E EEP OIT ÉT P 1000 500 300 150 100 25 CLIVIA'S Koopt bij BISCH0FF VRIJDAG eerste blad - Axminsters en Tapis Beige Karpetten -| lO MEI XT OVEfe SCHUIM- WELK n zeep die nen zeggen Jat ze zulk welk water Kinderen me werking op de huid, :eepen zoo- schaad en over Lux t haar huid ne werking stoffen. En zoo zuinig :ens proef! its 25 ets. elburgsche lij v. Stoomvaart P 3 No. 113 6®e Jaar^seg I930 Firma F. VAH BE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening 60287 VerschijRt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FIRMA A. J. WITTE ZONEN nieuwe blokdessins. Stads- en Provincienieuws L9GPERS, Cocos - Velvet en Bouclé g :vraagd gemeub. SLAAPKAMER van keuken. Brieven Bureau „Vliss. Crt." mwasscherij „VOL- Singel 1, vraagt IEISJES. ddelburg-Kotterdam gelegen plaatsen. /AN PASSAGIERS, REN EN VEE, v.Midd v.m.uui Mei P - n 3 3 l l£n te bekomen; V. Transport- en E*P- ven U. VOS. Telelooo KtiNHUUKN, lelet. 159. USTEKHOUT, Telel. 2»2; 8. BUITENHEK. Tel. 8 8 8 8 8 8 v. Rolt vm.uut VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuui enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat u!t 2 bladen DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissin- en Gelet op artikel 37 der Drankwet doen te weten dat bij hen is ingekomen een verzoek van STEPHANIA PETRONELLA DE BOOY, we duwe van M. HOLLEBRANDSE, wonende te Vlissingen om verlof tot den verkoop van al coholhoudenden drank, anderen dan sterken drank voor de beneden vóórlocaliteit van het perceel Koningsweg No. 25, dat vanaf heden, gedurende veertien dagen tegen het verleenen van het gevraagde verlof schriftelijke bezwaren kunnen worden inge diend bij Burgemeester en Wethouders voor noemd. Vlissingen, 16 Mei 1930. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. VLISSINGEN. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 20 en zoo noodig op 21, 22 en 23 Mei 1930 zal worden gescho ten met geschut, geplaatst op den Westelij- oever van de Marinehaven te Vlissingen met geschut, geplaatst ten Zuiden van het licht van Kaapduinen. De schietoefeningen zullen te 9 uur aan vangen. Op of nabij de batterij, vanwaar wordt ge schoten, zal van één uur vóór den aanvang tot het einde der schietoefeningen een roode lag geheschen zijn. Zeevarenden wordt verzocht zich niet zon- sr noodzaak op te houden in het gedeelte van de Wester Schelde en van de reede van Zelfs de piëteit van zyn volgelingen, die behoort tot den zedelijken volksrijkdom van ons openbaar beschavingsleven, maant reeds om eerbied bij dezen dood, die alle overwe gingen opheft boven het materieele. De re den, welke die piëteit inspireeren, mogen de onze niet zijn, maar zij maken aanspraak op het deelen in menschelijke gevoelens. In deze gevoelens, verlicht door het uit zicht van den christen over het graf, kan ook mr. p. J. Troelstra worden gewaardeerd als een der groote figuren uit ons volk. De Rijksmiddelen. Overzicht van de opbrengst der rijksmid delen over de maand April, in vergelijking met de overeenkomstige periode van het vorige jaar. 1930 1929 Grondbelasting 2.221.763 1.691.094 Personeele belasting - 582.826 - 267.322 Inkomstenbelasting - 10.926.867 - 10.240.002 Vermogensbelasting - 1.819.041 - 1.715.693 Div. en Tant.bel. - 1.820.704 - 906.457 Invoerrechten - 5.833.128 - 5.798.517 Statistiekrechfc - 342.325 - 405.096 Accijns op Zout - 184.030 - 117.841 Geslacht - 1.007.116 - 1.042.480 Wijn - 50.329 - 52.400 Gedistill. - 2.862.154 - 2.507.383 Bier - 1.307.111 - 1.309.636 Suiker - 3.802.007 - 2.660.073 Tabak - 2.184.996 - 2.076.715 Zegelrechten - 2.348.597 - 1.885.182 Bel. op goud en zilv, - 91.898 - 89.247 Registratierechten - 2.159.666 - 3.625.820 Successierechten - 4.060.728 - 3.186.004 Domeinen enz. - 182.564 - 150.123 Staatsloterij - 24.337 - 24.337 Loodsgelden - 333.696 - 376.240 Totaal ƒ44.145.893 ƒ40.127.733 De verdeeling van den zendtijd. De publicatie van de verdeeling van den zendtijd heeft in het eene kamp vreugde, in het andere ergernis, verontwaardiging en teleurstelling 'gewekt. De twee omroepvereeni- gingen, die gisterenavond de beschikking over de zenders Huizen en Hilversum hadden, tusschen de lijnen, getrokken van batterij aan de Marinehaven in de rich tingen O. en Z. tot een afstand van 6500 M., en in een gedeelte van de Galgepu^, Oostgat en Deurloo, tusschën de lijnen, getrokken van de batterij to Kaapduinen in de richtingen N.W. en Z. tot een afstand van 10800 M. Vlissingen, 16 Mei 1930. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Mr. P. J. Troelstra. Wij zullen nog enkele aanhalingen doen uit wat organen der rechterzijde hebben geschreven naar aanleiding van het overlij den van mr. Troelstra. De anti-rev. „Rotterdammer" zegt Het beginsel van ongeloof en revolutie, dat Troelstra ten grondslag legde aan zijn £ctie en propaganda, moet ons immer weer lot sterken weerstand prikkelen de fouten, Welke hij maakte, zullen wij niet verbloe den; maar dat hij gewillig armoede leed, tot hy maatschappelijke positie en wenken- to politieke macht welbewust prijs gaf om wat arm en weggezonken was, te leiden naar zonnige hoogten van meer welvaart en ge- lijk; daarin en daarvoor zullen wij den niensch Troelstra eere en hulde brengen. He chr.-hist. „Nederlander" schrijft o.m. Om een woord van werkelijke waardeering te kunnen schrijven over den stichter der SD-A.p. in Nederland op het oogenblik tot zijn naaste vrienden rouwen rondom zijn doodsbed moet men hem gekend hebben to zyn kracht. Troelstra heeft, als politiek persoon, twee Jtolen misgetastin 1913, toen hij de waar- to van het parlementaire stelsel en in 9l& toen hij het karakter van het Neder- tondsche volk miskende. Maar een groot man maakt green kleine toten, noch een klein man groote fouten. Wie zal een groot man naar zijn fouten eoordeelen Wij hopen, dat men het nim- jtor onzen mannen zal aandoen. Wij willen et ook anderen niet doen. de lijkbaar van dezen afgestreden lei- er VftHen geschillen weg, schrijft „de Tijd", hebben ruimschoots van de gelegenheid ge bruik gemaakt, onomwonden te zeggen, wat hun op het hart lag. Om 8 uur heeft mr. A. van de Deure, voorzitter van de Ned. Chr. Radio-vereeniging te Bennekom over Huizen een rede gehouden, waarin hij zeide, dat de verdeeling van den zendtijd de kroon is op ons werk. Zij is gegaan in de richting, die door ons (N.C.R.V.) al jaren was voorgesteld. Onze gedachten gaan terug naar de voor trekkers in den schoolstrijd. Veel moeilijker was hun taak en vijftig jaar lang hebben zy moeten wachten. Velen hebben zelfs de over winning niet meer mogen beleven. De groote zegen van de gelijkstelling werd hier na zes jaar bereikt. De gedachte aan die gelijkstel ling was reeds door den schoolstrijd rijp ge maakt. Naast God is de overwinning in den radio-stryd te danken aan den strijd van onze voorouders in den schoolstrijd. Even later, omstreeks half negen, heeft de heer W. Vogt, die te Zwolle vertoefde, een rede gehouden voor den zender te Hilversum. Zijn toespraak droeg een verontwaardigd karakter. Hij zeide o.m. het volgende De luisteraars van de A.V.R.O. verwachten een enkel woord, dat betrekking heeft op de ver deeling van den zendtijd. Dit woord hebben wij niet kunnen voorbereiden, omdat wij niet in de prettige omstandigheden verkeeren als enze collega's in Huizen, wier vrienden het heft in handen hebben. Wij zyn niet verrast, maar toch wel eenigmate verbijsterd, dat de beslissing zoo ongelukkig is afgeloopen. Er is een nieuw tijdperk ingetreden, waar in wtf het onrecht moeten dragen. Onze aan hangers zullen zich echter laten gelden. Wij zijn niet van plan bij de pakken neer te zit ten. Wij zullen de hulp van het buitenland inroepen, als het eigen land ons verguist. Wij zullen onze kansen niet opgeven, doch doen een dringend beroep op de luisteraars, ons te blijven bijstaan. Het omroepvraagstuk is nog niet opgelost. Spreker denkt aan het „Gleich- wellensysteem", en aan de oplossing betref fende de 1071 M. golf. Wij beginnen een nieuw tijdperk, waarin wij streven naar rechtsherstel. De voorzitter van de katholieke radio-om- roep, pastoor L. H. Perquin, verklaarde met vertrouwen en goede verwachting de toekomst tegemoet te gaan. Binnen drie vier weken zullen onze nieu we studio's te Hilversum uitstekend geoutil leerd en van de modernste snufjes voorzien, Artistieks Bloembinderij Steenenbeer15 - Telefoon 141 Etaleeren prachtige in bloei. in dienst worden .gesteld. Wy oezitten thans een prima orkest en een uitstekend dirigent waarmede wij voor niemand behoeven onder te doen. De tijden, dat wij op de anderen achter waren, zijn voorbij thans kunnen wij met iedere omroepvereeniging concurreeren en dat cp een redelijken, billijken grondslag, zooals met de officieele zendtydverdeeling nu door den minister is gelegd. Een drijvende jeugdherberg. De Amsterdamsche Maatschappij voor Jongemannen is bij het vaststellen van haar plannen voor den komenden zomer op de ge dachte gekomen om voor een 60-tal leden, die gezamenlijk een voetreis of een fietstocht langs den Rijn willen maken, haar eigen jeugdherberg mede te nemen, in den vorm van een daartoe ingerichte Rijnaak, die zich dagelijks verplaatst, naarmate de tocht vor dert. 's Ochtends verlaat men te voet of per fiets zyn „Meereizende herberg", om er des avonds voor den hoofdmaaltijd en de nacht rust in terug te keeren. Bezoek van Engelsche scheepsbouwers. Op uitnoodiging van het scheepvaartkundig Instituut, het Koninklijk Instituut van Inge nieurs, de af deeling voor Scheeps- en Werk tuigbouw van dat instituut, verschillende reederijen en werven, zullen de North East Coast Institution of Engineers and Ship builders en de Institution of Engineers and Shipbuilders in Scotland, van 2127 Juni a.s. een bezoek brengen aan ons land. Op 22 Juni zal het eiland Walcheren wor den bezocht, gevolgd door een bezoek aan de Kon. Maatsch. „de Schelde", op 23 Juni. De Zuiderzeewerken zullen worden bezocht op Dinsdag 24 Juni. Den volgenden dag heeft een avond-receptie van het gemeentebestuur van 's-Gravenhage plaats. De 26e Juni is ge wijd aan bezoeken aan Amsterdamsche wer ven, terwijl op 27 Juni een bezoek aan ver schillende Rotterdamsche instellingen wordt gebracht. Tot slot van de excursie wordt op dien dag door de gasten een diner aangeboden te Scheveningen. VLISSINGEN, 16 MEI. taal zware eischen stelt, zijn oratorium „Jephta" behoort zeer zeker ook tot zijn moeilijkste werken en een interpretatie zoo als gisterenavond gegeven in de, op enkele plaatsen na, geheel bezette Concertgebouw zaal, mag voor onze stad een gebeurtenis genoemd worden, die nog grootere dingen, met bescheiden doch rechtmatigen trots, doet verwachten. Wanneer dramatische muziek niet ge steund wordt door de zichtbare voorstelling, ligt het voor de hand, dat men er op bedacht moet zijn de scheppingen zoo juist mogelijk af te ronden èn de figuren scherp en duide lijk te doen uitkomen, opdat het kunstwerk zich aan ons gevoel en in onze gedachten voordoet, alsof wij het volle leven zien, op den bodem der realiteit geplaatst zijn, waar alles in onze onmiddellijke tegenwoordigheid voorvalt Dit geldt zoowel voor den solo-zang als voor de koren. En nu ligt in Handel's oratoria het zwaartepunt juist in die koren zij bevatten de hoogste uitdrukking der zede lijke en godsdienstige denkbeelden van het werk, terwijl de afzonderlijke personen daar aan onderworpen zijn. In het gewijde groote koorwerk Jephta bewerking Stephani wordt in een zevental koren plus slotkoor wel gelegenheid gevon den om te toonen, wat een zangvereeniging vermag. En „Looft den Heer" heeft zich dan ook niet onbetuigd gelaten. Er is met zeer veel overgave en geacheveerd gezongen, de koren klonken frisch, gaaf en bezield. Breed en ernstig was de inzet „O, Gott, sieh' uns're Drangsal an", rhythmisch gestreng en vol vertrouwen werd koor 3 gezongen, aan de meiismen was de stipste zorg besteed, het juiste tempo verhoogde de uitdrukkings kracht van koor 4 en welk een gevoel van afhankelijkheid, ootmoed en berusting werd gelegd in koor 6 „Wie hart, wie dunkel, Herr, ist dein Beschlusz so ist es gut", welk -een-hoop en betrouwen ademde dit hoogte punt het priesterkoor was niet geheel en al onberispelijk, het slotkoor daarentegen ge waagde van dankbaarheid, straalde van tri omf en heerlijkheid, en werd alzoo tot een schitterende apotheose, waartoe trompetten en pauken het noodige bijdroegen. Het kinderkoor bracht als steeds een groot- tusschen- en naspelen bijzonder onderschei-» den. Het strijkersensemble was homogeen het solo-spel van den fluitist (den heer A.S.J. van Kesteren) zoowel als de verzorging van de piano-partij door mej. Annie Meijer, die nen gememoreerd te worden. Het samenspel der hoboïsten sorteerde een eigenaardig effect. Er bleek aan de uitvoering zeer veel zorg besteed. Onder de eerlijke, sterk-suggestieve directie van Theo Höfelein hebben alle uit voerenden zich van een sterke zijde doen kennen. En met groote dankbaarheid, zich meerdere malen uitend in warm applaus voor koor, kinderkoor of solisten, is Jephta ontvangen en gesavoureerd. De huldiging culmineerde zich in een spontaan als één man gerezen zaal, welke de leider deelde met alle executanten. „Looft den Heer" heeft wel bewezen van grootere en moeilijke werken een welverzorg de reproductie te kunnen geven, daarom zien we vol vertrouwen de „Johannes-Passion* van Bach, den grooten tijdgenoot van Han del, tegemoet. Aan flinke studie en toewij* ding zal het geenszins ontbreken. Ds. Hartjes opende en sloot met een kort toepasselijk woord. Het verdient aanbeveling, dat de laatko mers hun plaatsen innemen gedurende eeri generale pauze zooals 't gisteren geschiedde werkte het storend. O. Nieuwe verbinding tusschen Zuid-Duitschland en Vlissingen. Van 15 Mei af bestaat een nieuwe verbin ding voor reizigers derde klasse tusschen Zuid-Duitschland en Engeland via Vlissingen, De trein vertrekt uit Vlissingen om 18.44. Aankomst te Munchen om 12.45, te Frie* drichshafen om 11.03 en te Innsbruck om 16.05. Vertrek uit Innsbruck om 12.50, uitj Friedrichshafen om 18.24, uit Munchen orn 47v55, aankomst te Vlissingen om 13.10. Toelating R.H.B.S. Belanghebbenden worden attent gemaakt op de in dit nummer voorkomende adverten tie, betreffende toelating tot de R.H.B.S. Zangvereeniging „Looft den Heer". Jeplita. Iedere maal, dat we een uitvoering van deze vereeniging medemaken, treft het ons, dat zij steeds hooger stijgt. Systematisch, langs wegen van geleidelijkheid heeft Theo Höfelein dit koor gecultiveerd, dit koor, waaraan hij zijn hart heeft verpand, maar oat ook wederkeerig en wederkeerend zijn leider apprecieert niet alleen, doch met op rechte liefde voor den zang in het algemeen en den koorzang in het bijzonder is bezield. Zoo laat het zich verklaren, dat directeur en leden dorsten grijpen naar Handel en dan nog wel naar een zijner minst bekende wer ken, zoodat geen schabloonwerk geleverd kon worden, maar men aangewezen was op eigen inzicht en aanvoelen, alzoo een vertolking kon geven rechtstreeks uit het hart, geleid door een meester, die den tekst kan doen verstaan en begrijpen als de beste, omdat hy nu eenmaal ook in zijn moedertaal te boek werd gesteld. Heeft de Passie met Bach den hoogsten graad van ontwikkeling bereikt, het oratorium vond in Handel zijn grootmeester. Al weten wij bij ervaring, dat Handel's hoofdwerk „Messias" vocaal en instrumen- sche wijding helder, zuiver en klaar hebben de kinderen het „Heil sei dir, des Helden- turn" ten gehoore gebracht en ook in den samenzang met het groote koor waren zij te pry zen. De keuze der solisten mag wel een zeer gelukkige genoemd worden, de vereeniging heeft het uitstekend getroffen. Sopraan, alt en tenor waren leerlingen van mevr. Noorde wier. Een woord van grooten lof dient ge richt tot de vier solo-stemmen, die hun taak muzikaal en vocaal uitstekend vervulden, de heer Hans Schouwman zong Jephta. Al moge men deze figuur wellicht een krachtiger tenor-geluid toegedacht hebben, niet ont kend mag worden, dat hij zijn partij fijnzin nig van intentie en met een geperfection- neerde dictie heeft vertolkt. Zijn aria „Tragt sie, Engel, sanft mit euch" was zoo ontroe rend schoon, dat we hem een zanger van goeden huize mogen noemen. Een voortreffelijke baszanger, die als Ha- mor sterk karakter aan zijn recitatieven wist te geven o.a. in „Siegesbotschaft", hebben we in den heer Hendrik Koning ontmoet. Ook zijn aria „Nur mich in blinden Wahnes not" verdient vermelding. Sinds de laatste maal, dat wij mejuffr. Nanda Gerretsen alhier mochten hooren, heeft deze zangeres wel zeer veel gewonnen aan voordracht en geluid. Ze is nu een fraaie, sympathieke sopraan, die sublieme momen ten te over heeft gehad bijv. in de aria's „Es zieht ein freundlich Morgengold", „Sendet sanft melod' schen Sang", „Leb' wohl, du klarer Quell im Hain" en in de verhalende deelen. Zy gaf Iphis, het reine, eenvoudige, heerlijke en verheven kind, dat zich blijmoe dig opoffert voor haar volk, zooals men 't zich maar denken kan. De Hanna-partij werd gezongen door mevr. Annie Vleming, een uitnemende alt met veel begaafdheid en overtuiging in de voordracht. Van haar aria's stippen we aan „Würg andre Opfer hin" benevens het Engel recitatief, dat mede door haar werd voorge dragen. Glanspunten van solo-zang waren voorts het duet en het quartet, in welk laatste een vrouwelijk koorlid op hoogst verdienstelijke wijze haar medewerking verleende. Het orkest zag zich wel voor een zeer zware opdracht geplaatst, doch het heeft zich in de begeleiding zoowel als in de voor-, Stowaways. De laatste dagen is blijkbaar de trek van vreemdelingen zonder middelen van bestaan, die als verstekelingen willen trachten naar verre streken te vertrekken, bijzonder groot. In de laatste twee dagen werden toch door de politie alhier gearresteerd een Amerikaan, als blinde passagier afkomstig van het Ame- rikaansche stoomschip „Sahale", op weg naar Galveston, vier Letten van het Zweedsche stoomschip „Fryken", met bestemming naar Noord-Afrika en een Marokkaan, van het Spaansche stoomschip „Ordemonde", bestemd naar Monne Bilbao (Spanje). Al deze verstekelingen zijn door de politie nver de grenzen des rijks geleid. Scheepvaartbcrichten. Het Nederlandsche s.s. „Keilbergen" dat gisteren bij Sand vliet is gestrand, is met be- hulp van 4 sleepbooten vlot gebracht en naar Antwerpen opgestoomd. Het stoomschip „Amiral Ganteaume", dat gisteren op de Schelde aan den grond is ge- loopen, is gisterenavond met sleepboot-assis- tentie vlot gekomen, waarna de reis naar Antwerpen werd voortgezet. Gevaarlijk speelgoed. Gisteren vonden eenige jongens op het strand bij den Gevangentoren een revolver, geladen met scherpe patronen. Het vuurwa pen, dat gelukkig zoodanig geroest was, dat de trekker niet kon worden overgehaald, is op het politiebureau gedeponeerd om onge lukken te voorkomen. Havenverkeer te Ter Neuzen. Blijkens de Maandstatistiek van den in-, uit- en doorvoer, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, bedroeg het goe derenverkeer te water met het buitenland over de haven van Ter Neuzen gedurende het jaar 1929 ter zee 722.816, langs de rivieren en kanalen 555.974, totaal 1.278.790 in tonnen van 1000 K.G. bruto-gewicht. Gedurende het jaar 1928 waren die cijfers resp. 588.016, 517.142 en 1.105.158. Ofschoon gedurende het jaar 1928 buiten gewone omstandigheden meewerkten tot be duidende verhooging van het cijfer van het goederenverkeer, worden over het afgeloopen

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1