VRIJDAO 13 JUNI EERSTE BLAD No.137 68e Jaargang 1930 STAND Uitgave: Firma F. VAH DE VELDE lr„ Walstraat 58-80, Vlissingen. ïelef. ID. Postrekening 86281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND Stads- en Provincienieuws >and 1 bij ng ul toud 'erkuijl Quakkelaar- oeder bij Meerman, bij Den Outer, Siegers, West bij Bouweraerts, kousje bij Weyer- rstraat 139; strand- Krugerstraat 42; bij De Bruijne, rijwielbelasting- Kasteelstraat 101; inhoud bij Visser, ierpoEtenionnaie met :henk, Hobeinstraat met inhoud bij 24kinderporte- by Stouthart, Van R.-Kath. pen straat 35; paar da- Noordstraat 60. (GEN Juni. O U W D: C. S. Snaaiier, 11J, C. Groen, 24 j. W D: en J. J- Borggreve, Itbommel, 25 j. en L. A. Muller, 21 J. en M. Corvelélin, 26 j. j. H. Koetje, 34 j, L E N m Ham, z. M. van L. M. van Riet, geb, ;s, geb. Eiikhout, z, Duwenaar, d. EDEN C. Stroo, jm. 73 J, an A. J. A. van Dix- Schubert, jm. 53 j. ,BURG. E O U W D en F. Koster, 34 J, U W D: en J. v. d. Bergen, 30 j. en P. J. ReD- Joziasse, 28 j. en M. ■meulen, 26 j. en T. C. appon, 27 j. en L. M. L E N Moens, d. EDEN: chtg. van J. W. Tuijn- j., weduwn. van J, 0, 3S. L E Ni van Boven, d. F. de :eren, z. J. M. Bak, Bruel, geb. van Hese, de Witte, z. C. F. z. E D E N I van A. de Visser, ARTLIJNEN ni van Suez luni te Antw. van Batavia n. Roti 11 Juni Point de Galle v. Batavia n. Amst, Juni Fernando No- ni 11 Junl van Montevideo Juni Finisterr Juni te Suez 8 Juni Madeira wordt 13 Juni 7 U. Juni te Colombo il Juni te Lorenzo te Batavia van Roti Juni te Havana Juni Suez 10 Juni van Algiers p. 11 Juni Gibraltar n Rott. naar Batavia uni te Belawan 9 Juni Gibraltar Juni van Tanga ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent.Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties betreffendeHuur eriVerhuur,Koo[J en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. 1 De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Militaire lasten van Nederland en België. In de Advlezenrubriek van Antï-revolutio- naire Staatkunde had iemand gevraagd, over het bovenstaande te worden ingelicht, daar hij in een geschrift de mededeeling had ge vonden, dat de Nederlander per hoofd veel meer betaalt aan militaire lasten dan België (Nederland ƒ21.34 en België ƒ10.58). De antwoordgever merkt allereerst op, dat men voor een billijke vergelijking de begroo tingen moet ontdoen van de pensioenlasten, daar België een groot deel onder andere hoofdstukken onderbrengt. De cijfers worden dus Militaire uitgaven voor 1930. Nederland Zeemachtƒ26.743.500 Landmacht- 46.636.963 Marechaussée en politie troepen - 1.688.651 België Leger Gendarmerie Totaal 75.069.114 frs. 1.189.406.121 143.694.111 Totaal frs. 1.333.100.232 of 93.317.016 - Bevolking in millioenen Nederland 7.72 België 7.96 Per hoofd wordt dus betaald aan militaire uitgaven Nederland 9.72 België ƒ11.72 Met inbegrip van de pensioenen en wacht gelden betaalt Nederland voor 1930 aan mili taire uitgaven 94.057.6^1 of 12.18 per hoofd van de bevolking. Het bedrag, dat Nederland betaalt met pen sioenen is dus ongeveer gelijk aan wat België uitkeert zonder pensioenen. Radiogesprekken met in Indië liggende t schepen. Naar Aneta verneemt, heeft er een radio gesprek plaats gehad tusschen den gezag voerder der „Johan van Oldenbarnevelt", liggende ter reede van Semarang, den zich aan boord bevindenden inspecteur der Mij. Nederland en den heer A. F. Bronsing, direc teur der Mij. te Amsterdam. Men schijnt nu van plan te zijn een geregelden draadloozen dienst te openen tusschen de schepen te Semarang en den vasten wal in Indië en hier te lande via Bandoeng. Besmettelijke ziekten. In de week van 1 tot en met 7 Juni werden geconstateerd 220 gevallen van roodvonk, 109 van diphteritis, 31 van typhus en 15 van kin derverlamming. Van de roodvoifkgevallen kwamen er 49 voor te Amsterdam, 30 te Rotterdam, 13 te 's Gravenhage en 7 te Utrecht. Van de diphtherie-gevallen 21 te Rotterdam, 11 te Amsterdam en 6 te Heerlen. Typhus deed zich o.a. voor te Deventer (5 gevallen), Amster dam''(4) en Bocholtz (4). Van de gevallen van kinderverlamming werden er 8 te Gouda geconstateerd. Door de entstofinrichtingen werd koepok stof afgeleverd voor 2046 personen, waarvan door die te Amsterdam voor 1990, te Rotter dam voor 53 en te Groningen voor 3 personen. Er werd één geval van encephalitis na in enting waargenomen. De Dordtsclie zeehaven. De feesten ter gelegenheid van de opening der Dordtsche zeehaven aanvankelijk bepaald op drie dagen, later door den gemeenteraad ingekort tot anderhalven dag, zullen nu al léén op 25 September a.s. worden gehouden. „De Wandelaar". Bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren is verschenen de Juni-aflevering van „de Wandelaar", maandblad, gewijd aan na tuurstudie, natuurbescherming, heemschut, geologie, folklore, buitenleven en toerisme. De plaag der bosch- en heibranden is voor A. B. Wigman aanleiding, een ernstig waar schuwend woord te laten hooren, terwijl ir. Felix Ortt voor hen, die van zins zijn, in zee te b3den behartigingswaardige wenken geeft. G. A. van Schaik leeraar in de biologie te Haarlem, is met een geestdriftig clubje op stap gegaan en vertelt wat er te genieten valt in het prachtige Zuid-Limburgsche gebied. Ook ditmaal worden wij op een mooien dag van Mei door Jac. Bouma geleid door de Friesche boschterreinen. H. T. Buiskool voert ons naar het grijs ver leden, waarvan de door hem beschreven hun nebedden zulke merkwaardige getuigen zijn. De rubriek „Van en voor de lezers" is weer zeer uitvoerig. Ook in deze af deeling van het tijdschrift wordt de strijd tegen bosch- en heidebranden gepredikt, terwijl daarin tevens wordt stilgestaan bij de vernietiging van boeiend natuurschoon in de buurt van onze residentie. Een overvloed van scherpe foto's vult den gevarieerden inhoud op prettige wijze aan. VLISSINGEN, 13 JUNI. Een vliegtocht naar Walcheren. Vanwege de Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer te Middelburg wordt ons medege deeld, dat de Rotterdamsche Aero-club het voornemen heeft Zondag 15 Juni a.s. een clubtocht te maken „naar het mooiste stukje Nederland en dus Walcheren" (zoo staat het in den brief van het bestuur der club). De aankomst te Souburg zal plaats vinden om ongeveer 11 uur. Na een kopje koffie te hebben gedronken in Grand Hotel Britannia, gaan de heeren per autocar over Westkapelle, Domburg (lunch), via Veere naar Middelburg, om omstreeks 5 uur de terugreis te aan vaarden. De deelneming belooft belangrijk te wor den. Verschillende eigen vliegtuigbezitters, o.a. de heeren Lammertz uit Vaals, Hendriks uit Groningen en Koolhoven uit Rotterdam zul len met één of twee machines aan den tocht deelnemen. Verder de eigen machines van de club, terwijl voor de buitengewone leden een K.L.M.-machine de vloot zal completeeren. Ziekenfonds Walcheren. Bij de gisteren gehouden stemming voor vertegenwoordiger der verzekerden van het Ziekenfonds Walcheren werden gekozen de heeren T. J. C. van Aartsen, E. Andriesseu. A. J. Buisman, W. J. Gillissen, J. H§rwig, L. J Jansen, J. C. Lenaerts, L. P. van Oorschot: J. van der Peijl, M. A. van Poperingen, W. de Ridder en W. M. de Rooij. Verkeersongevallen. In de Aagje Dekenstraat slipte gisteren een wielrijdster. Door deu. val geraakte zij buiten kennis. Na in een woning ter plaatse te zijn binnengebracht en na. aldaar een poosje ge zeten te hebben, is zij huiswaarts kunnen gaan. Zij had zich aan het gelaat en een der armen eenigszins gewond. In de Badhuisstraat reed gisteren een mo torrijder die van den' Singel kwam, ter hoogte van den watertoren het trottoir op, doordat hij, om ongelukken te .voorkomen, moest uit wijken voor een wielrijder. Deze laatste was uitgeweken voor een passeerende tram en zoodoende op het laatste oogenblik vlak voor het motorrijwiel tercclV ekomen. Een vrouw1, die met een kind op -het trottoir wandelde en door den motorrijder bijna werd aangere den, raakte hierdoor zoodanig overstuur, dat zij bij een dokter moest worden binnenge bracht, waar zij weder tot rust is gekomen. Stowaways. Van het Duitschè stoomschip „Interfild", van Antwerpen op weg naar Australië, zijn gisteren hier aan wal gezet 3 Duitsche -s, wel ke te Antwerpen heimelijk aan boord waren gekomen. De vreemdelingen werden door de politie gearresteerd en over de grenzen des rijks geleid. Een schoorsteenbrand. De politie bluschte gisterenmiddag een schoorsteenbrand, welke ontstaan was in een perceel in de Badhuisstraat. De vermoedelijke oorzaak was roetaanlading. Een zomerfeest. Het zomerfeest van de moderne arbeiders beweging in Zeeland zal Zondag 22 Juni te Ter Neuzen worden gehouden. Er zullen extra-booten varen, die om 8 uur uit Mid- ddelburg en 9 uur uit Vlissingen vertrekken. De meeting en de boottocht worden opgeluis terd door de zangvereeniging „de Volks stem" uit Vlissingen en de muziekvereni ging „Excelsior" uit Middelburg. Tramstoring. Gisterenmiddag is het tramverkeer op de lijn VlissingenMiddelburg van ongeveer 5 uur tot half zes gestoord geweest, doordat een defect was ontstaan aan de bovenleiding. Jeugdherberg „de Scheldestroom". In het verslag van de opening van de jeugdherberg „de Scheldestroom" is ver zuimd te vermelden dat het stucadoorswerk werd uitgevoerd door den heer J. C. van de Grijp. Apotheker in Ned.-Indic. Onze vroegere stadgenoote, mej. M. Jacob- ze, is toegelaten tot uitoefening der artsenij- bereidkunde als apotheker in Ned.-Indië. Geraeentelyke zweminrichting. De gemeentelijke zweminrichting te Mid delburg zal Maandag a.s. voor het publiek worden opengesteld. De inrichting bevat in het geheel 52 cabines in de mannen- en vrouwenafdeeling, welke kamertjes zeer prac- tisch zijn ingericht. Kantonrechter plaatsvervanger. Bij Kon. besluit is benoemd tot kanton rechter in het kanton Zierikzee mr« Oh. J. B. du Croo, advocaat en procureur te Zierikzee. Besmettelijke ziekten. In de week van 1 tot en 'nv*t 7 Juni zijn in onze provincie voorgekomen 5 gevallen van roodvonk, nl. 2 te Ter Neuzen en 1 .in ieder der gemeenten Kloetinge, St. Maartensdijk er Middelburg en 1 geval van buiktyplius te Ter Neuzen. SOUBURG Omtrent de volgende gevonden voorwerpen zijn inlichtingen te bekomen een strooien hoed bij Sturm, Tuindorp D 32 een cein tuur met zilveren gesp bij Walraven, B 276 een armbandhorloge bij v. d. Vrede, Tuin dorp C 76c. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg werden heden de navolgende vonnissen uitgesproken veroorzaken van brand door schuld R. J„ 24 jaar, betonwerker te Breda, ƒ25 b. s. 25 d. h. overtreding motor- en rijwielwetM. N. F., 30 jaar, huisvr. H. B. P., te Westdorpe. Bevestiging vonnis waarvan hooger beroep, 25 b. s. 10 d. h. en intrekking rijbewijs voor1 den tijd van één jaar P. C., 21 jaar, chauf- feur te Vlissingen. Bevestiging vonnis waar* van hooger beroep, 25 b. s. 25 d. h. O. K. G. K., 33 jaar, veekoopman te Middel* burg. Bevestiging vonnis waarvan hooger be- roep, 25 b. s. 25 d. h. verduistering C. P. H.. 50 jaar, handels*' reiziger te Middelburg, in voorarrest, 4 maan-» den gevangenisstraf met aftrek voorarrest helingA. N., :9 jaar, oesterhandelaar tö Ierseke, 50 b. s. 25 d. h. J. P. W., 22 jaar, koopman te Sluis, vrij* gesprokenl L. R., huisvr. V., te Ter Neuzen. Bekrachti ging van het vonnis waartegen verzet, 0 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk verduisteringJ. D., 54 jaar, rijwielhande laar te Hoek, 1 maand gevangenisstraf voor* waardelijk onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst f: N. K., 35 jaar, wonderdokter te 's-Gravenha*' ge. Bevestiging van het vonnis waarvan hoo ger beroep, met uitzondering van de straf, 2 maal 25 b. s. 2 maal 10 d. h.W. F. M„ 57. jaar, winkelier en magnetiseur te Vlissingen. Bevestiging vonnis van den kantonrechter met uitzondering van de straf, 2 maal ƒ15 b. of 2 maal 5 d. h. en 2 maal 15 b. s. 2 maal 5 d. h. overtreding jachtwetK. I., 49 jaar, land bouwer te St. Jansteen. Bevestiging vonnis waarvan hooger beroep, 30 b. s. 30 d. h. mets verbeurdverklaring van het inbeslaggenomeii geweer diefstalE. B. B., 39 jaar, schoenmaker tej Graauw, 3 maanden gevangenisstraf voor*' waardelijk C. de W., 42 jaar, zonder vaste woon- of verblijfplaats, 5 maanden gevangenisstraf met; aftrek voorarrest straatschenderij J. v. S., 42 jaar, huisvr, J. S. te Wemeldinge. Vrijgesproken veroorzaken van -lichamelijk letsel dooi* schuld J. d. B., 20 jaar, chauffeur te Goes,., 25 b. s. 25 d. h. overtreding leerplichtwetE. V., 41 jaar, voddenraper te Clinge. Bevestiging van het; vonnis waarvan hooger beroep. Ontslag van rechtsvervolgingt mishandelingG. V., 20 jaar, boorder, eiï H. M. S.. 16 jaar, loopjongen, beiden wonende te Vlissingen no. 1 ƒ20'b. s. 10 d. h., no. 2 20 b. s. 1 maand tuchtschool veroorzaken van gevaar voor het verkeer, over een spoorioegJ. v. d. B., 61 jaar/ vrachtrijder te Wolphaartsdijk, ƒ10 b. s,1 10 d. h. 0 Het drama aan het Bezuidcnhout. Ds vroegere tramstationschef W. K. v. d. M. heeft cassatie aangeteekend tegen hetj arrest van het Haagsche Gerechtshof, waar bij hij wegens doodslag van mevrouw Odem' op 5 September 1929 gepleegd in haar wo ning aan het Bezuidenhout en poging tot doodslag op haar huishoudster, is veroor deeld tot 20 jaar gevangenisstraf TE VLISSINGEN Auto's, Fietsen ertuigen. Juni uur 13 9.50 14 9.51 ÏENDA vermakelijkheden, ringen, enz. - Dagelijks voorste!®1 Dagelijks voorstelling. lmina. lederen avoi aanvangende ball a® .ansante van 3—6 uur. De heer Veraart, de regenmaker, heeft succes gehad. Een escadrille vliegtuigen heeft boven Muiderberg een regenbui geconstateerd, die door het uitgeworpen ijs veroorzaakt moet zijn. Op Schiphol v - werd de heer Veraart gecomplimenteerd. De Rotterdamsche diergaarde is zeldzame aanwinsten rijker geworden. Twee geweldig groote neus hoornvogels, witsnavelig, uit Australië.

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1