DUW. 1000 500 300 150 100 25 NDEN 14- JUNI I EERSTE BLAD Enorm Reuze Fijn W, Lux :uiver :rrukt hoe :t de tzeep :noeg ropolb R ir DRUUt 68e Jaargang 1930 (jjtgaveFirma F. VAK DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Tslei. 10. Postrekening 66287 aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers" per Kilo en tegen stuktarief en geen woord teveel gezegd O jullie -■ mannen die nog geen Chief Whip rooktals je toch eens besefte wat je mist! VIRGINIA De Beste voor Uw Gezondheid! Stads- en Provincienieuws No.138 NOEN vragen een e nüarkt ouds bekende ummer de istlerquarlet. larbij alle dieren- ibootst, Lachen ie Bands hoort U rima Consumptie. snuut, i jp muziekgebied, VLISSINGSCHE COURANT ABONNEA'iENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 cL ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. i Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken me anderen vingerï Dit nummer bestaat uit 2 bladen GEMEENTEBESTUUR den helder, schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 16 en zoonoodig op 17 Juni en op 26 en zoonoodig 27 Juni 1930, zal worden geschoten met geschut te Den Helder, door batterijen van het fort Erfprins. De schietoefeningen zullen ten 9 uur aan vangen. Op of nabij de batterij vanwaar wordt ge schoten, zal van één uur voor den aanvang tot het einde der schietoefening een rcode vlag geheschen zijn. De sector, waarin geschoten wordt, ligt tus schen de peilingen 40° en 150° van het fort Erfprins tot een afstand van 8f2 K.M. uit de kust. Zeevarenden wordt verzocht zich niet zon der noodzaak in bovenbedoelden sector op te houden. Vlissingen, 14 Juni 1930. De Burgemeester voornoemd, van woelderen. BINNENLAND Uuitcnlandsche reis van H. M. de Koningin. De directeur van het' kabinet der 'Koningin brengt ter algemeene kennis, dat, gedurende Harer Majesteits verblijf; in het buitenland, 'le aan Hoogst Dezelve -gerichte.-.brieven- in insloten omslagen, voorzien- vin aan Hare Majesteit op dé gewone-wijze per post kunnen worden ingezöndeft'.'of bér orgd bij het kabinet der Koningin te 's-Gra- venhage. - Het Nederlandsch paviljoen te Antwerpen. De minister van koloniën, heeft den heer J. H A. de Voogt, oud-hoofdambtenaar der Staatsspoor- en Tramwegen in Nederlandsch- Indië, te Wassenaar voor den duur van de wereldtentoonstelling te Antwerpen, belast met de dagelijksche leiding van de Neder- landsch-Indische afdëeling in het Neder landsch paviljoen op die tentoonstelling, en hem in het bijzonderopgedragen het ver strekken van inlichtingen aan bezoekers, het doelmatig verspreiden dei* Nederlandsch- Indische vlugschriften en de zorg voor de ontvangst en de rondleiding van vooraan staande personen, scholen en vereenigingen. De Nederlandsche industrie gepasseerd. He# lid der Tweede Kamer, de heer Braat, beeft aan den minister van arbeid, handel en Hijverheid de volgende vragen gesteld 1. Is de minister bereid aan de Kamer mede te deelen, waarom voor bouwmateriaal oor het Nederlandsche paviljoen op de ten- instelling te Antwerpen op den dag der aanbesteding nog besloten werd om in plaats an het Nederlandsche fabrikaat „Steengaas" bet Oostenrijksche fabrikaat „Heraklith" te gebruiken 2. Is de minister niet van meening, dat bierdoor de Nederlandsche industrie gevoelig getroffen werd en dat buitendien het idee cm vreemdelingen te laten zien wat men hier in Nederland presteeren kan, ter zijde ge steld is Nieuwe antwoordcoupons. Het hoofdbestuur der posterijen en tele grafie deelt mede, dat overeenkomstig de in ternationale bepalingen met ingang van 1 •toli a.s. nieuwe antwoordcoupons op de post kantoren verkrijgbaar worden gesteld, waar van de verkoopprijs 19 cent bedraagt. In tegenstelling met de coupons van de °Ude uitgifte is de termijn van inwisseling voor de nieuwe antwoordcoupons onbeperkt. Lodewyk van Mierop f Te Bussum is gisterenmorgen in den ouder dom van 53 jaren overleden, de heer L. van Mierop, leider van de Rein Leven-beweging ons land, redacteur van het maandblad "Levenskracht". Hij was ook een bekende figuur in anti-militairistische en vegetaris che kringen. Onderofficiers-vereeniging „Ons Belang". In een te Utrecht gehouden algemeene ver kering van de onderofficiers-vereeniging >'°ns Belang" werd de volgende resolutie ingenomen 27e algemeene vergadering van „Ons Belang", gehouden op 12 en 13 Juni 1930 te Utrecht, constateert, dat de onderofficieren thans de eenige' groep vaste ambtenaren zijn, wier rechtspositie nog niet is geregeld dat in October 1929 door den minister van defensie in de Tweede Kamer hoopvolle me- dedeelingen werden gedaan, waardoor met recht mocht worden verwacht, dat „zeer spoe dig" de gewenschte rechtstoestandwet voor militairen zou worden ingevoerd spreekt haar diepe teleurstelling uit, over het verontrustend en onverklaarbaar uitblij ven van het toegezegde wetsontwerp dringt er bij zijn excellentie den minister Alhambra-Theater. Onder Alfa's schrikbewind. Steeds meer wint gelukkig de overtuiging veld, dat men slechts zeer éénzijdig kennis neemt van historische gebeurtenissen. Voor al om, wat zij vaak niet vertellen, zijn studie boeken subjectief, en waar, in gedachte zich terugverplaatsen in de historie alleen reeds buitengewoon moeilijk is, daar zijn voorstel lingen over het verleden om bovenstaande, gewoonlijk zeer onzuiver. Zeer relatief is dus. ook maar het his torische in de boeiende film „Onder Alva's Schrikbewind" een film,' bewerkt naar het Een legendarische figuur is de-'Man met- de lederen kap, die doet denken aan de „Bood schapper" uit Oltman's „Het Slot Loeve- stein". Hij volbrengt wonderen, beurt het volk op, is overal, waar gevaar dreigt, een echte held voor de volksverbeelding. En tusschen deze historische gegevens, waarover het Amerikaansche fiïmlïcht lucht heen glijdt, is het boeiende verhaal geweven van de „Two Lovers", die elkaar op een wonderlijke manier vinden in een omgeving van haat, geweld en opstand. Zooals wel vaak in dien tijd gebeurd kan zijn. Een film, die zeer interessant en spannend is. liiiiiüHüinillfiillillüillllllillHllllllilIllilill K.V. Sloomwasscherii „Volharding" SINGEL 1 WASCHT lill!llilll!illllHllllilllill!lll!!iil!!!iilllIIIIIIIII WHIP van defensie met de meeste klem op aan, ten spoedigste een desbetreffend wetsontwerp bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal te willen indienen besluit met onverzwakte kracht de actie voort te zetten, tot zekerheid ten aanzien van deze voor de onderofficieren zoo belangrijke kwestie zal zijn verkregen. vlissingen, 14 juni. Strandconeert. De harmonie „St. Caecilia", directeur de heer André J. Geijsën, geeft Zondagavond 8 uur een concert in de tent op den boule vard Evertsen. Programma: „Marche des Fantassins" Theo Mahy „La Sorcière", Grande Ouver ture de Concert, Dupavillon „Grande Marche „Héroique No. 3", Pr. Francois „Lison-Lissette", Marche de Ch. Borel-Clerc, Gebr. Allier „le Général Castar", pas redoublé, Theo Mahy „le Désir", célèbre air varié pour Bariton, J. Hartmann „Grande Mosaique sur Pre mier Jour de Bonheur", d'Auber, arr. Em. Porchet Fantaisie de I'Opera „la Fa vorite" de Donizetti, arr. J. Uterwulghe Finale. Zgeebaden. In de week van Zaterdag 7 tot en met Vrijdag 13 Juni werden in het gewone bad genomen 1876 zeebaden, waarvan 942 door da mes en 934 door heeren en in het volksbad 1033, waarvan 523 door dames en 510 door heeren. De gemiddelde temperatuur van het water was 61 graden en de hoogste temperatuur van de lucht 72 graden. boek „De Lederkap" van de Engelsclie schrijfster baronesse Orezy, wier vaardige pen ook „De roode Pimpernel" schreef. Er is dus wel veel verdichting, maar interessant is, hoe het buitenlandsch oog den Spaanschen opstand beziet. De romantische rolprent accentueert te recht het overgroote aandeel, dat de Zuide lijke Nederlanden met steden als Gent, Brus sel en Antwerpen in het voorspel van de revolutie tegen vreemde dwingelandij had den. Men lierinnere zich maar beroemde namen van Zuid-Nederlanders uit deze in leiding, ook bijv. van hen, die den stoot ga ven tot ons koloniaal gebied. Het nabije Mid delburg kan hiervan mede getuigen. Het kerkelijk gekrakeel en deszelfs onver draagzaamheid doemde veel samenwerking tot vruchteloosheid.. Niemand minder dan de groote Oranje zelf, die zoover zijn-tijd voor uit dacht, had zoozeer te stellen met deze onverdraagzaamheid, weinige eensgezindheid of te egoïstische, koele koopmanschap. Het heroïsche in zijn volhardende figuur van „Je Maintiendrai" doet de film maar even be vroeden. Immers zwaar was de strijd van den Zwijger tegen die benepen kleinheid van steden en godsdiensten rondom hemslechts het groote ideaal aan een verren horizon, de vereenigde, vrije Nederlanden, kon hem stand doen houden. Een tweede figuur uit de film is die van den IJzeren Hertog, onder wiens tyrannie het vrije Vlaanderen van weleer achteruit valt tot een vazalstaat van het machtige rijk, „waar de' zon nooit onderging", van do wereld-monarchie, Spanje. De verbinding met Spanje had den bewoners der lage lan den geen voorspoed gebracht, integendeel, zware belastingen, dwingelandij, kerkelijk fanatisme en broedertwisten. De film brengt ons als milieu naar het machtige oude Gent van vroeger, de vrije stad, die zelfs tegen Karei V durfde opstaan. De IJzeren Hertog moet echter met zijn dwingelandij ervaren dat hij de burgers niet kan knotten dat werd later voor hem gedaan op de veel schrandere wijze van de verdeel- en heerschkunst langs zachteren weg. Wij wezen er reeds op, dat naar onze mee ning de muzikale illustratie voor de pauze door de wijziging, aanmerkelijk er op verbe terd is. Er is meer gevoel en begrijpen in de begeleiding, die een moeilijker werk is dan velen bevroeden. Gisterenavond konden wij telkens dit juist begrip constateeren. Na tuurlijk hangt ook veel af van het program zelf, of de begeleiding zich geheel kan geven. Ditmaal bevatte het behalve een journaal en een paar vrij aardige komische filmpjes een natuuropname óver den Amerikaanschen staat Arkansas. Passagiersvluchten. Ter gelegenheid van het bezoek van een vliegtuig van de K.L.M. aan het vliegveld Vlissingen, kunnen door tusschenkomst van de garage „de Baljuw", agenten van de K.L. M., morgen van 11 tot 5 uur passagiersvluch ten worden gemaakt van de vliegterreinen Vlissingen. In achterstaande advertentie wordt bekend gemaakt dat deze vluchten 6 per persoon kosten. „Luxor" -theater. De hélj van Frisco. Twee roode rozen. Het bioscoopminnend publiek is deze week een gang naar Luxor zeer aan te bevelen Twee „hoofd"-films, de een nog boeiend si* dan de andere, elk op hare wijze. Victor Mac Laglen is de held van Frisco, de stoker aller stokers met een groot hart en een paar ste vige knuisten, terwijl Clyde Cook de rol van Tinus speelt, de trouwe kameraad die voc«r zijn collega steeds de situatie weet te redden door zijn humor en onverstoorbaar flegma. Hartelijk is er dikwerf gelachen om de aller- vermakelijkste tafereelen, wanneer kapitein Knok en zijn tweede ik elkander ontmoeten en menige vechtpartij hield de gemoederen gespannen. Claire Windsor, het allergevaar lijkste poppetje, dat mannenhoofden op hol brengt, is in deze film allerliefst. Een rolprent uit het zeemansleven, waaruit blijkt dar. avonturen met „dames" een eenvoudigen zee man leelijk in moeilijkheden kunnen bren gen. Na deze Fox-productie een Ufa van ds beste soort. Een Schlager-lied brengt een ar men componist spoedig tot rijkdom, de voor beelden van den laatsten tijd mogen we be kend veronderstellen. In deze film is het „Twee roode rozen" hetwelk een geweldigen opgang maaktden toondichter vloeien de revenuen overvloedig in den buidel, en ook de bloemenwinkels maken goede zaken. Twee groote fabrikanten willen ook zaken doen, door een huwelijk tusschen hun kinderen tot stand te brengen. Edoch. d,it gaat niet zoo voorspoedig. Dit proces duurt langer en er is heel wat gebeurd voor en al eer de ouder- wensch, dank zij den raad en de opofferings gezindheid van een lieftallig bloemenverkoop- stertje, in vervulling gaat. Harry Halm en Liane Haid spelen de hoofdrollen met verve, waardoor dit schitterend filmwerk vermaak en ontspanning brengt. Interessante journalen waaruit we indruk wekkende momenten uit het leven en de laatste reis van den grooten Troelstra ver melden, completeeren het program, wat door den ijverigen pianist, lofwaardig wordt ge ïllustreerd. Vacature gemeenteraadslid. Naar „het Volk" meldt zal de heer J. A. Berger binnenkort zijn raadslidmaatschap neerleggen. Hij gaat zich meer aan de studie wijden. Zijn opvolger op de lijst der S.D.A.P. is de héér P. H. j. Willemse. Zeeuwsch Technisch Instituut. Het Zeeuwsch Technisch Instituut, waar van de advertentie betreffende aangifte van nieuwe leerlingen in dit nummer van ons blad is opgenomen, is in 1922 opgericht als cursus voor waterbouwkundig opzichter. Geleidelijk is de opleiding meer en meer be kend geworden en steeds is er naar gestreefd in overleg met de technische diensten over geheel Nederland de eischen aan te passen aan de behoeften dezer diensten. Geregeld wordt contact met oud-leerlingen gehouden, waardoor ook van hun ervaringen kan worden geprofiteerd om het onderwijs zoo doeltreffend mogelijk te doen zijn. Hier-

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1