590 150 100 25 DONDERDAG 22 MEI 300 EERSTE BLAD TIMMERMAN 1RTLIJNEN 68e Jaargang 1930 ERICHT TE VLISSINGEN ND A Verschijnt dageüjks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen KAMER-OVERZICHT BINNENLAND Stads- en Provincienieuws KERK- EN SCHOOLNIEUWS RECHTSZAKEN VERKOOPINGEN AANBESTEDINGEN MARINE EN LEGER bertgebouw te Am- jvenconcert door het Inder leiding van di\ ïna persberichten en |l te Amsterdam tot |l59.30 Gramofoon- door dameskoortje, 11.0011.30 Lezen 1—12.30 Voor he land, litieberichten. 12.30— joeman, sopraan. D. 2.45—3.45 Cursus -5.00 Ziekenuurtje. len. 5.456.45 Orgel» l/oud. 6.457.15 Mevr, htMonestie de Hu» l)han. 7.15—7.45 Gra.» Politieberichten. 8.00 Krijger De ge» Iroen van Prinsterer, Itrechtsch Chr. Man» 1 van het 10-jarig be» Imet het 100e radio» I d. Horst, met mede» van Ravenzwaajj— Ir Dirk Vos, alt-viool. 10.35 Morgenwijding, ncert. J. Vollers, so, |>1. E. Pearce, piano, port. 2.20 Gramofoon- voor scholen. 3.20 Tuson, sopraan. P. ■intet. 5.35 Kinderuur- lieuwsberichten. 7.00 p,le. 7.207.40 en 7.45 Variété-programma den koning en de 19.25 Nieuwsberichten, (é-programma. 11.05— -12.25 Televisie-uit» 11725 M. 12.502.20 Dansmuziek. 4.35 Kin- buitry in zijn reper- Irtet en soliste. 7.257.50 Gramo- |rkestconcert. 10.35— onplaten. 1.25—2.50 Concert, piano en keert, orkest en so, jranzendieb", vroolyk lathewohl. Daarna tot I12.202.20 Orkest- rkestconcert en svoor- Istconcert. 9.35—10.20 p.4011.25 Piano-recl- 5.20 Trio-concert. 6.55 Concert. Orkest, har» 6.501^.20 Lezingen. Ilaten. 1.152.20 Be- nofoonplaten. 2.50— lo Concert. 5.508.50 Ivond, orkest, koor en (ten en tot 12,50 Dans- 20 Mei Suez Mei van Mombassa 19 Mei van Sabang van Vigo Ln Rott. n. Kaapstad |19 Mei van Sabang lei van Amst. n. Java |19 Mei Suez Meite Duinkerken ïi van Rio de Janeiro |Mei Perim Mei Gibraltar |ott. van Batavia r.) 19 Mei van Genua van Gibraltar iNo.120 and 769.0 te Blacksod. and 745.8 te Isafjord. tn avond van 22 Mei: Noord-Oostelijke tot Meest halfbewolkt. weer. Weinig verande- 9.54 22.13 11.01 23.21 11.58 24.10 Auto's, Fietsen rtuigen. 4el uur 22 9.26 23 9.28 24 9.29 irmakelykheden, ngen, enz. Dagelijks voorstelling, lageltfks voorstelling, 8 jdavond C. J. M. V., lo- 8.15 uur. Feest-cabaret-avond, aretclub „Kunst naar Vriendschap", 8 uur. LBURG. Openbare vergadering, Vrede, Doop. A VLISSINGSCHE COURANT I ABONNEMENTSPRIJSVoorVIissingenende gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rigê landen jjij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct liljji/e: firma f. ÏAH flf VELOE Jr., If/alslraat 58-60, Vlissingen. lelel. 10. Postrekening 66281 ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 71.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreftendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zij" GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger I AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENlüING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen TWEEDE KAMER. - Vergadering van Woensdag. Gemeentewet. Nog meer voorstellen voor de herziening. I De heer Van den Bergh wilde uitdrukkelijk lupaien dat de uitoefening van sommige werkzaamheden aan ambtenaren kan worden >dragen. Ook hier moest een dubieus I jrorden weggenomen of bijvoorbeeld een I jrarktmeester wel zelfstandig mag handelen. I De Minister had geen bezwaar. Er was ereis een burgemeester van Harder- I v.ijk. In dit nobele stadje was het hommeles I en relletjes kwamen voor. De burgemeester I vaardigde allerlei verboden uit, waartoe hij |ir, dergelijke gevallen bevoegd is. Iemand I overtrad die verboden, maar de kantonrech- 1 ter ontsloeg hem van rechtsvervolging, omdat I z.i. de toestand in die plaats niet van dien I aard was geweest dat dat optreden van den I burgemeester noodig was geweest. De heer I ban den Bergh nam het nu eens voor dien I burgemeester op en wenschte te doen uitko- I iren dat de rechter hier het toetsingsrecht I Liet mag bezitten. In dien geest werd het I desbetreffend artikel gewijzigd. Vervolgens verdedigde de heer K. ter Laan I een amendement om niet toe te laten dat I verordeningen bevattende arbeidsreglementen I voQr ambtenaren aan de Kroon ter vernieti- I png kunnen worden voorgedragen. In ver- tand met de Ambtenaren-wet is die be- voegdheid niet meer noodig. Het betreft hier J nomamelijk de politie-ambtenaren en hun I bezoldiging, rang-indeeling, samenstelling en I benoembaarheid. De bedoeling der Regeering is natuurlijk eenig verband te leggen tusschen rijks- en I gemeente-politie. Sommige leden zagen er in I een eerste stap naar een fusie dier politie en I daartegen hadden zij wel bezwaar. Het poli- I te-vraagstuk is al lang hangende en men I vil niet één onderdeel regelen, waardoor de I kans ontstaat dat de algemeene regeling er zal blijven wachten. Justitie en Fi- I nanciën zijn natuurlijk ook bij zoo'n regeling gemoeid en dus is kans op voorziening niet I groot. De Minister ontkende dat zijn voorstel I eenige bedoeling had met het oog op een al gemeene herziening. De Kamer gaf ditmaal I öen Minister gelijk met 42 tegen 30 stemmen. Het andere politie-puntje betrof de kwes tie van de aanstelling van de politie-beamb- ten. Ook hier wenschte men een dubieus weg te nemen en te bepalen dat deze zullen wor den benoemd gehoord het advies van den commissaris. Tot nu toe was het zóó dat de burgemeester aanstellling en ontslag geheel I alleen kan bepalen. Er was volgens den heer Ter Laan geen reden om hier den commissa- ris van politie uit te schakelen. Natuurlijk i Pleegt een burgemeester als regel overleg, r verplichtend is dit niet. De bedoeling I is de politie-beambten in hun rechtspositie I niet achter te stellen. Het college van Burg. cn Wefch. zal dus de benoeming aan zich moeten hebben, gelijk dit met andere ambte naren het geval is. Aldus wenschte de heer Ter Laan. Andere leden wenschten het be- noemings- en ontslagrecht bij dencburgemees- ter te laten, maar overleg met den commis saris verplichtend te stellen. Vooral gold daarbij de overweging dat de burgemeester ten allen tijde op zijn politie-personeel moet aan kunnen en daarom is eenige discipli naire regeling onmisbaar .welke regeling aan zienlijk verzwakt zou worden als Burg. en Weth. of de raad de politie-ambtenaren aan stellen en ontslaan. De Kamer wenschte geen verandering in den bestaanden toestand. Hier was nog eens €en politiek puntje aan de orde, want de on dergrond van alles was de politie los te ma ken van het éénhoofdig gezag van den bur gemeester om op die wijze den gemeenteraad, dus de politici, vrijgestelden enz., meer me dezeggenschap te bezorgen. Alleen de soci aal-democraten en de heer Guit waren vóór de wijziging, maar met 50 tegen 18 werd het Verworpen. Hoe kan de landbouw het beste geste*md worden I --n pnr[ ket Kon Necj Land- ?n^a$nd* den ongunstigen i '°ndbouw spreekt het be- .1? M1' van landbouw als cU.t voor den alLet heeft Heeren Molières vanaf f 5.95 van onze land- en tuinbouwproducten be schermende rechten zoo weinig uitzicht bie den op verbetering van den toestand, dat hierop niet moet worden ingegaan. Op dit oogenblil: is van een ernstige ach terstelling onzer producten (achterstelling op grond van sanitaire voorschriften buiten be schouwing latende bij den invoer in het bui tenland geen sprake en daarom is het zeer gewaagd tot wijziging van onze handelspoli tiek over te gaan. Wat de suikerbietenteelt betreft zal het toekennen van een productiepremie in den geest als reeds bij de volksvertegenwoordiging aanhangig is geweest, een zoodanig tegen wicht kunnen vormen tegen de buitenland- sche concurrentie, dat hieraan verschillende voordeelen zijn verbonden. Steun aan deze in tensieve cultuur is in het belang van de werkverschaffing en van het aanzienlijke ka pitaal, dat in de suikerindustrie is vastgelegd. Indirect werkt een productiepremie voor de suiker ook gunstig om een te sterke uitbrei ding van den verbouw van aardappelen tegen te gaan. Natuurlijk moet de premie niet zoo hoog zijn, dat een ongezonde toeneming - van de bietenteelt het gevolg is. Op grond van het bovenstaande acht het bestuur der Friesche Maatschappij van Land bouw dus een matige productiepremie ten behoeve van de suikerbietenteelt gewenscht. Verder acht liet den steun der regeermg gewenscht om den afzet van het groote over schot aan aardappelmeel te bevorderen. Dit zal waarschijnlijk het beste kunnen door ver schaffing van een passend crediet aan de aardappelmeel-industrie. Als verdere maatregelen om van regee- rings-wege den afzet onzer landbouwproduc ten te bevorderen noemt het Verlaging van vrachttarieven verlaging der keurioonen van vee verlaging der kosten van voorbehoedende entingen bij exportuit breiding van den buitenlandschen landbouw- voorlichtingsdienstrijkssubsidie voor alge meen e, onpersoonlijke xeclame in het buiten land ten behoeve van de Nederlandsche land en tuinbouwproducten. Verlaging van d2 productiekosten zal in het algemeen bevorderd kunnen worden door meer indirect werkende middelen, zooals een intensiever werkende Rijksvoorlichtingsdienst, uitbreiding van het onderwijs, meer geldelijke steun aan demonstratie- en proefbedrijven, betere organisatie van de staatszorg voor den landbouw door weder-aanstelling van een Di recteur-Generaal, enz. In een urgentieprogram zal moer op den voorgrond dienen te treden het spoedig weg nemen van bepaalde lasten, die thans het landbouwbedrijf drukken. Het Bestuur der Friesche Mij. van Land bouw stelt daarom voor dat het Rijk tijdelijk de kosten der sociale verzekering geheel of ten deele voor zijne rekening neemt, dus den landbouw hiervan tijdelijk ontheffing ver leent. Ook de afschaffing van de vleeschaccyns kan in dit verband nog eens worden genoemd. Besmettelijke ziekten. Uit de in Staatscrt. no. 98 medegedeelde opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten, blijkt dat er in de week van 11 tot en met 17 Mei, 237 gevallen van roodvonk zijn geconstateerd, waarvan 30 te Amsterdam, 29 te Rotterdam, 19 te Amers foort, 13 te 's Gravenhage en 11 te Groningen. Het aantal aangegeven diphteriegevallen bedroeg 102, waarvan er 31 te Rotterdam, 11 te Amsterdam en 6 te Leiden. In genoemde week werd afgeleverd aan entstof door de koepokinrichtingen te Am sterdam voor 3296 personen, te Rotterdam voor 169, te Groningen voor 3, in totaal voor 3468 personen. Het verkeer naar België. Met ingang van Maandag 26 Mei zal de weg RoosendaalNispenEsschen gedurende ongeveer drie weken wegens herstellingswerk- zaamheden voor alle verkeer gesloten zijn. Het bestuur van den B.B.N., Bond van be drijf s-autohouders in Nederland, vestigt in verband hiermede de aandacht erop, dat ge durende dien tijd de volgende wegen de beste zijn voor het.:verkeer. Van Willemstad komende gaat de route over Roosendaal-—Wouw—Bergen op Zoom— Putte. Breda-Rysbergcn-Zundert of via Kiundert, Van den Moerdijk komende of via Terheijden-Fijnaait-Ki'dsland-Wouw - Ber- op Zoom-Putte VLISSINGEN, 22 MEI. In onze Tijdinghal. Van het bezoek der Koninklijke familie aan Amsterdam heeft onze fotograaf enkele mooie opnamen gemaakt. De schietwedstrijden aan den Waalsdorper- weg te 's-Gravenhage, gehouden voor den bijzonderen vrijwiliigen landstorm, zijn in beeld gebracht. Te 's-Gravenhage is aangekomen Jack Hyltyn met zijn band, om in ons land een reeks gastvoorstellingen te geven. Jack was bij zijn aankomst jn de beste stemming, zoo als op onze foto duidelijk te zien is. Besmettelijke ziekten. In de week van 11 tot en met 17 Mei kwa men in onze provincie voor 3 gevallen van roodvonk en wel 1 in ieder der gemeenten Krabbendijke, Ter Neuzen en Stoppeldijk en 2 gevallen van diphterie, nl. 1 geval te Hein- kenszand en 1 te Hulst. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 18 Mei zijn benoemd tot burgemeester der gemeente St. Laurens J. W. van 't Hoff tot burgemeester der gemeente Serooskerke (W.) P. Dregmans, en tot burgemeester der gemeente Borsselen H. C. Rutgers. De heer J. W. van 't Hoff, benoemd tot burgemeester van St. Laurens is 43 jaar oud en behoort tot de anti-rev. partij. Hij is sedert 1919 lid van den raad en sedert 1923 wethou der dier gemeente. Sedert 1927 is hij lid van de Prov. Staten. De heer P. Dregmans, X-enoemd tot burge meester van Serooskerke, is 30 jaar, anti-rev. en sedert 1922 Secretaris van die gemeente. De heer H. C. Rutgers, benoemd te Borsse len, is 30 jaar, christ.-hist. en nu volontair te Renswoude. Tertiaire wegen op Oostelijk Zuid-BevelancL Gisteren heeft in hotel Centraal te Goes de heer mr. P. Dieleman, voorzitter van den Zeeuwschen Polder- en waterschapsbond de commissie geïnstalleerd die voor Oostelijk en Westelijk Zuid-Beveland een plan zullen op- maken voor tertiaire wegen, welke in aan merking komen voor verbetering met steun van de provincie. Voor Oostelijk Zuid-Beve land werden de heeren Jac. Welleman en P. A. Scharz, burgemeester van Krabbendijke en Rilland-Bath. resp tot voorzitter en secre taris gekozen en voor Westelijk Zuid-Beve land werden als zoodanig aangewezen de heeren L. Vereeke te Kapelle en J. K. Dinge- manse te Goes. Auto-botsing. Een landbouwer te Terneuzen (Driewegen) kwam gistermiddag met zijn personenauto van zijn hofstede den provincialen weg op rijden, toen juist een motorfiets uit Axel wil de passeeren. Een aanrijding volgde. De mo torfiets werd zwaar beschadigd, terwijl de motorrijder zwaar gewond door den automo bilist naar. het ziekenhuis te Terneuzen is vervoerd. KOUDEKERKE. Op een ouderavond, die 20 Mei jl. in de openbare school alhier werd gehouden, heeft de heer C. Hack, secretaris van den Kring Walcheren van de vereeniging „Volksonder wijs", doel en streven dezer vereeniging uit eengezet en toegelicht. De nadruk werd ge legd op de achterstelling van het openbaar onderwijs tengevolge van de financieele ge lijkstelling van bijzonder en openbaar onder wijs, en op de noodzakelijkheid, dat de voor standers van de openbare school zich nau wer aaneensluiten. Het resultaat was, dat alle aanwezige ouders lid werden van „Volksonderwijs" en dat een afdeeling Koudekerke van die veree niging werd gesticht. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te St. Anna-, land ds. D. Bax Hzn. te Puttershoek. Synode der Ned, Herv. Kerk. In de gisteren gehouden vergadering wer den de aangelegenheden van den arbeid on der Hervormde landgenooten, bepaaldelijk in Duitschland, behandeld. Besloten werd' dit maal ook steun te verleenen voor den arbeid onder de Nederlandsche zeelieden in de ha ven van Hamburg. De belangen van dat werk zijn door de Nederlandsche Zeemanscentrale onder de aandacht van de Alg. Synodale commissie gebracht. Een bedrag van ƒ200 v/erd daarvoor beschikbaar gesteld. Aan een classikaal bestuur zal worden be richt, dat het ten onrechte in zijn overwe gingen heeft opgenomen, dat een kerkeraad niet verplicht zou zijn een attest van zedelijk gedrag af te geven voor personen, die elders wilden worden aangenomen en bevestigd, •wanneer die personen niet onder toezicht van den kerkeraad staan, aangenomen een kerkeraad ten opzichte van ieder die binnen zijn ressort woont, tot het afgeven van een attest is verplicht, tenzij zijn zedelijk gedrag zulks niet toelaat. Zcndingsdag Ger. Kerken. De Zendingsdag van de classis Middelburg der Geref. kerken werdt dit jaar op 2en Pinksterdag gehouden worden op de hofstede „Korenbloem" onder Serooskerke. Door ds. Heij van Koudekerke zal het openingswoord worden gesproken, terwijl ver der als sprekers zullen optreden ds. Ing- wersen te Katwijk aan Zee en ds. Wiersinga te Vlissingen: Geref. Gern. Beroepen te Kalamazoo (Ver. Staten) ds. A. Verhagen te Middelburg. R.-Kath. Kerk. Maandag is te Noord- Kraaijert, gemeente 'sHeer Arendskerke, de nieuwe lcerk dcor Z.D.H. Mgr. J. D. J. Aen- genent geconsacreerd. Zondagavond werd Mgr. Aengenent aan de grens van de parochie feestelijk ingehaald- Pastoor H. A. Bots sprak een kort welkomst woord. Mgr. begaf zich daarop, vergezeld van een stoet, bestaande uit de besturen van alle R.-Kath. vereenigingen en 34 ruiters, naar de pastorie. Schoolkinderen zongen Mgr. een welkomstlied toe. Een Christelijk Lyceum voor Zeeland. Voor of op 15 dezer kon door de leden van de Vereeniging tot stichting en instandhou ding van een Christelijk Lyceum in Zeeland schriftelijk worden gestemd over de plaats? van vestiging (Middelburg of Goès). Naar verluidt is met groote meerderheid van stem men Goes als standplaats aangewezen. Cassatieberoep afgewezen. De Hooge Raad heeft dezer dagen afgewe zen het cassatieberoep, ingesteld door W. N. J.. 47 jaar, particulier te Souburg, doch thans in voorarrest, tegen een arrest van het ge rechtshof te 's-Gravenhage, waarbij hij. met bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Middelburg, wegens oplichting werd ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De moord in het Bezuidenhout. Na het getuigenverhoor voor het gerechts hof te 's-Gravenhage in de zaak tegen den vroegeren stationschef W. K. v. d. M., ter zake van den bekenden moord en poging tot doodslag in het Bezuidenhout te 's-Graven hage, kwam de advocaat-generaal aan het woord. Hij zeide, dat naar zijn meening de rechtbank terecht heeft bewezen geacht, dat verdachte mevr. Odem van het leven heeft beroofd, en dat hij de huishoudster heeft mishandeld. Met de qualificatie is spreker het echter niet geheel eens en hij is van meening, dat niet doodslag, maar moord bewezen is. Verschillende getuigen hebben verdachte herkend en hebben we in deze zaak een her kenning, waaraan zeer groote waarde moet worden toegekend, nl. die van de huishoud ster. Uit de verschillende getuigenverklarin gen is wel duidelijk gebleken, dat verdachte wel de bedoeling had om naar het huis van mevr. Odem te gaan en dat hij ook inder daad in die woning is geweest. Spreker zegt nog te hebben gezocht naar verzachtende omstandigheden, maar heeft deze niet kunnen vinden. Het karakter van dezen man is zoo, dat hij niet kent het on derscheid tusschen goed en kwaad, tussc.hen leugen en waarheid en voorts heeft hij de brutaliteit te trachten zijdelings de schuld on een ander te werpen. Deze man heeft het zwaarste misdrijf ge pleegd. dat ons Wetboek van Strafrecht kent. Met voorbedachten rade heeft hij een medemensch het leven ontnomen. Dit misdrijf moet zwaar worden gestraft en daarom vraagt spreker vernietiging van het vonnis der rechtbank en veroordeeling van verdachte wegens moord en poging tot dood slag tot levenslange gevangenisstraf Ten ovesstaan van notaris J. O. Paap, word gisterenavond in het Oonoertgebouw alhier, m bet openbaar verkocht Het huis met afzonderlijke bovenwoning en erf aan de Coosje Buskenstraat no. 14 uit komende aan de Paardenmarkt, groot 1 are 7 centiaren. Hoogste inschrijver J. Baljeu tc Middelburg voor 7C00 kooper J. Looisen q.q. voor f 8300. Het winkelhuis met afzonderlijke boven woning en erf aan den Nieuwendijk no. 37, groot 90 centiaren. Hoogste inschrijver J. van dsr Peijl voor 6000 kooper J. P. van Dis- selen voor f 6275. Door het polderbestuur van Walcheren werd heden in het polderhuis in de Abdij te Middelburg aanbesteed le. het maken van een rijwielpad en het verleggen van een bocht op den Noordweg tusschen Serooskerke en Oostkapelle. Minste inschrijver de heer H. Geldof Jzn. te Serooskerke voor 22850. 2o. de uitvoering der werken en leverantiën tot verbetering en onderhoud der zeewerin gen, enz. in 5 perceelen. Minste inschrijver voor het eerste perceel de heer L. Minderhoud te Westkape'.le voor 27773 tweede perceel dezelfde 9700 derde perceel de heer A. A. de Wilde te Mid delburg voor f 2290 vierde perceel 3480 vijfde perceel de heer C. van der Klippe te Vlissingen 9143. Hr. Ms. pantserdekschip „Gelderland" is, onder bevel van kapitein ter zee M. H. van Duim van Nieuwediep te Amsterdam aange komen in verband met het Koninklijk bezoex aldaar. Het stafmuziekkorps der marine maakte die reis mede. Bij beschikking van den minister van de fensie is de luitenant ter zee 2e klasse W. F. van Vreeswijk den 23 Mei overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. „Gruno" en de luitenant ter zeo der 2e klasse marine-reserve S, Dob- benga met dien datum overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willems-- oord. Hr. Ms. politiekruiser „Vulcanus" is, onder bevel van luitenant ter zee le klasse der ma rine-reserve J. M. Moerdijk, van Nieuwedieo naar de Noordzee vertrokken tot het uitoefe nen van het toezicht op de visscherij. De luitenant ter zee 2e klasse H. van Schreven, onlangs van Curasao teruggekeerd, is geplaatst aan boord van Kr. Ms. torpedo- instructieschip „Schorpioen" te Nieuwediep. De officier van den marinestoomvaart dienst 2e klasse H. F. W. Varenkamp is 14 dezer, aan boord van het rtoomschip „J. f Coen", van Tandjong-Priok naar Nederland teruggekeerd. Luitenant-generaal Forbes Wels f Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 65 jaar overleden de gepensionneerde luite nant-generaal M. D. A. Forbes Wels, oud-chtf van den generalen staf. De thans ontslapen opper-officier werd 18 Februari 1865 te Vlissingen geboren. In 1883 werd hij benoemd tot cadet bij de Kon. mi litaire academie voor de infanterie hier te lande. In 1885 volgde zijn benoeming tot twqede- luitenant bij het 3e regiment infanterie. Op zijn verzoek werd liij in 1889 overgeplaatst bij het 6e regiment. Tevens werd hij toen be vorderd tot le luitenant. Met ingang van 1 September 1890 werd de thans ontslapene gedetacheerd bij de Kon. militaire academie eenige maanden later werd daar definitief te werk gesteld eu in verband daarmede overgeplaatst bij den staf der infanterie. Na van 1894 tot 1897 aan de hoogere krijgs school te zijn verbonden geweest, keerde hij als kapitein tferug naar zijn wapen. In 1903 werd kapitein Forbes Wels overgeplaatst bij den generalen staf. Den len Maart 1913 werd hij bevorderd tot majoor, als hoedanig hij eerst werkzaam was bij het 10e regiment en vervolgens bij het regiment jager#. Het daar op volgende jaar volgde zijn bevordering tot luitenant-kolonel en in 1916 zag hij zich tij delijk belast met het bevel over het 7e regi ment infanterie. Na in 1917 te zijn bevorderd tot kolonel, werd de thans ontslapene met ingang van 16 Maart 1920 benoemd tot gene- raal-majoor en tot tijdelijk bevelhebber in de le militaire afdeeling, tevens tijdelijk com mandant van de stelling Amsterdam. Met ingang van 7 Augustus 1920 werd hij aangewezen als commandant van de IVde di visie. Den len Februari 1922 werd de heer Forbes Wels benoemd tot chef van den ge neralen staf en met ingang van 16 Maart van hetzelfde jaar bereikte hij den rang van luitenant-generaal. Tot 1925 was hij in dien rang werkzaam op 19 December van ge noemd jaar werd hem op zijn verzoek eervol ontslag verleend en hem H. M.'s dank be tuigd voor de uitnemende diensten, door hem gedurende tal van jaren in gewichtige betrek kingen aan d^-> lande bewezen.

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1