RWIJS haar beschermer tweede blad mdijk 43.' GEMEENTEBESTUUR Herenfiets Idelburgsche ppij Stoomvaart BINNENLAND FEUILLETON Ze zijn volkomen af, gres is JE ADRES van de v.Midd v.m.unr 8 8 vm.uuf Mei 15 16 19 20 22 23 natten te Gekomen N. V. Transport- en i Erven VOS. ItWo1 B. EENHOUKN, l'tlel. OOSTERHOUT, Telel. «S Jebrs. BUITENHEK, M. M'I Dinsdag 13 Mei 1930. ffo 112. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op de beschikking van Zijne Excel lentie den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid d.d. 2 December 1925, No. 1790 G, afdeeling Volksgezondheid doen te weten dat de opgaven bedoeld in artikel SI dei? Drankwet vanaf heden ter inzage liggen ter secretarie (2e afdeeling) en tegen betaling der kosten 1.—) verkrijgbaar worden ge steld. Vlissingen, 13 Mei 1930. Burg. en Weth. voornoemd, P. G. LAERNOES, L. B. De Secretaris, F. bissc:t^p. dat blijkens de Wethouders, de in nieuwe !eer< re en U.L.O. 3. ter Gemeente. 7)- )penbare School, 89 (beneden), Idres Noordstraat 53 I kostganger Adres Tijdinghal I lant". |zich aan een net meisje, trsoon, leeftijd 14 Jaar, |f dag en nacht, „ouburg A 195, Kou- een \mesfiets. 3onedijkestraat 4. )OP JONGEN Jrsschen de schooluren, |iELDER, Bellamypark, den prima DAMES- 25.prima HEEREN- 17.50. PAAUWE, Paul Kru- fE LEERMEISJES voor de stikkerlj tolenstr. 31 of Noord- HNKELPAND .raagd met of zondef itrek Scheldesfraat. Iletters U. T., Bureaif lrant". fE LOOPJONGEN 30ven de 16 jaar. N. ZANDEE, Wal- vertrek te koop Afl-1 elsche Piano, pracht I ir salon of vestibule en I conditie, fabr. JOHN 'OD, Makers to the ■inces of London als. etaire en Schoorsteen- >dewijk XVI eenige I ikanten, Spiegels, enz. letters Lf. O., Bureau I irant". Middelburg-Rotterdam engelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS, •EREN EN VEE, v. Rolt VISSCHERIJWET. Uitnoodiging tot aanvraag van vischhengel- akten. De Burgemeester van Vlissingen noodigt de ingezetenén, die voor het dienstjaar 19301931 een visch- of hengel- aicte mochten verlangen, uit zich daarvoor in den loop van deze maand ter Secretarie (2e Afdeeling Kamer 4) aan te melden. Vlissingen, 13 Mei 1930. De Burgemeester voornoemd, P. G. LAERNOES, L.B. Mi*. P. J. Troelstra f In den ouderdom van 70 jaren is gisteren- mild in zijn woning te Seheveningen, waar hij werd verpleegd, overleden het oud- Tweede Kamerlid mr. P. J. Troeislra, stichter en eerste leider der sociaal-democratische arbeiders partij. Pieter Jelles Troelstra werd 20 April I860 te Leeuwarden geboren. Hij studeerde aan de universiteit te Groningen in de rechten en promoveerde aldaar in 1888 tot doctor in de rechtswetenschap. Hij vestigde zich vervol gens als advocaat en procureur te Leeuwar den. Reeds spoedig gevoelde hij zich tot de socialistische beweging aangetrokken en sprak op 15 Augustus 1880 op een groote kies rechtmeeting te Heerenveen openlijk zij" sociaal-democratische gevoelens uit, waarna hij zich datzelfde jaar aansloot bij den so ciaal-democratische Bond. Al aanstonds geraakte hij in feilen principieelen zoowel als persoonlijken strijd met den toenmaligen leider der beweging, Domela Nieuwenhuis. In 1892 werd hij redacteur van de „Sneeker Cou rant", die in 1893 werd voortgezet onder den titel „De Nieuwe Tijd", in welker redactie ook tie heer F. v. d. Goes zitting nam. In 1894 trad hfj uit den Sociaal-Democratischen Bond en richtte met de heeren Van Kol, Schaper, Van der Goes, H. Polak, Vliegen en eenige andere een manifest „aan de sociaal-democraten in Nederland" om een nieuwe sociaal-democra tische partij te vormen, die 26 Augustus 1894 iti hotel „De Atlas" te Zwolle werd opgericht. Inmiddels was Troelstra verhuisd naar Am sterdam, waar hij in 1893 zich had gevestigd als advocaat te Utrecht, waar hij „de Baan breker" had opgericht, die zich verzette tegen het beleid van Domela Nieuwenhuis, dat steeds meer naar het anti-parlementaiie neigde. Na de stichting van de nieuwe partij werd „de Baanbreker" haar eerste leidend orgaan, dat door Troelstra zelf des Zaterdagsavonds lnngs Utrecht's straten werd gecolporteerd. Na twee Jaren werd dit blad omgezet in „de Naar het Engelsch. 5) ik dan ook gehoorzaamd wil worden als heer des huizes." Hier hield hij even op om de uitwerking van zijn woorden waar te nemen, maar Trix haalde de schouders op. „Antwoord mfj, kind. Begrijp je dat?" „Ik begrijp, dat dit huis nog niet van u is dat u zich vreemde dingen aanmatigt 1" „Begrijp je niet, kind, dat je dwaas doet om mij zoo den voet te willen dwars zetten Je moeder volgt onvoorwaardelijk mijn raad e& ik ben niet van plan mij te laten ringel- ooren door zoo'n jong schepselJe bent bo vendien totaal afhankelijk van je moeder en ie bent nog in geen vier jaar meerderjarig. Zooals het nu gelegen is, moet je mij, vol gens de wet, gehoorzamenen wil je niet flaar rede luisteren dan zy'n er nog allerlei middelen om je daartoe te dwingen.''r Beatrix voelde zich machteloos van drii't maar haar trots verbood haar een woord te ..Dus hu weet je, waar je aan toe ben' I'-. hen hier heer en meester in huis en Je rn je moeder en mij den eerbied toonen, dien i je ouders verplicht bent Daarmee liep hij weg en trad het vertrek i&men, waar mr-s. Mayford hem wachtte. Sociaal-democraat" als centraal orgaan der S.D.A.P.. Met den hew: Vliegen kreeg hij de redactie er van. De jonge party groeide inmiddels aan in 1897 werd Troelstra gelijktijdig tot lid van de Tweede Kamer gekozen in drie districten, Winschoten, Leeuwarden en Tietjerkstera- deel. De S.D.A.P. telde in die dagen 1239 le den. Het behaalde succes was in de eerste plaats aan Troelstra's propagandistische ga ven en politieke bekwaamheid te danken. Hij nam zitting voor het district Tietjerkstera- deel, het zwakste der drie. Thans kon hij als Kamerlid aan het geheele land toonen, welk een geweldige kracht hij was als parlemen taire redenaar en politicus. In de eerste plaats heeft hij toen den strijd voor het algemeen kiesrecht doorgezet, zoowel in als buiten het parlement. Bij de verkiezingen in 1901 verloor hij zijn district aan ds. A. S. Talma, doch kort daarna werd hij gekozen door Amster dam III ter vervulling van de vacature-Den Hertog. Inmiddels had hij zich te 's-Graven- hage metterwoon gevestigd. Het is ondoenlijk in kort bestek een over- zich te geven van zijn parlementaire arbeid, waarbij hij zich niet slechts deed kennen als scherpzinnig en slagvaardig stryder voor de sociaal-democratische beginselen, maar vooral als meesleepend hartstochtelijk rede naar, wiens redevoeringen bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting tot groote parlementaire gebeurtenissen werden gerekend. Bekend is zijn optreden tegenover dr. Kuy- per, o.a. bij de spoorwegstaking in 1903 en oij de zgn. lintjes-affaire, en de actie, door hem gevoerd, om revisie te verkrijgen van het proces der Hoogerhuizen, waar hy, om deze zaak aan het rollen te brengen, den officier van justitie te Leeuwarden, jhr. mr. Schim- melpenninck, beleedigde, hetgeen ten gevolge had, dat hij tot gevangenisstraf werd veroor deeld na door de Haagsche rechtbank te zyn vrijgesproken, als hebbende gehandeld in het algemeen belang. In 1900 werd het partij-orgaan „Het Volk" opgericht, waarvan mr. Troelstra tot 1903 hoofd-redacteur was. Later, in 1919, werd hem de functie opnieuw opgedragen. In 1913, toen dr. Bos kabinetsformateur werd, wees hij een ministersportefeuille af. Onder het daarna opgetreden kabinet-Cort van der Linden brak in 1914 de wereld-oorlog uit en moest Nederland mobiliseeren. Bij die gelegenheid sprak hij de historische woor den „De nationale gedachte overheerscht thans de nationale geschillen". Later, toen het leger werd uitgebreid, verzette de S.D. A.P. zich daartegen krachtig. In 1916. bij een landelijke betooging tegen de uitbreiding te Utrecht werd Troelstra midden in een harts tochtelijke rede getroffen door een instorting van zijn krachten, die hem geruimen tijd tot het nemen van rust genoodzaakt heeft. Van dat oogenblik af dateerde de verzwakking van zijn kunnen, hetgeen hem by de woelige gebeurtenissen van November 1918, nadat hij de Kamerrede had gehouden, die later als zyn „groote vergissing" is aangeduid en waarin hij verkondigd had, dat de tijd om naar de staatsmacht te grijpen voor het Ne- derlandsche proletariaat was aangebroken, tot de erkenning bracht op het partij-congres, dat hij een tekort aan weerstandsvermogen bezat. Tfjdens den oorlog heeft mr. Troelstra ge poogd bij te dragen tot herstel van den vrede. In 1918 vertegenwoordigde hij daartoe met de heeren Albarda en Van Kol zijn partij in een Kollandsch-Scandinavisch comité, dat te Stockholm een internationale socialistencon ferentie had bijeengeroepen ter bevordering van den wereldvrede. Na den oorlog heeft hij een conferentie belegd te 's-Gravenhage om te komen tot herstel van de sociaal-demo cratische internationale. Tot 1925 is Troelstra lid van de Tweede Kamer gebleven. In de grondwetsherzienin gen van 1917 en 1922 heeft hij een werkzaam' aandeel genomen. Toen de voortdurende afneming van zyn krachten hem noopte zich uit de actieve po litiek terug te trekken, heeft de S.D.A.P. een grootsche huldebetooging voor hem georgani seerd en een herstellingsoord gesticht, dat naar hem, Troelstra-oord is genoemd. Troelstra heeft zich niet slechts naam ge maakt als vurig redenaar en krachtig strijder in woord en geschrift, voor de beginselen zy- „Het is in orde, Alicia", hoorde zij hem zeggen. „Ik geloof niet, dat je eenigen last meer met haar zult hebben. Ik vertrouw, dat Dick veel makkelijker te regeeren is." HOOFDSTUK V. Deze woorden klonken nog lang na in Beatrix' ooren en wekten een storm van verontwaardiging in haar gemoed. Heel haar weg door den tuin hield zij zich goed, maar zoodra zij het pad had bereikt, dat naar het Koningsboschje leidde, |af zij toe aan een geweldige driftbui. „Hoe krijgt zij het in haar hoofd om nu toch zoo iets te doen Om hem in vaders plaats te stellen Ik wou, dat hy dood was Dat ik hem dood had kunnen makenen dat ik maar zelf dood was ook 1" Snikkende en met gebalde vuisten van drift kwam zy zoo Sholtotegen, die ontzet vroeg „Zeg,Trix, wat scheelt er aan, kind Ze stak beide handen naar hem uit en riep wanhopend „O Sholto Sholto Nu gaat zy hem toch trouwen O, als je eens wist, hoe ellendig ik my voelWas ik toch maar dood „Ja, 't is wel verschrikkeiyk zei hy, haar handen in de zyne sluitend. „Hy zei, dat ik geheel in zyn macht was en dat ik hem onvoorwaardely'k gehoorza men moest en hem eerbiedigen." „Maar je kunt onmogelyk in huis bhjven, n!s h\) er heer en meester is. Ga dan by vr'.-nden van je vader.' ..Tk weof g:?n vv "en-leu van myn vader, die my bij zich w;Ucn hebben. Niemand heeft l my graag by zich dan jy, Sholto Hè, kan ner party, maar ook als Friesch dichter, ter wijl hij met P. H. de Groot een „Ny Trysk liedeboek" heeft uitgegeven. De laatste jaren werkte hij aan zijn ge denkschriften, waarvan kort geleden het tweede deel is verschenen. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van wyien mr. Troelstra zal Vrijdag te 's-Gravenhage plaats hebben. Prof. Treub. Aangaande den toestand van den oud- minister Treub, die dezer dagen in het Dia- conessenhuis te Leiden een operatie heeft ondergaan, wordt gemeld dat een minder goede functioneering der ademhaling deze operatie noodzakelijk heeft gemaakt. Reeds vroeger heeft prof. Treub om dezelfde rede nen een operatie ondergaan. Prof. Zaayer, onder wiens behandeling prof. Treub zich thans heeft gesteld, heeft de operatie ver richt en deze is goed geslaagd. De patiënt heeft de operatie, ondanks zyn gevorderden leeftyd, goed doorstaan en voelt zich zeer opgewekt. Zelfs kon hy zich gisteren weer met eenige lectuur bezighouden. Indien zich geen complicaties voordoen, zal prof. Treub vermoedelijk reeds binnen enkele weken het Diaconessenhuis kunnen verlaten. De rykswerf te Hellevoetsïuis. Het Tweede Kamerlid de heer Boon heeft den minister van defensie de volgende vra gen gesteld Is het den minister bekend, dat er een in schrijving heeft plaats gevonden vanwege het loodswezen naar de leverantie van twee partyen boeien, totaal groot 154 stuks Is het den minister bekend, dat zeer veel fabrieken naar deze leveranties hebben in geschreven en dat de rijkswerf te HeUevoefc- sluis voor elk dezer partyen de laagste in- schryfster was Wat is de reden, dat desondanks slechts één dezer partijen aan die werf is gegund, hoewel zy zeer goed in de gelegenheid was, beide partyen te leveren Is het juist, dat de andere partij gegund is aan een hoogere inschrijfster, op voor waarde, dat de prys niet hooger mocht zijn dan het bedrag, waarvoor de rijkswerf had ingeschreven, waaruit de prijsregelende in vloed der rykswerf zou blijken Is het juist, dat door het loodswezen aan de rijkswerf te Hellevoetsïuis nog heden ten dage stelselmatig daarvoor geëigend werk wordt onthouden en dat ten gevolge daarvan de sterkte van het arbeiderspersoneel van de werkplaats van het loodswezen te Vlissingen thans reeds tot twintig man is aangegroeid De regeering en de middenstand. Onder Tiding van den chef der afdeeling handel en nijverheid den heer F. K. G. He ringa, heeft aan het département van arbeid, handel en nijverheid een bijeenkomst plaats gehad met vertegenwoordigers van een aan tal vereenigingen op het gebied van den han- deldrijvenden middenstand en de commissie van contact in middenstands-aangelegenhe den. De byeenkomst had ten doel aan de werk zaamheid der onderafdeeüng middenstand van genoemd departement meer bekendheid tc geven. Te dien einde zullen de organisaties der belanghebbenden groepsgewijze tot sa- menspreking worden uitgenoodigd. De heer J J. R. Schnel, die met de leiding is belast, gaf een overzicht van doel en werkwyze der be oogde voorlichting, waarop een breedvoerige gedachtenwisseling volgde. Het bleek, dat men een werkzaamheid in deze richting zeer op p- telde. „De Wandelaar". By den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren verscheen de Mei-aflevering van „De Wandelaar", maandblad gewyd aan natuur studie, natuurbescherming, heemschut, geolo gie, folklore, buitenleven en toerisme. De redacteur, Rinke Tolman, staat uitvoe rig stil bij het leven van den bedreigden aal scholver den zwarten vogel op de zwarte ïyst. Voor een zeldzame plant, die maar op twee ik niet met je mee naar Afrika Je kunt er van op aan, dat ik je niet in den weg zou zyn. Ik ben zoo sterk als een man en ik ben nooit ziek." Ineens schoot hem een gedachte te binnen. „Zeg, liefste, wil je met my meegaan.... alsmyn vrouwtje Ik heb Je al zoo lang willen zeggen, hoe zeer ik je lief heb, maar ik durfde niet 1 Ik geloof dat ik je zoo ge lukkig kan maken." zy stond hem aan te kijken, met oogen, wyd-open van verbazingmet alles aan haar één vraagteeken. „Wil jé my trouwen Heb je my lief O Sholto, Sholto „Ik heb je lief boven allesO, Beatrix, voel jij dan ook voor my „Natuurlijk voel ik voor je Heb ik je dan niet altijd veel meer liefgehad dan iemand ter wereld, sinds mijn vader sliep Maar om je te trouwen.... daar had ik nooit over gedacht." „Ik zou er ook nog niet aan gedacht heb ben, om je te vragen, als ik Je niet zoo zon der vrienden zou hebben achter gelatenen, al mag je nu ook een beetje moeilijk leven hebben aan myn zyde je zoudt heel ge lukkig by my wezen." „NatuuriykHet zou heeriyk zynJe moet ook niet denken, Sholto, dat Ik er niet graag op inging, maar ik was zoo verbaasd, weet je." „Dus je wilt my trouwen en meegaan riep hij met groote verheuging des harten. Ten antwoord wreef zy haar wang tegen zijn schouder, zooals ze in haar kindsche dagen zoo dikwyis had ged°nn om hem te plaatsen in ons land is gevonden, vraagt C. Sipkes aandacht. E. Karst Jr. zet zijn belangwekkende studie over de boóën oude Saksische veehutten voort, terwyl J. A. Verwey, die het ontwakend lenteleven schetst, zich vooral met den kievit bezig houdt. Hoe ongelyk de ontwikkeling der beuken zich in het voorjaar voltrekt, maakt P. J. Schenk aan de lezers duideiyk en dat er :n een stadspark op het gebied der natuur soms heel wat valt te beleven, blijkt uit een schets van Herman Isings. In een uitvoerige rubriek „Van en voor de lezers" natuurhistorisch allerlei worde een groote verscheidenheid van onderwerpen behandeld, o.a. de Paaschviering op Ameland en de vogelfotografie. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Colynsplaat ds. E. R. Damsté te Huisduinen. Bedankt voor het beroep naar Krabbcu- dyke door ds. J. Dijkstra te Harich. Ds. S. Ulfers f Te Breukelen is Zaterdag in den ouderdom van 77 jaren overleden ds. S. Ulfers, emeritus predikant bij de Ned. Herv. Kerk. Ds. Ulfers was in 1876 candidaat in Zee land, 17 September 1876 predikant te Dom burg, in 1880 te Tienhoven, in 1884 te Oldt- markt en in 1888 te Rotterdam. Op 1 Mei 1919 verkreeg hy zijn emeritaat. Als schrijver is hy vooral bekend geworden door zyn bundel schetsen Oostloorn ook pu bliceerde hij den roman Harro Walter. Een zilveren ambtsjubileum. Ds. A. Luteijn, predikant by de Ned. Herv. gemeente te Viaardingen, viert morgen zijn zilveren ambtsjubileum. De jubilaris is 13 Juli 1880 te Zierikzee geboren en heeft eerst het Erasmiaansch Gymnasium te Rotterdam bezocht en daarna aan de universiteit te Utrecht gestudeerd. Ds. Luteijn, die tot de Gereformeerde rich ting behoort, heeft zyn ambt 14 Mei 1905 te Benthuizen aanvaard. In 1907 heeft hy zyn intrede gedaan te Aalst, in 1910 te Ooltgens- plaat, in 1S13 te IJsselmonde in 1917 te Has selt en in 1922 te Muiden sedert 6 Maart 1927 staat hij in zijn tegenwoordige ge meente. Reeds tweemaal heeft hy met het hospi taal-kerkschip ,.de Hoop" een kruistocht on der de haringvisschers gedaan en hoopt hij a.s. zomer weer een reis op zee te maken. Diaconieën der Geref. Kerken in Zeeland. Vrijdag 6 Juni zal in de Gasthuiskerk te Middelburg worden gehouden de tiende prov. conferentie van diaconieën der Geref. Ker ken in Zeeland. Door dr. J. Hoek te 's-Gravenhage zal worden ingeleid het onderwerp „De diaco nie en hulpbetoon". Het promotierecht te Kampen. Zeventien ouderlingen der Geref. Kerk van Den Haag West hebben zich schriftelijk ge wend tot de classis Den Haag met een brief, waarin zij o.m. opmerken dat „hun in de vergadering van hun eigen Kerkeraad de ge legenheid is onthouden om zelf een voorstel te doen ter plaatsing op de classikale agen da, wyl de meerderheid van den Kerkeraad, op voorstel der (4) predikanten, eerst besliste dat over het promotierecht geen uitspraak van den Kerkeraad zou vallen, in welke rich ting ook. Ook werd gezegd, dat de Kerkeraad feite- lyk incompetent was om er over te oordeelen. Nu zij in hun eigen Kerkeraad niet eens behoorlyk gelegenheid kregen om een voor stel in te dienen, verzoeken zy uwer classis met te meer aandrang te doen, wat zy zien als iets, dat is in het waarachtig belang der Kerken en haar school." De nieuwe aartsbisschop van Utrecht. Mgr. J. H. G. Jansen, benoemd aartsbis schop, bracht gisterenmiddag een officieel bezoek aan den Pauseiyken internuntius Mgr. L. Schioppa, teneinde in diens handen de geloofsbeiydenls en de gebrüikeiyke eeden af te leggen. Z, D. H. arriveerde, vergezeld danken voor een dienst, dien hij haar bewe zen had. Sholto keek neer op het mooie jonge ge zichtje en moest zich geweld aan doen om kalm te zeggen „Maar, Trix, de vraag is nu niet, of je goede kameraden met mij wilt zyn, maar of je genoegzaam voor my voelt om myn vrouw te worden Myzelven hoef ik de vraag niet te stellen of ik je genoeg lief heb want ik aanbid je. Als je in myn nabyheid komt, kan ik haast den adem* niet doorhalen van genotMaar als je voelt, dat je my soms niet genoeg lief hebt, zeg dit dan terwyl ik het nog dragen kan eer ik te gelukkig word." „Da&r dit dan ten bewijze J" zei ze met ondeugenden blik, en drukte hem een kus op de wang. Met een kreet van vreugde sloot hy haar in de armen en kuste haar steeds weer. myn liefste! O, mijn.... wat heb je my gelukkig gemaaktEn steeds heb ik je maar niet durven spreken van mijn ge voelens „Zag je daarom zoo op tegen het heen gaan „Jaik kon de gedachte niet uitstaan, dat er, tegen dat ik terug kwam. soms een ander in mijn plaats kon zijn getreden." „Toch zou het heel dom zyn geweest, als je niets gezegd hadwant hoe kon ik nu anders geweten hebben, dat jy my trouwen wilde ik kon wel toevallig voor een ander liefde hebben opgevato, Sholto, weet je nog wel, dat wy eens „bruiloftje" speelden in de kinderkamer en dat wy het oneens WEG HOEST!! L&kerol verzacht dadelijk ais ge /ast van hoesten of 'n schrale keel hebt. Neem óók regelmatig Lakerol! Zoo'n pastille in den mond Is Jekker frisch en ge hardt U tegen kouvatten. Lel vooral op de groene dooet van de beide secretarissen van het aartsbis dom, de weleerw. heeren J. van den Berg en dr. W. Mulder tegen twaalf uur aan de in- ternuntiatuur, waar hij werd ontvangen door den secretaris V2n Zijne Excellentie, den zeereerw. pater J. Kleyntjes S.J. In de kapel der internuntiatuur had de plechtig heid plaats, waarbij de drie eerw. heeren se cretarissen als getuigen fungeerden. Na af loop der plechtigheid bood Mgr. L. Schioppa zyn hoogen gast een lunch aan, waaraan ook de drie genoemde getuigen aanzaten. Mgr. J. H. G. Jansen zal morgen a.s. te Utrecht door overlegging van de Pauselyke bullen, houdende zijn officieele benoeming, aan het metropolitaan kapittel, bezit nemen van den aartsbisschoppelyken zetel. Eerst na de benoeming van den nieuwen pastoor der Oudwyk-parochie, welke benoeming over 14 dagen te wachten is, zal Mgr. Jansen zich metterwoon in het aartsbisschoppelijk paleis aan de Maliebaan te Utrecht vestigen. De passiespelen te Oberammergau. Evenals by de generale repetitie op Don derdag jl. was het weer tydens den eersten dag van de passiespelen zeer slecht. Het heeft den geheelen Zondag geregend, soms zelfs gegoten. Ondanks het slechte weer is de op voering toch een groot succes geworden. Alle plaatsen waren bezet. De meeste bezoekers waren buitenlanders, die alle zeer onder den indruk van het spel kwamen. De ontroering by de toeschouwers was zeer groot. Op straat hoorde men slechts zeer weinig Duitsch spreken. Er werd bijna uitsluitend Engelsch gesproken. Examens. Voor het voorloopig machinisten diploma zijn geslaagd de heerenJ. J. M. Nysse, A. Niel. J. J. M. Polderman, A. C. Platteel, A. F. G. Smeets en A. J. Voet, allen leerlingen van de De Ruyterschool. De heer J. Hage, hoofd van de Ulo school van de Vereeniging voor Gerefor meerd onderwys te Middelburg, heeft tegen 1 Januari 1931 eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. RECHTSZAKEN De viervoudige moord te Grootegast. By de verdere voortzetting van de zaak tegen IJje Wykstra voor het gerechtshof te Leeuwarden, heeft de procureur-generaal, die levenslange gevangenisstraf heeft geëischt, er in zijn requisitoir op gewezen dat psychi aters, die een affet-toestand tijdens de uit voering aannamen, ontkennen, dat zulks in het voorafgaande tydperk het geval was. Uit verschillende getuigenverklaringen zou zijn af te leiden, dat W. in de voorafgaande w'e- ken zich zelf niet was. Maar hieruit mag men niet afleiden, dat een affet-toestand aanwezig was. In elk geval was verdachte niet in een toestand, die kalm overleg uit sluit. Welke straf moet verdachte worden toegekend Zijn misdrijf is verschrikkeiyk. Spreker vindt de algemeene Verontwaardi ging een gelukkig teeken. Er blykt uit, dat ons volk als onrecht gevoelt wat onrecht is* Een afschuweiyk misdryf als dit zal zeer zwaar moeten worden gestraft. Spreker wil zich niet beroepen op de vergeldingsleer of op welke theorie ook. De rechter is een maatschappelyk orgaan en heeft tot uiting te brengen wat er in de maatschappij leeft. Men is hier niet in de academie, maar in de rechtzaal. Echterhier staat tegenover het werden, omdat jy niet dé bruidegom wilde zyn. Je wilde de dominéé .wezen en je zei, dat het sofa-kussen dan maar mijn bruide gom moest zijn „Ja, ja, dat herinner ik my nog Welzei Sholto lachende. „Maar nu zal je wel binnenkort de bl'Ui- degom zijn, is het niét „Over veertien dagen." „Heb je dan nog tijd genoeg om alles in orde te brengen „Maak je daar maar niet ongerust over Ik zal wel voor alles zorgen zei hy, met. datzelfde beschermende air, dat hy altyd tegenover haar aannam, toen ze nog kinde ren waren. Geen van beide jongelui dacht er aan om de ouders op de hoogte te brengen, of om hull toestemming te vragen. Al van kind af aan waren zy er aan gewoon dat er in het gêhéel niet gedeeld werd in hun vreugden en vedrietelijkheden door mrs. Mayford zoo min als door mr. Carnegie en nu wisten zij heel goed, dat hun huwelijk van weerskanten ten strengste Verboden zou worden. Mr. Carnegie zou van meening zyn, dat een vrouw voor zyn zoon slechts een rem zou wezen op het verrichten van zyn werk, waardoor anders wellicht het voorvaderlyk goed Oarnforth voor de familie kon behouden biyven en de moeder van Beatrix zou in alles immers de meening van dokter Lincoln volgen en die zou natuurlijk zeggen, dat zij nog te Jong waren Dus zouden ze hun plan in alle stilte volvoeren, dat het een uitgemaakte zaak was, eer iemand er zich tegen kon verzetten. (Word vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 5