1000 500 300 150 25 DINSDAG MEI EERSTE BLAD uitlijnen ;oersen 68e Jaargang 1930 ericht te vlissingen nd a Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraai 58-60, Vlissingen, Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND E&n belangrijke post -«fff! No. 124 tconcert. 8.20—11.35 Bizet. .20 Trio-concert. 6.50 )rkestconcert en zang, georganiseerd door de i0—7.20 Lezingen. 7.20 ,50 Lezingen. 12.50— 1.152.20 Lezingen, iten. 2.504.50 Lezin- 5.50—8.20 Lezingen. „Aus aller Welt", ge- .40 Lezing en berich- IO-BLADEN. van „Radio-Expres" zegd over de verdee- Een andere bijdrage hakeling". In de kor- lerom een artikel ge- ampzenders". besluit van den ml- >etreffende de zend- idio-Wereld" gepubli- tirijft over golflengte- koorts nog een artikel, idiostoringen te voor- en. ie Radiogids" schrijft ;ling. Het tijdschrift den adjunct-chef van Schiphol, A. C. Tolk, ooger sferen". Hans een bezoek aan de >erkt zich tot vereenl- nmabesprekingen. gt een speciaal „zwart heel gewijd is aan de idtijd. de „Radiogids" haar verdeeling van den het tijdschrift voor dichten. 24 Mei Perim 24 Mei te Port Said van Singapore Mei van Marseille 24 Mei Perim Mei Kaap del Ar mi Mei te Zanzibar Mei van Port Said p. 23 Mei Ouessant Mei van Djedda 24 Mei Dover p. 24 Mei Sagres nden" (thuisr.) 24 Mei >4 Mei Vlissingen van >tt. van Hamburg (thuisr.) 24 Mei van Mei van Manila 23 Mei Cape Race an New-York n. Rott. •i van Marseille lei te Port Said -.) p. 24 Mei Gibraltar lei van Colombo Mei van Boulogne len, 26 Mei 1930, des ieel) koersen. Verkoopen. 2.48% Londen irlijn 59.30—59.39 iParijs 9.72—9.76 tapier. 2.49 Ponden 12.07— .27—59.42 Belgische 10Fransche Francs and 762.3 te La Coruna and 745.9 te Akureyri. avond van 27 Mei: tot Zuidelijke wind. okken. Tijdelijk opkla- nbuien. Weinig veran- 1.27 13.53 .M. 2.02 14.28 2.40 15.08 Auto's, Fietsen rtuigen. 4e i uur 17 9.34 !8 9.35 29 9.36 smakelijkheden, igen, enz. Dagelijks voorstelling. )agelijks voorstelling, 8 ïina. lederen avond anvangende half ach* isante van 3—6 uur. vro-protestvergadering, uur. VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 et. p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 et., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC1TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen AANVULLINGSAGENDA van de vergadering van den Raad der ge meente Vlissingen, welke gehouden wordt op 30 Mei 1930, des namiddasg 2 uur. IV. Te behandelen punten. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het verkoopen van industrieterrein aan a. D- Chr. van der idnden100 M2. aan de Van Dishoeckstr^cfft voor 500. 1). J. N. D. Bijl230 M2. aan de Van Dis- hoeckstraat voor f 1400. De zemltijdverdceling. Het „Hbl." wijst in een hoofdartikel op de Zaterdag 11. dooi de A.V.R.O. belegde Am- sterdamsche bijeenkomsten, waar in verband met de beslissing over de zendtijdverdeeling, |gn zijn gezegl, die niet door den beugel kunnen. Tiet blad waarschuwt tegen dergelijk optre- I den als volgt Maar er zijn zekere grenzen, die niet moch - I ten zijn overschreden Niemand is een rechtvaardig rechter in eigen zaak. De minister van waterstaat niet, maar evenmin de A.V.R.O.-aanhangers. Daarom hebben wij het in hooge mate be treurd. dat ter vergadering in het Concertge. bouw een politiek tegenstander van den be windsman een zinspeling heeft gemaakt op persoonlijke omstandigheden, die wel zeer ge schikt zijn een massa tot frenetieke bewijzen I van instemming te brengen, maar die benc- den de waardigheid van de zaak van het ge- i schonden recht was en daardoor het aanzien j van de beweging voor herstel van recht kan schaden. I En in Carré is iets nog ergers geschied, toen daar dingen werden gezegd (de beruchte .Mexicaansche honden"), die op een V.A.R.A. protestvergadering reeds stuitend ergerlijk I waren en ten onrechte zijn geduld. Blijkbaar is de spreker in Carré door den I leider der vergadering wel gewezen op het vol strekt ontoelaatbare van zijn uitlating en lnj heeft, met al te doorzichtige handigheid, een I verklaring pogen te geven. Natuurlijk te ver- Es. Het kwaad was geschied. Een smet was geworpen op het blazoen van de goede zaak, die de spreker zeide te willen dienen. Wij zouden degenen, die de leiding hebben I van de poging tot rechtsherstel voor de A.V. R.O., op het hart willen binden, zich met alle kracht te wapenen tegen het gevaar, dat door I overijverige vrienden niet slechts aan de A.V. i R.O., maar aan de groote, menschelijke en I Nederlandsche zaak, waarvoor zij zich met I heugelijk enthousiasme in de bres hebben ge- worpen, wordt berokkend. Naar „de Telegraaf" verneemt zijn de ge- I luchten, die in een deel der pers circuleeren, dat minister Reymer zou overwegen, zijn be- sing in zake do verdeeling van den zend- I tijd te herzien, onjuist. Iets anders is het, dat de minister welUcht I eal overwegen, of door verruiming van de I ^ndmogelijkheid aan den wenschen der voor- I standers van den Algemeenen Omroep kan worden tegemoet gekomen. Hierbij moet I klaarblijkelijk gedacht worden aan het ver- k van de A.V.R.O. om een eigen zender j te mogen bouwen (Gleichwellensysteem). Zooals bekend, nemen de sectarische omroep- hoepen het standpunt in, dat haar in dat 'al ook van den daardoor nieuw gewonnen badtijd een vierde zou toekomen. Naar het blad verneemt is het niet buiten gesloten, dat de minister deze opvattingen I niet zal deelen. en de A.V.R.O. door de toe wijzing van den geheel vrijkomenden zendtijd recht te doen. Intusschen ma kt deze kwestie nog geen onderwerp van definitieve overweging uit, hoewel er nog slechts ten hoogste vijf weken resten, vóór de nieuwe zendtijd verdeeling in I werking zal treden. geweigerde audiëntie van „De vrije Luistervink". Ne bestuur van de vereeniging „De Vrije luistervink" heeft aan den minister-presi dent, minister van binnenlandsche zaken, het v°lgende telegram gezonden Ondergeteekenden, bestuursleden vereenl- Vrije Luistervink",veroorloven zich be middeling van uwe excellentie in te roepen ten einde omtrent het door hun vereeniging bij Tweede Kamer Staten-Generaal ingediend request inzake zendtijdverdeeling radio-om- roep in particuliere audiëntie door minister waterstaat te worden gehoord. Hun aanvan kelijk toegestaan verzoek is dcor dezen mi nister naderhand afgewezen wegens protest vergadering A.V.R.O. Utrecht, die echter niet door vereeniging van ondergeteekenden is georganiseerd, zoodat zij daarvoor verant woordelijkheid moeten afwijzen. Daarna heeft minister waterstaat toelichting na kennisne ming request overbodig geoordeeld, welke meening ondergeteekenden voorbarig toe schijnt, zoolang aanhooren dezer toelichting door den minister wordt geweigerd. Waar levensbelang hunner vereeniging op het spel staat, vertrouwen ondergeteekenden gaarne, dat zij op de geneigdheid tot bemiddeling uwer excellentie niet tevergeefs een beroep doen. Ir. C. L. M. Lambrechtsen van Ritthem t In den ouderdom van 75 jaren is te 's-Gra- venhage overleden ir. C. L. M. Lambrechtsen van Ritthem, directeur der Dordtsche Petro leum Industrie Mij. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandsehen Leeuw. De heer Lambrechtsen van Ritthem werd 22 Augustus 1854 te Middelburg geboren. Hij bezocht de H.B.S., daarna de Technische School te Delft en verwierf daar het diploma van civiel ingenieur in Juni 1877. In 1889 werd hij assistent in de waterbouwkunde aan de politechnische school en het jaar daarop ingenieur van den provincialen water staat in Zeeland. In Juni 1895 werd hij be noemd tot directeur van publieke werken te Amsterdam, welke betrekking hij verliet toen hij in Januari 1900 benoemd werd tot direc teur van de „Dordtsche Petroleum Mij." en zulks bleef tot die maatschappij in 1911 aan de Koninklijke overging. Gids voor Schoolreizen. De achtste jaargang van den „Gids voor Schoolreizen" is verschenen. Deze Gids is in den loop der jaren een be trouwbaar handboekje geworden, dat alle onderwijzers en anderen, die met groepen kinderen of volwassenen op reis gaan, gaar ne raadplegen. Iedere school in Nederland ontvangt elk voorjaar een exemplaar gratis er franco, terwijl daarenboven aan een groot aantal vereenigingen en particulieren gratis een exemplaar wordt toegezonden. Ieder, die met kinderen reist, en aan de administratie van den „Gids voor Schoolreizen" (Gouds bloemlaan 191, Den Haag) een boekje vraagt, krijgt het bovendien gratis toegezonden. Deze Gids bevat een beschrijving van de voornaamste plaatsen in Nederland, terwijl dit jaar voor het eerst reisplannen voor som mige plaatsen in België, Duitschland en Zwitserland zijn opgenomen. Geen wonder, dat het boekje al weer dikker geworden is in zijn achtjarig bestaan is het reeds ge groeid van 20 tot 192 pagina's, terwijl de op lage 12.500 exemplaren bedraagt. Moeite noch kosten zijn gespaard om de zen Gids zoo aantrekkelijk mogelijk te ma ken, vooral de geestige teekeningetjes tus- schen den tekst zullen zeker de aandacht van den lezer trekken. VLISSINGEN, 27 MEI. Voorstellen aan den gemeenteraad. Door Burg. en Weth. zijn nog de volgende voorstellen aan den gemeenteraad gedaan In een overgelegd adres verzoekt de heer D. Chr. van der Linden, alhier, van de ge meente in koop te mogen ontvangen een perceel grond, gelegen aan de Van Dishoeck- straat (Oostzijde) ter oppervlakte van 100 M2. Van dezen grond bedraagt de prijs 5 per M2. Waar tegen de inwilliging van dit verzoek bij ons college geen bezwaar bestaat, hebben wü de eer U voor te stellen, den verlangden grond in koop af te staan tegen een koop som van ƒ500, ten bate van 't Grondbedrijf. Behalve de gebruikelijké voorwaarden, wel ke door de gemeente aan den verkoop van industrieterrein worden gesteld, dienen aan dezen verkoop nog de volgende voorwaarden te worden verbonden le. dat het terrein van de openbare straat en van het ten Noorden ervan gelegen ter rein moet worden afgescheiden en behoorlijk moet worden gerioleerd ten genoegen van ons college 2e. dat de wijze van afscheiding en riolee- ring moet geschieden naar vooraf door ons college goed te keuren plannen 3e. dat, indien in de toekomst naast het aan den kooper verkochte terrein wordt ge bouwd, de kooper zal moeten gedoogen, dat, zonder daarvoo" «ene vergoeding te mogen is de wacht, die de toegangspoort van het lichaam, den mond, be waakt. Als U zich bij de verzor ging van den mond alleen tct het gebruik van mechanische taud- poetsmiddelen beperkt, dan is U urenlang per dag en gedurende den geheelen nacht blootgesteld aan den schadelijken invloed van bacteriën. Het poetsen der tanden is voor de mechanische reiniging der tanden natuurlijk wel goed, als het maar met een middel ge schiedt, dat fijn van korrel is, zooals ODOL-tandpasla.Voor een voortdurende bescherming is echter meer noodig. O DOL bedekt de mondholte met een dun antiseptisch laagje, waaron der de bacteriën niet kunnen ge dijen. Afwisselend reinigen met ODO L-T AND PASTA en beschermen met ODOL- M ON D WAT ER - dat is het DDOL-SYSTEEM vorderen, het gedeelte der fundeering, dat tuiten het opgaand muurwerk uitsteekt, bin nen de grens van het gekochte wordt aange bracht. In een overgelegd adres verzoekt de heer J N. D. Bijl, aannemer alhier, van de ge meente in koop te pingen ontvangen een perceel grond, gelegen aan de Van Dishoeck- straat (Oostzijde) ter oppervlakte van 280 M2., teneinde daarop een opslagplaats voor bouwmaterialen, gereedschappen enz. te ves- stigen. Van dezen grond bedraagt de prijs 5 per M2. Waar tegen de inwilliging van dit verzoek bij ons college geen bezwaar bestaat, hebben wij de eer U voor te stellen, den verlangden grond in koop af te staan tegen een koop som van 1400, ten bate van het Grond bedrijf. Behalve de gebruikelijke voorwaarden .wel ke door de gemeente aan den verkoop van industrieterrein worden gesteld, dienen aan dezen verkoop nog de volgende voorwaarden te worden verbonden le. dat het terrein van de openbare straat en van den aangr en zenden gemeentegrond moet worden afgescheiden en behoorlijk moet worden gerioleerd ten genoege van ons college 2e. dat de wijze van afscheiding en riolee- ring moet geschieden naar vooraf door ons college goed te keuren plannen 3e. dat, indien in de toekomst naast het aan den kooper verkochte terrein wordt ge bouwd, de kooper zal moeten gedoogen. dat, zonder daarvoor eenige vergoeding te mogen vorderen, het gedeelte der f'undeering, dat buiten het opgaand muurwerk uitsteekt, bin nen de grens van het gekochte wordt aan gebracht. Rookende kinderen. Door het gemeentebestuur is in overleg met de Centrale Oudercommissie een bro chure uitgegeven, getiteld „Rookende kinde ren". In deze brochure wordt een ernstig woord tot de ouders gericht. Burg. en Weth. verklaren dat zij het ini tiatief der Centrale Oudercommissie, dat ge leid heeft tot de samenstelling van dit werk je, waardeeren. Zij hopen dat de kennisne ming van den inhoud aan vele ouders de overtuiging moge bijbrengen of versterken, dat de Vlissingsche schoolgaande jeugd zich aan het rooken van tabak veel meer te bui ten gaat, dan algemeen bekend geacht mag worden en dat de kinderen zich van het roo ken, in welken vorm en in hoe geringe mate ook, ten strengste hebben te onthouden. Zij hopen dat daartoe een ieder naar zijn ver mogen zal willen medewerken. De Centrale Oudercommissie hoopt dat deze uitgave er toe moge medewerken de kinderen te behoeden voor het nog immer toenemende euvel van het rooken, opdat zij later lichamelijk en geestelijk als sterke menschen in het leven komen te staan. Welke gevaren het rooken oplevert wordt ten duidelijkste verklaard uit hetgeen de onderwijzers er van zeggen. Hier volgen enkele aanhalingen De domste leerlingen zijn allen rookers. De jongen, die het meeste rookt, is een voorbeeld van luiheid, heeft tegenzin in het werk en veel praatjes. Eén der geregelde rookers is lichamelijk en geestelijk achterlijk. Onder de rookers zijn beslist de domste leerlingen. Een jongen, die vroeger rookte, maar den laatsten tijd niet meer, gaat lichamelijk en verstandelijk vooruit. De twee niet-rookers zijn de grootste leer lingen van de klas. Eén geregelde rooker vaak 15 sigaret ten per dag ziet zeer bleek. De acht geregelde rookers zijn op drie na de domste leerlingen van de klas. Het onderzoek op één der 6-klassige scho len alhier leverde het volgende resultaat Let wel, dat dit onderzoek loopt over een groep kinderen van 613 jaar Van de 85 jongens, waarover dit onder zoek loopt, waren er 13, di.. 15.3 die 2 a 3 maal per week rookten, 31, d.i. 36 die nu en dan rookten, 41, d.i. 48.2 die nooit rookten. Van de 44 rookers dezer school ver klaarden er 17, d.i. 38.6 te rooken met goedvinden der ouders. De schoolarts, dr. A. P. Smitt, zegt dat het de plicht der ouders is het rooken onder de kinderen van eiken leeftijd met kracht tegen te' gaan. Voor den kinderarts, dr. J. W. A. F. van Maren Bentz van den Berg, staan de nadee- lige gevolgen van liet rooken vast en hij acht de schadelijke werking van het rooken o.a. op hart, hersens en zenuwen zoo groot, dat het, medisch gesproken, verboden moest worden tot den volwassen leeftijd. Dr. P. de Mooy van de Koninklijke marine zegt dat het schoolgaande kind niet behoort ie rooken. Men dient het kind te beletten genotsartikelen tot zich te nemen, die scha delijk voor hem zijn en die het voor zijn le vensvreugde niet noodig heeft. Dr. Lacomblé verklaart nog Rooken is voor iedereen schadelijk, voor de jeugd het meest, daar de weerstand van het organis me tegen dit vergift, evenals de alconol langzaam werkend, zooveel geringer is. Tenslotte wordt door de Centrale Ouder commissie aan de ouders de raad gegeven hun kinderen het rooken te verbieden, waar mede aan hen een groote dienst wordt be wezen. In onze Tijdinghal. De Zaansche brandweerkorpsen hebben te Wormerveer een demonstratie gegeven. On ze foto geeft een overzicht van de 27 auto motor- en drijvende spuiten aan de Zaan. Te IJmuiden is aangekomen het Duitsche opleidingsschip „Niobe". Tei gelegenheid van het 25-jarig bestaan der vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Arnhem, is daar een interessante optocht gehouden van „het verkeer door alle tijden." Deze mooie foto's zullen wel de bijzondere aandacht trekken. Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging gevestigd te Vlissingen. Gisterenavond werd alhier een algemeene vergadering gehouden van bovengenoemde vereeniging. De voorzitter, dr. A. Staverman, opende de niet zeer druk bezochte vergadering en heette de aanwezigen op deze eerste algemeene ver- dering welkom. Al is de opkomst niet groot, is dit toch geen reden tot teleurstelling en beschouwen wij dit als een bewijs dat de leden de leiding in goede handen achten. Over den bloei der vereeniging mogen wij tevreden zijn en dit geeft ons den moed de vereeniging te continueeren. Uit het gepubli ceerde verslag blijkt, dat wij met de geldmid delen net zijn rond gekomen, in tegenstelling met Middelburg, dat een groot overschot heeft. Toch zijn daar de verpleegprijzen hooger dan hier. Spreker gelooft dat dit te verklaren is door het groot aantal leden op het platteland, waaruit de trek naar de zie kenhuizen niet zoo groot is. Hoe dit zij, wij mogen tevreden zijn en de voorzitter hoopt dat ook in de toekomst de vereeniging moge blijven bloeien. De verstandhouding in het bestuur is uit nemend en het blijkt goed gezien dat het bestuur uit verschillende richtingen is sa mengesteld. Dit is den bloei der vereeniging ten goede gekomen. De ambtenaren verrichten tot groote te- viedenheid hun werk. Hierna gaf de voorzitter het reeds gepubli ceerde jaarverslag in bespreking. Door een der aanwezigen werd o.a. opge merkt dat het jaarverslag en overige be scheiden alleen in de middaguren ter inzage heeft gelegen. Gaarne werd gezien dat er ook in de avonduren hiertoe gelegenheid zou zijn, daar er dan meerderen gelegenheid hebben. De voorzitter merkt op, dat de bescheiden ook op Zaterdagmiddag ter inzage gelegen hebben er heeft toen echter niemand ge bruik van gemaakt. Na nog eenige bespreking werd het jaar verslag goedgekeurd. De voorzitter bracht nu een hartelijk woord van dank aan den heer J. de Meij voor het vele werk dat hij als secretaris penningmeester in het afgeloopen jaar voor de vereeniging heeft gedaan. Eveneens brengt hij dank aan den heer Berger voor het geven van zijn technische adviezen. Ook de balans, winst- en verliesrekening- werden goedgekeurd. Gevraagd werd of er kans bestaat dat de verpleegprijzen in de ziekenhuizen verhoogd worden. De voorzitter en de heer Klijberg zeggen dat hun daar niets van bekend is. De vergadering verleende aan het bestuur machtiging tot het aanvragen van de Kon. goedkeuring op de statuten. Hierna deelde de voorzitter mede dat reeds enkele belangrijke wijzigingen in het belang der leden zijn ingevoerd en vroeg daarop de sanctie der vergadering. Deze verbeteringen zijn 1. De wachttijd wordt verkort van 6 tot 3 maanden 2. ook de eerste 3 ziektedagen worden uitbetaald en 3e. er behoeft geen entréegeld meer bij toe treding te worden betaald. De vergadering ging hiermee accoord. Verder deelde de voorzitter mede dat een proef is genomen met het betalen der ope ratiekamer. Dit zal over het geheele jaar naar raming een bedrag van ongeveer 800 kosten. Het bestuur stelt voor deze proef nog een jaar voort te zetten, hetwelk wordt goedgevonden. Tot leden der commissie voor het nazien der bescheiden van den penningmeester werden benoemd de heeren Abrahamse, Hu- bregsen en Machgeels. Het thans zittend bestuur werd bij accla matie in zijn geheel herkozen. Nadat de voorzitter nog een woord van. dank had gebracht aan mej. Van Hal en de bodes, die met grooten ijver hun werk ver richten, werd de vergadering gesloten. Zangklassen Christ, zang vereeniging „Hosanna". Bovengenoemde koren hopen Dinsdag 3 Juni hun jaarlijksche uitvoering te geven, onder leiding van den heer J. W. Bommel jé» in het Concertgebouw. Zangklasse A zal zich bepalen tot het zin gen van oefeningen uit het 2e lesboekje van Veltkamp en Wdrp, terwijl zangklasse B liederen uit de Zangvogeltjes van Regeer en tot slot de cantate „In den zomer uit" zal ten gehoore brengen. De cantate „In den zomer uit" is een dichtwerk van Anth. L. de Rop en getoonzet door Richard Hol. Dit is het 105e werk van dezen grooten talentvollen componist. De dichter maakt ons tot getuigen van een zo mertochtje door een aantal meisjes en kna pen, en wat er van het „aanbreken van den. dag" tot den „terugtocht' gezelligs en vroo- lijk toegaat, kan men zich wel voorstellen ook in muzikaal opzicht is daarvoor gezorgd. Niet alleen door verschil in rhyjfchmu» en toonaard, maar ook door nu eens „eenigen der oudsten" dan weder „allen te laten zin gen" en ook door bekende kinderliedjes aan te brengen. Er zal dus verscheidenheid ge noeg zijn. Het spreekt van zelf, dat het Concertge bouw weer geheel uitverkocht za-. zijn. In een advertentie, voorkomende in dit num-

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1