IAAGPILLEN NIEUWS Paedagogische Beschouwingen. UIT DRAAD EN LUCHT ADVERTENTIEN uJ x loofdpijn, prikkel gedruktheid. !aag pillen gemaakt |xeermiddel idheid. id, namelijk in den kou- il van half April af ge. Irmen bak reeds eind Fe- Maar dan is het ge- niet gering, want laat |oldoende te luchten, dan itjes rotten. Is het Mei der maand, gunstig, dan |ollen grond zaaienzoo verstandig het zaad nog te houden. Niet alleen de eerste dagen, heeit Ink vocht noodig, daarom het zaaien eerst rijkelijk Br gezakt, dan harke men Vermeng het zaad met lm te kunnen zien, waar ikmatig mogelijk te zaai- met weinig aarde bedekt doorharken en dan den schop of plank, is vol- lan bevordert later ook lente, 't Is goed om het zaaiing te bedekken met Innen zakken of matten, lang duren, want na 2,3 Ihet zaaisel al boven den jmgere bedekking zouden Ijl en te slap opschieten. 1 roodachtig waas bedekt, [ng er af. Het aanaarden op de aardappelvelden [s gunstig, soms ook scha- J ercp, dat men deze be- |waardelijk dient aan te irdeelen of ze met voor- moeten er drie factoren .ien, en welde diepte, de vochtigheidstoestand en de tijd. Bij diep ge- late men het aanaarden te diep onder de aarde j>r de gunstige invloeden [te ontberen. Geen hoo- bbrengst zou dan volgen, b poting past de aanaar den in droge zomers. De pjen langs de aardappel. >eval dienst om het val- te voeren naar de mid* Gebrek aan'1 'trïioodige zijn en daarmee gerin- ijk passe men het aan dikten tijd toe, niet te liet te laat. Te laat zou is toebrengen, den groet Inwerken. Uit het een en |aanaarding niet dan na moet worden aange- in deze maand de kool- ïschoffeld is en na een de kragen, die met aar- In Bietenzaad, van roo- Jegen wortelbrand behoe* ïg (van 2 pet.) van ko- le eenige uren dompelt zak onder. Evenwel kan |oed succes hiervan ver- saad besmet is door de en niet als de brand lor de zwam Pythiura de Je weten, kan men aan* iden naar den Planten- 5t te Wageningen, die [verricht en advies ver- eens, nu hier dan daar. die land- en tuinbou- artikelen trachten aan boomgaard en tuin van >r boomen en gewassen ^handelen. Tegen hooge jsultaat. Thans is weer [in den handel gebracht, I een onderzoek aan het Itricht heeft doen zien: [kstof, nog geen 3 Va Pct tar in mineraal zuur, en [kali. Prijs ƒ8.—, zegge [Kilo, terwijl het goedje paar gulden waard is. en koope steeds mest* |ereeniging met anderen, |aan 't Proefstation kan en men dus weet, wat le huisvrouwRhabar- aldus3 4 bos rha- zuiveringszout, suiker, jpelsago of maizena, Ds ieelen en wasschen, op- Jkend water, gaar laten it en suiker toevoegen, [om minder suiker noo- het eerste kookwater [ter toevoegen. Jspeien in e Isteren gehouden wek«- I van den ministerraad Ich bezig gehouden w® Ivestie der hazardspelen |Na een langdurige dis- Je stem van den fiscus, ■millioen francs aan be- lint, bij monde van den In werd gehoord, besloo (indienen van een wets- lazardspelen in alle ste in het rijk, met uitzon* KINDERVERMAAK. „Den avond voor Kerstmis" las ik in een roman „kwam ik bij mijn vriend, juist toen hij bezig was zijn Kerstboom op te sieren. Dat was op zichzelf niets bijzonders het is een gezellige bezigheid, die mij zelf ook meer dan eens genoegen had verschaft. Maar het won derlijke er in was voor mij, dat mijn vriend telkens weer hurkte ik begreep dat niet en meende, dat hij den boom staande even goed, ja, veel gemakkelijker kon in orde maken. Ik uitte dan ook mijn verbazing en het antwoord frappeerde mij zoo zeer, dat ik het nooit ver gat. Waarom ik aldoor hurk Wel, ik sier den boom op, voornamelijk voor mijn twee kleine jongens, en die zullen hem vanuit een veel lager punt bezien, dan wij groote men- schen doen." Deze vader voelde dus de noodzakelijkheid het vermaak van zijn kinderen te bekijken vanaf het kinderlijke standpunt. Dat was op voedkundig juist gezien en kan als uitgangs punt dienen bij een beschouwing van kinder lijke vermaken. Nemen we, om te beginnen, aan, dat uw zes-jarige zoon jarig is zorg dan, dat zijn verjaardag voor hem niet saai en vervelend wordt, doordat vele groote menschen, al Uw goedbedoelde vrienden en kennissen, „even komen feliciteeren". Beziet ge den dag door de oogen van Uw jongen, dan noodigt ge 'n paar van z'n beste vriendjes en ge maakt er een „reuze-fijnen speelmiddag" van, in den winter by de kachel, 's zomers buiten, opge luisterd misschien door een taartje en een glaasje limonade, maar met „fijn spelen" als middelpunt en misschien een vertelling, als het kan bij de „tooverlantaarn" als bekro ning. Zorg er voor, dat Uw jongen niet overladen wordt met vele en dure cadeaux, zij maken hem veeleischend, ontevreden op den duur bovendien zoekt zijn jongensoog toch uit de veelheid twee of drie dingen, waarmee hij echt blij is en die voldoende zouden zijn geweest. Bezie speelgoed ook altijd van kinderlijk standpuntlaat bij aankoop niet doorslagge vend zijn, hoe gij het zelf vindt, maar vraag i U af, hoe het kind het zal waardeeren en i dan laat ge misschien een groote, bijna vol maakte pop met slaapoogen, echte haren en een luxe garderobe rustig in den winkel en I koopt een klein, lief popje, kleedt het zelf aan met kleertjes, zooals Uw kindje* zelf heeft, en met een bedje er bij, door vader misschien in I elkaar getimmerd, en ge bespaart veel geld, en verschaft Uw kind evenveel genoegen, misschien zelfs meer doordat het nieuwe dan [meer past in het milieu van het kind. Zoo zijn mooie kleeren ook voor veel kin- deren een straf Er zijn menschen, die on evenredig veel geld voor kleeding uitgeven, I die zoo graag óp Zondag piekfijn met hun kindertjes gaan wandelen. Vanzelfsprekend, zij dan rekening moeten houden met hun [mooie kleeren. Niet zoo hollen, aan vaders d blijven Neen, niet op die bank gaan zittendie is misschien vuilEen gezond l wil nu eens hollen, dan weer eens zit- j ten, voelt er niet voor rekening te houden met [debezwaren van mooie kleeren, al zal het er aanvankelijk erg blij mee zijn. Zoo gauw zij remmend gaan werken, voelt 't kind zelf meer J voor de vrijheid. Hebt ge wel eens in den vliegertijd gelet op een vader, die met zijn zoon een vlieger gaat ten Meestal is de vlieger om te begin- nen veel te groot, is te kostbaar voor jongens handen of heeft naar verhouding te veel ar beid gekost. Dus pa houdt de leiding in handen, zoonlief mag den vlieger hoogstens even vasthouden tot vader „los" comman deert. En als ie dan staat, mag de jongen ook wel eens voelen, „hoe ie trekt". Bezie dat vliegervermaak door de oogen van den jon en ge zult begrijpen, dat hij veel meer schik heeft met een vlieger van een stuiver en een klosje garen van moeder, „dat zij later Iheusch weer terug krijgt!" Laat hem dan I driekwart van den tijd. verknoeien, doordat I de staart te zwaar is of de bevestiging niet I foed, laat den vlieger desnoods verongelukken |in een boom, waarop dan weer heftige po len volgen om hem terug te krijgende jen zelf heeft zoodoende veel meer ver- I maak, ook veel meer leering, dan wanneer hij vader mag assisteeren diens volmaakten (Vlieger op te laten. Zoo zullen wü, kindervermaken beziende I foor kinderoogen, tot andere keus, tot ander [oordeel komen, dan waneer wij die bezien r de oogen van ons, volwassenen, en hier- over zullen we het in dezen toch zeker eens pin: zeker moet niet ons inzicht beslissen, '"aar dat van het kind. van Oostende en Spa, totaal worden verboden. °ok heeft de regeering het voornemen de Zogenaamde cercles privés, welke geen o'genlyke clubs zijn, maar alleen als een mid- I oei worden gebruikt om de wet op de spelen I op den alcohol te ontduiken, eveneens ge- I heel te verbieden. - Sprekende honden op de I U m. Dit is niet de geschiedenis van I sprekenden hond die eenigen tijd geleden er te lande furore maakte ofschoon er 1 een hond in voorkomt die geleerd heeft *®n mama te zeggen. Maar het is de ge- van een nieuwe mogelijkheid van ^en film mag gelukkig naast kunst ook 8 wel amusant zijn en ook daarvoor biedt »lm tot dusver ongekende mogelyk- |J Wij vertelden reeds van de nieuwe I arionettenfilm der Asfi, waar poppen I r,ien in den mond gelegd krijgen. En nu I*® °P hetzelfde denkbeeld gekomen ten lachte van honden. stomme film hebben honden meer «en rol vervuldmaar met de komst van de geluidsfilm scheen het glanstijdperk voor deze spelers voorbij te zijn. En in som mige filmcentra waren honderden honden werkeloos geworden. Nu is men op het idee gekomen deze geoefende spelers te laten op treden in een stomme film die dan later met menschelijke stemmen gesynchroniseerd za' worden. En de resultaten die men daarmee bereikt heeft schijnen kostelijk te zijn. Zoo heel moeilijk schijnt het werken met derge lijke spelers voor den regisseur niet te zijn. 'Want wanneer een hond eenmaal weet wat hij moet doen, vervult hij zijn taak met heel wat meer ijver en toewijding dan de meeste menschelijke artisten. Al deze honden, meest al ras buldoggen en terriers, hebben pleizier in hun werk en leggen zooveel ijver aan den dag dat hun trainers ze steeds tot kalmte moetén manen. Want de dressuur van deze spelers is niet in handen van den regisseur maar van de eigenaars van deze honden, die hen van te voren alerlei kunstjes bij bren gen, die later in een bepaalde omgeving uit gevoerd worden. Merkwaardig iz hoe elke hond de stem van zijn heer en meester herkentzelfs wanneer er een opname wordt gemaakt met meerdere honden en meerdere trainers die allen hun pupillen met luider stem aanwijzingen geven. Honden met gemengd bloed schijnen over het algemeen intelligenter te zijn dan zuivere rashonden, een gevolg misschien, van het feit dat deze halfbloeden in hun ^fcnge leven minder vertroeteld worden, zoodat hun ver stand noodgedwongen ontwikkeld wordt. Als de opnamen zonder geluid gemaakt zijn waarbij men de spelers zooveel moge- lijlc laat blaffen wordt de film vertoond en bij deze vertooning wordt door mensche lijke acteurs de dialoog gesproken. Door het wegknippen van enkele beeldjes worden beeld en geluid dan nog volkomen synchroon ge maakt. Al die honden hebben ieder bijzondere eigenschappen maar zij hebben dit eene gemeen dat zij, wanneer zij een fout maken, daarop onmiddellijk het moeilijkste kunstje dat zij kennen laten volgen blijkbaar om hun verstoord gevoel van eigenwaarde weer' in evenwicht te brengen. Jiggs, die zoo kan blaffen dat men de woorden Papa en Mama verstaat, begint, zoodra hij een fout maakt, crmiddellijk te „spreken". Een van zijn col lega's gaat dadelijk op zijn achterpooten loopen. Nu zijn er opnamen gemaakt van een tri bune vol honden en in plaats van het hondsche blaffen hoort men de geluiden van een met menschen gevulde tribune. Een hon- den-orchest speelt de nieuwste melodietjes alle requisiten zijn op maat gemaakt. En zel den hebben filmsterren met meer ijver en toewijding hun rol gespeeld. Handel in blanke sla vinnen. Omtrent de ontdekking van handelaars in meisjes te Buenos Aires meldt de „Berliner Zeitung",nog uit Parijs De re geeringen van Bolivia en Uruguay hebben, naar het „Petit Journal" weet te melden, te Parijs, Berlijn en Warschau stappen laten doen om een scherpere bestrijding van den handel in meisjes te verkrijgen. Men heeft vastgesteld, dat de gearresteerden eenige honderden medeplichtigen in Frankrijk, Duitschland en Polen hebben. De organisatie aldus meldt het blad heeft de in haar handen gevallen meisjes meestentijd te Bor deaux verscheept. De meeste meisjes komen uit Duitschland en Polen, waar zij van val- sche passen werden voorzien. De handelaars ontvingen bij landing van hun „waar" te Buenos Aires 5000 tot 15.000 francs „per stuk". Verduistering door een notaris. Wij hebben melding ge maakt van omvangrijke verduisteringen, ge pleegd door een notaris' en advocaat te Ber lijn. Men dacht dat hij gevlucht was. Maar nu is zijn lijk In de kamer van een hotel ge vonden. De notaris bleek zelfmoord te heb ben gepleegd. Het is de bekende advocaat Hortwig Neumond, 56 jaar oud en specialist- in zaken van auteursrecht. Hij was verslaafd aan het spel en heeft de hem toevertrouwde gelden blijkbaar aan dezen hartstocht ge offerd. Eenige jaren geleden was hij ook in groote financieele moeilijkheden, waaruit hij toen gered werd door een erfenis van anderhalf millioen mark, de nalatenschap van zijn twee broers, die bij een auto-ongeluk waren om gekomen. EERSTE KAMER. 's-GRAVENHAGE. Bij de voortzetting der Indische begrooting repliceerde de heer Men- dels en constateerde dat de gouverfieur-ge- neraal Fock de toezegging inzake de afschaf fing van de poenale sanctie door Van Lim burg Styrum heeft te niet gedaan. Aangenomen werd een reeks kleine wets ontwerpen, w.o. het wetsontwerp tot wijzi ging van de wet van 24 Maart 1917, houdende toekenning van rentelooze voorschotten (sub sidies) aan de N.V. Waterleiding Tholen, gevestigd te Tholen, ten behoeve van de wa tervoorziening der in die vennootschap opge nomen gemeenten. TWEEDE KAMER. 's-GRAVENHAGE. Ingekomen was het overlijdensbericht van mr. Troelstra. De voorzitter, mr. Van Schalk, hield een korte gedachtenisrede, waarin hij mr. Troel stra schetste als een politieke persoonlijkheid van nationale beteekenis en die buiten het parlement de geestdriftige en bezielende leider der S.D.A.P. was, die door hem groot is geworden. Zijn in de Kamer gehouden brillante redevoeringen zijn even zoovele ge denkstukken van blijvende parlementaire waarde. Minister Ruys de Beerenbrouck sloot zich namens de regeering bij de woorden van den voorzitter aan. Spreker herinnerde er aan dat het gedeelte der oppositie, waaraan mr. Troelstra een uitnemende leiding gaf, fier mocht gaan op haar aanvoerder. Wars van kleingeestigheid, breed van opvatting, met groote oratorische gaven toegerust was mr. Troelstra een sieraad van het parlement. De minister verzekerde dat aan de uitnemende eigenschappen van geest en hart ook de re geering een dankbare herinnering bewaart. Hierna werd voortgegaan met de behande ling van de wijziging der Gemeentewet. Zonder hoofdelijke stemming werd aange nomen een amendementKetelaar betref fende de punten waarover in besloten verga dering niet skan worden beraadslaagd of be slist. HET OVERLIJDEN VAN MR. TROELSTRA 's-GRAVENHAGE. Ten teeken van rouw wegens het overlijden van mr. Troelstra is uit het Volksgebouw aan de Prinsegracht de roode vlag halfstok uitgestoken. De teraardebestelling is bepaald op Vrij dagmiddag, 1 uur vertrek van het sterfhuis. Op de begraafplaats wordt de kist opge steld, waarlangs een défilé zal plaats hebben van deelnemende corporaties en personen, die daarop zich naar een zaal zullen bege ven, waar een af scheidsplechtigheid plaats vindt. Daarna zal het stoffelijk overschot worden ter aarde besteld, waarbij niet zal worden gesproken. ZAAKBESCHADIGING. AMSTERDAM. (V.D.) Het Hof wees heden arrest in de strafzaken tegen den 24-jarigen metaalbewerker C. F. C. en den 21-jarigen monteur A. S., die in den nacht van 15 op 16 Juni het gebouw van „Het Volk" met een vuile vloeistof hadden bespoten, evenals eeni ge verkiezings-affiches van de S.D.A.P. Beide verdachten werden door de rechtbank wegens zaakbeschadiging veroordeeld tot een gevan genisstraf van 1 maand, terwijl de civiele vordering van de drukkerij „Vooruitgang" ad f 150 werd toegewezen. De civiele vordering van de federatie van de S.D.A.P. werd niet ontvankelijk verklaard. De procureur-generaal vroeg bevestiging van het vonnis van de rechtbank. Het gerechtshof vernietigde op formeele gronden het vonnis en veroordeelde, opnieuw rechtdoende, beide verdachten tot een-gevan genisstraf van 1 maand en wees de civiel b vordering ten aanzien van verdacht C. toe en die van S. af, daar deze door de verdedi ging was ingetrokken. OPZETTELIJKE EN WEDERRECHTELIJKE VERNIELING. AMSTERDAM. (V.D. Heden wees het P arrest in de zaak tegen den 24-jarigen n taaibewerker C. F. C., die had terecht gestaan wegens opzettelijke en wederrechtelijke ver nieling en die door den politierechter was veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf Verdachte had op 30 April 1929 te Hilversum een draad van het electrisch net doorge knipt in de meening, dat dit de telefoon draad was, waarlangs de uitzending van de Vara radio-uitzending zou plaats hebben. Het Hof vernietigde het vonnis op formeele gronden en veroordeelde verdachte opnieuw rechtdoende, tot een gevangenisstraf van drie maanden. INBRAAK. SP1JKENISSE. (V.D.) In den afgeloopen nacht is ingebroken in den goudsmidswinkel van L. D. Constandz. De inbrekers hebben zich toegang verschaft door het intrappen van de étalageruit. Een gedeelte van den in ventaris, bestaande uit horloges, ringen, spel den, broches, enz. is ontvreemd. De waarde kon nog niet worden vastgesteld. De politie heeft vingerafdrukken gevonden. De heer Constandz is niet tegen inbraak verzekeid. Dit is de derde inbraak in de omgeving in korten tijd. OPLICHTING. HAARLEM. (V.D.) Dezer dagen verschenen in verschillende bladen een annonce, waarin de heer van Garderen, Turfmarkt te Haar lem tegen inzending van een postwissel van 0.50 een kistje sigaren van 50 stuks deed toekomen, bestaande uit verschillende soor ten, gemiddeld 10 cents-sigaren en. gemerkt „de Nederlandsche Steden". De politie ver trouwde dit zaakje niet en stelde een onder zoek in. Daarbij kwam vast te staan, dat de heer Van Garderen geen sigarenfabrikant was, geen sigaren in zijn bezit had en boven dien niet te Haarlem, doch te Amsterdam woonachtig was. Hij is aldaar dan ook ge arresteerd verdacht van oplichting. Het adres te Haarlem was slechts een postadres. Bij zijn aanhouding werden op hem verschillende postwissels bevonden benevens eenige bewijs nummers van bladen, waarin de advertenties geplaatst waren. Hij is in bewaring gesteld. Op het postkantoor was reeds een groot aan tal postwissels aan zijn adres ontvangen, doch de politie zorgde er voor, dat de gearresteer de ze niet in handen kreeg. Het onderzoek wordt voortgezet. DE WERELDTENTOONSTELLING TE ANTWERPEN. ANTWERPEN. (V.D.) In de groote feest zaal van het Nederlandsche paviljoen op de wereldtentoonstelling te Antwerpen had gis teren een diner plaats, waaraan ruim 200 personen deelnamen. De groote zaal bood een imposanten aanblik. Onder de aanwezigen merkten we op de ministers Verschuur, Heij- man, de gouverneur van Antwerpen, de bur gemeester van Antwerpen, vele vertegenwoor digers van handel en nijverheid uit België en Nederland, de burgemeester van Antwerpen, verschillende buitenlandsche consuls van Bel gië, verschillende Nederlandsche consuls van België, alsmede de burgemeesters van Am sterdam, Rotterdam, Vlissingeri en Dordrecht. Nadat de voorzitter, de heer F. E. Posthu- ma, een welkomstwoord had gesproken, bracht onder toejuichting van alle aanwe zigen jhr. Van Nispen tot Sevenaer, een heil dronk uit op het Belgisch koningshuis, welke minister Heijman beantwoordde met een dronk op koningin Wilhelmina en het vor stelijk huis. De eerste spreker was minister Verschuur. Hierna sprak de burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, die wees op de gezonde concurrentie tusschen Amster dam, Rotterdam en Antwerpen, die zich ech ter dient te uiten in gemeenschappelijke waardeering en op vriendschappelijke wijze. In denzelfden geest sprak de burgemeester van Rotterdam, mr. Drooglever Fortuijn. Beide sprekers werden beantwoord door den burgemeester van Antwerpen, den heer F. van Cauwelaert. Tenslotte sprak de consul-generaal van Antwerpen jhr. Ruijs, namens de Nederland sche kolonie te Antwerpende architect van het Nederlandsch paviljoen de heer Hoorn stra, als aannemer dr. Stork uit Hengelo, namens de tentoonstellersde heer Holsboer namens de Nederlandsche Journalistenkrin gen de heer Van de Broecke namens de R.-Kath, Journalistenvereeniging, waarna door dr. F. E. Posthuma een slotwoord werd gesproken, waarby aan de verschillende me dewerkers dank werd gebracht. EEN ENGELSCHE REUZEN-LUCHTSCHIP. LONDEN. (V.D.) De „Daily Herald" meldt dat Engeland begint met den bouw van een nieuw reuzen-luchtschip, dat in grootte, snelheid en navigatie-mogelijkheid alle thans bestaande luchtschepen zal overtreffen. Bo vendien zou de regeering voornemens zijn te Cardington een verplaatsbare landingsmast te bouwen, waardoor de landingskosten voor luchtschepen belangrijk verminderd zouden kunnen worden. DE TOESTAND IN ENGELSCTI-INDIE. LONDEN. (V.D.) De toestand aan de In dische Noordgrens blijft gespannen. De par ticuliere berichten in de ochtendbladen mel den in tegenstelling tot de verklaringen van den staatssecretaris voor Indië in het Lager huis, dat de voor Peshawar afgekondigde bij zondere maatregelen tegen oproerige hande lingen thans gelden voor de geheele N.W, provincie. Te Kohat zijn 7 vooraanstaande leden van het Oud-Indisch nationaal con gres gearresteerd. De leider der N.W. stam men, Turanyzai liet te Peshawar een manifest verspreiden waarin hij beweerde te beschik ken over een groote hoeveelheid machinege weren en zelfs over vliegtuigen. Te Digboi vonden ernstige botsingen plaats tijdens een Mohammedaansche plechtigheid. Drie personen werden gedood, 10 zwaar ge- nd, terwijl een honderdtal personen lich- .e verwondingen opliep. LONDEN. (V.D.) Gandhi's zoon, Manilal, heeft zich heden naar Dharazana begeven met ongeveer 300 vrywilligers, teneinde den aanval te ondernemen op het zoutdepot al daar, nu Abbas Tyaji die dezen aanval zou leiden, eveneens gearresteerd is. Sjolapoer is than geheel door militairen bezet. UIT CHINA. LONDEN. (V.D.) Een bende van 3 a 4000 Chineesche bandieten heeft gisteren de stad Yung Jang aan de grens van de provincies Honan en Hoepei overvallen en ingenomen. De bandieten zouden 15000 iflwoners hebben vermoord en 500 als gy zeiaars hebben ont voerd. Het grootste deel der stad werd door de roovers in brand gestoken, evenals de om liggende dorpen die vooraf geplunderd wer den. EEN STADHUIS BESTORMD. WARSCHAU. (V.D.) Eenige honderden werklooze vrouwen en vrouwen van werk- looze arbeiders hebben gisteren het stadhuis van Lods bestormd. Zij drongen de bureaux binnen en vernielden in verschillende kan toorlokalen den inventaris. De politie die de orde moest herstellen, zag zich gedwongen de vrouwen stuk voor stuk naar buiten te dra gen. Nadat de politie hiermede ruim 4 uur ingespannen bezig was geweest, was de rust hersteld. BEURS VAN AMSTERDAM Overzicht van heden 13 Mei, nam. 3 uur. Van uitbreiding der affaire was niets te be speuren en waar de stemming eenigszins aan den gedrukten kant was, maakte de Beurs een ongeanimeerden indruk. De grootste belang stelling concentreerde zich in Industrieele fondsen en de claims waarin thans eenige aanbod bestond met een gevolg, dat de koer sen beneden het vorig peil golden. Later op den middag trad een licht herstel in. Calvé- Delft werden aanvankelijk lager afgedaan, maar in het verder verloop werd het vorig koerspeil weer bereikt. Aku's zagen zich op nieuw iets in hun prijs ontgaan. De Acous- tiek-aandeelen waren zoo goed als onveran derd. Philips-waarden konden zich niet ten volle handhaven. Nu het in breeden kring bekend is geworden, dat ter Oostkust van Sumatra overvloedig regen is gevallen, waar door van den tabaksoogst 1930 nog heel veel goed kon komen, was de stemming op de on derhavige afdeeling opnieuw beter. Deli-Ba- tavia noteerden een slot-dividend van 12 en waren evenals de overige Sumatra-soorten enkele punten hooger. Rubberaandeelen kon den zich niet ten volle handhaven in ver band met den val der pry zen. Suikerwaar- den hadden van aanbod te lijden, hetgeen na de verdere daling der prijzen geen verwonde ring behoefde te wekken. Op de mynafdeeling trokken Boutons nog al wat attentie. De koers die gisteren reeds aanmerkelijk was opgeloopen steeg heden tot 162, maar reageer den tenslotte een 5-tal punten. Van de Scheepvaart-aandeelen moest Scheepvaart- Unies het ontgelden. Op de Amerikaansche markt waren koperwaarden gezocht. Prolongatie 2%23% MARKTBERICHTEN Vlissingen, 12 Mei 1930. Op de heden gehouden veiling werden de volgende prijzen besteed Aardappelen 28 ct. per 10 K.G.eieren 44 ct. per 10 stuksuien V/2 a 2 ct., spinazie 4 a 16 ct., wijnpeeën 2 ct., postelein 15 a 26 ct., alles per K.G. Bloemkool 20 a 35 ct., sla a 3 ct., aardbeien 2 ct. alles per stuk ra-: dijs 2'/2 a 4 ct., selderie 2 ct., prei 6 a 8% ct., Peeën 10i/2 a 15 ct., rabarber 2 a 5/2 ct., ramanas 4i/2 ct.. tulpen 10 a 23 ct., seringen 9 a 13 ct., 'lelietjes van dalen 9 ct., lathyrus 3 a 4 ct., anjelieren 13 ct., narcis 14 a 15 ct. alles per bos andijvie 157 ct., hervel 16 a 19 ct., zuring 8 a 32 ct. alles per kist of mandje. Goes; 13 Mei 1930. De aanvoer aan de graanmarkt was heden gewoon, de handel kalm. Nieuwe Tarwe 10 a 10.35 Haver 6.25 Kookerwten 9 a 9.50 Kroonerwten 10 a 10.50 Bruineboonen f 10 a f 13 SchOK- kers 12 a 12.50. Aanvoer eieren V.P.Z. 26300 stuks. Pry zen 4.50 Landbouwcommissie per 100 stuks 4.10 particulier per stuk 5 cent ganze-eieren groote 10 ct., kleine 7 cent eendeieren per 100 stuks 4.10. Boter per K.G. 1.40, particuliere prijs per pond 80 ct.fabrieksboter 85 ct. Rotterdam, 13 Mei 1930. Veemarkt. Aanvoer740 vette runderen, 1131 magere runderen, 1301 nuchtere kalveren, 172 scha pen of lammeren, 12 bokken of geiten, 18 overïoopers, 8 veulens, 265 paarden, 338 vette kalveren, 72 biggen, 11 graskalveren, 1 ezel. Prijzen per /2 KG. Vette koeien 5457%, 47 51 ossen 5256, 4549, 23 42 stieren 49—52' '2, 43—46; 41 kalveren 80—85. 65—70, 52%5'5. Prijzen per stuk Melk-^ koeien 280440 kalfkoeien 270—435 stieren 140490; pinken 125190 aarzen 175—285 werkpaarden 195— 285 slachtpaarden 175215 hitten 80—150 fokkalveren ƒ20—30 biggen 20f 28 slachtkalveren 13—18 big gen per week 2.753.00. OverzichtKoeien en ossen willigen han del, prijzen van gisteren stieren levendigen handel, prijzen van vorige weekkalveren stroef, prijzen van gisterenmelk- en kalf koeien kalinen handel, hoogere prijzen fokkalveren vluggert. handel, hoogere prij zen biggen stroef, hoogere prijzen. WISSELKOERSEN Noteering van heden, 13 Mei 1930, des nam. 2 uur (niet-officieel) Cbèque-koersen. Koopen en Verkoopen. New-York 2.48%—2.48% Londen 12.07%—12.08%; Berlijn 59.28—59.34; Brussel 34.65—34.75 Parijs 9.72—9.77 Bankpapier. Dollars 2.46%—2.49% Ponden 12.06%—12.09% Marken 59.23— 59.40 Belgische Francs 34.6034.90 Fransche Francs 9.709.80. 4f4fr4fr45- 4* 4f4r 4* 4**4**4? 4r4*4r4:-4^4**4? 45- .1» Donderdag 15 Mei a.s, hopen rnze geliefde Ouders. Behuwd- en Grootouders, J. C. MIJNSBERGEN en M. MIJNSBERGEN— v. d. PLASSE, hunne 40-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, Behuvd- en Kleinkinderen. Souburg, Nieuwstraat B 65. «•45-*4;-4r4t4t4r4r45-4{-4t4t4r^4f^4i'*4f*4t* Zaterdag 17 Mei a.s. hopen onze geliefde Ouders, Be- huwd- en Grootouders, ABRAHAM GEENE en WILHELMINA LOUISE VAN DER HEIJDEN, 5 hunne 30-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. 4- Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. **4«-*4{-4E'45-4f-4f*4f4s-4{-4e-4f4f4f4f*4f4f>** Vlissingen, 12 Mei 1930. Bankertstraat 34. Maandag 26 Mei a.s. ho- pen de Heer A. N. BUT en Mej. A. BUT—MALGO, Bankert 26 «je Boulevard Bankert 26 te Vlissingen, hunne 25-jarige Echtvereeniging te herden- ken. Wij wenschen hun een lang en gelukkig leven. Familie MALGO. Amsterdam, 13 Mei 1930. jj. j. ****4t**4t*4f*4r4fr4Ht4**4H6-*4H4*

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 3