Courant TWEEDE BLAD HAAR BESCHERMER :richt d a iburgsche j v. Stoomvaar! GEMEENTEBESTUUR provinciale staten. FEUILLETON zeeuwsche maatschappij van landbouw. Juni v hort Said ixnl van Madras atavla n Rott. e Lorenzo Marques 6 Juni te Kllindini uni te Genua inl van Las Palmas 1 (thulsr.) 16 Juni v. Juni v. Southampton luni Sagres ml v. Dar es Salaam uni van Genua 5 Juni v. Port said New-York v. Rott. Juni Perim 16 Juni st. Vincent Rott. van New-York :uni van Leixoes ■ld 772.3 te Nordöyan. |id 757.6 te Isafjord. avond van 18 Juni i uit Oostelijke rich- •bewolkt, droog, be ns op onweer. Weinig tuur. van de makellikheden, ;en, enz. Jageltlks voorstelling, gelijks voorstelling, B na. lederen avond ivangende half acht. tante van 3—6 uur. ruil of huur. HILVERSUM wil ustus woning RUI- Huif(je) HUREN op ieven Mr. A. LUGT. 33, Hilversum. rijdag RKSTER esBakkerij GROE- ildestraal 56. zoo goed als nieuwe ;RWAGEN. lieuwe wegC 179 E, iderne AGEN en WIEO. ris! raai 57. vraagd ishouuster. ers Z. B.t bureau t". :ano. vraagd een CANO. ers Z. C., bureau t". E PAPEGAAI ijs f 25 Adres straat 65. •n nette nstbode. huis. Zondags vrij. ;lraat 96. K DAGMEISJE vraaod. inghal „Vliss. Crt." en 1 Augustus '.DENHUIS len-Voorkamer rragen Kasteelstraat STBODE es; Kromme Elle- le gevraagd groote s-Plunjezak. leeUtraat 5 boven. delburg-Rotterdam jelegen plaatsen. IN PASSAGIERS, EN EN VEE, \/.Midd v Rolt. uni <1 m.uui vm.uul 8 9 8 n 9 8 9 ie Dekomen Transport- en E*p. Dinsdag 17 juni 1930. No. 140. DIENSTPLICHT. Wenschen omtrent inlijving. Zij, die voor de lichting van het volgend jaar zijn ingeschreven, kunnen hun wensch, om in geval van bestemming tot gewoon dienstplichtie te worden ingelijfd bij een be paald wapen of Uorps enz., vóór 15 Juli a.s. opgeven ter secretarie van de gemeente, waar zij voor den dienstplicht zijn ingeschreven, indien a. zij hun wensch omtrent de inlijving niet reeds bij een der keuiïngsraden hebben opge geven b. zij hun wensch ook niet reeds recht- streelt aan den indeelingsdistricts-comman- ctant hebben medegedeeld of c. hun wensch een andere is dan die welken zij te voren aan den keuringsraad of den dis trictscommandant kenbaar maakten. Hetgeen hier is vermeld ten aanzien vau inlijving bij een wapen enz., is mede van toe passing ten aanzien van wenschen omtrent het tijdvak van inlijving en omtrent de op leiding tot officier of tot onderofficier. Er bestaat geen zekerheid, dat aan den ge- uiten wensch zal kunnen worden voldaan. In sommige gevallen moet de aanmelding op andere wijze geschieden, namelijk wanneer de belanghebbende opkomst of indeeling wenscht, zooals hieronder is aangegeven vervroegde opkomst voor de officiersoplei ding bestemming voor de officiersopleiding bij de bereden artillerie met vervuiling van de eerste oefening in gedeelten (intermiiteeren- de opleiding) indeeling als hulpsciner bij de zeemacht indeeling bij den molordienst of opleiding tot chauffeur, motorrijder of hulpmonteur bij de artillerie opleiding als ziekenverpleger of als zieken drager bij de landmacht. Inlichtingen omtrent de wijze, waarop in deze gevallen de aanmelding moet geschie den, omtrent den tyd van aanmelding en om trent verschillende andere bepalingen kunnen ter gemeente-secretarie worden gevraagd. Vlissingen, 16 Juni 1930. De Burgemeester van Vlissingen, VAN WOELDEREN. GEWAPENDE DIENST. Collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen maken bekend, dat de gewone jaarlijksche collecte, ten behoeve van het fonds tot aan moediging en ondersteuning van den gewa penden dienst in Nederland, gehouden zal worden op Woensdag 18 Juni a.s. en noodigen een ieder uit deze collecte te willen gedenken. Vlissingen, 16 Juni 1930. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Voor de a.s. zitting der Prov. Staten zijn thans de volgende voorstellen verschenen Veerdienst ZijpeAnna Jacobapolder. Naar aanleiding van aanhalingen uit de desbetreffende correspondentie met den mi nister van waterstaat en de directie der R.T. M., meenen Ged. Staten, dat er thans van regeeringswege binnen afzienbaren tijd af- er VOS Telefoon _BNHUURN, I elet «55. STHRHOUT, Telet. 2*2. BUITENHtK. Tel. 101 Naar het Engelsch. 30) „Maar het is de> bedoeling van dien neef om mijn man uit den weg te schuiven om l".em den dood aan te doen zoo goed of hij hem vermoordde En laat de wet dit dan straffeloos toe „Waarlijk, mevrouw, kan zich tot het gerechtshof wenden met het verzoek om de genomen maatregelen in te trekken maar deze herziening zou slechts een langdurig en ik vrees toch vruchteloos proces wezen." „Dus, zooals de zaken nu staan, heeft die moordenaar het recht om het huis van mijn echtgenoot binnen te dringen en hem weg te voeren „In de oogen van de wet heeft uw man geen huis. Hij is al afgestorven en de erfge naam, die op hem volgt, heeft het recht het goed te betrekken." „Wat is de wet dan afschuwelijk wreed Maar ik mag niet langer beslag leggen op uw tijd. Het spijt mij, dat ik u zoo veel last heb bezorgd." „Ik wilde wel, dat ik u meer troost^ had kunnen bicden. mrs. Carnegie" zei de "oude advocaat met vaderlijke deelneming. Beatrix stak hem de hand toe, en gevolgd door Percy, verliet zü het kantoor. .Beatrix, Je bent geheel op. Eer we verder doende regelingen ten aanzien van bedoelden veerdienst zullen worden getroffen. Ten einde evenwel te voorkomen, dat de R.T.M. bij de onzekerheid van het subsidie den uitgebreide.! dienst op het veer Zype—Anna Jacobapolder na 1 Juli 1930 niet verder zou voortzetten, achten zij het gewenscht, dat de bedoelde proeftijd, onder de thans geldende voorwaar den alsnog wordt verlengd en wel tot 1 Janu ari en stellen zij voor tot dien datum 3 sub sidie per enkele vaart te verleenen, voor drie vaarten in beide richtingen. Subsidie restauratie kerk en toren te Tholen. In verband met het aangehouden verzoek van de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente te Tholen om subsidie uit de Prov. kas in de kosten van restauratie van haar kerkgebouw, deelen Ged. Saten mede, dat zij met de rijks commissie voor monumentenzorg van mee ning zijn, dat de restauratie daarvan het ge vraagde financieele offer waard is. Evenwel zal het aandeel van de provincie naar de in 1925 vastgestelde regelen niet meer kunnen bedragen dan ƒ24.300, nl. 10 van de eerste 30.000 en 5 van de overige 426.000. Zooals ten vorigen jare reeds werd gemeld hebben Burg. en Weth. van Tholen een verzoek ingediend voor subsidie van res tauratie van den toren, waarvan de kosten zijn geraamd op 90.000. De provinciale Zeeuwsche schoonheids- en archaeologische commissie noemt dezen toren een belangrijk object van 15e eeuwsche bouwkunst en advi seert tot het verleenen van een bijdrage. Ged. Staten stellen daarom voor om voor den toren 6000 te verleenen. 9 IVIotorveerboot HansweertWalsoorden. Ged. Staten zijn tot de overtuiging geko men, dat het noodig en wenschelijk is, dat voor de lijn HansweertWalsoorden een nieuw schip wordt gebouwd, waarbij dan de vraag of ook nog een nieuwe boot voor de verbinding KortgeneWolphaartsdijksche veer noodig is, buiten beschouwing kan blij ven. Nadat zü tot deze aanvankelijke beslissing waren gekomen, rees de vraag, aan welk type schip in dit geval de voorkeur moet worden gegeven. Van invloed hierbij was de weten schap, dat de weg van Walzoorden naar de Belgische grens, die op het rijkswegenplan voorkomt, vermoedelijk reeds met ingang van 1 Januari 1931 door het rük zal worden over genomen, terwijl ook aan de andere zijde van de Schelde belangrijke veranderingen zouden te wachten zijn. Zonder hierop thans in te gaan, meenen zij toch te mogen wijzen op de weliswaar niet van officieele züde bevestigde, doch evenmin tegengesproken berichten, dat het spoorwegstation Vlake in meer Oostelijke richting zal worden verplaatst, terwijl dit station dan een rechstreeksche verbinding met Hansweert zou krijgen. In ieder geval zal het veer een schakel vormen in het rijks wegennet en dan achten zij een schip met kop- en achterlading verkieselijk, doch op een vraag aan den minister van waterstaat dd. 10 Januari over het maken van aanlegplaatsen als voor den dienst Vlissingen—Breskens is nog geen antwoord ontvangen. Daarmede in verband hebben Ged. Staten aan ir. M. A. Cornelisse verzocht plannen te maken voor een schip met zijlading en een met kop en achterlading. De kosten worden geraamd op f 190.000 voor het eerste en ƒ290.000 of ƒ315.000 voor het laatste model. Ged. Saten stellen voor tot het laatste en hen een credie te verleenen van 315.000. Handelsonderwijs. Ged. Staten stellen voor de volgende subsi dies te verle:nen aan de vereeniging voor Handelsonderwüs te Middelburg 10 der netto uitgaven tot een maximum van ƒ8150 voor de dagscholen en f 2400 voor de avond school voor de avondschool te Goes 5 met een maximum van 1150 voor de R.-Kath. school te Hulst 15 tot een maximum van 5730 en voor de avond school te Vlissingen 5 en een maximum van 1150, mits het rijk ook steunt en tot wederopzegging. Buitengewoon lager onderwijs. Naar aanleiding van het verzoek van de afdeeling Vlissingen van de Vereeniging tot het verzorgen, opvoeden en onderwijzen van zwakzinnige kindeken, tot oprichting van een gaan, zullen wij eerst lunchen. Hoe vroeg ben je vanochtend al niet \yeggegaan Percy nam haar mee naar een kalm res taurant en liet haar een glas champagne drinken. Zoo keerde de kleur weer wat terug op haar gelaat. Zij sprak er van om met den jbrein van drieën weer terug te gaan maar daar wilde Percy niets van weten. „Zoo'n kleine verandering kan je al een wereld van goed doen Hierna gaan wij naar mijn bureau. Dan zie je „Etgroen" en ik laat den jongen thee halen. Dat is dan weer net zooals vroegeri" Zóó liet zü zich overhalen en even later besteeg zü de trap, die naar het particulier heiligdom van den uitgever leidde. Ze vond het heel prettig, weer eens daar „rond te neuzen" en ontdekte zoo ook de proeven van haar werk, waarna ze weldi*a ijverig verdiept was in de lezing, hier en daar. Percy sloeg haar gade en voelde ineens een onuitsprekelüke teederheid voor haar. Wat had hü haar toch geweldig gemistWat een heerlyke gezelling was zy geweest voor een man, die weg wilde maken in de wereld Het wr ïmers afschuwelyk dat zulk een vrouw »ch haar heele leven zou opoffe ren ar .i man dien zy nooit had liefge had ei< ...e geen bewustzyn had van haar toewyding. Daar zou hy haar verder voor behoeden. Het leek hem dat de wég nu wel dra vry zou zyn Zwijgend zat hy naast haar tot ze toeval lig opkeek en riep „O Percy, zóó slecht is het toch ook nog krygschool voor buitengewoon onderwijs, zeg gen Ged. Staten, dat afgescheiden van de vraag of art. 5 der L.O.-wet 1920 niet de mo gelijkheid uitsluit, dat de provincie zelf scho len voor buitengewóón onderwijs opricht, dat zij van meening zijn. dat het vooralsnog niet de taak der provincie en met het oog ook op de financieele lasten in het bijzonder niet die van de provincie Zeeland kan geacht worden daartoe over te gaan. Zij stellen daar om voor afwijzend op het verzoek te beschik ken. Overneming net gemeente St. Janstecn. Ged. Staten stellen voor aan de N.V. PZEM een orediet t3 verleenen van 80.100 voor de overname van het electrisch net der gemeente St. Jansteen. Hoogspanningsnet Middengroep. Ged. Staten stellen voor ten behoeve van de electrificatie der Middengroep een nader crediet te verleenen van f 157.000. Dit daar zij het wenschelijk achten het streven der maatschappy om in de midden groep een geheel ondergrondsch hoogspan ningsnet te stichten te bevorderen door be schikbaarstelling van het crediet van 112.000, tenvyl de andere 45.000 bestemd zün als een aanvulling van het bedrag voor den bouw van districtsmonteurswoningen met magazijnen enz. Dit maal hield de Z. L. M. haar landbouw- dagen in het land van Hulst en wy bereikten Kloosterzande, waar het eerste en ook het laatste bedrijf, de tentoonstelling, zich af spelen, Maandagavond van Walzoorden met eenige andere heeren pervrachtauto. De tram reed niet op deze boot. Te zeven uur had op het raadhuis de ver welkoming plaats door den burgemeester van Hontenisse, mr. R. J. J. Lambooy, die ver zekerde, dat iedere gemeente gaarne ziet, dat er binnen haar grenzen een tentoonstelling gehouden wordt, omdat hiermede voor het oogenblik niet alleen, doch ook voor later re laties van beteekenis kunnen worden aan geknoopt. Te meer is dit een genot met een gemeente, die zooiets maar zelden heeft en als het dan een moderne betreft, van belang voor de streek, en op goede wyze georganiseerd. Spr. wfjst op de autoriteit van de daarmede be laste personen, die in verband met de reeds door de Z.L.M. gehouden tentoonstellingen en het programma borg zyn voor het welslagen. Spr. wyst op het groote belang van heel de gemeente by den landbouw, en kan niet medegaan met hen die het parodoxaal noe men in tüden van economische rnoeilykheden gelden uit te geven ,voor iets waar men niet dadelijke resultaten-,kan constateeren. Integendeel, juist dan is alles toe te jui chen met kracht ten landbouw in het cen trum van de belangstelling te plaatsen en de liefde voor den landbouw te wekken, of te be vorderen, en te doen naar wat de landbouw en de nevenbedrijven reeds tot stand hebben gebracht. Namens het gemeentebestuur roept spr. al len gaarne toe „Welkom in Hontenisse". De heer mr. P. Dïeleman, voorzitter der Z. L. M., beantwoordde de toespraak en zeide, dat het blyde stemt by den aanvang der landbouwweek te worden ontvangen met Vlaamsc^ie gulhar ïgheld en vriendelüke ge- moedelükheid. Het heft reeds voor een wijle de ny pende dagelyksche zorgen en angstige bezorgdheden op en het is een genot eenige dagen in het goede, oude Hulsterambacht te zijn, dat getuigt van zooveel worsteling om in letterlijken zin het hoofd boven water te hou den, te midden der vruchtbare landouwen, waarin de oude Hontenissen onder Gods gunst zyn herschapen. Vele herinneringen gaan ons door de ziel als men is in het Hul sterambacht, waar tal van monniken hebben gezwoegd en geslaafd om de vruchtbaarste gronden aan den erfvyand, de zee, te ont worstelen, het waren de mannen van de Abdij van Duinen bij Brugge, die in 1196 alle gronden tusschen Ossenisse en Hontenisse in eigendom kregen. De monniken bedijkten eerst nietIk had heelemaal vergeten dat ik zoo schrijven kon „Hoor eens, Beatrix, wanneer kom je nu tot ons terug en tot het leven waar je voor geschapen was „Wat bedoel je vroeg zij- „Wel, liefste, ditEn terwijl hij naast haar knielde, hield hij haar eene hand in de zijne gesloten. „Zoo lang het je kwaad kon hebben gedaan, heb ik gezwegen maar nu je vrijheid weldra binnen je bereik is, kan ik je wel zeggen, dat ik je liefheb. Je huwelijk is altydslechts een fictie geweest. En nu je arme man hopeloos imbécile is, ben ik zeker dat het huwelijk van nul en geener waarde kan verklaard worden. Dan, liefste, hoeft er geen scheiding meer tusschen ons te bestaan en zou ik je weer zooveel mogelük voor je geleden ellende trachten schadeloos te stel len Je hebt meer dan je plicht gedaan je gens dien armen Carnegie Wees nu flink en schud dien zin voor ziekelijke zelfopoffe ring van je af Leef je uitWees jezelve, en „StilIn 's hemels naam stilsnikte zij. „Je weet niet, wat je zegt Ze was zóó ontsteld, dat ze geen woorden kon vinden om uitdrukking te geven aan haar gevoelens. En Percy ging voort „Ik geloof, lieve, dat wy allang van elk- kaar's liefde hebben afgeweten en je zult er al evenmin aan twüfelen, dat ik jou liefheb, dan ik, dat je my ditzelfde gevoelen toe draagt. ofschoon wy ons flink genoeg hebben gehouden, om dit onuitgesproken te laten. En nu „er niet langer gezwegen hoeft te den J^ariapolder en toen den Zandepolder, stichtten er een kapel en Kloosterzande was geboren. De oudere Schaperpolder werd er aan toegevoegd en steeds andere volgden. Het is zeker dat in het begin der 13e eeuw Kloos terzande bestond. Hulst was al belangrijk en bezat reeds stedelijke rechten, al sprak men nog dikwijls van het „dorp Hulst". Tot in de 17e eeuw heeft de Abdij van Duinen zich hier gehandhaafd. Ontegenzeggelijk veel arbeid is er gedaan, onnoemelijk is de verdienste -van deze mannen voor dit deel van Vlaanderen, voor Hulstevambacht en met groote dank baarheid moeten ook zij, die den landbouw liefhebben, daaraan terugdenken. De Spaan- sche oorlogen kwamen de werken des vredes ook hier wreedelijk verstoren. Na den 80- jarigen oorlog en den vrede van Munster mochten de toen weinig in aantal zijnde mon niken in vrede uittrekken. De kapel wei'd Frotestantsch en is dat sedert gebleven. De goederen van de Abdij kwamen aan de Oranje's en de inkomsten warden geschat op ƒ40 tot ƒ45.000 per jaar. Het werd een do mein en een rentmeester werd aangesteld. Spr. kwam clan tot het heden en wyst er op, dat Hontenisse thans een gemeentenaam is, maar in die bloeiende, uitgestrekte gemeente vindt men dan ook tal van dorpen en ge huchten, en te midden van prachtige polders, en van plaatsen met een rustige, nijvere, godsdienstige bevolking, staat het huis der gemeente, waarin de belangen van deze be langrijke gemeenschap op zoo uitmuntende wijze kunnen worden behartigd. Moge dat onder leiding van den nog jeugdigen, met ideaal en energie begaafden burgemeester en zyn bezadigde, ervaringrijke schepenen en wyze, ronde raadsleden, bijgestaan door een bekwaam pensionnaris, strekken tot heil van land en volk in de Hontenessen. Hartelijken dank brengt spr. voor de groote vriendelük- heid en gastvrijheid en eindigt met een leve (ook en niet het minst voor den heropbloei van den landbouw) Hontenisse. Hedenmorgen werd in café „de Koning van Engeland" te Hulst de algemeene vergadering der Z. L. M. gehouden onder voorzitterschap van den heer mr. P. Dieleman. die alle aan wezigen en speciaal verschillende autoritei ten welkom heette. Na behandeling van de ingekomen stukken en mededeeling en goedkeuring der rekening over 1929, werden opnieuw goedgekeurd reeds vroeger vastgestelde wijzigingen in de statu ten, zulks omdat voor de Koninklijke goed keuring de eisch werd gesteld, dat deze wijzi gingen minstens één maand te voren den leden bekend moet zyn gemaakt, aan welke voorwaarde de vorige maal niet was voldaan. Hierna hield de voorzitter zijn jaarover zicht, dat evenals in andere jaren in het eerste deel in het teeken der historie stond. Spr. wees er op, dat nog steeds de landbou wende-bevolking de krachtige steunpilaar-van het maatschappelyk leven is, de kracht en soliditeit van den Nederlandschen staat. Dit maal is het de kring Hulst, die de edele roe ping heeft om op te wekken voor het land leven. Men is in het Hulsterambacht in.'t oud- rijds wel het belangrükste der 4 Ambachten van "Vlaanderen, eerrijds ondergeschikt aan het Kasteel te Gent, door Keizer Otto aldaar gesticht. Hier regeerden de graven van Vlaan deren, o.a. de krachtige Philips van den Elzas (11691191), uit wiens rijd de belang rijkste keuren van Hulst en Hulster ambacht dateeren. Eerst na langen stry'd werd in 13221323 de Hollandsche graaf Willem III heerscher over deze gebieden. Van verschil lende abdüen deden de monniken hier uitste kend werk en spr. zette dit aan de hand der historie uitvoerig uiteen. Ook hier schiepen uit schor en slik de Zeeuwen zich hun land, waar eens 't gekriiscb der meeuwen verstierf aan het eenzaam strand. Buiten de bedijkin gen, door de abdijen tot stand gebracht, had men er ook onder leiding van wereldlijke heeren. De relaties met de heeren van Zuid- Beveland waren groot en dit duidt er op, dat de Honte toen niet was de breede stroom dien men nu moet oversteken om van Zuid-Beve land in het land van Hulst te komen. Hulst zelf is al zeer oud en wordt reeds in 984 in een charter genoemd en het kreeg in 1180 eenige stadsrechten, het koos steeds de zyde van de Graven, o.a. in den strijd met het machtige Gent. Sedert 1645 behoort het tot worden „Maar ik heb je niet lief ik heb je nooit lief gehad. Je was enkel mijn vriendmeer niet-... „Dan weet je niet, wat liefde is zei Per cy glimlachend. „Laat ik het je dan leeren." En hij had haar naar zich toe willen trek ken, maar ze duwde hem haast met geweld terug. „Ik zou niet weten, wat liefde is Mijn les begon op den dag van den brand en al de maanden, die er op volgden, heeft ze slechts dieper en dieper wortel geschoten in mijn hart „Wil je mij doen gelooven, dat Je liefde voelt voor je manden man. die, toen hü nog al zijn vermogens bezat, je niets was, waar je je gaarne van losgemaakt zoudt hebbenEn zou je mü dan nu willen doen gelooven, dat je hem lief hebt, hulpelooze idioot, dat hü is riep Percy driftig. „O, maar ik heb hem al dien tfjd lief ge had. Ik heb het enkel maar niet geweten vóór den dag van den brand", zei Beatrix, terwül haar bleek, vermoeid gezichtje nu in eens een stralende uitdrukking had. „Ik weet niet om welke reden je tegenover my" zoo comedie speelt, maar je stelt mijn goed geloof wel wat al te zeer op de proef. Als je steeds de plichtgetrouwe vrouw bent geweest, die je nu wel zoudt willen schijnen, waarom heb je mü dan misleid met de ge dachte, dat je mü liefhad „Maar dat héb ik nooit gedaan riep zij in groote verontwaardiging. „Je bent mü nooit meer dan een vriend geweest, een zeer Noord-Nederland. Het bleef een vesting en in 1673 durfden de Franschen het niet aanval len. Doch in. 1794 werd het door hen zonder slag of stoot genomen. Het behoorde tot 1814 bij Frankrük en in 1830 was het één week door de Belgen bezet. Spr, behandelde verder de geschiedenis van Sfc. Jansteen, Clinge, Graauw en Langendam, Boschkapelle, om er dan op te wijzen, dat het land gedurende de "republiek generaliteits land was. Benarde rijden heeft de bevolking medegemaakt en ook nu hangen donkere y/olken boven haar hoofd. Spr. doelt op wat men noemt de crisis in den land- en tiünbouw tengevolge van de enorme prijsdaling der producten. Een prys- daling, die te onrustbarender is, naarmate de onkosten voor de productie in de laatste jaren zoo zyh gestegen, terwyl menig jong landbouwer zich op kostbare wijze in zyn be drijf heeft moeten zetten. Angstig is de ge- daohte, dat deze toestand er niet een is van zeer korten duur, maar als geheel samen hangend met internationale toestanden en ook niet eenig en uitsluitend in het eigen land kan worden opgelost. Spr. wyst er op, dat er meermalen een ernstige landbouwcrisis in ons land is geweest, welke veelal samen ging met een crisis in andere bedrijven en zoo zij daarin al niet den oorsprong had, toch een funesten invloed daarop uitoefende. Landbouw, handel en ny- verheid hangen als bronnen van volksbestaan zoo innig samen, dat als een lid lijdt, inder daad alle leden lyden. Spr. geeft dan een overzicht van de pryzen der landbouwproducten in den loop der rijden vanaf 1800. Een vergelyking tusschen het be gin der 18e eeuw en dat der 20ste geeft een daling der tarwepryzen met 59 van gerst met ruim 44 van paardeboonen met 27 witte boonen 14 groene erwten 30 en koolzaad 28 De. pachtprijzen stegen daar entegen van ongeveer 3642 tot 56 voor bouwland en voor weiland was het verschil toen 8 hooger, nu 14. De onkosten werden steeds veel hooger. De grootste crisis door leefde de landbouw na 1880. Thans zal de re geering moeten medewerken om de boeren en tuinders hun hoofd boven water te doen hou den. Alleen met afschrijving van het verlies is men er nog niet, want al stond de Neder- landsche landbouw vroeger achter, thans is de landbouw hier op de hoogte van den rijd. Toch kan meerdere rationaliseering van het bedrijf niet uit het oog worden verloren, daar nog veel tüd en geld nuttiger kan woe den besteed voor betere inrichting van het bedrüf en andere arbeidsmethode of indee ling. Ook door veel meer samenwerking b.v. bij verkoop en inkoop is heel wat te bereiken. Ten deze geeft Tschecho-Slavaküe een goed voorbeeld. Specialiseering kan volgens spr. als middel tot crisisoplossing niet veel baten, gezien de kunstmatige protectie in andere landen. Toch zal een landbouwuitvoerwet een behoorlijk toezicht moeten waarborgen en moet de buitenlandsche voorlichtingsdienst krachtig steunen. Ei* leek geen land meer ge schikt voor suikerbietenteelt dan Zeeland en Westelijk Noord-Brabant, maar ook hier greep de met de wereldsuikermarkt samen hangende crisis verlammend in, met een tij- delijken maatregel is hier wellicht iets te be reiken, maar zoolang de kunstmatige be scherming der suikerbietenteelt in andere landen doorgaat, is dit toch niet afdoende en zal herziening van in- en uitvoerrechten ook hier moeten overwogen worden, teneinde de teelt en industrie tegen al te schromelijke concurrentie het hoofd te kunnen doen bie den. Spr. zegt, dat er een program moet zijn, bevattende enkele algemeene eischen of ver langens, die dadelyk urgent worden geacht of althans spoedig moeten ter hand genomen worden. Door de verliezen der boeren, verliezen de landarbeiders hun inkomsten, de loonen kun nen niet op peil blijven. Armoede staat voor de deur. Spoedig dringt de malaise naar de steden door en doet zich gevoelen bij den winkel stand. By de vorige crisis riep men krachtiger dan thans nog om protectie, beschermende graanrechten of drong men aan op herziening en uitbreiding van het tarief van invoerrech ten, gelijk men ook thans daarop aandringt. Belangryke adviezen zijn toen gegeven. Doch toen waren de oorzaken van de crisis geheel goed vriend maar ik heb je nooit liefge had en ik heb je ook nooit den indruk gege ven, dat ik je lief had „Je was toch geen kind, dat je nog- geloof zoudt slaan in die dwaasheid van vriend schap tusschen man en vrouw. Dat is im mers een onmogelijkheid. Je hebt je tot mij gewend in iedere moeilykheid my geraad pleegd in allesgebruik gemaakt van mijn invloedje zóó gedragen, dat een ieder onze namen verbond, en nu durf je mij zeggen, dat het maar vriendschap was?" „Stil Wat is dat riep Beatrix. De kantoorbediende kwam binnen met de boodschap „Een telegram voor mrs. Carnegie, sir Ijlings scheurde Beatrix het open en las „Kom dadelijk terug. Een ongeluk gebeurd. Susan." HOOFDSTUK XXIX. De terugreis van Beatrix naar Carnforth was een nachtmerrie. Het leek haar of de trein króóp over den weg en steeds overlegde zy, wat de vreeselijke woorden toch eigenlijk wel beduidden.... Als hij dood was, zou Su san haar telegram toch niet zóó ingericht hebben En wat kon hem nu overkomen, goed bewaakt als hü was Met het gelaat tegen het glas gedrukt, trachtte zij uit te kijken over het landschap, steeds tellend de minuten, die haar nog scheidden van Sholto. Eindelük hield de trein aan station Carn« forth stil en Beatrix sprong uit den. coupé. i (Slot volgt.),

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 5