eerste blad 17 MEI OOI VerschijRt deosüjks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEEN TEBESTÜUR KAMER-OVERZICHT iillll!l!lllllll!l!!lllli!lilliili:iillllililliii!llllll H.V. per iiiie en Iepen IlSülüiglllüillilSiülllllüliiliiillliSllllililllSI BINNENLAND --No. 11© il930' VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksclie verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct firm F. (U Si II USE li., Hilslinl SS-EO, liissiii;en.Ifltl. IS. Posliütaiiij ES2SI ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cenrt Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuui.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eenei A 'olis, zijn GRATIS verze- g ,erd tegen ongelukken voorJl Tè gulden bij levens- lange ongeschikt- heid tot werken. rOjfl gulden bij dood fjt jft «t> gulden bij verlies J T^I19a door EIIII van een 1 IJ een ongeluk. ÜJ} SU? hand, voet ot oog. j 58 gulden bij verlies A gulden bij verlies O f* van 1 li 13 van een 1 een duim wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET B UREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare UX.O. School. Burgemeester en Wethouders van Vlissin- ;n maken bekend, dat vanaf Maandag 12 Mei tot en met Zaterdag 24 Mei e.k. gelegen- bestaat tot aangifte van nieuwe leerlin gen voor de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs, ter gemeente-secretarie, le afdeeling (Kamer 7) lederen werkdag van 9 tot 12'/2 uur en van 2 tot 5 uur Cs Zater- igs alleen van 9—1214 uur). Onderwijs wordt gegeven in de vakken voor gewoon lager onderwijs, benevens in de drie moderne talen, wiskunde en handelskennis. De school leidt op voor de diploma's A en B der Vereeniging voor M.U.L.O. Zij, die in het bezit zijn van een trouw boekje, worden verzocht dit bij de aangifte .ede te brengen. Vlissingen, 10 Mei 1930. Burg. en Weth. voornoemd, - VAN WOELDEREN. De Secretaris, a F. BISSCHOP. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare Lagere Scholen. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen maken bekend, dat vanaf Maandag 12 Mei tot en met Zaterdag 24 Mei e.k. gelegen heid bestaat tot aangifte van nieuwe leerlin- voor de Openbare Lagere Scholen te: gemeente-secretarie le afdeeling (Kamer 7) iederen werkdag van 9—12 y2 uur en van 2— J uur (Zaterdags alleen van 9—1214 uur). Het nieuwe schooljaar begint 19 Augustus 1930. Toegelaten kunnen worden de kinderen, die vóór of op 19 Februari 1930 vijf jaar zijn ge worden. zy, die in het bezit zijn van een trouw boekje, worden verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, 10 Mei 1930. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN, De Secretaris, F. BISSCHOP. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag Gemeentewet. De kwestie van den dubbelen raad bij grenswijziging en annexatie was door den Minister opgelost door afschaffing van die commissie voor te stellen. Logisch was dat. De gemeenteraad is hier minstens even goed bevoegd te achten om te "ssen, d.w.z. te adviseeren als een toeval- commissie. De burgerij heeft gelegen heid genoeg door de pers en door vergade ren en eomité's zich te uiten. Waarom dr. Vos het noodig vond zóó hoog P te geven over het nut van zoo'n commis- sle. is niet begrijpelijk. De ervaring leert dat het vaststellen van zoo'n commissie de partyen in den raad het op een accoordje gooien en ieder zooveel leden aanbeveelt als 4i in den raad heeft. In de kiesvereenigin- Scn vecht men de kwestie zelf wel uit. Verschillende leden Bestreden het amende ment, een enkele verdedigde het. De Minis ter wees het af. De heer Van Vuuren meen de dat voor de grootere gemeenten de kwes- tie anders was dan voor de kleinere. Behoud deser commissie voor de kleinere gemeenten achtte hij gewenscht en aangezien men geen Verscheid kan maken, wilde hij behoud Vo°r alle gemeenten. Nadat dr. Vos zijn amendement had ge- Vllögd, zeide de Minister niet te kunnen na gaan of het amendement redactioneel in or- Was. Met het oog daarop werd de verdere «handeling tot Dinsdag verdaagd. Een amendementdr. Vos om te bepalen at de Kroon binnen een jaar over een an- j^atie moet beslissen, werd door den Minis- r afgewezen en door de Kamer verworpen m<jat men in een geval als dit de Kroon moest binden. Noodzakelijkheid daar- °^r was nooit gebleken. Het wetsvoorstel van den Minister ver- tot eenigermate de bevoegdheid van de jjr^nteraden. Ze zullen alle verordeningen °*>en maken die zij in het belang der ge- wte achten. Tot nu gold als beperking de "UUlshr ■ouding der gemeente". Dit is heel wat minder en tegen die ver dere uitbreiding verzetten verschillende le den zich. De bestaande bepaling was objec tief, de nieuwe is zeer subjectief. Het toet- singsrecht voor de rechterlijke macht of de gemeenten bleven binnen de bevoegdheid die de gemeente is toegekend, zal in moeilijkhe den komen. Thans heeft de gemeente al veel vrijheid om bedrijven te annexeeren omdat zij het bezit daarvan in het belang der gemeente acht. Volgens de nieuwe bepaling zal zij an dere bedrijven kunnen monopoliseer en om de winst in de wacht te sleepen een assuran tie-bedrijf, een raadskelder, een bedrijf van en genoodigden plaats op de voor hun be stemde zetels in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Toen allen gezeten waren zong achter de schermen de Haagsche Stem des Volks „Aan de Strijders", dat in diepe stilte werd aange hoord. Daarna betrad de heer J. Oudegeest, voor zitter der S.D.AP. het podium en sprak een kort afscheidswoord. De heer J. W. Albarda, voorzitter der Tweede Kamerfractie va1.?, de S.DA.P, sprak vervolgens. Hij, die heengegaan is was de grootste lei der der sociaal-democratie, en een der groot- zullen hem blijven danken. Namens de Duitsche partij sprak de heer Wels. Spreker dankte den heer Troelstra voor wat hij reeds tijdens den oorlog wilde, doch teen nog niet kon bereiken. Hij zal het zinne beeld, het symbool blijven van den eeuwigen vrede. De heer Van der Walle, tweede voorzitter van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen, tenslotte stelde de verdiensten van den over ledene voor de moderne vakbeweging in het licht. De zoon van mr. Troelstra, de heer Jelle Troelstra, dankte voor de grcctsche wijze, waarop zijn vader de laatste eer is gebracht. Stiamwasscherij „Volhirdini" SINGEL 1 WASCHT CHIEF WHIP VIRGINIA ARDATH Ook met kurk en goud. LONDON vischverkoop e.d. Het is ergens gebeurd in Delft dat de gemeenteraad verbood thuis een danspartijtje te organiseeren zonder toe stemming van den burgemeester. De rechter heeft het recht daartoe ontkend. Nieuwe staatsrechtelijke begrippen heeft de Regeering in dit artikel niet willen aan brengen, aldus heeft ze zelf betoogd. Ze heeft alleen eenige voorziening willen brengen om dat er een veld van arbeid is voor de ge meenten, waaromtrent geen zekerheid be stond of zij dat mogen betreden. Het was de heer Aalberse die de nieuwe bepaling als zeer onschuldig verdedigde. Slechts werd de wet in overeenstemming ge bracht met art. 144 van de Grondwet en het toetsingsrecht bleef z.i. onaangeroerd. De Kamer moet maar beslissen, heeft de Minister gezegd en dat zal ze Dinsdag doen. Roode Kruis. Bij Kon. besluit van 10 Mei is, met ingang van 1 Juni opnieuw voor den tijd van 5 jaren benoemd tot voorzitter van het hoofdbestuur der vereeniging het Ncderlandsche Roode Kruis Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg. De begrafenis van mr. P. J. Troelstra. Tot hen, die op den doodenaklcer de komst van den stoet afwachtten, behoorden de Ka merleden prof. Van der Bilt, mr. Boon, bei den van den Vrijheidsbond, de heeren Snoeck Henkemans van de Christ-Hist. Ka merfractie mevrouw Van Italie-van Emb- den van de Vrijz.-dem partij, de oud-Kamer leden mr. I. W. J. Bijleveld en Drion. Omstreeks 2 uur bereikte de rouwstoet de begraafplaats. Tegen half drie kwam de kop van den stoet bij het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen aan. Omstreeks half vijf namen de familieleden ste mannen van Nederland. Meer dan veertig jaren van zijn leven waren gewijd aan den strijd, voor de arbeidersklasse, die hij bezield heeft met idealisme en geloof in de toekomst. De schitterende toekomst, die veertig jaar geleden de burgerlijke maatschappij hem waarborgde, versmaadde hij. Smaad en wan trouwen ontving hij veel, medewerking en steun weinig. Maar hij deinsde niet terug hij moest. Wat hij als verkondiger van het socialisme, als leider van de partij, als denker en schrij ver, als staatsman, nationaal en internatio naal, heeft gewrocht is niet op te sommen. Hij is een die geschiedenis heef gemaakt, een die land en volk heeft veranderd en verbeterd. Vijf jaar geleden was hij genoodzaakt het harnas los te gespen. Doch het was veran dering van werk, geen ruèt. Hij ging heen om het verhaal te schrijven van de arbeiders klasse, haar strijden, haar dwalen en over winnen. Het was het verhaal van zijn leven. Eerbiedig blijven wij achter. De onvergan kelijke herinnering aan den forschen leider, den edelen geest, den lieven vriend zal blijven een der grootste drijf la-achten in onze bewe ging, in zijn beweging, de beweging voor het socialisme. De heer Emil Vandevelde, voorzitter der Socialistische Arbeiders Internationale sprak namens het executief comité dezer organi satie. Spreker wilde niet spreken over wat Troel stra geweest is voor Nederland, maar wat zijn internationalen arbeid betreft gelooft spreker, dat er gedurende dertig jaar geen congres ge weest is, waar hij niet aanwezig was en waar hij zich niet onderscheidde door zijn welspre kendheid en zijn theoretisch inzicht. Tijdens den oorlog heeft spreker hem dik wijls ontmoet en hoewel hun sympathieën niet altijd denzelfden kant uitgingen, als so cialisten hadden zij slechts één verlangen een rechtvaardige vrede, die een eind zou maken aan de verschrikkingen van den oor log. Zij, die na den oorlog overbleven, hebben de Internationale hersteld. Troelstra was cn- Jêr hen de aibeiders der Internationale Na de redevoeringen, die in diep zwijgen werden aangehoord, zong de Stem des Volks „Morgenrood" waarna men stil de zaal verliet. De duizenden, die in het gebouw geen plaats konden krijgen hebben zich naar het Volksgebouw op de Prinsegracht begeven, waar in den tuin nog een 4000 deelnemers een plaats konden vinden. Massa's belang stellenden moesten worden teruggewezen en verspreidden zich door de stad of begaven zich naar de stations. In den tuin van het Volksgebouw zoowel als in één der zalen kon het in het gebouw ge sprokene uit de luidsprekers worden gehoord. In de diepste stilte heeft men de verschil lende sprekers gevolgd. Landbouwtelling 1930. Tusschen 20 Mei en 20 Juni van dit jaar zal evenals in 1910 en 1921 een landbouw telling, zijnde een telling inzake het grond gebruik en den veestapel worden gehouden. Doel van deze telling is uitslüitend het verkrijgen van die gegevens welke voor het vormen van een zuiver beeld van den land bouw en dus voor de behartiging der land bouwbelangen ten eenenmale onmisbaar zijn. Daarentegen staat de telling in geen enkel verband met belastingen of andere op den landbouw gelegde lasten. De grondgebruikers en veehouders dienen op de eerste plaats hun eigen belang door de inlichtingen die gevraagd worden naar beste weten te verstrekken. Met vertrouwen wordt daarom de medewerking ingeroepen van al len, die het wel meenen met onzen landbouw om deze telling zoo goed mogelijk te doen slagen. De taak van de personen die met de uit voering van de telling belast zijn zal ten zeerste kunnen worden verlicht, indien men de gegevens reeds tijdig heeft klaar liggen. Met het oog daarop volgt hieronder een over zicht van de inlichtingen die zullen worden ingewonnen. Ten aanzien van het grondgebruik wordt gevraagd naar a. de totale oppervlakte land (alleen bouw land, grasland en tuingrond) die men in ge bruik heeft b. hoeveel van die oppervlakte eigen land en hoeveel gepacht land is en hoeveel van het gepachte land van de ouders gepacht is c. hoe groot de oppervlakte bouwland, grasland en tuingrond is d. hoeveel bouwland, weiland en tuingrond bezet is met boomgaarden e. hoeveel eenruiters plat glas in het be drijf gebezigd worden en welke oppervlakte tuingrond bedekt is met kassenverwarm de en onverwarmde kassen afzonderlijk op to geven f. hoeveel bouwland gelegen is in andere gemeente (n) dan waar de bedrijfsgebouwen gelegen zijn. De oppervlakte moet steeds worden opge geven in kadastrale grootte. Wat den veestapel aangaat wordt gevraagd naar het aantal paarden beneden en boven 3 jaar, de eerste onderscheiden in veulens en in andere paarden beneden 3 jaar, de laat ste in warmbloed-, koudbloedpaarden en hit ten het aantal runderen en wel afzonder lijk springstieren, melk- en kalfkoeien, mestkalveren, ander mestvee en jong veg bo ven en beneden 1 jaar het aantal heide- schapenhet aantal andere schapen ge splitst in die boven en beneden 1 jaarhet aantal geiten en bokken het aantal var kens, waarvan afzonderlijk op te geven big gen beneden 6 weken, fokzeugen, varkens van 6 weken tot 60 K.G., van 60 K.G. tot 109 K.G. en boven 100 K.G.het aantal kippen en het aantal eenden, voor elk de kuikens en de andere dieren afzonderlijk. Dc zendtijdvcrdceling. Wat de plannen van de A.V.R.O. betreft, zooals men weet zal hedenmiddag een spoed- eischende vergadering van het bestuur wor den gehouden, waarop de verschillende mo gelijkheden onder het oog zullen worden ge zien. Naar de heer Vogt gisterenavond mede deelde, zal dan waarschijnlijk de volgende week een buitengewone algemeene vergade ring worden gehouden.

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1