500 appels 31 MEI EERSTE BLAD W Je wilt mijn meening over Chief JHkip Hier i No. 127i 68e Jaargang- -1930 liljivr: Firn F. VAK D£ IFQDE Ir., Walstraat 58-60. Ilissinp. Tilri. 10. Poslrskening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND Soepkippen. MARKT 22. elburgscbe lij v. Stoomvaart Stads- en Provincienieuws K.V. Stoomwasscherij „Volharding" d per Kilo en tegen stuktarief VIRGINIA De Beste voor Uw Gezondheid! Veelal vakking e gpier- maag dezenu- erking rzelfder rust gemak< Weldra izonden maag- en,zuur zijn. ID. meeat- ■zwakte inuwen. met Sa- en tijd :en van wikken- Mei 8 8 VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren f 2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending/ 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur,Koop enVerkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'1 Dit nummer bestaat uit 4 bladen Vragen van Kamerleden. Op de vraag van heb lid der Tweede Ka mer den heer Ter Laan Is de minister bereid de order van den commandant van het 10de regiment infan terie, waarbij verboden werd het dagblad ,.Het Volk" ter lezing te leggen in de onder- officierscantine, ongedaan te maken? heeft de minister van defensie geant woord, dat de in de vraag bedoelde order door den commandant van het 10de regi ment infanterie is ingetrokken. N ZE WEER1 WALSTRAAT 113. - CTRICIEN JELLEMA, Dom- INDERWAGEN iPaardenstraat 17. {OSTGANGERS atst worden. Adres boven). ACKET gebruikt, met hoes 10.—. Adres Paul 60. een nette ONGEN et boven 18 jaar. erij DE WAAL, Kas- ddelburg-Rotterdanl gelegen plaatsen. 'AN PASSAGIERS, REN EN VEE, v.Midd v Rolt. v.m.uur vm.uuf 9 Wegenwet. V Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de wetsontwerpen tot vaststelling van voorschriften omtrent open bare wegen en tot wijziging van art. 2 van de waterstaatswet 1900. Vrij algemeen was men de meening toege daan, dat het eerste wetsontwerp eer een gunstig dan een ongunstig oordeel - verdient. Men juichte het toe, dat er nu een algemeen geldende regeling zal komen in het bijzonder wat aangaat de bewijskracht van den legger. De openbaarheid en de onderhoudsplicht van een weg zullen nu gelijkelijk door den legger bewezen en door beroep op den rechter be twist kunnen v orden. Een fout werd het geacht, dat het wetsont werp niet een scherpe definitie inhoudt, van hetgeen daarin wordt verstaan onder wegen, Vele leder. - ■^Ugdfin.voeft,-tS"de-aandaGht op het feit, dat volgens het ontwerp na dertig jarig gebruik door. het publiek een niet-pu- blieke weg nu automatisch publiek zal wor den, tenzij de eigenaar, door derden uitdruk kelijk kenbaar maakt, dat hij zijn eigendom onbezwaard met een onus publicum wil be houden. Deze verandering achten deze leden niet onbedenkelijk en practisch onraadzaam. Andere leden noemden het zeer onbillijk, dat alle wegen, die vóór het inwerking treden van dit ontwerp gedurende een tijdvak van dertig achtereenvolgende jaren voor een ieder toegankelijk zijn geweest, worden verklaard te zijn openbare wegen. Deze leden wezen erop, dat ten plattelande tal van wegen vooral voetpaden door hun eigenaren voor het publiek toegankelijk zijn gesteld uitslui tend als „un acte de bon voisinage", wat zij veilig konden doen zonder hun rechten prijs j te geven, omdat zij elk oogenblik van den I het publiek konden weren, temeer omdat de constante jurisprudentie van den Hoogen Raad hiermede in overeenstmming was. Met deze jurisprudentie wordt in het wetsontwerp in het geheel geen rekening gehouden. In I ieder geval achtten vele leden het noodzake lijk, dat, wanneer het wetsontwerp kracht van wet zou krijgen, de regeering langer dan een jaar met de invoering daarvan wacht. VLISSINGEN, 31 MEI. lën te bekomen: V. Transport- en Exp» ven O. VOS. Telefoon EENHOORN, Telet. 155.J 3STERHOUT, Telef. 282-1 S, BUITENHEK, Jel. 1 Gemeentelijke Handelsavondschool. Bevorderd van klasse I naar klasse II I All van Dijk, Valeria Kretzer, Mies de Rid der, Anth. Suurmond, Corn, de Vlieger, Gil- I lis van de Voorde, Wisse Bosschaert, Willy Castelniet bevorderd geen. Van klasse II naar klasse niAnna de Bree, Leo Crijnen, Mien Dekker, Nelly Hui- bregtse, Jac. Lagaay, Jan Meijers, Marie de Nooijer, Marie Rab, Joh. de Reeper, Bram I de Ruijscher, Piet van Stee (v.), Tanny Ste- ^eninck, Piet Ventevogel, Leend. de Pagter biet bevorderd 3. Van klasse III naar klasse IV Jan Broer- I Adriana Brasser, Afra Buissing, Jetta Elfering, Mart. Geelhoed, Regina de Jong, Com. Kamermans, Jan van Leeuwen, Lily Lems, Joh. Maartense, Matt. v. d. Maden, Willy Manse (v.), Coen de Nooijer, Annie' Bouman, Willem Segeler, Jac. Stroo, Emma Swart, Krijn v. d. V/eeleniet bevorderd 5. Van klasse IV naar klasse V Freddy An- iheunissen, Rebekka v. d. Berge, Jac. Bras- I ser, Greta van Breen, Mia Broersev Wien Bruijn, Nelly But (v.), Leuni Groenenberg, Jac. Harinck, Dina Huser, Ploon Meerman, I Nelly Meijers, Tanny Meijler (v.), Ant. Nae- ïebout, Joh. Prins, Willem Roelofs, Sara le Corn. Sanderse, Leend. Schmelzer, I Corrie Verheul, Hub. Verstraeten, Mar. v. d. Woestjjne, Jan Post, Roelof Visserniet be- I v'orderd 4. Einddiploma. GeslaagdMien Meerman, Adriana Roelse, Piet Sinke, Cato Stam, Sari Sturm, Jac. Stroo, Ant. Spijkers, Hub. v. d. Velde, Frans de Veij, Izaak de Veij, Leend. Boone, Anna de Bruijne, Hendr. de Bruijne, Joan Buschgens, Hub. Harinck, Hub. ten Hacken, Elisabeth Hoek, Jacoba Jobse, Joh. Karelse, Joh. de Konink, Anny de Koning, Mar. Kopmels (2 geen examen gedaan, af gewezen 2). Diploma voor machineschrijven (B en A) Ant. Naerebout, Cato Stam, Joh. Karelse, Hub. v. d. Velde, Jacoba Jobse, Ant. Spijkers, Jac. Brasser. Deze laatste diploma's werden gisteren - grondtoon van ernst en waarheid te beluiste ren, die hem en zijn collega's aangenaam is, en welke gaarne aanvaard wordt. Hij toch begrijpt, dat deze groep, die zich zelf veel heeft moeten ontzeggen, beseft, dat de taak van den leeraar niet gemakkelijk is. Hij brengt hun dank voor ijver, leerlust en het goede voorbeeld voor de jongeren. Hij wil hun dan ook een les meegeven voor hun le ven, waarvan het succes voor een groot deel van henzelf afhangt als ze maar een groote mate van zelfvertrouwen hebben. Dat dit door grooten van internationale ondervin ding beaamd wordt, bewijst spreker door verschillende omstandigheden de inkom sten overtroffen, is het financieeie resultaat niet zoo gunstig als het vorig jaar, maar het batig slot is toch 442.98. Zoowel de secreta resse als naderhand de penningmeesteresse bracht hulde aan een der leden voor de wel willende hulp bij de aankleeding van het tooneel. De voorzitter bracht dank en hulde aan de secretaresse, in de eerste plaats voor de re dactie van dit jaarverslag, maar in de voor naamste plaats voor haar vele werkzaamhe den in het belang der vereeniging gedaan, waïtrvan hij als voorzitter zoo af en toe iets SINGEL 1 WASCHT CHIEF WHIP avond op eenigszins plechtige wijze uitge reikt door den wethouder van onderwijs, den heer G. van Westen, in tegenwoordigheid van de leeraren der onderwijsinrichting. Al lereerst werden de leerlingen toegesproken door den leider, den heer S. P. Reyne, die zich kon beschouwen als een soort toovenaar, omdat het hem gegeven was door een enkel woord ontspanning te geven. Want hoe meer het beslissende oogenblik in een periode, als die, welke de candidaten nu beleven, nadert, hoe grooter de onzekerheid en de twijfel wordt. Het gaat als met alle tooverwoorden, waarvan de buitenstaander de portée niet begrijpt, hij, die het als natuurlijk beschouwt dat dit einddiploma wordt uitgereikt aan de leerlingen, maar die de groote hoeveelheid ontzegging van ontspanning na de dagtaak niet kent of begrijpt en waarvoor de leerlin gen een vergoeding vinden in het verruimen van hun kennis, in het beter geschikt maken voor hun levenskring. Spreker noodigt den heer Van Westen uit de diploma's uit te rei ken. Deze wil daarbij nog enkele woorden spreken, om er op te wijzen, dat het de beste werkkrachten in den regel zijn, die door stu die na de dagtaak hun diploma trachten te verwei-ven. Maar tevens grijpt hij deze gele genheid aan om het noodzakelijke te betoogen van het vervolmaken der kennis, die een voorsprong kan zijn in den strijd om het be staan. Hij wekt de gelukkigen op tot het toonen van veel ijver in hun betrekking. Na de uitreiking spreekt een der leerlingen na mens allen eenige woorden yan dank voor de goede woorden gesproken door de heeren Rejjne en Van Westen en bedankt daarna de heeren leeraren der school voor de goede lessen, die genoten zijn. Hij verzekert, dat dit alles niet door hen zal vergeten worden, dat ze aangename herinneringen aan de school zullen bewaren en sluit met uitspre ken der hoop, dat het leider en leeraren nog vele jaren gegeven moge zijn met succes aan deze school te werken. Nadat de leider den heer Van Westen dank heeft gebracht voor zijn bereidwillig heid om de diploma's uit te reiken, wil hij de rede van den woordvoerder der leerlingen even beantwoorden, waarin bü meent een aanhaling van antwoorden uit de enquete, ingesteld door „de Telegraaf", waarin ver klaard wordt dat de Hollandsche jongelui achterstaan niet in kennis, maar in flair, durf, zelfvertrouwen. Ze moeten niet wan hopen, ze moeten zich tot plicht stellen een ideaal voor oogen te houden, wat echter niet bereikt kan worden zonder werken. Maar het leidt dan ook tot succes en tot geluk, want alleen wanneer arbeidsvreugde behouden blijft zelfs al moge alles verdwijnen kunt ge gelukkig zijn. Met een peroratie over deze materie, waarbij spreker hun veel succes en veel arbeidsvreugde toewenschte, besloot hij zijn rede. Nadat de leerlingen van hun leeraren met een handdruk afscheid hadden genomen, was deze plechtige uitreiking der eind-diplo ma's afgeloopen. v voorwaardelijk. Vereeniging van abonné's bij de radio distributie. Hier ter stede is opgericht een vereeniging van abonné's, aangesloten bij de radio-distri butie. Deze vereeniging heeft uitsluitend ten doel het belang der abonné's te behartigen. Het voorloopig bestuur is samengesteld uit de heeren J. J. Kroon, J. I. du Bois, P. J. van Aartsen, Th. P. van Zutphen en W. P. Ris- seeuw. A. G. O. Een slecht bezochte algemeene vergadering van deze vereeniging werd gisterenavond in de bovenzaal van café Vermeesch gehouden. Na opening door den voorzitter, den heer mr. P. W. J. M. van der Slikke, las de secretaresse, mej. E. Krafft, de notulen der vorige bijeen komst, welke, onder dankbetuigging voor de zorgvuldige redactie, werden goedgekeurd. Hierna was aan de orde het jaarverslag, waarin een beknopt resumé werd gegeven van de aan de leden aangeboden avonden, maar waaruit we tevens vernamen, dat het aantal leden en donateurs op het oogenblik 469 be draagt, zoodat het in dalende in plaats van stijgende lijn is. Waar de uitgaven door ziet, als hij een kijkje achter de schermen neemt. Hij sprak de hoop uit, dat het resul taat daarvan mag zijn, dat het aantal leden zich in stijgende lijn gaat bewegen, en dat mej. Krafft nog vele jaren voor de vereeni ging behouden mocht blijven. De resultaten van het financieeie beheer over het 11e ver- eenigingsjaar vermeldden we reeds hierboven. Uit het beredeneerde verslag, door mej. J. Gasille uitgebracht, stippen we daarom slechts aan de klacht over de moeite, welke het kost door het herhaaldelijk moeten aanbieden der kwitanties, o.a. om de in komsten binnen te krijgen. In dat verslag gaf de penningmeesteresse een vergelijkend overzocht van de bijkomende inkomsten als bijv. verkoop van programma's en het plaats bespreken over de laatste twee jaren, waaruit duidelijk werd, hoe het batig saldo lager is dan het vorige jaar. De rekening en verantwoording werden na gezien en accoord bevonden door de heeren Van Os en Sitsen, welke adviseerden onder dankbetuiging voor de nauwgezette wijze van beheer tot dechargeering der functiona- resse. De voorzitter dankte dan ook de pen ningmeesteresse in dien geest. De aftredende bestuursleden, mej. J. Ge- sille en de heeren Van der Bent en Van Os werden bij acclamatie herkozen. Bij de rondvraag kwamen nog eenige op bouwende opmerkingen voor het komende seizoen ter sprake. Alhambra-Theater. Pori. Het huis der verschrikkingen. „Pori" is ongetwijfeld een der beste cul tuurfilms van den laatsten tijd. Met „Chang" die zeldzaam möoie rolprent is zij bijna op één lijn te stellen. Vaak heiden wij nu al de jungle op het doek gezien, maar bij slechts een heel enkele is het zóó gelukt het leven der dieren zóó natuurgetrouw en dicht voor de lens te brengen. Deze technische vol maaktheid is weer een zeer groot succes voor de Duitsche filmindustrie. Een >der is dan ook deze prachtfilm met de meeste overtui ging aan te raden. „Pori" is de doornstruiksteppe, die nog zoe goed als ongerept is gebleven en zich in at haar majesteitelijke grootheid in het binnen* land van het voormalig Duitsch-Oost-Afrika' uitstrekt. Het verhaaltje van den trekker dient om de natuurtafereelen aaneen te rij gen en de krijgsgewoonten der negerstam men zoo natuurgetrouw mogelijk te geven. Hoofdzaak is de grootsche wildernis met al haar levensuitingen. Schitterend en zeld zaam zijn de prachtkiekjes van de oorspron kelijke dierenweféld. Olifanten, een neus hoornfamilie, gnoe's, zebra's, struisvogels, talrijke gazellesoorten, dravende giraffen, leeuwen, kortom, het geheele Afrikaansche dierenrijk geeft de film in zijn meest typisch© levenshouding. Daarnaast veel uit het levert der wilden, zoodat mén dankbaar is weer eens een rolprent gezien te hebben van groo te waarde, en welke men niet spoedig ver geet. De soundfilm „Het huls der verschrikkin gen" behoort tot het genre, dat het overal doet. Een spookfilm, in optima forma Eeii duister geheim, dat op een bepaald huis rust, wordt na veel mysterieuse wederwaardighe den door een sensationeele ontknooping op gelost. Eerstis er echter heel wat griezel, doch om het niet al te erg te maken, ont breekt ook de vroolijke noot niet, in den vorm van een naïef en toch ook weer slim menschenpaar. Wij zullen er niet meer 'vah verklappen wie spanning wenscht, kan ge nieten. Een flauw Amerikaansch 2-actertje ^ofdfc voorafgegaan door twee uitgebreide journa len, waarbij „Pathé allerlei" ook fraai ge.- kleurde opnamen uit Schotland brengt. Luxor-Theater. Haar Favoriet. Aan boord van den Coronado Als eerste een spannende sportfilm, waarin liefhebbers van de bokskunèt hun hart kun nen ophalen. Het was de gewoonte, dat de boksende partijen uitmaakten, wie als over winnaar uit den ring zou treden, teneinde op deze wijze het weddende publiek te bedriegen en grof geld te verdienen. t Deze practijken stuiten David Roberts voor de borst--; op ze-

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1