LD EN fftsÉpciis Courant 15204 TWEEDE BLAD HAAR BESCHERMER PROVINCIALE ZEEUWSCHE VEREENIGIMG „HET GROENE KRUIS". elburgsche iij v. Stoomvaart FEUILLETON INGEZONDEN STUKKEN van de van Donderdag 12 Juni 1930. Na. 136 v.Midd. v. Rotfc Juni v.m.uur vm.uur n 9 n 8 1> 9 8 n 9 n 8 VLISS9NGEN. INWONING 11. Te bevragen lie. >1 RAALTE, Boule. 44, vraagt een DE MEISJE ur. ENWONING :zin. Vrijen opgang, n C. BOLIER, Wal. T MEISJE 1 voor dag en nacM, .s. Brieven no. 10808 "DAGH, Vlissingen. ddelburg-Rotterdam ïgelegen plaatsen. AN PASSAGIERS, REN EN VEE, De vereenigfng „het Groene Kruis" hield gisteren haar 18e jaarvergadering in hotel „Juliana" te Zienkzee onder voorzitterschap van den heer C. E. Plugge uit Oost- en West- Scuburg. Aanwezig waren afgevaardigden van 24 der 52 afdeelingen. De voorzitter herdacht het eerst het ver trek uit Zeeland v~n het lid van het hoofd bestuur, den heer H. G. Fraser, die zooveel voor het doel der vereeniging heeft gedaar:, vooral ook ten opzichte van het instituut schoolartsen, waardoor reeds te Vlissingen. Middelburg en Goes dit instituut bestaat. Spreker hoopt, dat de heer Fraser nog een aangenamen ouden dag zal hebben en het nog eens zal beleven, dat alom schoolartsen zijn aangesteld. Dan herinnert spr. aan het plot seling overlijden van den voorzitter van de Nederlandsche vereeniging, qs. Fleisscher, die zich geheel aan het Kroene Kruiswerk heeft gegeven, $n daarvoor alles heeft opgeofferd. Zijn werk is door jongere krachten opgeno men en wel door den lieer ds. Beycrman, die nu onder den naam van directeur-generaal de leiding der vereeniging heeft en die nu cok alles opgeofferd heeft om dit werk goed uit te voeren. De provinciale vereeniging een tamelijk, welvarende vereeniging. Men moet daarom verhoeden, dat dit door onder linge ruzies vermindert, men mag niet ver geten te denken aan „Door allen voor allen" Men moet er aan denken dat eenheid machi maakt en verdeeldheid nimmer. In de provincie Utrecht heeft men twee soorten van vereenlgings-leden, de gewone Groene Kruisverenigingen en zij, die het zelfde beoogen. De leden moeten zelf de on willige afdeelingen tot aansluiten opwekken. Nu bedanken sommigen weer en anderen kunnen er niet toe komen zich aan te sluiten, waarbij nu komt het toenemend sectarisme en list aandoen van concurrentie. Dit werken van het wit-gele kruis vindt men behalve in Zeeland alleen in Overijsel. Zonder oncler- scheid van richting kan men in deze samen werken. Spreker deelt dan mede, dat het gemeen - I tebestuur dcor andere bezigheden verhinderd I is, evenals' ds. Waardenburg, voorzitter van de distriets-commissie voor Schouwen- en Duivelancl. Spreker brengt aan deze commis- I sie dank voor de goede voorbereiding der ver- gadering. Nog spreekt de voorzitter woorden aan het I adres van den heer Meulenberg, die meerma len voor Oudelande de vergadering bezocht, doch die nu door hoogen leeftijd voor een en I ander heeft bedankt. Spr. hoopt dat de heer Meulenberg nog vele jaren het wel en wee der vereeniging zal volgen in gezondheid en opent daarop de vergadering. De secretaris-penningmeester, de heer M. I Nieuwenhuijse, bracht het jaarverslag uit, I waarin voorkomt, dat de vereeniging thans I ruim 2\000 leden telt, verdeeld over 52 afdee- ling en of combinaties van afdeelingen. In de hoofdbestuursvergaderingen werden I o.a. pogingen besproken om ook in Zeeuwsch- I Vlaanderen te komen tot de oprichting van I een vereeniging voor verzekering tegen üe I kosten van ziekenhuisverpleging. De heer I Fraser kon later mededeelen, dat 10 van de 12 I afdeelingen medewerking hadden toegezegd, I zoodat er veel kans bestaat dat deze vereenl- I ging binnen afsienbaren tijd tot stand zal ko- I men. In de algemeene vergadering der centrale I vereeniging nam men met groote meerderheid leen door Zeeland ingediende regeling voor I de berekening van het quotum aan, waardoor I gerekend zal worden met het totaal aantal Naar het Engeisch. lën te bekomen: V. Transport- en Exp« ven G. VOS, Telefootl EENHOORN, Tetef. 155, OSTERHOUT, Telef. 282. s. BUITENHEK, Tel. 101 ..Sir James Linton had haar ook geraden, I dat zij Sholto in een gesticht zou doen en I '«et Jaqueline Mainwaring had zij haast ge el over dit onderwerp. Jaqueline had |kaar „ziekelijk sentimenteel" genoemd, dat lzÜ haar tijd, dien zij zoo goed aan andere langen productief had kunnen maken, zoo I '«spilde aan een imbécilewaarna Bea- lkix voelcle dat zij haar voormalige vriendin bijna haatte. Op haar verlangen werd Sholto nu naar I öch linkervleugel van het huis gebracht ||har zijn eigen kamer. Zij deed dit in de 'P. dat er weer herinneringen in hem lauden gewekt worden, die misschien heil- l&am konden werken op zijn geestestoestand. ■Anders was dit deel van het gebouw juist het I oieest vervallen. Sholto's lichamelijke toestand ging steeds vooruit en met den onvermoeiden Jevons te hij eindelooze wandelingen, tot op |{«i dag een voorval plaats vond, dat Beatrix i ontsteltenis bezorgde. Toen Sholto liamelijk zyn thee zat te drinken kwam Je- lVons eerbiedig tot haar en zei dat het beter wezen, zijn heer in het vervolg binnen laa landerijen van het goed te houden. leden dat op 1 Januari bij de Algemeene N< derlandsche Vereeniging was aangesloten en met het getal leden dat elke provinciale ver eeniging op dien datum heeft. Nog bevat het verslag de regeling van de cursussen van den Kon. Nationalen Bond „het Oranje Kruis". Volgens het uittreksel van de afdee-lingsvèr- slagen, blijkt, dat thans in 23 afdeelingen de wijkverpleging is ingevoerd. Van 18 afdeelingen werd geen jaarverslag ontvangen. Het verslag werd goedgekeurd, evenals d? door Schoondijke' reeds gecontroleerde reke ning, welke aanwijst in ontvang 1912.97 en in uitgaaf 1669.60, alszoo een batig saldo van 243.37. Als plaats voor de volgende algemeene ver gadering werd Goes aangewezen. De heeren Ch. Dieleman te Groede, dr. L. G. Gelderman te Kortgene en S. Hage te Eruinisse werden bij enkele candidaatstelling herkozen als lid van het hoofdbestuur en wérd als zoodanig gekozen de heer F. E. Pas te Groede. De nu behandelde begroöting voor 1930 heeft een eindcijfer van 2978.37 en 7.92 voor onvoorzien. Bij de behandeling der inkomsten werd het quotum bepaald op 8 cent per afdeelingslid cm lekte de post subsidie wijkverpleging ad f 1000 discussie uit. De voorzitter zeide, dat Ged. Staten dit subsidie niet meer afhankelijk stellen van al of niet tekort in kas. De heer.Hage zeide, dat het dus nu geen stelpost meer is en vroeg hoe cie verdeeling ever de afdeelingen nu moet worden geregeld. Wel is dit vroeger reeds gebeurd, maar spre ker meent dat men het nu nog eens goed moet vastleggen. Spreker zou willen dat men dit aan het bestuur overliet en verzocht wat soepel te zijn, meer nog dan vroeger. De voorzitter zegt dat het de bedoeling is met deze som alleen te steunen die afdee lingen, die niet rond kunnen komen. Vast gesteld is, dat men nieuwe afdeelingen ge durende 3 jaar met 200 hoogstens ma a steunen en daarvan mag niet worden afge^ weken zonder overleg met de Provinciale Staten. De heer De ittmann meent, dat men moet vastleggen, dat alleen vereenigingen. die een gediplomeerd wijkverpleegster hebben, ge steund mogen worden. De voorzitter zegt, dat dit steeds de be doeling is geweest. Maar de regeering moet bepalen, dat ongediplomeerde verpleegsters niet in dienst mogen worden genomen. Zeer moet ook worden gewaarschuwd tegen het gevaar, dat wijkverpleegsters tevens ais vroedvrouw optreden. De heer Hage meent, dat het moeilijk is, dat ook het Wit-Gele Kruis in de richting van bet Groene Kruis werkt, maar nu komt daar nog het Roode Kruis ook bij, van hetwelk spr had gedacht, dat het uitsluitend werkt in oor logstijd. Vooral op Schouwen, dat geïsoleerd ligt en dun bevolkt is, mag geen verdeeldheid worden gezaaid. Het Roode Kruis moet niet trachten tyet Groene Kruis te verdringen, want dit maakt twee bloedarmoedige ver eenigingen. De heer ds. Gerritsen zou meer dan 200 per jaar aan een afdeeling, die pas met wijkverpleging begint, willen geven, en zou dit in ieder geval Willen probeeren bijv. met f 300. De heer Dieleman (Westkapelle) wijst er op, dat niet alle kleine afdeelingen een wijk verpleegster kunnen aanstellen, zoo zorgt Westkapelle voor de zieken door een contract met de vereeniging die te Domburg een dia cones in dienst heeft. De voorzitter zegt, dat daarvoor niets wordt gegeven, dit geschiedt alleen als het geheel van het Groene Kruis uitgaat. De heer Versluis (Serooskerke, Walcheren) vroeg nog nader naar het aanstellen van een diacones. De voorzitter zeide, dat dit ook mag, als de Groene Kruisvereeniging het maar doet, om dat men voor steun de rekening van de wijk verpleging moet kunnen overhouden. De heer Hoogenboom wees er op, dat sub sidies in op achtereenvolgende jaren in af- afdalende lijn werden toegekend. De secretaris zegt, dat als een afdeeling niets kreeg, er bepaald een batig saldo moet zijn geweest en dan kon spr. niet geven. De heer ds. Hoek uit Zonnemaire wilde de „Waarom vroeg zij. „Hij schijnt het juist zoo aangenaam te vinden een langen weg te gaan." „Vanmiddag liepen enkele kinderen mi", Carnegie achterna en scholden hem uit en toen werd hij zóó boos, dat hij haast niet te houden viel en dat ik bang was, hoe hü het kind soms een ongeluk zou toebrengen." ■Nu goed we zullen zien dat we hem bin nen het goed houden. Als je de kinderen kende, dan zou ik eens bij de ouders aan gaan en er over klagen." Een paar dagen later bracht mrs. Lincoln Beatrix een bezoek. Zij begon met haar be klag te doen over het gedrag van Trix en eindigde met vreeseluke klaagliederen over haar eigen ongelukkigen toestand. „He Beatrix, als je maar naar mij geluis terd had, dan zou dit nooit gebeurd zijn I En nu ben je heel je leven aan een krankzinnige gebonden „Maar moeder, ik klaag er toch niet over Dan hoeft niemand het ook voor my te doen." ,Maar hij moest jullie eens op een goeden dag allen in je bed vermoorden. Er wordt immers algemeen beweerd dat krankzinnigen het felst rijn op degenen van wie zij het meest hielden." „Dacht u nu heusch, dat ik bang zou zün voor Sholto „Dokter Lincoln zegt, dat liij toch heel ge vaarlek is. Hy heeft mü juist opzetteiyk hierheen gezonden om je te waarschuwen." ,Heel vriendeiyk van dokter Lincoln om zoo zeer belang in my te stellen, maar daar afdeelingen opwekken hooger contributie te heffen, want het geldt hier een vereeniging en instelling, die geheel uit het particulier initiatief zoo groot is geworden. Spr. stelt een motie voor, waarin de wen- schelijkheid wordt neergelegd dat de afdee lingen een minimum contributie van 1 moe ten trachten in te voeren. De heer Polle zegt, dat men dan deze ver eenigingen beter kan ontbinden en een nieu we oprichten. De motie wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Thans kwamen twee genoodigden in de ver gadering. nl. dr. Putto, aftredend inspecteur der Volksgezondheid o.a. voor Zeeland en de nieuwe inspecteur, dr. Veeger. Tot eerst genoemde zegt spr., dat men hem noode ziet heengaan, hij heeft zooveel voor Zeeland ge daan en spr. hoopt, dat dr. Putto nog meer malen aangenaam aan Zeeland zal terug denken. Tot dên nieuwen inspecteur zegt spr. dat hij ook met dezen op aangename samenwer king hoopt. De heer dr. Putto verzekert, ook altijd gaarne in Zeeland te hebben gewerkt, maar wijzende op zijn opvolger, weet hij zeker dat het even goed zal blijven gaan. De heer dr. Veeger brengt dank voor de woorden van welkom. Spr. heeft Zeeland nog nimmer bezocht, maar heeft de Zeeuwen toch elders reeds leeren kennen als stevige men- schen, niet alleen in lichaamsbouw, maar ook in hun opvatting. Hy roept aller medewer king voor een aangename samenwerking in. Voortgegaan wordt met de begrooting. Bij den post bijdrage voor het congres „Groene Kruis" zegt de voorzitter, dat dit te Utrecht wordt gehouden en dat er ook sprekers van buiten Nederland zullen optre den, o.a. een Engelsche dame, die over het werk van de wijkverpleegsters zal spreken. Spr. wekt ook de zusters tot een druk bezoek op, voor huisvesting bij particulieren zal zoo veel mogelijk worden zorg gedragen. Bij den post van 500 voor subsidie kin- derhygiëne vraagt dr. Ittmann hoe dat ge regeld is. De voorzitter 2egt. dat dit bestemd is voor de commissie voor de hygiëne van het kind, waaraan ook Rijk en provincie subsidie geven. De heer Hage meent dat Schouwen-Duive- land ten deze als uitschot wordt gebruikt en hoopt, dat daar, naast den bakercursus, nu ook eens op andere wijze Schouwen van die commissie zal profiteeren. De voorzitter zegt. dat in deze afdeelingen er ook medici moeten medewerken en laatst genoemden moeten niet denken, dat anderen zich niet met hun patiënten mogen inlaten. De heer dr. Ittmann wijst op de slapheid der afdeelingen zelf. De heer dr Putto vindt gelegenheid als zijn meening te zeggen, dat het niet goed is de betrokkenen mede te doeii betalen voor in validiteitsverzekering, doch wel voor pensioen. Na de pauze was het weer dr. Putto die het eerst sprak en wel over de pogingen die gedaan worden te Zierikzee om een afdee ling van het Roode Kruis op te richten en die het ziekenverplêgingswerk te doen ver richten. Spr. meent, dat men zich in deze tot het hoofdbestuur van het Roode Kruis moet wen den met het verzoek van het terrein van het Groene Kruis weg te blijven. De voorzitter gaat hiermede accoord. maar dan moet o.a. de districtscommissie ten deze medewerken. Hierna gaf de voorzitter, na een kort woord van welkom, den heer dr. van Maren Bentz van den Berg, die zou spreken over „De tegenwoordige regeling der zuigelingen-be- bescherming in Zeeland", daartoe gelegenheid. Spr. beantwoordde in de eerste plaats be vestigend de vraag of er reden is voor zuige- lingenbescherming. Ook behandelde hy de vraag wat het doel is en hoe het wordt nagestreefd. Spr. wees er op, dat het geboortecijfer steeds dalende is, maar ook het algemeen sterftecyfer. Dit laatste zal niet steeds kunnen blijven dalen en als dan het geboortecyfer toch blijft dalen, richt dit een volk ten gronde. Frankrijk is volgens spr. daarvan het bewys. Als men de zuigelingen krachtig maakt, spaart men op lateren leeftijd de kosten van dokters, ziekenhuizen enz. Bij de hij Sholto niet eens meer gezien heeft, kan hy toch niet veel afweten van de zaak." „O, maar hu heeft hem wel gezien Een dezer dagen, toen hy rondreed, was hu er juist getuige van dat Sholto een kind ach- ternazat en en dat hy het bijna vermoord had. „Deze voorstelling is zeker voor negen-en- negentig procent overdreven, moeder l" „Nu, dokter Lincoln zegt, dat Sholto in een gesticht thuis hoort en als je er uit je zelve niet toe overgaat hem daarheen te sturen, dan zal je er binnenkort toe gedrongen worden." Mrs. Lincoln bleef nog een tüd praten, maar toen zy Sholto en Jevons langs de tuindeur zag gaan, nam zu yiings afscheid. HOOFDSTUK XXVT. Dokter Lincoln zat in zün patiënten-kamer toen de bediende boven kwam met een kaar tje, waarop stond „Mi*. Albert Carnegie." „Laat dien heer binnenkomen luidde de order. Het volgend oogenblik vertoonde Carnegie zich in het vertrek en met hoffeiyke buiging vroeg hu „U zult zich mij waarschijnlijk wel niet meer herinneren, dokter Lincoln Want het is zeker al een paar jaar geleden, dat wu elkaar ontmoetten." „O ja, ik herinner mü u zeer wel. Komt u my als dokter raadplegen „Niet voor mijzelven, maar voor mijn ar men neef. U weet natuuriyk alles van zün ongelukkige ziekte t.b.c.-bestrijciing geidt het een. ziekte, doch bij' de zuigelingensterfte verschillende ziekten. In 1923 werd ter zake de .eerste vergadering in Zeeland gehouden en toen is reeds aan gedrongen op het vestigen van consültatie- bureaux en het houden van moedercursussen, terwijl ook de regeering in die richting Werkt. Ook opleiding van speciale huisbezóeksters voor zuigelingenbescherming is zeer g€- wenscht, want het huisbezoek is goed voor controle en ook voor de statistiek. Men moet goed inprenten, dat voor een deugdelijke kin derverzorging goede hygiëne onmisbaar is. Aan de hand van statistieken en platen heeft spr. nader uiteengezet de goede gevol gen van de verzorging en controle en ook aangegeven, dat ziekelijke stovingen bij de geboorten; aandoeningen van maag en dar men en van de ademhalingsorganen de voor naamste oorzaken zajn van de groote kinder sterfte. Door de cursussen is bij de bestrijding van deze sterfte reeds veel succes geboekt. Ook het onderzoek tijdens de zwangerschap is voor het kind, dat geboren wordt, van groot belang en bevordert de kans op krachtige kin deren. Een verslapping van toezicht doet het sterr- tecufer weer direct stügen. In Zeeland zün thans in totaal 12 con- sutatiebureaux gevestigd. Dit moet nog veel meer worden en spr. roept den steun in van de afdeelingen der vereeniging. Er werden tot nu toe een 10-tal moedercursussen gehouden, dit moet ook meer worden. Als men een lokaal kan krügen en men betaalt 10 per cursus tin sommige gevallen minder), dan kan men gerust een cursus aanvragen. Men moet daarnaast don ■wijkverpleegsters gelegenheid geven om speciale cursussen voor haar bü te wonen en ten slotte zijn ook de bakercursus sen, waarvan de theoretische lessen gratis worden gegeven en de practische in enkele plaatsen der provincie, waarna een diploma wordt uitgereikt, ten zeerste aan te bevelen Daar niemand vragen wenschte te stellen, bracht de voorzitter dank aan den inleider en wekte hy de afdeelingen op ook in deze richting beter aan te pakken. Van de districtscommissies had alleen Schouwen en Duiveland een rapport, dat o.a. gewaagde van een overschotje op de exploi tatie van den ziekenauto. De voorzitter keurde de laksheid der andere commissies af en bracht hulde aan die van Schouwen, wier werken hij aan de andere ten voorbeeld stelde. Met een tot weerziens te Goes sloot spr. de vergadering. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copic wordt met teruggegeven DE ZUID-NEDERLANDSCHE RADIO-DISTRIBUTIE MAATSCHAPPIJ. Mijnheer de Redacteur, Mag ik nogmaals een beroep doen op uw gastvrijheid ?'Bij voorbaat mün dank. Het ingezonden stuk in de „Vhssingsche Courant" van gisterenavond van mi*. Kui perspardon van de heeren A. M. van van Beers en J. J. Quasters, behoeft noodza- keiyk eenige correctie. De bewering als zou door ondergeteekende zijn beloofd, dat hij In een advertentie in de „Vhssingsche Courant" zou mededeelen, dat een eind aan het geschil zou zün gekomen, is ten eenenmale onjuist. Zooals reeds eerder medegedeeld, zün on derhandelingen gaande, waarby op verschil lende punten overeenstemming is bereikt. Deze punten zijn op schrift gesteld en door beide partijen onderieekend. De beide advo caten hebben opdracht een overeenkomst te ontwerpen, waarby zy rekening hebben te houdèn met de punten, waarop overeenstem ming is bereikt. Een van die punten, waarbü is bepaald, dat gepubliceerd zal worden een door beide partyen onderteekende advertentie behelzende mededeeling van het einde van het geschil, is op uitdrukkelijken wensch van ondergeteekende opgenomen. Want deze ad vertentie zou onder meer moeten dienen als openlijke rehabilitatie van ondergeteekende, na al de lasterlijke aantygingen jegens hem Moet ik soms de personen der onderhandela ren tot getuige roepen om te bevestigen dat „Hij is onherstelbaar krankzinnig, niéfc- waar „Juist. En wat ik nu van u zou verlangëh is, dat u my een certificaat gaf, dat hy ge vaarlijk krankzinnig is. Een collega van u dokter Harley Streete, zal de tweede dokter zyn, wiens hulp ik heb ingeroepen." De blikken, waarmee de heeren elkaar aankeken, schenen elkaar als te willen door gronden en Albert wendde een openhartig heid voor, die echter in waarheid diende om zün gedachten te verbergen. „Ik zal u vertellen, dat ik my tot het hooge gerechtshof ga wenden om een bewus van krankzinnigheid voor Sholto, waarna het beheer van de goederen als universeel erfgenaam dan aan mu zou worden toege wezen. En met uw beëedigde verklaring en die van dokter Harley Streete zou Sholto zeker naar een gesticht gezonden worden." „JuistMaar zijn vrouw. Zou die geen spaak in het wiel kunnen steken Albert Carnegie schudde glimlachend het hoofd. „U vergeet dat ik, als rechtskundige, zeer goed weet, dat zu in deze zaak geen rechten heeft. Was er een kind. dan zou dit anders zyn geweest. Maar nu ben ik dé universeele erfgenaam." „Goed. Ik heb er niets tegen om Sholto Carnegie te onderzoeken betreffende zyn geestvermogens en als ik hem krankzinnig vind, daarvan een beëedigde verklaring te geven", sprak dokter Lincoln op zeer beslis ten toon. „Maar ik voorzie eenige moeilijk heden om een interview met hem te krügen, mr. Kuipers zulks geheel overbodig vond en dat hij daartegen was Zeer wel mogeiyk dat er namen zün, waaraan deze advertentie- kosten verloren geld zouden zün, de naam van ondergeteekende is een volledige rehabi litatie wel waard. Daarom is zulks door mij geëischt, hetzy door de heeren Quasters en Van Beers vrüwillig, hetzij door tusschen- komst van den rechter. Van een belofte van ondergeteekende tot liet plaatsen van een zoodanige advertentie, kan geen sprake zijn, omdat die advertentie door beide partyen zoude moeten worden onderteekend. Bovendien is afspraak, dat zulks niet zou geschieden voordat de zaak m kannen en kruiken is l Leugen no. 1 ontmaskerd. Men brengt het feit, dat enkele der ont slagen knechts nu en dan ten mynent komen i,niet geregeld iederen morgen) in verband met het werk dat zy voor de Vereeniging van abonné's bü de radio-distributie doen en waarbij zy nu en dan in botsing kwamen met geldophalers der maatschappij; die zeer ver ontwaardigd waren als hun «ngens door de licht werden gesteld. Een V» die geldopha - Iers schynt zelfs gedreigdjie hebben met handtastelijkheden J Leugen no. 2. Over de vergadering welker wettigheid ik betwist schrijven de heeren, dat de rechter- ïyke macht er anders over denkt, enz. Dit is zuiver misleiding. De rechter heeft in kort geding zich niet uitgesproken over de al of niet wettigheid van die vergadering, doch hij heeft zuiver en alleen bepaald, dat ik (na- tuuriyk ter voorkoming van verwarring in het bedi'üf) myzelve van daden van beheer moet onthouden, totdat de rechtbank over de al of niet wettigheid een besluit zal zijn genomen. Er is dus geen sprake van lichzinnigheid bij ondergeteekende, als hij zün standpunt hand haaft, dat zoowel zijn ontslag alsmede de be noeming van den heer Van Beers nietig zün, als in de toekomst de rechtbank de bewuste vergadering onwettig achtBovendien heeft de rechter in het kort geding niet uitgespro ken wie er thans wel als directeur mag op treden, dat blijft een groot vraagteeken. Leugen no. 3. Tot tweemaal toe deelen de heeren mede, dat maar zoo'n gering aantal abonné's het advies van het comité om de betalingen op te schorten heeft opgevolgd. Te rekenen naar de moeite die gedaan wordt om de menschen tot betaling te bewegen, het ingezonden stuk va.a mr. Kuipers, de microfonische boodschappen met bedreiging tot afsluiting van weigeraars, de bedreigingen door de geldophalers geuit enz. enz. zou men komen tot de ouderstelling, dat het percentage dat de betalingen heeft opgeschort, ontstellend hoog moet zijn Mij dunkt, het moest niet zoo'n bezwaar zijn om die bedreiging tot afsluiten ten aanzien van het gering aantal niet-betalers uit te voeren Wel zijn een aantal menschen afgesloten die bedankt hebben wegens de slechte kwaliteit der uitzendingen. Echter niemand is nog af gesloten wegens het opschorten der betalin gen. Als men daaraan begon vrees ik, dat het aantal abonné's snel bergafwaarts zou gaan. Mogeiyk is er dan ook wel werkgelegenheid voor de acht ontslagenen Mogeiyk is er dan ook werk voor de Vereeniging van abonné's by de radio-distributie Leugen no. 4 gesignaleerd. Het mag geen wonder heeten, dat de heeren tot driemaal toe hebben verzuimd hun han delingen tegenover vergaderingen van abon né's te rechtvaardigen. Immers een zwakke poging in hun ingezonden stuk om onderge teekende in staat van beschuldiging te stel len moet reeds gebaseerd worden op een vier tal aanwusbare leugens Om ook te gaan adviseeren zou ik kunnen schrüvenzoekt uw kracht niet in leugens, maar in rechtvaardigheid. Het is echter ver loren moeite. Ik zou de heeren kunnen dan ken voor de mooie antieke spreuk aan het einde van hun stuk Alegt wilt gü den bergtop op, Zoo rüdt een eigen paard, Geen huurknol haalt den top. De heeren begrüpen noch mün waarschu wing, noch de mooie spreuk die zy mu ter overdenking geven. Was hun poging om den heer Ratelband tegen betaling te bewegen tot medewerking aan abonnementen-inning niet in flagranten strüd hiermede Was het "Sinds een onaangenaam voorval voor een kind, dat hem geplaagd heeft, wordt hij op het goed gehoudenen mrs, Carnegie heeft iets tegen mu „O, daar weet ik wel iets op": zei Albert koel. „Ik ken den lufknecht wel een zeer verstandig man en als u en dokter Streete een tüd hebt bepaald, dan zal hij mijn neef wel ergens even buiten het park brengen, op de plaats, die ik hem aanduid." „Goed. Ik ben tot uw dienst." „Maandag om vier uur schikt u dat Dok ter Streete kan dan juist met den trein van drieën komen." „Dat schikt mü uitstekend." ,A propos, dokter Lincoln, ik kan u best vast vooruit een wissel schrüven, omdat ik later soms geen tyd möcht hebben." Albert Carnegie haalde zijn chèque-boek te voorschun en ofschoon het hem aan het hart ging van de som, dacht hy anderzijds dat dit geld waarschijnlijk ruimschoots zijn rente zou afwerpen. „En nu geloof ik, dat wy voor vandaag de besprekingen daarby laten kunnen en wil ik dus niet verder misbruik maken van uw kostbaren tyd, dokter Lincoln „Maar u zult toch nog een glas whiskey en soda gebruiken drong de dokter, onge woon joviaal. „Graag", luidde het antwoord. En zoo zaten de heeren nog een tyd te praten en geen van beiden achtten zy hun dag verloren. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 5