500 300 150 100 25 17 JUNI EERSTE BLAD NIEUWS ÏEUWS «J oorgang- 1930 DINSDAG flilpe: Firma F. VU OF IfFIDE Jr., lïaistraal 58-60. Vlissingen. lelef. 10. Postrekening B6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND Stads- en Provincienieuws charge gedag- esloten deuren te 10 uur des lersteld wordt, lemen. ,e Noordwelle Broek in Wa le Schiedam. eeuwfeest van lenis zal in de Schiedam van worden gehou- ervorming, Lu- en speciaal ter mfessie. Er zul- ormingstijd, ge- zijn. Ook ver- curtosa, o.a. de r en Catherina •ibuten van den ader heeft haar iderheid zijn de unstvoorwerpen. Luthersche ge- i-ts een gedenk- n het 4e eeuw- essie laten slaan. aartsbisschop. Igr. Jansen, is Iriftige wijze ge- 155 vereenigin- li-zaal trad des mr. baron Van een enthousiast het hem opge- tarden. de zaal neder- in het Latijn den achinist, diploma Legemaate, leer- >L derwijs. >urg. Geslaagd de le te Hoofdplaat, r. J. de Brujjne te burg en J. Rijck- ceeren een ierdag werd door inval ondernomen el. Gelijk bekend, op het standpunt, isehe centrale re- d niet gevonnist •echt van het Me- or een Littausche n werd een zekere cenaar in het Me ng van een cen- spersoon tot twee rdeeld. Hij bevond [emel. Eenigen tijd fwisseling plaats, rering van den ge zoek echter van de ;n voor de Memel- eling zwaar gewa- Memel liggende ten, die onder aan stonden, zich voor 'steld, gingen twee linnen, waar zij het ook de directeur ens ontnamen de de sleutels, waar gingen waar de be at, om deze uit zijn ok het liefst maar ant als er thuis iets daar heen telefo- er nu gebeuren in weg bent Maar vertel mij Er is inJe zult zeker ■gus Burkey. Zijn heeft hem haast wordt van hem laat knippen en ename zal trouwen, •erkstaking te orga- eksmeisjes te Man- a gearresteerd." ;hts even. Ze had in r niet bij en ze was stilhield voor het oindige. aan mr. Hams en bloot. slechts het hoofd en hier niets" beginnen neef van uw man wettelijke formalitel- lewijzen, dat uw man an zou het iets an- zelf immers, dat hü (Wordt vervolgd.) VLISSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 12.20 per o maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 1 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. De abonné's in 't bezit eenei d f| f| gulden bij levens- Polis, zijn GRATIS verze- §|||g|| lange ongeschikt- kerd tegen ongelukken voor lU-UU heid tot'werken. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1ÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uft 2 bladen De Koningin naar Noorwegen. Gisterenmiddag te 4 u. 50 arriveerden de Koningin en Prinses Juliana per auto aan de Boompjes te Rotterdam, waar de „Bata vier V", onder commando van kapitein W. J. Wilkens, gereed lag om de gasten naar Noorwegen te brengen. Een duizendkoppige menigte verdrong zich aan de Boompjes. Toen H. M. op het eerste dek had plaats genomen, werd zij luide toe gejuicht en op het oogenblik, dat de sleep boot begon de „Batavier V" om te zwaaien en het schip los van den wal kwam te liggen, weerklonk een spontaan door allen gezongen „Wilhelmus". Daarna vertrok de „Batavier V", die den koninklijken standaard in top had zeewaarts. De Rijksmiddelen. Overzicht van de opbrengst der middelen over de maand Mei, in vergelijking met de zelfde periode van het vorige jaar. 1930 1929 Grondbelasting 2 761.886 2.804.058 Personeele belasting - 2.334.647 - 1.881.050 Inkomstenbelasting - 14.269.835 - 12.505.620 Vermogensbelasting - 2.379.969 - 2.138.443 DiV.- en Tant.bel. - 1.481.796 - 1.848.235 Invoerrechten - 6.057.875 - 5.658.483 Statistiekrecht - 354.778 - 386.112 Accüns op zout - 195.645 - 151.197 M geslacht - 968.891 - 1.038.348 Wija 47.219 - 59.620 gedisfcffl. - 3.339.015 - 3.351,440 bier - 1.364.333 - 1.038.093 suiker - 3.840.553 - 3.401.131 tabak - 2.558.040 - 2.498.144 Bel. goud en zilver - 92.060 - 131.162 Zegelrechten - 2.056.657 - 2.206.885 Registratierechten - 2.640.307 - 3.391.638 Successierechten - 3.323.0.85 - 3.504.424 Domeinen - 301.580 - 386.253 Staatsloterij t - 16.947 - 17.006 Loodsgelden r 392.179 - 417.997 Totaal ƒ50.777.307 48.765.349 Behoud van natuurschoon. Andermaal heeft H. M. de Koningin het streven der Yereeniging tot behoud van na tuurmonumenten in Nederland willen steu nen met een belangrijke gift in verband met den aankoop van de landgoederen Beekhui zen, Herkhuizen en de Erdheezr en Worth- hezer gronden. Tegen de winkelsluitingswet, In de groote zaal van den Dierentuin te 's-Gravenhage is gisteren de aangekondigde vergadering tegen de winkelsluitingswet, uit gaande van de gezamenlijke organisaties van winkeliers in koek, banket, chocolade en sui kerwerken e.a. gehouden, In deze vergadering werd de volgende motie aangenomen De protestvergadering enz. is van oordeel le. dat er geen enkele aanleiding ten op zichte van werknemers aanwezig is tot in voering van de winkelsluitingswet, aangezien de werknemersbelangen bij afzonderlijke maatregelen van bestuur zijn en nog nader worden geregeld en beschermd (werktijdenbe sluit van winkels enz.) dat daardoor reeds deze wet overbodig is 2e. dat het gevaarlijk is, de Zondagsrust te regelen bij deze wet, aangezien deze zeer diepgaande beginselen aantast en alsnog be ter bij afzonderlijke wet zoude zijn te rege len 3e. dat in dit opzicht niet alleen de con sumenten aan vrijheidsbeperking worden on derworpen, maar dat het mede niet in het be lang van het economisch leven is de winkel bedrijven aan banden te leggen 4e. dat de bestaande plaatselijke sluitings verordeningen voldoende waarborgen bieden voor behoorlijke toestanden 5e. dat onafhankelijk van het onder le tot en met 4e vastgestelde ten opzichte van het algemeen belang met grooten nadruk gewe zen moet worden op de benadeelde belangen van hen, die door deze wettelijke bepalingen in het algemeen en door de Zondagssluiting zeer in het bijzonder wel het meest getroffen zullen worden (de kleinere winkelstand) 6e. dat de betreffende wet in strijd is met bet sociale belang^ aangezien er werkvermin- dering door zal ontstaan en dit juist in een tijd, waarin regeeringscommissies worde- In gesteld om de mogelijkheid te onderzoeken, m landbouw en anderszins, de werkloosheid te kunnen bestrijden 7e. dat de reeds bij uw Kamer Ingediende adressen, telegrammen ets. der verschillende De nieuwe Aartsbisschop Mgr. J. H. G. Jansen te Utrecht gehuldigd. Een foto van het défilé. talrijke organisaties alle reeds uiting gaven aan de grondige bezwaren tegen deze win kelsluitingswet. O Op deze gronden doet de protestvergadering tegen de winkelsluitingswet een beroep op de Eerste Kamer om deze wet niet aan te ne men, doch te verwerpen in het belang der duizenden en duizenden, maar meer in het bijzonder van den kleinen middenstand. Weinig broodgebruik bij het ontbijt De vraag „Nuttigt het Nederlandsche volk "gèêh broÖd*1m'eer'bij liet 'ontbijt'wórdt van den kant der voorstanders van de intrekking van het verkoopverbod van versch brood vóór 10 uur 's morgens, met groote stelligheid ont kennend beantwoord, meldt het „Vad". De commissie, bestaande uit vertegenwoor digers van patroons en gezellen uit het bak kersbedrijf, die zich bezig heeft gehouden met te trachten den grondslag te leggen voor een herziening van dat deel der arbeidswet 1919, dat op het broodbakkersbedrijf betrek king heeft, heeft zich ook met de vraag bezig gehouden. Uit haar verslag blijkt, dat men in de be trokken vakkringen de beteekenis der daling van het broodverbruik als gevolg van deont stentenis van versch brood bij het. ontbijt niet hoog aanslaat. Bovendien heeft de arbeidsinspectie op een aantal scholen met bevolking van verschil lenden stand en leeftijd, benevens op een aantal fabrieken, onverwachts en gelijktijdig een rondvraag gehouden naar het voedsel, dat als ontbijt genuttigd was. Deze enquete heeft Donderdag 25 Mei jl. plaats gehad. Zij heeft zich uitgebreid over 55 openbare en bijzondere lagere, Ulo-, hoogere burger-, handelsscholen, lycea, gymnasia, nijverheids-, huishoud-, am- bachts- en vakscholen, benevens 1 fröbel school en voorts over 20 fabrieken van ver schillende soort. De rondvraag heeft zich uitgestrekt over 19100 scholieren en fabrieksarbeiders. Van 17403 91.11 had het ontbijt op Donderdag 22 Mei, uitsluitend uit brood be staan 962 5.04 hadden ontbeten met brood, benevens gort of havermout6.20 3.25 hadden geen brood genuttigd, doch zich uitsluitend gevoed met gort of haver mout, terwijl 115 0.60 ander voedsel ge nuttigd hadden, doch in elk geval geen brood. De enquete heeft dus het resultaat opge leverd, dat nog geen 4 der school- en fa brieksbevolking geen brood nuttigt bij het ontbijtnagenoeg voor ruim 91 der gehee le bevolking in haar breede lagen genomen, vormt brood uitsluitend ontbijtvoedselbo vendien bleek voor 5 der ondervraagde per sonen brood een bestanddeel te vormen voor een gemengd ontbijt, zoodat ruim 96 der geënquêteerde personen brood voor hun eer sten maaltijd bleken te hebben gebezigd. De bewering, dat door de werking der ar beidswetgeving het brood allengs van de ont bijttafel der Nederlandsche bevolking zou zijn verdwenen, kan naar het rijk der fabelen worden verwezen. De verkregen cijfers geven een aanwijzing dat onder de meer gegoede standen het broodgebruik iets geringer, de bijvoeging of andere voeding iets meer gedraagt dan in an dere lagen der bevolking, doch de afwijkingen zijn op zichzelf vrij onbeteekenend. Het dreigend conflict by Philips. De rijksbemiddelaar mr. Aaïberse heeft de pari'jen welke betrokken zim by het drei gend conflict aan de gHsfabrieken bij Phi lips tp Eindhoven opg jepen tot een confe rentie op Donderdag a.s. des nam^''". 's-Gravenhage. VLISSINGEN, 17 JUNI. Collecte voor den gewapenden dienst* Wij vestigen de aandacht op de bekendma king van Burg. en Weth., waarin zij mededee- len, dat morgen de jaarlijksche collecte wordt gehouden ten behoeve van het fonds voor den gewapenden dienst-. Het-fofiü3'k&erüe ixi f029 aan 753 vermink ten en veteranen gratificaties uit, terwijl in het Koninklijk Militair Invalidenhuis te Lei den 42 personen waren opgenomen. In onze Tijdinghal. Een geweldig onweer heeft te Zevenbergen enorme schade toegebracht aan vele kweeke- rijen. Wij geven een foto van de broeikassen van den heer Barel, die door zware hagel korrels zijn geteisterd. Te Amsterdam is een ruiterfeest gegeven ter gelegenheid van het korps bereden poli tie. Op onze foto het défilé van de Amster- damsche politieruiters die tenslotte kampioen werden. Enkele andere kiekjes van actueels gebeur tenissen completeeren onze laatste collectie mooie foto's. Een ernstig ongeluk. Gisterenmiddag had op den Prins Hendrik- weg alhier een ernstig ongeluk plaats. Daar liepen drie bejaarde personen te wandelen, toen een locomotief van de Kon. maatsch. „de Schelde" kwam aanrijden. Een der drie wandelaars, de 67-jarige G. J. v. d. H., die de locomotief niet had zien aankomen, werd hierdoor gegrepen en kwam onder de machine terecht. Deerlijk verminkt werd de ongeluk kige onder de machine gehaald. Een been was afgereden en het andere versplinterd. In zeer bedenkelijken toestand werd de man naar het St. Joseph Ziekenhuis overgebracht, alwaar hij korten tijd later is overleden. v Middelburgsch muziekkorps. Het Middelburgsch muziekkorps geeft Vrij dag a.s. des avonds 8 uur, een concert op het Molenwater. De brand te Nieuw- en St. Joosland. De brand welke gisteren te Nieuw- en St. Joosland is uitgebroken, is door onbekende oorzaak ontstaan en moet niet worden toege schreven aan blikseminslag. De brand is te ongeveer kwart over twee geconstateerd en toen was het onweer reeds afgedreven. Zoo als gemeld is de schuur van den landbouwer S. Janse, gelegen in de kom van het dorp, geheel verloren gegaan. Een aangrenzend woonhuis werd door de vlammen aangetast en brandde bijna geheel uit. Twee aan de andere zijde gelegen huizen bekwamen ernstige brand- en waterschade. De brandweer uit Middelburg welke aan vankelijk gerequireerd was, behoefde niet uit te rukken. De spuit te Nieuwland kon vol doende water geven om het blusschingswerk te voltooien. Installatie burgemeester St. Laurens. Heden werd de nieuw-benoemde burge meester van St. Laurens, de heer J W. van 't Hoff, als zoodanig geïnstalleerd. T gemrente was geheel in feestdos, adat bu tester Van Jt Hoff was inge haald vclg^ ^vtpngewone zitting van den gemeenteraad met de gebruikelijke toe spraken. Verder stonden op het programma ver schillende feestelijkheden, ook voor de jeugd. Krach op een effectenkantoor Naar „de Zeeuw" meldt, heeft de heer L. F, Roos, kassier en commissionnair in effec ten te Goes, zijn betalingen gestaakt. Hij zou voornemens zijn surceance van betaling aan te vragen. De slachtoffers moeten voorna melijk zitten in den kring der roomsch-ka- tholieke boeren en commissionairs. Gemeenteraad te Goes. Gisterenmiddag vergaderde de gemeente raad te Goes. Om advies werd gezonden aan Burg. en Weth. een ingekomen verzoek van het be stuur der Oranjc-Vereeniging te Goes om voor de in September a.s. te houden feesten een subsidie te willen verleenen van 1000. Overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. werd besloten tot wijziging der veror dening op de heffing van marktgeld in dier voege dat niet-ingezetenen inplaats van 20 cent nu 15 cent per M2. zullen betalen en zgn. „standwerkers" 50 cent voor een opper vlakte niet grooter dan 6 M2. en voor eiken M2. meer 10 cent. In verband met de gasvoorziening te Ka- pelle door het gemeentelijk gasbedrijf alhier, werd besloten tot aankoop aldaar van een huisje ad 1500, voor het ter plaatse bouwen van een nieuwe woning voor den te Kapelle te stationneeren gasfitter, waarin tevens een toestellenkamer met kleine werkplaats-maga zijn. Met 7 tegen 5 stemmen werd besloten zich niet te vereenigen met de door Ged. Staten ontworpen nieuwe salarisregeling voor den burgemeester, secretaris, ontvanger en wet houders. Hierbij werd nog geïnformeérd naar de werkzaamheden van de indertijd ingestelde commissie voor salarisherziening, waarbij dryfsinkomsten tot de definitieve overname door den staat. Derhalve zullen de inkomsten der eerste maanden van 1930 op de liquida tierekening voorkomen. Het dividend werd vastgesteld op 30 frc. bruto. De jaarstukken werden goedgekeurd. Hierna had de buitengewone vergadering plaats, die met algemeene stemmen besloot de maatschappij te liquideeren. De Staat be taalt voor de overname 36 en de maatschap pij Mechelen—Terneuzen 3 millioen frs., die verder materieel overnemen voor 8.599.500 frs. Liquidateuren baseeren zich op een uit- keering van 40.000 pirariteits en 71.000 gewo ne aandeelen. Er zal 40 tot 41 millioen frs. te verdeelen zijn. Liquidateuren zijn de huidige raad van beheer plus een vertegenwoordiger van aandeelhouders, die hiervoor een vergoe ding van 500.00 frs. krijgen. Oplichting. Bij een hotelhouder te Ter Neuzen ver scheen een dezer dagen een als heer gekleed persoon, die aldaar wenschte te logeeren. De man had geen bagage bij zich, doch door zijn beschaafd optreden maakte hij op den hotel houder een goeden indruk. Er werd gedi neerd, geluncht enz., en na een paar dagen werd „mijnheer" de hotelrekening gepresen teerd, doch deze kon direct niet voldaan worden omdat hij eerst naar het postkantoor moest om geld. Nadat de persoon het hotel had verlaten is hij daarin niet teruggekeerd, en evenmin werd de rekening voldaan. De politie werd met een en ander in kennis gesteld, en by een ingesteld onderzoek bleek dat de persoon dezelfde praktijken in Phi" lippine en Axel had uitgehaald. A - _-W Diefstal. Een dezer dagen ontving een te Sas van Gent liggende schipper een belangrijk bedrag aan geld, dat hy opborg in een kast, staande in de rdef van het vaartuig, waarna hy de kast sloot. Des avonds ging de schipper naar Prof. Viseer te Wageningen heeft enkele nieuwe inventies^ op landbouw-machinegebied gedemonstreerd. Hier boven de z.g. „greppelmachine". Vele landbouw- autoriteiten waren van deze proefnemingen getuige. bleek, dat de commissie zich nog niet veel met de kwestie had bezig gehouden. Door een lid der commissie werd voorgesteld de com missie maar op te heffen, welk voorstel met 7 tegen 5 stemmen werd verworpen. Door de commissie werd echter toegezegd thans met de behandeling eenigen spoed te zullen be trachten. V Onderscheidingen. By Kon. besluit van 12 Juni ls toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbon den eere-medaille in brons aan J. Morijn, arbeider by de firma gebr. De Vos te Zie- rikzee. Benoeming bij den P. T. en T.-dienst. By beschikking van den directeur-generaal der posteryen, telegrafie en telefonie, is met ingang van 1 Juli aangewezen als beheerder van het bypost-, telegraaf- en telefoonkan toor te Geertruidenberg de commies by den post-, telegraaf- en telefoondienst G. Kok te Ter Neuzen. Spoorweg Maatschappy Gent-Temeuzen. Gisteren werd te Gent de jaarvergadering gehouden der Spoorweg maatschappy Gent- lerneuzen. Er ;erd een uiteenzetting van de bekende overeenkomst met de re geering ge geven Da maauvhappy behoudt be- Sas van Gent ten einde inkoopen te doen, en toen hy thuis kwam, vond hy alle deuren geopend, wat hem vreemd voorkwam. Een onderzoek werd ingesteld, waarbij hij tot de ontdekking kwam, dat het geld, zynde een bedrag van ongeveer 500, was verdwenen. Tevens was de schippersknecht, die met het ontvangen van het geld bekend, en die nog maar korten tyd in dienst by den schipper was, ook verdwenen, terwyl een andere schippersknecht waarmede hy bevriend was, ook de wyk had genomen. Men vermoedt dat beiden in bezit van het ontvreemde geld, vertrokken zyn naar Antwerpen. De politie heeft de zaak in handen. Lid gezondheidscommissie. Door den Commissaris der Koningin is tot lid in de gezondheidscommissie, zetel Hulst, benoemd de heer mr. H. L. Hoogenhuis. al daar. KOUDEKERKE. Op ongeveer 20 meter afstand van de groo te landbouwschuur van den heer J. de Buck te Koudekerke werd gisteren een boom door den bliksem getroffen. De boom werd van boven iot beneden in drieëen gespleten.

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1