ia juni 1000 500 300 25 donderdag IVo.13© 68e Jaargang 1930 UitgaveFirma f. if Al DE VELDE Ir., Walsiraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD BINNENLAND Stads- en Provincienieuws Jo—7.40 en (orkest. N. Iten. 9.45 la" van G. [2.2012.25 112.50—2.20 20 Opvoe- l Bernard. i L. Dani- Gramo- t. 10.35— Gewijds -2.50 Or- Jnofoonpla- Jslandsche 12.20 dans- .20 Concert, [zing. 8.20 1. 8.45—9.55 Orkestcon- Incert. 6.55 frragmenten Jenbach. ;zingen. 7.20 ;en. 12.20 Berichten. -4.20 Lezin- Lezingen. |richten. 9.5D Daarna tot 6S1NGEN 15.15 15.51 Fietsen |9.50 9.50 iheden, [s voorstelling, voorstelling, 8 liederen avond hde half acht. lan 3—6 uur. De effen stof- iwart, heel veel Ëla, zacht-rose, en zonsonder- er, naar lila is voor avonci- ;n werd ons een larvan het lijfje Iten banden was Jige suède hand- Japon of zwarte diamantjes ge- tsseline of kant ipleteerd door geheel met dia- is. Een heel [an effen zwarte ;uren bedrukten waren de vo- gevoer d. Weer 'loopende tinten 'oud blijft altijd pgen een zwarte kraaltjes gebor- iurige japon met elk in zijn genre dtoilet en -man- e .eleganties van msemble in een |it-grijs, zwart of itel bij meerdere altijd de lengte onregelmatige stond de man- leelijk, dat men verkort heeft over de heupen en om de heu- mecst verschil- deze mantels- penzeer aansluiten- mdmantels zijn in glad schouder- |n rfjk zijn ze, van vossebont of hcr- (van bont aan der. pl soms af met een [de stof, wat heel WILHELMINE. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het ge'heele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct De abonné's ia 't bezit eener Polis, zijn GR'AT IS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet óf oog. gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Bedrijfstelling. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende maatregelen tot het verkrijgen van e£n juiste bedrijfsstatistiek. In ons land is aldus de memorie van toelichting het gemis aan betrouwbare gegevens betreffende het bedrijfsleven bij herhaling gevoeld. In die gevallen heeft men zich moeten behelpen met gegevens, welke omtrent het bedrijfsleven bij eenge diensten en instellingen, als de arbeidsinspectie, de rijksverzekeringsbank, de Kamers van Koop handel en Fabrieken, het Centraal Bureau voor de Statistiek, enz. uit anderen hoofde bekend waren. Deze gegevens zijn echter alle beperkt het zij tot bepaalde bedrijfstakken, hetzij tot be drijven van bepaalden omvang. Bovendien zijn ze alle onvolledig. 'Teneinde een behoorlijk overzicht te ver- brijgen, is het daarom noodzakelijk, dat een bedrijfstelling wordt gehouden. De bestaande gegevens kunnen, mits in velerlei opzicht aangevuld naar vertrouwd wordt het materiaal van een belangrijk gedeelte der bedrijfsstatistiek vormen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek, waaraan het houden der bedrijfstelling vol gens het wetsontwerp grootendeels opgedra gen wordt, moet op de medewerking kunnen rekenen in het bijzonder vaii de Rijksverze keringsbank en de Raden van Arbeid. Voorjs zou de- scheepvaartinspectie haar medewer king moeten verléenen. De wettelijke regeling van het ziekenfondswezen. Het Mei-Juni-nummer van het „Tijdschrift voor Sociale Hygiëne" bevat de beide prae- aciviezen vcor het op 27 en 28 Juni te Nij megen te houden 35e gezondheidscongres over „De wettelijke regeling van het ziekenfonds- wezen". Het eerste is van de hand van dr. C. T. Schreve te Amsterdam (gepens. secretaris der Nederl. maatschappij tot bevordering der ge neeskunst). Aan 't slot van zijn verhandeling komt de schrijver o.m. tot de volgende con clusies Het tot stand komen vari eenwettelijke regeling van het ziekenfondswezen blijft, on danks de vele verbeteringen, welke in de laat ste 30 jaren op dit gebied zijn tot stand ge komen nog altijd gewenscht. Deze wette i'jke regeling moet ten doel heb ben a. de geneeskundige verzorging der bij de ziekenfondsen verzekerden zooveel mogelijk te doen beantwoorden aan de eischen, welke de geneeskundige wetenschappen aan deze Verzorging stellen b. door het stellen' van vereischten, waar aan de ziekenfondsen behooren te voldoen, te waarborgen, dat deze organen voor de uit voering van hun taak ten volle zijn berekend dat zij zoodanig zijn ingericht, dat bij het ziekenfonds direct belanghebbende groepen gelijkelijk en in volle harmonie kunnen sa menwerken ter bereiking van het doel, dat aan het ziekenfonds ten grondslag ligten dat ongewenschte toestanden op ziekenfonds- gebied uit den weg worden geruimd en mis bruiken worden voorkomen c. door het instellen van toezicht op de Ziekenfondsen te waarborgen, dat het finan cieel beheer der fondsen met gepaste zui nigheid geschiedt en dat o.m. de bepalingen Van de ziekenfondswet worden nageleefd d. meer eenheid in het ziekenfondswezen te brengen in dien zin, dat ziekenfondsen sa mensmelten tot instituten met zeer groote financieele draagkracht en wel zoodanig dat in iedere gemeente van eenigen omvang slechts één ziekenfonds zal bestaan en dat het delfde zal geschieden voor een complex van kleinere gemeenten en het daarbij behooren- de platteland. Het verstrekken van een rijkssubsidie aan de toegelaten ziekenfondsen is een noodzake lijke vereischte. Het tweede praeadvies is van den heer E. Kupers en komt o.m. tot de volgende con clusies - In elk(e) nader aan te wijzen gemeente of district wordt slechts één ziekenfonds toege laten, waarvan het beheer voor de meerder heid in handen der verzekerden moet berus ten. In de gemeenten of districten, waar reeds meer dan één fonds bestaat, worden deze Verplicht samen te smelten. De lokale ziekenfondsen worden federatief ^ereenigd tot districtsfondsen, aan welker hoofd een districtsbestuur komt te staan, dat district bestaande ziekenfondsen. Er wordt een centrale raad gesticht, waarin de vertegenwoordigers zitting hebben van die organisaties, welke cp het gebied van het ziekenfondswezen het meest geïnteresseerd zijn. De taak van dezen centralen raad zal allereerst bestaan in het houden van toezicht op en het geven van leiding en voorlichting aan de ziekenfondsen. De toetreding tot de ziekenfondsen wordt voor alle arbeiders, die onder de Ziektewet vallen, verplichtend gesteld. De toetreding tot deze fondsen wordt verder voor ieder, die zulks wenscht, opengesteld, zoodat een wei standsgrens kan vervallen. Door het rijk, de provinciën, de gemeenten, de rijksverzekeringsbank en de fondsen be doeld in de artikelen 123 en 124 der Ziektewet worden aan de ziekenfondsen subsidies ver leend, welke door den centralen raad via de districtsziekenfondsen onaer de plaatselijke ziekenfondsen worden verdeeld. Verzekering- en ziekenfondswezen. De vergadering van afgevaardigden van den bend van vereenigingen en vertegen woordigers van verzekering-maatschappijen en ziekenfondsen, den Ned. Chr. Bond van verzekeringsagenten, en ziekenfondsboden, den Algemeenen Ned. Bond van Verzeke ringsagenten, ziekenfondsboden en incasseer ders en de vereeniging „de Buitendienst" heeft in een dezer dagen te Utrecht gehouden vergadering, na uitvoerige besprekingen op de navolgende punten overeenstemming be reikt Er moet komen een instituut, om in de toekomst den bedrijfsvrede in het verzeke ringsbedrijf te waarborgen. Daartoe is noodig samenwerking tusschen de directies van de maatschappijen en het buitendienstpersoneel, omdat die vrede geacht wordt te zijn een belang voor beide partijen en dus een algemeen bedrijfsbelang. Aan de directies moet worden verzocht zich in een vakbond te vereenigen, indien de N.V. B.L. althans op het standpunt blijft staan, geen vakvereeniging te zijn. De vergadering nam nog een motie aan, waarin wordt gezegd te zullen trachten de directies te bewegen zich te vereenigen in een vakorganisatie, teneinde, in samenwerking met de vakorganisaties van inspecteurs en agenten, te komen tot een instelling van ge organiseerd overleg, welke tot taak zal moe ten hebben den bedrijfsvrede in het verzeke ringsbedrijf te bewaren. Algemeene Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Het congres van bovengenoemde vereeni ging is te Baarn gehouden. Blijkens het jaarverslag heeft de vereeni ging met kracht haar actie voortgezet om Nederland in den vreemde bekend te maken Ook door middel van de radio werd in het buitenland reclame voor Nederland gemaakt, terwijl de jongste film over Nederland een uitstekend propagandamiddel bleek. Op de tentoonstellingen te Luik en Antwerpen wordt met medewerking van het ministerie van handel en nijverheid door de A.N.V.J. propaganda voor Nederland gemaakt. On danks den grooten steun van regeerings- en andere lichamen blijft versterking van de fi nancieele middelen zeer noodig. Belanghebbende personen dienen krachti- gen financieelen steun te verleenen. Binnen kort verschijnt een postzegel tot steun van de A.N.V.V. In het verslag wordt de wensch geuit, dat alle V.V.V.-besturen zullen mee werken om de opbrengst van dezen postzegel zoo groot mogelijk te doen zijn. Het jaarver slag eindigt met de opwekking tot de V.V.V. om in samenwerking met de A.N.V.V. mee te blijven werken tot den bloei van Nederland. In verband met dit jaarverslag bracht de voorzitter een woord van groote hulde aan den heer G. H. Ravelli voor de krachtige pro paganda, die dew in Amerika voor Nederland voert. Het Twentsche industriegebied. Het Twentsche industriegebied is in een eeuw tijds tot krachtige ontwikkeling geko men. Enschede en Lonneker, die nog geen volle eeuw geleden slechts een kleine 2000 in woners hadden, tellen thans samen 82000 zielen. Het geheele Twentsche industriegebied heeft reeds meer dan 350.000 inwoners. Ver gelijkt men dit met bijv. de mijnstreek met 165.000 en de Zaanstreek met 60.000 zielen, dan blijkt duidelijk de beteekenis van Twente. Op het oogenblik wordt in Enschede een electriciteitstentoonstelling voorbereid. O.a. wordt er een textielbedrijf opgezet, waarin men den bezoeker laat zien hoe uit vlokken en dotten ruwe katoen een keurig overhemd wordt gemaakt, klaar om aan te trekken. Onder den vloer van dit texticlgebouw is een gemetseld stofkanaal van 1.5 maal 1 M. gelegd, dat dienen zal om het stof door het materiaal in de verschillende machines ver oorzaakt, naar de stoftorens af te voeren, waarin het omhoog kan waaien en bezinken Een der laatste opnamen van den Duitschen ex-Keizer op zijn landgoed te Doorn, bij gelegenheid van het bezoek van den ex-Kroonprins, Maanlag j.l. en te worden gebruikt voor mest. De zuiging of persing in kanalen e:r stofkamer in den toren is zoo groot', en hertstof materiaal zoo explosief en brandbaar, dat, als er een hard voorwerp, spijker, mes of iets dergelijks, in valt, door de wrijving of botsing tegen de wanden zeker brand ontstaat, iets wat soms eenige malen per dag kan voorkomen en waarom deze inrichting dan ook volkomen brandvrij moet zijn en is. Behalve dit volledig textielbedrijf worden nog verschillende andere bedrijven tentoon gesteld, als een electrische timmerfabriek, slagerij, keuken van een modern hotel, enz. De tentoonstelling, die over een paar weken geopend zal worden, heet „De Zevenmijls", omdat Twente met zevenmijlslaarzen is voor uitgegaan. VLISSINGEN, 12 JUNI. Jeugdherberg „de Scheldestroom". Wie de voormalige kazerne Willem III ge kend heeft in haar kaalheid en naaktheid in den tijd der Sint Nicolaasfeesten of in die der pluimveetentoonstellingen, zal haar niet her kennen in de in soberen eenvoud wat, ge lijk hier blijkt, de aantrekkelijkheid niet uit sluit gehouden nette zalen, die beneden plaats bieden voor pl.m. 100, boven waar de meisjes zullen gehuisvest worden voor 40 bedden of kribben. En wie het onoogelijke hokje, vlak bij den ingang gekend heeft, zal verbaasd staan, hoe geriefelijk dat is inge richt als schrijf zaait je, waar in een rek alle schrijfbenoodigheden papier, enveloppen en prentbriefkaarten geborgen zullen wor den. En nu we toch aan de inrichting bezig zijn, willen we nog even wijzen op de sani taire inrichtingen, waar ook douches kunnen genomen worden en op de keuken, in den tuin geplaatst, waar ruimte is om voor de gasten te koken en te braden, indien dat vooruit wordt aangevraagd. Deze inrichting nu is gisterenavond officieel geopend door den eere-voorzitter, den heer C. A. van Woelderen, in tegenwoordigheid van het bestuur der vereeniging Jeugdherberg de Scheldestroom voorzitter de heer M. Laer- noes, secretaris de heer Lo\iwerse en penning meester de heer Hartelust en van een groote menigte genoodigden, onder wie we naast wethouders, raadsleden, onderwijsman nen, opmerkten tal van afgevaardigden van jeugdvereenigingen. De voorzitter heette allen welkom, in 't bij zonder den eere-voorzitter en den heer H. L. T. J. Deelen, secretaris van'de Nederl. Jeugd herberg-Centrale. Hij memoreerde 't ontstaan der vereeniging en dankte voor den steun van het dagelijksch bestuur der gemeente, de medewerking van den Raad en de hulp van het woningbedrijf, waardoor het mogelijk is geworden van deze kazerne een jeugdherberg te maken, die er wezen mag. Ook gaf spr. eenige cijfers, waaruit bleek, dat de stichting financieel goed gefundeerd is. Vérvolgens gaf hij het woord aan den burgemeester tot het Deze begon met de verklaring dat met evenveel genoegen te doen als hij indertijd gedaan had om met den voorzitter en baron van der Feltz de stichtingsacte te helpen pas- seeren. In den bre#de ging spr. de sterke ont wikkeling van dit instituut der jeugdherber gen na, waarvan er in Duitschland 2200 zijn deze, in betrekkelijk korten tijd, reeds de 24e, waarvan de heer Deelen verklaarde dat het de grootste in capaciteit was. Hij wees op de, bij den voortdurend grooter wordenden trek der jongelui naar buiten, waar we zoo pas, met Pinksteren, zoo'n mooi voorbeeld van hebben gezien steeds nijpender wordende behoefte naar zoo goed mogelijk ingerichte jeugdherbergen. Ook liet htf uitkomen welk een geruststelling het moet zijn voor de ouders, dat deze bestaan, waarin hij ook een van de redenen zag van de snelle ontwikke ling. Hij hoopt dat van de grootste capaciteit in dit land gebruik zal gemaakt worden en zich richtende tot den voorzitter, complimen teert hij dezen met de jeugdige ambitie, waarmee hij dit jeugdwerk heeft aangevat. Want het werk, Want het werk dat gedaan is, is uw werk. Hij spreekt de hoop uit op spoe dig groot succes en den bloei der inrichting. De heeren Hartelust en Louwerse dankt hij ook voor hun arbeid en het zal hem verheu gen, dat deze jeugdherberg, die de eerste in Zeeland is. zich op de eerste plaats zal hand haven en nat dit bestuur nog lang aan het hoofd er van mag staan. De voorzitter den dank uitbrengend voor de gesproken woorden en met klem aandrin gend op toetreding als lid, donateur of obli gatiehouder, brengt hulde aan het werk van de heeren Vader voor het timmerwerk, van Noppen voor het schilderwerk dat dit nog niet geheel klaar is, komt van een verbod van hem om op 't oogenblik verder door te wer ken en Riekwel voor de sanitaire inrich tingen. Ook brengt liij dank aan de maat schappij „Zeeland" voor wat zij in bruikleen afstond en aan den gemeenteraad, die bij wijze van subsidie geen huur voor de lokali teiten vraagt. De heer H. L. T. J. Deelen complimenteert het bestuur met wat het tot stand heeft ge bracht. Zijn komst naar hier om te trachten e'en vereeniging op te richten memoreerend ert zijn verwondering uitend, dat de brieven on derteekend waren door een wethouder, waai' dit anders altijd geschiedt door jeugdige per sonen, waardoor meer vertrouwen gewekt werd bij de ouders, dat in dit geval de jeugd herberg goed verzorgd en onder goed toezicht zal zijn, spreekt hij er zijn verbazing over uit, dat de lokaliteit, die hij zeer geschikt had geacht, zoo fijn was ingericht. Waar betrek kelijk veel vragen naar het Zuiden inkomen, verheugt het hem, dat het instituut er is en hoopt hij dat het bloeien zal. Waar de ver eeniging aangesloten is bij de centrale, die een federatie is van gebruikers en bezitters van jeugdherbergen, dringt hij er ten sterkste op aan de strenge maatregelen tot toelating flink te handhaven. Het karakter der jeugd herbergen aangevend zegt hij, dat het geen pensions, geen crèches zijn, maar gelegenhe den, waar jongelui goedkoop kunnen over nachten, wanneer ze een wandeltocht of eezi uitstapje door een bepaalde streek maken. Evenals de heer Laernoes dringt hij ten sterkste aan tot toetreding en dan tot „staan achter het bestuur". Namens het bestuur der Jeugdherberg-Centrale wenscht hij het be stuur hier van ganscher harte geluk en hoopt, dat in trouw overleg en goede vriendschap verkregen moge worden dat het instituut meerdere uitbreiding in Zeeland krijgen zal. Nadat de heer Laernoes aller steun vooral van de jeugdvereenigingen in heel Zeeland heeft verzocht, worden de volks liederen staande aangehoord, waarna een kopje ,thee wordt gepresenteerd. De bijeenkomst wordt gesloten en nadat een foto der genoodigden is gemaakt, worden de zalen in rondgang bekeken enbewon derd om hun practische, nette inrichting. Het carillon van tien St. Jacobstoreit. Wegens de j aarlij ksche schoonmaak en te vens voor het aanbrengen van nieuwe melo dieën. zal het speelwerk van den St. Jacobs- toren yan 14 tot en met 2d Juni worden stil gezet. Gemeentelijke Arbeidsbeurs* Bij den gemeentelijken dienst der Arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven I letterzetter, 1 metselaar. 2 stucadoors, 3 opperlieden. 1 kapper, 1 werk tuig-bouwkundig teekenaar. l metaalclraaier, 3 metaalgieter, 1 autogene-lasscher, 1 machi nist, 4 electrieiens, 3 leerling-electriciens, 1 stoker, 1 trimmer. 1 plaatwerker-brander. 1 boekbinder, 1 slager, 3 kantoorbedienden, 2 varensgezellen en 21 losse arbeiders. Aantal ingeschrevenen 51, vorige week 66 personen. Het defect aan de Kanaalbrug bij de Keersluis. Het defect aan het electrisch drijfwerk aan de kanaalbrug bij de Keersluis was gisteren middag ongeveer 4 uur weer hersteld en kon de brug toen worden dichtgedraaid en het verkeer daarover worden hervat. De lang durige stremming heeft lieel wat ongemak ken veroorzaakt. Het verkeer naar en van het station met de electrische tram kon wor den onderhouden, daar de tram zich juist aan de stationszijde bevond toen het defect ontstond. Op initiatief van het genootschap Louis Couperus is in het gehokt tehuis van

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1