1000 500 300 25 KAVEEWEE CUBAANTJES MEEWEE CJMIÏiES nummer EEN WOENSDAG 21 MEI TIMMERMAN - No. II© 68e Jaargang 1930 TLIJNEN DA VLISSINGEN Firma F. VAM QE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 86287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD BINNENLAND levert u BEIGE mEHTIES Stads- en Provincienieuws 't LUKT NIET!! STER-TABAK KERK- EN SCH00LN1EUWS 3.50 Gramofoon. t. 4.505.50 Con- oncert. Strijkkwar. tie. Daarna berich- 0 Zigeunermuziek piOSTORINGEN AND. :hede een politie- waarbij bepaald is, inderwet vallen, vermogen van 2 moeten zijn van joelen, ter voorko- Lichtreclames, die en zijn verboden. EN OMROEP. en door den West- e interessante uit- groote fabrieken, achten den omroep- te geven van het, drijven van West- ingen zal men op .T. een bezoek aan nt te Duisburg- ïtige electrische be- ht worden, endingen vinden in RGIE VAN VERHOOGD mededeelt, zal de :he station op don 14 M.) binnenkort .W. CGEN RADIO- EN. es, Frankrijk, heeft :n voor haar leden, iostoringen zooveel Vinnaar van dezen ootste aantal bron- jet op te sporen. USLAND. Rusland zijn er op tting veertien mis gebruik. Vlei van port Said te Fremantle i te Bremen 9 Mei Perim te Londen ;e Geuna Tampico an Cherbourg i van Geuna Vlei Kaap Bon Mei te Belawan elt" (uitr.) 17 Mei Jatavia n. Amst. !ei te Dar es Salam ei te Belawan 18 Mei Perim ei van Port Said ;n" (thuisr.) 18 Mei lei Gibraltar lei van Kaapstad Mei Ouessant ei te Port Natal !ei van Singapore an Bahia ^lei te Sabang Mei Lizard klei van Madras u. van Batavia te !ei Finisterre ew-York v. Rott. te Antw. ei Perim lei v. Southampton ■ott. van New-York 19 Mei Fernando van Hong Kong akeiykheden, igelijks voorst ,-lling, ïlöks voorstelling, 8 'eest-cabaret-avond, club „Kunst naar endschap", 8 uur. JRG. enbare vergadering, ede, Doopsgezinde 8.43 21.04 9.54 22.13 11.01 23.21 11.58 24.10 ito's, Fietsen iigen. uur 9.25 9.26 4 9.28 9.29 VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVIissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden, franco door het geheeie rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels /1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffendeHuur enVerhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen De zcndlïjd-verdeelmg. Het Haagsche A.V.R.O.-comité had tegen gisterenavond een vergadering in „Diligen- tia" belegd, met het doel een woord van protest te doen hooren tegen de gevallen beslissing. Deze vergadering zou te 8 uur be ginnen, doch om ruim 7 uur was de zaal reeds vrijwel gevuld en tegen het aanvangs- uur stonden er nog honderden luistervinken buiten ongeduldig te wachten om te worden binnegelaten. Daarom besloot het comité na een uur een tweede vergadering te beleggen. Toen voor den tweeden keer de zaal was vol gestroomd, stonden nog honderden buiten te wachten. Verscheidene politie-agenten waren noodig om de protesteerenden tegen te hou den, die met geweld bijna het gebouw wilden betreden om daar aan hun verontwaardi ging over de zendtijdregeling uiting te geven. Het comité besloot toen een derde vergade ring te houden en deze wederom na een uur te houden. De honderden hieven op deze me- dedeeling een luid applaus voor de A.V.R.O. aan en bleven geduldig wachten. Er werd een motie aangenomen, waarin van de regeering met den meesten aandrang voor 1 Juli 1930 wordt geëischt, dat deze zoo danige maatregelen zal treffen dat de A.V. R.O. weder „een voilé week zendtijd, op een eigen zender op de beste omroepgolf". terug hijgt. In een tweede motie werd het algemeen bestuur van de A.V.R.O. verzocht al die maatregelen te treffen, die de rechtmatige wenschen van de luisteraars inwilligt en waar in verklaard wordt deze actie met alle kracht te zullen steunen en als één man achter het algemeen bestuur der A.V.R.O. te zullen staan. Een protest tegen de winkelsluitingswet. Het bondsbestuur van den Nederlandschen Bond van vereenigingen van winkeliers in koek-, banket-, chocolade-, suikerwerken en diverse artikelen belegt in het begin van Juni een groote betooging als protest tegen de i'inkelsluitingwefc. Na afloop van deze ver gadering zal na bekomen toestemming der autoriteiten een stoet geformeerd worden met zich voerende transparanten, vermelden de het dreigend gevaar dezer sluitingswet, vooral voor de kleinere winkeliers, aan welks hoofd zal gaan een deputatie, welke een adres aan den voorzitter der Eerste Kamer zal over handigen, bevattende de bezwaren en grieven tegen deze wet, met het krachtig verzoek aan de leden der Eerste Kamer hun stem niet te billen geven aan dit ontwerp van wet. Duizenden berichten van instemming met deze groote slotactie hebben de bestuurderen veeds bereikt, terwijl nog aansluiting gezocht zal worden met de verschillende belangheb bende organisaties. Eenige bekende sprekers zullen op deze meeting het woord voeren, terwijl de leden der Eerste Kamer, leden van den gemeente- zaad en andere autoriteiten zullen worden litgenoodigd. Een waardevolle van Speijk-verzameling. Het scheepvaartmuseum te Amsterdam heeft op een veiling in de hoofdstad een be langrijke Van Speijk-verzameling aangekocht. In deze collectie, afkomstig uit de nalaten- schap van de familie van Jan Ca rel Josephvs Van Speijk, bevinden zich, behalve een groot aantal gedrukte stukken, pamfletten, por tretten en historieprenten, niet minder dan Vijftien brieven, door den zeeneid zeif gedu imde het tijdvak 3D October 1823 tot 11 De cember 1830 aan zijn familie geschreven. Het zijn vooral deze brieven, welke van historische beteekenis zijn. Zij bevatten be langrijk materiaal voor een betere kennis van hetgeen zich in de Februari-dagen van 1830 v°ór Antwerpen heeft afgespeeld. ÏW VANAF f 5.50 VLISSINGEN, 21 MEI. Onderhandsche verkoop van domeingrond aan de gemeente Vlissingen. Heden werd door de Tweede Kamer aan genomen het wetsontwerp tot goedkeuring van den onderhandschen verkoop van een perceel domeingrond gelegen aan den Sin- gehveg te Vlissingen aan de gemeente Vlis singen. Opening zeebad en strandstoelenterrein. Door Burg. en Weth. is de opening van het zeebad, het volksbad en het strandstoelen terrein bepaald op Zaterdag 24 Mei. Beëediging. Ter burgerlijke zitting van de Rechtbank te Middelburg is heden de heer J. L. van der Harst, notaris te Vlissingen, als zoodanig be- eedigd ter standplaats Middelburg. Gemeentelijke arbeidsbeurs. Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs alhier staan als werkzoekenden ingeschreven 1 letterzetter, 1 schilder, 1 metselaar, 3 op perlieden, 3 grondwerkers, 1 leerling-vlechter, 1 waterbouwkundig-opzichter, 1 werktuig bouwkundig-teekenaar, 2 machinisten, 1 me taaldraaier, 1 bankwerker, 1 autogeenlasscher, 3 electriciens, 3 leerling-electriciens, 1 trim mer, X aankomend smid, 1 aanhouder, 1 boekbinder, 2 slagers, 2 chauffeurs (mon teur), 5 kantoorbedienden, 6 varensgezellen en 32 losse arbeiders. Totaal ingeschrevenen 74, vorige week G3 personen. Strandconcert. De harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer C. G. Govaarts, geeft Vrijdag 23 Mei een concert in de kiosk op Boulevard Evertsen, des avonds 8 uur. Programma: „Hohenzollern Ruhm marsch, C. L. TJnrath Ouverture „Belgique" J. Steenébrugen „Les mille et une Nuits", valse, Joh. Strauss „Paljas", fantaisie sur le Drame Lyrique, Leoncavallo Pauze. Ouverture „Elekta" Franz Springer „Summer Time en „Merry England", fantaisie, T. Bennett „Die Parade der Zinn- soldaten", charakterstuck, Leon Jessel „Caprice sur un thême Allemand", op motieven van oude meesters Bach, Mo zart, Haydn, Verdi, Gounod, Wagner, Meyerbeer, Suppé, Mendelssohn, Schumann, Brahms en Strauss, arr. J. M. Bekker „Hurrah, die deutsche Flotte marsch, L. Kokhout Marche Populaire arr. C.C. Govaarts Van het Westelijk Front geen nieuws. De C. J. M. V. houdt Vrijdag a.s. des avonds 8.15 uur een jeugdavond in het lokaal Noord straat 34. Daarin zal door ds. E. H. Blaau- wendraad en door den heer Birza, hoofd eener school gesproken worden over wat dit beken de boek ons te zeggen heeft. Een wereldreis van 10 jaren. Wij hebben bezoek gehad van de heeren A. J. Wydema en M. Hennink, die vergezeld van hun echtgenooten en enkele andere personen voornemens zijn een wereldreis van 10 jaren te maken. De reis wordt gemaakt met twee auto's en gaat van Rotterdam naar België en vervol gens door Frankrijk, Spanje, Portugal, Italië en den Balkan naar Egypte, om tenslotte na een rit, welke dwars door Afrika gaat, te wor den beëindigd. Zoowel de heen- als de terug reis zal, naar verwacht wordt, vijf jaren in beslag nemen. De reizigers worden vergezeld van twee Duitsche herdershonden. Bedoelde honden, Elsa von Landsicht en Bülow von Eigerstein geheeten, zijn door een der reizigers, den heer G. Wijdenes, speciaal afgericht als verdedigingshonden. Het hoofd doel der reis is nu aan te taonen, dat deze dieren ook in momenten van het grootste ge vaar voor niets terugdeinzen en desnoods ook op bevel van hun meester wilde dieren, als leeuwen en tijgers aanvallen, zonder hierbij van eenige nervositeit of van angst te doen blijken. Men zal dan ook trachten om het groote wild zoo dicht mogelijk te naderen, waarbij, teneinde niet behoorlijk bewijsmate- honderdvoudig nagebootst Zelfs haar verpakking wordt geïmiteerd I Maar NIEiVlAND heeft of zal ze ooit in KWALITEIT kunnen evenaren. Eischt alleen Weigert allenamaak.Zij zuilen in kwaliteit altijd blijven riaal voor den dag te kunnen komen, deze momenten zullen worden gefotografeerd. Gedurende de reis wordt een dagboek bij gehouden. Nederlandsche Roode Kruis. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Juni 1930, opnieuw voor den tijd van 5 jaren benoemd tót kringcomrhissaris van het Ned. Roode Kruis in den kring Zeeland, H. Dron- kers. Examen ziekenverpleegster. Bij het in het gasthuis te Middelburg ge houden examen voor ziekenverpleegster di ploma A, zijn geslaagd de dames C. Hem- melder, J. van der Hooft, S. Kodde, J. Klaas- sen, A. Minnaard, J. Ruisaard, J. Tuiten, C. Vernimmen en E. van de Voorde. Afgewezen werden 3 candidaten. Een bijzondere staking. Op de veiling der coöp. veilingsvereeniging Walcheren te Middelburg is een staking van de leden-kooplieden uitgebroken, omdat zij geen genoegen nemen met de eenigen tijd geleden ingevoerde wijze van veilen, nl. door het presenteeren van de partijen niet in na- tura, doch door middel van filmprojecties. Zeeland door de Eeuwen heen. Bij de firma G. W. den Boer te Middel burg zal worden uitgegeven „Zeeland door de Eeuwen heen", door M. van Empel, biblio thecaris der provinciale bibliotheek van Zee land en H. pieters, assistent bij deze instel ling. In het prospectus deelen de schrijvers me de dat het boek zal verhalen van den span- nenden strijd tegen wind en golven, door onze voorvaderen begonnen, door het tegen woordig geslacht met even groote energie voortgezet, van verlies en winst aan land, van verdediging der oevers. Zeeland door de eeuwen heenhet ver haal van eeuwenlange worsteling op allerlei gebied, maar een worsteling, waaruit de Zeeuwen tot nog toe steeds weer wisten te ontkomen. De uitgever deelt mede dat het werk naar schatting ongeveer 500 pagina's druks zal bestaan, plus de illustratiepagina's, waarvan het aantal zal afhangen van het getal intee- kenaren. Wanneer het aantal inteekenaren daartoe aanleiding geeft, zal de eerste afle vering van het werk begin 1931 verschijnen. P. T. en T. Met 1 Juni is aangewezen als directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te IJzendijke, de commies H. A. van Meeuwen te Rotterdam (postkantoor). Met ingang van 31 Mei wordt de besteller bij den post-, telegraaf- en telefoondienst W. C. Ruijtenburg van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Middelburg verplaatst naar het telegraaf- en telefoonkantoor te Amsterdam. Aangehouden. Door de politie te Amsterdam is aangehou den en ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld, zekere C. P. H„ 56 jaar, reiziger, wonende te Middelburg, verdacht van verduistering en oplichting. Wanneer het gesprek gint te verflauwen, zet dand een pak iop tafel. Onmiddellijk zul len geestdriftige uitingen van waardeering weerklin ken en bij het genieten van den fijnen zachtengeurvan Ster-tabak zal de opgewek. te stemming terugkeeren. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist wegens over vorige jaren te weinig betaalde belas tingen naar inkomen en/of vermogen (gewe- lensgeld) is ontvangen bij den ontvanger der directe belastingen te Axel 503.41 Ranswecrt 200 Hontenisse 509.22 Hulst 136.51 bij den inspecteur der directe be lastingen te Ter Neuzen 2463.98, 966.18, 255.57 en 203.08 bij den ontvanger der successierechten te Middelburg 48.76. Brandstichting. Als verdacht van brandstichting, gepleegd te Breskens op 18 Mei jl. is door de politie te Breskens aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld, zekere J. M., werkman te Breskens. SOUBURG. Op de 12 Mei jl. te Souburg gehouden rund veekeuring werden de prijzen als volgt ^be haald Stieren J. Kodde, Souburg, met 74.6 p. 2e pr. en f 5 C. Jasperse, Ritthem, 73.9 p., f 2 Koeien L. Maas, Middelburg, 79.7 p., 2 Gebr. Arendse, Souburg, 79 p., medaille P. Wisse. Ritthem, 78.5 p., f 2 C. Wisse Pz Ritthem 77.5 p. 2 L. Wisse, Souburg, 79 5 p., medaille L, Wissè, Souburg, 80 p., 5 J Kodde, Souburg, 77.5 p., medailleC. Wisse, Ritthem, 77 p., 2 L. Wisse, Souburg 79 p., 2.50 J. Kodde, Souburg, 78.5 p., 2 C. Maas, Middelburg, 77.5 p., medaille J. Le ner Az., Koudekerke, 77 p., 2. Door de controlevereeniging werd nog een prys van 1.50 uitgereikt aan gebr. Arendse voor de koe met de hoogste melkproductie, nl. meer dan 7000 liter. BRESKENS. Door de leden van den gemeenteraad te Breskens W. C. Carels en W. Luteijn Az., is een adres gezonden aan het college van Burg. en Weth. dier gemeente, waarin zij verklaren dat bij den Zondag plaats gehad hebbenden brand is gebleken dat de brandweer zeer slecht is georganiseerd. Zij stellen derhalve voor zoo spoedig mo gelijk over te gaan tot reorganisatie aer brandweer de brandbluschmiddelen te ver beteren het brandweercorps te .doen bestaan zoo mogelijk uit vrijwilligers, die op gezette tijden oefenen deze te stellen onder éen hoofdbrandmeester, wien voldoende macht dient gegeven te worden, om ten allen tijde handelend te kunnen optreden te trachten met omliggende gemeenten samen te werken om te komen tot eenheid in soort van blusch- materialen, omdat het op die wijze meer doenlijk zal zijn, elkander bij groote branden bij te staan. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Dordrecht ds. Ph. J. Vreugdenhil te Gorinchem. Aangenomen het beroep naar Rotterdam ds. W. S. van Leeuwen te Velsen. Dr. J. Th. de Visser. Op den 27sten dezer zal het '50 jaar gele den zijn dat dr. J. Th. de Visser werd be vorderd tot doctor in de theologie. Mede in verband met de uitgebreide hul diging van dr. De Visser op zijn 70sten ver jaardag, is de herdenking van dezen dag be perkt tot den nauweren kring van zijn vrien den en tegenwoordige medewerkers. In den namiddag van den 27sten zal aan den jubilaris een thee worden aangeboden, waarbij een geschenk als herinnering aan dezen dag zal worden gegeven. Daarna zal door genoemden kring aan den heer en me vrouw De Visser, alsmede aan hun naaste familieleden, een maaltijd worden aangebo den in het restaurant Anjema, in Den Haag, waarbij onder meer als gastheeren zullen aanzitten mr. W. L. baron de Vos van Steen- wijk, voorzitter van de Eerste Kamer jhr. mr. D. J. de Geer, minister van financiën, en mr. P. J. Reymer, minister van water staat. Ger. Kerken. Beroepen te Haarlem ds. D. van Dijk te Groningen. Ger. Gem. Bedankt voor het beroep naar Aagtekerke ds. A. de Blois te Dirksland. Eindexamens kweekscholen. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft goedgevonden aan te wijzen als gecommitteerden bij de eindexa mens in 1930 der rijks-, gemeentelijke en bij zondere kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen in de derde hoofdinspectie Groep 28 als gecommitteerden J. A. H. Abeleven te Goes, voorzitter J. van Eizenga te Rotterdam, P. W. van Schenkel te 's-Gra- venhage als plaatsverv. gecommitteerden H L. J. A. Duf our te Dordrecht, mej. Dra. v. d. Kallen te Rotterdam, L. Th. M. Bonnike te Rotterdamvoor de gemeentelijke kweek-, school te Rotterdam en de rijkskweekschool te Gorinchem. Groep 29 als gecommitteerden H. de Blouw te Gouda, voorzitter N. J. Verwey te 's-Gravenhage, dr. J. van Bruggen te Dord recht als plaatsverv. gecommitteerden dr. J. P. Cannegieter te Alphen aan den Rijn, mej. M. Schol tens te Goes voor de bijzondere, kweekschool te Rotterdam Haringvliet 48 en de gemeentelijke kweekschool te Dordrecht. Groep 30 als gecommitteerdenC. Wit te Middelburg, voorzitterH. C. van Assen dorp te 's-Gravenhage W. Goslinga te Schie dam als plaatsverv. gecommitteerden ds. H. Cramer te Gouda, nuvr. F. de Laat-Hafke- meijer te Maassluis voor de rijkskweekscho len resp. te Schoonhoven en. te Hellevoetsluis en de bijzondere kweekschool te Leiden Stille Rijn 2—3. Groep 31als gecommitteerden A. Smit te Rotterdam, voorzitter J. van Iterson te 's-Gravenhage, ds. P. J. Steinz te Goes als plaatsverv. gecommitteerden mevr. L. vau KampenZernike te Leiden, mevr. A. Was Osinga te Vlissingen voor de bijzondere kweekschool te Dordrecht en de rijkskweek scholen resp. te Middelburg en te Zierikzee. Groep 32 als gecommitteerden H. van de Weijer te Ter Neuzen, voorzitter mevr. D. G. M. Kooiman—van Middendorp te Middelburg, ir. C. Stevens te Goes als plaatsverv. ge committeerden H. J. G. Hartman te Middel burg, H. J. Visser te 's-Gravenhage voor de rijkskweekschool te Oostburg en de bijzondere kweekschool te Middelburg.

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1