NOOTJES f MARINE EN LEGER SPORT LUCHTVAART BUITENLAND OP REIS NAAR HET ZUIDEN D- EN TUINBOUW FOSTER'S MAAQPILIEN GEMENGD NIEUWS Paedagogische De nieuwe radio-telefonische dienst tus- gchen België en Ned.-Indië is gisteren inge wijd door den minister van P. T. en T., die een gesprek voerde met den directeur-gene raal van openbare werken der Ned.-Indische regeering te Bandoen^,. Er werden zeer har telijke woorden gewisseld. De kapitein van het te IJmuiden aangeko men Duitsche stoomschip „Amasis" heeft aan den1 vreemdelingendienst vier Italianen over gegeven, welke zich tijdens de lossing in Triëst aan boord verstoken en later gemeld hadden. In Messina waren reeds 42 personen, welke zich eveneens in Triëst tusschen de la ding verscholen hadden, maar spoedig na het vertrek ontdekt waren, aan land gezet. In de nabijheid van Brussel reed een ge heel volle autobus met groote snelheid tegen een boom. Er werden 7 personen zwaar en 8 licht gewond. De meeste inzittenden behoor den tot een gezelschap dat van een bruiloft terugkeerde. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is heden morgen te 4 min. voor 8 opgestegen voor het maken van de vlucht naar Zwitserland, die door het slechte weer reeds 8 dagen lang steeds weer werd uitgesteld. Het commando wordt gevoerd door dr. Eckener zelf. Aan boord bevinden zich 22 passagiers onder wie de echtgenooten van de Duitsche rijksminis ters van financiën en van verkeerswezen. Het is de Parijsche politie gelukt een aan tal bankbiljetten-vervalschers te arresteeren, juist toen deze bezig waren 15 valsche, bil jetten van 50 pond sterling te verkoopen. Reeds maanden geleden vestigde de interna tionale valschgeld centrale te Weenen de aandacht van alle Europeesche politieautori teiten op de groote internationale bende van valsche munters. Uit Fort Dauphin op Madagaskar wordt gemeld, dat een cycloon het Zuid-Oostelijk deel van het eiland heeft geteisterd. Vooral de nieuwe stad Manakara heeft zeer veel te Ijjden gehad. De helft van het inboorlingen kwartier en een kazerne werden geheel ver nield, terwijl van de meeste huizen in de Europeesche wijk de daken werden afgerukt. Bij de aardbeving in Perzië zijn volgens een matige raming minstens 3000 personen om het leven gekomen. Tusschen Salmas en Oermia heeft zich een kloof gevormd van ruim 3 K.M. breed. In de teerfabriek te Elisabeth (New Yersey) heeft een ernstige ontploffing plaats gehad. Een groot naphtareservoir staat in vlammen. De omliggende emplacementen, evenals ver schillende andere fabrieken en huizen loopen groot gevaar. Het blusschingswerk wordt ten zeerste bemoeilijkt door den zwaren Took die boven het terrein hangt. Hr. Ms, politiekruiser „Nautilus" is van Nieuwediep naar de Noordzee vertrokken tot het uitoefenen van het toezicht op de vis- scherij. De luitenant ter zee 2e klasse J. J. Hogen- doorn, van het wachtschip te Willemsoord, wordt Vrijdag geplaatst aan boord van Hr. Ms. politiekruiser „Vulcanis" te Nieuwediep. Bij Kon. besluit is met ingang van 30 April óp zijn verzoek eervol ontslagen uit den zee dienst de officier van administratie 2e klasse B. Krijger en is hü benoemd tot officier van administratie 2e klasse bij de Koninklijke marine reserve. Z Bevordering bij de marine, ƒ- Met 25 April: Serg.-macht. H. Bakker tot maj.-machinist, Met 1 Mei Serg.-torpedomaker J. Dijkstra tot maj.- torpedomaker. Met 15 Mei Serg.-schrijver P. F. Montagne tot maj.- schrijver; korp.-schrijver J. P. Fhiiipse tot serg.-schrijver. Met 16 Mei Matrozen le kl. W. P. Marquenie, J. Koger, M. Vermeule, F. N. van Mil, mariniers le kl. J. van der Woude, J. Dijkers, A. J. J. Balk, M. Morauw, A. de Bruin, J. H. Theunisz, T. Dam en L. H. C. van der Sel tot korporaals konstabel. De opnieuw bij de troepen In Suriname ge detacheerde officier van gezondheid 2e klasse van het Oost-Indisch leger L. Elsbach, zal zijn bestemming per stoomschip Oranje-Nas- sau volgen, dat 11 Juli naar West-Indië ver trekt. Vreemde oorlogsschepen naar Antwerpen. De Amerikaahsche oorlogsschepen „Cham- plain" en „Mendota" zullen omstreeks 11 Juli een bezoek aan Antwerpen brengen. De Engelsche kruisers „Frobisher", „Nor folk", „York" en „Hawkins" zullen van 17 tot 23 Juli te Antwerpen vertoeven. Het Zweedsche pantserschip „Oscar II" wordt 23 Mei te Antwerpen verwacht en zal daar blijven tot 28 Mei. Bil bet wapen der koninklijke marechaussee Is voor onderofficieren en minderen, de kol bak van imitatie skunks afgeschaft en ver vangen door een kolbak van zeekalverenvel. Btfz. Vrijw. Landstorm, Door de Nationale Landstormcommissie Is voor den Bij zonderen Vrij willigen Landstorm een Nationale Schietwedstrijd uitgeschreven, die van Dinsdag 20 Mei tot en met Vrijdag 23 Mei a.5. zal worden gehouden op dé banen gian den Waalsdorperweg te Den Haag. Uit alle deelen van het land zullen de beste fehutterg van -*en, baar Den Haag trekken, om zich met elkaar te meten. Dinsdag 20 Mei komen de afdeelingen Friesland, Vollenhove, Monden der Maas, Zuid-Holland-West, Rotterdam, Gouda,Nieu we Hollandsche WaterlinieWoensdag 21 MeiGroningen, Zeeland, Veluwe, De Velu- wezoom, Stelling van Amsterdam en Dor drecht; Donderdag 22 MeiLimburg, De IJs- sel, Kennemerland, West-Brabant en Alk maar Vrijdag 23 Mei ten slotte Twente, Drenthe en De Meijerij. Voor dezen wedstrijd is een eere-comité gevormd, waarvan Z.K.H. Prins Hendrik wel het voorzitterschap heeft willen aanvaarden. In dit eere-comité hebben voorts zitting jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, minis ter van staat, minister van binnenlandsche zaken en landbouwmr. dr. L. N. Deckers, minister van defensie mr. W. L. baron De Vos van Steenwijk, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaalmr. J. R. H. van Schaik, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaaljhr. mr. J. W. Quar- les van Ufford, Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland. Dinsdagmorgen om 11 uur zal bij de ope ning het woord gevoerd worden door den voorzitter der Nationale Landstormcommis sie, generaal-majoor b.d., L. F. Duymaer van Twist. Als kamp-commandant zal tijdens dezen wedstrijd optreden de reserve-kapitein J. J. Eckebus, plaatselijk leider van den B.V.L. te Delft. Postduiven. Zondag 11 Mei jJ. hield de Postduiven vereeniging „De Vrien denkring" haar wedvlucht vanuit Breteuil. Afstand 222.3 KM. Los 9.35 uur. Eerstaanko- mende duif om 12-40-46 uur. De prijzen wer den als volgt behaald le en 11e prijs K. van Belzen2e, 3e, 9e, 14e, 18e en 20e prijs G. Jacobs 4e prijs M. Mudde5e prijs J. van Gemert6e en 15e prijs M. de Bree 7e en 17e prijs M. C. de Buck8e en 24e prijs Gebr. Wisse 10e prijs B. van Belzen 12e en 13e prijs K. F. Kab- bendijk 16e en 21e prijs C. L. Berting 19e prijs J. de Ridder22e prijs J. A. van Gemst en 23e prijs W. Visser. Stand kampioenschap voor de eerste vijf deelnemers is als volgtG. Jacobs 141 pun ten Gebr. Wisse 107 punten K. F. Kab- bendijk 86 puntenM. de Bree 85 punten en M. Mudde 82 punten. Zondag a.s. wedvlucht vanuit Clermont. De vlucht van miss Amy Johnston. De stoutmoedige 22-jarige miss Amy John ston, die op weg is van Londen naar Austra lië, heeft voorloopig niet over pech te kla gen. In zes dagen tijds bereikte ze Karachi met haar klein vliegtuig, twee dagen sneller dan de recordhouder Hinkler. Zondagochtend verliet ze Karachi, met Calcutta als bestem ming. Vandaar wil ze in twee „hops"Cal cutta—Singapore (1600 mijl) en Singapore- Port Darwin (1900 mijl) Australië bereiken. Tusschen Aleppo en Bagdad werd ze door een hevigen zandstorm tot dalen gedwongen. Twee uur lang moest ze daar in de woestijn wachten, de revolver in de hand, in afwach ting van woestijnroovers, die gelukkig niet kwamen. Toen kon ze haar vliegtuig weer omhoog krijgen en met de Tigris als wegwij zer, bereikte ze Bagdad gezond en wel. Reuter meldt nader, dat miss Johnston Calcutta heeft bereikt, zoodat ze over den afstand LondenCalcutta precies een week heeft gedaan. DE VLOOTQVEREENKOMST. Minister Stimson gaf gister in de Senaats commissie van buitenlandsche zaken van de Ver. Staten eenige toelichtingen tot enkele gedeelten der Londensche vlootovereenkomst. De Amerikaansche delegatie, zeide hij, heeft niet alleen de doeleinden bereikt waar naar zij streefde, maar het was ook gelukt, Frankrijk en Italië tot de onderteekening der overeenkomst te bewegen. Een bijzonder verblijdend feit is het doen verdwijnen der spanning tusschen Engeland en de Ver. Sta ten, die in 1927 te Genève was ontstaan, en ook de weldadige invloed, die een verdrag als dat van Londen in het algemeen uit oefent. Het wantrouwen zal verdwijnen, als elke staat zich verbindt zich aan bepaalde maximumgrenzen te houden en aan de an deren zijn plannen openhartig mededeelt. Van belang is ook de afspraak tot het hou den eener nieuwe conferentie in 1935. Ont wapening kan slechts geleidelijk tot stand komen. Spreker hoopte, dat de resultaten der accoorden van Washington (1922) en van Londen (1930) den steen aan het rollen hebben gebracht, v V*iL' EEN REDE VAN MUSSOLINI. Mussolini kwam Zondagmorgen te Liverno aan, ontvangen door de ministers van ver keerswezen en van marine, benevens een ont zaglijke menigte, welke hem geestdriftig toe- Juichte. De leerlingen der marineschool pas seerden voor den Duce de revue, vervolgens werd een bezoek gebracht aan de werven, waar de arbeiders hem toejuichten en Mus solini een korte toespraak hield, waarin hij verklaarde, dat de regeering steeds bezorgd is voor het lot der arbeidende klasse. Daarna ging men naar het plein Carlo Alberto, waar een menigte was samengestroomd van 100.000 Hier hield de Duce een redevoering waarin hij o.a. zei, dat 't Italiaansche volk, na acht jaren de zegeningen van het fascisme te hebben genoten, niet alleen verlangt, dat zijn bestaan verzekerd i-, maar ook, dat het zijn plaats op de wereld hebbe. Daarom, zoo zei hij, wil ik niet alleen aan u, maar aan het geheele Italiaansche volk, en zelfs aan de volkeren buiten onze grenzen mededeelen, dat wij peen onmogelijke avon turen nastreven, maar dat' wij willen, dat ieder aandacht schenkt aan onze onafhanke lijkheid en aan onze toekomst. Indien iemand daarop een aanslag mocht willen plegen, dan weet hij nog niet, tot welk een hoogte ik het temperament der geheele bevolking kan opvoeren. (Levendige toejui chingen) Indien iemand ons mocht bedreigen of de revolutie willen ontketenen, dan zouden alle zwarthemden, geheel het volk, grijsaards en kinderen, boeren en arbeiders, gewapen- den en ongewapenden een enkele menschen- massa worden, ja meer nog, een meteoor steen, die zich zou werpen op ieder en overal. Op deze woorden volgde een uitbarsting van toejuichingen. Hierna keerde de Duce terug naar het re- geeringspaleis om in 'ntiemen kring het noen maal te gebruiken met den hertog van An- cona en eenige autoriteiten. Herhaaldelijk moest de Duce op het balcon verschijnen om de toejuichingen der menigte te beantwoorden. DE INVLOED VAN HET GEVAL DE LEEUW. De correspondent van „het Vad." te Brussel meldt In het departement van landsverdediging is men het, blijkbaar onder den indruk van de door het geval-De Leeuw in beroering ge brachte opinie, ernstig gaan meenen met het begin van toepassing der militaire taalwet van 1928. Met de voorbereiding der maatre gelen, welke deze toepassing bij een deel der infanterie mogelijk moeten maken, is men thans ongeveer klaar voor de volgende ba taljons en regimenten, waar de miliciens der jaarklasse 19301931, die binnen enkele we ken onder de wapens komen, in het Neder- landsch zullen moeten worden gedrild en aangevoerd. Te Genthet 3e bataljon van het 3e regi ment infanterie en het bataljon mitraljisten te Antwerpenhet geheele 6e regiment in fanterie te Mechelenhet geheele 7e regi ment infanterie en een bataljon mitraljisten te Luik een bataljon van het 12e regiment infanteriete Oostende het eerste bataljon van het 3e regiment, een bataljon wielrijders, 1 bataljon van het 9e regiment infanterie, 1 bataljon karabiniers. Verder wordt de le compagnie van het 2e regiment wielrijders te Eupen verduitscht, zoodat de bevolking van het geannexeerde gebied mede van de actie der Vlamingen pro fiteert. Voor de ruiterij, de artillerie, het vliegwe- zen, de genie- en transporttroepen blijkt offi cieel nog niets te zijn voorzien. Ellende en speelzucht. Anti-ka pitalistische propaganda met goud. Een Duitsche baron als communist. Politieke en on-politieke le Mei feesten, (Van onzen reizenden correspondent). Saloniki, 4 Mei. Voor den eersten Mei was van de zijde der communisten in de verschillende Balkansta- ten heel wat toegezegd. Zou het dan al niet de groote revolutie worden, dan zou het toch minstens de generale repetitie daarvan zijn. Zeker is het, dat het roode Rusland vooral op den Balkan propaganda op groote schaal drfjft, tenminste in Roemenië, Bulgarije en Griekenland. In zuid-Slavië is het maken van propaganda voor het communisme zoo goed als onmogelijk, sedert de koning er onder de instemming van een groot deel der bevolking zelf het bewind in handen heeft genomen. Communistische bladen kunnen er niet ver schijnen en in 't algemeen heeft alle party - leven er opgehouden. In Griekenland is het anders. Daar worden communistische bladen toegelaten, ook communistische organisaties zijn er geoorloofd, doch er is ook een wet tot bescherming van den staat en deze wet geeft den autoriteiten bevoegdheid zeer streng op te treden tegen alles wat aan excessen doet denken. Daar Griekenland arm, zeer arm is en er werkloosheid heerscht, meenen de com munistische propagandisten er 'n vruchtbaar terrein te vinden, doch in werkelijkheid is dit slechts zeer gedeeltelijk waar. Talrijk is er het echte „lompen-proïetariaat", dat wij in ons land feitelijk niet kennen. Ontzettend is er naar onze begrippen de ellende, die men onder dat lompen-proletariaat te aanschou wen krijgt, doch deze ellende wordt met een zekere zuidelijke luchtigheid gedragen. Steeds weder verbaas ik me hierover. Deze men- schen met vodden als kleederen, zonder dak, die den nacht doorbrengen in een of ander zevenderangs-café, zittend op stoelen, han gend over tafels, praten, lachen, spelen soms om enkele lepta's (honderd lepta zijn onge veer 3 /2 cent Nederlandsch) kaart en schij nen zich om de zorgen des levens weinig of niet te bekommeren. Onder deze lompen proletariërs vindt men evenwel zoo goed als geen communisten. Ze bemoeien zich niet met politiek en leven van den eenen dag in de11 anderen. De communisten treft men het mef f aan onder de best betaalde arbeiders, die v de tabaksfabrieken b.v.f waar meer dan In- dubbele betaald wordt van wat opperliede» verdienen, en ook de meeste kellners zijn communist. In het café, waar ik gewoonlijk mijn kopje Turksche koffie drink, zijn «alle kellners bij de communistische party aange sloten. Met één der kellners, die ook een wei nig Fransch en Engelsch kent, praat ik nog wel eens. Hy draagt ook by zyn werk aan één der polsen een prachtigen gouden arm band en op rijn vryen dag is hij voor Grie kenland wel zeer elegant gekleed. Nu in dezen tüd, dat hier reeds vrijwel zomer is, meestal met een keurig geplooiden flanellen panta lon. Hy vertelt me nu en dan over de com munistische vergaderingen en lezingen, die hij heeft bijgewoond, en verklaart zijn politieke overtuiging (of wat daarvoor moet doorgaan") met de woorden „Ik ben een echte prole tariër." Als ik hem dan zeg, dat de echte proletariërs toch de arme duivels zün, dis zonder dak, hun nacht bü één kopje koffie in een armoedig café doorbrengen, protesteert hij. Dat zyn geen proletariërs, dat is canaille, meent hy. Voor de propaganda in Griekenland schijnt van Russische zijde nogal geld te worden uit gegeven. Enkele weken geleden nog arresteer de de politie eenige propagandisten, die goud geld, meest Napoléons d'or, bij zioh droegen. Dit feit bewyst o.a. dat deze propaganda wordt geleid door iemand, die land en volk uitstekend kent. Amerikaansche dollars wor den hier overal tn door iedereen gaarne in betaling genomen tegen een drageiyken koers, maar grooter nog is de liefde voor goudgeld, vooral voor gouden Napoleons, die hier als niet wettig betaalmiddel nog by vele duizenden in omloop zyn, vooral op het plat teland. Het goud heeft zyn bekoring nog niet verloren, wat bewezen wordt door het feit, dat de anti-kapitalistische propaganda met goud wordt gedreven. Ook onder het lompenproletariaat in de café's der dakloozen werken communistische propagandisten, echter met zeer weinig of geen resultaat. Met één dezer propagandisten heb ik kennis gemaakt. Een nacht, dat ik me in zoo'n café met slapende dakloozen had nedergezet, was deze propagandist me opge vallen. Hy was jong en correct, maar niet fatterig gekleed en had een absoluut on- Grieksch, een zuiver Duitsch type. Hy was ook inderdaad een Duitscher en zelfs van ouden adel. Het was niet moeihjk met hem een gesprek aan te knoopen en nadat we een klein uurtje in het Duitsch hadden gebab beld, vroeg ik hem wat hy van beroep deed. „Ik ben speler", antwoordde hy kalm. Op myn verbaasde vraag waar hij dan speelde, vernam ik, dat er in dat café van zwarte wanhoopsellende nog een „speelzaal" was. Langs een houten trap voerde de jeugdige Duitsche baron, die Duitsch, Fransch, En gelsch, Grieksch, Turksch en Russisch sprak me er heen. Het was een vuil, verveloos zaaltje met een allerarmoedigst ameublement. Voor de rest was het, zooals het is in alle speelzalen der wereld, vanaf de achterkamer van een ha venkroegje tot in de pompeuse zalen van het Casino te Monte-Carlo er bevond zich een bankhouder, die won en een publiek, dat ver loor. Er werd een kaartspel gespeeld, dat ik niet kende. By latere bezoeken aan het dakloozen-pafé bleek nu al spoedig, dat de Duitsche baron er steeds was, er niet sliep en nimmer speel de. Hy kende iedereen en allen en maakte communistische propaganda, vermoede] yx niet onbetaald, want naar ik by informatie vernam, heeft deze Duitsche baron geen ka pitaal meer, noch eenig bekend inkomen. Enkele dagen vóór 1 Mei werden commu nistische strooibiljetten verspreid, waarin tot grootsche demonstraties werd opgeroepen. Eenige der verspreiders konden worden gear resteerd. Heel zachtmoedig gaat men hier met zulke menschen niet om. Ze worden ge- woonlyk veroordeeld tot één a zes maanden gevangenisstraf en bovendien een jaar inter fering op een of ander eiland. De overheid deelde, in antwoord op de strooibiljetten mede, dat elke niet geoorloofde vergadering en demonstratie desnoods met 't scherpste geweld zou worden tegengegaan. De socialisten dienden het verzoek in tot hot houden van een meeting even buiten de kom der gemeente. Dit werd toegestaan, met de mededeeling, dat een optocht door de stad voor en na de meeting niet zou worden toe gelaten. De communisten vroegen aan een meeting te mogen houden in het midden der stad, op het plein der hoofdkerk, de Aja So fia, wat werd geweigerd, onder mededeeling, dat een verzoek voor een vergadering buiten de kom der gemeente in nadere overweging zou kunnen worden genomen. Zulk een ver zoek kwam echter niet in. Den len Mei wapperde overal, op order der politie, de nationale vlag en de stad had een feestelijk aanzien. De trams reden alle café's en winkels waren geopend, vele fabrieken evenwel gesloten en duizenden trokken naar buiten om den len Mei in de vrije natuur, in de bergen, aan de kust, op on-politieke wijze te vieren. In de stad was echter de geheele gendarmerie (gemeentelyke politie bestaat hier niet) gemobiliseerd en nog versterkt met detachementen infanterie en cavalerie. De Grieksche gendarmerie is een keurkorps, dat voor de huidige regeering volkomen be trouwbaar is. Grootendeels bestaat ze uit Kretensers (minister-president Venizelos Is van Kreta afkomstig) en voor de rest by na uitsluitend uit immigranten van Konstantl- nopel en Klein-Azië, die ook allen overtuigde Venizelisten zijn. Twee pogingen der communisten een de monstratie te houden, mislukten en leidden tot de arrestatie van enkele personen, doch tegen den avond waren de bevlagde straten vol met menschen, die, door de zon gebruind, met armenvol bloemen terugkeerden van een uitvlucht in de vrye natuur. Dit waren 1 Mel- vierders zonder politiek en met gereinigde ''Tigen. J K. BREDERODE. '•«s maand te doen geeft. oemtuin, keuken en kelder. (2e helft Mei). Por t p i udt van warmte, waarom we eerst in deze maand deze groente met ver trouwen op 'n goeden uitslag kunnen zaaien. is die nare hoofdpijn, prikkel baarheid en gedruktheid. Foster's Maag pillen hebben naam gemaakt als het laxeermiddel bij uitnemendheid, f 0.65 p. flacon. Op den kouden grond, namelijk in den kou. den bak, wordt ze al van half April af ge. zaaid, en in den warmen bak reeds eind Fe- bruari, begin Maart. Maar dan is het ge- vaar van mislukking niet gering, want laat het weer niet toe voldoende te luchten, dan gaan de jonge plantjes rotten. Is het Mei- weer, in de 2e helft der maand, gunstig, dan kan men in den vollen grond zaaienzoo niet, dan doet men verstandig het zaad nog een poos in 't zakje te houden. Niet alleen warmte, doch ook in de eerste dagen, heelt het posteleinzaad flink vocht noodig, daarom v/ordt het bed, vóór het zaaien eerst rijkelijk begoten is het water gezakt, dan harke men den grond goed door. Vermeng het zaad met wat vochtig zand, om te kunnen zien, waar het valt en zoo gelijkmatig mogelijk te zaai en. 't Behoeft maar met weinig aarde bedekt te worden licht doorharken en dan den grond plat slaan met schop of plank, is vol doende. Dit plat slaan bevordert later ook het snijden der groente, 't Is goed om het posteleinbed na de zaaiing te bedekken met ietwat vochtige linnen zakken of matten, maar dit mag niet lang duren, want na 2,3 of 4 dagen komt het zaaisel al boven den grond kyken bij langere bedekking zouden de plantjes dan te ijl en te slap opschieten. Is het bed met een roodachtig waas bedekt, dan moet de bedekking er af. Het aanaarden vindt zijn toepassing op de aardappelvelden en werkt daar soms gunstig, soms ook scha- delyk. Dit feit wijst erop, dat men deze werking niet onvoorwaardelijk dient aan te wenden. Om te beoordeelen of ze met voor deel kan geschieden, moeten er drie factoren in aanmerking komen, en welde diepte, waarop gepoot isde vochtigheidstoestand van bodem en lucht, en de tyd. Bij diep ge pote aardappelen late men het aanaarden na. Hier zou de knol te diep onder de aarde geraken, en daardoor de gunstige invloeden van lucht en warmte ontberen. Geen hoo- gere maar lagere opbrengst zou dan volgen. Evenmin als bij diepe poting past de aanaar ding op droge gronden in droge zomers. De opgeworpen aardruggen langs de aardappel, rijen deden in dat geval dienst om het val lende regenwater af te voeren naar de mld- denliggende goten. Gebrek aan''t^Tioodige vocht zou het gevolg zijn en daarmee gerin gere oogsten. Eindelyk passe men het aan aarden op den geschikten tijd toe, niet te vroeg, doch vooral niet te laat. Te laat zou nadeel aan het gewas toebrengen, den groet stuiten en nadeelig inwerken. Uit het een en ander blykt dat de aanaarding niet dan na ernstige overweging moet worden aange wend. Zie vooral nu, in deze maand de kool rapen naals er geschoffeld is en na een zware regenbui. Veeg de kragen, die met aar de zijn bedekt, schoon Bietenzaad, van roo de bieten, kan men tegen wortelbrand behoe den met een oplossing (van 2 pet.) van ko pervitriool. Gedurende eenige uren dompelt men het zaad in een zak onder. Evenwel kan men slechts een goed succes hiervan ver wachten, als het zaad besmet is door de zwam Phoma beetal, en niet als de brand veroorzaakt wordt door de zwam Pythium de Barganum. Om dit te weten, kan men aan getaste planten opzenden naar den Planten- ziektenkundigen Dienst te Wageningen, die kosteloos onderzoek verricht en advies ver strekt. Zoo telkens, nu hier dan daar, duiken er personen op, die land- en tuinbou wers minderwaardige artikelen trachten aan te smeren, of hen in boomgaard en tuin van dienst willen zyn door boomen en gewassen •tegen ziekten te behandelen. Tegen hooge prijzen, en zonder resultaat. Thans is weer een „kunstmeststof" in den handel gebracht, bevattende, zooals een onderzoek aan het Proefstation te Maastricht heeft doen zien: nog geen é/2 pet. stikstof, nog geen 3'/2 pet phosphorzuur, oplosbaar in mineraal zuur, en slechts sporen van kali. Prijs ƒ8.-—, zegge acht gulden per 100 Kilo, terwijl het goedje op zyn hoogst een paar gulden waard is, Men zij op zyn hoede en koope steeds mest en voederstoffen in vereeniging met anderen, zoodat het gekochte aan 't Proefstation kan worden onderzocht, en men dus weet, wat men krijgt. Voor de huisvrouwRhabar- bermoes bereidt men aldus3 4 bos rha- barberstelen, iets zuiveringszout, suiker, aardappelmeel, aardappelsago of maizena. De stelen in blokjes verdeelen en wasschen, op zetten met weinig kokend water, gaar laten worden, zuiveringszout en suiker toevoegen, en de massa binden. Om minder suiker noo dig te hebben, kan men het eerste kookwater afgieten en nieuw water toevoegen. De ardspelen in Bel* g i In de gisteren gehouden wek#- lyksche bijeenkomst van den ministerraad heeft de regeering zich bezig gehouden met de veel besproken kwestie der hazardspelen in clubs en casino's. Na een langdurige dis cussie, waarby ook de stem van den fiscus, die jaarlyks 50 60 millioen francs aan be lasting op de spelen int, by monde van den minister van financiën werd gehoord, besloo de regeering tot het indienen van een wets voorstel, waarby de hazardspelen in alle ste den en gemeenten van het rijk, met uitzon- KINDER"1 „Den avond voor K< roman „kwam ik bi. jiij bezig was zijn Kerf was op zichzelf niets gezellige bezigheid, die eens genoegen had vei derlijke er in was voc telkens weer hurkte meende, dat hy den bc ja, veel gemakkelyker uitte dan ook mijn ver] frappeerde mij zoo zee gat. Waarom ik aldo< den boom op, voorna kleine jongens, en die veel lager punt bezien sclien doen." Deze vader voelde d het vermaak van zyn vanaf het kinderlyke s voedkundig juist gezier punt dienen by een bes iijke vermaken. Nemen we, om te zes-jarige zoon jarig verjaardag voor hem wordt, doordat vele gre goedbedoelde vrienden komen feliciteeren". Bi de oogen van Uw jong paar van z'n beste vrie een „reuze-fynen speel winter by de kachel, Juisterd misschien dooi glaasje limonade, maar middelpunt en misschi het kan bij de „toovei ning. Zorg er voor, dat Uw wordt met vele en dur hem veeleischend, onte bovendien zoekt zijn jo veelheid twee of drie din is en die voldoende Bezie speelgoed ook standpuntlaat by aan vend zyn, hoe gij het z U af, hoe het kind het dan laat ge misschien maakte pop met slaapo een luxe garderobe rust koopt een klein, lief pop met kleertjes, zooals Uw met een bedje er bij, do< elkaar getimmerd, en g en verschaft Uw kin misschien zelfs meer doe meer past in het milieu Zoo zyn mooie kleere deren een straf Er zy evenredig veel geld voc die zoo graag óp Zond kindertjes gaan wandel zy dan rekening mos mooie kleeren. Niet zoo hand blyven Neen, ni< rittendie is misschiei wil nu eens hollen ten, voelt er niet voor ret de bezwaren van mooie aanvankelyk erg bly me remmend gaan werken, v voor de vryheid. Hebt ge wel eens in de een vader, die met zijn ten Meestal is de veel te groot, is te kc handen of heeft naar ve gekost. Dus pa handen, zoonlief mag d even vasthouden tot deert. En als ie dan staat wel eens voelen, „hoe vliegervermaak door de en ge zult begryper schik heeft met een vlie en een klosje garen van heusch weer terug krijg driekwart van den tyd de staart te zwaar is of id, laat den vlieger des een boom, waarop gingen volgen om hem iongen zelf heeft zoodoc toaak, ook veel meer leeri vader mag assisteere Vlieger op te laten. Zoo zullen wy, kinde oor kinderoogen, tot an< oordeel komen, dan war de oogen van ons, v< over zullen we het in de zeker moet niet oi Haar dat van het kind. van Oostende en verboden. Ook heeft de regeering genaamde cercles p eigenlijke clubs zyn, maar del worden gebruikt om c op den alcohol te ontd heel te verbieden. "-Sprekende h lm. Dit is niet c den sprekenden hond die te lande furore ma oen hond in voorkon r en maiPa te zeggen, hiedenis van een nieuw ^geluidsfilm. en film mag gelukki wel amusant zyn en de geluidsfilm tot dusver o e en. Wij vertelden re ?ari°nettenfilm der A i oorden in den mond gel< toen op hetzelfde denk Wohte van honden. in de stomme film hel 11 een rol vervuld

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 2