1000 500 300 150 100 25 WOENSDAG 11 JUNI EERSTE BLAD No. 3343 6®e Jaargang iRTLIJNEN FE VLISSINGEN (DA 1930 Uitgave: firma f. VAK SE VELDE Ir., Watstraat 53-60, ïlissingen. Telef. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dageliiks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Dit nummer bestaat uit 2 biaden BINNENLAND Stads- en Proviödeaieuws 10.35 Morgenwijding. lofoonplaten. 1.20— -2.50 Gramofoonpla- door den prins van 5.05 Orgelspel door •tje. 6.20 Berichten, to Piano-duo's door E. >n. 7.207.40 Lezing, 'ille. 9.20 Nieuwsbe- |0 Orkestconcert. 11.20 11725 M. 12.50—2.20 Concert door kwintet, in Leo Fall. 7.257.50 Gramo- Irkestconcert. 10.35— 11.40—12.15 Gramo- jfoonplaten. 1.25—2.50 en piano. 5.50—6.53 in solisten. 8.30—9.10 Ipeciher-Kraftwerk te ]ijke Woensdag. „Ka- orkestconcert. 3.505.50 Orkest- cert, orkest en solis- .20 Dansmuziek. 6.50 .35 Gramofoonplaten. -7.20 Berichten. 7.20 10.35—12.20 Berich- Ioonplaten. 1.15—2.20 amofoonplaten. 3.20— Concert. 5.50—8.20 |n-concert, vocale- en Jaarna tot 12.50 dans- ÏSCHE SCHOLEN. Iiet gebleken dat meer ;che scholen voorzien ang toestel. Men heeft id, die tot doel heeft :oestellen in de scho- i commissie zal tevens onderhandelen over Hierbij neemt men aan het buitenland. lo-BLADEN. zen v/e verschillende artikelen. In de kor- pderom een en ander .lenders. met een artikel over en Zwitserschen om- ie van het Philips- let tijdschrift een ar- over luidspreker- leschrijving wordt ge- jvisselstroomontvanger. I; gezegd over de Avro, iste rubrieken aan- lings, bestuurslid van de Kamer heeft ge- „Katholieke Radio- (venals een toespraak, den K.R.O. voor de Jen. Het redactioneele Jchrift is voornamelijk lien over de zendtijd- Jbliceert een rede, die Ide Tweede Kamer is krtikel „Met de radio bnieuws. |t met een artikel, ge- Een andere bij- radio-omroep in Ita- i's worden bespro- Ibetreffende de zend- t de „Radiogids" een rten van de komende evenals een nieuw fkooi". Behalve ver- •essante artikelen le- van de artikelenreeks ■uni van Genua li van Bombay 1.) 6 Juni v. Zanzibar I7 Juni van Genua p. 6 Juni Ouessant Juni van Beira Ini van Bahia p. 6 Juni Gibraltar 6 Juni te Kaapstad i van Colombo truni van Boulogne Juni van Port Said New-York n. Rott l. 2.12 14.36 2.55 15.15 3.35 15.51 luto's, Fietsen tuigen. uur 9.49 9.50 Dagelijks voorstelling. (igelijks voorstelling, 8 na. lederen avond ivangende half acht. ante van 3—6 uur. ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissingenende gemeenten op Walcheren f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels /1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN Bij HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" J. J. G% Baron van Voorst tot Voorst. De oud-voorzitter van de Eerste Kamer, de hee? J. J. G. baron van Voorst tot Voorst te ^sl-nhem, is in den nacht van Zaterdag op Zondag plotseling ongesteld geworden. De heer Van Voorst, die met zijn echtge- noote op bezoek was bij een zijner zoons, die te Gorssel woont, voelde zich onwel worden. Een geneeskundige constateerde een'hartaan- doening. Ofschoon mede in verband met den fcoogen leeftijd van baron Van Voorst tot Voorst het ergste werd gevreesd,geeft zijn toestand geen reden tot ernstige ongerust heid. l Jubileum mr. Marcliant. Zondag was het 30 jaar geleden, dat nr.'. Marcliant lid der Tweede Kamer werd. Bij die gelegenheid heeft de heer Marcliant tal van gelukwenschen van verschillende zijden ontvangen, zoowel schriftelijk als telegrafisch en mondeling. Onder de bloemstukken, die hem gezonden werden was er een van het hoofdbestuur van den Vryz. Democratischen Bond en een zil veren mandje met bloemen van de Tweede Kamerfractie. Een Japansche prins naar Nederland. Naar Aneta verneemt, zal in de eerste da gen van Augustus a.s. de derde zoon van dan overleden keizer van Japan, keizer Taisho, met zijn gemalin een bezoek aan Nederland brengen en wel strikt incognito. Het prinselijk paar zal zich ongeveer een week in Nederland ophouden en wel grootendeels te 's-Graven- hage, van waaruit uitstapjes zullen worden ondernomen. De hooge bezoeker, prins Nobuhito is ge boren op 3 Januari 1905 en een jongere broe der van den thans regeerenden keizer var Japan. In Juli 1913 nam prins Nobuhito den familinaam Takamatsu aan. In 1911 kwam de prins op ae school der edellieden, welke hij einde Maart 1920 verliet om in ditzelfde jaar de studie te gaan volgen van de marine-academie. In Juli 1924 legde hij met goed gevolg het eindexamen van de academie af en werd ge plaatst als adelborst aan boord van het oor logsschip „Asama" en vervolgens aan boord van de „Nagato". Op 1 December 1925 werd deprins be vorderd tot luitenant ter zee tweede klasse in de keizerlijke Japansche marine en werden hem de versierselen toegekend van het groot kruis van de Chrysanthemumorde. Prins Nubohito is op 4 Februari jl. in het huwelijk getreden met prinses Kikuko. Plaatselijke keuze. De landelijke Blauweweek-actie is deh tweeden Pinksterdag besloten met een natio nale betooging voor plaatselijke keuze, geor ganiseerd door den Nationalen Bond voer plaatselijke keuze en de Blauweweekcommis- sie uit de N.C.A. Een groote optocht ging aan de betooging vooraf. Duizenden meetinggan- g'ers vormden een stoet, welke veertig minu ten noodig had om voorbij te trekken. Ver scheidene muziekkorpsen waren in den stojt aanwezig, waarin honderden vlaggen en ba nieren werden meegevoerd. Ook symbolische voorstellingen, die wezen op de noodzakelijk heid van geheelonthouding, ontbraken niet. Het meest typeerend was wel een groote vrachtauto, waarop een personenauto ge plaatst was* die door dronkenschap van den bestuurder een ernstige botsing had onder gaan. Op het groote sportterrein Birkhoven is onder leiding van den heer P. v. d. Meulen, voorzitter van den Nat. Bond voor P. K. een meeting gehouden. De heei"^ C. Smeenk, uit Arnhem en K. ter Laan, uit Zaandam, beiden leden van de Tweede Kamer, hebben daarbij gesproken ten gunste van-plaatselijke keuze. Pinksterdrukte. De Haagsche tram vervoerde op den eersten Pinksterdag 254.000 passagiers en op den tweeden dag 385.000. Het vorig jaar wa ren deze cyfers resp. 252.000 en 360.000. Door de gemeentetram te Amsterdam wer den op de twee Pinksterdagen vervoerd 813.400 passagiers tegen 820.402 passagiers ge durende de Pinksteren van het vorig jaar. Op Zaterdag voor Pinksteren maakten 457.000 menschen van de tram gebruik tegen 452.030 op denzelfden dag van het vorig jaar. Aan het veer bij den Moerdijk is het op den tweeden Pinksterdag zoo overweldigend druk geweest dat te middernacht nog meer dan 200 auto's moesten overgezet worden. Gedenksteen voor Louis Couperus. Gisterenmiddag is de nagedachtenis van den grooten Nederlandschen schrijver Louis Couperus geërfd door de onthulling van een gedenksteen in den gevel van zijn geboorte huis aan de Mauritskade 43, te 's-Gravenhage Het Haagsche Louis Couperus-comité had een klein aantal personen uitgenoodigd de plechtigheid bij te wonen. Tot hen behoorden de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. Patijn met zijn echtgenoote, de weduwe Cou perus, de ontwerper van den gedenksteen, de heer Theo van Reijn en de voorzitter van den Raagschen Kunstkring, de heer Albert Voget. De voorzitter van he^ comité, de heer Henri van Booven heeft een enkel woord ter in leiding van de korte plechtigheid gesproken Hij zeide, dat deze moest dienen om een wijle stil, eerbiedig te gedenken, wat Louis Coupe rus' literair werk beteekende en altijd zal be- teekenen. Bij ontstentenis van den voorzitter van het Haagsch comité Cyriel Buysse, gaf de heer A. H. W. van Blijenburgh vervolgens een korte beschrijving van den te onthullen steen en bracht dank aan allen, die hun medewerking hebben verleend bij de uitvoering van het door mej. Vlielander Hein genomen initiatief. Den burgemeester bracht hij dank voor zijn bereidverklaring den gedenksteen te onthul len. Mr. Patijn sprak vervolgens van de groote vereering van ons volk voor Couperus. De genoodigden begaven 'zich hierna naar buiten, waar de burgemeester het doek voor den gedenksteen, in zandsteen uitgeroerd, wegtrok. Behalve een eenvoudig zinnebeeldig motief staat er op te lezen „Hier werd Louis Cou perus den lOen Juni 1863 geboren". VLISSINGEN, 11 JUNI. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende hét postkantoor te Vlissingen. Maand Mei 1930. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes inge legd 38.540.84 en terugbetaald- 50.334.33 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald11.793.49 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 24. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldbcekjes inge schreven nominaal2400.— Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld boekjes bedroeg 2. In onze TijcUnghaL De Duitsche ex-kroonpriitó heeft op huize Doorn zijn zilveren bruiloft gevierd. Wy ge ven een foto van de aankomst van dezen Duitschen vorst en tevens een foto van den ex-keizer. Te Oudenbosch werden gedurende dé Pink sterdagen groote feesten gehouden, ter .gele genheid van het 400-jarig bestaan van het schuttersgilde „St. Sebastiaan". Een reeks foto's geven een indruk van deze feestelijk heden. Zaterdag werd te Neerbosch de inlaatshr.s van het polderbestuur Maas en Waal door den Commissaris der Koningin in Noord- Brabant officieel in gebruik genomen. De Commissaris stelt de sluis in gebruik. VHssingsche Schoolvereenigïng. Door het bestuur der Vlissingsche School- vereeniging is tot Burg. en Weth. een ver zoek gericht om bij eventueelen nieuwbouw van scholen binnen deze gemeente, in aan merking te mogen komen voor het in ge bruik nemen van een nieuw gebouwd school gebouw. Pinksterdrukle. Gedurende de Pinksterdagen werden met de electrische tram VlissingenMiddelburg vervoerd Zondag 6917, Maandag 13533 en Dinsdag 11433 passagiers, totaal 31883. Deze cijfers waren in 1929 resp. 7036, 13092 en 12175 of totaal 32303. Het verkeer over de Keersluisbrug gestremd. Door een defect aan de electrische geleiding 'is hedenmiddag "omstreeks 12 uur de kanaal- brug bij de Keersluis in half geopenden toestand blijven staan. Voetgangers worden met twee roeibooten van den rijkswaterstaat overgezet, terwijl rij en voertuigen den grooten omweg over Sou burg moeten maken. Dat deze. stagnatie heel wat ongerief ver oorzaakt spreekt vanzelf. De koningin der Clivia's. Dat liefhebbers van planten veel succes kunnen hebben, bewijst wel de schitterend gekweekte clivia van onzen vroegeren stad genoot, den heer W. J. Wisse, Nachtegaal laan 7 te 's-Gravenhage. Deze plant prijkt met niet minder dan vijf bloemstengels. De heer Wisse heeft de plant 7 jaar en elk jaar heeft zij hem met haar mooie bloemen ver blijd. Verleden jaar had de plant niet min der dan drie bloemstengels, doch dit jaar overtrof zij alle andere.' Deze bloemstengels bezitten met hun vijven 85 bloemen, een weelde voor 't oog, nl.2 stengels bij de moeder, waarvan 1 stengel met 24 bloemen en de andere stengel met 19 bloemen 3 stekken aan de moederplant, waarvan 2 stengels met 30 en 1 stengel met 12 bloemen, tezamen 85 bloemen. Een dergelijke bloei komt bij clivia's zeer zelden voor, waarom het dan ook vermelding verdient. Wij hebben een foto van deze schitterende plant geëtaleerd in onze Tydinghal. Zendingsfeest van den classicalen Zendings raad Walcheren. Gisterenmiddag werd te Ritthem aan den Boomdijk het Zendingsfeest gehouden van de classicale zendingsverèeniging „Walche ren". De voorzitter, ds. E. H. Blaauwendraad, schetste in zijn openingswoord de beteekenis van den zendingsarbeid in onzen tijd. Zooals op bijna elk gebied de samenleving interna tionaal is geworden in de laatste jaren, zoo staat ook het tegenwoordige zendingswerk in dat teeken (conferentie te Jeruzalem). De bijbel is dan ook een internationaal boek, daar hij is voor rijk en arm, voor blank, en bruin en het Evangelie moet volgens den Christus gepredikt worden aan alle creatu ren. Zendeling J. H. Blinde vertelde van zijn arbeid op het zendingsterrein als onderwerp hebbende „Gods antwoord op Pinksteren op onze vraag van Paschen." Dr. H. W. Obbink te Middelburg stelde in het licht„Wat wij aan de zending te dan ken hebben." De volgende spreker ds. L. J. C. Visbeek te Vlissingen had als onderwerp „Durf te le ven". Het slotwoord werd gesproken door dr. H. van Oyen te Ritthem. Hij maakte een verge lijking tusschen het begin der kerkhervor ming in ons land, toen te Ritthem in een boschje feitelijk de eerste hagepreek op Walcheren werd gehouden en de tegenwoor dige samenkomst in de open lucht ook onder de schaduw der boomen. Uit de onderwerpen der vorige sprekers releveerde hij de roeping van elk Christen, ook met het oog op de Zending, verwachtende de' komst van hét koninkrijk Gods. Alle sprekers werden met aandacht ge volgd. De muziekvereenigin van Souburg zorgde voor de begeleiding cler gezongen lie deren. Het terrein en omgeving, voor velen nog onbekend, is prachtig gelegen. Het aantal bezoekers bedroeg ruim 750. Het zendingsfeest is dah ook in alle op zichten geslaagd. Muziekconcours te Wissekerke. Begunstig door prachtig weder werd den tweeden Pinksterdag te Wissekerke een mu- ziek-concours gehouden in het bosch (Sorg- wijck) van mevr. de weduwe W. J. Vader van 's-Gravenpolder. Voor Noord-Bevelanders is een muziek- crncours een bijzondere attractie en daarom varen dan ook al vroeg veel menschen op de been. Te half twaalf werden de besturen van de deelnemende vereenigingen, jury-leden enz. door den burgemeester en eenige raads lieden officieel op het gemeentehuis ontvan gen. De burgemeester hield een rede. waarbij hij naar voren bracht dat het genomen be sluit door den Bond van Harmonie- en Fan- farie-vereenigingen in Zeeland een gelukkige beslissing is geweest mede in verband met het 40-jarig bestaan van .Apollo" en de on bekendheid van vele menschen met Noord- Beveland en ook acht hij zich gelukkig dat te ^Wissekerke het concours gehouden weid. In vele gevallen, zeidë de burgemeester, ist Noord-Beveland een vergeten stukje van Nederland. Wat betreft vreemdelingenver keer zijn Veere en Wolfaartsdijk het eind punt. Spreker i hoopt dat de velen die nu Noord-Beveland bezoeken een open oog heb ben voor hetgeen ook hier is waar te nemen en spreekt den wensch uit dat ieder voldaan huiswaarts zal keeren en dat dit bezoek een begin zal zijn van meerdere bezoeken. Deze toespraak werd beantwoord door den voorzitter, den heer Huiszoon, waarna den heer C. Flipse, direceur van „Apollo", een herinneringsmedaille om den hals werd ge hangen. De eere-voorzitter bracht nu dank voor de goede ontvangst ten gemeentèhuize, den ijver van „Apollo" en ook aan mevrouw W. J. Vader van 's-Gravenpolder voor het be langeloos afstaan van haar landgoed voor het te houden concours. Hopende dat de hier ontvangen indrukken tot meerder bezoek moge leiden, dankte hij alle aanwezigen voor hun verleende mede werking. Hierna werd de eerewijn rondgediend. r4 V- NA DE TROONSWISSELING IN ROEMENIE. De eerst» rit van den nieuwen Koning Carol van Roemenië met zijn broeder prins Nicolaas. -v- "v Koning Carol van Roemenië legt in de Kamerzitting den eed van trouw af op J> de grondwet. Links van hem staat prins Nicolaas.

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1