BI M' ZWEMT AmerikaansE [OH. DE KOOTJES BUITENLAND hoeder en Kind GEMENGD NIEUWS UIT DRAAD EN LUCHT ADVERTE f193 J ROTTER De gemeenteraad te Leeuwarden heeft met 14 tegen 11 stemmen aangenomen een voor stel om pensioen aan weduwen en weezen van gewezen wethouders toe te kennen. Het mailschip „Gelria" van den Koninklij ken Hollandschen Lloyd, dat Woensdag in de buitenhaven van IJmuiden aan den grond heeft gezeten en later met een gebroken schroef uit zee naar Amsterdam moest terug- keeren, heeft gisterenavond te 11 uur nu vol brachte reparatie de reis naar Zuid-Amerika voortgezet. Gisteren is te Antwerpen het nieuwe inter - ternationale station te Borgerhout onder den naam Antwerpen-Oost geopend. Dit station zal dienen ten deele voor het goederenverkeer, anderdeels voor het groot personenverkeer tussehen Nederland en Bel gië. Het aantal werkloozen in Engeland neemt nog steeds toe. Het bedroeg op 5 Mei 1.712.000 of 579.295 meer dan een jaar tevoren. Terwijl het aantal werkloozen langen tijd om en bij het millioen is gebleven, begint het nu be denkelijk naar de 2 millioen te naderen. De politie te Warschau heeft een bende van 23 personen gearresteerd, die namaak-sacha- rine vervaardigden. De bende moet de laatste drie jaar niet minder dan 200.000 K.G. van dit goedje hebben vervaardigd, dat zij met 4000 K.G. echte sacharine vermengde, welke uit Duitschland ingevoerd werden. Een en ander werd gebruikt bij de bereiding van sui kerwerk en chocolade en leverde groot gevaar voor de gezondheid der verbruikers op. m Naar uit Rangoon gemeld wordt, is de aeroplaan van miss Amy Johnson thans her steld. De aviatrice hoopt morgen haar vlucht naar Australië te kunnen voortzetten. m Volgens bericht uit Honoloeloe is het stoomschip „Hawaii" er in geslaagd acht mi litaire vliegers, die gedwongen waren geweest te landen op zee tussehen de eilanden Maui en Hawaii, waar het wemelt van haaien, op te pikken. 9 9 In een telegram uit Cairo aan de „Daily Telegraph" wordt gemeld dat in het dorjj Talbich in de nabijheid van de pyramiden van Gizen 35 personen tengevolge van bui lenpest overleden zijn. De regeering heeft uit gebreide maatregelen genomen om uitbrei ding van de ziekte te voorkomen. jaar op normale wijze de cijfers van het voorafgaande jaar overtroffen. Ter vergelijking zij gemeld, dat het totaal in ons land slechts door 4 andere havens wordt overtroffen, nl. Rotterdam 69.244.810, Amsterdam 9.691.179, Vlaardingen 7.390.307, IJmuiden 1.539.643. Dan volgen Schiedam 904.918, Pernis en Vondelingenplaat 547.857, Harlingen 496.272, Dordrecht 409.072. Maassluis 385.714. Zaan dam 359.425, Delfzijl 355.223, Zwijndrecht 255.756, Vlissingen 194.717, Hoek van Holland 33.227. Spoorweg-Maatschappij Mechelen- Ter Neuzen. Het boekjaar 1929 van de spoorwegmaat schappij Mechelen-Ter Neuzen sluit met een nettowinst van francs 8.025.212 (vorig jaar frs. 5.419.559). Voorgesteld wordt een divi dend van frs. 525 (vorig jaar 425)Een bedrag van frs. 2.084.166 (vorig jaar frs. 851.756) wordt voor afschrijving besteed. RECHTSZAKEN Oneerlijke postbeambten. De rechtbank te Haarlem veroordeelde een 20-jarigen hulpbesteller uit Haarlemmermeer, die terecht had gestaan wegens verduistering van 4.50, die hij op girobiljetten had moeten storten tot 6 maanden gevangenisstraf con form den eisch. Een brievenbesteller uit Ab- benes, die voor een soortgelijk feit had te rechtgestaan, werd veroordeeld tot zes weken HET VLOOTVERDRAG. In het Engelsche Lagerhuis werden giste ren de discussies over het Vlootverdrag ge opend. MacDonald zeide dat men zijn aan dacht moest vestigen niet alleen op de zee, doch ook op de lucht en het land, omdat men met de beperking van slechts een vorm van bewapening niet erg ver kwam wat be treft de verzekering van den wereldvrede. Ook had men rekening te houden met een andere zeer ernstige omstandigheid. Sedert de mislukking van de conferentie van Ge- nève van 1927 was de vredelievende geest sterk achteruit gegaan. Ofschoon sedert den oorlog de Volkenbond in het leven was ge roepen en arbitrage en vredesverdragen wa ren geteekend, zoo moest men, toen men het vraagstuk van de wapenvoorziening zelf en tameerde, bemerken, dat er betreurenswaar dig weinig waarde werd gehecht aan deze vredesverdragen en organisaties tot het ver zekeren van den vrede. De volken vervielen ontegenzeggelijk weer tot hun oude geestes gesteldheid. Oude vrees en oud bijgeloof be treffende de veiligheid keerden terug en pre cies dezelfde soort argumenten, die voor 1914 zoo graag egbruikt werden, steken te genwoordig zonder blozen en onbeschaamd weer den kop op. MacDonald zeide deze din gen niet om een pessimistischen toon te doen hoor en, integendeel, juist omdat de tijd nog Steeds gunstig was en men door een geest krachtige inspanning om deze mentaliteit te veranderen, Europa en de wereld nog kon redden van wat men „den volgenden oorlog" noemde. Dit leefde in de gedachten gedu rende den langen tijd der Londensche vloot- conferentie. FRANKRIJK EN ITALIË NOG VER VAN ELKAAR. Briand heeft gisterenmiddag samen met Grandi de thee gebruikt om de Woensdag aangevangen besprekingen over verschillende kwesties, in hoofdzaak het vlootvraagstuk, voort te zetten. Dit zal voorloopig de laatste samenkomst zijn, daar Grandi reeds morgen middag naar Rome vertrekt. Van Italiaansche zijde is men de meening toegedaan, dat er tussehen de Italiaansche verlangens inzake vloot-pariteit met Frank rijk en de andere tussehen Italië en Frank rijk aanhangige kwesties geen verband be staat. De politieke kwesties, waarom het op het oogenblik gaat, zijn de volgende 1. De belangensfeer van beide landen pp den Balkan en in de Middellandsche Zee. 2. De status van de Italiaansche kolonie in Tunis. 3. De in de Londensche overeenkomst van 1915 door de Fransche regeering toegezegde regelingen aan de Tripolitaansche. grens. De vooruitzichten op een resiilt^at van deze gedachtenwisselingen worden zeer pessi mistisch beoordeeld. De op te lossen kwesties worden van zoo ingrijpenden aard geacht, dat er eigenlijk een algeheele omkeer in de Fran sche politiek ten aanzien van het buitenland noodig zou zijn om ze tot een goed einde te brengen. POSTSTAKING TE PARIJS. Tegen 11 uur gisterenochtend zijn de be ambten, die den dienst overnamen in het hoofdpostkantoor van posterijen en telefonie te Parijs, met de armen over elkaar gaan zitten en aldus in staking gegaan. De tele foondienst was bijna, direct dusdanig in de war, dat het onmogelijk was met sommige centrales verbinding te verkrijgen. Eenige stakers hebben verklaard, dat het slechts om de loonkwestie ging, dat de stakingsbeweging- beperkt zou blijven en het normale verkeer waarschijnlijk in het begin van den middag hervat zou worden. Tijdens de dienstwisse- ling in de twee groote centrales in de Rue de Grenelle en de Rue du Louvre werden de ge bruikelijke uitdagende kreten gehoord en strijdliederen gezongen. Het ging echter meer om een soort sabota ge, daar ae beambten op hun post bleven, doch geen acht sloegen op de telefonische en telegrafische oproepen. Om 1 uur n.m. werd de arbeid ten deele weer hervat. De staking is op eenige groote provincie steden, als Marseille, Lyon en Rijssel over geslagen, doch zou ook daar niet langer dan 2 uur n.m. duren. Na dat uur werd de dienst ook in Parijs weer normaal waargenomen. Tegen Donderdagavond had een der vak- vereenigingen de brievenbestellers opgeroe pen om na de laatste bestelling om 8 uur den dienst te staken. Het comité van actie had, naar verluidde, ook het plan tegen den avond de telefoon- en telegraafstaking van 2 uren te hernieuwen. De ministerraad heeft besloten alle maat regelen te nemen om een herhaling van het gebeurde onmogelijk te maken.Sancties zullen worden toegepast op de beambten, die on danks de orders van hun superieuren weige ren den arbeid voort te zetten. Te 7 uur heeft Tardieu in zijn kabinet met den waarnemenden minister van P.T.T., met den zegelbewaarder van den minister van oorlog, den directeur der Sureté Generale, en den prefect van politie vergaderd. De ministerraad heeft maatregelen vastge steld met het oog op de verdeeling der credie- ten, die zijn toegestaan voor de herziening der tractementen en loonen van het burgerlijke en militaire staatspersoneel. De uitvoering ervan zal worden versneld. Een gisterenavond laat ontvangen Belga- telegram meldde, dat het plan om ook in den avond een stopzetting van het werk in zekere dienten van de P.T.T. door te zetten, mis lukt is. In de vergadering, die Tardieu des avonds hield met zijn collega's, den prefect van politie en het hoofd van de recherche, werd geconstateerd dat de electrische dienst" volledig hersteld was. Tardieu en zijn medewerkers besloten voor het geval van herhaling van dergelijke po gingen, den provincialen overheden te ver zoeken detachementen sapeurs-telegrafisten ter beschikking te stellen. De centrale bu reaux worden bewaakt. DE INTERNATIONALE POLITIEKE VOORUITZICHTEN. Na den wereldoorlog is de wereld op inter nationaal politiek gebied, goed beschouwd, al zeer weinig veranderd. Op het oogenblik zijn wij weer getuige, dat twee aan elkaar gren zende landen hun sabels laten rammelen en openlijk voorbereidingen treffen voor een oorlog. De reis van den president der Fran sche republiek naar Algiers, vlug door den premier Tardieu in elkaar gezet, na het on gunstige einde der Londensche conferentie en het aannemen van een nieuw vlootbouw programma in Italië, het zijn de gevolgen van Mussolini's uitdaging. Het doel van de reis van Gaston Doumergue is niets dan het demonstreeren van den nauwen band tus sehen Frankrijk en zijn Noord-Afrikaansche koloniën. Tevens is de reis aangegrepen om een vlootschouw te houden door de Fransche marine-strijdkrachten in de Middellandsche Zee. Na deze reis moet in een snel tempo het nieuwe Fransche vlootbouwprogramma wor den uitgevoerd. Het Fransche dagblad, de „Matin", dat in nauwe betrekkingen staat met Tardieu, eischt reeds een onmiddellijke uitvoering van dit vlootbouwprogramma, dat voor 1936 beëindigd moet zijn. De zenuwachtigheid der Fransche pers vindt haar oorzaak in het bezoek van een Duitsche C/rlogsvloot aan de Italiaan sche Middellandsche Zeehavens. Men herin- Als een Kind valt en zich bezeert, denkt het onmiddellijk aan Moeder en de Moeder denkt op hetzelfde oogenblik aan Purol, omdat zij bij ondervinding weet dat dit middel dadelijk verzacht en spoedig geneest. Doos 30, 60, 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten. nert zich het enthousiasme, waarmede het Duitsche eskader door de Italianen is ont vangen. De Franschen beschouwen dit Duit sche bezoek aan Italië als een demonstratie van den wil van Duitschland en Italië om een nieuwe eenheid te vormen. Aan den anderen kant streven de grootste Europeesche politici met Briand aan het hoofd, naar de vrijwaring der wereld voor een nieuwe catastrofe, die een nieuwe oorlog zou zijn. Briand begrijpt heel goed dat als het binnenkort niet tot samenwerking komt tus sehen de volken van Europa en er geen soli dariteit tussehen hen tot stand komt, Europa zal ten onder gaan. Dat het oorlogsgevaar op het oogenblik dreigender is dan vroeger, heeft het voordeel, dat er kans is dat de overwin naars en overwonnenen gemakkelijker tot overeenstemming zullen komen. Het door Mussolini aangenomen stand punt het vlootbouwprogramma aannemen voordat Frankrijk onderhandelingen met Ita lië heeft 'gevoerd, heeft de sympathie van vrijwel geheel Europa aan de zijde van Frankrijk gebracht. Mussolini heeft verkeerd gedaan met deze houding aan te nemen. Bri and moet en kan gebruik maken van Frank- rijk's gunstige positie om energiek te begin nen aan de verwezenlijking van de Pan Euro peesche gedachte. Hierdoor worden de op rechte vredelievende neigingen van Frankrijk duidelijk. Wat gisteren nog een gissen was, wordt heden werkelijkheid. De geschiedenis van Europa na den oorlog gaat heel snel. Op het oogenblik kan men zeggen dat als het denkbeeld van de solidariteit tussehen de Europeesche volken binnenkort niet wordt verwezenlijkt, een oorlog, die catastrofaal zal zijn voor de Europeesche, misschien ook voor de wereldbeschaving, vrijwel onvermijdelijk zal zijn. De komende maanden zullen den doorslag geven, waarop de internationale po litiek van heden zal uitloopenop Pan Europa of op een oorlog DE TOESTAND IN ENGELSCH-INDIE. Het te Bombay verschijnende congres-bul letin dat door de regeering verboden is, was, naar wij in de „Daily Telegraph" lezen, een met de schrijfmachine geschreven stuk, waarin zoogenaamd de juiste lezing werd ge geven van de gebeurtenissen in verschillende centra van onrust. Deze bulletins werden huis aan huis voor een halve anna (ongeveer 3 cent) verkocht. In het jongste bulletin werd gewaagd van het „schrikbewind' in Sjolapoer" en werd ge sproken van het: afmaken van vrouwen en kinderen door de politie. De raad van de nationale liberale federatie heeft een verklaring gepubliceerd, waarin de beweging voor burgerlijke ongehoorzaamheid wordt betreurd, met name de oproep om geen belastingen te betalen. Echter wordt de meening uitgesproken, dat de regeering te strenge maatregelen heeft genomen om den toestand het hoofd te bieden, inzonderheid wat betreft de persverordening en de cen suur. De raad vraagt de regeering te confereeren met de Indische leiders teneinde de huidige spanning op te heffen en het welslagen der „round table" conferentie te bevorderen. Een vreemde historie. Voor een zevental weken verdween uit Hel mond zekere J. M.nasporingen bleven vruchteloos. M. was 31 Maart des namiddags 4 uur met een transportfiets naar het station gereden om daar iets af te halen. Thans heeft de familie een brief ontvangen uit Algiers, waarin M. mededeelt, dat hij zich in het Vreemdelingenlegioen bevindt. Op den weg naar het station aldus M. in den brief was hy met ^en vriend, zekeren P. D., in een café wat gaan drinken. Hij zou toen door een ronselaar dronken zijn gemaakt en na een contract te hebben geteekend zou de ronselaar met hem naar België zijn gereden. Naar hij schrijft, zou hij 500 gulden en soldij ontvan gen. De familieleden doen thans alle moeite om hem uit het Vreemdelingenlegioen terug te krijgen. De politie staat echter vrij wan trouwend tegenover het geval. De transportfiets n.l. is niet opgespoord. De commissaris van politie heeft een oproep leten plaatsen in het Politieblad ter opsporing van M. wegens verduistering. Men wacht nu op inlichtingen van den Ne- derlandschen consul te Algiers. Overstroomingeli De gedurende eenige dagen aanhoudende regen heeft in verscheidene deelen van Tirol tot overstroomingen geleid. Te Kramsach is in den afgeloopen nacht de Branderberger Ache buiten haar oevers getreden. Een deel van het dorp is overstroomd. Het verkeer naar Reutte werd verbroken, daar een brug over de Lech ernstig werd be schadigd en daarom afgebroken moest wor den. De weg voor het autoverkeer door de Arlbergstrasse, welke de vorige week is open gesteld, moest wegens het gevaar voor lawi nes weer gesloten worden. Het water van de Isar wast nog steeds. Het hooge water in het Noorden van het Ammer- meer is in den afgeloopen nacht teruggeloo- pen. Ook in Oberammergau is het water van de Ammer gedaald. Door de overstrooming in Zuid-Beieren wordt vooral het gebied van de Ammersee en van de Kochelsee bedreigd. De Kochelsee is buiten haar oevers getre den, waardoor vele plaatsen gevaar loopen. De bewoners zijn nacht en dag bezig om hun bezittingen in veiligheid te brengen en hun huizen te versterken. De Ammersee blijft eveneens stijgen. De spoorlijn van Augsburg naar Garmisch- Partenkirchen is in het gebied van de Am mersee niet meer berijdbaar. In het stroomgebied van de Hier, Wertach, Lech en Isar, alsmede in de Tegernsee is het v/ater heden onrustbarend gestegen. Het ni veau overtreft op sommige plaatsen dat van 1924, toen in den zomer groote overstroomin gen plaats hadden. Op enkele plaatsen be draagt de stijging wel 3 meter. De misdadigheid te N e w-Y o r k. Het jaarverslag der politie te New York over 1929 is verschenen en de van jaar tot jaar groeiende omvang -dezer politioneele uitgave weerspiegelt beter dan iets anders de stijgende criminaliteit in de metropolis, aldus meldt „de Tel." O.a. werden in het afgeloopen jaar te New York niet minder dan 357 moorden gepleegd, dus gemiddeld zoowat eiken dag een. Het meerendeel dezèr misdaden sproot voort uit familietwisten of liefdestwisten, of wel uit conflicten tussehen elkaar vijandig gezinde benden van New Yorks onderwereld. De hoofdcommissaris van politie beklaagt er zich in het verslag over, dat de moorden op bendeleden het publiek zoo onverschillig laten blijkbaar hoopt het, dat de benden elkaar geleidelijk zullen uitroeien. Verder is de wet, die den verkoop van revolvers regelt, volkomen ondeugdelijk, terwijl voor den ver koop van machinegeweren zelfs geen enkele regeling bestaat. Het is dan ook een aan de politie zeer wel bekend feit, dat vele hande laren in „sportartikelen" tevens vaak lucra tieve zaken in machinegeweren doen, die zij gewoonweg als vrachtgoed aan hun afnemers toezenden. In totaal werden te New York in het vorige jaar 12.000 personen gearresteerd, waarbij het opvallend was, dat meer dan de helft der ge arresteerden den 21-jarigen leeftijd niet had bereikt, terwijl vroeger de gemiddelde arres- tatieleeftijd 30 jaar was. Terwijl het tevens sterk opvalt, dat van hen, die in hechtenis werden genomen, er niet minder dan 97 werkloos waren. De Chineezen zijn niet kieskeurig. De Chineezen eten zon der onderscheid elk dier, dat hun in handen komt. Honden, katten, haviken, adelaars, uilen, ooievaars zijn steeds op de markt te vinden ontbreken ze, dan is een schotel rat ten, veldmuizen, of slangen volkomen welkom. Insecten, kruipende' dieren van alle soort worden zoowel tot voeding als tot medicijn gebruikt. De voorliefde voor hondenvleesch is bij Chineezen een wézenlijke hartstocht te noemen. "Op elk gróót gastmaal komt hon denvleesch in dezen of genen vorm op de ta fel en de Europeanen, die daarvan gegeten hebben-, zeggen dat het zeer goed smaakt. Dame (die de voordeur opent, tot bede laar) Ik geef nooit aan de deur. Bedelaar Nu mevrouw, ik wil het net zoo graag over de post ontvangen. HOFBERICHT. ♦s-GRAVENHAGE. Wij vernemen dat Prinses Juüana voornemens is, nu zij, na het volbrengen van haar Leidsche studiën, heeft opgehouden met het volgen van haar colle ges en cursussen, zich dezen zomer naast de vervulling van haar representatieve plichten, aan maatschappelijk werk te wijden, in het bijzonder in de ressorten van de Koningin aan het Loo en omstreken. TWEEDE KAMER. 's-GRAVENHAGE. In de heden gehouden vergadering verzocht de heer Boon den mi nister van waterstaat te mogen interpellee- ren over de verdeeling van den zendtijd voor den radio-omroep. Hierover wordt Dinsdag a.s. beslist. Bij art. 133 der Gemeentewet verdedigde de heer Vos een amendement dat de beslis sing der Kroon ingake annexaties moet wor den genomen binnen een jaar. De heer Van Vuuren ziet geen voordeel in het amendement, dat ook door den minister wordt ontraden. Na re- en dupliek wordt het amendement met 53 tegen 7 stemmen verworpen. BEGRAFENIS MR. TROELSTRA. 's-GRAVENHAGE. Onder overweldigend betoon van deelneming en aanhankelijkheid is heden alhier het stoffelijk overschot van mr. P. J. Troelstra naar de Algemeene Be graafplaats ter laatste rustplaats geleid. Nadat in de ochtenduren de lange stoet van duizenden vertegenwoordigers van cor- poratiën en organisaties en tal van partij- genooten uit alle oorden des lands, leden van het partijbestuur, van de Kamerfracties, van het N.V.V.-bestuur, hoofdbestuurders van onderscheidene vakcentrales en andere ver- eenigingen uit de arbeidersbeweging en Jeugdcentrale, zich in het Belgische Park in de nabijheid van het sterfhuis had gefor meerd, werd even 1 uur de kist met het ziel loos hulsel van den grooten sociaal-demo craat het sterfhuis uitgedragen. Het stem mengegons der duizendkoppige menigte ver stomde, de hoofden werden ontbloot en on der een plechtige, aangrijpende stilte zette de stoet zich in beweging. De kist in den rouwwagen was overdekt met de par tij vlag en daarop bevond zich slechts één bloemstuk, 't Was een groene krans met een kleine tuil roode bloemen, ter wijl van de krans neerhingen roode linten waarop geschreven stond „Van de Partij die hem zoo lief was". VOLKSGEZONDHEIDS. EN VEILIGHEIDSHOEKJE 's morgens vroeg, vóór uw in spannende dagtaak, dat bevot. dert uw gezondheid. In de volgrijtuigen hadden plaats met de nabestaanden eenige vooraanstaande personen uit de sociaal-democratische ging, o.m. de heer Oudegeest, voorzitter vac het partijbestuur der S.D.A.P., ir. Albania, leider van de soc.-dem. Tweede Kamerfrac- tie en de heer en Kupers en Van der Walle, van het N.V.V. Achter de rijtuigen volgden te voet van het partijbestuur, sociaal-democratisch; afgevaardigden uit beide Kamers der Staten. Generaal, bestuurderen van het Vakverbond en verder honderdtallen die waren opg men om de laatste eer te bewijzen aan man die schier een halve eeuw gestreden heeft voor het doel dat hij zich had gesteld: verheffing van het proletariaat. Langs den weg welken de stoet stond ter weerszijden een dichte haag van toeschouwers, die bij het passeeren van der rouwwagen eerbiedig het hoofd ontblootte. Tegen 2 uur werd de begraafplaats bereikt waar de kist, gedekt met de vlag en kran$ geplaatst werd op een verhevenheid, waar omheen zich gegroepeerd hadden in halvcn cirkelvorm, familieleden en naaste vrienden van den ontslapene, zoomede een aantal an dere belangstellenden, uit onderscheiden maatschappelijke leringen, die door hun aan wezigheid op den doodenakker van hun deel neming wilden doen blijken in het verlies da de sociaal-democratische partij door het ver scheiden van hun ouden beproefden leide heeft geleden. Dadelijk daarop ving het défilé aan van de talloozen die in den stoet waren medegt komen. Bij het voorbij trekken langs de kis waarin het zielloos hulsel van den door hen zoo geliefden leider rustte, brachten een stillen, laatsten afscheidsgroet en werd met de vele omfloerste vaandels en welke in den stoet grafwaarts waren mede gevoerd, gesalueerd. Dit défilé duurde ongeveer anderhalf uur en zoo verliet de stoet aan de zijde van W Bankaplein weer de begraafplaats en schreef voort naar het gebouw van Kunsten en We tenschappen, dat zich daarop allengs vulde met hen die getuige wilden zijn van de plechtige afscheidsbijeenkomst die door he partijbestuur was belegd en waarin ter hul diging van de nagedachtenis van den ont slapen vóórman der S.D.A.P., achtereen- geus o.a. het woord werd gevoerd door den heer J. Oudegeest, namens het partijbestuur, door ir. Albarda, namens de Kamerfracties, door Em. Vandervelde, namens de socialist! sche Arbeiders Internationale, en 'door den heer Van der Walle, namens het Neder* landsch Vakverbond. Zij, voor wie de ruime zaal en gaandertien van het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen geen plaats boden, gingen naar het Volksgebouw aan de Prinsegracht, waar in den uitgestrekten tuin het in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen gesproken afscheidswoord door luidsprekers werd over gebracht. Inmiddels was, nadat de laatste man bet défilé de kist was gepasseerd, op het kerkhof het stoffelijk overschot van Troelstra, in tegenwoordigheid van familie leden op. verdere belangstellenden aan dei schoot der aarde toevertrouwd. De rouwstoet, gevormd door tienduizen den, waarbij de Jeugdcentrale ook een be langrijk aandeel had, was verscheidene kilo meters lang. Behalve uit de groote steden, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag enz., wa ren ook uit de provinciën, vooral uit Noordelijke, met name Friesland, honderder opgekomen. Overal zag men partijrouw dra* gen, een rood strikje op zwarten achter grond. Een onafzienbare menschenmassa, waarboven uitstaken tallooze omfloerste nieren en vaandels, maakte een machtigen indruk. Onder hen die met de familieleden en eenige vooraanstaande personen der arM' dersbeweging, in de volgrijtuigen zaten, be hoorde ook Emile Vandervelde. In de voorste gelederen van den stoet bevonden zich de Belgische oud-minister Camille Huysman Wels, vertegenwoordiger van het Duitsche sociaal-democratische partijbestuur. Door het partijbestuur is op de begraafplaats een grafkelder voor den ont slapene gekocht, die als familiegrafkelder15 bestemd. AMSTERDAM. (V.D.) In verband met fi® teraardebestelling van den leider der D.A.P., den heer P. J. Troelstra, zijn heden* morgen resp. te 10.03 en te 10.09 uur 2 extra* treinen van het Centraal-Station naar Haag vertrokken. Met deze treinen werden ruim 2000 personen, die tegen speciaal tarie. reizen, vervoerd. EEN MISLEIDEND BERICHT. AMSTERDAM. (V. D.) De vierde k*»®1 van de rechtbank deed heden uitspraak de strafzaak tegen den gewezen afdeelt8 chef van een handelsfirma, A. W. B die OP 19 Juni aan het persburau Vaz Dias een nancieel bericht betreffende de Nederl. voor Scheepvaart, Handel en Nijverheid verspreiding zond. Het bleek echter dat bericht door B. was gefingeerd. Door blicatie was de koers van de Furness Ls-aandeelen op 19 Juni gestegen van de Pu' Stok- 35 tot 52y2. A. W. B. stond terecht, verdacht 'lB overtreding, van /strafbaar wordt - merk om zich te bevoordeelen spreidt dat den sen of geldswaardij dalen. De rechtbank legde wettig en ovl feit draagt een ernsti verdachte er niet vo< op zeer bedriegelijke gekozen middelen geloofwaardig te echter nooit eerder is zeer gunstig, evena vroegeren patroon gestraft door het De rechtbank veroord voorwaardelijke gevai den met een proeftijd Het O. M. had vangenisstraf van art geste of eei een prijs te I doer v€ EEN AUTO GELDROP. (V. D.) veer 11 uur is op den hier de chauffeur vi den kolenhandelaar IV een uit de tegenovergf Heden ontving treurig bericht v; lijden a.b. m.s. „S onzen geliefden Zwager en Oom, P. SCH( in den ouderdom Uit aller n; P. 1 Vlissingen, 16 M< Ridderspoorlaa Voor de zeer vele 'deelneming, ontvang de ziekte en bij het onze lieve Echtgen' Behuwd- en Grootr ELISABETH ADRI geboren WILLEM! wij o°zen hartelijke: Uit aller Vlissingen, 16 Mei Voor de vele bewi neming bij het ov> geliefde Zuster, Bet Tante, Mevrouw E, W1LLEMSE, ontvan wij onzen besten da Uit all Wed. A. J. Vlissingen, 16 Mei Voor de vele bewi neming, ontvangen lijden van onzen ii Echtgenoot en Vad( LAMBERTUS betuigen >vij onzi dank. .Wed. L. 1 SCP e Vlissingen, 16 Mei Paul Krugerstraai Alszeldxame heid te koop e noten huisoij primastaat, moe toon en eers koperen tong schillende w.o. Vox Hi Koppelingen Contant of f maand, met g Franco leve Vraagt nu 01 inlichtingen oude beke adres: OOSTZEEDIJ

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 2