500 300 25 IEDER GRATIS VRIJDAG 20 JUNI EERSTE BLAD ;No.l43i 68e Jaargang Ï930 STAND ITLUNEN ICHT VLISSINGEN lilpve: Firma F. VAN OF VELDE Jr.. Walsfraai 58-60, Vlissingen. Telsf. 10. Postrekening 66287 en Stads- en Pro viacicnicuws SPORT LAND- EN TUINBOUW BUITENLAND piano. Intermez- G. Oehlenschlae- floop concert tot .20—2.20 Orkest- icert met inede. -6.00 Kinderuur- 9.05—9.30 „Paa O'Neill. 9.30—9.59 11.10 Orkestcon- k. [amermuziek. 6.50 :ert, militaire ka- .20 Lezingen. 7.20 12.20 Lezingen. 1.15—2.20 Be- foonplaten. Sto rneert. 5.508.20 e Hollander", van >muziek. VERGADEREN D. feltkraftkonf erena ;st". waarop o.a. rijksregeering, de eentebestuur, als- maten verschenen ten werd ëen ver met Londen, New ar op het oogen- merikaansche en aatschappijen zijn it twee gelijktijdig :len bijeen zijnde •aadlooze verbin- spraken de pre- ferenz Oskar von r. Köttger, terwijl or het Young-plau g sprak. rk de Amerikaan- Londen de Itali- alsmede de voor- aftkonferenz Lord ;n 1930. u w d Ova, 17 j. J. J. den Driest, 21 j. E N Doeselaar, z. P. Hij, z. C P. de J. Vis, geb. Gil- Duvekot, d. M. C. J. Poppe, •y, geb. Plaizier. z, d. J, M. Boo- venl.) EN: n van E. M. Baljé, er. d 6 mnd. F. ld Eek 69 J. J. an J. Bok, 67 j. 1. W Gijzeis, wed. Otte, jd. 81 J. •an J. Luijten, 76 j. van Durban van Santos ii van Genua van Pernambuco Juni Finisterre m" (uitr.) 18 Juni uni van Port Said mi Perim nam. te Amster- ,ni te Port Said Juni van Perim Juni van Colombo ;atavia n. Rott. 766.3 te Visby. d 744.9 te Reyck- ond van 20 Juni lerlijke later Z. tot olking, toenemende 8.48 9.51 21.05 22.12 ito's, Fietsen igen. uur 9.53 9.54 DA tkelykheden. enz. gelijks voorstelling. lederen avond angende half acht. ite van 36 uur. nbare vergadering Transportarbeiders, VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. Pe abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" nummer bestaat uit 2 bladen die zich van heden af voor drie maanden op de ,VLISSiNGSCHE COURANT" abonneert, ontvangt de nummers tot 1 Juli VLISSINGEN 20 JUNI. De veerdienst Vlissingen—Breskens. Het Tweede Kamerlid Lockefeer heeft den jninister van waterstaat gevraagd 1. Is de minister bereid te bevorderen, nu door de Ged. Staten van Zeeland aan de Prov. Staten wordt voorgesteld te besluiten tot het aanschaffen van een tweede ferry boot voor het veer Vlissingen—Breskens, dat tegelijkertijd worde overgegaan tot het laten bouwen van een gelijkwaardig schip tusschen de havens Walsoorden—Hansweert 2. Is het den minister bekend, dat het thans tusschen Walsoorden en Hansweert dienst doende schip, hoe goed ook voor personenver voer, geheel onvoldoende is om het auto-, vrachtwagen- en autobussenvervoer te ver werken en dat het meermalen voorkomt, dat genoemde voertuigen in het geheel niet of met veel moeilijkheden en vertragingen kun nen geladen worden, zoodat het verkeer hier mede door het buitenland heen veelvuldig moet geschieden 3. Indien de in vraag 1 bedoelde gelijktijdige aanbouw niet wel doenlijk mocht zijn, wil de minister dan bevorderen, dat in ieder geval de aanbouw en het in de vaart brengen van een ferryboot tusschen Walsoorden—Hansweert prioriteit verkrijgt, omdat de bootverbinding op dit traject door de in vraag '2 vermelde omstandigheden veel sterker om verbetering roept dan op welk veer op de Westerschelde ook 4. Wil de minister alsnog bevorderen, dat bij den bouw van de nieuwe ferry-boot voor het veer Walsoorden—Hansweert er rekening worde gehouden met den nieuwen toestand, die zal ontstaan, nadat de plannen tot op heffing en verplaatsing van het station Vlake naar Kruiningen zullen zijn verwezenlijkt daarbij in aanmerking nemende, dat, wanneer de ferry-boothaven dan aan de oostzijde van het kanaal zal worden gegraven en de tram- aansluiting vandaar naar het station wordt aangelegd, er zich een veel intensiever per sonen- en vrachtvervoer zal ontwikkelen en bovendien door vermijding van den kanaal overgang het auto- en vrachtwagenvervoer, eelfs internationaal, sterk zal toenemen 40-jarig bestaan afdeeling Vlissingen R. Kath. Volksbond. Op 1 Juni jl. bestond de afdeeling Vlissin gen van den Ned. R. Kath. Volksbond 40 jaar. Dit Jubileum zal op Zondag 29 Juni a.s. feestelijk worden herdacht en worden inge zet met een kerkelijke viering in de St. Ja- cobuskerk, waarna in het R- Kath. Militair Tehuis den leden een gemeenschappelijk ontbijt zal worden aangeboden. Des middags van 121 uur zal een receptie Worden' gehouden, eveneens in het Militair Tehuis aan de Hellebardierstraat. Des avonds 8 uur heeft in het Concertge bouw de feestavond plaats, met medewerking van de R. Kath. tooneelvereeniging „Vrien denkring" en de harmonie „St. Ceacilia". Nog zij vermeld dat de afdeeling, die met *13 leden werd opgericht, thans nog 12 leden telt, die met de afdeeling jubileererf. Vergadering Geref. Jeugdcentra!e. Gisterenavond werd een vergadering ge houden in het Vereenigingsgebouw door de 4 jougdvereenigingen. De voorzitter, ds. H. A. Wiersinga, opende deze vergadering op de gebruikelijke wijze en heette allen hartelijk welkom. Hij hoopte dat het niet alleen een gezellige, maar ook een leerrijke vergadering zou zfjn. De heer A. Schout hield daarna een rede ever het onderwerp „Een kijkje in den Spiegel" of zooals hij memoreerde „Ken U zelf". Spreker zette uiteen het verschil in aanleg bij de jonge menschen en de verschil lende uitingen in levensopenbaring. Er zijn verstands-typen en gevoels-typen en beiden vullen elkander aan. Verder besprak spreker nog een ander type, nl. het emotioneele type. Doch allen moeten inzien dat een mensch meer noodig heeft dan alleen het stoffelijke. Wij mogen niet bewogen worden door de schoonheden der wereld. Een andere schoon heid is die van Gods Woord. De voorzitter dankte den spreker voor zijn boeiende rede en wekte de aanwezigen op zooveel mogelijk anderen mede te brengen naar de vereenigingen, waarna de bijeen komst met dankzegging werd gesloten. Carillon St. Jacobstoren. Op het carillon van den St. Jacobstoren worden de volgende melodieën geplaatst Heel uurMenuet, L. Bocherinihalf uur: Op nu, makkers laat ons dwalen. Op, naar buiten heen gesneld, J. H. Stuntzkwart voorO, schitterende kleuren van Neder lands vlag, W. Smitskwart over Waar de blanke top der duinen, R. HoL Drenkeling. Gistermiddag geraakte een 6-jarig knaapje spelenderwijs in het kanaal. Een 14-jarige jongen sprong den drenkeling na en wist dezen behouden op het droge te brengen. Een droevig ongeval. Gisterenmiddag viel op de Kanaalstraat een 3-jarig meisje van een sleeperswagen en werd door den wagen overreden, waardoor een der beentjes van het kind brak. Het kind werd overgebracht naar het St. Joseph-zie- kenhuis. Aanrijding. Gisteren vond in de Badhuisstraat een aanrijding plaats tusschen een tram en een groentewagen, welke laatste te dicht bij de rails was geplaatst. De handwagen werd be schadigd, terwijl mede een rijwiel dat door den handwagen werd aangereden, schade bekwam. Verstekelingen. Den laatsten tijd gaat er bijna geen dag voorbij of een of meer stowaways worden hier van passeerende schepen van boord ge zet en door de politie gearresteerd. Het blij ken steeds vreemde zwervers te zijn die trachten kosteloos een* reis naar verre landen te maken, teneinde daar hun geluk te be proeven. De gezagvoerders der schepen vreezen deze verstekelingen omdat wanneer zij eenmaal in open zee zijn, verplicht zijn deze mede te nemen. In vreemde havens wordt hun de toegang door de politie geweigerd en dus moeten de gezagvoerders hen dan weer aan boord nemen. Gisteren werd weder een Duitscher" ln handen der politie gesteld, die zich verstopt had aan boord van het Duitsche stoomschip „Nord Schleswich", van Antwerpen naar Zuid-Amerika bestemd en hedennacht weder een Duitscher afgezet van het Noorsche stoomschip „Poljorra", van Antwerpen naar Valparaiso. De vreemdelingen zijn door de politie over de grenzen des rijks gezet. Nutsspaarbank te Middelburg. Gedurende 1929 werd in de Nutsspaarbank te Middelburg Ingelegd 585.395.58 in 5115 inlagen en terugbetaald 477.911.48 in 2360 posten. Het aantal inleggers bedraagt 4396 met een saldo tegoed van 1.695.302.33 of gemiddeld per inlegger 385.65. De reserve bedraagt 293.734.99. Aan inleggers werd aan rente vergoed 47.830 80 bij een rentevoet van 3 De administratiekosten bedroegen 8957.98 of per inlegger 2.04. Op 5 scholen werd te samen 6005.76 bespaard en in 39 busjes in 46 ledigingen 514.06. Uit de beleggingen werd 89.136.02 aan rente gekweekt. Vakwedstrijden. Bij de vakwedstrijden van de internationale bakkerij-tentoonstelling te Tilburg, zijn voor pièces montées en polonaises eerste prijzen behaald door den heer E. J. van der Mijle te Middelburg. Commissarissen Polder Walcheren. Bij enkele candidaatstelling zijn tot com missaris van den Polder Walcheren voor den ongebouwden eigendom herkozen de heeren L. Minderhoud Johzn., P. Melis Wz„ A. P. Koster, L. Simonse Lzn., mr. P. J. van der Feen en gekozen inplaats van den heer K. Allaart, die zich niet meer beschikbaar stelde, de heer P. Jasperse Adr.zn. te Ritthem. Kantonrechter plaatsvervanger. Bij Kon. besluit van 16 Juni is herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Hulst J. M. L. Maertens. Door tot nog toe onbekende oorzaak zijn in den afgeloopen nacht twee schuren met hout afgebrand van den te Haamstede wo nenden bakker L. SOUBURG Opgave van personen die zich in deze ge meente hebben gevestigd of deze hebben ver laten gedurende de le helft der maand Juni. Gevestigd J. de Vriend en gezin, Nieuwe Abeele C 248, van Koudekerke. C. J. Maartsen, Kanaalstraat A 67, van Amsterdam. Mej. J. W. Bruker, Vrijburgstraat C 93, van Middelburg. Mej. J. Vader—Goedhart, Vlissingsche^ straat, van Vlissingen. P. A. J. Uyt Den Haag, Tuindorp C 76a, van Vlissingen. Vertrokken: C. Joziasse, Vliss. straat B 172, naar Kort- gene. I. van der Post, Tuindorp D 31, naar Leiden. Mej. J. v. d. Weele, Oranjeplein A 17, naar Vlissingen. H. Dik en gezin, Tuindorp D 24, naar Vlis singen. J. Benou en gezin, Braamstraat B 424, naar Krabbendijke. J. Minderhoud, Vlissingschestraat B 289, naar Westkapelle. J. Kruit en gezin, Tuindorp D 26, naar Vlissingen. H. J. Huysman, Wissel C 132, naar Eind hoven, A. Celant en gezin, Marnixplein C 57, naar België. H. P. Verkroost, Spoorstraat A 108, naar Vlissingen. G. van der Vliet en gezin, Nieuwstraat B 68, naar Vlissingen. W. A. F. Millenaar en gezin, de Deckerstr. E 29, naar Vlissingen. J. C. Kraamer, Kanaalstraat B 148, naar St. Laurens. Mej. van Domburg—Hagers, Nieuwe Abeele C 264, naar Amsterdam. By gunstig weer maakt de Rittemsche Fanfare morgenavond een muzikale wande ling door deze gemeente. Afmarsch plm. 8 uur van het Oranjeplein. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent een gevonden belastingplaatje bij Pierens, Rit- themschestraat A 145. VOETBAL. De eerste ontmoeting FrankrijkDuitschiand Ongeveer drie maanden geleden heeft de Fransche Voetbalbond het besluit genomen om te trachten zijn relaties met de Duitsche zusterorganisatie wederom te herstellen. De desbetreffende besprekingen hebben oen gun stig resultaat gehad en de beide bonden zijn thans overeengekomen, dat de eerste offici- eele Frankrijk-Duitschland ontmoeting plaats zal hebben op den 15en Maart 1931 te Parijs. Athletiek. Zaterdag 26 Juli orga niseert de Vlissingsche athietiek-vereeniging „Marathon" een 3600 meter Boulevardloop. Als extra-prijs voor den eerstaankomende is door de directie van de stoomvaart-maat schappij „Zeeland" een retourbiljet eerste klasse beschikbaar gesteld voor een reis naar Engeland mefc een van haar mailbooten. De eierhandeL Onder voorzitterschap van den heer Man- shodt, inspecteur van den landbouw, hoofd van den buitenlandschen landbouw-voorlich- tingsdienst, is op het ministerie van binnen- landsche zaken en landbouw een vergadering belegd, teneinde met vertegenwoordigers van de pluimveehouders en eierhandelaren ver- schiUende aangelegenheden met betrekking tot den eierhandel te bespreken. Op deze ver gadering waren mede aanwezig afgevaardig den van de Ned. Pluimveefederatie, het Ned. Eiercontrolebureau, de Geldersche-Overijssel- Een bekoorlijk strandtoiletje voor de Zomersche dagen. De groote hoed beschermt tegen al te felle zonnestralen. sche vereeniging van eierhandelaren, de ver- eeniging van eierhandelaren Barneveld en omstreken, de Amsterdamsche Eierbeurs, de Bond van Eierexporteurs, de coüp. Roer- mondsche Eiermijn, de Venlosche Eierveiling, de Arnhemsche Eierveiling, de Noord-Neder- landsche Coöperatie, de Bredasche Eiervei ling, de Eierveilingen te Ede en Geldermal- sen, de vereeniging van gemeenten met vrije eiermarkten, benevens de rijkspluimveeteelt- consulent. Bij de bespreking van het punt Verhooging van invoerrechten op eieren in Duitschiand met 5 Mark op 10 K.G. bruto op 30 Mark per lbo K.G. netto (van 1, 1—1.5 cent per ei), werd door verschillende instel lingen de meening geuit, dat Nederland tot het voeren van een actieve handelspolitiek zal moeten overgaan. Uitvoerige besprekingen hadden het resultaat dat de afgevaardigden van alle instellingen zonder uitzondering het er over eens waren dat het inslaan van deze richting onder de gegeven omstandigheden noodzakelijk is. Na afloop van de vergade ring bleven de afgevaardigden nog eenigen tijd bijeen om te bespreken wat gedaan moest worden. Er werd besloten de meening omtrent de te voeren handelspolitiek kenbaar te ma ken bij de regeering en bij staatscommissie- Lovink, terwijl met betrekking tot dit punt voorts een comité van actie werd ingesteld, waarin werden benoemd de heeren J. M. Breukers,Roermond, voorzitter Giessen, Apeldoorn, vice-voorzitter J. G. Tukker, Beekbergen, secretaris (géln lid) G. Raden huis, Leeuwarden W. J. Krudde, Deventer P. J. van Haaren, Tilburg D. van Ree, Ame. rongen, G. Klomp, ArnhemJ. M. Timmer man, Amsterdam. OMKOOPERIJ IN HET BELGISCHE MINISTERIE VAN FINANCIEN. Het „Handelsblad" meldt uit Brussel, dat gisterenmiddag een commissaris van het Brusselsche parket naar Nederland is ver trokken met het doel de medewerking te ver krijgen van de Amsterdamsche politie bij het onderzoek naar de zaak van omkooperü in het ministerie van financiën bij de Duitsche leveringen in natura op rekening van het herstel. Een gelijksoortig onderzoek in Duitschiand leverde geen resultaat op. De betrokken ambtenaar, Andrae Terick, heeft echter ook chèques ontvangen, die uit Neder land waren verzonden, zoodat men vermoedt in Nederlandmeer bewijs in handen te krij gen. ONTSLAG VAN EEN DUITSCHEN MINISTER. De staatssecretaris Meissner is gisterenmid dag naar het landgoed Neudeck van Von Hindenburg vertrokken om den rijkspresident het ontslag van dr. Moldenhauer als minis ter van financiën mee te deelen en de poli tieke situatie met hem te bespreken. Omtrent den persoon van Moldenhauer's opvolger heeft men nog weinig zekerheid. Sommige bladen verwachten besprekingen van den rijkskanselier met den minister voor econo mische aangelegenheden, dr. Dietrich, en met den Pruisischen minister van financiën. Het „Berliner Tageblatt" gelooft echter niet dat deze beide democratische politici bereid zou den zijn de portefeuille van de rijksfinanciën te aanvaarden. VOOR DE FRANSCHE DEFENSIE. Bij de beraadslagingen in de Fransche Ka mer, om een nieuw crediet van 1 milliard francs voor de landsverdediging beschikbaar te stellen, welk bedrag uit het spaarfonds zal worden genomen, hebben de sociaal-democra ten het voorstel ingediend, om een debat te doen plaats hebben over de wijze, waarop het spaarfonds is gebruikt. Dit voorstel zal van daag in behandeling komen. Tardieu zal zich tegen het voorstel verzetten en daarbij de kwestie van vertrouwen stellen. Hij heeft zich echter bereid verklaard inlichtingen te ver strekken in de financieele commissie van de Kamer, hoewel hij twee dagen tevoren nog geweigerd had voor deze commissie te ver schijnen. TRANSCIIE SPIONNAGE. Volgens berichten uit Berlijn, za! een uitge breid netwerk van Fransche spionnage, door een dramatische arrestatie op het Mindener station van 1.1. Zaterdagavond, aan het lichü worden gebracht. Onder hen, die de aankomst van den Keul- schen expres afwachten, bevond zich Paul Adams, kapelmeester van het zesde regiment artillerie, hetwelk te Minden ligt. Hij haalde zijn vrouw en toen ze uit den trein stapte, begroette hij haar met de woorden„En, klopte alles Op dat oogenblik traden zes politiemannen in burger uit de menigte naar voren, arres teerden het paar en haastten zich met hen weg in afzonderlijke wagens. Momenteel weigeren de politie en 't minis terie van oorlog bijzonderheden bekend te maken, maar toch geven ze toe, dat „het ge val buitengewoon ernstig is" en „dat zij een uitgebreide spionnage-organisatie op het spoor zijn." Dat de Adams en de medeplechtigen, die zy naar alle waarschijnlijkheid zullen hebben gehad, voor Frankrijk gewerkt hebben, is misschien slechts een al te gemakkelijke ge volgtrekking, welke de pers uit de gegevens heeft afgeleid. Men zegt, dat het de aan dacht heeft getrokken, dat de kapelmeester en zijn vrouw plotseling op een veel hooger voet waren gaan leven dan zij gewoon waren. Zij waren onder observatie genomen en men had ontdekt, dat de vrouw dikwijls rei zen maakte naar Frankrijk en de bezette gebieden. Daar zij in Metz opgevoed was, had ze daar natuurlijk vrienden en was het zeer gemakkelijk voor haar dezen te gebruiken als voorwendsel voor haar bezoeken aan Lotha ringen. Gedurende haar laatste reis werd ze ge volgd door twee agenten der Duitsche con- traspionnage en waarschijnlijk naar aanlei ding van de rapporten, door deze- agenten uitgebracht, zijn zij thans beiden gearresteerd. De Minderner correspondent van het „Ber liner Tageblat" deelt mede, dat mevrouw Adams naar Keulen was gegaan om aan een Fransch tusschenpersoon zekere documenten, te overhandigen, waarvoor zij ƒ2400 ontving. Deze som had zij bij zich, toen ze gearresteerd werd. De correspondent voornoemd deelt ver der mede, dat in het huis der Adams mate rieel is gevonden, dat een sterke verdenking op hen werpt. Beiden schijnen reeds gedeel telijk bekentenissen afgelegd te hebben. De arrestatie heeft in het Mindener district groot opzien gebaard, ook al doordat de ka pelmeester door de concerten, die hij leidde, in wijden kring populair was. HET WERKLOOSHEIDSVRAAGSTUK IN ENGELAND. In de Engelsche bladen wordt medegedeeld dat de conservatieven weigeren aan de uit- noodiging van MacDonald tot een conferen tie van drie partijen over het vraagstuk dei- werkeloosheid deel te nemen, hoofdzakelijk in verband met de kwestie der safeguarding. De premier heeft nl. te kennen gegeven dat hij van safeguarding niets wil weten als een. der maatregelen tot het bestrijden van de werkeloosheid, terwijl de conservatieven juist beweren dat safeguarding een integraal deel moet vormen van een plan tot herstel van de werkzaamheid der industrie. Men vermoedt dat het overleg tusschen de regeering en de vertegenwoordigers der libe ralen voortgang zal hebben. DE TOESTAND IN ENGELSCH-INDIE. In een voor de radio gehouden rede heeft sir John Sirtion, dè voorzitter van de com'

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1