in Nederland. Onbestelbare postpakketten. Met ingang van 1 Juli a.s. wordt voor de onbestelbare binnenlandsche postpakketten een nieuwe regeling ingevoerd. Voortaan zullen dergelijke pakketten zon der voorafgaande kennisgeving en onder aanrekening der verschuldigde kosten aan de afzenders worden teruggezonden, indien op de achterzijde der adreskaarten niet is aangegeven, hoe in geval van onbestelbaar heid moet worden gehandeld. Herstellingsoord Villandry. - Uit het jaarverslag over 1929 van het her stellingsoord „Villandry" te Nijmegen, van de Herstellingsoord-vereeniging van Spoor - en Tramwegpersoneel blijkt, dat het leden tal over dat jaar steeg van 17.977 tot 18.426. Van het orgaan „Ons Herstellingsoord" ver schenen zes nummers in een oplaag van 48.000 exemplaren. Op Villandry werden verpleegd 254 patiën ten, onder wie 49 ambtenaren en beambten en 205 gezinsleden. Hersteld werden er 127 ontslagen, veel verbeterd 103, iets verbeterd 17, hetzelfde gebleven vier, terwijl van drie TE VLISSINGEN. Het Bureau houdt zitting op a.s. DINSDAG 24 JUNI van 7.309.00 uur in het voor malig Burgerweeshuis aan de Badhuisstraat. Inlichtingen zoowel voor jongens als meis jes, worden kosteloos verstrekt. Kies Uw be-* roep in overleg met het Bureau. patiënten geen resultaat opgegeven kon wor-< den wegens een te kort verblijf. De rekening en verantwoording over 1929 geeft in ontvangst en uitgaaf een bedrag aan van 286.220.07, de exploitatie van Villandry; een bedrag van ƒ34.118.34. De jaarvergadering zal plaats vinden te Utrecht op 7 Juli in het N.V. Huis. VLISSINGEN, 21 JUNI. N.V. Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland". In de heden in het Grand Hotel Britannia alhier gehouden vergadering van aandeelhou ders van bovengenoemde maatschappij, werd het jaarverslag over 1929 uitgebracht, waar* aan het volgende is ontleend De heer jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Bee- renbrouck nam zeer tot leedwezen van com* missarissen ontslag als commisaris der N.V.* in verband met zijn benoeming tot minister. Commissarissen stellen voor, voorloopig niet in deze vacature te voorzien. Het aantal vervoerde reizigers nam toe vaa 63.881 in 1928 tot 66.025 in 1929. Deze vooruit gang was wederom geheel te danken aan een toeneming van het aantal passagiers, reizend op excursie-biljetten. Het aantal gewone rei-

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1