500 25 14 mei eerste blad WOENSDAG No. 113 68e Jaargang 1930 krtlijnen nd a e vlissinCHN fiima f. Ill DE HIDE Ir.. Hsliail 58-60, llissiap. Iilil. 10. Faslrateiiii 88287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads- en Provincienieuws marine en leger SPORT INGEZONDEN STUKKEN aanbestedingen BUITENLAND Frequentie 222,2 &,c heer Allo Allo iCije que de Tunis-Kasbah. It in Fransch en in Ara, Geografische positie r. 17' 43" O. Frequentie 205.76 fc.c i van de „Ecole Supe. heer lei le Poste Na. .ffel, eenige malen her- jndingen geschieden van émissions de T.S.F. radiodiffusion des sta. ïpérieure et de la Tour gen met het tellen van che taal. kkenspel van lusland). Geografische 37 gr. 39' O. J. Frequentie 272 K.G, dame of heerSloe- al), sdie Govoriet Mos- illende programmanum- a Radio central, metDas-vie-den-wie letgeen beteekentTot ht. ie positie 45 gr. 27' N. Frequentie 599 K.C. dame En-Ah Radio adiofonica di Milano. zelfde programma's als m. >rsesein T (een streep) an 7 seconden. met het Italiaansche ale en het Fascisten woorden Buono net- acht allemaal). Geografische positie; X 212.5 K.C. Energie dame of heerHallo Varschava. Aangekon- )lsch, doch ook dikwijls n Engelsch. trsesein W (punt en 2 3 Zomertijd, bestaande ite punt geeft aan 7 iet het Poolsche volks- ;urka) Geografische posi- 27' O. Frequentie 300 K.C. dame of heerHallo f Sloeschaitje Lening- ichatelnaja stansia na v, hetgeen vertaald wil leningrad radio station er. mkondigingLening- is) Koekkoekgeroep. 12 Mei Ouessant 12 Mei Gibraltar Mei van Zanzibar Mei te Sabang Mei van Port Sudan p. 10 Mei Perim Mei Dover Mei te Suez .2 Mei Ouessant 12 Mei van Sabang velt" (uitr.) 10 Mei v. 12 Mei Ouessant p. 12 Mei Gulle Sabang New-York n. 11 Mei van Algiers Mei Perim vordt 14 Mei 8 u. ta 12 Mei te Havaan Mei Finisterre Mei Kaap del Armi makelükheden, i> gen, enz. Dagelijks voorstelling, igelyks voorstelling, 8 Donderdag 15 Mei. en uitvoering zang den Heer", Concert- n 8 uur. 2.08 14.38 itrto's, Ftefeefl ïiJgea. aar 8.18 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissingenende gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 71.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. pe abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ol oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 14 MEI. De zomertijd. Hedennacht wordt de zomertijd ingevoerd. Vóór men zich hedenavond ter ruste be geeft dienen de uurwerken dus één uur voor uit te worden gezet. De zomertijd duurt dit jaar tot en met Za terdag 4 October. Zangvercenïging „Looft den Heer De uitvoering van het oratorium „Jephta", gisterenavond door de radio uitgezonden, heeft tot half twaalf geduurd. Men verzoekt ons in verband daarmede te willen melden, dat de uitvoering morgen avond in het Concertgebouw door de zang vereniging „Looft den Heer volgens een andere bewerking plaats heeft en ongeveer 2J2 uur zal duren. De uitvoering vangt precies 8 uur aan en is tegen 11 uur afgeloopen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs alhier staan als werkzoekenden ingeschreven 1 letterzetter, 5 opperlieden, 3 grondwer kers, 1 leerling-vlechter, 2 machinisten, 2 me taaldraaiers, 1 aankomend smid, 1 aanhouder, 1 slagers, 1 tuinman, 1 magazijn-bediende, 1 kellner, 5 kantoorbedienden, 7 varensgezellen en 30 losse arbeiders. Totaal aantal ingeschrevenen 63, vorige week 62 personen. Bond van arbeiders en arbeidsters in de kleeding -industrie. In een gehouden vergadering is alhier op gericht een afdeeling van den Nederland- schen bond van arbeiders en arbeidsters in de kleeding-industrie en aanverwante vakken, waarvan het secretariaat is gevestigd Nijver heidstraat 21. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastin gen naar inkomen en/of vermogen (gewe- tensgeld) is ontvangen bij den ontvanger der directe belastingen te Brouwershaven 1399.15 bij den inspecteur der directe be lastingen te Middelburg 100 bij den ont vanger der successierechten te Middelburg 86.41 en 21.71. Een concours. Op Maandag 9 Juni (2e Pinksterdag) zal te Colynsplaat worden gehouden het concours van den Bond van Harmonie- en Fanfare korpsen in Zeeland. Tot deelneming aan dit concours hebben zich 20 vereenigingen uit verschillende deelen van onze provincie aan gemeld. Er zullen maatregelen worden genomen, det de deelnemers behoorlijk reisgelegenheid krijgen voor de heen- zoowel als de terugreis. Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw. In de algemeene vergadering van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw, Einsdag 17 Juni te Hulst te houden, zal door den heer Th. J. Mansholt, inspecteur van dén landbouw, hoofd van den buitenland en landbouw-voorlichtingsdienst te 's- °ravenhage worden behandeld de beteeke- van het onderhandelingstarief. Naamlooze vennootschappen. Wet de „Staatscourant" no. 92 werden ver konden afdrukken van de akten betreffende do naamlooze vennootschap textielfabriek „de Schelde" te Sas van Gent. Wederom een ongeval aan de amoniakfabriek te Sluiskil. Hedenmorgen heeft wederom een ongeval plaats gehad aan de amoniakfabriek te Sluis- dat deze keer voor de daarbij betrokken Arbeiders betrekkelijk goed is afgeloopen. Op terrein hing reeds eenige dagen in zgn. •>stoelen" een ongeveer 30.000 K.G. wegende lashouder. Op een onverklaarbare wijze is 't gevaarte hedenmorgen uit de stoelen ge schoten en naar beneden gevallen. Een in de abüheid zijnde arbeider werd geraakt en eenig letsel op. Stichting „Vrederust". Op 12 en 13 Mei werden te Bergen op Zoom de examens gehouden voor het verpleegper- soneel, ter verkrijging van het rijksdiploma B. Als regeeringsgedelegeerden waren tegen woordig A. J. de Blinde, geneesheer-directeur der stichting „Vogelenzang" te Bennebroek J. W. Gleuns, geneesheer-direeteur van he' St. Elisabeths-gasthuis te Deventer en A. J. M. le Nobel, eerste geneesheer aan het ge sticht „Het groot GraffeT' te Zutphen. Aan dit examen namen deel 10 broeders en 15 zusters. Hiervan slaagden de broeders C. Fossen, J. Kok, H. Lindhout, J. C. Schürn, Tromp en K. Wolters en de zusters P. Dinge- manse, D. Hollestelle, B. Jonkman, L. Klomp, P. C. Konings, .G. R. Kuijsten, M. van Loopik S. A. Nieuwland, A. M. H, Reijsmeijer, J. G. Roubos, H. de Schipper, P. M. Stoel, D. van Tatenhoven en J. M. de Viet. SOUBURG. Als een bijzonderheid mag worden vermeld dat op Papegaaienburg op een akker, dus op den kouden grond, reeds verschillende bossen aardappelen bloeien en anderen bloemkop- pen vertoonen. Dat zooiets voorkomt in de eerste helft van Meimaand, is een groote zeldzaamheid. Gevonden voorwerpen. Portefeuille bij Vermeulen, Tuindorp D 62 eenig geld bij Den Engelsman, Nieuwstraat B 100 belastingplaatje bij Wouters, Vrijburg straat C 98 belastingplaatje by Cevaal, Rit- themschestraat B 397. De luitenant ter zee 2e klasse H. T. de Booy is, van zijn plaatsing bij den dienst in Oost-Indië, 23 April aan boord van het mo torschip „Sibajak" van Tandjong-Priok te ruggekeerd. 29 Juni. sergeant-monteur W. M. Lodewijks van wachtschip Willemsoord naar radio dienst Amsterdam. 16 Meisergeant-ziekenverpleger J. de Haas van marinehospitaal naar „Vulcanus". De officier van administratie 2e klasse H. C. van 't Hof keert binnenkort uit Oosl- Indië van zijn detacheering aldaar, in Ne derland terug. De detachementen der infanterie, die bij de 2e stormschool te Amersfoort een stormcur- sus volgen, keeren 17 dezer naar hun garni zoen terug. De tweede ploeg dienstplichtigen der lich ting 1930, bestemd voor ziekendrager bij de compagnieën hospitaal-soldaten, wordt 4 Juni te Utrecht en te Breda voor eerste oefening ingelijfd en tertrekt 15 November d.a.v. met groot verlof. VOETBAL. De laatste wedstrijd der promotie-competi tie eindigde in een nederlaag onzer stadge- nooten tegen Hero in Breda. Voor beide par tijen was er niets meer te winnen of te ver liezen. Onze vroegere klasgenoot T.A.C. heeft in de promotie-competitie 2e klasse geen geluk. Met niet minder dan een 6—0 nederlaag keerde T.A.C. van haar bezoek aan de mijnstreek terug. Roermond wist in Valkenswaard gelijk te spelen, hetgeen een heele prestatie is, want de Valkenieren zijn thans gevreesd. Het zal ten slotte wel gaan tusschen Roermond en De Valk, want T.A.C. heeft met 4 verliespunten al een belangrijken achterstand. Zondag a.s. concentreert zich aller aan dacht op den voetbalkamp België—Holland te Antwerpen. Ook uit onze stad zal het niet aan belangstelling in Antwerpen ontbreken. De wedstrijd valt dit jaar, in verband met de tentoonstelling in de Scheldestad, bijzon der laat. De promotiecompetitie 2e klasse wordt a.s. Zondag voortgezet, alsook de bekerwedstrij den. Het aantal zuidelijke clubs, dat zich tot nu toe in de bekercompetitie heeft weten te handhaven, wordt steeds kleiner. Zondag II. vielen Noad en Longa af. Alleen Palening (Heerlen), een tweede klasser, houdt zich kranig. In de 4e ronde werd met 63 Zon dag 11. van D.O.S. gewonnen. Ook N.A.C. is neg in den strijd. INSIDER. Het Nederlandsch ElftaL Naar de „Sportkroniek" meldt, ziet het voorloopig programma van de door het Ne derlandsch elftal te spelen wedstrijden er als volgt uit 18 Mei België—Nederland te Antwerpen. 8 JuniHongarije—Nederland te Boeda- 2 November ZwitserlandNederland, waarschijnlijk te Genève. 26 April 1931 Nederland—Duitschland te Amsterdam. 14 Juni 1931 DenemarkenNederland te Kopenhagen. Postduiven. Zondag 11 Mei jl. hield de postduivenvereeniging „de Post hoorn" een wedvlucht vanuit Quievrain. De prijzen werden als volgt behaald le pr. J. de Ridder, 2e, 31e en 32e pr. P. Schenkel, 3e, 22e en 26e pr. A. van Eek, 4e en 15e pr. L. de Ridder, 5e en 27e pr. K. van Belzen, 6e en 20e pr. J. van. Akkeren, 7e en 24e pr. W. J. Stroo, 8e pr. M. Janse, 9e, 10e en 25e pr. A. A. van de Berge, 11e en 21e pr. A. de Visser, 12e pr. A. Velghe, 13e pr. L. van Zorgen, 14e pr. J. W. Hansen, 16e, 17e en 18e pr. J. van Wezel, 19e pr. J. Kats, 23e en 30e pr. A. J. Stouthart, 28e en 29e pr. J. Janisse. Zondag a.s. wedvlucht vanuit Noyon. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven Mijnheer de Redacteur, Met deze is ondergeteekende zoo vrij U voor het volgende een plaatje in uw veel gelezen blad te verzoeken. Bij voorbaat mijn oprech ten dank. Naar aanleiding van het ingezonden stuk in uw blad van 13 Mei jl., ben ik zoo vrij te vragen aan de N.V. Zuid-Nederlandsche Radio-distributie maatschappij, of het niet wensGhelyk is eerst te zorgen dat het voor de abonné's een genot wordt muziek van haar te ontvangen, daar het thans een verdriet is, ja, zelfs onmin in het gezinsleven ver oorzaakt, daar m3n en vrouw elkaar gaan verwijten, wie de distributie in huis heeft gehaald, omdat de uitzending, treurig is En nu met het bedanken van acht leden van het personeel zal het er wel niet op verbete ren. Het ware beter er acht bij te nemen, wellicht zijn de abonné's er dan bij gebaat. Een ding is bij mij gebleken toen de heer Oorschot nog aan het hoofd stond was er ook wel eens wat aan te merken, maar toch wa ren de uitzendingen veel beter als thans. Hopende dat de N.V. Zuid Nederiandsche Radio distributie-maatschappij gehoor zal willen geven aan de roepstem der veie abonné's (waarvan een lijst bij ondergetee kende voor belangstellenden ter inzage ligt), PH. P. VAN ZUTPHEN. Reinier Claeszenstraat 4. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van het bericht in uw nummer van gisteren aangaande het in de sloot raken van een paard op den Singel, wensch ik het volgende op te merken. Dit was nu dezen keer eigen schuld, maar kort geleden was ik er ook getuige van dat daar ter plaatse, waar de weg eenigszins hellend loopt, ook een wagen met verpakte artikelen als boter, koffie, thee enz., terwijl de bedien de hielp aan de deur, uit zichzelf te water liep, met het gevolg dat alles in de sloot ge laakte en niet meer te gebruiken was, Dit was dus een groote schade. Nu wordt be doelde sloot in het geheel niet meer als af watering gebruikt en is zij een broedplaats van vliegen en muggen en verspreidt boven dien op warme dagen een stank als een riool- put, vooral bij de wasscherij. Zou het nu zul ke groote kosten meebrengen om dat kleine eindje dicht te gooien en van rioleering te voorzien, daar dit toch al tot bij de wassche rij ligt en men nu toch aan den Singel bezig is om dezen te verbeteren en te verfraaien. M.i. zou het een mooier gezicht zijn als dat dicht gegooid was dan nu die vuile boel, waar van alles in ligt. Dankend voor de plaatsruimte, EEN ABONNé. DE WIJZE VAN COLLECTEEREN VOOR DE ZENDING. Dat er voor de zeven Samenwerkende Zendingscorporaties per jaar meer dan 900.000 noodig is, weten allen wel, die eenige belangstelling hebben voor de uitbrei ding van Gods Koninkrijk. Dat dat niet veel is in verhouding tot hetgeen in ons land jaarlijks uitgegeven wordt voor alcoholische dranken, sigaretten en dergelijke, is alge meen bekend, 't Is ook niet veel in verhou ding tot hetgeen jaarlijks door de Diaconiën voor de verpleging van hulpbehoevenden ■wordt uitgegeven, 't Is alleen maar de vraag hoe het geld bij elkander moet komen. De Pinkstercollecte brengt per jaar slechts ruim 30.000 op. Dat helpt te weinig. De georganiseerde guldenscolecte brengt het met haar twee collectes per jaar tot ruim 50.000. De November zakjescollecte kwam met één collecte boven de 200.000 Nu het gebleken is, dat de zfojescollecte zogxeel ajgst ftfi- brengt, waarom houdt men nu niet overal ook een Voorjaars-zakjescollecte, desnoods inplaats van de Pinkstercollecte. De zakjes collecte heeft het voordeel, dat ze iedereen vrijlaat om te geven wat men missen kan en geven wil, en over 't algemeen geeft men liever een rijksdaalder gfeheel vrij, dan een gulden, wanneer men zich daarvoor binden moet. 't Tweede voordeel is, dat ze alle leden der gemeente bereikt. Aan allen wordt een circulaire met zakje gezonden, terwijl op de couverten met duidelijke letter gedrukt is, wanneer het zakje door één van de leden van de eigen gemeente aan huis weer wordt opgehaald, 't Derde voordeel is, dat de leden van den Kerkeraad, zoo mogelijk ook van de Kerkvoogdij en het Kiescollege en andere vooraanstaande leden der gemeente zelf de zakjes aan de huizen ophalen. Dat sterkt het gevoel van algemeene verantwoordelijkheid en menigeen krijgt zoo een gelegenheid tot getuigen en daarmee tot blijdschap, ja zelfs tot zaligheid (Rom. 10:10), die hem anders niet gegeven was. Er is zoo vaak gesproken en geschreven over de wenschelijkheid dat ook „gewone menschen" tot medearbeid voor Gods Koninkrijk geroepen worden. Hier hebben velen een schoone gelegenheid. Laat men niet zeggen, dat er z-óó teveel ge vraagd wordt. Iedereen blijft vrij te geven wat hij wil. Het „gebedel" per circulaire of anderszins begint geweldig te verdrieten. De Zendingsbesturen zijn elk jaar weer genood zaakt veel geld tegen rente op te nemen om de zaken tot de November-collecte gaande .te kunnen houden, 't Is een oud spreekwoord, dab men de „tering naar de nering" moet zet ten. De zending heeft zelf geen „nering". De neringdoenden hebben dus te zorgen, dat er telkens zooveel geld in kas is als de tering "t vereischt, en de besturen hebben te zórgen, dat er bij het verteren altijd bedacht wordt, dat de by dragen vaak komen van menschen, die zelf hard moeten werken voor hun brood.' Werd er algemeen ook een Voorjaars-zakjes collecte gehouden, dan zou men op het Zen dingsbureau ook zuiniger kunnen worden met papier En men zou geen of minder rente be hoeven betalen voor geleend geld. In onze gemeente 1800 zielen) had de November-zakjescolleete in 1928 opgebracht 660.82. In April 1929 is 't er op gewaagd weer een zakjescollecte te houden. Ze bracht ƒ038.58 op. Toch is de November-collecte er niet minder op geworden. Ze bedroeg in 1929 /746.94i/2. In 't geheel werd er in 1929 uit onze gemeente voorzoover wij 't kunnen na gaan 2000 voor de zending verzonden. Nu worden in de week van 1117 Mei weer de zakjes opgehaald. Wil men deze methode niet overal invoeren 't Helpt niet wanneer één gemeente dit doet. Almen-Harfsen. J. H. SEMMELINK. Door Ged. Staten werd heden aanbesteed lo. het uitvoeren van verbeteringswerken aan den weg van Koudekerke naar Bigge- kerke, genoemd onder no. 15, letter E, van het provinciaal wegenplan voor Zeeland. Raming 121.000. Inschrijvers de heeren I. Douw, Merxem 135.000 J. H. van de Ven, Vlissingen 134.140 G. Wessel, Heerenveen 130.756 L. van de Ven, Koudekerke 130.200 M. Wandel, Schoondijke 129.893, H. van Se- venster, Vught 128.200 J. Stuurman, Am- merstol 128.000 J. Janssen, Middelburg f 127.880 F. van der Peijl, Vlissingen f 127.800 W. Huson W.Lzn. 127.300. L. Corstanje en M. Hoogesteger, Wemeldinge 127.300 J. Heijmans, Rosmalen 126.400 Gebr. M. Knuist, Goes 126.380 A. A. de Wilde, Middelburg 125.940, C. van der Klip- pe, Vlissingen 120.000 I. Lagace, Vlissin gen 119.908 en P. Dekker, Veere 122.98. 2o. het uitvoeren van bestratings werken aan den weg van Middelburg naar Koude kerke, in de buurt 't Zand, met bijkomende werken. Raming 21.000. Inschrijvers de heeren J. de Bree, Ter Neu zen ƒ23.300 J. J. Jansen, Middelburg 22.900, R. Verschelling, Ter Neuzen 22.900, J. H. van de Ven, Vlissingen 22.400, P. Dek ker Veere 20.640, J. Heijmans, Rosmalen 20.610, L. van Boven, Ellewoutsdijk 20.600, Gebr. M. en W. Knuist, Goes 20.300, A. A. de Wilde, Middelburg 20.260, M. Wandel, Schoondijke 19.980, Firma Duijnhouwer, Goes 19.840, L. van de Ven, Koudekerke 19.454 en C. Dekker, Middelburg 18.775. DE ENGELSCHE LABOUR-REGEERING. Minister Clynes heeft in een rede te Man chester de gelegenheid aangegrepen, het be leid van de regeering ten aanzien van ver schillende zaken te verdedigen. Hij begon vast is.ëtóto, dé MfirnaUouale politiek, der regeering naar hij in de best ingelichte krin gen had kunnen hooren, Engelands naam in de wereld had verhoogd. Hij hoopte dat de mislukking der Britsch-Egyptische onder handelingen slechts tijdelijk zou blijken en dat men spoedig over de kwestie van der» Soedan tot overeenstemming zou komen. Ds moeilijkheden in Britsch-Indië achtte hij niet zoo onoverkomelijk. Kalmte zou er, naar hij verwachtte, spoedig terugkeeren, waaTna men aan het werk zou gaan vóór een regeling van het toekomstig Britsch-ïndisch bestuur, die billijk, rechtvaardig en aannemelijk zou zijn voor allen. Aan Britschen kant was er geen gebrek aan welwillendheid en ernst om zulk een regeling te bereiken. Clynes besprak ook de kwestie van beseher-, mende tarieven en het rijk. Hij beschuldigde er de regeeringsoppositie v^n dat zij een weloverwogen poging deed de gevoelens voor rijkseenheid voor politieke doeleinden uit to buiten. Maar gevoel voor rijkseenheid was niet het monopolie van een enkele partij alle Britten bezaten het. Men wilde de voor stelling ingang doen vinden dat Engeland in goeden doen zou komen, indien men slecnts meer handel met de overzeesche gebieden kon drijven. Maar, merkte Clynes op, Enge land was voor zijn industrieelen handel en nijverheidswelvaart veel meer aangewezen op kleurlingen en buitenlanders dan op de betrekkelijk geringe bevolking der Domini ons. Tachtig procent van de producten der katoenindustrie b.v. moesten in het buiten land worden verkochtdat zou alleen kun nen geschieden indien men de beste han delsbetrekkingen onderhield met dat buiten land. Beschermende tarieven waren fnuikend voor dat doel. Hij merkte verder op dat de slapte in de nijverheid een wereldverschijnsel was, dat Amerika, Japan, Duitschland er eveneens onder leden. HET KANAALTUNNELPLAN. In antwoord op vragen betreffende een onderzoek uit militair oogpunt van het Ka naaltunnelplan, deelde Mac Donald in het Engelsche Lagerhuis mede, dat dit onderzoek werd ingesteld zoodra het rapport van de economische commissie was ontvangen en dat dit onderzoek nog steeds voortduurt Het tunnelplan, gelijk dit uiteengezet is in het economisch rapport, bevat een aanzienlijk aantal details, welke niet ter beschikking waren toen het probleem de laatste maal onderzocht werd door de commissie voor rijksverdediging. Het bleek noodzakelijk 'de geheele zaak te herzien in het licht van de laatste technische ontwikkelingen en de ver anderde omstandigheden benevens de nieuwe methoden onder het oog te zien en uit te werken zoowel in militair als financieel op zicht. Het zou een grove vergissing zijn dit onderzoek te verhaasten, alleen om nader hand te bemerken, dat de een of andere es- sentieele factor, die van invloed was op de uiteindelijke beslissing over het hoofd was gezien. Zoodra de aanbevelingen van de commissie voor rijksverdediging ter beschik king waren zou de regeering de geheele kwestie in al zijn aspecten onderzoeken, waarna in het parlement een verklaring zou worden afgelegd omtrent de regeeringspoli- tiek inzake het Kanaal-tunnelplan. FRITJOF NANSEN t In den ouderdom van 69 jaar is te Oslo de bekende Poolonderzoeker, dr. Fritjof Nan- sen, overleden. Dr. Nansen is een man van een merk waardige veelzijdige carrière. Hij was Pool onderzoeker, professor, staatsman en filan troop. Ruim 30 jaren geleden ondernam hij zijn beroemden Pooltocht, die hem een we reldvermaardheid bezorgde. Tot voor kort hield hij zich druk bezig met het voorberei den van een Noordpooltocht per Zeppelin. Behalve als wetenschappelijk man. heeft de overledene naam gemaakt door zijn menschlievende expeditie in Rusland, om hulp te brengen aan de talrijke slachtoffers van den grooten hongersnood in Samara in 1921. Ontelbare menschenlevens zijn door zijn organisatie-talent en dapper optreden van een wissen dood gered. Verleden jaar bracht dr. Nansen nog een bezoek aan New-York om met de Ameri- kaansche autoriteiten overleg te plegen en wetenschappelijke kringen te interesseeren voor zijn nieuwe plannen tot het onderzoe ken van de Poolstreken. Op zijn villa „Ly- sager" bij Oslo is hij overleden. DE TOESTAND IN ENGELSCH-INDIE. Te Sholapur, waar de staat van beleg is afgekondigd, zijn op alle belangrijke punten machinegeweren opgesteld en draadversper ringen opgericht. Dit is het antwoord op een poging van de aanhangers van Gandhi om te Sholapur een eigeri regeering te vormen. Ook hebben tal rijke arrestaties plaats gehad. De onderkoning van Indië en de regeering van Bombay hebben naar aanleiding van de gebeurtenissen te Sholapur een proclamatie gepubliceerd, waarin zy den Engelsehen en

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1